Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27273
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιούλ 2021, 16:01

Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 15:50
Awesomatic έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 15:42
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 15:31
Δεν πειράζει. Να νοικιάσουνε. Τιμαί Λογικαί
Εννοείται ότι πρέπει να το υπολογίσεις και αυτό. Αν έχεις μια δουλειά που μπορεί να σηκωθείς να φύγεις δεν είναι εύκολο να έχεις το μεγαλύτερο μέρος από το κεφάλαιό σου κλειδωμένο σε ακίνητα. Εκεί θέλει υπολογισμό.
Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 15:35
Βέλγος θεωρούσε φουσκωμένες τις τιμές στην Ελλάδα; μας δουλεύεις; έχεις ιδέα για τις τιμε ςπου παίζουν τα σπίτια στις πόλεις του βελγιου:
Βλακείες δε λέμε. Αν είσαι σαλονικα το καλοκαίρι αρχές Αυγούστου μπορούμε να πάμε για μπύρες να το συζητήσουμε όλοι μαζί.
Ρε φίλε μένω Ολλανδία και πάω Βέλγιο συχνά γιατί μαρεσει πολύ η Γάνδη και η βριγη. Για να σε δώσω ένα παράδειγμα για το τι παίζει εδώ φίλος που πάει τώρα Λονδίνο πούλησε το διαμέρισμα του στο amsterdam zuid 80τμ για 600000. Μπορείς να μπεις στο site funda. Nl να δεις λίγο τι τιμές παίζουν Ολλανδία. Οπότε πάω Βέλγιο και περνάω έξω από μεσιτικό νοιώθω φτωχός.. Στην Ελλάδα υπάρχει μικρή φούσκα και κυρίως στα νησιά. Βέβαια δεν ξέρω πόσο μπορεί να θεωρηθεί φούσκα όταν από τα bnb μπορείς να βγάζεις σοβαρό εισόδημα αλλά οκ το συζητάμε. Γενικώς όμως τα σπίτια και ειδικά στην Θεσσαλονίκη είναι σε λογικές τιμές δεδομένου ότι ο μέσος μισθός καθαρά είναι κάπου στα 20κ τον χρόνο. Στην ολλανδια για να σε δώσω παράδειγμα ο μέσος μισθός στο Άμστερνταμ είναι στα 55 με 60 κ μικτά δηλαδή κάπου στα 40κ καθαρά. Στην πολυκατοικία που μένω αγόρασα ένα σπίτι 78τμ για 370κ το 2018. Τώρα ένας φίλος που έμενε εδώ πούλησε το ίδιο διαμέρισμα με το δικό μου έναν όροφο πάνω για 430κ. Βγάλε άκρη για το τι γίνεται και κάνε ότι υποθέσεις θες για το πως ζει ο κόσμος που έχει πχ μισθό σούπερ μάρκετ δηλαδή 1600ε το μήνα. Πολύ απλά με το ζόρι νοικιάζει δωμάτιο με άλλους 2 3
Όπως τα λέει είναι. Υπάρχουν ακόμη τρομερές ευκαιρίες στις μεγάλες πόλεις της ελλάδος
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 05 Ιούλ 2021, 16:01

Τα ενοίκια στην Αθήνα αυξήθηκαν από το 2018 και μετά. Γιατί; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από τότε και μετά. Μιλάω για κανονικά διαμερίσματα, όχι πολυτελείας.
Δεν νομίζω ότι μένουμε σε καλύτερα σπίτια από αυτά που μας αναλογούν. Εκτός από την αντισεισμική κατασκευή (αν υπάρχει) που δεν υπάρχει σε μη σεισμογενείς χώρες.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2021, 16:05

Δεν είναι η Νουδού, δεν είναι ο σύριζας που δημιουργεί αυτές τις φούσκες.
Είναι το καπιταλιστικό σύστημα. Όσο είμαστε εντός του θα τρώμε κρισάρες στην μάπα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Ιούλ 2021, 16:12

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:01

Όπως τα λέει είναι. Υπάρχουν ακόμη τρομερές ευκαιρίες στις μεγάλες πόλεις της ελλάδος
Υπάρχουν για αυτούς που ζουν με μισθούς Αγγλίας κ Ολλανδίας. Στην Ελλάδα λεφτά έχουν πλέον μόνο όσοι έχουν μαύρο χρήμα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6512
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 05 Ιούλ 2021, 16:17

Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 15:50
Ρε φίλε μένω Ολλανδία και πάω Βέλγιο συχνά γιατί μαρεσει πολύ η Γάνδη και η βριγη. Για να σε δώσω ένα παράδειγμα για το τι παίζει εδώ φίλος που πάει τώρα Λονδίνο πούλησε το διαμέρισμα του στο amsterdam zuid 80τμ για 600000. Μπορείς να μπεις στο site funda. Nl να δεις λίγο τι τιμές παίζουν Ολλανδία. Οπότε πάω Βέλγιο και περνάω έξω από μεσιτικό νοιώθω φτωχός.. Στην Ελλάδα υπάρχει μικρή φούσκα και κυρίως στα νησιά. Βέβαια δεν ξέρω πόσο μπορεί να θεωρηθεί φούσκα όταν από τα bnb μπορείς να βγάζεις σοβαρό εισόδημα αλλά οκ το συζητάμε. Γενικώς όμως τα σπίτια και ειδικά στην Θεσσαλονίκη είναι σε λογικές τιμές δεδομένου ότι ο μέσος μισθός καθαρά είναι κάπου στα 20κ τον χρόνο. Στην ολλανδια για να σε δώσω παράδειγμα ο μέσος μισθός στο Άμστερνταμ είναι στα 55 με 60 κ μικτά δηλαδή κάπου στα 40κ καθαρά. Στην πολυκατοικία που μένω αγόρασα ένα σπίτι 78τμ για 370κ το 2018. Τώρα ένας φίλος που έμενε εδώ πούλησε το ίδιο διαμέρισμα με το δικό μου έναν όροφο πάνω για 430κ. Βγάλε άκρη για το τι γίνεται και κάνε ότι υποθέσεις θες για το πως ζει ο κόσμος που έχει πχ μισθό σούπερ μάρκετ δηλαδή 1600ε το μήνα. Πολύ απλά με το ζόρι νοικιάζει δωμάτιο με άλλους 2 3
Τότε θα σου έρθω εγώ για μπύρες, κάθε χρόνο έρχομαι στη λατρεμένη καταπράσινη νότια Ολλανδία και το Βέλγιο :romance-hearteyes:

Αλλά μέσο καθαρό μισθό 20k το χρόνο αν τον μοιράσεις σε 14 κομμάτια μιλάμε για 1428€ το μήνα. Καθαρά... Δεν παίζει. Ακόμα και 100% να ήταν έτσι οι μισθοί όμως, πόσο λογικό σου φαίνεται το διαμέρισμα που έχει εκεί που μένεις και το έδωσες 370 χιλιάρικα να έχει 250 στην Θεσσαλονίκη;
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 05 Ιούλ 2021, 16:25

Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:05
Δεν είναι η Νουδού, δεν είναι ο σύριζας που δημιουργεί αυτές τις φούσκες.
Είναι το καπιταλιστικό σύστημα. Όσο είμαστε εντός του θα τρώμε κρισάρες στην μάπα.
Αγαπητό μας Βλήμα :wave:

Στην ουσία των πραγμάτων δεν διαφωνούμε.

Εγώ απλώς αποφεύγω να ονομάσω, πχ "καπιταλισμός".

Διότι απλά νομίζω πως φορτιστηκε τόσο αυτός ο όρος με περιεχόμενα, που πλέον παραπλανά ως προς αυτό που συμβαίνει και είναι εν εξελίξει :D
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2021, 16:30

Μπαντάς έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:25
Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:05
Δεν είναι η Νουδού, δεν είναι ο σύριζας που δημιουργεί αυτές τις φούσκες.
Είναι το καπιταλιστικό σύστημα. Όσο είμαστε εντός του θα τρώμε κρισάρες στην μάπα.
Αγαπητό μας Βλήμα :wave:

Στην ουσία των πραγμάτων δεν διαφωνούμε.

Εγώ απλώς αποφεύγω να ονομάσω, πχ "καπιταλισμός".

Διότι απλά νομίζω πως φορτιστηκε τόσο αυτός ο όρος με περιεχόμενα, που πλέον παραπλανά ως προς αυτό που συμβαίνει και είναι εν εξελίξει :D
Μα ο καπιταλισμός χρειάζεται τις κρίσεις του για να αναδιανέμει τον πλούτο. Θα βοηθήσει κανείς διαβασμένος με το ποιος το είπε (adam smith νομίζω αλλά δεν παίρνω και όρκο);
Καπιταλισμό τον λένε, τι να κάνουμε τώρα; Κι εμένα δεν μου αρέσει το όνομα μιας Σούλας, αλλά αν θέλω να πω ότι έκανε κάτι "η Σούλα το έκανε" θα πω/
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 05 Ιούλ 2021, 16:40

Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:30
Μπαντάς έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:25
Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:05
Δεν είναι η Νουδού, δεν είναι ο σύριζας που δημιουργεί αυτές τις φούσκες.
Είναι το καπιταλιστικό σύστημα. Όσο είμαστε εντός του θα τρώμε κρισάρες στην μάπα.
Αγαπητό μας Βλήμα :wave:

Στην ουσία των πραγμάτων δεν διαφωνούμε.

Εγώ απλώς αποφεύγω να ονομάσω, πχ "καπιταλισμός".

Διότι απλά νομίζω πως φορτιστηκε τόσο αυτός ο όρος με περιεχόμενα, που πλέον παραπλανά ως προς αυτό που συμβαίνει και είναι εν εξελίξει :D
Μα ο καπιταλισμός χρειάζεται τις κρίσεις του για να αναδιανέμει τον πλούτο. Θα βοηθήσει κανείς διαβασμένος με το ποιος το είπε (adam smith νομίζω αλλά δεν παίρνω και όρκο);
Καπιταλισμό τον λένε, τι να κάνουμε τώρα; Κι εμένα δεν μου αρέσει το όνομα μιας Σούλας, αλλά αν θέλω να πω ότι έκανε κάτι "η Σούλα το έκανε" θα πω/
Αγαπημένο μου Βλήμα :wave:

Δεν υπάρχει καμία δυνατή σύγκριση ανάμεσα στο Laissez Faire με τη συνθήκη που ζούμε δεκαετίες τώρα.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2021, 16:46

Μπαντάς έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:40
Αγαπημένο μου Βλήμα :wave:

Δεν υπάρχει καμία δυνατή σύγκριση ανάμεσα στο Laissez Faire με τη συνθήκη που ζούμε δεκαετίες τώρα.
Εξήγησέ μου Μποϊλικά: Αυτό που ζούμε είναι καπιταλισμός ή μη καπιταλισμός;
Οι κρίσεις που έχουν έρθει κι έρχονται με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα είναι αποφευκτές;
Οι συντελεστές παραγωγής στα χέρια των λίγων δεν είναι; Τι κάνει το οικονομικό μας σύστημα να διαφέρει από αυτό που ονομάζουμε ΚΑ-ΠΙ-ΤΑ-ΛΙ-ΣΜΟ
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24957
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 05 Ιούλ 2021, 16:51

Awesomatic έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:17
Δημοκράτης έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 15:50
Ρε φίλε μένω Ολλανδία και πάω Βέλγιο συχνά γιατί μαρεσει πολύ η Γάνδη και η βριγη. Για να σε δώσω ένα παράδειγμα για το τι παίζει εδώ φίλος που πάει τώρα Λονδίνο πούλησε το διαμέρισμα του στο amsterdam zuid 80τμ για 600000. Μπορείς να μπεις στο site funda. Nl να δεις λίγο τι τιμές παίζουν Ολλανδία. Οπότε πάω Βέλγιο και περνάω έξω από μεσιτικό νοιώθω φτωχός.. Στην Ελλάδα υπάρχει μικρή φούσκα και κυρίως στα νησιά. Βέβαια δεν ξέρω πόσο μπορεί να θεωρηθεί φούσκα όταν από τα bnb μπορείς να βγάζεις σοβαρό εισόδημα αλλά οκ το συζητάμε. Γενικώς όμως τα σπίτια και ειδικά στην Θεσσαλονίκη είναι σε λογικές τιμές δεδομένου ότι ο μέσος μισθός καθαρά είναι κάπου στα 20κ τον χρόνο. Στην ολλανδια για να σε δώσω παράδειγμα ο μέσος μισθός στο Άμστερνταμ είναι στα 55 με 60 κ μικτά δηλαδή κάπου στα 40κ καθαρά. Στην πολυκατοικία που μένω αγόρασα ένα σπίτι 78τμ για 370κ το 2018. Τώρα ένας φίλος που έμενε εδώ πούλησε το ίδιο διαμέρισμα με το δικό μου έναν όροφο πάνω για 430κ. Βγάλε άκρη για το τι γίνεται και κάνε ότι υποθέσεις θες για το πως ζει ο κόσμος που έχει πχ μισθό σούπερ μάρκετ δηλαδή 1600ε το μήνα. Πολύ απλά με το ζόρι νοικιάζει δωμάτιο με άλλους 2 3
Τότε θα σου έρθω εγώ για μπύρες, κάθε χρόνο έρχομαι στη λατρεμένη καταπράσινη νότια Ολλανδία και το Βέλγιο :romance-hearteyes:

Αλλά μέσο καθαρό μισθό 20k το χρόνο αν τον μοιράσεις σε 14 κομμάτια μιλάμε για 1428€ το μήνα. Καθαρά... Δεν παίζει. Ακόμα και 100% να ήταν έτσι οι μισθοί όμως, πόσο λογικό σου φαίνεται το διαμέρισμα που έχει εκεί που μένεις και το έδωσες 370 χιλιάρικα να έχει 250 στην Θεσσαλονίκη;
δεν έχει ρε φίλε 250κ στην Θεσσαλονίκη. , μην υπερβάλουμε https://en.spitogatos.gr/for_sale-homes ... eters_desc
100 κ το πιο ακριβό διαμέρισμα σε διαστάσεις 75 με 80τμ. Τα 20κ καθαρά είναι νομίζω η στατιστική του Ικα. Οκ να είναι 1000 ο μέσος καθαρός στην Θεσσαλονίκη; 14κ τον χρόνο καθαρά; Πάλι οι τιμές εδώ έιναι πάνω από 4 φορές πάνω ενώ οι μισθοί είναι 3 φορές πάνω, Αν και το μεγάλο δράμα δεν είναι αν έχεις αφοράσει σπίτι. Τα στεγαστικά έχουν τόκο 0.8% εδώ οπότε πες πάνω κάτι κάποια στιγμή το σπίτι σε 30 χρόνια δεν θα το πληρώνεις. Τα νοίκια είναι τα εξωπραγματικά

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 05 Ιούλ 2021, 16:52

Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:46
Μπαντάς έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:40
Αγαπημένο μου Βλήμα :wave:

Δεν υπάρχει καμία δυνατή σύγκριση ανάμεσα στο Laissez Faire με τη συνθήκη που ζούμε δεκαετίες τώρα.
Εξήγησέ μου Μποϊλικά: Αυτό που ζούμε είναι καπιταλισμός ή μη καπιταλισμός;
Οι κρίσεις που έχουν έρθει κι έρχονται με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα είναι αποφευκτές;
Οι συντελεστές παραγωγής στα χέρια των λίγων δεν είναι; Τι κάνει το οικονομικό μας σύστημα να διαφέρει από αυτό που ονομάζουμε ΚΑ-ΠΙ-ΤΑ-ΛΙ-ΣΜΟ

Βλήμα μας :wave:

Ελεύθερο χρόνο έχουμε και για κάποιο λόγο τον σκοτώνουμε εδώ να περνάμε καλά καυλαντιζοντας.

Δεν θα λύσουμε όμως το κυπριακό, που λεν.

Διάβασε, σύγκρινε, άνοιξε το μυαλό σου. Μη φοράς παρωπιδες.


:D
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2021, 16:54

Μπαντάς έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:52
Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:46
Μπαντάς έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:40
Αγαπημένο μου Βλήμα :wave:

Δεν υπάρχει καμία δυνατή σύγκριση ανάμεσα στο Laissez Faire με τη συνθήκη που ζούμε δεκαετίες τώρα.
Εξήγησέ μου Μποϊλικά: Αυτό που ζούμε είναι καπιταλισμός ή μη καπιταλισμός;
Οι κρίσεις που έχουν έρθει κι έρχονται με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα είναι αποφευκτές;
Οι συντελεστές παραγωγής στα χέρια των λίγων δεν είναι; Τι κάνει το οικονομικό μας σύστημα να διαφέρει από αυτό που ονομάζουμε ΚΑ-ΠΙ-ΤΑ-ΛΙ-ΣΜΟ

Βλήμα μας :wave:

Ελεύθερο χρόνο έχουμε και για κάποιο λόγο τον σκοτώνουμε εδώ να περνάμε καλά καυλαντιζοντας.

Δεν θα λύσουμε όμως το κυπριακό, που λεν.

Διάβασε, σύγκρινε, άνοιξε το μυαλό σου. Μη φοράς παρωπιδες.


:D
Μα, τουλάχιστον το πρώτο ερώτημα, ήταν εύκολο. Απαντάται μονολεκτικά. Δεν σου ζήτησα να μου πεις "ποιο οικονομικό σύστημα ζούμε" για να χρειαστεί να ψάχνεις. Μόνο να μου πεις αν είναι καπιταλισμός ή μη καπιταλισμός.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3214
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 05 Ιούλ 2021, 16:59

Βλήμα έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:46


Εξήγησέ μου Μποϊλικά: Αυτό που ζούμε είναι καπιταλισμός ή μη καπιταλισμός;
Οι κρίσεις που έχουν έρθει κι έρχονται με όλο και μεγαλύτερη συχνότητα είναι αποφευκτές;
Οι συντελεστές παραγωγής στα χέρια των λίγων δεν είναι; Τι κάνει το οικονομικό μας σύστημα να διαφέρει από αυτό που ονομάζουμε ΚΑ-ΠΙ-ΤΑ-ΛΙ-ΣΜΟ
Ο καπιταλισμός προυποθέτει κεφάλαιο. Το κεφάλαιο στην Ελλάδα είναι ψίχουλα. Το κράτος είναι αυτό που κινεί την οικονομία (όσο την κινεί) οπότε μιλάμε για κρατικοκαπιταλισμό… πως λέμε σοσιαλκομμουνισμό, καλή ώρα όπως ΕΣΣΔ… πιστεύω σε κάλυψα.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 05 Ιούλ 2021, 17:04

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:59
Ο καπιταλισμός προυποθέτει κεφάλαιο. Το κεφάλαιο στην Ελλάδα είναι ψίχουλα. Το κράτος είναι αυτό που κινεί την οικονομία (όσο την κινεί) οπότε μιλάμε για κρατικοκαπιταλισμό… πως λέμε σοσιαλκομμουνισμό, καλή ώρα όπως ΕΣΣΔ… πιστεύω σε κάλυψα.
Οι εργαζόμενοι στην Αμερική με το περισσότερο κεφάλαιο τρώγανε πολύ πιο πριν από εμάς τα σκατά. Οπότε δεν έχει να κάνει με αυτό που λες.

EdiT: μάλλον μπορεί να ισχύει, αλλά δεν μας αφορά στο τι να υποστηρίξουμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βλήμα την 05 Ιούλ 2021, 17:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3214
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Η μεγαλύτερη καταστροφή πλούτου στην ιστορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 05 Ιούλ 2021, 17:06

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2021, 16:01

Όπως τα λέει είναι. Υπάρχουν ακόμη τρομερές ευκαιρίες στις μεγάλες πόλεις της ελλάδος
Τι ευκαιρίες να υπάρχουν σε μια γερασμένη χώρα που θα έχει μείωση του πληθυσμού; Μεγάλο ποσοστό αυτών των διαμερισμάτων θα καταλήξουν να σαπίζουν, όσοι αφρικανοί επενδυτές και να έρθουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών