Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16069
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 30 Ιαν 2024, 11:42

foscilis έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:31
Οργισμένος έγραψε:
30 Ιαν 2024, 10:42
Maspoli έγραψε:
30 Ιαν 2024, 10:19
Μήπως θα έπρεπε να ισχύει το όσο πιο πολλοί, τόσο πιο καλά;
Εφοσον αποδειχθει επιστημονικα οτι δεν υπαρχει προβλημα τοτε ναι, γιατι οχι.
Πώς μπορεί να αποδειχθεί επιστημονικά αυτό; Θα μεγαλώσουν παιδιά με 2 γονείς και μετά κλώνοι τους με 3,4,5 γονείς έχοντας όλα τα υπόλοιπα ίδια και με κάποιον τρόπο ποσοτικοποίησης του αποτελέσματος θα διαπιστωθεί ότι η διαφορά είναι αμελητέα;

Ή απλά κάποιος μαλάκας θα γράψει σε ένα πέηπερ "δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα" ντυμένο με φιοριτούρες και επειδή είναι επιστήμονας πάει αποδείχτηκε;
ΑΝ εχεις αμφιβολιες για την επιστημονικη μεθοδο ανοιξε συζητηση με χελωνο , αλλους νεοναζι ή σταλινες. Νο προμπλεμ.

Στον 1ο κοσμο, αυτοι οι "μαλακες" γιατροι ψυχιατροι ψυχολογοι ελεγχουν επιστημονικα , γινονται μελετες, κλινικες μελετες κοκ για το θεμα και αποφαινονται. Δεν καθονται να ρωτησουν τον χ-ψ αμορφωτο κομπλεξικο που καπου εχει μπλεξει τα μπουτια του και βουταει απο μαρξισμο σε εθνικοσοσιαλισμο και τουμπαλιν παιζοντας το ειδικος.
Θα μου πεις , τι ηταν παντα μαρξισμος και εθνικοσοσιαλισμος;;; Αδερφακια. Οποτε δεν ειναι και τοσο περιεργο τελικα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25475
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Ιαν 2024, 11:45

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24996
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 30 Ιαν 2024, 11:46

foscilis έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:37
Δημοκράτης έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:35
Maspoli έγραψε:
30 Ιαν 2024, 10:23


Δεν είναι εύλογο το ερώτημα;

Νομίζω πως πρέπει να μας απασχολήσει
είναι η επόμενη φάση της παρακμής. Σε 1-2 χρόνια αφού περάσει η τεκνοθεσία και ο γάμος των πούστηδων μετά θα έχουμε νέο γύρο για τα δικαιώματα των πολυγαμικών

Και ξέρεις ποιο είναι το πιο ωραίο; Με όσα ζούμε τα τελευταία 15 χρόνια θα έχουν 100% δίκιο να ζητάνε τέτοια δικαιώματα. Ποιος είσαι εσύ κύριε που θα με πεις με ποσους και τι φυλα θα παντρευτώ; Αφού αν είμαστε ενήλικοι και συνενούμε δεν πέφτει λόγος σε κανέναν και θέλουμε ίσα δικαιώματα και αμα γουστάρω παντρεύομαι και την 1η ξαδέλφη μου μυκήνες στάιλ
Πάντως πρέπει να δεις πώς κάνουν οι πούστηδες όταν το λέει κάποιος αυτό. ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ ΜΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΙΑΧ, ΑΝΩΜΑΛΙΑ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΙΑ.
ναι το ξέρω, γιατί το έχω κάνει το πείραμα 2-3 φορές. Πέρα από το τρολάρισμα που κάνω στο φβ. το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον από την οπτική της ρητορικής και αν δεν βαριέμαι σε πραγματική συζήτηση όταν πέφτει θέμα αποδοχής γάμων κτλ μπορείς να φιλοσοφήσεις.
Στην τελική σσε μεγάλο κομμάτι από τον μουσουλμανικό κόσμο ισχύει ακόμα η πολυγαμία και ακόμα και αυτό αν το πεις στον μέσο open minded και ότι πρέπει να το νομιμοποιήσουμε και πίτσες μπλε ανεβάζει πίεση. Δηλαδή δεν χρειάζεται καν να πας σε θέμα αιμομιξιας
Επίσης από κοινωνιολογικής μεριάς έχει ενδιαφέρον που οι αιμομίκτες πότε δεν έκαναν κάποιο κίνημα. Δεν ξέρω βέβαια αν στατιστικά είναι πολύ λιγότεροι από τους πούστηδες αλλά δεν νομίζω να είναι λιγότεροι από τα τραβέλια
Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. Πριν 25 χόνια ειχε γίνει σκάνδαλο με τον εισαγγελέα που εμπαινε "στην" χιλουδάκη
Σημερα θα είχες αγωνες υπέρ του και θα είχε παέι το κράτος σε δίκες που τον έστειλαν

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16069
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 30 Ιαν 2024, 11:47

foscilis έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:37
Δημοκράτης έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:35
Maspoli έγραψε:
30 Ιαν 2024, 10:23


Δεν είναι εύλογο το ερώτημα;

Νομίζω πως πρέπει να μας απασχολήσει
είναι η επόμενη φάση της παρακμής. Σε 1-2 χρόνια αφού περάσει η τεκνοθεσία και ο γάμος των πούστηδων μετά θα έχουμε νέο γύρο για τα δικαιώματα των πολυγαμικών

Και ξέρεις ποιο είναι το πιο ωραίο; Με όσα ζούμε τα τελευταία 15 χρόνια θα έχουν 100% δίκιο να ζητάνε τέτοια δικαιώματα. Ποιος είσαι εσύ κύριε που θα με πεις με ποσους και τι φυλα θα παντρευτώ; Αφού αν είμαστε ενήλικοι και συνενούμε δεν πέφτει λόγος σε κανέναν και θέλουμε ίσα δικαιώματα και αμα γουστάρω παντρεύομαι και την 1η ξαδέλφη μου μυκήνες στάιλ
Πάντως πρέπει να δεις πώς κάνουν οι πούστηδες όταν το λέει κάποιος αυτό. ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ ΜΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΙΑΧ, ΑΝΩΜΑΛΙΑ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΙΑ.
Α εσυ εισαι βλεπω ανταγωνιζεσαι χελωνο . MΠΡΑΒΟ και εις ανωτερα...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 30 Ιαν 2024, 11:48

Maspoli έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:02
zteo έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:00
Maspoli Εννοείς μια συλλογική διαπαιδαγωγηση όπως αυτής της Αρχαίας Σπάρτης?
Όχι. Διαφορετικό θέμα. Μιλάω για περισσότερους από δύο γονιούς
Ναι. Και τι πρόβλημα θα υπάρξει κατά τη γνώμη σου, αν τα παιδιά μεγαλώνουν με περισσότερους γονείς;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16069
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 30 Ιαν 2024, 11:48

Δημοκράτης έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:46
foscilis έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:37
Δημοκράτης έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:35


είναι η επόμενη φάση της παρακμής. Σε 1-2 χρόνια αφού περάσει η τεκνοθεσία και ο γάμος των πούστηδων μετά θα έχουμε νέο γύρο για τα δικαιώματα των πολυγαμικών

Και ξέρεις ποιο είναι το πιο ωραίο; Με όσα ζούμε τα τελευταία 15 χρόνια θα έχουν 100% δίκιο να ζητάνε τέτοια δικαιώματα. Ποιος είσαι εσύ κύριε που θα με πεις με ποσους και τι φυλα θα παντρευτώ; Αφού αν είμαστε ενήλικοι και συνενούμε δεν πέφτει λόγος σε κανέναν και θέλουμε ίσα δικαιώματα και αμα γουστάρω παντρεύομαι και την 1η ξαδέλφη μου μυκήνες στάιλ
Πάντως πρέπει να δεις πώς κάνουν οι πούστηδες όταν το λέει κάποιος αυτό. ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ ΜΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΙΑΧ, ΑΝΩΜΑΛΙΑ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΙΑ.
ναι το ξέρω, γιατί το έχω κάνει το πείραμα 2-3 φορές. Πέρα από το τρολάρισμα που κάνω στο φβ. το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον από την οπτική της ρητορικής και αν δεν βαριέμαι σε πραγματική συζήτηση όταν πέφτει θέμα αποδοχής γάμων κτλ μπορείς να φιλοσοφήσεις.
Στην τελική σσε μεγάλο κομμάτι από τον μουσουλμανικό κόσμο ισχύει ακόμα η πολυγαμία και ακόμα και αυτό αν το πεις στον μέσο open minded και ότι πρέπει να το νομιμοποιήσουμε και πίτσες μπλε ανεβάζει πίεση. Δηλαδή δεν χρειάζεται καν να πας σε θέμα αιμομιξιας
Επίσης από κοινωνιολογικής μεριάς έχει ενδιαφέρον που οι αιμομίκτες πότε δεν έκαναν κάποιο κίνημα. Δεν ξέρω βέβαια αν στατιστικά είναι πολύ λιγότεροι από τους πούστηδες αλλά δεν νομίζω να είναι λιγότεροι από τα τραβέλια
Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. Πριν 25 χόνια ειχε γίνει σκάνδαλο με τον εισαγγελέα που εμπαινε "στην" χιλουδάκη
Σημερα θα είχες αγωνες υπέρ του και θα είχε παέι το κράτος σε δίκες που τον έστειλαν
Γιατι ; Τι σε ποναει εσενα ρε, που μπαινει ο αλλος;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 16069
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 30 Ιαν 2024, 11:49

Beria έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:45
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
eyloghson
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9203
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Ιαν 2024, 11:56

Οργισμένος έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:42
foscilis έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:31
Οργισμένος έγραψε:
30 Ιαν 2024, 10:42


Εφοσον αποδειχθει επιστημονικα οτι δεν υπαρχει προβλημα τοτε ναι, γιατι οχι.
Πώς μπορεί να αποδειχθεί επιστημονικά αυτό; Θα μεγαλώσουν παιδιά με 2 γονείς και μετά κλώνοι τους με 3,4,5 γονείς έχοντας όλα τα υπόλοιπα ίδια και με κάποιον τρόπο ποσοτικοποίησης του αποτελέσματος θα διαπιστωθεί ότι η διαφορά είναι αμελητέα;

Ή απλά κάποιος μαλάκας θα γράψει σε ένα πέηπερ "δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα" ντυμένο με φιοριτούρες και επειδή είναι επιστήμονας πάει αποδείχτηκε;
ΑΝ εχεις αμφιβολιες για την επιστημονικη μεθοδο ανοιξε συζητηση με χελωνο , αλλους νεοναζι ή σταλινες. Νο προμπλεμ.

Στον 1ο κοσμο, αυτοι οι "μαλακες" γιατροι ψυχιατροι ψυχολογοι ελεγχουν επιστημονικα , γινονται μελετες, κλινικες μελετες κοκ για το θεμα και αποφαινονται. Δεν καθονται να ρωτησουν τον χ-ψ αμορφωτο κομπλεξικο που καπου εχει μπλεξει τα μπουτια του και βουταει απο μαρξισμο σε εθνικοσοσιαλισμο και τουμπαλιν παιζοντας το ειδικος.
Θα μου πεις , τι ηταν παντα μαρξισμος και εθνικοσοσιαλισμος;;; Αδερφακια. Οποτε δεν ειναι και τοσο περιεργο τελικα.
Στον 1ο κόσμο υπάρχουν πολλοί αμαθείς ανεγκέφαλοι, που επικαλούνται την επιστήμη γενικά κι αφηρημένα χωρίς να ξέρουν ποιοι κλάδοι που αυτοαποκαλούνται επιστήμη είναι όντως και ποιοι όχι, όπως επίσης και το τί ακριβώς λένε. Αυτό πώς λέγεται, πώς λέγεται, α ναι, κομφορμισμός είναι η λέξη.
Z

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21373
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 30 Ιαν 2024, 12:02

Maspoli έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:23
Εμπεδοκλής έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:18
Επίσης, γιατί γάμος μόνο μεταξύ δύο ανθρώπων; Γιατί να μη μπορεί κάποιος να παντρευτεί περισσότερα όντα;
Υποθέτω γιατί δεν μπορούμε (ακόμα;) να έχουμε την έκφραση γνώμης τους.

Ας μείνουμε όμως στο συγκεκριμένο θέμα του νήματος
Εννοείς τις γυναίκες; Δεν μπορούν να μιλήσουν;
Και όχι, δεν είναι άσχετο το θέμα. Από τη στιγμή που αναρωτιέσαι αν πέντε άτομα μπορούν να υιοθετήσουν ένα παιδί γιατί να μη μπορούν να παντρευτούν και μεταξύ τους ώστε αύριο μεθαύριο να μοιραστούν και τις ευθύνες;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 30 Ιαν 2024, 12:07

Εμπεδοκλής έγραψε:
30 Ιαν 2024, 12:02
Maspoli έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:23
Εμπεδοκλής έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:18
Επίσης, γιατί γάμος μόνο μεταξύ δύο ανθρώπων; Γιατί να μη μπορεί κάποιος να παντρευτεί περισσότερα όντα;
Υποθέτω γιατί δεν μπορούμε (ακόμα;) να έχουμε την έκφραση γνώμης τους.

Ας μείνουμε όμως στο συγκεκριμένο θέμα του νήματος
Εννοείς τις γυναίκες; Δεν μπορούν να μιλήσουν;
Και όχι, δεν είναι άσχετο το θέμα. Από τη στιγμή που αναρωτιέσαι αν πέντε άτομα μπορούν να υιοθετήσουν ένα παιδί γιατί να μη μπορούν να παντρευτούν και μεταξύ τους ώστε αύριο μεθαύριο να μοιραστούν και τις ευθύνες;
Συγγνώμη, παρεξήγησα επειδή χρησιμοποίησες τη λέξη όντα και όχι άτομα. Για άτομα ναι, δεν είναι άσχετο

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29768
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 30 Ιαν 2024, 12:10

Έχω αναφερθεί στα "ανθρώπινα δικαιώματα" των πολυερωτικών και στην "ισότητα απέναντι στο νόμο που πρέπει να έχουν" και αυτοί.

Για όσους γελάνε, ήδη στη Δύση έχει ξεκινήσει συζήτηση

https://www.theguardian.com/lifeandstyl ... -framework

https://ir.lawnet.fordham.edu/cgi/viewc ... ontext=flr

https://minellalawgroup.com/blog/expand ... -families/

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25475
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Ιαν 2024, 12:12

Golden και Maspoli ψέλνουν μαζί το τη Υπερμάχω
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9203
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Ιαν 2024, 12:12

Καλά, πάντως να έχουν καθεστώς κηδεμόνα περισσότερα από δύο άτομα, δεν έχει απαραίτητα σχέση με πολυγαμία. Π.Χ. δύο ζευγάρια να έχουν από κοινού κηδεμονία των παιδιών τους. Για λόγους οικονομικούς, κληρονομικούς, απαιτητικής εργασίας, κοκ.
Z

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24996
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 30 Ιαν 2024, 12:15

Οργισμένος έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:48
Δημοκράτης έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:46
foscilis έγραψε:
30 Ιαν 2024, 11:37


Πάντως πρέπει να δεις πώς κάνουν οι πούστηδες όταν το λέει κάποιος αυτό. ΠΩΣ ΤΟΛΜΑΤΕ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ ΜΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΙΑΧ, ΑΝΩΜΑΛΙΑ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΥΓΙΗ ΠΑΙΔΙΑ.
ναι το ξέρω, γιατί το έχω κάνει το πείραμα 2-3 φορές. Πέρα από το τρολάρισμα που κάνω στο φβ. το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον από την οπτική της ρητορικής και αν δεν βαριέμαι σε πραγματική συζήτηση όταν πέφτει θέμα αποδοχής γάμων κτλ μπορείς να φιλοσοφήσεις.
Στην τελική σσε μεγάλο κομμάτι από τον μουσουλμανικό κόσμο ισχύει ακόμα η πολυγαμία και ακόμα και αυτό αν το πεις στον μέσο open minded και ότι πρέπει να το νομιμοποιήσουμε και πίτσες μπλε ανεβάζει πίεση. Δηλαδή δεν χρειάζεται καν να πας σε θέμα αιμομιξιας
Επίσης από κοινωνιολογικής μεριάς έχει ενδιαφέρον που οι αιμομίκτες πότε δεν έκαναν κάποιο κίνημα. Δεν ξέρω βέβαια αν στατιστικά είναι πολύ λιγότεροι από τους πούστηδες αλλά δεν νομίζω να είναι λιγότεροι από τα τραβέλια
Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια. Πριν 25 χόνια ειχε γίνει σκάνδαλο με τον εισαγγελέα που εμπαινε "στην" χιλουδάκη
Σημερα θα είχες αγωνες υπέρ του και θα είχε παέι το κράτος σε δίκες που τον έστειλαν
Γιατι ; Τι σε ποναει εσενα ρε, που μπαινει ο αλλος;;;
δεν ποτάει εμένα τσακάλι. ¨Οπως δεν με ποναέι το πόσα ντρόγκια κάνει, το αν θα κόψει το πόδι του, το αν είναι 150 κιλά κτλ Αλλα εμμέσως πληρώνω και εγώ για τις μαλακίες του. Από το πόσο φορτώνεται το σύστημα υγείας μέχρι το πόσους βλάκες πρέπει να ανέχομαι γύρω μου
Τα κοινωνικά προβλήματα δεν είναι μικρό πράγμα και για αυτό τα κράτη κυριολεκτικά δαπανούν δισεκατομμύρια και για να επιβλέπουν και για να διορθώνουν

Άβαταρ μέλους
Tileskordos
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Ιαν 2024, 10:44
Phorum.gr user: Tileskordos
Τοποθεσία: Ρώμη / Θεσσαλονίκη

Re: Γιατί μόνο δύο γονείς; Δεν είναι ασφυκτικός περιορισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tileskordos » 30 Ιαν 2024, 12:15

micmic έγραψε:
30 Ιαν 2024, 10:29
Σε κάποιες κοινωνίες της Αφρικής (αγροτικές, επαρχιακές) ισχύει κάτι παρόμοιο. Τα παιδιά μετά την απογαλάκτιση (ή και πριν από αυτήν) ουσιαστικά φροντίζονται από όλους τους άντρες και τις γυναίκες της φυλής. Η λογική είναι ότι επειδή τα ποσοστά θνησιμότητας είναι υψηλά, το παιδί πρέπει να μάθει να μην εξαρτάται μόνο από τους βιολογικούς του γονείς. Προφανώς δεν είναι "προοδευτικοί" αλλά πραγματιστές.
Πιθανόν κι εμείς θα πρέπει να γίνουμε πραγματιστές. Αφού στην σημερινή κοινωνία, δόξα τω θεώ, και άντρες και γυναίκες δουλεύουν, και επιπλέον και οι δύο δικαιούνται ομοίως να προχωράνε στην καριέρα τους, χωρίς περιορισμούς, τα παιδιά ποιος πια θα τα φροντίσει;
Για να μη παρεξηγηθώ, αυτό δεν αποτελεί πρόκληση, υπάρχει η πλήρης μου συμφωνία για το σημερινό σύστημα που δεν προβλέπει (τουλάχιστον θεωρητικά) διαφορές μεταξύ ανδρών και γυναικών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών