H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 10 Σεπ 2019, 19:14

Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 18:16
don't speak έγραψε:
10 Σεπ 2019, 18:11
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:12
Το ίντερνετ φταίει ή δεν φταίει τώρα;
Και πως θα μιλούσες;
Πως θα έλεγες την άποψή σου;
Εικόνα
Χριστέ μου.

Ναι αλλά τώρα σε διαβάζουν και αυτοί που δε θα έρχονταν να σε ακούσουν.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 19:18

don't speak έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:14
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 18:16
don't speak έγραψε:
10 Σεπ 2019, 18:11


Και πως θα μιλούσες;
Πως θα έλεγες την άποψή σου;
Εικόνα
Χριστέ μου.

Ναι αλλά τώρα σε διαβάζουν και αυτοί που δε θα έρχονταν να σε ακούσουν.

Ε αυτό είναι το κακό με το ίντερνετ. Αυτό λέμε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 10 Σεπ 2019, 19:22

Δε θα ερχόμουν :-?

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 10 Σεπ 2019, 19:33

Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:12
Αυτά είναι! Ανθρώπινος πολιτισμός! Να βρίσκεις ευκαιρία όπου σταθείς κι όπου βρεθείς να βγάλεις είτε την καριολιά σου είτε την καθυστεριά σου. Εν προκειμένω η ευκαιρία είναι μία φωτογραφία. όπου κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι έχει προηγηθεί και τι παίζει γενικώς στην των ανθρώπων που φαίνονται σε αυτήν. Ανάλογα το τι θέλει να κάνει ο καθένας (να βγάλει κακοήθη καριολιά ή καλοήθη καθυστεριά) εικάζει, ερμηνεύει κατά το δοκούν αυτό που βλέπει. Αυτα για το μέσο που τα πρωτομεταδίδει.
Μετά περνάει και στις τοπικές κοινωνίες και τα φόρα. Ακολουθούν τα σχόλια και βεβαίως η παραδρομή της κουβέντας όπου θα ακουστούν τα ωραία περί μαγειρέματος και πόσο αδικημένες είμαστε καλέ, αχ, αποζημιώστε μας ή περί επιταγών της φύσης σχετικά με την εξουσία στα ζωικά είδη. Το ίντερνετ φταίει ή δεν φταίει τώρα;
Έχω αρχίσει να ζοχαδιάζομαι.
Όχι απαραίτητα με`σένα,αλλά και με`σένα.Ούτε σ`αυτή τη φωτογραφία ξέρεις τι έχει προηγηθεί,αλλά ξέρεις τι πρέπει να πεις (ότι θα έλεγα κι εγώ προφανώς):
Εικόνα
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 19:51

waldorf έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:33
Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 17:12
Αυτά είναι! Ανθρώπινος πολιτισμός! Να βρίσκεις ευκαιρία όπου σταθείς κι όπου βρεθείς να βγάλεις είτε την καριολιά σου είτε την καθυστεριά σου. Εν προκειμένω η ευκαιρία είναι μία φωτογραφία. όπου κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι έχει προηγηθεί και τι παίζει γενικώς στην των ανθρώπων που φαίνονται σε αυτήν. Ανάλογα το τι θέλει να κάνει ο καθένας (να βγάλει κακοήθη καριολιά ή καλοήθη καθυστεριά) εικάζει, ερμηνεύει κατά το δοκούν αυτό που βλέπει. Αυτα για το μέσο που τα πρωτομεταδίδει.
Μετά περνάει και στις τοπικές κοινωνίες και τα φόρα. Ακολουθούν τα σχόλια και βεβαίως η παραδρομή της κουβέντας όπου θα ακουστούν τα ωραία περί μαγειρέματος και πόσο αδικημένες είμαστε καλέ, αχ, αποζημιώστε μας ή περί επιταγών της φύσης σχετικά με την εξουσία στα ζωικά είδη. Το ίντερνετ φταίει ή δεν φταίει τώρα;
Έχω αρχίσει να ζοχαδιάζομαι.
Όχι απαραίτητα με`σένα,αλλά και με`σένα.Ούτε σ`αυτή τη φωτογραφία ξέρεις τι έχει προηγηθεί,αλλά ξέρεις τι πρέπει να πεις (ότι θα έλεγα κι εγώ προφανώς):
Εικόνα
Ξέρεις πολύ καλά τι έχει προηγηθεί εδώ. Μην τρελαθούμε.

Αλλά και πάλι πολλά παίζουν. Το άρρωστο αδερφάκι (είτε μεγαλύτερο, είτε μικρότερο) και δη με ψυχική νόσο που παίρνει ψυχοφάρμακα. "Κοίτα πρέπει να κουβαλήσω λίγο τις κλάρες για τις γίδες. Θες να έρθεις μαζί μου λίγο; Και μετά ξαναρχόμαστε εδώ να κάνουμε και καφέ" (Για να μην τον αφήσει και μόνο).
Στην περίπτωση που είπε ο άλλος "Στάσου να βοηθήσω" του λέει 'όχι όχι άστο γιατί εγώ ξέρω πως πρέπει να τα βάλω/ Είναι διπλή κούραση τώρα! Τα έχω μάσει καλά για να τα πάει ένας. Άστο" (για να μη σκάσει κάνα παραλήρημα από την εξάντληση του. Συμβαίνει κάργα).

Το θέμα δεν είναι η εικόνα όμως όπως θα συμφωνείς φαντάζομαι αλλά το φαινόμενο. ε εδώ είναι που με πιάνει να προσθέσω κάτι παραπάνω και να το πάω πιο βαθειά. Ότι και ο εδικός μου/σου παππούς ξηγιότανε έτσι στο χωριό. Έχουμε τ' αρχίδια να τους πούμε μουνόπανα; (Έστω μέσα στη συνείδησή μας. Αν και σε τρίτους ΄στους ίδιους θα είναι πιο γνήσιο γιατί θα δείχνει ότι πράγματι εμείς διαφέρουμε και πολεμάμε το φαινόμενο). Αλλιώς είμαστε το ίδιο αρχίδια. Όσο διαιωνίζεται. Δεν έχουμε καμία δικαιολογία. και πες μου μία δικαιολογία. Είναι μακριά και δεν έχουμε πρόσβαση;
Ας απαντήσουμε ρε φίλε, πως γίνεται καθολικά να πέφτει κράξιμο και το φαινόμενο να συνεχίζεται; Πως γίνεται να έχει πέσει στην αντίληψή μας και να συνεχίζεται; Και πως γίνεται μετά απ' αυτό να μην έχουμε ευθύνη; (ώστε να αξίζουμε κι εμείς το κραξιματάκι μας)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 10 Σεπ 2019, 20:03, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 19:55

don't speak έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:22
Δε θα ερχόμουν :-?
Ποιος σε γαμεί μωρή κωλόγρια;
SpoilerShow
Τώρα θα δει κι αυτό ο Βάντορφ και θα νομίζει ότι επιτίθεμαι στους χρήστες άδικα κι αδικαιολόγητα :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 10 Σεπ 2019, 19:56

Γουόλντορφ παρακαλώ.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 10 Σεπ 2019, 20:06

Χαοτικός έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:55
don't speak έγραψε:
10 Σεπ 2019, 19:22
Δε θα ερχόμουν :-?
Ποιος σε γαμεί μωρή κωλόγρια;
Έχεις βάλει και τις Καρυάτιδες μέσα :003:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: H μεγάλη δικαίωση του Έθνι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Σεπ 2019, 20:15

don't speak έγραψε:
10 Σεπ 2019, 20:06
Έχεις βάλει και τις Καρυάτιδες μέσα :003:
Ωωωω! Ότι είσαι η αρχαία ομορφιά και το κάλος και γιατί όχι, η κλεμένη εκείνη που βρίσκεται στην Αγγλία :romance-hearteyes:
SpoilerShow
Μη χέσω. :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών