"Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Ιούλ 2019, 22:51

Drexler έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:48
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:42


Λες να επαναληφθουν τετοιες στιγμες? :)

22/5/86 Μερικές δεκάδες γυναίκες από φεμινιστικές οργανώσεις είχαν συγκεντρώθεί στην πλατεία Εξαρχείων με σκοπό να κουβεντιάσουν για τις “επιχειρήσεις αρετή” του διοικητή των ΜΑΤ Νίκων Αρκουδέα. Μετά από βίαια επέμβαση των ΜΑΤ συνελήφθησαν όλες.

Εικόνα
αν επαναληφθουν τετοια, τοτε θα επαναληφθουν και αλλα φαινομενα των 80ς. Της αλλης πλευρας εννοω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Ιούλ 2019, 22:54

gassim έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:46
Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:24
Athina__P έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 21:49


Όχι, για τη Λωζάννη. Αυτοί που λένε, σιγά, εμένα δεν με πειράξανε, νιώθω ασφαλής, μέτρησαν πόσες γυναίκες βλέπουν και ποιες ώρες; Ξαναλέω, τώρα ακριβώς παίζει για διάφορους λόγους να είναι καλύτερα, δεν είναι συνεχώς η ίδια φάση.

Και δεν υπήρξε ποτέ, σε κανένα χρονικό σημείο, φάση που το κάτω μέρος της πλατείας να είναι απροσπέλαστο στους κλασικούς θαμώνες της πλατείας, γιατί το είχαν καταλάβει άτυπα άνθρωποι από άλλη ήπειρο που δεν έδειχναν ιδιαίτερα inclusive και φιλικοί με τους ξένους;

Ας δεχτώ ότι ξυλοδαρμός που πετυχα στο ξεκούδουνο με το φως της μέρας για κανένα προφανή λόγο, συμβαίνει μια στα 10 χρόνια και απλά έτυχε να τον παρακολουθήσω τυχαία. Και μπορεί ξέρω γω μια στα δέκα χρόνια να συμβεί και στη Φιλοθέη.
Μάλλον για τη Λωζάνη λες. Ξυλοδαρμό δεν έχω πετύχει ποτέ στα Εξάρχεια, ούτε καν πέσιμο ή τέτοια. Έχω δει όμως στην περιοχη μου. Και εχω τύχει μέσα σε καφετερια που έκαναν ντου Ολυμπιακοί και κατεβασαν τζαμαρίες, χτύπησαν κόσμο άσχετο και στο τσακ γλίτωσα καρέκλα που πέταξαν στη μπάρα να σπάσουν πίσω τη βιτρίνα με τα ποτά κι είχα κρυφτεί με μια φίλη μου δίπλα στον καταψύκτη. Κι όλα αυτά επειδή σύχναζαν του Παναθηναϊκού άτομα.
Αυτή την καφετέρια την είχαν σπάσει 2-3 φορές.
Αφήστε τις μαλακίες ,όποιος θέλει πάει εξαρχία δεν τον πειράζει κανείς. Η επικινδυνότητα είναι η ίδια όπως σε κάθε άλλη περιοχή του κέντρου.
οποιος θέλει πάει αρκεί να μην έχει πολύ κοντά μαλλιά, να μην μοιάζει με αστυνομικό ή στρατιωτικό, να μην φοράει την λάθος μπλούζα, να μην του ξεφύγει καμιά μαλακία που δεν πρέπει να ακουστεί, να είναι οκ με το γεγονός οτι ο οποιοσδήποτε γύρω του μπορεί να οπλοφορεί, να κάνει οτι δεν βλέπει τα ναρκωτικά που αλλάζουν χέρια στις γωνίες και να είναι έτοιμος να τρέξει ανα πάσα στιγμή αν αρχίσουν να πέφτουν μολότοφ προς το μέρος του.
Παντού το ίδιο είναι. Και σε στέκι οπαδών ομάδας αν φοράς της αντίπαλης ομάδας ή αν δε προσέξεις τι λες ή αν βρεθείς σε συμπλοκή κινδυνεύεις κι ας μην είσαι Εξάρχεια :D
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Ιούλ 2019, 22:56

Εικόνα

δεν ειμαστε για τετοια τωρα

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 09 Ιούλ 2019, 22:56

Με αυτά τα παντού τα ίδια είναι, φτάσανε στο Παρίσι να πεθάνει παιδί όταν είχε την ατυχία να ζει σε περιοχή που δεν ήταν ευπρόσδεκτοι εκπρόσωποι του κράτους και έπρεπε να περάσει ασθενοφόρο και δεν. Πάντα θα υπάρξουν κάποιοι που παντού θα βλέπουν τα ίδια.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21385
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 09 Ιούλ 2019, 22:57

vantono, η φωνή λογικής σε αυτό το νήμα.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7794
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 09 Ιούλ 2019, 22:58

Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:54
gassim έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:46
Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:24


Μάλλον για τη Λωζάνη λες. Ξυλοδαρμό δεν έχω πετύχει ποτέ στα Εξάρχεια, ούτε καν πέσιμο ή τέτοια. Έχω δει όμως στην περιοχη μου. Και εχω τύχει μέσα σε καφετερια που έκαναν ντου Ολυμπιακοί και κατεβασαν τζαμαρίες, χτύπησαν κόσμο άσχετο και στο τσακ γλίτωσα καρέκλα που πέταξαν στη μπάρα να σπάσουν πίσω τη βιτρίνα με τα ποτά κι είχα κρυφτεί με μια φίλη μου δίπλα στον καταψύκτη. Κι όλα αυτά επειδή σύχναζαν του Παναθηναϊκού άτομα.
Αυτή την καφετέρια την είχαν σπάσει 2-3 φορές.
Αφήστε τις μαλακίες ,όποιος θέλει πάει εξαρχία δεν τον πειράζει κανείς. Η επικινδυνότητα είναι η ίδια όπως σε κάθε άλλη περιοχή του κέντρου.
οποιος θέλει πάει αρκεί να μην έχει πολύ κοντά μαλλιά, να μην μοιάζει με αστυνομικό ή στρατιωτικό, να μην φοράει την λάθος μπλούζα, να μην του ξεφύγει καμιά μαλακία που δεν πρέπει να ακουστεί, να είναι οκ με το γεγονός οτι ο οποιοσδήποτε γύρω του μπορεί να οπλοφορεί, να κάνει οτι δεν βλέπει τα ναρκωτικά που αλλάζουν χέρια στις γωνίες και να είναι έτοιμος να τρέξει ανα πάσα στιγμή αν αρχίσουν να πέφτουν μολότοφ προς το μέρος του.
Παντού το ίδιο είναι. Και σε στέκι οπαδών ομάδας αν φοράς της αντίπαλης ομάδας ή αν δε προσέξεις τι λες ή αν βρεθείς σε συμπλοκή κινδυνεύεις κι ας μην είσαι Εξάρχεια :D
Τώρα και οι δύο ξέρουμε οτι καταλαβαίνεις αλλά για κάποιο λόγο κάνεις την χαζή.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Ιούλ 2019, 23:01

Athina__P έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:56
Με αυτά τα παντού τα ίδια είναι, φτάσανε στο Παρίσι να πεθάνει παιδί όταν είχε την ατυχία να ζει σε περιοχή που δεν ήταν ευπρόσδεκτοι εκπρόσωποι του κράτους και έπρεπε να περάσει ασθενοφόρο και δεν. Πάντα θα υπάρξουν κάποιοι που παντού θα βλέπουν τα ίδια.
Μ αυτά τα οι μπάτσοι έχουν την εξουσία,να βάλουν τάξη κτλ είχαμε ένα νεκρό 15χρονο από την υπερβολική αγάπη για το καθήκον. Ξέρεις ε; Εδώ στο κέντρο της Αθήνας. Όχι στην Γαλλία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 09 Ιούλ 2019, 23:02

gassim έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:58

Τώρα και οι δύο ξέρουμε οτι καταλαβαίνεις αλλά για κάποιο λόγο κάνεις την χαζή.
Εγώ καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εσύ καταλαβαίνεις τι λεω εγώ; ή απλά εθελοτυφλείς;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 09 Ιούλ 2019, 23:23

Εντάξει, και οι αμέτρητοι στα σάιτ που έμειναν πραγματικά σε αυτό το μέρος γιατί η πληρωμή τους έγινε μέσω του σάιτ, τουρίστες που γράφουν για unsafe μέρος, μερικοί από Κολομβία και Ν. Αφρική, θα λέγαμε ότι περνάνε έτσι την ώρα τους, απλά για να γράψουν κάτι. Ποιος ξέρει και τι είδαν τα μάτια τους. Και ο σημερινός τουρίστας ενημερώνεται πριν πάει. Βλέπει τις άλλες κριτικές. Προφανώς υπάρχουν και άλλοι που δεν έτυχε να δουν κάτι.

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 09 Ιούλ 2019, 23:46

blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:51
Drexler έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:48
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:42


Λες να επαναληφθουν τετοιες στιγμες? :)

22/5/86 Μερικές δεκάδες γυναίκες από φεμινιστικές οργανώσεις είχαν συγκεντρώθεί στην πλατεία Εξαρχείων με σκοπό να κουβεντιάσουν για τις “επιχειρήσεις αρετή” του διοικητή των ΜΑΤ Νίκων Αρκουδέα. Μετά από βίαια επέμβαση των ΜΑΤ συνελήφθησαν όλες.

Εικόνα
αν επαναληφθουν τετοια, τοτε θα επαναληφθουν και αλλα φαινομενα των 80ς. Της αλλης πλευρας εννοω.
Το Νοέμβριο του 1998, σε συνέντευξη που έδωσε στην εφημερίδα Τα Νέα με αφορμή την επανεκλογή του στο Δημοτικό Συμβούλιο πριν από ένα μήνα, ο Αρκουδέας ανέφερε μεταξύ άλλων:[7]

Δημοσιογράφος: Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς τον Αρκουδέα. Σας θυμίζει;
Αρκουδέας: Τις παλιές ωραίες ημέρες...και άγρυπνες νύχτες.
Δημοσιογράφος: Νίκων - αναρχικοί. Δύο ξένοι στην ίδια πόλη;
Αρκουδέας: Δεν μπορώ να νιώσω ξένος με κανέναν, ούτε και με τους αναρχικούς.
Δημοσιογράφος: Μια ζωή 35 χρόνων στην Αστυνομία. Πώς ήταν η στιγμή της αποχώρησης;
Αρκουδέας: Αποχωρείς μόνον όταν ξεχαστείς, εγώ δεν ξεχνώ και δεν ξεχνιέμαι.
Δημοσιογράφος: Από τη θέση του δημοτικού συμβούλου, ο αγώνας συνεχίζεται;
Αρκουδέας: Μα ναι, ο αγώνας συνεχίζεται. Και δικαιώνεται. Και αυτό μου δίνει ιδιαίτερη χαρά!
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7794
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 09 Ιούλ 2019, 23:49

Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 23:02
gassim έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:58

Τώρα και οι δύο ξέρουμε οτι καταλαβαίνεις αλλά για κάποιο λόγο κάνεις την χαζή.
Εγώ καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εσύ καταλαβαίνεις τι λεω εγώ; ή απλά εθελοτυφλείς;
ναι θέλεις να πεις οτι στα εξάρχεια υπάρχει η ίδια εγκληματικότητα που υπάρχει σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή της αθήνας αλλά δεν ισχύει.
Είναι σαν να σου λέω ότι ειναι επικίνδυνο να κολυμπας στην Φλόριντα γιατί έχει πολλούς καρχαρίες και να μου λες παντού το ίδιο είναι, πρόπερσι δεν είχανε βγάλει ενα μωρό καρχαρία στον παγασητικό;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 10 Ιούλ 2019, 00:04

gassim έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 23:49
Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 23:02
gassim έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 22:58

Τώρα και οι δύο ξέρουμε οτι καταλαβαίνεις αλλά για κάποιο λόγο κάνεις την χαζή.
Εγώ καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εσύ καταλαβαίνεις τι λεω εγώ; ή απλά εθελοτυφλείς;
ναι θέλεις να πεις οτι στα εξάρχεια υπάρχει η ίδια εγκληματικότητα που υπάρχει σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή της αθήνας αλλά δεν ισχύει.
Είναι σαν να σου λέω ότι ειναι επικίνδυνο να κολυμπας στην Φλόριντα γιατί έχει πολλούς καρχαρίες και να μου λες παντού το ίδιο είναι, πρόπερσι δεν είχανε βγάλει ενα μωρό καρχαρία στον παγασητικό;

Υπάρχουν μέρη με πολύ μεγαλύτερη εγκληματικότητα που ακόμα και κάποιος που απλώς περνάει αμέριμνος, κινδυνεύει. Στα εξάρχεια δεν συμβαίνει αυτό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Ορέστης 35

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 10 Ιούλ 2019, 00:44

Αγις έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 16:24
blackpaint έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 16:14
Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 16:10


Έχεις δίκιο ακριβώς έτσι είναι, υπάρχει δίλημμα. Εγώ είμαι της άποψης σε αυτές τις περιπτώσεις υπέρ της βίας και της καταπίεσης.
η ιδρυματοποιηση δεν ειναι λυση.
Εντελως φανταστικη ιστορία την γράφω μονο για να μην παιρνουμε ελαφρα καταστασεις προς επίδειξη ανθρωπισμου.
Ετσι πίστευε μεχρι και πρόσφατα μια οικογένεια - ακόμα και οταν ο παππούς μαχαίρωσε την γυναίκα του - εκαναν οτι συνηθιζαν επί χρόνια . Συγκαλυψη με καθε τροπο κ αρνηση της πραγματικοτητας + να μην εχουν κοινωνικο στιγμα .
Το ξανασκεφτηκαν οταν τον πρόλαβαν τελευταία στιγμη απο πολυ χειρότερα.
Γιατι τη μαχαιρωσε; Και εμενα ειχε επιχειρησει να με μαχαιρωσει ο πατερας μου και πιο μικρο μου πεταγε μαχαιρια βουτυρου ενω ετρεχα στο μπαλκονι, αλλα η οικογενεια ελεγε οτι ηταν για το καλο μου.

Ενας ξαδερφος συνομιληκος των γονιων μου πηγε με την οικογενεια μεταναστης στην Αυστραλια. Η προνοια τους πηρε το παιδι γιατι τσακωνονταν. Αυτες λοιπον ειναι πολιτισμενες χωρες.

Θελω απο τον Μητσοτακη να στελνει την προνοια μεσα στην αγια ελληνικη οικογενεια, στους ευυποληπτους οικογενειαρχες, και να τους παιρνει τα παιδια.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49426
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 10 Ιούλ 2019, 00:47

Δημοσιογράφος: Αλλαγή δεν γίνεται χωρίς τον Αρκουδέα. Σας θυμίζει;
Aυτό το λέγανε οι δεξιοί του Κούβελα (ΝΔ) όταν πήγανε να στήσουν τις κεραίες του TV100, και τους σάπισαν στο ξύλο οι μπάτσοι. :smt005::smt005::smt005:
Ήταν ίσως η μοναδική φορά που οι μικροαστείοι τις μάζεψαν από τους φίλους τους τους μπάτσους, και τους έκατσε λίγο βαρύ. Τους φαινόταν αδιανόητο οτι τα γουρουνόπουλα βαράνε όποιον βρούν μπροστά τους, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. :giggle:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7794
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: "Από δω και πέρα φυλακή και ξύλο"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 10 Ιούλ 2019, 00:50

Χαοτικός έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 00:04
gassim έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 23:49
Naida έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 23:02


Εγώ καταλαβαίνω τι θες να πεις. Εσύ καταλαβαίνεις τι λεω εγώ; ή απλά εθελοτυφλείς;
ναι θέλεις να πεις οτι στα εξάρχεια υπάρχει η ίδια εγκληματικότητα που υπάρχει σε οποιαδήποτε άλλη περιοχή της αθήνας αλλά δεν ισχύει.
Είναι σαν να σου λέω ότι ειναι επικίνδυνο να κολυμπας στην Φλόριντα γιατί έχει πολλούς καρχαρίες και να μου λες παντού το ίδιο είναι, πρόπερσι δεν είχανε βγάλει ενα μωρό καρχαρία στον παγασητικό;

Υπάρχουν μέρη με πολύ μεγαλύτερη εγκληματικότητα που ακόμα και κάποιος που απλώς περνάει αμέριμνος, κινδυνεύει. Στα εξάρχεια δεν συμβαίνει αυτό.
ναι υπάρχουν, η νάιδα δεν έλεγε αυτό, έλεγε οτι ειναι εξίσου ασφαλές με οποιοδήποτε άλλο μέρος της Αθήνας.

Τα εξάρχεια είναι μια περιοχή που ελέγχεται απο μια εγκληματική συμμορία που έχει φτάσει στο σημείο να μην επιτρέπει την είσοδο της αστυνομίας στην περιοχή και να επιβάλει τον νόμο (οπως τον αντιλαμβάνονται τα μέλη της) κατά δικαίων και αδίκων με χρήση όπλων.
Το γεγονός οτι μπορείς να περπατήσεις αμέριμνος υπόκειται στην διακριτική ευχέρεια των μελών της συμμορίας που θα κρίνουν αν τους αρέσει η φάτσα σου.
Η δική μου φάτσα αρέσει και πηγαίνω συχνά και η δική σου προφανώς και της νάιδα. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός οτι αυτό συμβαίνει επειδή δεν έχω φάει κάποιου είδους στοχοποίηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών