Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Για το κλείσιμο των συνόρων στον Έβρο

1. Στηρίζω ανεπιφύλακτα, μπράβο στην κυβέρνηση
123
64%
2. Στηρίζω κριτικά
36
19%
3. Στηρίζω αναγκαστικά γιατί το κάνει η κυβέρνηση, θα προτιμούσα συνεννόηση με Ε.Ε. και ΝΑΤΟ
7
4%
3. Είμαι αντίθετος, αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε χαμένοι
4
2%
4. Είμαι αντίθετος, το θέμα είναι να πέσει η κυβέρνηση
3
2%
5. Είμαι αντίθετος, πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι
20
10%
 
Σύνολο ψήφων: 193

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 03 Μαρ 2020, 21:15

Otto Weininger έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:09
Namrail έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:04


Η πολιτική της Ελλάδας στο ζήτημα ,για την οποία είσαι περήφανος, ήταν να στείλει ενισχύσεις στα σύνορα και να πάρει μια δέσμη ακροδεξιών μέτρων όπως το πάγωμα των αιτήσεων ασύλου και οι απελάσεις χωρίς καταγραφή. Επόμενο βήμα είναι τα κλειστά κέντρα που έχουν αναγγελθεί ενώ τώρα τελευταία στα ρεπορτάζ παίζει πολύ το σεναριο χρήσης των ξερονησιων.
Δεν σου αρέσουν σύντροφε; Προτιμάς να πάρουμε σταλινικά μέτρα; Να πυροβολαμε στο ψαχνό και μα εκτελούμε όποιον πιάσουμε να περνάει σύνορα;

Να αφήσουμε τα ξερονήσια και να φτιάξουμε νέα Γκουλαγκ σε χιονισμένες βουνοκορφες (μιας και δεν έχουμε Σιβηρία) ώστε να τους έχουμε εκεί να σκάβουν το χώμα με τα χέρια;

Πες μας, ξεδιπλωσε μας την σταλινική ευαίσθητη οπτική σου.
Η ΕΣΣΔ ήταν φύση πολυεθνική ομοσπονδία με πολλές διαφορετικές εθνικότητες να συνυπάρχουν. Δεν ήταν ξενοφοβη.

Επίσης το καταλαβαίνω ότι χαίρεσαι ρε μπρο. Ο δικός σου έδειξε πυγμή κλπ κλπ. Αλλά μην τρελαίνεσαι.

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 03 Μαρ 2020, 21:17

Δεν ήταν ξενοφοβη



:smt005:

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 03 Μαρ 2020, 21:17

Parrot έγραψε:
03 Μαρ 2020, 20:51
Μακάρι αυτή η δήλωση, δια στόματος Τσίπρα, να είναι και η απαρχή της διάλυσης του $ΥΡΙΖΑ σε 150 συνιστώσες :g030::wave:
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17655
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 03 Μαρ 2020, 21:20

Namrail έγραψε:
03 Μαρ 2020, 20:53

Ο Ερντογάν τους είπε ψευδώς ότι η Ελλάδα θα ανοιξει τα σύνορα και τους χρησιμοποίησε ως ανθρώπινα όπλα για χάρη της πολιτικής του.

Αν το μεταναστευτικό μπορούσε να λυθεί με τέτοιο τρόπο, δλδ η κάθε χώρα να σπρώχνει τους μετανάστες στα σύνορα άλλων χωρών που δεν έχουν διάθεση να ανοίξουν τα σύνορα και να βάζει και το στρατό της να σιγονταρει σε αυτή τη διαδικασία, το ζήτημα θα είχε λυθεί μέχρι τώρα.

Προφανώς όμως δεν λύνεται με τέτοιες πειρατικές μεθόδους. Και οι πρώτοι που θα πληρώσουν τέτοια παιχνίδια θα είναι οι πρόσφυγες.

Ας πούμε ότι ο Ερντογάν διώχνει με τον τρόπο που προσπαθεί να το κάνει , κάποιες ροες προς την Ελλάδα. Τι θα αλλάξει στη ζωή των μεταναστών; Θα φύγουν από κάποιες κακές συνθήκες στην Τουρκία και θα έρθουν στα ημικλειστα κέντρα που σχεδιάζει να φτιάξει ο Κούλης, στα πρότυπα φυλακών.

Επίσης επειδή έχουν αυξηθεί τα ακροδεξιά αντανακλαστικά εντός της χώρας, δεν αποκλείεται να έχουμε push backs και πολλού να πνιγούν στην προσπάθεια να φτάσουν με βάρκες στην Ελλάδα.
Θεωρείς ότι οι μετανάστες-πρόσφυγες κίνησαν από μακριά για να μείνουν στην Τουρκία;
Αν δεν έφτασαν χτες-προχτές στα σύνορα και έφτασαν τώρα, αυτό συνέβη γιατί τους συγκρατούσε ο Ερντογάν. Σε μια χώρα της οποίας ο λαός είναι φτωχότερος από πολλών-αν όχι όλων-των χωρών της ΕΕ.
Και το ερώτημα μπαίνει ανεξάρτητα της όποιας κρίσης του τι είναι ο Ερντογάν: Γιατί ο Ερντογάν πρέπει να συνεχίσει να συγκρατεί εκατομμύρια προσφύγων και μεταναστών;
Σε αυτό υπάρχει απαντηση;

Σε αυτό το ερώτημα υπάρχουν δύο απαντήσεις και μια μη απάντηση κατά τη γνώμη μου:
είτε α) του δίνεις ότι θα ήθελε προκειμένου να το κάνει, είτε β) τον εξαναγκάζεις με όποιο τρόπο απαιτείται προκειμένου να το κανει. Η μη απάντηση είναι ότι αν δεν υπάρχει ούτε το α) ούτε το β) τότε ο Ερντογάν δεν έχει απολύτως κανένα λόγο να το κάνει.

Υπάρχει κάτι άλλο;
Τι είναι προτιμότερο να δοθεί στο ερωτημα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 03 Μαρ 2020, 21:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 03 Μαρ 2020, 21:22

Nero έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:07
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:03
αντι να κηρυξει ανεπιθυμο προσωπα τις διπλωματικες αρχες της τουρκιας,να επιταξει τις επενδυσεις και τα περιουσιακα τουρκων υπηκοων στην γιολαντα και να κλεισει τις εμορευματικες διοδους στην τουρκια η κουλαινα τα εδω μποτ μας λενε οτι χειριστηκε αψογα το θεμα :giggle::giggle::giggle::giggle:
αυτά δεν έγιναν ούτε παραμονές του ΑΠΠ που η Τουρκία προωθούσε χριστιανούς απο τα παράλια της Μ.Α στο εσωτερικό και μετά τους έχωνε στα τάγματα εργασίας για να τους υποχρεώσει να φύγουν απο τη χώρα
Σκέψου να τα κάναμε τώρα τι είχε να συμβεί.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38259
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Μαρ 2020, 21:22

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Μαρ 2020, 20:58
Highlander έγραψε:
03 Μαρ 2020, 20:54
Αυτό ήταν κάτι που αρκετοί βρωμοπασοκοι που μας το παίζουν και ΣΥΡΙΖΑ το στήριξαν γιατί ο κόσμος δεν αντέχει άλλο.
ποιο;
Νταλί Μπουνιουέλ και μαλακίες, αυτό, αυτό το πράμα είναι ο σουρεαλισμός.


Τι ζούμε ρε μαλάκες; τι;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 03 Μαρ 2020, 21:23

Maspoli έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:20


Σε αυτό το ερώτημα υπάρχουν δύο απαντήσεις και μια μη απάντηση κατά τη γνώμη μου:
είτε α) του δίνεις ότι θα ήθελε προκειμένου να το κάνει, είτε β) τον εξαναγκάζεις με όποιο τρόπο απαιτείται προκειμένου να το κανει. Η μη απάντηση είναι ότι αν δεν υπάρχει ούτε το α) ούτε το β) τότε ο Ερντογάν δεν έχει απολύτως κανένα λόγο να το κάνει.

Υπάρχει κάτι άλλο;
Τι είναι προτιμότερο να δοθεί στο ερωτημα;
Νομίζω ότι με τις κινήσεις του ο Ερντογάν προσπαθεί να οδηγήσει την κατάσταση στο α. Να πετύχει δηλαδή μια νέα συμφωνία με την ΕΕ προσαρμοσμενη στη σημερινή συγκυρια όπως αυτός την αντιλαμβάνεται.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15556
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 03 Μαρ 2020, 21:24

Ο Ερντογάν να φυλάει τα σύνορα του.αντιννα παραβιάζει τα σύνορα των γειτόνων του και να κόψει.ρις φθηνές πτήσεις από Αφρική και άλλες σκατοτρυπες προς Τουρκία χωρίς βιζα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43922
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Μαρ 2020, 21:25

Namrail έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2020, 20:46

Δεν αναφέρομαι σε "καλό-κακό". Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η Ελλάδα με την πολιτική της δεν έγινε παρίας αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Η πολιτική της Ελλάδας στο ζήτημα ,για την οποία είσαι περήφανος, ήταν να στείλει ενισχύσεις στα σύνορα και να πάρει μια δέσμη ακροδεξιών μέτρων όπως το πάγωμα των αιτήσεων ασύλου και οι απελάσεις χωρίς καταγραφή. Επόμενο βήμα είναι τα κλειστά κέντρα που έχουν αναγγελθεί ενώ τώρα τελευταία στα ρεπορτάζ παίζει πολύ το σεναριο χρήσης των ξερονησιων.

Η πολιτική δλδ της Ελλάδας, με την οποία "δεν έγινε παρίας" πάει να ταυτιστεί με την ακροδρεξια.

Φαντάζομαι είσαι περήφανος για αυτο, που δείχνουμε πυγμή πάνω στους ανήμπορους.
Κι εσύ δε στήριξες ή κάνω λάθος; Τι πας να κάνεις τώρα, λάιβ ελιγμό;

Εγώ είμαι πραγματιστής. Όλες αυτές οι μεταναστευτικές ροές αποσταθεροποιούν πολιτικά την Ελλάδα και την ΕΕ γενικότερα.
Και την αποσταθεροποιούν με τρόπο αντιδραστικό που είναι αδύνατον να διοχετευθεί για θετικές αλλαγές. Πες μου εσύ γιατί να πεθάνω πάνω σ' αυτόν τον πολιτικό λόφο; Επειδή ο κάθε κάτοικος αναπτυσσόμενης χώρας θεωρεί ότι μπορεί να αποκαταστήσει την αδικία του σύμπαντος, για την πάρτη του μόνο φυσικά, και να βιώσει σήμερα το ευρωπαϊκό επίπεδο ζωής;

Κατανοώ ότι το χάιδεμα των ακροδεξιών στοιχείων ενέχει κινδύνους, αλλά σε αυτή τη φάση το θεωρώ πιο υπέυθυνη επιλογή από το να δέσεις το μέλλον του πολιτικού συστήματος της Ευρώπης με έναν επιλεκτικό ανθρωπισμό στο μεταναστευτικό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17655
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 03 Μαρ 2020, 21:26

Namrail έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:23
Maspoli έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:20


Σε αυτό το ερώτημα υπάρχουν δύο απαντήσεις και μια μη απάντηση κατά τη γνώμη μου:
είτε α) του δίνεις ότι θα ήθελε προκειμένου να το κάνει, είτε β) τον εξαναγκάζεις με όποιο τρόπο απαιτείται προκειμένου να το κανει. Η μη απάντηση είναι ότι αν δεν υπάρχει ούτε το α) ούτε το β) τότε ο Ερντογάν δεν έχει απολύτως κανένα λόγο να το κάνει.

Υπάρχει κάτι άλλο;
Τι είναι προτιμότερο να δοθεί στο ερωτημα;
Νομίζω ότι με τις κινήσεις του ο Ερντογάν προσπαθεί να οδηγήσει την κατάσταση στο α. Να πετύχει δηλαδή μια νέα συμφωνία με την ΕΕ προσαρμοσμενη στη σημερινή συγκυρια όπως αυτός την αντιλαμβάνεται.
Προφανώς και αυτός θέλει αυτό.
Ποια επιλογή στο ερώτημα είναι όμως προτιμοτερο να κάνουν οι υπόλοιποι;
Εκεί είναι το ζήτημα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24759
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Μαρ 2020, 21:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:25
Namrail έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2020, 20:46

Δεν αναφέρομαι σε "καλό-κακό". Αναφέρομαι στο γεγονός ότι η Ελλάδα με την πολιτική της δεν έγινε παρίας αλλά ακριβώς το αντίθετο.
Η πολιτική της Ελλάδας στο ζήτημα ,για την οποία είσαι περήφανος, ήταν να στείλει ενισχύσεις στα σύνορα και να πάρει μια δέσμη ακροδεξιών μέτρων όπως το πάγωμα των αιτήσεων ασύλου και οι απελάσεις χωρίς καταγραφή. Επόμενο βήμα είναι τα κλειστά κέντρα που έχουν αναγγελθεί ενώ τώρα τελευταία στα ρεπορτάζ παίζει πολύ το σεναριο χρήσης των ξερονησιων.

Η πολιτική δλδ της Ελλάδας, με την οποία "δεν έγινε παρίας" πάει να ταυτιστεί με την ακροδρεξια.

Φαντάζομαι είσαι περήφανος για αυτο, που δείχνουμε πυγμή πάνω στους ανήμπορους.
Κι εσύ δε στήριξες ή κάνω λάθος; Τι πας να κάνεις τώρα, λάιβ ελιγμό;

Εγώ είμαι πραγματιστής. Όλες αυτές οι μεταναστευτικές ροές αποσταθεροποιούν πολιτικά την Ελλάδα και την ΕΕ γενικότερα.
Και την αποσταθεροποιούν με τρόπο αντιδραστικό που είναι αδύνατον να διοχετευθεί για θετικές αλλαγές. Πες μου εσύ γιατί να πεθάνω πάνω σ' αυτόν τον πολιτικό λόφο; Επειδή ο κάθε κάτοικος αναπτυσσόμενης χώρας θεωρεί ότι μπορεί να αποκαταστήσει την αδικία του σύμπαντος, για την πάρτη του μόνο φυσικά, και να βιώσει σήμερα το ευρωπαϊκό επίπεδο ζωής;
Παραδεξου πόσο μπροστά ήμουν.

Και ξέρεις γιατί δεν έχεις δικαιολογία; Γιατί εγώ διάβασα σοβαρά επιχειρήματα -οχι ακροδεξιές αρχιδιες- και πειστηκα. Δεν είχα κάποια τρομερή εξυπνάδα ή μάλλον δεν ήταν αποτέλεσμα τρομερής εξυπνάδας το ότι άλλαξα γνώμη, απλώς στ'αληθεια δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω γνώμη αν υπάρχουν πειστικά επιχειρήματα.

Εσύ σαν κολλημένος απέναντι στα ίδια ακριβώς επιχειρήματα στο ιστορικό μου νήμα περί ανοιχτών συνόρων αντεταξες τα κολληματά σου και έπρεπε να φτάσουμε στα σημερινά για να σοβαρευτείς.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24759
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 03 Μαρ 2020, 21:38

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:03
αντι να κηρυξει ανεπιθυμο προσωπα τις διπλωματικες αρχες της τουρκιας,να επιταξει τις επενδυσεις και τα περιουσιακα τουρκων υπηκοων στην γιολαντα και να κλεισει τις εμορευματικες διοδους στην τουρκια η κουλαινα τα εδω μποτ μας λενε οτι χειριστηκε αψογα το θεμα :giggle::giggle::giggle::giggle:
Σιγα μην χαλάσουμε τις καρδιές μας για μερικες χιλιάδες παρακμιακους που είναι τόσο βλάκες που πάνε στα σύνορα και τρίβονται στη γκλίτσα του τσοπάνη επειδή τους είπε το ράδιο "είναι γαμω πηγαίνετε".

Οκ μην τους εμποδίζει η Τουρκία, θα τους εμποδίζουμε εμείς.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43922
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Μαρ 2020, 21:44

foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:25
Namrail έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:04


Η πολιτική της Ελλάδας στο ζήτημα ,για την οποία είσαι περήφανος, ήταν να στείλει ενισχύσεις στα σύνορα και να πάρει μια δέσμη ακροδεξιών μέτρων όπως το πάγωμα των αιτήσεων ασύλου και οι απελάσεις χωρίς καταγραφή. Επόμενο βήμα είναι τα κλειστά κέντρα που έχουν αναγγελθεί ενώ τώρα τελευταία στα ρεπορτάζ παίζει πολύ το σεναριο χρήσης των ξερονησιων.

Η πολιτική δλδ της Ελλάδας, με την οποία "δεν έγινε παρίας" πάει να ταυτιστεί με την ακροδρεξια.

Φαντάζομαι είσαι περήφανος για αυτο, που δείχνουμε πυγμή πάνω στους ανήμπορους.
Κι εσύ δε στήριξες ή κάνω λάθος; Τι πας να κάνεις τώρα, λάιβ ελιγμό;

Εγώ είμαι πραγματιστής. Όλες αυτές οι μεταναστευτικές ροές αποσταθεροποιούν πολιτικά την Ελλάδα και την ΕΕ γενικότερα.
Και την αποσταθεροποιούν με τρόπο αντιδραστικό που είναι αδύνατον να διοχετευθεί για θετικές αλλαγές. Πες μου εσύ γιατί να πεθάνω πάνω σ' αυτόν τον πολιτικό λόφο; Επειδή ο κάθε κάτοικος αναπτυσσόμενης χώρας θεωρεί ότι μπορεί να αποκαταστήσει την αδικία του σύμπαντος, για την πάρτη του μόνο φυσικά, και να βιώσει σήμερα το ευρωπαϊκό επίπεδο ζωής;
Παραδεξου πόσο μπροστά ήμουν.

Και ξέρεις γιατί δεν έχεις δικαιολογία; Γιατί εγώ διάβασα σοβαρά επιχειρήματα -οχι ακροδεξιές αρχιδιες- και πειστηκα. Δεν είχα κάποια τρομερή εξυπνάδα ή μάλλον δεν ήταν αποτέλεσμα τρομερής εξυπνάδας το ότι άλλαξα γνώμη, απλώς στ'αληθεια δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω γνώμη αν υπάρχουν πειστικά επιχειρήματα.

Εσύ σαν κολλημένος απέναντι στα ίδια ακριβώς επιχειρήματα στο ιστορικό μου νήμα περί ανοιχτών συνόρων αντεταξες τα κολληματά σου και έπρεπε να φτάσουμε στα σημερινά για να σοβαρευτείς.
Άλλα είχαν ειπωθεί εκεί και άλλα είχα απαντήσει, δεν υπάρχει άμεση σύγκριση. Αν σε παρηγορεί, ακόμα "μπροστά" είσαι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 03 Μαρ 2020, 21:45

Ο Τσίπρας βγαίνει στο MEGA και επικροτεί το κλείσιμο των συνόρων, πρόσθετοντας απλά ένα αλλά. Πόσα να αντέξει ένας ζαιος;

Εντάξει, ο κοντός δεν είναι τέρμα βλακας σαν κάτι αριστερά γιωτομπαλα, ούτε θέλει να αποχαιρετησει οριστικά την εξουσία και να επιστρέψει αμετάκλητα στο 3%.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38259
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Μαρ 2020, 21:46

foscilis έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:25
Namrail έγραψε:
03 Μαρ 2020, 21:04


Η πολιτική της Ελλάδας στο ζήτημα ,για την οποία είσαι περήφανος, ήταν να στείλει ενισχύσεις στα σύνορα και να πάρει μια δέσμη ακροδεξιών μέτρων όπως το πάγωμα των αιτήσεων ασύλου και οι απελάσεις χωρίς καταγραφή. Επόμενο βήμα είναι τα κλειστά κέντρα που έχουν αναγγελθεί ενώ τώρα τελευταία στα ρεπορτάζ παίζει πολύ το σεναριο χρήσης των ξερονησιων.

Η πολιτική δλδ της Ελλάδας, με την οποία "δεν έγινε παρίας" πάει να ταυτιστεί με την ακροδρεξια.

Φαντάζομαι είσαι περήφανος για αυτο, που δείχνουμε πυγμή πάνω στους ανήμπορους.
Κι εσύ δε στήριξες ή κάνω λάθος; Τι πας να κάνεις τώρα, λάιβ ελιγμό;

Εγώ είμαι πραγματιστής. Όλες αυτές οι μεταναστευτικές ροές αποσταθεροποιούν πολιτικά την Ελλάδα και την ΕΕ γενικότερα.
Και την αποσταθεροποιούν με τρόπο αντιδραστικό που είναι αδύνατον να διοχετευθεί για θετικές αλλαγές. Πες μου εσύ γιατί να πεθάνω πάνω σ' αυτόν τον πολιτικό λόφο; Επειδή ο κάθε κάτοικος αναπτυσσόμενης χώρας θεωρεί ότι μπορεί να αποκαταστήσει την αδικία του σύμπαντος, για την πάρτη του μόνο φυσικά, και να βιώσει σήμερα το ευρωπαϊκό επίπεδο ζωής;
Παραδεξου πόσο μπροστά ήμουν.

Και ξέρεις γιατί δεν έχεις δικαιολογία; Γιατί εγώ διάβασα σοβαρά επιχειρήματα -οχι ακροδεξιές αρχιδιες- και πειστηκα. Δεν είχα κάποια τρομερή εξυπνάδα ή μάλλον δεν ήταν αποτέλεσμα τρομερής εξυπνάδας το ότι άλλαξα γνώμη, απλώς στ'αληθεια δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω γνώμη αν υπάρχουν πειστικά επιχειρήματα.

Εσύ σαν κολλημένος απέναντι στα ίδια ακριβώς επιχειρήματα στο ιστορικό μου νήμα περί ανοιχτών συνόρων αντεταξες τα κολληματά σου και έπρεπε να φτάσουμε στα σημερινά για να σοβαρευτείς.
Και συ με την σειρά σου πρέπει να παραδ όου γουέητ, το παραδέχτηκες, τόσα χρόνια λέγατε την ψυχρή λογική ακροδεξιά, τώρα ελπίζω να μην χρειαστεί να την πολεμήσουμε μαζί ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΣΑΣ, τέσπα, μαλάκες ξεμαλάκες καλωσήλθατε, σας χρειαζόμαστε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών