Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19348
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 04 Μάιος 2024, 13:53

AlienWay έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:44
Π.χ. ο άθεος θα κάνει θρησκευτικό γάμο γιατί το θέλουν οι γονείς του.
..το ότι δεν θέλω να στενοχωρησω τους γονείς μου και .. παντρεύομαι θρησκευτικά κλπ δεν έχει να κάνει με καταπίεση από την κοινωνία ή το κράτος
Στο φινάλε ας ...τρωγω κρέας την Μεγάλη Παρασκευή μπροστά στους γονείς μου .
(τώρα το εάν φοβάμαι ότι θα με αποκληρώσουν...)

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12056
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 04 Μάιος 2024, 14:05

Arisvilla έγραψε:
04 Μάιος 2024, 11:31
Μας έστελναν στο κατηχητικό, μας ανάγκαζαν να πιστεύουμε σε παραλογισμούς, μας επέβαλλαν ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής. .
Α μάλιστα, έτσι εξηγούνται πολλά, μπορώ να σας κατανοήσω τώρα.
Δεν πήγα ποτέ κατηχητικό προσωπικά.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12056
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 04 Μάιος 2024, 14:10

hellegennes έγραψε:
04 Μάιος 2024, 01:06
τα τελευταία χρόνια όμως αυξάνεται το φαινόμενο να κλείνουν μαγαζιά εστίασης
Εγώ θα ήθελα να κλείνω όλη την Σαρακοστή όμως δεν το έχω καταφέρει ακόμα δυστυχώς
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18755
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Μάιος 2024, 14:19

Sid Vicious έγραψε:
04 Μάιος 2024, 14:05
Arisvilla έγραψε:
04 Μάιος 2024, 11:31
Μας έστελναν στο κατηχητικό, μας ανάγκαζαν να πιστεύουμε σε παραλογισμούς, μας επέβαλλαν ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής. .
Α μάλιστα, έτσι εξηγούνται πολλά, μπορώ να σας κατανοήσω τώρα.
Δεν πήγα ποτέ κατηχητικό προσωπικά.
οποτε ηθελες πηγαινες,οποτε ηθελες εβγαινες,δεν σε πιεζε κανεις για τιποτα,μικρος μαλιστα θυμαμαι πηγαινα σε ταξη δημοτικου(κατι φεγγαρια),πρωτη γυμνασιου,κατιτετοιο,γινοταν ω χαμος!και ο δασκαλος ηταν τοσο ανεκτικος,ενα απιστευτο πραγμα,σκεφτομουν μα καλα αγιος ειναι;
τελικα εγινε μοναχος,αρα απαντηθηκε :lol:
εγω για το πινγκ πονγκ πηγαινα ενα διαστημα,μετα εφυγα
καλα ηταν,ειχε και ωραιες εκδρομουλες.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23617
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Μάιος 2024, 14:21

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:53
AlienWay έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:44
Π.χ. ο άθεος θα κάνει θρησκευτικό γάμο γιατί το θέλουν οι γονείς του.
..το ότι δεν θέλω να στενοχωρησω τους γονείς μου και .. παντρεύομαι θρησκευτικά κλπ δεν έχει να κάνει με καταπίεση από την κοινωνία ή το κράτος
Στο φινάλε ας ...τρωγω κρέας την Μεγάλη Παρασκευή μπροστά στους γονείς μου .
(τώρα το εάν φοβάμαι ότι θα με αποκληρώσουν...)
Υπάρχει όμως και άλλος λόγος που το κάνουν. Τι θα πει ο κόσμος. Αυτό είναι ξεκάθαρη κοινωνική επιταγή.

Το να φάνε κρέας τη Μεγάλη Εβδομάδα, σημαίνει ότι κυνηγούν το εύκολο.
Frappezitis έγραψε:
11 Μάιος 2024, 17:06
Ένα μεγάλο μπράβο στην Μαρίνα Σάττι που εκπροσωπεί επαξίως τον λαό μας γεμίζοντας το Instagram με εικόνες από καρπούζια


Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18755
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 04 Μάιος 2024, 14:28

μην δινετε και πολλη σημασια,οτι θελετε κανετε,εφοσον δεν ειναι κατι που απαγορευεται δεν νοιαζεται κανεις :102:
για σας κανετε ο,τι κάνετε στην ζωή,οχι για τους αλλους...αν ετεροπροσδιοριζεστε κακως

σιγα τωρα,εγωισμοι :lol:

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12056
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 04 Μάιος 2024, 14:32

Κόκκορας έγραψε:
04 Μάιος 2024, 14:19
Sid Vicious έγραψε:
04 Μάιος 2024, 14:05
Arisvilla έγραψε:
04 Μάιος 2024, 11:31
Μας έστελναν στο κατηχητικό, μας ανάγκαζαν να πιστεύουμε σε παραλογισμούς, μας επέβαλλαν ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής. .
Α μάλιστα, έτσι εξηγούνται πολλά, μπορώ να σας κατανοήσω τώρα.
Δεν πήγα ποτέ κατηχητικό προσωπικά.
οποτε ηθελες πηγαινες,οποτε ηθελες εβγαινες,δεν σε πιεζε κανεις για τιποτα,μικρος μαλιστα θυμαμαι πηγαινα σε ταξη δημοτικου(κατι φεγγαρια),πρωτη γυμνασιου,κατιτετοιο,γινοταν ω χαμος!και ο δασκαλος ηταν τοσο ανεκτικος,ενα απιστευτο πραγμα,σκεφτομουν μα καλα αγιος ειναι;
τελικα εγινε μοναχος,αρα απαντηθηκε :lol:
εγω για το πινγκ πονγκ πηγαινα ενα διαστημα,μετα εφυγα
καλα ηταν,ειχε και ωραιες εκδρομουλες.
Δεν ξέρω καν ποτέ δεν πήγα. Το πιο κοντινό σε κατηχητικό που πήγα ήταν το Χριστιανικό Στέκι κοντά στη Ναυαρίνου όπου πηγαίναμε ως πανκς για κερασμένη πορτοκαλάδα και να παίξουμε σκορ 4 και τάβλι
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2024, 14:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:52
Λεγεών έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:43
Ξέρει κανείς από φότοσοπ να φτιάξουμε και ένα φυλλάδιο για να κόψουν φουλ από την ξινίλα;
Ξέρω εγώ. :)

Για ρίξε ιδέες.
Πού χάθηκες βρε; :)

Ενιγουέι, προς το παρόν πάρε μια παλιότερη φωτοσοπιά στην οποία έκανα και κάποιες επικαιροποιημένες προσθήκες.

Εικόνα
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4263
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 04 Μάιος 2024, 15:01

Κόκκορας έγραψε:
04 Μάιος 2024, 14:28
μην δινετε και πολλη σημασια,οτι θελετε κανετε,εφοσον δεν ειναι κατι που απαγορευεται δεν νοιαζεται κανεις :102:
για σας κανετε ο,τι κάνετε στην ζωή,οχι για τους αλλους...αν ετεροπροσδιοριζεστε κακως

σιγα τωρα,εγωισμοι :lol:
έτσι είναι ρε φίλε, καλύτερα να πας να πιεις ένα καφεδάκι με τα αδέρφια ή ξερω γω τσίπουρα με τα ανήψια παρά να νηστέψεις. Είναι πιο σημαντικό να έχεις καλή κοινωνία με τους συναθρώπους παρά να τους κατηγοράς και να νηστεύεις.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20185
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Μάιος 2024, 15:01

Isildur έγραψε:
04 Μάιος 2024, 13:16
Arisvilla έγραψε:
04 Μάιος 2024, 11:14
Οσοι γράφετε οτι ο καθένας είναι ελεύθερος να φάει κρεας τη Μεγάλη Παρασκευή (λες και κάνουν παραχώρηση σε αυτούς που δεν είναι πιστοί ή δεν νηστεύουν) και οτι δεν υπάρχει θρησκευτική αστυνομία μια παρατήρηση. Εγώ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου οταν το "χριστεπώνυμο πλήθος" έβλεπε κάποιον να τρώει κρέας Μεγάλη Παρασκευή πάντα αντιδρούσε με χαρακτηρισμούς του στυλ κάνεις αμαρτία, θα καείς στην κόλαση, προκαλείς και άλλα πολλά. Εδώ δεν άφηναν κάποιους να κάνουν και μπάνιο τη Μεγάλη Παρασκευή. Θυμάμαι την γιαγιά μου να λέει οτι αν λουστείς θα σου πέσουν τα μαλλιά μετά. Για σεξ δεν συζητάμε. Δεν επιτρέπεται επουδενί την μεγάλη εβδομάδα :003: Ε ενάντια σε όλα αυτά είναι η κίνηση του φανερού δείπνου. Ενάντια στις προκαταλήψεις. Ας μην το έλεγαν φανερό δείπνο οκ. Ας το έλεγαν απλά μάζωξη άθεων για φαγητό ένα ανοιξιάτικο βράδι.
Δεν έχεις άδικο μεν, αλλά νομίζω πως αυτό που περιγράφεις αφορά άλλες εποχές. Δεν ισχύουν αυτά πλέον εκτός κι αν μιλάμε για μικρές, κλειστές κοινωνίες. Οι τύποι που νομίζουν ότι κάτι κάνουν διατυμπανίζοντας ότι θα φάνε κρέας (κοινώς, στα παπάγια μας, λες και κάποιος θα τους πει όχι), αντιδρούν ακτιβιστικά με μια μικρή καθυστέρηση κάποιων δεκαετιών. Από τη στιγμή που στις μεγάλες πόλεις, όπως κι εκεί που οργανώνουν τα τσιμπούσια τους δηλαδή οι τύποι, δεν ενδιαφέρεται σχεδόν κανείς τι τρώει ο διπλανός του και πότε το τρώει, ή έστω ακόμα κι αν κανένας κακιασμένος Ταλιμπάν πει κάτι τον έχουν όλοι γραμμένο κανονικά, ποιο το νόημα να βγαίνεις και να το διαφημίζεις; Εκτός κι αν κρατάνε αποθημένα από τα μικράτα τους, ξέρω 'γω...
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4263
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 04 Μάιος 2024, 15:04

εγώ έκανα μεζέ με γραβιέρα, τυρί, αυγό, ντομάτα και ταραμά και ελιές.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2024, 15:07

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
04 Μάιος 2024, 15:01
Κόκκορας έγραψε:
04 Μάιος 2024, 14:28
μην δινετε και πολλη σημασια,οτι θελετε κανετε,εφοσον δεν ειναι κατι που απαγορευεται δεν νοιαζεται κανεις :102:
για σας κανετε ο,τι κάνετε στην ζωή,οχι για τους αλλους...αν ετεροπροσδιοριζεστε κακως

σιγα τωρα,εγωισμοι :lol:
έτσι είναι ρε φίλε, καλύτερα να πας να πιεις ένα καφεδάκι με τα αδέρφια ή ξερω γω τσίπουρα με τα ανήψια παρά να νηστέψεις. Είναι πιο σημαντικό να έχεις καλή κοινωνία με τους συναθρώπους παρά να τους κατηγοράς και να νηστεύεις.
Eννοείς ότι οι "άθεοι" βλάκες του νήματος επιδιώκουν καλή (επι)κοινωνία; :lol:

Ή κάτι άλλο;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Ιδεολόγος
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 22:15

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ιδεολόγος » 04 Μάιος 2024, 15:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2024, 15:07
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
04 Μάιος 2024, 15:01
Κόκκορας έγραψε:
04 Μάιος 2024, 14:28
μην δινετε και πολλη σημασια,οτι θελετε κανετε,εφοσον δεν ειναι κατι που απαγορευεται δεν νοιαζεται κανεις :102:
για σας κανετε ο,τι κάνετε στην ζωή,οχι για τους αλλους...αν ετεροπροσδιοριζεστε κακως

σιγα τωρα,εγωισμοι :lol:
έτσι είναι ρε φίλε, καλύτερα να πας να πιεις ένα καφεδάκι με τα αδέρφια ή ξερω γω τσίπουρα με τα ανήψια παρά να νηστέψεις. Είναι πιο σημαντικό να έχεις καλή κοινωνία με τους συναθρώπους παρά να τους κατηγοράς και να νηστεύεις.
Eννοείς ότι οι "άθεοι" βλάκες του νήματος επιδιώκουν καλή (επι)κοινωνία; :lol:

Ή κάτι άλλο;
Υπήρχε περίπτωση να καταλάβαινες τι εννοεί κάποιος; Και άντε και κατάλαβες. Σε νοιάζει τι εννοεί ο άλλος προκειμένου να αμολήσεις τη χολερή παπαριά σου;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθε Πάσχα τα ιδια... Η Ένωση Άθεων διοργανώνει «Φανερό Δείπνο» κρεατοφαγίας την Μεγάλη Παρασκευή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2024, 15:22

Ιδεολόγος έγραψε:
04 Μάιος 2024, 15:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2024, 15:07
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
04 Μάιος 2024, 15:01

έτσι είναι ρε φίλε, καλύτερα να πας να πιεις ένα καφεδάκι με τα αδέρφια ή ξερω γω τσίπουρα με τα ανήψια παρά να νηστέψεις. Είναι πιο σημαντικό να έχεις καλή κοινωνία με τους συναθρώπους παρά να τους κατηγοράς και να νηστεύεις.
Eννοείς ότι οι "άθεοι" βλάκες του νήματος επιδιώκουν καλή (επι)κοινωνία; :lol:

Ή κάτι άλλο;
Υπήρχε περίπτωση να καταλάβαινες τι εννοεί κάποιος; Και άντε και κατάλαβες. Σε νοιάζει τι εννοεί ο άλλος προκειμένου να αμολήσεις τη χολερή παπαριά σου;
Βλαξ, μπαίνεις σε θέμα που κάποιοι ηλίθιοι δηλώνουν ή κάνουν κάτι για να προκαλέσουν και μιλάς για χολερές παπαριές σε μένα, που κάνω πλάκα μαζί τους;

ΠΟΣΟ ηλίθιοι είστε στην τελική; ΠΟΣΟ; :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών