Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:31

Ηράκλειτος έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30

1. Η ιστοσελίδα theundefeated.com είναι καθαρά προπαγανδιστική υπέρ της black pride.
2. Το άρθρο γράφτηκε στις 5 Μαρτίου 2019, το ανακάλυψες μετά από 1,5 χρόνο, congrats.
3. Γράφεις: «Δυστυχώς γεννήθηκα στην Ελλάδα και πήγα στο σχολείο στην Ελλάδα. Το πρωτότυπο λέει: “Obviously, I was born in Greece and went to school in Greece.
Μετέφρασες το "προφανώς" σε "δυστυχώς". Αρχίσαμε και τα ψεύδη προκειμένου να στηρίξουμε τις εμμονές μας;
4. Γράφεις: Η Βερόνικα Αντετοκούνμπο μιλούσε στους γιους της στη νιγηριανή γλώσσα του Igbo, η οποία είναι μία από τις τέσσερις επίσημες νιγηριανές γλώσσες και ομιλείται από περίπου 18 εκατομμύρια άτομα στη Νιγηρία και την Ισημερινή Γουινέα, σύμφωνα με αρκετές ιστοσελίδες και είχαν μόνο την Αφρικάνικη κουλτούρα.
Το bold δεν υπάρχει στο πρωτότυπο, δεύτερο ψέμα.
5. Στο τρίτο ψέμα πέφτει ban.
:8)
Υ.Γ: Το άρθρο: https://theundefeated.com/features/buck ... ian-roots/
Δεν το μετεφρασα εγω, δεν ειναι δικο μου αρθρο.Εβαλα λινκ..Παμε παρακατω...Αυτο δεν κανει την ουσια του αρθρου φεικ νιους..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Northern Spirit την 21 Ιουν 2020, 05:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14200
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 20 Ιουν 2020, 14:31

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Το φεικ νιουζ είναι ότι η συνέντευξη είναι παλιά, έχουν προσθέσει λέξεις, έχουν αλλάξει νοήματα, και βρήκες
ένα σαιτ του πουτσου και μας το ποσταρες για legit.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panos291 την 20 Ιουν 2020, 14:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:32

elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:29
elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27
Ότι ποσταρες παραποιημένο κείμενο ρε ρόμπα
Ποιο ειναι το παραποιημενο; Το "δυστυχως; Αυτο κανει ολο0 το κειμενο φεικ νιους; Πολλοι χρησιμοποιουνε ελευθερη μεταφραση στα κειμενα..
Δε λέγεται ελεύθερη μετάφραση , η προσθήκη λέξεων που αλλάζουν νοηματικά τις προτασεις, αγράμματε
Μαθε πρωτα τι ειναι ελευθερη μεταφραση και μετα τα ξαναλεμε αμορφωτε.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35270
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 20 Ιουν 2020, 14:32

Από τον τότε σχολιασμό θυμάμαι τον Υπερκουλτουριάρη να γραφει φυσικό είναι,ο άνθρωπος δεν είναι τρελός αρκει να δει την φάτσα του στον καθρεφτη. :D
Οι αντιρατσιστές που λένε ότι δεν υπάρχουν μαύροι και λευκοί αλλά είναι μια "κοινωνική κατασκευή" - δες και σχόλια στην Μαύρη Αθηνά - δεν θυμάμαι τι είπαν.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10356
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 20 Ιουν 2020, 14:32

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Τελικά δεν ενσωματώνονται οι μετανάστες;
Για την Ελλαδα τα ειπε ο Δημας...Οσο δεν τον γνωριζανε οι ΕΛ, τον θεωρουσανε "Αλβανο", μετα που εγινε διασημος και εφερε μεταλλια, εγινε Ελληναρας..
Όποτε αφού δεν ενσωματώνεται ούτε ο Δημας, που είναι και Έλληνας, τι μας τσαμπουνάς για την μελλοντική ενσωμάτωση εκατομμυρίων Πακιστανών;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:33

panos291 έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:31
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:25
Ποιο ακριβως ειναι το φεικ νιους; Οτι δηλωνει Αφρικανος και οτι στο σπιτι του δεν υπηρχε τιποτε που να θυμιζει Ελλαδα;
Το φεικ νιουζ είναι ότι η συνέντευξη είναι παλιά, έχουν προσθέσει λέξεις, έχουν αλλάξει νοήματα, και βρήκες
ένα σαιτ του πουτσου και μας το ποσταρες για legit.
Ποια νοηματα αλλαξανε; Εκτος του δυστυχως δεν βλεπω να αλλαξε κατι..

Οσο για σαγτις του πουτρου γεματα ειναι απο υατα το φορουμ. σας επιασε τωρα ο πονος ξαφνικα,
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 20 Ιουν 2020, 14:33

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:32
elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:29


Ποιο ειναι το παραποιημενο; Το "δυστυχως; Αυτο κανει ολο0 το κειμενο φεικ νιους; Πολλοι χρησιμοποιουνε ελευθερη μεταφραση στα κειμενα..
Δε λέγεται ελεύθερη μετάφραση , η προσθήκη λέξεων που αλλάζουν νοηματικά τις προτασεις, αγράμματε
Μαθε πρωτα τι ειναι ελευθερη μεταφραση και μετα τα ξαναλεμε αμορφωτε.
Η αλλοίωση κειμένου, προφανώς

Σε γλεντανε όλοι ρε κακομοίρη
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:33

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:32
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27

Τελικά δεν ενσωματώνονται οι μετανάστες;
Για την Ελλαδα τα ειπε ο Δημας...Οσο δεν τον γνωριζανε οι ΕΛ, τον θεωρουσανε "Αλβανο", μετα που εγινε διασημος και εφερε μεταλλια, εγινε Ελληναρας..
Όποτε αφού δεν ενσωματώνεται ούτε ο Δημας, που είναι και Έλληνας, τι μας τσαμπουνάς για την μελλοντική ενσωμάτωση εκατομμυρίων Πακιστανών;
Γιατι ο λογος που πολλοι δεν ενσωματωνονται ειναι η ρατσιστικη ελ συμπεριφορα.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:34

elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:33
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:32
elchav έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30

Δε λέγεται ελεύθερη μετάφραση , η προσθήκη λέξεων που αλλάζουν νοηματικά τις προτασεις, αγράμματε
Μαθε πρωτα τι ειναι ελευθερη μεταφραση και μετα τα ξαναλεμε αμορφωτε.
Η αλλοίωση κειμένου, προφανώς

Σε γλεντανε όλοι ρε κακομοίρη
Οι "αλοι" ειναι μερικοι τενεκεδες που βλεπουνε το δεντρο και χανουνε το δασος..Ειναι γραμμενοι εδω και καιρο καταλληλως τουβλο.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35270
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 20 Ιουν 2020, 14:34

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:31
Παμε παρακατω.
Τι παρακάτω αφού σου λέω ότι το είχαμε ξανασχολιάσει.Οι χρυσαυγίτες δήλωσαν δικαιωμένοι : Ελληνας γεννιέσαι,δεν γίνεσαι. :D

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2020, 14:35

Α δεν θα μπορέσω να φάω το μεαγμειρ

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 20 Ιουν 2020, 14:36

Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:30
Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:28
Σενέκας έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:27


Ναι, ακριβώς αυτά
“I grew up in a Nigerian home,” Antetokounmpo said. “Obviously, I was born in Greece and went to school in Greece. But at the end of the day when I go home, there is no Greek culture. It’s straight-up Nigerian culture. It’s about discipline, it’s about respecting your elders, having morals.”
καταλαβαίνεις τι λέει ο άνθρωπος ή όχι;
Απολυτως...Δεν χρησιμοποιει το δυστυχως που εβαλε ο αλλος στη μεταφραση αλλα ο ιδιος λεει οτι ειναι Νιγηριανος με Νιγηριανη κουλτουρα και οτι η ελλαδα δεν τον επηρεασε...Απλα πραγματα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Ιουν 2020, 14:36

Ακόμα και αλήθεια να ήταν, τα πιο πολλά εθνικια δεν τον θεωρούν Ελληνα, άρα πάλι υπέρ τους θα έβγαινε. Ο άνθρωπος έχει πει πως έχει αφρικανικές ρίζες, μεγάλωσε στην Ελλάδα, και σέβεται αντίστοιχα και τα δύο. Τώρα προσωπικά το ζήτημα είναι ανούσιο. Και ένας Έλληνας που μεγάλωσε στην Αμερική να πει η το ένα, η το άλλο ή και τα δύο, το ίδιο είναι.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29659
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 20 Ιουν 2020, 14:37

Northern Spirit έγραψε:
20 Ιουν 2020, 13:55
Δυσκολα τα πραγματα μπατριωτες..

Δεν ξέρω ποιους θέλεις να ειρωνευτείς με αυτό το νήμα. Άλλοι ήταν αυτοί που είχαν βαλθεί να τον βγάλουν Έλληνα. :)

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11784
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Αντετοκούνμπο: οι γονείς μου είναι από Νιγηρια όχι την Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 20 Ιουν 2020, 14:37

Δημοκράτης έγραψε:
20 Ιουν 2020, 14:35
Α δεν θα μπορέσω να φάω το μεαγμειρ
παλιός καλός αλεξάνιμε
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών