Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Καρπούζι με τυρί ή όχι ;

Τρώω το καρπούζι σκέτο /είμαι φυσιολογικός
39
55%
Τρώω το καρπούζι με φέτα /είμαι ανώμαλος
32
45%
 
Σύνολο ψήφων: 71

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Αύγ 2023, 11:18

Λοξίας έγραψε:
04 Αύγ 2023, 00:02
Σέλευκας έγραψε:
03 Αύγ 2023, 23:02
Λοξίας έγραψε:
03 Αύγ 2023, 19:48
Να και τι βρήκα στην Βικιπαίδεια...


και το ρώτησα δέκα φορές: Μήπως είναι τοπικισμός;
_Όοοοχι, τυρί = φέτα, ήταν πάντα και παντού.

Ε ρε παίδες...έλεος κάπου με αυτούς τους τοπικισμούς. Το έχετε αναγάγει σε θρησκεία. Σουβλάκι, καλαμάκι, μπουγάτσα με σπανάκι...
"ό,τι και όπως το λέμε εμείς, είναι το ορθόδοξο και οι άλλοι είστε αιρετικοί"

Και το ισχυρίζεστε με τέτοιο τουπέ, που αναρωτιέμαι μήπως κρύβεται κάποιο μεγάλο κόμπλεξ από κάτω...
...ξέρετε, θέλω να γίνω χαλίφης στην θέση του χαλίφη.

Ε μα!
:003:
Σε όλη την Ελλάδα τα λένε έτσι εκτός από την Αθήνα. Ακόμα και δίπλα από την Αθήνα αλλά μέσα είναι άλλος γαλαξίας.
Όχι, δεν τα λένε έτσι, ούτε και δίπλα στην Αθήνα. Καταλαβαίνω πως λέγοντας τυρί εννοούν φέτα, αλλά στην βόρεια Ελλάδα, όπως λέει και η Βικιπαίδεια. Όχι σε όλη την Ελλάδα.
Μξν επιμένεις, λέμε. Εδώ και μια βδομάδα γυρνάω στα νότια (ακόμα νότια είμαι, τώρα Φωκίδα πιο πριν Αττική και Βοιωτία), όπου κάτσαμε να φάμε με το τυρί εννοούσαν φέτα. Και ναι, σε μια μακαρονάδα που έφαγα προχθές μου είπε "ορίστε και το τυρί" και ήταν τριμμένο κεφαλοτύρι (απολύτως λογικό, αφού ήταν κάτι πολύ συγκεκριμένο για συγκεκριμένη χρήση), αλλά κι η ίδια σερβιτόρα την φέτα τη λέει και φέτα αλλά και απλώς τυρί. Σε πιο... ταβερνέ καταστάσεις ή σε σπίτια που έχω φάει (και δεν μιλάω μόνο για τώρα, έχω ξανάρθει αρκετές φορές), αν δεν διευκρινίσουν για ποιο τυρί μιλάνε, καταλαβαίνουν φέτα.

Και φυσικά, και στα βόρεια το ίδιο, Μακεδονία, Ήπειρο, Θράκη. Ακόμα και σε μέρη που έχουν κάποιο δικό τους ντόπιο τυρί, ανεβατό, κατίκι κλπ.

Αν δεν με πιστεύεις, τράβα σ' ένα χωριό εκτός Αθήνας ή σε μια μικρότερη πόλη, μπες σε ένα μπακάλικο ή κάτσε σε μια τεβέρνα και ζήτα τυρί, να δεις αν ο μπάρμπας εκεί θα σε ρωτήσει αν εννοείς καμαμπέρ ή πεκορίνο, ή αν θα σου φέρει φετούλα χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Είπαμε, λάθος των Βόρειων που λένε όλα τα κίτρινα τυριά κασέρια (αν και σε κάποιες περιπτώσεις το κάνουν κι οι Νότιοι εμμέσως, εκτός κι αν δεν πουλάνε κασερόπιτες εκεί σ' εσάς ή αν στις κασερόπιτες δεν βάζουν πχ γκούντα), αλλά μην τρελαθούμε κιόλας, ότι στην Αθήνα έτσι ήταν η κατάσταση ανέκαθεν και όταν πχ το '60 έλεγε ο μπαμπάς στη στη μαμά "ρε γυναίκα, βγάλε και λίγο τυράκι να φάμε με τα φασολάκια" εκείνη τον κοιτούσε σαν χαζή μην ξέροντας ποιο εννοούσε από τα 72 διαφορετικά τυριά που είχαν στο ψυγείο (ή στο φανάρι, ή στο κελάρι ξέρω 'γω).
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Αύγ 2023, 11:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:03
Isildur έγραψε:
04 Αύγ 2023, 10:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Αύγ 2023, 17:46


Εννοείς ότι αν πας σε ένα σ/μ και πεις στο τμήμα τυριών "θέλω μισό κιλό τυρί" θα σου βάλουν μισό κιλό από οποιαδήποτε φέτα;

Σοβαρά τώρα; :lol:
Το τμήμα τυριών ενός ΣΜ; Σοβαρά τώρα, αυτό κατάλαβες με το "σχεδόν παντού στην Ελλάδα, πλην Αθηνών";
Μα είναι άλλο πράγμα το ποιο τυρί έρχεται πρώτο στο μυαλό του καθένα, όταν ακούει "τυρί" και άλλο η εφαρμογή του στην καθημερινότητα.

Στην τελική, υπάρχουν και κάποιοι που σιχαίνονται τη φέτα.

Κατά τα άλλα, ακόμη και το "φέτα" δεν συνεπάγεται κάτι συγκεκριμένο. Απλώς γιατί δεν υπάρχει ένα είδος φέτας.
Ναι, όπως είναι και άλλο πράγμα αυτό που είπα εγώ, μ' αυτό που σχολίασες εσύ, αντίστοιχα.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13618
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 04 Αύγ 2023, 11:24

Isildur έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:18
(...) Αν δεν με πιστεύεις, τράβα σ' ένα χωριό εκτός Αθήνας ή σε μια μικρότερη πόλη, μπες σε ένα μπακάλικο ή κάτσε σε μια τεβέρνα και ζήτα τυρί, να δεις αν ο μπάρμπας εκεί θα σε ρωτήσει αν εννοείς καμαμπέρ ή πεκορίνο, ή αν θα σου φέρει φετούλα χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Ρε λατρεία, εγώ από χωριό είμαι, και μάλιστα μικρό, αλλά όταν πάμε στην ταβέρνα λέμε ακριβώς το τυρί που θέλουμε να παραγγείλουμε, π.χ. φέτα ή σφέλα ή σαγανάκι, γιατί διαφορετικά, αν πούμε σκέτα: "κι ένα τυρί", δεν πρόκειται ο σερβιτόρος να καταλάβει τι ζητάμε.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14705
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Αύγ 2023, 11:27

ο σαλoνικιός κανόνας:σε όλη την ελλάδα εκτός της αθήνας και των περιοχών που παράγουν άλλα τυριά,όταν λεμε τυρί εννοούμαι φέτα εκτός από τις περιπτώσεις που το αγοράζουμε ή μιλάμε για τυρί σε τοστ-σαντουιτς-μπέργκερ-σαλάτες εκτός της χωριάτικης και φαγητών εκτός του τραχανά

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13532
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 04 Αύγ 2023, 11:28

Εγώ πάντως όταν πηγαίνω Σ/Μ για τυράκι, προσδιορίζω το είδος τυριού που επιθυμώ. Επί παραδείγματι, μισό κιλο μανούρι ή ανθότυρο ή κασέρι ή φέτα. Γιατί το κάνουμε δύσκολο, ενώ είναι πασιφανές; ΔΕΝ ονομάζουμε, ούτε εννοούμε φέτα, όλα τα τυριά.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Αύγ 2023, 15:00

Ναύτης έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:24
Isildur έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:18
(...) Αν δεν με πιστεύεις, τράβα σ' ένα χωριό εκτός Αθήνας ή σε μια μικρότερη πόλη, μπες σε ένα μπακάλικο ή κάτσε σε μια τεβέρνα και ζήτα τυρί, να δεις αν ο μπάρμπας εκεί θα σε ρωτήσει αν εννοείς καμαμπέρ ή πεκορίνο, ή αν θα σου φέρει φετούλα χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Ρε λατρεία, εγώ από χωριό είμαι, και μάλιστα μικρό, αλλά όταν πάμε στην ταβέρνα λέμε ακριβώς το τυρί που θέλουμε να παραγγείλουμε, π.χ. φέτα ή σφέλα ή σαγανάκι, γιατί διαφορετικά, αν πούμε σκέτα: "κι ένα τυρί", δεν πρόκειται ο σερβιτόρος να καταλάβει τι ζητάμε.
Ε, θα είστε από τα παράξενα χωριά μάλλον. Ή θα έχει τιγκάρει σε Αθηναίους, κάτι τέτοιο.

Κι εγώ λέω φέτα πολύ συχνά,α αλλά αν δεν το διευκρινίσω και πω απλώς τυρί, φέτα καταλαβαίνουν

Και όχι, δεν είμαι από τους συμπατριώτες μου που λένε κασέρι τα πάντα. Αλλά η φέτα είναι άλλη ιστορία και απ' όσο ξέρω και από όπου έχω πάει (πλην Πελοποννήσου, είναι η αλήθεια) είναι πανελλαδική ισυορία ως προς την συνεννόηση.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Αύγ 2023, 15:02

Πασιφάη έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:28
Εγώ πάντως όταν πηγαίνω Σ/Μ για τυράκι, προσδιορίζω το είδος τυριού που επιθυμώ. Επί παραδείγματι, μισό κιλο μανούρι ή ανθότυρο ή κασέρι ή φέτα. Γιατί το κάνουμε δύσκολο, ενώ είναι πασιφανές; ΔΕΝ ονομάζουμε, ούτε εννοούμε φέτα, όλα τα τυριά.
Έτερον εκάτερον, εκεί εννοείται ότι έτσι θα κάνεις. Και γενικά δηλαδή καλό είναι να τα ονοματίζεις, άλλωστε δεν είπα αυτό εξ αρχής, άλλο πράγμα είπα.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9478
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Αύγ 2023, 15:22

aLiCat έγραψε:
04 Αύγ 2023, 00:02
Λοξίας έγραψε:
03 Αύγ 2023, 23:54

Ναι βρε παιδί μου...στην Θεσσαλονίκη είδες το 1974. Κατανοητόν από πλευράς μου...
Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα ορίσουμε έτος εμφάνισης τοστ στην Ελλάδα το 1974! Κατανοητόν απο πλευράς σου;

Ούτε και θα αλλάξουμε στα λεξικά την σημασία της λέξης τυρί και θα την ορίσουμε ως φέτα, επειδή έτσι κάνουν σε κάποια μέρη της Ελλάδας.
Κατανοητόν και αυτό;

Εκνευρίζομαι, διότι αυτός ο γ@μημένο τοπικισμός, πάει να καταντήσει χειρότερη μάστιγα από τον ποδοσφαιρικό οπαδισμό.
Και οι μεν και οι δε, ξεκολλάτε...

Εικόνα
Καλό, δεν λέω, αλλά την παραλλαγή με τη Σαλονίκη υποθέτω θα την έβγαλε κανένας Κρητικός που βαρέθηκε να ακούει το ανέκδοτο.
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Αύγ 2023, 15:30

Isildur έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:03
Isildur έγραψε:
04 Αύγ 2023, 10:56

Το τμήμα τυριών ενός ΣΜ; Σοβαρά τώρα, αυτό κατάλαβες με το "σχεδόν παντού στην Ελλάδα, πλην Αθηνών";
Μα είναι άλλο πράγμα το ποιο τυρί έρχεται πρώτο στο μυαλό του καθένα, όταν ακούει "τυρί" και άλλο η εφαρμογή του στην καθημερινότητα.

Στην τελική, υπάρχουν και κάποιοι που σιχαίνονται τη φέτα.

Κατά τα άλλα, ακόμη και το "φέτα" δεν συνεπάγεται κάτι συγκεκριμένο. Απλώς γιατί δεν υπάρχει ένα είδος φέτας.
Ναι, όπως είναι και άλλο πράγμα αυτό που είπα εγώ, μ' αυτό που σχολίασες εσύ, αντίστοιχα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ισχυρίζεσαι.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι είτε ψωνίζεις από σ/μ είτε από μπακάλικο, είσαι σταθερός πελάτης και με το που λες μισό ή ένα κιλό τυρί, σου κόβουν αμέσως κομμάτι από συγκεκριμένη φέτα, επειδή σε ξέρουν.

Πράγμα που θεωρώ απολύτως θετικό γιατί είμαι υπέρ των φιλικών σχέσεων των πελατών με το μικρό ή μεγάλο επιχειρείν, σε κάθε περιοχή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9136
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 04 Αύγ 2023, 15:33

Ναύτης έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:11
Gherschaagk έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:08
Ναύτης έγραψε:
04 Αύγ 2023, 11:01
Δηλαδή άμα πάω στη Θεσσαλονίκη και παραγγείλω ένα τοστ ζαμπόν-τυρί, θα μου βάλουν φέτα μέσα; :smt017
Όχι κίτρινο τυρί θα σου βάλουν, από τούβλο.
Υποπτεύομαι ότι με κογιονάρεις, αλλά εγώ μίλησα σοβαρά, καθότι, όπως διάβασα να γράφεται εδώ, οι Θεσσαλονικείς με τη λέξη "τυρί" εννοούν τη φέτα.
γιατί λες για Θεσσαλονικείς και οχι για Λαμιώτες Γιαννιώτες Λαρισαίους κλπ;
Είπαμε όλα αυτά τα περίεργα μόνο στην Αθήνα υπάρχουν , οπουδήποτε αλλού όλοι το ίδιο λένε
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 04 Αύγ 2023, 15:38

Isildur έχει δίκιο (τουλάχιστον ως προς το παρελθόν!)

Μαρτυρία από μάνα, που γεννήθηκε Φωκίδα.

Στο χωριό είχαν ΜΟΝΟ ένα τυρί (το γιδοπρόβειο, καθώς δεν υπήρχαν αγελάδες) και το λέγανε φέτα!

Τη ρώτησα, είσαι σίγουρη ότι το λέγατε φέτα? Αφού είχατε μόνο ένα τυρί, προς τι ο προσδιορισμός? Και μου λέει 1000% ο παππούς έτσι το παράγγελνε. Και αν το σκεφτείς κάνει νόημα, κατά το "νηρόν ύδωρ" που λέει και ο hellegennes. Αν έλεγε η γιαγιά "σύρε πάρε μια φέτα τυρί" κάθε μέρα, κάποια στιγμή αυτό θα γίνει "φέτα = τυρί" αυτόματα. (Προφανώς η φέτα αναφέρεται στο ότι ήταν κομμένη σε φέτες μέσα στο βαρέλι)

Επίσης, γι' αυτούς που λένε ότι οι Έλληνες είδαν κίτρινα τυριά πολύ πρόσφατα, είστε λάθος! Έμαθα ότι είχαν δει και στο χωριό Γκούντα λόγω του σχεδίου Μάρσαλ(?). Και απ' ότι μου είπε, τα παιδιά το μισούσαν :)

(για λόγους πληρότητας, είχαν και ψωμοτύρι, που το φτιάχναν όταν ήταν να χαλάσει το γιαούρτι, προσθέτοντας κομμάτια τυρί και αλάτι)

Αυτάαα. Υποθέτω ότι ίσχυαν τα ίδια πάνω κάτω σε όλη την Στερεά.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 04 Αύγ 2023, 15:39

Συμπέρασμα: τυρί = φέτα για όλη την Στερεά ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ την κάνουμε ΠΟΠ.

Κασέρι, γραβιέρες και τέτοια δεν είχαν δει, εκτός από αργότερα που άρχισαν να έρχονται πίτσες και τέτοια από Ιτέες κτλ.

Επίσης κασέρι ήταν πανάκριβο, λόγω ωρίμανσης κτλ.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12056
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 04 Αύγ 2023, 15:41

Καρπούζι μόνο σκέτο, ορθολογισμός, Ευρώπη, πολιτισμός
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 782
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 04 Αύγ 2023, 15:43

Εδώ ο άλλος λέει ότι ο εσπρέσο εμφανίστηκε το '90.. :smt005: .Σε λίγο θα μας πούνε ότι ο κόσμος πριν το ΄80 ζούσε σε σπηλιές.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Καρπούζι με τυρί ;;;;!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 04 Αύγ 2023, 15:46

Γυφτάκι έγραψε:
04 Αύγ 2023, 15:43
Εδώ ο άλλος λέει ότι ο εσπρέσο εμφανίστηκε το '90.. :smt005: .Σε λίγο θα μας πούνε ότι ο κόσμος πριν το ΄80 ζούσε σε σπηλιές.
Ο φρεντοεσπρέσσος όμως?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών