Κριση πανικου

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 23:04

Όταν ήμουν φοιτήτρια τα είχα με έναν τύπο που μονίμως δεν αισθανόταν καλά. Όλο νόμιζε ότι θα πεθάνει, ότι έχει δύσπνοια, ότι θα πάθει έμφραγμα και τέτοια. Εγώ μέχρι τότε δεν είχα ιδέα περί κρίσης πανικού και τον πίστευα.
Την πρώτη φορά που τον έπιασε, τρόμαξα και πήρα το 166. Παίρνω και κάτι φίλους του τηλέφωνο που έμεναν εκεί κοντά, έρχονται οι φίλοι του του λένε "σκύψε ρε μλκ" και του ρίχνουν έναν κουβά νερό στο κεφάλι. Εκεί που καθόταν στον καναπέ.
Μετά από λίγη ώρα έκαναν χαβαλέ και είχαν ανάψει και τσιγάρο κιόλας. Εγώ είχα μείνει μαλάκας και τους κοιτούσα.
Μετά από λίγη ώρα φτάνει και το ασθενοφόρο, ο φίλος μου μόλις είχε σβήσει το τσιγάρο, ανεβαίνουν πάνω οι ΕΚΑΒΙΤΕΣ καταλαβαίνουν τη φάση, βγαίνουν και κοντοχωριανοί με τον έναν από τους δυο και του λέει "Άντε σήκω να σε πάμε στο νοσοκομείο έτσι για να σου φύγει η ιδέα".
Μπαίνουμε μέσα στο ασθενοφόρο ο ασθενής κι εγώ ως συνοδός και κάθομαι και τους ακούω να μιλάνε με τον κοντοχωριανό του ΕΚΑΒΙΤΗ για παλιές τους ιστορίες και για κοινούς γνωστούς και να κάνουν και μέσα στο ασθενοφόρο χαβαλέ.
Κι εγώ είμαι σε μια φάση: "Τι ζω ρε φίλε;"
Τελικά φτάνουμε στο νοσοκομείο, του κάνουν εκεί πέρα κάτι εξετάσεις που έδειξαν ότι δεν είχε τίποτα το παθολογικό πέρα από άγχος, πήραμε ένα ταξί και φύγαμε.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 19 Μάιος 2018, 23:05

MiGiSukhoI έγραψε:
19 Μάιος 2018, 22:34
Εγώ βρίσκομαι σε φάση πανικού εδώ και χρόνο περίπου, μετά τον τελευταίο χωρισμό.
Ρε μλκ ένα χρόνο μετά το χωρισμό και ακόμα σε επηρεάζει τόσο; :D

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 19 Μάιος 2018, 23:09

bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:04
Όταν ήμουν φοιτήτρια τα είχα με έναν τύπο που μονίμως δεν αισθανόταν καλά. Όλο νόμιζε ότι θα πεθάνει, ότι έχει δύσπνοια, ότι θα πάθει έμφραγμα και τέτοια. Εγώ μέχρι τότε δεν είχα ιδέα περί κρίσης πανικού και τον πίστευα.
Την πρώτη φορά που τον έπιασε, τρόμαξα και πήρα το 166. Παίρνω και κάτι φίλους του τηλέφωνο που έμεναν εκεί κοντά, έρχονται οι φίλοι του του λένε "σκύψε ρε μλκ" και του ρίχνουν έναν κουβά νερό στο κεφάλι. Εκεί που καθόταν στον καναπέ.
Μετά από λίγη ώρα έκαναν χαβαλέ και είχαν ανάψει και τσιγάρο κιόλας. Εγώ είχα μείνει μαλάκας και τους κοιτούσα.
Μετά από λίγη ώρα φτάνει και το ασθενοφόρο, ο φίλος μου μόλις είχε σβήσει το τσιγάρο, ανεβαίνουν πάνω οι ΕΚΑΒΙΤΕΣ καταλαβαίνουν τη φάση, βγαίνουν και κοντοχωριανοί με τον έναν από τους δυο και του λέει "Άντε σήκω να σε πάμε στο νοσοκομείο έτσι για να σου φύγει η ιδέα".
Μπαίνουμε μέσα στο ασθενοφόρο ο ασθενής κι εγώ ως συνοδός και κάθομαι και τους ακούω να μιλάνε με τον κοντοχωριανό του ΕΚΑΒΙΤΗ για παλιές τους ιστορίες και για κοινούς γνωστούς και να κάνουν και μέσα στο ασθενοφόρο χαβαλέ.
Κι εγώ είμαι σε μια φάση: "Τι ζω ρε φίλε;"
Τελικά φτάνουμε στο νοσοκομείο, του κάνουν εκεί πέρα κάτι εξετάσεις που έδειξαν ότι δεν είχε τίποτα το παθολογικό πέρα από άγχος, πήραμε ένα ταξί και φύγαμε.
Εξαίρετα παιδιά οι ΕΚΑΒιτες , τους συμπαθώ ιδιαίτερα , εκτός ασθενοφόρου βέβαια .
:oops:
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 19 Μάιος 2018, 23:13

bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:04
Όταν ήμουν φοιτήτρια τα είχα με έναν τύπο .
:o:o
Μπιζέλι ;;;
σοκάρομαι!!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 23:13

fagano3 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 22:22
Μα και εγω γελαω τωρα που το θυμαμαι.Ηταν εντελως σουρεαλ σκηνικο.

Α και που να εβλεπες και τον ξεναγο.

Φατσα αγλου χουλιγκαν και εγγλεζικη προφoρα trainspotting.

Nα μιλαει τσαβικα στην μαιμου και να λεω ποτε εφαγα μανιταρια και δεν το θυμαμαι :lol:
Πιο πολύ σοκ ήταν αυτό που περασες, παρά κρίση πανικού. Έτσι νομίζω.

Εγώ δε γελάω όταν θυμάμαι τις κρίσεις πανικού. Αγχώνομαι στη σκέψη ότι θα ξανασυμβεί. Είσαι εκτός εαυτού εκείνη τη στιγμή. Νιώθεις να τρελαίνεσαι. Ειναι πέρα από τις δυνάμεις σου αυτό που συμβαίνει.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 23:15

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:13
:o:o
Μπιζέλι ;;;
σοκάρομαι!!
Γιατί;

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11626
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 19 Μάιος 2018, 23:16

bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:15
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:13
:o:o
Μπιζέλι ;;;
σοκάρομαι!!
Γιατί;
δεν αναφέρεις ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα ποτέ,γι'αυτό!
:lol:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός
Je suis Joost Klein

fagano3

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 19 Μάιος 2018, 23:23

Custom_F έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:13
fagano3 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 22:22
Μα και εγω γελαω τωρα που το θυμαμαι.Ηταν εντελως σουρεαλ σκηνικο.

Α και που να εβλεπες και τον ξεναγο.

Φατσα αγλου χουλιγκαν και εγγλεζικη προφoρα trainspotting.

Nα μιλαει τσαβικα στην μαιμου και να λεω ποτε εφαγα μανιταρια και δεν το θυμαμαι :lol:
Πιο πολύ σοκ ήταν αυτό που περασες, παρά κρίση πανικού. Έτσι νομίζω.

Εγώ δε γελάω όταν θυμάμαι τις κρίσεις πανικού. Αγχώνομαι στη σκέψη ότι θα ξανασυμβεί. Είσαι εκτός εαυτού εκείνη τη στιγμή. Νιώθεις να τρελαίνεσαι. Ειναι πέρα από τις δυνάμεις σου αυτό που συμβαίνει.
Ηταν κριση πανικου κανονικοτατη απλα ειχε και σουρεαλ στοιχειο.

Ε τωρα να νιωθεις οτι το αυτοκινητο πεφτει στο γκρεμο,γιατι ετσι ενιωθα απο το βερτιγκο, και ξαφνικα να μπαινει μια μαιμου να κανει τον νταλικιερη και μετα να εμφανιζεται ο τσαβοσωτηρας απο το τραινσποτινγκ ειναι σουρεαλ σκηνικο.

Μια που ειπαμε για σουρεαλ σκηνικα.Συνηθως στην δουλεια δεν αγχωνομαι γιατι ειναι παντα τερμα αγχωμενοι σε βαθμο υστεριας οι χρηστες οποτε εγω πρεπει να μενω ψυχραιμος και να τους ηρεμω.

Ειμαι στο τελωνειο στα σκοπια για επιστροφη στην αληθινη μακεδονια.

Χτυπαει το κινητο.Σε κατασταση αμοκ ο πιτσιρικας απο τις πωλησεις να με παρακαλει να μπω στο συστημα για να σπρωξω μια μεγαλη αποστολη που εχει κολλησει.Του λεω θα μπω σε ενα δεκαλεπτο μολις τελειωσουμε απο το τελωνειο.

Δεν εχει δεκαλεπτο.Ο φορτηγατζης ειναι Κοσσοβαρος και μας λεει οτι αν δεν φυγει το φορτηγο σε 5 λεπτα θα αρχισει να αναποδογυριζει τα τραπεζια μαζι με μας.

Ε τι να κανω.Ανοιγω λαπτοπ και προσπαθω να κανω λογκ ιν.Ξαφνικα βλεπω δυο αστυνομικους με αυτοματα να με σημαδευουν και να μου φωναζουν σε αρχαια μακεδονικα.

Ευτυχως ηταν μαζι μας ο διγλωσσος που εχει αναλαβει τις δημοσιες σχεσεις της εταιρειας με το τελωνειο και τους εξηγησε οτι ειμαστε τα παιδια που δουλευουμε για το χωριο.

Και μετα σου λενε νερντ λαιφ χωρις συγκινησεις. :P

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 23:27

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:16


δεν αναφέρεις ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα ποτέ,γι'αυτό!
:lol:
Ε δεν ήταν και πολύ ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο για αυτό. Μίλησα πολύ αόριστα. Δεν φωτογράφισα κανέναν.
Αλλά κάποια πράγματα που τα θεωρώ πιο ευαίσθητα και πιο προσωπικά (πχ τι κάνω στην ερωτική μου ζωή) δεν νομίζω ότι αφορούν κανέναν άλλον πέρα από εμένα και τον σύντροφό μου.
Γενικά είμαι έτσι. Όχι μόνο εδώ.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 19 Μάιος 2018, 23:32

fagano3 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:23

Ηταν κριση πανικου κανονικοτατη απλα ειχε και σουρεαλ στοιχειο.

Ε τωρα να νιωθεις οτι το αυτοκινητο πεφτει στο γκρεμο,γιατι ετσι ενιωθα απο το βερτιγκο, και ξαφνικα να μπαινει μια μαιμου να κανει τον νταλικιερη και μετα να εμφανιζεται ο τσαβοσωτηρας απο το τραινσποτινγκ ειναι σουρεαλ σκηνικο.

Μια που ειπαμε για σουρεαλ σκηνικα.Συνηθως στην δουλεια δεν αγχωνομαι γιατι ειναι παντα τερμα αγχωμενοι σε βαθμο υστεριας οι χρηστες οποτε εγω πρεπει να μενω ψυχραιμος και να τους ηρεμω.

Ειμαι στο τελωνειο στα σκοπια για επιστροφη στην αληθινη μακεδονια.

Χτυπαει το κινητο.Σε κατασταση αμοκ ο πιτσιρικας απο τις πωλησεις να με παρακαλει να μπω στο συστημα για να σπρωξω μια μεγαλη αποστολη που εχει κολλησει.Του λεω θα μπω σε ενα δεκαλεπτο μολις τελειωσουμε απο το τελωνειο.

Δεν εχει δεκαλεπτο.Ο φορτηγατζης ειναι Κοσσοβαρος και μας λεει οτι αν δεν φυγει το φορτηγο σε 5 λεπτα θα αρχισει να αναποδογυριζει τα τραπεζια μαζι με μας.

Ε τι να κανω.Ανοιγω λαπτοπ και προσπαθω να κανω λογκ ιν.Ξαφνικα βλεπω δυο αστυνομικους με αυτοματα να με σημαδευουν και να μου φωναζουν σε αρχαια μακεδονικα.

Ευτυχως ηταν μαζι μας ο διγλωσσος που εχει αναλαβει τις δημοσιες σχεσεις της εταιρειας με το τελωνειο και τους εξηγησε οτι ειμαστε τα παιδια που δουλευουμε για το χωριο.

Και μετα σου λενε νερντ λαιφ χωρις συγκινησεις. :P
Ζεις επικινδυνα παντως! :lol: Δενκακο! Αυτα θαχεις να θυμασαι!

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 19 Μάιος 2018, 23:34

fagano3 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:23

Και μετα σου λενε νερντ λαιφ χωρις συγκινησεις. :P
Εσυ - 007,2-1.
Το έξτρα 1 Πάει γ τον δίγλωσσο . :lol:
~~¥~~

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 19 Μάιος 2018, 23:35

fagano3 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:23
...
Ρε φίλε μας δουλεύεις;
Τη μια μας περιγράφεις σκηνικά με μαϊμούδες και γκρεμούς την άλλη με καλάσνικωφ που σε σημαδεύαν και όλα αυτά τα αποδίδεις σε κρίσεις πανικού;
Εμείς για έναν καφέ καθίσαμε και νομίζαμε ότι θα πεθάνουμε κι εσύ κινδύνευε όντως η ζωή σου και το παρουσιάζεις κρίση πανικού;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Μάιος 2018, 23:39

Πολλές που εκδηλώνονταν με διάφορους τρόπους. Ώρες ώρες αισθάνομαι ότι είμαι διαταραγμένη ψυχικά αλλά έρχονται αυτες οι φωνές στο κεφάλι μου και μου ψυθιρίζουν "όλα καλά, φάε το εκλεράκι" και εντάξει μου περνάει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

νύχτα

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 19 Μάιος 2018, 23:41

bizeli έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:35
fagano3 έγραψε:
19 Μάιος 2018, 23:23
...
Ρε φίλε μας δουλεύεις;
Τη μια μας περιγράφεις σκηνικά με μαϊμούδες και γκρεμούς την άλλη με καλάσνικωφ που σε σημαδεύαν και όλα αυτά τα αποδίδεις σε κρίσεις πανικού;
Εμείς για έναν καφέ καθίσαμε και νομίζαμε ότι θα πεθάνουμε κι εσύ κινδύνευε όντως η ζωή σου και το παρουσιάζεις κρίση πανικού;
:smt005::smt005:



:hebit:

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Κριση πανικου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 19 Μάιος 2018, 23:44

Δεν ξερω για την Ελλαδα αλλα στην βρετανια αν πας σε γιατρο με την ελπιδα να σε καθησυχασουνε την εχεις καστει τη βαρκα..
Εγω κρισεις πανικου δεν ειχα ποτε αλλα σε περιοδους στρες λογω δουλεια η για ολους λογους συχνα εχω καποια σωματικα συμπτωματα κυριως καουρα και πονους στο στηθος..

Με το καιρο συνηθισα και τα αντιμετωπιζω με ταμπλετες για το στομαχι ή μερικες φορες παυσιπονα..

Οι πονοι στο στηθος ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου τυχει...
Οι περισσοτεροι γιατροι μολις ακουνε για τετοια συμπτωματα σου δινουνε την στανταρντ συτμβουλη να πας σε νοσοκομειο για τσεκαρισμα..Που πρακτικα σημαινει ενα 24ωρο μεσα για να σου κανουνε ειδικες αιματοογικες εξετασεις για να δουνε αν εχεις υποστει εμφραγμα..

Μια περιοδο που οι πονοι ειχανε διαρκησει ενα χρονο σχεδον ειχα παει στα επειγοντα 3-4 φορες..Και παμντα η διια διαδικασια..Αιματολογικες, καρδιογραφηματα, μια-δυο φορες μου ριξανε κατι ενεσεις προκαταβολικα για "προληπτικους λογους". Στο τελος ευτυχως π[αντα εφευγα με διαγνωση οτι δεν εχω τιποτε..
Αλλα την τελευταια φορα τα ειδα ολα απο μια νοσοκομα που καλα και σωσνει ηθελε να με πεισει οτι μπορει να εχω σοβαρο προβλημα..
Οταν της ειπα οτι οι πονοι ητανε απο οξεα του στομαχου μου ειπε οτι πολλοι νομιζουνε οτι ειναι αυτο ενω ειναι εμφραγμα..Μπου ειπε επισης οτι την επομενη το πρωι (εμεινει βραδυ στο νοσοκομειο για να με δει καρδιολογος το πρωι) θα μου κανανε αγγειογραφημα κατι που με φρικαρε,,,Τελικα ο γιατρος με εστειλε στο σπιτι λεγοντας οτι δεν εχω τιποτε..
Τεσπα, το θεμα του αγχους η κρισεων πανικου εχει το προβλημα οτι δεν φαυγει..Απλα εχει εξαρσεις και υφεσεις..Πρεπει να μαθεις να το ελεγχεις αλλιως θα σου κανει τη ζωη κολαση..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών