Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25573
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Μαρ 2019, 15:36

Μηχανικός έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:28
Υδράργυρος έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:20
Οργισμένος έγραψε:
23 Μαρ 2019, 12:29
Παιρνετε ποδι, χωνεψτε το.
Οτι πει ο λαος
Ο λαός ήθελε να μην πουλήσετε την Μακεδονία, αλλά εσείς σαν δημοκράτες που είστε τον γράψατε στα παπάρια σας.
Καλα καναμε. Μας ζαλισατε τα @@ τοσα χρονια. Το μπουλο και ξυδακι

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μαρ 2019, 15:42

Leporello έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:32
stavmanr έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:16
foscilis έγραψε:
23 Μαρ 2019, 12:34
συγνώμη αλλά αν τα χρησιμοποίησε ενώ δεν ήταν δικά της, τότε ναι τα έκλεψε. Τι σημασία έχει αν ήταν δικός της λογαριασμός; Έρχεται κάποιος σπίτι σου και ξεχνάει την τσάντα του που μέσα έχει την πιστωτική του. Αν χρησιμοποιήσεις την πιστωτική για να ψωνίσεις κλέβεις ή οχι; Έχει σημασία που βρέθηκε από δικό του λάθος στο σπίτι σου;
Την πιστωτική ΤΟΥ από τον ΛΟΓΑΓΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ.
Αν μπω στο δικό του λογαριασμό παραβιάζω την προσωπική του θυρίδα.

Εδώ μιλάμε αν ένας άσχετος βάλει χρήματα ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ λογαριασμό. Είναι κλοπή αν τα χρησιμοποιήσω;

* Άσχετα πόσο ηθικό ή βλακώδες είναι στην κρίση του καθένα. Μιλάμε για το καθαρά νομικό θέμα του ζητήματος.

Προφανώς και όχι. Όταν όμως αυτός που έβαλε τα χρήματα στείλει με ένδικα μέσα αίτημα να επιστραφούν επειδή κατατέθηκαν εκ παραδρομής, τότε αρχίζει να μετατρέπεται σε αδίκημα η μή επιστροφή τους.

Καταλαβαίνω όταν λοιπόν της προσάπτεται "ηθικό αδίκημα". Δεν καταλαβαίνω όταν της προσάπτεται ...ποινικό.
Αδικαιολόγητος πλουτισμός εις βάρος του Δημοσίου είναι το αδίκημα, με καραμπινάτο δόλο.
:fp:
Πλουτισμός εις βάρος του Δημοσίου, επειδή το Δημόσιο δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά του στην κατάρτιση του συνταξιοδοτικού μισθολογίου;
Σοβαρέψου.
Δεν υπάρχει κανένα αδίκημα. Ούτε και θα ασκηθεί δίωξη, εκτός από την περίπτωση μη επιστροφής των χρημάτων.

Καλό είναι να μάθεις να διααχωρίζεις το τυπικό, νομικό μέρος της υπόθεσης από το όποιο συναισθηματικό.

Θα σου γράψω περιπτώσεις στις οποίες στοιχειοθετείται δόλος:
- κατάθεση μετά θάνατον στην τράπεζα εξουσιοδότησης υπογεγραμμένη (πριν η μετά το θάνατο) από τη θανούσα
- κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης στο όνομα της θανούσας μετά τον θάνατο
κλπ.

Δηλαδή, αν κάποιος βλάκας μου βαζει χρήματα στην τράπεζα επειδή νόμιζε, πίστευε, του τη βάρεσε κλπ, δεν έχω δόλο. Αν κοροιδέψω έναν βλάκα να μου βάζει χρήματα στην τράπεζα, υπάρχει δόλος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 23 Μαρ 2019, 15:51, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2120
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 23 Μαρ 2019, 15:47

Λαμογιές ένθεν κακείθεν.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2120
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 23 Μαρ 2019, 15:47

Αυτό είναι το τόξο του ευρωπαισμου.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27444
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Μαρ 2019, 15:49

Υδράργυρος έγραψε:
23 Μαρ 2019, 10:09
Ωραια δεξιουληδες, τον πουλο και στο μπαουλο η λοιζου.
Με τον κεφαλογιαννη ολα καλα;
Ο συριζα εχει ηθικο πλεονεκτημα
Εικόνα
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27364
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Μαρ 2019, 15:49

sys3x έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:10
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:45
Άσε ρε μλκ τώρα λες και δεν τους ξέρουμε
Τι σχέση έχει το ποσό καλός τραγουδοποιός ήταν ο πατέρας της (για σένα) πίνκυ; σε τι σε βοηθάει; μόνο κακό σου κάνει μια τέτοια αποτυχημένη απόπειρα (να αποδείξεις τι;) + ο ήγιος, ξες ποιος ήγιος.
:D
Νοιώσε και συντονίσου με την συμπαντική αλήθεια που είναι τα ποστ του εγκέφαλου. Προσπάθησε να καταλάβεις το πόιντ ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ @ Χειροποίητα πχορουμικά memes!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ την 23 Μαρ 2019, 15:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27444
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Μαρ 2019, 15:50

Υδράργυρος έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:36
Μηχανικός έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:28
Υδράργυρος έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:20


Οτι πει ο λαος
Ο λαός ήθελε να μην πουλήσετε την Μακεδονία, αλλά εσείς σαν δημοκράτες που είστε τον γράψατε στα παπάρια σας.
Καλα καναμε. Μας ζαλισατε τα @@ τοσα χρονια. Το μπουλο και ξυδακι
Εικόνα
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25573
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Μαρ 2019, 15:56

plouf έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:01
plouf έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:53
Northern Spirit έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:47



Aλο μια οικογενεια αλλο χιλιαδες η και εκατομυρια αριστερων μασουλανε δημοσιο χρημα...Υπαρχει διαφορα μεγεθους..
Και ο Σαμαρας διορισε ενα σωρο Καλαματιανους στο μουσειο Ακροπολης.Αυτους ο Κουλης θα τους απολυσει?Οσους διορισε ο
κουρασμενος μπουχεσας?Μηπως θυμασαι τους αγροφυλακες?Την παλευετε ωρε νουδουλικα?Τραβα παραπερα ωρε γκρεκοτσαβ.
Και για οσα νουδουλικα λενε οτι μονο οι αριστεροι τρεφονται με δημοσιο χρημα διαβαστε αυτο το αρθρο του 2013 που σας διαψευδει.
865.000 γαλάζιες προσλήψεις με τη βούλα Παυλόπουλου! και πολυ απλα αυτοτρομπονιαζεστε. :8)
Το ξερουμε οτι η νδ εστησε τον μεγαλυτερο μηχανισμο πελατειακου κρατους στον κοσμο. Αυτους τους διορισμους δεν τους εκανε ο παυλοπουλος μονος του. Τους ψηφισαν ολοι οι βουλευτες της νδ που σημερα μας κανουν τους αντικρατιστες. Ο κυριακος εκεινη την ρποχη επαιρνε καφετιρρες και φαξ απο τη ζημενς

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Μαρ 2019, 16:00

σύντροφος διαβάτης έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:23
Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:07
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
23 Μαρ 2019, 08:02
Κύριος οίδε εν τω μεταξύ τί απάλευτες αριστερίστικες χονδρομαλακίες θα ήταν και τα τραγούδια για τα οποία μασούλαγαν τόσα χρόνια και η κόρη και η μακαρίτισσα
Πες τα μεγάλε...Τελικά , δεν ημουν μονο εγω που σιχαινόμουν τα τραγούδια του Λοϊζου.
γιατί αγορίνα μου δεν σαρέσουν το δελφινάκι, το παλιό ρολόι, η ευδοκία, η πιο καλή γκαρσόνα;
ε τι να κάνουμε δεν έχει βγεί κανένας δεξιός συνθέτης της προκοπής.
γκουχ γκουχ ......μάνος γκουχ..... χατζηδάκης γκουχ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Μαρ 2019, 16:01

stavmanr έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:42

:fp:
Πλουτισμός εις βάρος του Δημοσίου, επειδή το Δημόσιο δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά του στην κατάρτιση του συνταξιοδοτικού μισθολογίου;
Σοβαρέψου.
Δεν υπάρχει κανένα αδίκημα. Ούτε και θα ασκηθεί δίωξη, εκτός από την περίπτωση μη επιστροφής των χρημάτων.

Καλό είναι να μάθεις να διααχωρίζεις το τυπικό, νομικό μέρος της υπόθεσης από το όποιο συναισθηματικό.

Θα σου γράψω περιπτώσεις στις οποίες στοιχειοθετείται δόλος:
- κατάθεση μετά θάνατον στην τράπεζα εξουσιοδότησης υπογεγραμμένη (πριν η μετά το θάνατο) από τη θανούσα
- κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης στο όνομα της θανούσας μετά τον θάνατο
κλπ.
Δηλαδή, αν κάποιος βλάκας μου βαζει χρήματα στην τράπεζα επειδή νόμιζε, πίστευε, του τη βάρεσε κλπ, δεν έχω δόλο. Αν κοροιδέψω έναν βλάκα να μου βάζει χρήματα στην τράπεζα, υπάρχει δόλος.
Μόλις πεθάνει μέλος της οικογένειάς σου περνάς μια σειρά από διαδικασίες. Μιλάς με λογιστή για τα της φορολογικής του δήλωσης, με συμβολαιογράφο αν υπάρχουν κληρονομικά κλπ. Τακτοποιείς ένα σωρό χαρτιά. Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον 3-4 άτομα μου είπαν ότι τα χρήματα της σύνταξης δεν πρέπει να πειραχθούν μέχρι να την διακόψει ο φορέας, να πάνε πίσω όσα έχουν πιστωθεί στο μεταξύ και μετά να πάω να πάρω υπόλοιπα αν υπήρχαν από πριν. Νομίζω μέχρι και στο γραφείο κηδειών μου έδωσαν τέτοιες πληροφορίες καθώς είναι από τους πρώτους που επισκέπτεσαι.

Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να την δικαιολογήσω είναι να είχε ο λογαριασμό πολύ μεγάλο ποσό και αυτή απλώς να τράβαγε χωρίς ποτέ να παρατηρήσει ότι μπαίνουν νέα χρήματα. Αλλά και πάλι είναι κανείς τόσο large που να μην καταδέχεται να κοιτάει την κίνηση του λογαριασμού του για χρόνια; Δύσκολο μου φαίνεται. Να υποθέτει ότι τέτοια ποσά ας πούμε είναι τόκοι; Θα πρέπει να έχει πολύ μεγάλο ποσό για κάτι τέτοιο.

Επίσης αν δεις αύριο στο λογαριασμό σου 100.000 έξτρα δεν νομίζω ότι θα πεις ας πρόσεχε όποιος έκανε το λάθος. Θα ψαχθείς και θα τα επιστρέψεις. Θα πάει το μυαλό σε διάφορα σενάρια. Ότι κάποιος μπορεί να θέλει να ξεπλύνει ή να σε εκβιάσει αργότερα ή οτιδήποτε άλλο μη φυσιολογικό. Δεν ξέρω τι προβλέπει ο νόμος αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ισχυριστεί άγνοια και απλά να τα χρησιμοποιήσει. Οι πιθανότητες είναι εναντίον της.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 23 Μαρ 2019, 16:03

Υδράργυρος έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:56
plouf έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:01
plouf έγραψε:
23 Μαρ 2019, 14:53


Και ο Σαμαρας διορισε ενα σωρο Καλαματιανους στο μουσειο Ακροπολης.Αυτους ο Κουλης θα τους απολυσει?Οσους διορισε ο
κουρασμενος μπουχεσας?Μηπως θυμασαι τους αγροφυλακες?Την παλευετε ωρε νουδουλικα?Τραβα παραπερα ωρε γκρεκοτσαβ.
Και για οσα νουδουλικα λενε οτι μονο οι αριστεροι τρεφονται με δημοσιο χρημα διαβαστε αυτο το αρθρο του 2013 που σας διαψευδει.
865.000 γαλάζιες προσλήψεις με τη βούλα Παυλόπουλου! και πολυ απλα αυτοτρομπονιαζεστε. :8)
Το ξερουμε οτι η νδ εστησε τον μεγαλυτερο μηχανισμο πελατειακου κρατους στον κοσμο. Αυτους τους διορισμους δεν τους εκανε ο παυλοπουλος μονος του. Τους ψηφισαν ολοι οι βουλευτες της νδ που σημερα μας κανουν τους αντικρατιστες. Ο κυριακος εκεινη την ρποχη επαιρνε καφετιρρες και φαξ απο τη ζημενς
Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα αυτο το αρθρο απο το Σεπτεμβρη του '18.
Μητσοτάκης : Δεν θα γίνουν απολύσεις στο Δημόσιο αλλα ο γκρεκοτσαβ πιθηκας μας λεει οτι μονο οι αριστεροι τρεφονται με δημοσιο χρημα

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7838
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 23 Μαρ 2019, 16:08

η κοπέλα έκλεβε εν γνώση της το δημόσιο και είχε και το θράσος να διεκδικήσει την ψήφο αυτών που έκλεβε για να κονομάει ακόμη πιο χοντρά. Βάζω στοίχημα οτι δεν ήξερε ουτε κατά που πέφτει το ευρωκοινοβούλιο, να εξαργυρώσει το επίθετο της ήθελε.
Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Μαρ 2019, 16:11

ST48410 έγραψε:
23 Μαρ 2019, 16:01
stavmanr έγραψε:
23 Μαρ 2019, 15:42

:fp:
Πλουτισμός εις βάρος του Δημοσίου, επειδή το Δημόσιο δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά του στην κατάρτιση του συνταξιοδοτικού μισθολογίου;
Σοβαρέψου.
Δεν υπάρχει κανένα αδίκημα. Ούτε και θα ασκηθεί δίωξη, εκτός από την περίπτωση μη επιστροφής των χρημάτων.

Καλό είναι να μάθεις να διααχωρίζεις το τυπικό, νομικό μέρος της υπόθεσης από το όποιο συναισθηματικό.

Θα σου γράψω περιπτώσεις στις οποίες στοιχειοθετείται δόλος:
- κατάθεση μετά θάνατον στην τράπεζα εξουσιοδότησης υπογεγραμμένη (πριν η μετά το θάνατο) από τη θανούσα
- κατάθεση υπεύθυνης δήλωσης στο όνομα της θανούσας μετά τον θάνατο
κλπ.
Δηλαδή, αν κάποιος βλάκας μου βαζει χρήματα στην τράπεζα επειδή νόμιζε, πίστευε, του τη βάρεσε κλπ, δεν έχω δόλο. Αν κοροιδέψω έναν βλάκα να μου βάζει χρήματα στην τράπεζα, υπάρχει δόλος.
Μόλις πεθάνει μέλος της οικογένειάς σου περνάς μια σειρά από διαδικασίες. Μιλάς με λογιστή για τα της φορολογικής του δήλωσης, με συμβολαιογράφο αν υπάρχουν κληρονομικά κλπ. Τακτοποιείς ένα σωρό χαρτιά. Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον 3-4 άτομα μου είπαν ότι τα χρήματα της σύνταξης δεν πρέπει να πειραχθούν μέχρι να την διακόψει ο φορέας, να πάνε πίσω όσα έχουν πιστωθεί στο μεταξύ και μετά να πάω να πάρω υπόλοιπα αν υπήρχαν από πριν. Νομίζω μέχρι και στο γραφείο κηδειών μου έδωσαν τέτοιες πληροφορίες καθώς είναι από τους πρώτους που επισκέπτεσαι.

Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να την δικαιολογήσω είναι να είχε ο λογαριασμό πολύ μεγάλο ποσό και αυτή απλώς να τράβαγε χωρίς ποτέ να παρατηρήσει ότι μπαίνουν νέα χρήματα. Αλλά και πάλι είναι κανείς τόσο large που να μην καταδέχεται να κοιτάει την κίνηση του λογαριασμού του για χρόνια; Δύσκολο μου φαίνεται. Να υποθέτει ότι τέτοια ποσά ας πούμε είναι τόκοι; Θα πρέπει να έχει πολύ μεγάλο ποσό για κάτι τέτοιο.

Επίσης αν δεις αύριο στο λογαριασμό σου 100.000 έξτρα δεν νομίζω ότι θα πεις ας πρόσεχε όποιος έκανε το λάθος. Θα ψαχθείς και θα τα επιστρέψεις. Θα πάει το μυαλό σε διάφορα σενάρια. Ότι κάποιος μπορεί να θέλει να ξεπλύνει ή να σε εκβιάσει αργότερα ή οτιδήποτε άλλο μη φυσιολογικό. Δεν ξέρω τι προβλέπει ο νόμος αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ισχυριστεί άγνοια και απλά να τα χρησιμοποιήσει. Οι πιθανότητες είναι εναντίον της.
Βρ συ!
Γράφω για την ανοησία περί "παράνομου πλουτισμού" που ανέφερε άλλος πιο πάνω.

Σχετικά με το ζήτημα που θέτεις, δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις οτιδήποτε από αυτά που αναφέρεις. Ούτε φορολογική δήλωση του θανόντα, ούτε δήλωση στα Ταμεία, ούτε οτιδήποτε. Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν τα κάνεις θα υπάρχουν πέρα από το ηθικό κομμάτι, κωλύματα συμβολαιογραφικά, μεταβίβασης περιουσίας κλπ. Επομένως, ακόμα κι ένα κτηματάκι να είχε η γιαγιά, αν δεν προχωρήσεις σε τακτοποίηση των φορολογικών της υποχρεώσεων, δεν θα μπορέσεις να το κληρονομήσεις. Κι όλα αυτά επειδή κατά τη συμβολαιογραφικού τύπου μεταβίβαση (αποδοχή κληρονομιάς κλπ) θα πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί όλες οι φορολογικές υποχρεώσεις του θανόντος, και να έχει ασφαλιστική, φορολογική ενημερότητα και ενημερότητα ΕΝΦΙΑ. Σε άλλη περίπτωση δεν προχωρά η μεταβίβαση.
https://www.notarius.gr/encyclical/2/225_27-2-14

Manolis
Δημοσιεύσεις: 2120
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 23 Μαρ 2019, 16:15

gassim έγραψε:
23 Μαρ 2019, 16:08
η κοπέλα έκλεβε εν γνώση της το δημόσιο και είχε και το θράσος να διεκδικήσει την ψήφο αυτών που έκλεβε για να κονομάει ακόμη πιο χοντρά. Βάζω στοίχημα οτι δεν ήξερε ουτε κατά που πέφτει το ευρωκοινοβούλιο, να εξαργυρώσει το επίθετο της ήθελε.
Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε.
Όπως κάνουν οι περισσότεροι πολιτικοί του ευρωπαϊκού-μνημονιακού τόξου.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27444
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Η Μυρσίνη Λοΐζου εισέπραττε επί 5,5 χρόνια τη σύνταξη της νεκρής μητέρας της

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 23 Μαρ 2019, 16:19

stavmanr έγραψε:
23 Μαρ 2019, 16:11
Βρ συ!
Γράφω για την ανοησία περί "παράνομου πλουτισμού" που ανέφερε άλλος πιο πάνω.

Σχετικά με το ζήτημα που θέτεις, δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις οτιδήποτε από αυτά που αναφέρεις. Ούτε φορολογική δήλωση του θανόντα, ούτε δήλωση στα Ταμεία, ούτε οτιδήποτε. Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν τα κάνεις θα υπάρχουν πέρα από το ηθικό κομμάτι, κωλύματα συμβολαιογραφικά, μεταβίβασης περιουσίας κλπ. Επομένως, ακόμα κι ένα κτηματάκι να είχε η γιαγιά, αν δεν προχωρήσεις σε τακτοποίηση των φορολογικών της υποχρεώσεων, δεν θα μπορέσεις να το κληρονομήσεις. Κι όλα αυτά επειδή κατά τη συμβολαιογραφικού τύπου μεταβίβαση (αποδοχή κληρονομιάς κλπ) θα πρέπει να έχουν τακτοποιηθεί όλες οι φορολογικές υποχρεώσεις του θανόντος, και να έχει ασφαλιστική, φορολογική ενημερότητα και ενημερότητα ΕΝΦΙΑ. Σε άλλη περίπτωση δεν προχωρά η μεταβίβαση.
https://www.notarius.gr/encyclical/2/225_27-2-14
Η μοναδική περίπτωση να μην ανακατευτείς είναι αφού κάνεις δήλωση ΜΗ αποδοχής κληρονομίας, που πρέπει να γίνει εντός 4μήνου από τον θάνατο. Αν παρέλθει άπρακτο το 4άμηνο γίνεσαι αυτόματα κληρονόμος και είσαι υποχρεωμένος στα πάντα.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών