Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 13:16

Arisvilla έγραψε:
04 Μάιος 2024, 11:14
Οσοι γράφετε οτι ο καθένας είναι ελεύθερος να φάει κρεας τη Μεγάλη Παρασκευή (λες και κάνουν παραχώρηση σε αυτούς που δεν είναι πιστοί ή δεν νηστεύουν) και οτι δεν υπάρχει θρησκευτική αστυνομία μια παρατήρηση. Εγώ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου οταν το "χριστεπώνυμο πλήθος" έβλεπε κάποιον να τρώει κρέας Μεγάλη Παρασκευή πάντα αντιδρούσε με χαρακτηρισμούς του στυλ κάνεις αμαρτία, θα καείς στην κόλαση, προκαλείς και άλλα πολλά. Εδώ δεν άφηναν κάποιους να κάνουν και μπάνιο τη Μεγάλη Παρασκευή. Θυμάμαι την γιαγιά μου να λέει οτι αν λουστείς θα σου πέσουν τα μαλλιά μετά. Για σεξ δεν συζητάμε. Δεν επιτρέπεται επουδενί την μεγάλη εβδομάδα :003: Ε ενάντια σε όλα αυτά είναι η κίνηση του φανερού δείπνου. Ενάντια στις προκαταλήψεις. Ας μην το έλεγαν φανερό δείπνο οκ. Ας το έλεγαν απλά μάζωξη άθεων για φαγητό ένα ανοιξιάτικο βράδι.
Δεν έχεις άδικο μεν, αλλά νομίζω πως αυτό που περιγράφεις αφορά άλλες εποχές. Δεν ισχύουν αυτά πλέον εκτός κι αν μιλάμε για μικρές, κλειστές κοινωνίες. Οι τύποι που νομίζουν ότι κάτι κάνουν διατυμπανίζοντας ότι θα φάνε κρέας (κοινώς, στα παπάγια μας, λες και κάποιος θα τους πει όχι), αντιδρούν ακτιβιστικά με μια μικρή καθυστέρηση κάποιων δεκαετιών. Από τη στιγμή που στις μεγάλες πόλεις, όπως κι εκεί που οργανώνουν τα τσιμπούσια τους δηλαδή οι τύποι, δεν ενδιαφέρεται σχεδόν κανείς τι τρώει ο διπλανός του και πότε το τρώει, ή έστω ακόμα κι αν κανένας κακιασμένος Ταλιμπάν πει κάτι τον έχουν όλοι γραμμένο κανονικά, ποιο το νόημα να βγαίνεις και να το διαφημίζεις; Εκτός κι αν κρατάνε αποθημένα από τα μικράτα τους, ξέρω 'γω...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 13:22

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
04 Μάιος 2024, 09:00
Λεγεών έγραψε:
04 Μάιος 2024, 08:27
Κάθομαι χαλαρός με τον καφέ μου και περιμένω να πάει 9 για να φύγω για γυμναστήριο. Έχω ανοίξει το παράθυρο, μπαίνει ωραίος δροσερός αέρας, και έχει τώρα εδώ και ένα εικοσάλεπτο που ακούω ανατολίτικου ρυθμού ψαλμωδίες από μία εκκλησία κάπου στο 1 χιλιόμετρο μακριά. Το βράδυ η φάση θα είναι χειρότερη, το θυμάμαι από πέρυσι.

Και αναρωτιέμαι, γιατί διατυμπανίζουν οι χριστιανοί ότι είναι χριστιανοί και κάνουν τέτοιο χαλασμό; Δεν μπορούν να πάνε να πιστέψουν και να κάνουν τις λειτουργίες τους χωρίς να ενοχλούν τον έξω κόσμο; Πρέπει αναγκαστικά να ακούμε τις λειτουργίες τους; Δεν είναι πρόκληση αυτή; Δεν καταλαβαίνουν ότι ενοχλούν; Δεν τους ενδιαφέρει; Έχουν περισσότερα δικαιώματα από τους υπόλοιπους;

Τελικά ο βήχας και ο έρωτας με το Ισλάμ δεν κρύβονται.
φυσικά και είναι προκλητικότατοι, αν δεν ήταν αττενσιον χορνς θα λάτρευαν το αντικείμενο της πίστης τους στο σπιτάκι τους χωρίς να προκαλούν.
Από εκεί βγήκε και η γνωστή φράση "Προσοχή, κέρατα!"
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1341
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 04 Μάιος 2024, 13:25

Τι ανοησίες είναι αυτές... Εν τω μεταξύ, δεν είναι ύποπτο το ότι οι επιθέσεις αυτής της ενώσεως είναι πάντα στοχευμένες στον Χριστιανισμό;
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 04 Μάιος 2024, 13:26

Έλα ντε, γιατί είναι στο απυρόβλητο οι πιστοί του Γκαλζαμαγκόθ; :smt005::smt005::smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 13:31

Γράφων έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:25
Τι ανοησίες είναι αυτές... Εν τω μεταξύ, δεν είναι ύποπτο το ότι οι επιθέσεις αυτής της ενώσεως είναι πάντα στοχευμένες στον Χριστιανισμό;
Ύποπτο δεν είναι, λόγω της σύνθεσης του πληθυσμού της χώρας σε ό,τι αφορά στο θρήσκευμα.

Αχρείαστες είναι (κατ' εμέ) τέτοιες ημι-υστερικές ενέργειες από άθεους σε μια σύγχρονη κοινωνία και με τα τρέχοντα δεδομένα. Κυρίως επειδή έτσι πέφτουν στο επίπεδο των θρησκόληπτων ταλιμπάνων.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 13:32

Λεγεών έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:26
Έλα ντε, γιατί είναι στο απυρόβλητο οι πιστοί του Γκαλζαμαγκόθ; :smt005::smt005::smt005:
Τμλκ... :smt005:
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Μάιος 2024, 13:33

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα μάγκες. Νηστεύσαντες και μη, θρήσκοι και μη.

Σι γιου σουν.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2024, 13:34

Οι τύποι είναι οι σύγχρονοι αντιφαλουκάδες.

Αλλά ακόμη δεν το έχουν εμπεδώσει, είναι σε πρωτόλειο* στάδιο εδώ και χρόνια.

*Το πρόβλημα είναι ότι θεωρούν αυτό το εγγενές κόλλημα προηγούμενων δεκαετιών ως κοινωνική πρωτοπορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 04 Μάιος 2024, 13:39

Λοιπόν, εγώ το αποφάσισα. Ή είμαι αντιχριστιανός/μισοχριστιανός ακτιβιστής ή δεν είμαι - δεν υπάρχει μέση οδός. Οπότε, από αντίδραση, αύριο θα φάω μόνο φακές με αβοκάντο. Εύχομαι αυτή μου η πράξη να προσβάλλει βάναυσα τις θρησκευτικές ευαισθησίες των ξινισμένων γαλακτοειδών του φόρουμ.

Οι συναντιχριστιανοί μην ανησυχείτε, θα φορτώσω κεφτεδάκια από σήμερα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 04 Μάιος 2024, 13:40

Πάω να φτιάξω και φέησμπουκ γκρουπ για να θυμώσουν τα χριστιανοχαρούμενα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 04 Μάιος 2024, 13:43

Ξέρει κανείς από φότοσοπ να φτιάξουμε και ένα φυλλάδιο για να κόψουν φουλ από την ξινίλα;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23617
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Μάιος 2024, 13:44

Το πλαίσιο αξιών κάθε θρησκείας διαχέεται σε όλη την κοινωνία και επηρεάζει ακόμη και τους πιο σκληροπυρηνικούς άθεους. Π.χ. ο άθεος θα κάνει θρησκευτικό γάμο γιατί το θέλουν οι γονείς του. Στους προτεστάντες δεν είναι παραδοπιστοι μόνο οι πιστοί. Και πολλά άλλα παραδείγματα.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1341
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 04 Μάιος 2024, 13:46

Isildur έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:31
Αχρείαστες είναι (κατ' εμέ) τέτοιες ημι-υστερικές ενέργειες από άθεους σε μια σύγχρονη κοινωνία και με τα τρέχοντα δεδομένα.
:+1: Σωστός
Isildur έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:31
Ύποπτο δεν είναι, λόγω της σύνθεσης του πληθυσμού της χώρας σε ό,τι αφορά στο θρήσκευμα.
Καλά, όταν μπαίνουν σε μια λογική επίθεσης προς την θρησκεία, δεν είναι λίγο περίεργο το ότι επιλέγουν μόνο τον Χριστιανισμό; Γιατί αυτό είναι θέμα σύνθεσης του πληθυσμού; Τέλος πάντων, ηλίθιες και αχρείαστες είναι αυτές οι επιθέσεις, όπως είπες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γράφων την 04 Μάιος 2024, 13:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24618
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 04 Μάιος 2024, 13:47

Arisvilla έγραψε:
04 Μάιος 2024, 11:14
Οσοι γράφετε οτι ο καθένας είναι ελεύθερος να φάει κρεας τη Μεγάλη Παρασκευή (λες και κάνουν παραχώρηση σε αυτούς που δεν είναι πιστοί ή δεν νηστεύουν) και οτι δεν υπάρχει θρησκευτική αστυνομία μια παρατήρηση. Εγώ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου οταν το "χριστεπώνυμο πλήθος" έβλεπε κάποιον να τρώει κρέας Μεγάλη Παρασκευή πάντα αντιδρούσε με χαρακτηρισμούς του στυλ κάνεις αμαρτία, θα καείς στην κόλαση, προκαλείς και άλλα πολλά. Εδώ δεν άφηναν κάποιους να κάνουν και μπάνιο τη Μεγάλη Παρασκευή. Θυμάμαι την γιαγιά μου να λέει οτι αν λουστείς θα σου πέσουν τα μαλλιά μετά. Για σεξ δεν συζητάμε. Δεν επιτρέπεται επουδενί την μεγάλη εβδομάδα :003:
Δηλαδη πώς ακριβως ελεγχει καποιος αν εχεις κανει σεξ; εκτος αν μενει στην ιδια πολυκατοικια με σκατα ηχομονωση και η γκομενα κανει σα μαλακισμενη οποτε ετσι κι αλλιως θα επρεπε να στραβωνει.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2024, 13:52

Λεγεών έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:43
Ξέρει κανείς από φότοσοπ να φτιάξουμε και ένα φυλλάδιο για να κόψουν φουλ από την ξινίλα;
Ξέρω εγώ. :)

Για ρίξε ιδέες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών