το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Φυσική, Χημεία, Βιολογία, Μαθηματικά, Αστρονομία, Κοσμολογία κ.ά.
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17132
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Οκτ 2021, 04:18

klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 03:20
taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 01:59
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 01:38


Εγώ απλά σε ρώτησα κάτι, δεν είπα ότι έγραψες κάτι, υπόθετω μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά μιας ερώτησης και μιας δήλωσης. Επίσης μου αρέσει που σε ζητήματα που είναι simpliciter φιλοσοφικά θα γράψεις ad hominem μαλακίες για φιλολογικοσοφιστίες. Υπάρχει ένα ολόκληρο narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση αλλά αντί να το χρησιμοποιήσεις μας γράφεις για κορμούς και ότι είμαστε τυφλοί. Επίσης ποιά ακριβώς είναι η φιλολογικοσοφιστία που έγραψα; Το προφανές λογικιστικό επιχείρημα που ανέφερα το οποίο κάνει defend τη δική σου θέση; Σοβαρά τώρα;
όταν η ερώτηση περιέχει ειρωνεία,
"Ότι τσάμπα ασχολούνται οι μαθηματικοί με τη φιλοσοφία τα τελευταία 150 χρόνια; Ότι έλυσες όλα τα προβλήματα της φιλοσοφίας με το τι anecdotally βλέπεις σε κορμούς δέντρων;
θα λάβει και τη αντίστοιχη απάντηση.

αν η ίδια ερώτηση δεν περιείχε ειρωνεία θα την κοιτούσα σοβαρά.


και σου ξαναλέω.
Η σκέψη που εκφράζω είναι δική μου.
Αν έχεις να παραθέσεις κάτι επί αυτού όπως ένα ολόκληρο narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση, τότε βάλτο.
Εμένα γιατί ειρωνεύεσαι;
Για τον κορμό του δέντροu;

Αφού διαβάζω απαντήσεις δημοτικού,
δίνω εξήγηση δημοτικού και νηπιαγωγείου αν χρειαστεί για να εξηγήσω αυτό που θέλω.

παράθεσε λοιπόν τo narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση να πάμε παρακάτω και ας είναι και γκρεμός. Ούτως ή άλλως, κοιτώντας πίσω, μόνο ρέμα βλέπω.
μπροστά και ότι βγει.
Βασικά εσύ μέχρι στιγμής δίνεις "απαντήσεις δημοτικού".
μην μένουμε σ' αυτό. είπα, βλέπω σχόλια δημοτικού και απαντώ με ανάλογο παράδειγμα. τελος μ' αυτό.

klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 03:20
Έπειτα δεν υπάρχει καμία ειρωνεία, αυτό ακριβώς μας λες σε αυτό το νήμα. Τώρα δεν θα κάτσω να αναλύσω ex parte για σένα (δεδομένου ότι εσύ θα έπρεπε να το κάνεις) έναν αιώνα φιλοσοφίας αλλά σε πολύ γενικές γραμμές πας από το επιχείρημα του Frege περί ύπαρξης (και τις αντίστοιχες νομιναλιστικές αντιρρήσεις) ουσιαστικό στο ontological commitment του Quine. Έχεις το επιχείρημα των Quine/Putnam πέρι indispensability των μαθηματικών στις εμπειρικές επιστήμες και γενικά ένα φάσμα ερμηνειών ανάμεσα στο ρεαλισμό και τον full blown πλατωνισμό.

Φυσικά έχεις και αντιρεαλιστικά/αντιπλατωνικά επιχείρηματα πολλών ειδών, τις νομιναλιστικές θέσεις του Field, το χαρακτηριστικό επιστημολογικό πρόβλημα του Benacerraf που ανέφερα, που στην ουσία θεωρεί ότι μαθηματικός πλατωνισμός υπονομεύει την αιτολόγιση της πίστη μας στα μαθηματικά (o Benacerraf έχει αναπτύξει και το πρόβλημα του identification), την ιδιαίτερη αντιπλατωνική προσέγγιση του Wittgenstein, που ίσως και είναι και η πιο ενδιαφέρουσα.

Βέβαια αυτά είναι μια πολύ επιδερμική αναφορά (και σε καμία περίπτωση exhaustive) σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ζητήματα που έχει απασχολήσει τη φιλοσοφία και που έχει τεράστιο αντίκτυπτο ακόμα και στις εμπειρικές επιστήμες, δεδομένου ότι στη φυσική από τη σχετικότητα μέχρι τις υψηλές ενέργειες χρησιμοποιούμε extensively μαθηματικά.

Οπότε ναι sorry but not sorry που δεν απάντησα σοβαρά στα επιχειρήμα του κορμού, στον οποίο εγώ ακόμα δεν βλέπω κάποιον αριθμό.
τώρα που μιλάς ωραία, θα σου απαντήσω και ωραία.

αν έχω όλα αυτά που λες γιατρέ μου, πε μου, υπάρχει θεραπεία;
υπάρχει εμβόλιο :) για να γλυτώσω απ' όλα αυτά που διέγνωσες ότι έχω;
είναι σοβαρά τα πράματα, βοήθα γιατρέ...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17132
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Οκτ 2021, 04:54

klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 03:20
...επιχείρημα του Frege περί ύπαρξης (και τις αντίστοιχες νομιναλιστικές αντιρρήσεις)
...ontological commitment Quine
...Quine (αυτός είν τρανός, μπήκε δυό φόρες εδώ)/Putnam πέρι indispensability των μαθηματικών στις εμπειρικές επιστήμες
...φάσμα ερμηνειών ανάμεσα στο ρεαλισμό
... full blown πλατωνισμό.

...αντιρεαλιστικά/αντιπλατωνικά επιχείρηματα πολλών ειδών,
...τις νομιναλιστικές θέσεις του Field,
...το χαρακτηριστικό επιστημολογικό πρόβλημα του Benacerraf
...την ιδιαίτερη αντιπλατωνική προσέγγιση του Wittgenstein, που ίσως και είναι και η πιο ενδιαφέρουσα.

...

Οπότε ναι sorry but not sorry που δεν απάντησα σοβαρά στα επιχειρήμα του κορμού, στον οποίο εγώ ακόμα δεν βλέπω κάποιον αριθμό.
καλά ρε φίλε, ξές όλα αυτά τα εντυπωσιακά και δεν βλέπεις στον κορμό κάτι περισσότερο από ένα κούτσουρο;

Εγώ, που δεν ξέρω αυτούς τους σπουδαίους κυρίους και θεωρίες, γιατί βλέπω, εκτός από το οφθαλμοφανές και τους κύκλους, μια συμπυκνωμένη ύλη που αποτελέιται από πολλά σωματίδια, υποσωματίδια και υποσωματίδια υποσωματιδιών που πάλλονται σε συχνότητες και όλα αυτά είναι νούμερα ή αριθμοί ή συνεχόμενες υποδιαίρεσεις του 1;

Λες να φταίει η μεζκαλίνα που πρότεινες και δοκίμασα; :102:


δηλαδή συγνώμη που επίμενω αλλά και μόνο ένα κούτσουρο να βλέπεις, πάλι 1 είναι, αριθμός, ή καλύτερα όπως λέω εδώ, 1 από τις άπειρες υποδιαίρεσεις του 1.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Οκτ 2021, 08:30

klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 03:20
taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 01:59
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 01:38


Εγώ απλά σε ρώτησα κάτι, δεν είπα ότι έγραψες κάτι, υπόθετω μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά μιας ερώτησης και μιας δήλωσης. Επίσης μου αρέσει που σε ζητήματα που είναι simpliciter φιλοσοφικά θα γράψεις ad hominem μαλακίες για φιλολογικοσοφιστίες. Υπάρχει ένα ολόκληρο narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση αλλά αντί να το χρησιμοποιήσεις μας γράφεις για κορμούς και ότι είμαστε τυφλοί. Επίσης ποιά ακριβώς είναι η φιλολογικοσοφιστία που έγραψα; Το προφανές λογικιστικό επιχείρημα που ανέφερα το οποίο κάνει defend τη δική σου θέση; Σοβαρά τώρα;
όταν η ερώτηση περιέχει ειρωνεία,
"Ότι τσάμπα ασχολούνται οι μαθηματικοί με τη φιλοσοφία τα τελευταία 150 χρόνια; Ότι έλυσες όλα τα προβλήματα της φιλοσοφίας με το τι anecdotally βλέπεις σε κορμούς δέντρων;
θα λάβει και τη αντίστοιχη απάντηση.

αν η ίδια ερώτηση δεν περιείχε ειρωνεία θα την κοιτούσα σοβαρά.


και σου ξαναλέω.
Η σκέψη που εκφράζω είναι δική μου.
Αν έχεις να παραθέσεις κάτι επί αυτού όπως ένα ολόκληρο narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση, τότε βάλτο.
Εμένα γιατί ειρωνεύεσαι;
Για τον κορμό του δέντροu;

Αφού διαβάζω απαντήσεις δημοτικού,
δίνω εξήγηση δημοτικού και νηπιαγωγείου αν χρειαστεί για να εξηγήσω αυτό που θέλω.

παράθεσε λοιπόν τo narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση να πάμε παρακάτω και ας είναι και γκρεμός. Ούτως ή άλλως, κοιτώντας πίσω, μόνο ρέμα βλέπω.
μπροστά και ότι βγει.
Βασικά εσύ μέχρι στιγμής δίνεις "απαντήσεις δημοτικού".
Δεν είναι απαραίτητα κακό εφόσον καλύπτουν μέρος του θέματος.

Τελικά πόσους κορμούς βλέπεις στη φωτό και γιατί βλέπεις τόσους;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3354
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Οκτ 2021, 09:32

stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 08:30
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 03:20
taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 01:59


όταν η ερώτηση περιέχει ειρωνεία,
"Ότι τσάμπα ασχολούνται οι μαθηματικοί με τη φιλοσοφία τα τελευταία 150 χρόνια; Ότι έλυσες όλα τα προβλήματα της φιλοσοφίας με το τι anecdotally βλέπεις σε κορμούς δέντρων;
θα λάβει και τη αντίστοιχη απάντηση.

αν η ίδια ερώτηση δεν περιείχε ειρωνεία θα την κοιτούσα σοβαρά.


και σου ξαναλέω.
Η σκέψη που εκφράζω είναι δική μου.
Αν έχεις να παραθέσεις κάτι επί αυτού όπως ένα ολόκληρο narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση, τότε βάλτο.
Εμένα γιατί ειρωνεύεσαι;
Για τον κορμό του δέντροu;

Αφού διαβάζω απαντήσεις δημοτικού,
δίνω εξήγηση δημοτικού και νηπιαγωγείου αν χρειαστεί για να εξηγήσω αυτό που θέλω.

παράθεσε λοιπόν τo narrative στη φιλοσοφία των μαθηματικών που υποστηρίζει τη θέση να πάμε παρακάτω και ας είναι και γκρεμός. Ούτως ή άλλως, κοιτώντας πίσω, μόνο ρέμα βλέπω.
μπροστά και ότι βγει.
Βασικά εσύ μέχρι στιγμής δίνεις "απαντήσεις δημοτικού".
Δεν είναι απαραίτητα κακό εφόσον καλύπτουν μέρος του θέματος.

Τελικά πόσους κορμούς βλέπεις στη φωτό και γιατί βλέπεις τόσους;
Καλώς τον, αναρωτιόμουν πότε θα μας έκανες την τιμή.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Οκτ 2021, 09:39

klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 09:32
stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 08:30
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 03:20


Βασικά εσύ μέχρι στιγμής δίνεις "απαντήσεις δημοτικού".
Δεν είναι απαραίτητα κακό εφόσον καλύπτουν μέρος του θέματος.

Τελικά πόσους κορμούς βλέπεις στη φωτό και γιατί βλέπεις τόσους;
Καλώς τον, αναρωτιόμουν πότε θα μας έκανες την τιμή.
Καλώς σε βρήκα. Ασχέτως αν έχω ήδη γράψει 5-6 ποστς μέχρι τώρα στο νήμα.

Γιατί "τον" κι όχι "τους";
Πώς και με αναγνωρίζεις ως μονάδα αφού δεν υπάρχουν μαθηματικές δομές στον κόσμο;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3354
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Οκτ 2021, 10:55

stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 09:39
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 09:32
stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 08:30

Δεν είναι απαραίτητα κακό εφόσον καλύπτουν μέρος του θέματος.

Τελικά πόσους κορμούς βλέπεις στη φωτό και γιατί βλέπεις τόσους;
Καλώς τον, αναρωτιόμουν πότε θα μας έκανες την τιμή.
Καλώς σε βρήκα. Ασχέτως αν έχω ήδη γράψει 5-6 ποστς μέχρι τώρα στο νήμα.

Γιατί "τον" κι όχι "τους";
Πώς και με αναγνωρίζεις ως μονάδα αφού δεν υπάρχουν μαθηματικές δομές στον κόσμο;
Πώς ακριβώς το ένα απαιτεί το άλλο; Άμα αναγνωρίσω ένα φόρεμα ως σικάτο, θα πρέπειτο σικ να μπορεί να προσδιοριστεί χωρικά και χρονικά;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Οκτ 2021, 10:57

klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 10:55
stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 09:39
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 09:32


Καλώς τον, αναρωτιόμουν πότε θα μας έκανες την τιμή.
Καλώς σε βρήκα. Ασχέτως αν έχω ήδη γράψει 5-6 ποστς μέχρι τώρα στο νήμα.

Γιατί "τον" κι όχι "τους";
Πώς και με αναγνωρίζεις ως μονάδα αφού δεν υπάρχουν μαθηματικές δομές στον κόσμο;
Πώς ακριβώς το ένα απαιτεί το άλλο; Άμα αναγνωρίσω ένα φόρεμα ως σικάτο, θα πρέπειτο σικ να μπορεί να προσδιοριστεί χωρικά και χρονικά;
Πώς το αναγνωρίζεις ως ένα; Είναι αυθαίρετη η δήλωσή σου ότι πρόκειται για ένα; Είναι απλά αποτέλεσμα του "δεν έχω τί να κάνω και φτιάχνω συστήματα μέτρησης για να μη βαριέμαι";

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3354
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Οκτ 2021, 11:04

stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 10:57
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 10:55
stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 09:39

Καλώς σε βρήκα. Ασχέτως αν έχω ήδη γράψει 5-6 ποστς μέχρι τώρα στο νήμα.

Γιατί "τον" κι όχι "τους";
Πώς και με αναγνωρίζεις ως μονάδα αφού δεν υπάρχουν μαθηματικές δομές στον κόσμο;
Πώς ακριβώς το ένα απαιτεί το άλλο; Άμα αναγνωρίσω ένα φόρεμα ως σικάτο, θα πρέπειτο σικ να μπορεί να προσδιοριστεί χωρικά και χρονικά;
Πώς το αναγνωρίζεις ως ένα;
Ξεπερνώντας το ότι η λέξη "ένα" σε αυτή τη πρόταση γραμματικά είναι απλά άρθρο, υποθέτω θες να σου απαντήσω πώς αντιλαμβάνομαι την πληθικότητα. Σίγουρα δεν την αντιλαμβάνομαι επειδή κάπου τοπικά μπορείς να προδιορίζεις στο χώρο και στο χρόνο κάποια μαθηματική δομή.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Οκτ 2021, 11:07

klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:04
stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 10:57
klg έγραψε:
20 Οκτ 2021, 10:55


Πώς ακριβώς το ένα απαιτεί το άλλο; Άμα αναγνωρίσω ένα φόρεμα ως σικάτο, θα πρέπειτο σικ να μπορεί να προσδιοριστεί χωρικά και χρονικά;
Πώς το αναγνωρίζεις ως ένα;
Ξεπερνώντας το ότι η λέξη "ένα" σε αυτή τη πρόταση γραμματικά είναι απλά άρθρο, υποθέτω θες να σου απαντήσω πώς αντιλαμβάνομαι την πληθικότητα.
Ορθώς υποθέτεις.

*Δεν είναι απλά ένα άρθρο. Είναι το άρθρο που επέλεξες για να τονίσεις τα χαρακτηριστικά του ουσιαστικού που συνοδεύεται.
Επέλεξες να χαρακτηρίσεις το φόρεμα ως "ένα". Το οποίο ακόμη κι ως αόριστο αναφέρεται σε αριθμό που σημαίνει "κάποιο (ένα) από όλα".

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Οκτ 2021, 11:41

taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 04:54
καλά ρε φίλε, ξές όλα αυτά τα εντυπωσιακά και δεν βλέπεις στον κορμό κάτι περισσότερο από ένα κούτσουρο;

Εγώ, που δεν ξέρω αυτούς τους σπουδαίους κυρίους και θεωρίες, γιατί βλέπω, εκτός από το οφθαλμοφανές (...)
Για τον ίδιο λόγο που οι αρχαίοι Βίκινγκς "έβλεπαν" τον Θορ να δημιουργεί κεραυνούς σέρνοντας το άρμα του, το οποίο οδηγούσαν τραγοι, στον συννεφιασμενο ουρανό. :)

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Οκτ 2021, 11:47

stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:07

Ορθώς υποθέτεις.

*Δεν είναι απλά ένα άρθρο. Είναι το άρθρο που επέλεξες για να τονίσεις τα χαρακτηριστικά του ουσιαστικού που συνοδεύεται.
Επέλεξες να χαρακτηρίσεις το φόρεμα ως "ένα". Το οποίο ακόμη κι ως αόριστο αναφέρεται σε αριθμό που σημαίνει "κάποιο (ένα) από όλα".
Awwww baby's first existential quantifier

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Οκτ 2021, 12:00

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:41
taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 04:54
καλά ρε φίλε, ξές όλα αυτά τα εντυπωσιακά και δεν βλέπεις στον κορμό κάτι περισσότερο από ένα κούτσουρο;

Εγώ, που δεν ξέρω αυτούς τους σπουδαίους κυρίους και θεωρίες, γιατί βλέπω, εκτός από το οφθαλμοφανές (...)
Για τον ίδιο λόγο που οι αρχαίοι Βίκινγκς "έβλεπαν" τον Θορ να δημιουργεί κεραυνούς σέρνοντας το άρμα του, το οποίο οδηγούσαν τραγοι, στον συννεφιασμενο ουρανό. :)
Δηλαδή, δεδομένου ότι ο λόγος που κάποιος βλέπει κύκλους στους κορμούς και τον ...Θωρ είναι κοινός, εσύ που βλέπεις κύκλους ζωής στον κορμό του δέντρου βλέπεις και τον ...Θωρ;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Οκτ 2021, 12:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:47
stavmanr έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:07

Ορθώς υποθέτεις.

*Δεν είναι απλά ένα άρθρο. Είναι το άρθρο που επέλεξες για να τονίσεις τα χαρακτηριστικά του ουσιαστικού που συνοδεύεται.
Επέλεξες να χαρακτηρίσεις το φόρεμα ως "ένα". Το οποίο ακόμη κι ως αόριστο αναφέρεται σε αριθμό που σημαίνει "κάποιο (ένα) από όλα".
Awwww baby's first existential quantifier
Το ερώτημα παραμένει:
Πώς το αναγνωρίζεις ως ένα; Είναι αυθαίρετη η δήλωσή σου ότι πρόκειται για ένα; Είναι απλά αποτέλεσμα του "δεν έχω τί να κάνω και φτιάχνω συστήματα μέτρησης για να μη βαριέμαι";

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 17132
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 20 Οκτ 2021, 12:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:41
taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 04:54
καλά ρε φίλε, ξές όλα αυτά τα εντυπωσιακά και δεν βλέπεις στον κορμό κάτι περισσότερο από ένα κούτσουρο;

Εγώ, που δεν ξέρω αυτούς τους σπουδαίους κυρίους και θεωρίες, γιατί βλέπω, εκτός από το οφθαλμοφανές (...)
Για τον ίδιο λόγο που οι αρχαίοι Βίκινγκς "έβλεπαν" τον Θορ να δημιουργεί κεραυνούς σέρνοντας το άρμα του, το οποίο οδηγούσαν τραγοι, στον συννεφιασμενο ουρανό. :)
πόσοι αρχαίοι Βίκινγκς; αριθμός;
πόσοι κεραυνοί; αριθμός;
άρμα; 1;
πόσοι τράγοι; αριθμός;
πόσα σύννεφα; αριθμός;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9668
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: το σύμπαν είναι λογικά αδύνατο να είναι άπειρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 20 Οκτ 2021, 12:15

taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 12:07
EKPLIKTIKOS έγραψε:
20 Οκτ 2021, 11:41
taxalata xalasa έγραψε:
20 Οκτ 2021, 04:54
καλά ρε φίλε, ξές όλα αυτά τα εντυπωσιακά και δεν βλέπεις στον κορμό κάτι περισσότερο από ένα κούτσουρο;

Εγώ, που δεν ξέρω αυτούς τους σπουδαίους κυρίους και θεωρίες, γιατί βλέπω, εκτός από το οφθαλμοφανές (...)
Για τον ίδιο λόγο που οι αρχαίοι Βίκινγκς "έβλεπαν" τον Θορ να δημιουργεί κεραυνούς σέρνοντας το άρμα του, το οποίο οδηγούσαν τραγοι, στον συννεφιασμενο ουρανό. :)
πόσοι αρχαίοι Βίκινγκς; αριθμός;
πόσοι κεραυνοί; αριθμός;
άρμα; 1;
πόσοι τράγοι; αριθμός;
πόσα σύννεφα; αριθμός;
εστω οτι δεν υπηρχαν οι βικινγκς που εβλεπαν τον θωρ να δημιουργει κεραυνους σερνοντας το αρμα του το οποιο οδηγουσαν τραγοι στον συννεφιααμενο ουρανο. Αυτο αριθμητικα πως θα το εξεφραζες;
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θετικές Επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών