Ο πρώτος νεκρός

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 21 Νοέμ 2020, 22:59

Περιορίστε τις εξόδους εκτός σπιτιού στο απολύτως απαραίτητο και ελάχιστο, έξω φοράτε σωστά μάσκα, σε κλειστού χώρους όπου πρέπει να βρεθείτε αναγκαστικά, μάσκα κι εσείς και επιβάλλετε και στους άλλους, ανοικτά παράθυρα, όσο το δυνατόν μικρότερη παραμονή, πλένετε χέρια,
και αφήστε τις μπουρδολογίες.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 23:00

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 20:50
panos291 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 20:38
Ποιος θυμάται καποιους παπαρολογους επιστήμονες και μη (και εδώ μέσα ήταν κάμποσοι) που έλεγαν ότι δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία στην μετάδοση του ιου?
Αυτό τώρα πως ονομάζεται, διασπορά ψευδών αναμνήσεων;
Όχι, πραγματικότητα:
foscilis έγραψε:
06 Ιουν 2020, 21:12
Η θερμοκρασία δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τον ιό εκτός αν μιλάμε για πενήντα βαθμούς και πανω.
Arisvilla έγραψε:
12 Ιουν 2020, 19:25
Για τη θερμοκρασία τα έχουμε ξαναπει μην επαναλαμβανόμαστε. Επηρεάζει ελάχιστα την μεταδοτικότητα και τη θνητότητα από τον ιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3479
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 21 Νοέμ 2020, 23:01

Papa John έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:45
Imperium έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:16
Στο μεταξύ αναρωτούμαι αν στην Ελλάδα, όπως φαίνεται πχ εδώ Αγγλία, αν το λεγόμενο 2ο κύμα παρουσιάζεται ιδιαίτερα εξασθενησμένο - ασχέτως απο αριθμό κρουσμάτων.

Απο καμιά τριανταριά κρούσματα που έχουν εντοπιστεί πολύ κοντά μου ξεχωρίζουν:
1) Μια γιαγιούλα 90αρα με αναπνευστικά προβλήματα - Δεκατάκια για ΜΙΑ μερα, μετά εντελώς ασυμπτωματική.
2) Δυο κυρίες χοντροφάλαινες (Αγγλικού στυλ) διαβητικες - Μια μέρα βηχαλάκι μετα περδικι
3) 70αρα με σοβαρες ειδικές ανάγκες και ένα κάρο φαρμακευτική αγωγή - ψιλοπράγματα, μια μέρα συνάχι
4) 50αρης, επίσης ΑΜΕΑ - Δυο μέρες 38 πυρετό και κακοκεφια αλλά πάλι είχε παρτυ για τα γενέθλιά του, δεν του χάλασε η όρεξη για κέικ.
Όλοι οι άλλοι σχεδόν τίποτα, άντε δυο μέρες στο κρεβάτι.
Η χειρότερη περίπτωση ήταν νεαρή 30αρα, σε καλή φυσική κατάσταση, 8 μέρες τέζα να μην μπορεί να πάρει τα πόδια της. Μετά συνήλθε χωρίς περαιτέρω προβλήματα.

Ε, δεν το λες και πάνουκλα.
Όχι βέβαια,πανούκλα λέγεται.
Να σου πώ, συμφωνώ οτι μακροπρόθεσμα, τα ορθογραφικά λάθη που βγαίνουν όταν γράφεις με το κινητό είναι πιο σοβαρό πρόβλημα για την ανθρωπότητα απ' ο,τι ο κορονοιός. (Μη με μαλώσεις που δεν μπορώ να βάλω διαλυτικά στο "ι" μου) :P
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Νοέμ 2020, 23:04

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:53
Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 20:43
panos291 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 20:38
Ποιος θυμάται καποιους παπαρολογους επιστήμονες και μη (και εδώ μέσα ήταν κάμποσοι) που έλεγαν ότι δεν παίζει ρόλο η θερμοκρασία στην μετάδοση του ιου?
Βάλε μας να δούμε ποιοί τα έλεγαν αυτά εδώ μέσα. Η θερμοκρασία αλλά και η υγρασία παίζει ρόλο στην διάρκεια επιβίωσης του ιού σε ποσότητες ικανές να μολύνουν. Οι διαφορές δεν είναι πολύ μεγάλες. Το μείζον όμως είναι ότι όταν κάνει κρύο κινούμαστε περισσότερο σε κλειστούς χώρους χωρίς εξαερισμό.
Δεν ταιριάζει καθόλου στα δεδομένα αυτό. Το καλοκαίρι με μηδέν μέτρα, συναυλίες, αγκαλιές, φιλιά, η διάδοση ήταν ανύπαρκτη. Από την στιγμή που η μετάδοση είναι εκθετικό φαινόμενο, ο πληθυσμός δεν έχει μερική ανοσία και ο κορωνοϊός κολλάει με μικρό φορτίο, θα είχαμε ήδη τρελή έξαρση μέσα στον Ιούλιο αν η διαφορά ήταν μικρή.
Δεν ξέρει κάποιος αν είναι πιο θλιβερό να μην το πρόσεξε ή να κάνει ότι δεν το πρόσεξε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 23:04

Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:08
hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:06
isuldar έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 05:55
Δεν έχει καμιά νομική ισχύ μα δήλωση του πρόεδρου του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου, πλαστικού χειρουγου κυρίου Εξαδάκτυλου.
Επίσης δεν τοποθετήθηκες στο αν θεωρητικά φορούσαμε όλοι FFP2 αντί πάνινης και απλής μάσκας ,τι θα γινoταν με την διασπορά του ίου.
Και για να τελειώνουμε με τα διάφορα θέματα που ανακινείς. Τον Ιούνιο μηνα κατά τον οποίο ο Δημοκρατικός υπερθεμάτιζε υπέρ της χρήσης μάσκας FFP2 στα super market, είναι ζήτημα αν ένα 10% των πολιτών φορούσαν μάσκα εντός των καταστημάτων. Όποτε χρήση FFP2 ήταν μονόδρομος για οποίον σεβόταν τον εαυτό του σε μια χωρά στην οποία πολίτες και κρατικός μηχανισμός δεν σεβόταν τις απαγορεύσεις.
Η παρανομία κάποιου δεν δίνει δικαίωμα σε κάποιον άλλον να παρανομήσει. Το να μου λες ότι είναι μονόδρομος η παρανομία απέναντι στην παρανομία άλλων είναι αισχρό και ανήθικο. Επίσης παράνομο.
Η μοναδική παρανομία είναι αυτή κάτι τύπων που διαδιδουν μέσω διαδικτύου ότι για την σημερινή κατάσταση φταίει η υποχρεωτική χρήση μάσκας απο την κοινότητα.
Κάνε μήνυση στον ΠΟΥ και στον ΕΟΔΥ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 21 Νοέμ 2020, 23:05

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:04
Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:08
hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:06


Η παρανομία κάποιου δεν δίνει δικαίωμα σε κάποιον άλλον να παρανομήσει. Το να μου λες ότι είναι μονόδρομος η παρανομία απέναντι στην παρανομία άλλων είναι αισχρό και ανήθικο. Επίσης παράνομο.
Η μοναδική παρανομία είναι αυτή κάτι τύπων που διαδιδουν μέσω διαδικτύου ότι για την σημερινή κατάσταση φταίει η υποχρεωτική χρήση μάσκας απο την κοινότητα.
Κάνε μήνυση στον ΠΟΥ και στον ΕΟΔΥ.
Ούτε ο ο ΠΟΥ ούτε ο ΕΟΔΥ λένε ότι για την σημερινή κατάσταση φταίει η υποχρεωτική χρήση μάσκας απο την κοινότητα. Αυτά τα διαδίδεις εσύ.
Τουναντίον, καλούν σε καθολική χρήση της μάσκας απο την κοινότητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 21 Νοέμ 2020, 23:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
phorumitis
Δημοσιεύσεις: 1222
Εγγραφή: 01 Ιουν 2019, 15:19

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από phorumitis » 21 Νοέμ 2020, 23:06

Arisvilla έγραψε:
12 Ιουν 2020, 19:25
Για τη θερμοκρασία τα έχουμε ξαναπει μην επαναλαμβανόμαστε. Επηρεάζει ελάχιστα την μεταδοτικότητα και τη θνητότητα από τον ιο. Σε φάση πανδημίας δεν υπάρχει καμία εποχικότητα.
Τότε πως γίνεται το καλοκαίρι χωρίς κανένα μέτρο να τηρειται να έχουμε μάξιμουμ 50 κρούσματα και σήμερα με αυστηρό λοκνταουν 2500; 😂😂

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24641
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Νοέμ 2020, 23:06

Πιστεύω θλιβερότερο είναι να μην το πρόσεξε. Γιατί αν κάνει ότι δεν το πρόσεξε αυτό είναι απλά κομπλεξισμός. Ενώ αν το απορρίπτει αυτόματα ως εισερχόμενη πληροφορία ο εγκέφαλός του σημαίνει ο κομπλεξισμός έχει γίνει πλέον κομμάτι του πυρήνα της ύπαρξής του.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 21 Νοέμ 2020, 23:07

foscilis έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:04
hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:53
Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 20:43

Βάλε μας να δούμε ποιοί τα έλεγαν αυτά εδώ μέσα. Η θερμοκρασία αλλά και η υγρασία παίζει ρόλο στην διάρκεια επιβίωσης του ιού σε ποσότητες ικανές να μολύνουν. Οι διαφορές δεν είναι πολύ μεγάλες. Το μείζον όμως είναι ότι όταν κάνει κρύο κινούμαστε περισσότερο σε κλειστούς χώρους χωρίς εξαερισμό.
Δεν ταιριάζει καθόλου στα δεδομένα αυτό. Το καλοκαίρι με μηδέν μέτρα, συναυλίες, αγκαλιές, φιλιά, η διάδοση ήταν ανύπαρκτη. Από την στιγμή που η μετάδοση είναι εκθετικό φαινόμενο, ο πληθυσμός δεν έχει μερική ανοσία και ο κορωνοϊός κολλάει με μικρό φορτίο, θα είχαμε ήδη τρελή έξαρση μέσα στον Ιούλιο αν η διαφορά ήταν μικρή.
Δεν ξέρει κάποιος αν είναι πιο θλιβερό να μην το πρόσεξε ή να κάνει ότι δεν το πρόσεξε.
χέλλη, κούμπωσε την ρόμπα σου :003:

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 21 Νοέμ 2020, 23:09

foscilis έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:06
Πιστεύω θλιβερότερο είναι να μην το πρόσεξε. Γιατί αν κάνει ότι δεν το πρόσεξε αυτό είναι απλά κομπλεξισμός. Ενώ αν το απορρίπτει αυτόματα ως εισερχόμενη πληροφορία ο εγκέφαλός του σημαίνει ο κομπλεξισμός έχει γίνει πλέον κομμάτι του πυρήνα της ύπαρξής του.
Προφανώς πρόκειται για ιδιάζουσα περίπτωση. Αυτό όμως δεν την κάνει λιγότερο δυνητικά επικίνδυνη για την κοινωνία.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 23:11

isuldar έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:46
hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:06

Η παρανομία κάποιου δεν δίνει δικαίωμα σε κάποιον άλλον να παρανομήσει. Το να μου λες ότι είναι μονόδρομος η παρανομία απέναντι στην παρανομία άλλων είναι αισχρό και ανήθικο. Επίσης παράνομο.
Παρεθεσες σχόλια του Ιουνίου του 2020
Τότε ήταν παράνομο να μην φοράς μάσκα στα σούπερ μάρκετ αλλά η πλειοψηφία δεν φορούσε
Τότε ήταν παράνομο να μην φοράς μάσκα αλλά ο κρατικός μηχανισμός αδιαφορούσε και δεν επέβαλλε τον νόμο
Τότε δεν ήταν παράνομο να φοράς μάσκα FFP2
Ναι, στα παπάρια μου η προτροπή του Δημοκρατικού. Δεν θα τον καταγγείλω. Αυτό που καυτηριάζω είναι η ασυνέπειά του. Δεν με ενδιαφέρει αν θα φάει πρόστιμο (θα φάει όμως αν κυκλοφορεί με μάσκα με βαλβίδα, ρώτησα σε δύο αστυνομικά τμήματα).

Είναι ασυνέπεια γιατί ξέρει καλά πως από τον Μάιο που βγήκαμε από το πρώτο λοκντάουν δόθηκε απαγορευτικό για μάσκα με βαλβίδες από ΕΟΔΥ, πολιτική προστασία και ΠΙΣ (και διάφορους άλλους). Το κυριότερο είναι ότι εξήγησαν πως είναι επικίνδυνες για διάδοση. Στην καλύτερη περίπτωση είναι σαν να μην φοράς μάσκα, άρα δεν τηρείς το πνεύμα του νόμου. Δεν έχει σημασία αν προβλέπεται ποινή για την χρήση της. Ούτε για την χρήση προσωπίδας προβλεπόταν ποινή μέχρι πρόσφατα, αλλά οι οδηγίες ήταν να μην φοράει κάποιος προσωπίδα αντί μάσκας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 21 Νοέμ 2020, 23:12

Δεν μας ειπε ο Υπ.Τουρισμου Θεοχαρης,
για ποτε προγραμματιζει το ανοιγμα του χειμερινου τουρισμου ; :003:
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14185
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 21 Νοέμ 2020, 23:12

GoBack έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:24
panos291 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:00
Δημοκρατικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 21:51
Σε όλη την Ελλάδα διέσπειραν.
Ακομα δεν μου είπες, στην Κρήτη γιατί δεν πεθαίνει κόσμος?
Παραδοξο.Δυστυχως θα πρεπει να γινει λοκνταουν στην Κρητη απο το Μαιο μεχρι το Σεπτεμβριο,οι υπολοιποι θα εχουμε ανοσια αγελης.
Εγώ πάλι νομίζω πως είναι καλύτερα να μην έρχεστε εσείς από τον Μάιο ως τον Σεπτέμβριο, και να μας αφησετε ησυχους με τους τουριστες μας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 21 Νοέμ 2020, 23:16

ST48410 έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 22:51
Θα ήθελα κι εγώ μια τέτοια συνέπεια στους ανθρώπους αλλά δεν την έχω βρει ακόμα και στους πιο ορθολογικούς και συγκροτημένους από όσους έχω συναναστραφεί. Πάντα υπάρχει και ένα στοιχείο άλογο, κάποιες αδικαιολόγητες προκαταλήψεις κάποια προσφυγή στην παρόρμηση της στιγμής, στην τύχη, κλπ.

Από τους κρίκους της παρούσας κρίσης (κυβέρνηση, πολιτικοί, πολίτες, όργανα τάξης, γιατροί), οι γιατροί μου φαίνονται ο λιγότερο ασθενής και προβληματικός.
Εν τω μεταξύ όλοι εμείς που απαιτούμε από τους γιατρούς να είναι πλήρως ενημερωμένοι, ακριβοδίκαιοι, ουδέτεροι, καλά προετοιμασμένοι, προσεκτικοί κοκ ας μην ξεχνούμε ότι και αυτοί είναι απλά εργαζόμενοι, με αυξημένες βεβαίως ευθύνες αλλά το ίδιο ατελείς όσο και εμείς οι υπόλοιποι.

Υπό αυτό το πρίσμα έχω δει πολύ προβληματικότερες περιπτώσεις της συγκεκριμένης.
Χάνεις την εστίαση. Δεν με νοιάζει γενικά η συνέπεια της Λινού ή οποιουδήποτε άλλου, με νοιάζει όταν μιλάει δημόσια για την επιστήμη της να μιλάει ως επιστήμονας, όχι ως Λινού.

Είναι σαφώς πιο προβληματικό να λέει μαλακίες δίχως αύριο, από ό,τι είναι για έναν πολιτικό, που το θεωρούμε εκ προοιμίου δεδομένο και άνευ άμεσων συνεπειών.

Φυσικά και απαιτώ να είναι πλήρως ενημερωμένη, ουδέτερη και προετοιμασμένη. Αλλιώς να μην βγει δημόσια να πει τίποτα. Και σαφώς περιμένω να ξέρει τι λέει και όταν για κάτι δεν έχει επαρκή δεδομένα για να εκφέρει γνώμη, να μην την εκφέρει ή να διανθίζει τον λόγο της με τα κατάλληλα λεκτικά εργαλεία που εκφράζουν αβεβαιότητα.

Από την στιγμή που ο λόγος της φιλτράρεται από εξωεπιστημονικά κριτήρια, οτιδήποτε πει είναι άχρηστο. Δεν μπορώ να μαντέψω πότε κάτι που λέει είναι επιστημονικά καθαρό, ανεπηρέαστο από πεποιθήσεις, ή να χρειάζομαι άλλον ειδικό για επαλήθευση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ο πρώτος νεκρός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 21 Νοέμ 2020, 23:18

hellegennes έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 23:11


Ναι, στα παπάρια μου η προτροπή του Δημοκρατικού. Δεν θα τον καταγγείλω. Αυτό που καυτηριάζω είναι η ασυνέπειά του. Δεν με ενδιαφέρει αν θα φάει πρόστιμο (θα φάει όμως αν κυκλοφορεί με μάσκα με βαλβίδα, ρώτησα σε δύο αστυνομικά τμήματα).

:lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών