Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70781
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2019, 10:17

πατησιωτης έγραψε:
16 Οκτ 2019, 09:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Οκτ 2019, 09:36
Και έστω ότι λειτουργούσε η πρόταση του Μάνου. Πούλαγαν στο Ελληνικό και αναβάθμιζαν τη χ ή ψ περιοχή, γκρεμίζοντας άσχημα οικοδομικά τετράγωνα και φτιάχνοντας πάρκα, μεγάλους δρόμους, ωραίες κατασκευές κλπ
Έχεις μια στοιχειώδη ιδέα του κόστους αυτού που προτείνεις; Αυτοί που ζούσαν στα σπίτια ή τις πολυκατοικίες που θα γκρέμιζε το δημόσιο, πληρώνοντας τις αντίστοιχες απαλλοτριώσεις που θα πήγαιναν να μείνουν; Οι επιχειρήσεις, μικρές ή μεγάλες, που θα έστηναν τα νέα τους μαγαζιά; Θα τους στέλναμε όλους στη Γλυφάδα;
Τα υπόλοιπα που γράφεις είναι σωστά αλλά εδώ ο Μάνος είχε δίκιο.Θα δημιουργούνταν δέκα πάρκα σε πυκνοκατοικημένες περιοχές της Αθήνας με πολυκατοικίες που θα γκρεμίζονταν.Οι κάτοικοι θα έπαιρναν αντιπαροχή διαμέρισμα στο Ελληνικό.Ποιός τρελός δεν θα το ήθελε;
To όλο έργο δεν θα στοίχιζε τίποτα,θα ήταν μια γιγαντιαία αντιπαροχή που θα το αναλάμβαναν οι εργολάβοι που θα είχαν συγκεκριμένο ποσοστό διαμερισμάτων να πουλήσουν.Η έκταση είναι τόσο μεγάλη που θα είχε και πράσινο και καλή ρυμοτομία από την αρχή.Ο πραγματικός λόγος που δεν έγινε είναι ότι κανείς δεν ήθελε να αναλάβει το πολιτικό κόστος να το επιβάλλει στους κατοίκους του Ελληνικού που θα αντιδρούσαν. Ναι,ήσαν εύποροι και με το αεροδρόμιο αλλά δεν θα δέχονταν να χρησιμοποιηθεί η περιοχή τους για να ανακουφίσει τις άλλες συνοικίες.
Πατησιώτη, ομολογώ ότι δεν θυμάμαι καθόλου αυτό το σχέδιο του Μάνου και ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, νόμιζα ότι αφορούσε κάτι γενικότερο και όχι μια τόσο συγκεκριμένη αντιπαροχή. Τελικώς όμως, ναι, θα τους έστελναν στη Γλυφάδα στο Ελληνικό. :D

Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται και ότι σ' αυτήν την περίπτωση θα υπήρχαν και άλλου είδους προβλήματα εκτός από την άρνηση των κατοίκων του Ελληνικού. Πριν τα αναφέρω, θα ψάξω να βρω στοιχεία για το πλήρες σχέδιο για να μη σε κουράζω με ερωτήσεις ή λανθασμένες υποθέσεις μου. Γιατί σε κάθε περίπτωση, έχει ενδιαφέρον ως γενικότερο θέμα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70781
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2019, 10:40

Παραθέτω λινκ με σχετικές -αντικρουόμενες ή μη- απόψεις για το θέμα του Ελληνικού τα προηγούμενα χρόνια.

https://www.eliamep.gr/event/antiparath ... 9D-140411/
Gavalas for President! :grfl:

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8460
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Οκτ 2019, 11:23

wooded glade έγραψε:
11 Οκτ 2019, 13:00
axilmar έγραψε:
11 Οκτ 2019, 12:44
wooded glade έγραψε:
10 Οκτ 2019, 14:51


Καμία σχέση με αυτά οι περιοχές των καζίνων, δυστυχώς μάλλον παρά ευτυχώς.
Για μαύρο πρέπει να πας στο Ζαφείρι, για βιζιτάκια στη Γ' Σεπτεμβρίου (παλιά στο Κολωνάκι), σε συριζοπεριοχές γενικώς.
Και μετα λες εμενα ασχετο.
Σε λέω επειδή αυτά τα μέρη εγώ τα έχω φάει με το πηρούνι.
Εχεις φαει και τα καζινα με το κουταλι ε; και ειδες οτι εκει δεν εχει πουτανες και ναρκωτικα. Ωραια ησυχασα τωρα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Οκτ 2019, 22:48

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2019, 09:01
ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2019, 00:43
Εγώ θα γίνω λίγο κουραστικός και θα επιμείνω να μου δώσεις ένα θετικό παράδειγμα να δω τι εννοείς ως κλασική γεωμετρία σε ένα μοντέρνο κτίριο.
Το νέο μουσείο της Ακρόπολης.
Ναι μεν, αλλά...
Εκεί θέλεις να χρίσεις ουρανοξύστη. Να εκμεταλλευτείς την όμορφη θέα που προσφέρουν στον τουρίστα οι επάνω όροφοι ενός πολύ υψηλού κτιρίου και να φτιάξεις αρκετά δωμάτια για εμπορική αξιοποίηση (ενοικίαση) καταλαμβάνοντας έναν πολύ μικρό χώρο στο έδαφος. Τώρα να παντρέψεις αυτό που εννοείς κλασική γεωμετρία με έναν ουρανοξύστη μάλλον δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα. Αλλά ας μην πάμε καν εκεί. Ακόμα και ένα κτίριο σαν το μουσείο της Ακρόπολης ή σαν αυτό του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος δεν θα ανταποκρινόταν στις αισθητικές απαιτήσεις των περισσοτέρων φίλων εδώ.

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2019, 09:01
Το κόστος, είπα, μπορεί να είναι ένας περιοριστικός παράγοντας, αλλά εμένα σαν υπουργό π.χ. θα με ενδιέφερε να δω πιο αξιόλογες προτάσεις κι ας ήταν για τα ίδια λεφτά πιο περιορισμένες σε μέγεθος.
Δεν νομίζω πως μπορούμε να έχουμε τέτοιες απαιτήσεις από το υπάρχον πολιτικό προσωπικό. Ρίξε μια ματιά ποιοι έχουν διατελέσει πχ υπουργοί πολιτισμού εδώ και θα καταλάβεις ότι ούτε με θαύμα δεν μπορείς να περιμένεις κάτι τέτοιο. https://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/54513
Τα σπουδαία πράγματα αυτού του μεγέθους δεν γίνονται στην τύχη. Η τύχη μπορεί να βοηθήσει κάποια στιγμή να συνεργαστούν πολλοί αξιόλογοι "τεχνίτες" μαζί. Αλλά να ελπίσεις ότι θα μπορέσουν υπουργοί και παρατρεχάμενοι να καταλάβουν τι είναι καλλιτεχνικώς αξιόλογο και ποιοι είναι οι κατάλληλοι για να το υλοποιήσουν, πραγματικά ζητάς το αδύνατο!


Η μόνη ελπίδα να γίνει κάτι αξιόλογο θα ήταν ή "λόξα" κάποιου πολύ πλούσιου φιλότεχνου που θα έβαζε από την τσέπη του για να κάνει ένα κτίριο με μοναδικά χαρακτηριστικά χωρίς να λογοδοτεί σε κανένα δημόσιο φορέα.

Προσωπικά και επειδή βλέπω πολλούς ανθρώπους να ταλαιπωρούνται από την ανεργία, θεωρώ ευλογία να υπάρξει κάποια κίνηση για αξιοποίηση αυτής της περιοχής που θα προσφέρει εργασία. Ένα κτίριο που θα είναι μέσα στην εποχή του και δεν θα είναι κιτς, πιστεύω πως είναι κάτι εφικτό. Για τα παραπάνω και τους νέους Παρθενώνες, να 'χαμε (λεφτά) να λέγαμε...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70781
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2019, 22:53

ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2019, 22:48
Προσωπικά και επειδή βλέπω πολλούς ανθρώπους να ταλαιπωρούνται από την ανεργία, θεωρώ ευλογία να υπάρξει κάποια κίνηση για αξιοποίηση αυτής της περιοχής που θα προσφέρει εργασία. Ένα κτίριο που θα είναι μέσα στην εποχή του και δεν θα είναι κιτς, πιστεύω πως είναι κάτι εφικτό. Για τα παραπάνω και τους νέους Παρθενώνες, να 'χαμε (λεφτά) να λέγαμε...
:smt023

Το να προσθέσω κάτι για το ελληνικόν στοιχείο στη δομή της οδοντοστοιχίας του όνου, θα ήταν άσκοπο.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2019, 23:08

ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2019, 22:48
Ναι μεν, αλλά...
Εκεί θέλεις να χρίσεις ουρανοξύστη. Να εκμεταλλευτείς την όμορφη θέα που προσφέρουν στον τουρίστα οι επάνω όροφοι ενός πολύ υψηλού κτιρίου και να φτιάξεις αρκετά δωμάτια για εμπορική αξιοποίηση (ενοικίαση) καταλαμβάνοντας έναν πολύ μικρό χώρο στο έδαφος. Τώρα να παντρέψεις αυτό που εννοείς κλασική γεωμετρία με έναν ουρανοξύστη μάλλον δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα.
Τουναντίον, τεχνικά είναι ευκολότερο και οπτικά πιο ενδιαφέρον, εκτός κι αν σου αρέσουν οι ποζεριές.

Επίσης κλασική γεωμετρία δεν σημαίνει μόνο επίπεδα και τετράγωνα. Π.χ. προσωπικά μού αρέσει το Σέρατον Χούτζο, που είναι οβάλ:

Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hellegennes την 16 Οκτ 2019, 23:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Οκτ 2019, 23:14

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2019, 23:08
ST48410 έγραψε:
16 Οκτ 2019, 22:48
Ναι μεν, αλλά...
Εκεί θέλεις να χρίσεις ουρανοξύστη. Να εκμεταλλευτείς την όμορφη θέα που προσφέρουν στον τουρίστα οι επάνω όροφοι ενός πολύ υψηλού κτιρίου και να φτιάξεις αρκετά δωμάτια για εμπορική αξιοποίηση (ενοικίαση) καταλαμβάνοντας έναν πολύ μικρό χώρο στο έδαφος. Τώρα να παντρέψεις αυτό που εννοείς κλασική γεωμετρία με έναν ουρανοξύστη μάλλον δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα.
Τουναντίον, τεχνικά είναι ευκολότερο και οπτικά πιο ενδιαφέρον, εκτός κι αν σου αρέσουν οι ποζεριές.
Παράδειγμα παρακαλώ.
Επίσης είπαμε θα πρέπει να αρέσει και σε αυτούς που θα πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά για να μείνουν. Είναι αρκετές οι παράμετροι που πρέπει να συνυπολογίσουμε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Οκτ 2019, 23:16

Δες ξανά το παραπάνω ποστ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Οκτ 2019, 23:31

hellegennes έγραψε:
16 Οκτ 2019, 23:08
Επίσης κλασική γεωμετρία δεν σημαίνει μόνο επίπεδα και τετράγωνα.
Ευχαριστώ. Εδώ είναι το ζουμί. Ότι καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτόν τον χαρακτηρισμό. Αν μιλήσουμε για λιτότητα και απλότητα γραμμών τότε πολλά αρχιτεκτονήματα μπορούν να χαρακτηριστούν ως τέτοια ενώ ξεκάθαρα ανήκουν σε άλλα ρεύματα σκέψης.

Δεν νομίζω ότι το Σέρατον Χούτζο θα απολάμβανε μαζικής αποδοχής. Κλείνω τα μάτια και διαβάζω τους τίτλους για ντόνατ, όρθιο κουλούρι, καπάκι τουαλέτας και τα σχετικά :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2019, 00:51

Εντάξει, εδώ δεν συζητάμε όμως τι βλέπουν ηλίθιοι αρθρογράφοι που νομίζουν ότι έχουν αίσθηση χιούμορ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Οκτ 2019, 01:09

Για τις αντιδράσεις του κόσμου σου λέω. Δηλαδή είμαι της γνώμης ότι σε τέτοια ζητήματα δεν ζητάς ούτε ακούς την γνώμη των πολλών. Βάζεις κάποιον που γνωρίζει επαρκώς και αποδεδειγμένα από αυτά τα πράγματα και αποφασίζει και σε όποιον αρέσει. Και πάλι δεν έχεις εξασφαλισμένο το αριστούργημα αλλά είναι προτιμότερο από τον να προσπαθήσεις να ικανοποιήσεις το κοινό γούστο περί ωραίου. Ούτως ή άλλως αν έχεις τα χρήματα και τις γνώσεις να επιλέξεις κάποιον αρχιτέκτονα (ομάδα) που θα φτιάξει κάτι πρωτοποριακό θα χρειαστεί καιρός να το καταλάβει το ευρύ κοινό.

Δεν μιλάμε όμως για κάτι τέτοιο εδώ. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε τον πήχη τόσο ψηλά. Η Αθήνα που έφτιαξε Παρθενώνα συγκέντρωνε πολύ περισσότερες περγαμηνές από ότι μπορούμε να διανοηθούμε σήμερα. Εμείς ας φτιάξουμε κάτι που θα αξιοποιήσει την περιοχή, θα προβάλει την χώρα, θα γίνει σύμβολο της ανάπτυξης μετά από 10 χρόνια ύφεσης και δεν θα είναι κακόγουστο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40887
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεος Παρθενωνας η Εξαμβλωμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Οκτ 2019, 01:46

Προς το παρόν δεν έχουμε ακόμα περάσει το πρώτο στάδιο, που είναι η τελευταία λέξη του ποστ σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών