Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27492
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Μάιος 2024, 19:23

Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:07
George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:02
Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:59

Μην ξεφτιλίζεσαι τόσο πολύ με τέτοιες μαλακίες ταλιμπάνε.
Κατηγορεις εμενα για ταλιμπαν/φανατικο?

Με εχεις δει ποτε να συμπεριφέρομαι φανατικα η να μοιράζω καταρες σε αθεους ή να ευχομαι κατι κακο για οσους σκεφτονται διαφορετικα απο μενα?

Αν το εχεις δει θα δεχτω την κατηγορια.

Αν οχι μπορεις να ζητησεις συγνωμη.
Το μεγεθυμένο σου είναι απόλυτο ψέμα και το ξέρεις, αλλά ο ταλιμπανισμός σου σε σπρώχνει να ξεφτιλίζεσαι.
Αλλο ρωτησα εγω,

Το οτι ειμαι ταλιμπαν/φανατικος που το στηριζεις απο οτι εχεις δει εδω μεσα?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27204
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Μάιος 2024, 19:27

George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:23
Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:07
George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:02


Κατηγορεις εμενα για ταλιμπαν/φανατικο?

Με εχεις δει ποτε να συμπεριφέρομαι φανατικα η να μοιράζω καταρες σε αθεους ή να ευχομαι κατι κακο για οσους σκεφτονται διαφορετικα απο μενα?

Αν το εχεις δει θα δεχτω την κατηγορια.

Αν οχι μπορεις να ζητησεις συγνωμη.
Το μεγεθυμένο σου είναι απόλυτο ψέμα και το ξέρεις, αλλά ο ταλιμπανισμός σου σε σπρώχνει να ξεφτιλίζεσαι.
Αλλο ρωτησα εγω,

Το οτι ειμαι ταλιμπαν/φανατικος που το στηριζεις απο οτι εχεις δει εδω μεσα?
Όταν γράφεις εν γνώσει σου ψέματα για να στηρίξεις την πίστη σου είσαι ταλιμπάνος. Ποιο είναι το πρόβλημα σου?
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7953
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Μάιος 2024, 19:33

nostromos έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:55
δεν συζητάμε για μεταφυσική σε σχέση με την επιστήμη... η επιστήμη δεν έχει σαφή θεωρεία και απάντηση στο πιο βασικό ζήτημα αυτό της Δημιουργίας...οπότε πως μπορεί να αμφισβητήσει θρησκευτικά Δόγματα ...?
Δεν τα αμφισβητεί. Η θεωρία της μεγάλης έκρηξης είναι η μέχρι στιγμής αποδεκτή θεωρία σχετικά με τη δημιουργία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12031
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 09 Μάιος 2024, 19:33

George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:55

Οτι η αναγκη υπαρξης του θειου και της θεικης βοηθειας/ελπιδας ειναι τοσο hardcoded στο ανθρωπινο DNA που δεν υπαρχει περιπτωση ακομα και ο πιο λυσσαλεα φανατικος αθεος να μην εχει πει ποτε στη ζωη του "βοηθησε με Θεε μου".
Προπαγανδαcoded γιατί έτσι μας έμαθαν.

Αντί να μάθουμε τις επόμενες γενιές να σκέφτονται βάση λογικής ασχολούμαστε αν ο κρίνος μπορεί να γονιμοποιεί γυναίκα.

Το κακό ειναι ότι αυτά είναι συνδεδεμένα με το βιοτικό επίπεδο.

Αν γίνει καμία μαλάκια και επιστρέψουμε 40 χρόνια πίσω ( και πολλά λέω) θα μας ζαλίσουν όλοι τα @@ με τον θεο....

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27492
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 09 Μάιος 2024, 19:35

Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:27
George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:23
Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:07

Το μεγεθυμένο σου είναι απόλυτο ψέμα και το ξέρεις, αλλά ο ταλιμπανισμός σου σε σπρώχνει να ξεφτιλίζεσαι.
Αλλο ρωτησα εγω,

Το οτι ειμαι ταλιμπαν/φανατικος που το στηριζεις απο οτι εχεις δει εδω μεσα?
Όταν γράφεις εν γνώσει σου ψέματα για να στηρίξεις την πίστη σου είσαι ταλιμπάνος. Ποιο είναι το πρόβλημα σου?
Αυτο θα με εκανε ενδεχομενως ψευτη.

Αλλα ταλιμπαν φανατικο πως ακριβως με κανει?

Δειξε μου που ακριβως ειμαι φανατικος και βριζω η καταριεμαι οποιον σκεφτεται διαφορετικα απο μενα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 09 Μάιος 2024, 19:46

hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:22
Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:38
hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:28


Ούτε εγώ εκπλήσσομαι που εσύ είσαι ο αληθινός ψέκας. Ψέκας είναι αυτός που πιστεύει κάτι κόντρα στην πραγματικότητα. Συγκεκριμένα αυτήν την πραγματικότητα:

The majority of physicians believe in God (65.2 %), and 51.2 % reported themselves as religious, 24.8 % spiritual, 12.4 % agnostic, and 11.6 % atheist. This self-designation was largely independent of specialty except for psychiatrists, who were more likely report agnosticism (P = 0.003).

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27071796/
Η ιατρική είναι κάτι αυτονομο από το τι πιστεύει ένας γιατρός για άσχετα με αυτή θέματα. Τα ποσοστα αυτά πρέπει να συγκριθούν και με το σε τι ποσοστό πχ είχαν βαπτιστεί ή σε τι ποσοστό είχαν θρησκευτικές πεποιθήσεις οι οικογένειές τους.
Όχι, δεν πρέπει να συγκριθούν μ' αυτό. Στις ΗΠΑ περίπου 4-5% δηλώνουν άθεοι, δηλαδή όχι μακριά από το ποσοστό που δίνει η έρευνα για τους γιατρούς. Αντιθέτως, στους θεωρητικούς φυσικούς και τους βιολόγους τα ποσοστά αθεϊας είναι πολύ υψηλότερα (μόλις 5-10% δηλώνουν πίστη σε κάποιον θεό).

Αυτό που δείχνει η έρευνα που παράθεσα είναι ότι η ιατρική δεν είναι απέναντι στον θεό και όταν λέμε ιατρική εννούμε την κοινότητα που απαρτίζεται από γιατρούς, οπότε ναι, είναι το ίδιο πράγμα. Μάλλον σε μπερδεύει η έννοια της ιατρικής σαν επιστημονικός κλάδος.

Τώρα γιατί οι γιατροί είναι σε συντριπτικό ποσοστό θρήσκοι σε αντίθεση με άλλους επιστήμονες είναι ολόκληρη συζήτηση, το μόνο που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν ισχύει αυτό που γράφτηκε εδώ.
Το 12% είναι τριπλάσιο του 4% άρα δεν το λες και κοντά. Το αυτό και για τους αγνωστικιστές. Η ιατρική είναι επιστήμη δεν είναι κοινότητα και φυσικά δεν έχει σχέση με τις προσωπικές απόψεις του κάθε γιατρού για κάτι άσχετο όπως η θρησκεία. Στην ιατρική επιστήμη ο ιατρός λειτουργεί με βάση τα εργαλεία της ιατρικής όχι της θρησκείας. Δεν κάνει ξεμάτιασμα στον ασθενή.
Ο λόγος που είναι αυξημένη η δήλωση για θρησκεία σε σχέση με άλλους επιστήμονες είναι προφανώς coping mechanism για την καθημερινή επαφή με τον θάνατο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Philip Mortimer την 09 Μάιος 2024, 19:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Philip Mortimer
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: 07 Δεκ 2018, 16:22

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Philip Mortimer » 09 Μάιος 2024, 19:47

nostromos έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:17
Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:15
nostromos έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:11


όπως έγραψες στη θεωρεία του μπιγκ μπαγκ...μια ακόμη θεωρεία χωρίς πειραματική καν απόδειξη...δεν υπάρχει οριστική θεωρεία για τη Δημιουργία αυτή τη στιγμη
Είναι βασισμένη σε επιστημονική μελέτη σε αντίθεση με το θρησκευτικό δόγμα.
καμία αντίρρηση...απόδειξη υπάρχει στις θεωρίες...?οχι
Υπάρχουν στοιχεία που την υποστηριζουν σε αντίθεση με τη θρησκεία που παρά πολλά απο αυτά που υποστηρίζει πχ για χρονολογίες δημιουργίας του κόσμου είναι καθαρά αποδεδειγμένα ο,τι ναναι.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15574
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 09 Μάιος 2024, 19:49

George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:35
Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:27
George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:23


Αλλο ρωτησα εγω,

Το οτι ειμαι ταλιμπαν/φανατικος που το στηριζεις απο οτι εχεις δει εδω μεσα?
Όταν γράφεις εν γνώσει σου ψέματα για να στηρίξεις την πίστη σου είσαι ταλιμπάνος. Ποιο είναι το πρόβλημα σου?
Αυτο θα με εκανε ενδεχομενως ψευτη.

Αλλα ταλιμπαν φανατικο πως ακριβως με κανει?

Δειξε μου που ακριβως ειμαι φανατικος και βριζω η καταριεμαι οποιον σκεφτεται διαφορετικα απο μενα.

Mia χαρα ταλιμπαναρος εισαι αφου θεωρεις οτι μια απλη εκφραση πχ <θεε μου> που θα πει καποιος, ΑΠΟΔΥΚΝΕΙΕΙ κατι.
Ειναι τροπος σκεψης ιδιος με το αλλο που λες οτι οταν καποιος διατυμπανιζει οτι τρωει κρεας τημπαρασκευει τοτε "προκαλει".
Κι απο κει το "μας προκαλει ο τροπος ντυσιματος των πχ γκεη" ή "τη βιασα γιατι με προκαλεσε με οτι φορουσε" ειναι 1 τσιγαρο δρομος.
Ταλιμπαναρος απο μενα
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μάιος 2024, 19:59

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:12
Ο φανατικός αθεϊσμός οδηγεί στο online edginess, το online edginess οδηγεί στην κοινωνική αποξένωση και το θρίαμβο του νεοφιλελευθερισμού.

Επομένως στηρίζουμε ψύχραιμο αγνωστικισμό, τρώμε και αρνί. Μαγειρίτσα μόνο δεν τρώμε γιατί είναι μπλιαχ.
μανιταρίτσα;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38063
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μάιος 2024, 20:04

George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:48
Περαν αυτου το θεμα "πιστη" εχει και αλλες προεκτασεις στην ιατρικη.

Ειναι και μια παρηγορια για τον αρρωστο. Θελετε να την πειτε και ψευδαισθηση? Πειτε την.

Αλλα ειναι εντελως διαφορετικο για καποιον που του λεει ο γιατρος οτι εχει π.χ. 6 μηνες ζωης να εχει εστω και την ψευδαισθηση της ελπιδας. Η για καποιον που πασχει απο ανιατο νοσημα.

Ειναι η ελπιδα (ακομα και ως ψευδαισθηση) αυτη που κραταει καποιον ζωντανο και παλευει ακομα και αν ειναι θεωρητικα καταδικασμενος.
Ντουντ, απλά δεν γνωρίζουμε τους ακριβείς μηχανισμούς από πίσω, αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι δουλεύουνε κανονικότατα, η πίστη έχει μετρήσιμο αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις, έχουμε ξεκινήσει ήδη να το ερευνούμε, δες τι εσπάμαρα στην πρώτη σελίδα.
Οκ, είναι 3 ώρες, άη νόου, αλλά και συ είσαι ψιλονέρντουλας από ότι έχω καταλάβει, δες το πρώτο δεκάλεπτο αν θέλεις να καταλάβεις τι εννοώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 09 Μάιος 2024, 20:05

Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:46
hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:22
Philip Mortimer έγραψε:
09 Μάιος 2024, 17:38


Η ιατρική είναι κάτι αυτονομο από το τι πιστεύει ένας γιατρός για άσχετα με αυτή θέματα. Τα ποσοστα αυτά πρέπει να συγκριθούν και με το σε τι ποσοστό πχ είχαν βαπτιστεί ή σε τι ποσοστό είχαν θρησκευτικές πεποιθήσεις οι οικογένειές τους.
Όχι, δεν πρέπει να συγκριθούν μ' αυτό. Στις ΗΠΑ περίπου 4-5% δηλώνουν άθεοι, δηλαδή όχι μακριά από το ποσοστό που δίνει η έρευνα για τους γιατρούς. Αντιθέτως, στους θεωρητικούς φυσικούς και τους βιολόγους τα ποσοστά αθεϊας είναι πολύ υψηλότερα (μόλις 5-10% δηλώνουν πίστη σε κάποιον θεό).

Αυτό που δείχνει η έρευνα που παράθεσα είναι ότι η ιατρική δεν είναι απέναντι στον θεό και όταν λέμε ιατρική εννούμε την κοινότητα που απαρτίζεται από γιατρούς, οπότε ναι, είναι το ίδιο πράγμα. Μάλλον σε μπερδεύει η έννοια της ιατρικής σαν επιστημονικός κλάδος.

Τώρα γιατί οι γιατροί είναι σε συντριπτικό ποσοστό θρήσκοι σε αντίθεση με άλλους επιστήμονες είναι ολόκληρη συζήτηση, το μόνο που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν ισχύει αυτό που γράφτηκε εδώ.
Το 12% είναι τριπλάσιο του 4% άρα δεν το λες και κοντά. Το αυτό και για τους αγνωστικιστές. Η ιατρική είναι επιστήμη δεν είναι κοινότητα και φυσικά δεν έχει σχέση με τις προσωπικές απόψεις του κάθε γιατρού για κάτι άσχετο όπως η θρησκεία. Στην ιατρική επιστήμη ο ιατρός λειτουργεί με βάση τα εργαλεία της ιατρικής όχι της θρησκείας. Δεν κάνει ξεμάτιασμα στον ασθενή.
Ο λόγος που είναι αυξημένη η δήλωση για θρησκεία σε σχέση με άλλους επιστήμονες είναι προφανώς coping mechanism για την καθημερινή επαφή με τον θάνατο.
Νομίζω πως το μπολνταρισμένο σου τα λέει όλα. Κάτι τέτοιο είχα κι εγώ πάντα στον νου μου, ειδικά όποτε έμπαινα σε κάποιους χώρους (ιατρεία, γραφεία γιατρών σε νοσοκομεία/κλινικές κλπ) και έβλεπα έναν τοίχο γεμάτο εικόνες Αγίων. Κι αυτό που λες για το ξεμάτιασμα το έχω πει πάνω-κάτω σε γιατρό την ώρα που μου έβγαζε την άυλη (και που του είχα άνεση φυσικά επειδή είναι φίλος). Κάτι στο στυλ "γιατί χάπια ρε μάστορα, με προσευχή δεν περνάει;".
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 09 Μάιος 2024, 20:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:12
Ο φανατικός αθεϊσμός οδηγεί στο online edginess, το online edginess οδηγεί στην κοινωνική αποξένωση και το θρίαμβο του νεοφιλελευθερισμού.

Επομένως στηρίζουμε ψύχραιμο αγνωστικισμό, τρώμε και αρνί. Μαγειρίτσα μόνο δεν τρώμε γιατί είναι μπλιαχ.
Perma-ban, ανασκολοπισμό και κρέμασμα στην κεντρική πλατεία.

Beria, μπορείς να αναλάβεις σε παρακαλώ; Με όποια σειρά θες, δεν αλλάζει κάτι.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7374
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 09 Μάιος 2024, 20:13

taliban έγραψε:
09 Μάιος 2024, 19:33
George_V έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:55

Οτι η αναγκη υπαρξης του θειου και της θεικης βοηθειας/ελπιδας ειναι τοσο hardcoded στο ανθρωπινο DNA που δεν υπαρχει περιπτωση ακομα και ο πιο λυσσαλεα φανατικος αθεος να μην εχει πει ποτε στη ζωη του "βοηθησε με Θεε μου".
Προπαγανδαcoded γιατί έτσι μας έμαθαν.

Αντί να μάθουμε τις επόμενες γενιές να σκέφτονται βάση λογικής ασχολούμαστε αν ο κρίνος μπορεί να γονιμοποιεί γυναίκα.

Το κακό ειναι ότι αυτά είναι συνδεδεμένα με το βιοτικό επίπεδο.

Αν γίνει καμία μαλάκια και επιστρέψουμε 40 χρόνια πίσω ( και πολλά λέω) θα μας ζαλίσουν όλοι τα @@ με τον θεο....
//λες αν γινει καμια μαλακια και επιστρεψουμε στο 40 ...ενω καταβαθος εσεις ζειτε στο 40
στην σημερινη εποχη οπου η πληροφορηση ερχεται απο παντου κανενας δεν εμποδιζει
κανεναν να σκεφτει οπως λες με λογικη

ουτε παπαδες σας κυνηγουν ουτε η αστυνομια -οποτε τι σας εμποδιζει να σκεφτειτε με λογικη;
εκτος βεβαια την μλκ που θα δερνει καποιους στον εγκεφαλο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2024, 21:16

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:41
hellegennes έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:39
Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:27

Πρώτη φορά τη συναντάω αυτή τη χρήση. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει.
Αυτή είναι η κυρίαρχη χρήση. Όταν αναφέρεσαι στην ιατρική αναφέρεσαι στην κοινότητα των γιατρών, η επιστήμη από μόνη της δεν κάνει τίποτα, οι άνθρωποι κάνουν. Διδάσκεσαι ιατρική επιστήμη, που είναι το σώμα κειμένων, η βιβλιογραφία, αλλά στην συχνή χρήση όταν λέμε "η ιατρική", ειδικά σε ειδήσεις, εννοούμε γιατρούς, δεν είναι κάποιο πρόσωπο η ιατρική. Είναι αυτό που οι αγγλόγλωσσοι λένε shorthand.
Όχι μόνο δεν είναι κυρίαρχη χρήση, αλλά δεν είναι καν σπάνια χρήση. Όταν λέμε "η ιατρική" εννοούμε την επιστήμη. Όταν θέλουμε να πούμε για τους γιατρούς λέμε η ιατρική κοινότητα.
Εσύ μπορεί να το λες έτσι, η υπόλοιπη κοινωνία και όχι μόνο στην Ελλάδα χρησιμοποιεί το shorthand "ιατρική". Είναι κάτι παραπάνω από φανερό ότι αυτό ακριβώς λέει ο Εμπεδοκλής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40845
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι θεοί πέθαναν. Ζήτω οι νέοι θεοί!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Μάιος 2024, 21:21

Nandros έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:50
Green Dragon έγραψε:
09 Μάιος 2024, 18:48
Η αθεΐα δεν βγάζει κανένα νόημα. Είναι εννοιολογικά λάθος.
H αθεΐα είναι ρεαλισμός.
Αμφότερα είναι συλλογιστικά λάθος. Η αθεΐα δεν είναι ρεαλισμός ούτε είναι εννοιολογικά λάθος και φυσικά βγάζει νόημα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών