Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Μαρ 2019, 14:32

parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:27
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 08:06
:smt017
Εσύ μπορείς να βάλεις τις δικές σου πηγές, που αντιτίθενται σε αυτά που γράφει ένας καθηγητής αστροφυσικής με παραπομπές στην παγκόσμια βιβλιογραφία.
Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον ενός έλληνα επιστήμονα.

Ομοίως και για τον Hellegennes που παριστάνει τον Πρύτανη της αστροφυσικης και αξιολογεί τις παγκόσμιες βιβλιογραφίες.
Δεν έχει να κάνει με τα πιστεύω μου. Έχει να κάνει πως χρησιμοποιεί τον τίτλο του καθηγητή αστροφυσικής ΕΚΠΑ για να προωθήσει τα φιλοσοφικά και θεολογικά του πιστεύω. Θεολογία κάνει ο κύριος, όχι επιστήμη.
Πιο καθαρή διαλεξη αστροφυσικής από τη συγκεκριμένη, δεν υπάρχει.

Ως έμπειρος καθηγητης, φέρνει με παραδείγματα και μεταφορές τις δυσνόητες έννοιες της σημερινης Φυσικής στο ακροατήριο.
Το «μένος» μου οφείλεται στο ότι δίνει και διαλέξεις γύρω από θέματα που δεν έχει γνώσεις ή ιδέα, μπουρδολογώντας. Παράδειγμα:



Επειδή έχω γνωρίσει επιστήμονες (μερικοί από τους οποίους έχουν και φαινόμενο με το όνομά τους) και διδαχτεί από αυτούς, μπορώ να ξεχωρίσω έναν μπουρδολόγο από έναν άνθρωπο που ξέρει τι λέει.
Σε αυτό το σημείο, όμως, μου καταθέτεις το βασικό σου επιχείρημα:
"εγώ ξέρω τί είναι μπούρδα και τί δεν είναι, και πρέπει να πιστέψετε εμένα"
κι εγώ υποτίθεται ότι πρέπει να το λάβω σοβαρά υπόψη στη συζήτηση. :p2:

Θα προτιμούσα να μου έγραφες τί από όσα γράφει ή λέει περί της επιστήμης του είναι λάθος, και γιατί.
Αν σε ενδιαφέρει η φυσική, σε προτρέπω να κοιτάξεις τις διαλέξεις αυτού του μαθήματος. Είναι μια καλή περίληψη όλης της Φυσικής, χωρίς μπουρδολογίες, από έναν εξαίρετο ερευνητή και δάσκαλο. Προαπαιτεί επίπεδο μαθηματικών λυκείου.
Δεν θα τους βάλω σε αντιπαράθεση. Φυσική διδάσκουν καί οι δύο. Τους ίδιους νόμους, τις ίδιες θεωρίες, τους ίδιους κανόνες.
Με συγχωρείς για την προσωπική επίθεση. Καλή συνέχεια.
Δεν υπάρχει κάτι για να σε συγχωρήσω. Είσαι προς το παρόν ευγενικός συνομιλητής προς εμένα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 22:46

stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 12:13
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 11:55
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 08:06
Εσύ μπορείς να βάλεις τις δικές σου πηγές, που αντιτίθενται σε αυτά που γράφει ένας καθηγητής αστροφυσικής με παραπομπές στην παγκόσμια βιβλιογραφία.
Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον ενός έλληνα επιστήμονα.
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι ΔΕΝ είναι αστροφυσικός. Άλλο που διδάσκει αστροφυσική σε ελληνικό πανεπιστήμιο, την χώρα που διορίζονται καρανίκες. Μαθηματικά σπούδασε. Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική και μετά να κάνεις διδακτορικό στην αστροφυσική.
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι είναι διδάκτωρ αστροφυσικής κι όχι μαρκετάς ή πλανόδιος μουσικος.

https://www.manosdanezis.gr/viografiko/

Βλέπεις, προσπαθώ να σε προστατεύσω στο διάλογο, αλλά κλωτσάς σαν το κατσίκι. :lol:
Επειδή ονόμασε τον εαυτό του διδάκτορα αστροφυσικής, δεν σημαίνει ότι είναι αστροφυσικός. Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική.-
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 22:47

parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:19
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 11:55
Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική και μετά να κάνεις διδακτορικό στην αστροφυσική.
Εδώ κάνεις λάθος. Γιατί υπήρξε και ο Ξανθόπουλος που βασικό πτυχίο είχε στα μαθηματικά και έκανε διδακτορικό στην αστροφυσική. Και ήταν αστροφυσικός. Από τους πολύ καλούς.
Τότε είναι στρέβλωση του ελληνικού συστήματος, γιατί πώς στο κέρατο μπορεί να γίνει κανείς αστροφυσικός χωρίς να έχει σπουδάσει φυσική;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 22:49

Εσθήρ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:33
Δηλαδη ενας επιστημονας απαγορευεται να εχει αποψεις ,αλλου τυπου περα απο το καθαρο πεδιο του;
«Απαγορεύεται» να έχει επιστημονικές απόψεις έξω από το πεδίο του. Η λέξη σε εισαγωγικά, γιατί ούτε υπάρχει νόμος να το απαγορεύει ούτε θέλουμε να υπάρχει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

User_601

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 25 Μαρ 2019, 23:13

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 22:49
Εσθήρ έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:33
Δηλαδη ενας επιστημονας απαγορευεται να εχει αποψεις ,αλλου τυπου περα απο το καθαρο πεδιο του;
«Απαγορεύεται» να έχει επιστημονικές απόψεις έξω από το πεδίο του. Η λέξη σε εισαγωγικά, γιατί ούτε υπάρχει νόμος να το απαγορεύει ούτε θέλουμε να υπάρχει.
O φασισμος σε ολο του το μεγαλειο. :smt038
Ενας ανθρωπος εχει δικαιωμα να εκφραζει την γνωμη του για οποιοδηποτε θεμα.Ενας επιστημονας το ιδιο.Οταν ξεχωριζει και σου λεει,αυτο ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο,το αλλο ειναι αποψη μου,ποιος εισαι εσυ που θα του το απαγορεψεις;Δεν εκφραζει επιστημνικη αποψη για φιλοσοφικα ζητηματα,τα φιλοσοφικα ειναι φιλοσοφικα.Στα επιστημονικα ειναι καθετος...ότι εχει αποδειχτει και το λεει κιολας
Εσεις απλα του απαγορευεται να εχιε μια αποψη φιλοσοφικη.Ε...χεστε μας.
.Ο απολυτος φασιστας μαι μαν. :smt038

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 25 Μαρ 2019, 23:30

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 22:47
parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:19
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 11:55
Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική και μετά να κάνεις διδακτορικό στην αστροφυσική.
Εδώ κάνεις λάθος. Γιατί υπήρξε και ο Ξανθόπουλος που βασικό πτυχίο είχε στα μαθηματικά και έκανε διδακτορικό στην αστροφυσική. Και ήταν αστροφυσικός. Από τους πολύ καλούς.
Τότε είναι στρέβλωση του ελληνικού συστήματος, γιατί πώς στο κέρατο μπορεί να γίνει κανείς αστροφυσικός χωρίς να έχει σπουδάσει φυσική;
Φαντάζομαι αναπλήρωσε τις γνώσεις του κατά τις διδακτορικές του σπουδές. Όπως τις αναπλήρωσε και ο Abdus Salam που έγινε θεωρητικός φυσικός με πτυχίο μαθηματικών. Κάποια πράγματα δεν είναι απόλυτα.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 23:34

parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:30
Φαντάζομαι αναπλήρωσε τις γνώσεις του κατά τις διδακτορικές του σπουδές. Όπως τις αναπλήρωσε και ο Abdus Salam που έγινε θεωρητικός φυσικός με πτυχίο μαθηματικών. Κάποια πράγματα δεν είναι απόλυτα.
Αυτό απλά δεν γίνεται. Δεν γίνεται να αναπληρώσεις 4-5 έτη μαθημάτων φυσικής σε ένα διδακτορικό, που στόχος του είναι να αποδείξεις ότι μπορείς να παράγεις έρευνα και επιστήμη. Ίσως να μπορείς αργότερα να καλύψεις κάποια κενά ή μπορεί να είχες τις γνώσεις από πριν, επειδή έτσι ήθελες. Όμως δεν υπάρχει τίποτα που να διαπιστεύει ότι έχεις γνώσεις φυσικής και ο Δανέζης το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 25 Μαρ 2019, 23:35

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:34
parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:30
Φαντάζομαι αναπλήρωσε τις γνώσεις του κατά τις διδακτορικές του σπουδές. Όπως τις αναπλήρωσε και ο Abdus Salam που έγινε θεωρητικός φυσικός με πτυχίο μαθηματικών. Κάποια πράγματα δεν είναι απόλυτα.
Αυτό απλά δεν γίνεται. Δεν γίνεται να αναπληρώσεις 4-5 έτη μαθημάτων φυσικής σε ένα διδακτορικό, που στόχος του είναι να αποδείξεις ότι μπορείς να παράγεις έρευνα και επιστήμη. Ίσως να μπορείς αργότερα να καλύψεις κάποια κενά ή μπορεί να είχες τις γνώσεις από πριν, επειδή έτσι ήθελες. Όμως δεν υπάρχει τίποτα που να διαπιστεύει ότι έχεις γνώσεις φυσικής και ο Δανέζης το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία.
Είναι λίγο άδικο για τον Ξανθόπουλο να τον συγκρίνεις με το αποκαΐδι της αστροφυσικής ονόματι Δανέζη.

Όπως και να'χει ο μακαρίτης (αν είδες το λινκ της Βικιπαίδειας) με την γενική θεωρία της σχετικότητας ασχολείτο ερευνητικά. Δεν έπεσε και πολύ μακρυά από τα μαθηματικά. Διαφορικές εξισώσεις έλυνε for a living. Έγραψε και ένα εκλαϊκευμένο βιβλίο αστροφυσικής πάντως, στο συνιστώ να το αγοράσεις, είναι εξαίρετο.

Επίσης νομίζω πως μπερδεύεις τον Δανέζη με τον Θεοδοσίου ο οποίος όντως έχει πτυχίο μαθηματικών.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2019, 23:46

Δεν συνέκρινα τον Ξανθόπουλο, που δεν τον ξέρω κιόλας τον άνθρωπο, με τον Δανέζη. Απλά γράφω τι ισχύει πραγματολογικά σε σχέση με την αστροφυσική.

Και ο Δανέζης και ο Θεοδοσίου είναι μαθηματικοί με διδακτορικό στην αστροφυσική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 25 Μαρ 2019, 23:53

Εντάξει μην υπερβάλλουμε. Δεν είναι απόλυτο το ότι πρέπει το πτυχίο να είναι φυσικής σώνει και καλά. Όλη η σταδιοδρομία του ήταν στην αστροφυσική από το διδακτορικό στη Γαλλία και μετά, σε ακαδημαϊκό επίπεδο.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40868
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Μαρ 2019, 00:19

Σταδιοδρομία... ποιο είναι το έργο του Δανέζη;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 26 Μαρ 2019, 00:51

Ακαδημαϊκό έγραψα.

Τέλος πάντων το θέμα του νήματος αυτού είναι άλλο.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Μαρ 2019, 11:45

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 22:46
stavmanr έγραψε:
25 Μαρ 2019, 12:13
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 11:55


Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι ΔΕΝ είναι αστροφυσικός. Άλλο που διδάσκει αστροφυσική σε ελληνικό πανεπιστήμιο, την χώρα που διορίζονται καρανίκες. Μαθηματικά σπούδασε. Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική και μετά να κάνεις διδακτορικό στην αστροφυσική.
Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι είναι διδάκτωρ αστροφυσικής κι όχι μαρκετάς ή πλανόδιος μουσικος.

https://www.manosdanezis.gr/viografiko/

Βλέπεις, προσπαθώ να σε προστατεύσω στο διάλογο, αλλά κλωτσάς σαν το κατσίκι. :lol:
Επειδή ονόμασε τον εαυτό του διδάκτορα αστροφυσικής, δεν σημαίνει ότι είναι αστροφυσικός. Για να γίνεις αστροφυσικός πρέπει να σπουδάσεις φυσική.-
:rtfm:
"Εκπόνησε την διδακτορική του διατριβή στην Αστροφυσική στο Παρίσι (Observatoire de Paris, Επίβλεψη Prof V. Doazan) και την παρουσίασε στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1984, Επίβλεψη καθ. Σ. Σβολόπουλος) με βαθμό “Άριστα”."

"Έχει δημοσιεύσει περισσότερες από 190 επιστημονικές εργασίες σε διεθνή περιοδικά με κριτές και πρακτικά διεθνών συνεδρίων στην Ελλάδα και το εξωτερικό."

"Επιστημονικές Επιτροπές

Μόνιμο μέλος της επιστημονικής επιτροπής της, ανά διετία, διοργάνωσης του διεθνούς επιστημονικού συνεδρίου Αστροφυσικής. «Serbian Conference on Spectral Line Shapes in Astrophysics».
Μονιμο μέλος της επιστημονικής επιτροπής του διεθνούς συνεδρίου Summer School and International Symposium on the Physics of Ionized Gases (από 2011)
Μόνιμο μέλος και πρόεδρος της επιστημονικής επιτροπής του διεθνούς συνεδρίου workshop astrophysical winds and disks Similar phenomena in stars and quasars
Μέλος της επιστημονικής και συντακτικής επιτροπής πολλών Ελληνικών περιοδικών των επιστημονικών ενδιαφερόντων του."

"Μεταπτυχιακά

Ειδικά Θέματα Αστροφυσικής- Αστρική Φασματοσκοπία στο Μεταπτυχιακό κύκλο του Τμήματος Φυσικής
Οργάνωση και διδασκαλία (μαζί με τους Δρς Ε. Λύρατζη και Α. Αντωνίου) κύκλου Αστρικής Φασματοσκοπίας στο “School of stellar atmospheres” (SSAG, for young researchers) University of Belgrade10.2008
Σεμινάρια Αστρικής Φασματοσκοπίας
Κύριος υπεύθυνος, 6 masters, 3PhD, περισσότερες των 25 συμμετοχών σε τριμελείς επιτροπές παρακολούθησης masters και επταμελείς επιτροπές κρίσης PhD στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και τα Πανεπιστήμια Πατρών και Θεσσαλονίκης.
Κύριος υπεύθυνος τριών postdoc."

κλπ.

Εκτίθεσαι. Επειδή διακατέχεσαι από εμμονές οι οποίες φρονώ εκκινούν από άλλα θέματα.
Δεν είναι δυνατό να συζητάμε κάθε φορά για τα αυτονόητα επειδή 10 εμμονικοί παριστάνουν τους κριτές των πτυχίων.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Μαρ 2019, 11:49

parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 23:30
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2019, 22:47
parafrwn έγραψε:
25 Μαρ 2019, 13:19


Εδώ κάνεις λάθος. Γιατί υπήρξε και ο Ξανθόπουλος που βασικό πτυχίο είχε στα μαθηματικά και έκανε διδακτορικό στην αστροφυσική. Και ήταν αστροφυσικός. Από τους πολύ καλούς.
Τότε είναι στρέβλωση του ελληνικού συστήματος, γιατί πώς στο κέρατο μπορεί να γίνει κανείς αστροφυσικός χωρίς να έχει σπουδάσει φυσική;
Φαντάζομαι αναπλήρωσε τις γνώσεις του κατά τις διδακτορικές του σπουδές. Όπως τις αναπλήρωσε και ο Abdus Salam που έγινε θεωρητικός φυσικός με πτυχίο μαθηματικών. Κάποια πράγματα δεν είναι απόλυτα.
Τα πράγματα είναι πιο απλά:
δεν ταιριάζει με την ιδεοληψία του Hellegennes σε άλλα ζητήματα τα οποία οι hellegennes θεωρεί πιο σημαντικά (μεταφυσικές/κοινωνικές ανησυχίες κλπ) οπότε και πρέπει να αποδομηθεί μέχρι το μεδούλι.
Αυτά περί δήθεν επιστημονικής εγρήγορσης και δήθεν έγνοιας για την επιστήμη.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μάνος Δανέζης και αστροφυσική

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 26 Μαρ 2019, 16:55

Θυμήθηκα τη συζήτηση που είχαμε κάνει παλιά για την πιθανότητα σχηματισμού dna από άβια ύλη. Υπολόγιζε μια υπερ-αστρονομική πιθανότητα στο γεγονός να ενωθούν όλα μαζί τα μόρια η οποία προφανέστατα δεν ισχύει. Δεν πρέπει σαφώς οι φιλοσοφικές απόψεις να παρασύρουν σε τέτοια λάθη. Αν και δεν είμαι βέβαιος ότι πρόκειται ακριβώς για αυτό.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών