Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Δεκ 2019, 22:04

kameron έγραψε:
13 Δεκ 2019, 22:01
Leporello έγραψε:
13 Δεκ 2019, 21:49
Πρώτη φορά το είδα το 2002 στην Κωνσταντινούπολη. Τώρα υπάρχει και στην Φλώρινα και στα Τρίκκαλα και κάποιος είπε πως υπάρχει και στην Καβάλα. Στα Σκόπια υπήρχε και το ξήλωσαν γιατί δεν ήταν συμβατό με το σύστημα που έχουν γιά την ρύθμιση τής διάρκειας του πράσινου μέσω υπολογιστή, ανάλογα με την κυκλοφορία.
Εγώ τα είχα δει από τη δεκαετία του '90 στον Καναδά.
Για την Ελλάδα και την Αθήνα ίσως είναι και πολυτέλεια, προέχουν άλλα πράγματα, να φτιαχθούν καλά οι διαγραμμίσεις και γενικότερα η επίγεια σήμανση, να αντικατασταθούν επιτέλους οι πινακίδες που είναι ξεθωριασμένες από τον ήλιο ή βαμμένες ή κατεστραμένες. Ο Δήμος να καθαρίσει και τις πινακίδες με τα ονόματα των πόλεων, έχουν να καθαριστούν δεκαετίες και σε πολλές περιπτώσεις η σκόνη έχει φτάσει σε ανυπέρβλητα επίπεδα.
Συμφωνώ. Ωστόσο το να υπάρχουν πιλοτικά σε 5-10 σημεία του κέντρου με εξαιρετικά μεγάλη κίνηση και πολλούς τουρίστες, δεν είναι κακό, αν τα πληρώνουμε σε τιμές της αγοράς και δεν βάζει κανείς το χέρι στο βάζο με το μέλι.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Δεκ 2019, 22:09

Δεξιοί ρε μλκ :smt005:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43527
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Δεκ 2019, 22:25

Μπράβο στην κυβέρνηση.
Οι Ελ απλά πρώτον είναι μπουτζόβλαχοι και δεύτερον δε δίνουν δεκάρα για τα ΑΜΕΑ. Ή μάλλον ίσως χαίρονται και να δίνουν μια δεκάρα το χρόνο, αλλά καθόλου δεν τους ενδιαφέρει να μπορούν να κυκλοφορήσουν. Γι αυτό άλλωστε κλείνουν και τις ράμπες όπου τις δουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Δεκ 2019, 23:02

vantono έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:05
paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 14:35
Φανάρια για την ρύθμιση της κυκλοφορίας κατασκευασμένα από την Siemens. Περιλαμβάνουν και φωτεινές ενδείξεις που μετρούν ανάποδα τον χρόνο μέχρι να ανάψει το φανάρι από πράσινο σε κόκκινο και αντίστροφα.
Αυτό πρώτη φορά το είχα πετύχει στην Κατερίνη όταν είχα πάει, και καπου εχω ακουσει οτι το εχουν και στα Τρίκαλα. Μου φαινόταν αδύνατον να υπάρχει σε επαρχιακές πόλεις αυτό, και όχι στην πρωτεύουσα, ή εστω καπου εντός Αττικής. Οπως και να 'χει, στηρίζουμε το ξεβλάχεμα απ'οπου κι αν προέρχεται. Οκ, τα σβαροφσκι κτλ ειναι υπερβολες, αλλα καποια άλλα πράγματα επιβάλλονται,και δικαίως εγιναν.
Το χρονομετρο καλο ειναι. Αλλα τωρα σβαροφσκι κλπ ημαρτον! Ποσοι διασχιζουν φαναρι με το κινητο στη μουρη πια; Σιγα!
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Δεκ 2019, 23:06

paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:02
vantono έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:05
paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 14:35
Φανάρια για την ρύθμιση της κυκλοφορίας κατασκευασμένα από την Siemens. Περιλαμβάνουν και φωτεινές ενδείξεις που μετρούν ανάποδα τον χρόνο μέχρι να ανάψει το φανάρι από πράσινο σε κόκκινο και αντίστροφα.
Αυτό πρώτη φορά το είχα πετύχει στην Κατερίνη όταν είχα πάει, και καπου εχω ακουσει οτι το εχουν και στα Τρίκαλα. Μου φαινόταν αδύνατον να υπάρχει σε επαρχιακές πόλεις αυτό, και όχι στην πρωτεύουσα, ή εστω καπου εντός Αττικής. Οπως και να 'χει, στηρίζουμε το ξεβλάχεμα απ'οπου κι αν προέρχεται. Οκ, τα σβαροφσκι κτλ ειναι υπερβολες, αλλα καποια άλλα πράγματα επιβάλλονται,και δικαίως εγιναν.
Το χρονομετρο καλο ειναι.
Το χρονόμετρο σε φανάρι το έχω δει κοντά στο Αγία Σοφία χρόνια τώρα. Σε τι εξυπηρετεί όμως;

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Δεκ 2019, 23:13

under έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:41
paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:29
under έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:03
Εμενα παντως μια χαρα μου φαινεται.
Βεβαια σε καποιους εθισμενους στη σκατιλα και τη μιζερια παντα θα υπαρχει κατι που δεν θα αρεσει.
Σας φανταζομαι δηλαδη να σας φερνουν τουαλετα στο σπιτι και να γκρινιαζετε γιατι δεν παθατε και τιποτα οταν χεζατε σε λακους και σκουπιζοσασταν με τα χερια.Ασε που ηταν και τζαμπα.
Προτιμω να πηγαινω σε δεξιωση αριστοκρατων με απλα ρουχα και να με δειχνουν αν εχω απο πισω ωραιο σπιτι και περιουσια σε τραπεζες παρα
να ντυνομαι με ακριβο κοστουμι για να φαινομαι ομοιος τους και να γυρναω στη παραγκα μου χωρις θερμανση μετα τα χαμογελα και τις χαιρετουρες. Οποιος καταλαβε, καταλαβε!
Φιλε,αν ειχες παραγκα θα φροντιζες να τη βελτιωνεις λιγο λιγο οσο μπορεις.Πχ αν σου εφερναν λεκανη για το μπανιο θα ησουν ανοητος αν ελεγες οτι και ο λακος καλος ειναι γιατι χρειαζεται επισκευη και η κουζινα.
Πώς λέγεται στα ελληνικά αυτό που η στέγη σου στάζει αλλά η δική σου προτεραιότητα είναι να βάλεις επίχρυσα πόμολα στις ξύλινες πόρτες σου με τους σκουριασμένους μεντεσέδες;

Επίσης πώς ονομάζεται αυτός που πεινάει και μόλις κάποιος τού δώσει λίγα λεφτά πηγαίνει να αγοράσει iPhone;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23800
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Δεκ 2019, 23:23

Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:06
paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:02
vantono έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:05

Αυτό πρώτη φορά το είχα πετύχει στην Κατερίνη όταν είχα πάει, και καπου εχω ακουσει οτι το εχουν και στα Τρίκαλα. Μου φαινόταν αδύνατον να υπάρχει σε επαρχιακές πόλεις αυτό, και όχι στην πρωτεύουσα, ή εστω καπου εντός Αττικής. Οπως και να 'χει, στηρίζουμε το ξεβλάχεμα απ'οπου κι αν προέρχεται. Οκ, τα σβαροφσκι κτλ ειναι υπερβολες, αλλα καποια άλλα πράγματα επιβάλλονται,και δικαίως εγιναν.
Το χρονομετρο καλο ειναι.
Το χρονόμετρο σε φανάρι το έχω δει κοντά στο Αγία Σοφία χρόνια τώρα. Σε τι εξυπηρετεί όμως;
Έγραψε πολύ σωστά ο σταθαλο πιο πίσω,σε τι εξυπηρετεί. Ειναι πολύ σημαντικό, γενικά.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Δεκ 2019, 23:26

hellegennes έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:13
Επίσης πώς ονομάζεται αυτός που πεινάει και μόλις κάποιος τού δώσει λίγα λεφτά πηγαίνει να αγοράσει iPhone;
Α Μπραβο! Αυτο το παραδειγμα το σκεφτηκα και εγω πιο πριν.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40859
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Δεκ 2019, 23:27

Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:06
Το χρονόμετρο σε φανάρι το έχω δει κοντά στο Αγία Σοφία χρόνια τώρα. Σε τι εξυπηρετεί όμως;
Στην θεωρία κάνει την διάβαση ασφαλέστερη και πιο βολική, στην πράξη όμως μάλλον την κάνει πιο επικίνδυνη και ασύμφορη. Κι εγώ όταν είδα πρώτη φορά θεώρησα ότι είναι χρήσιμο να ξέρεις ότι π.χ. μένουν μόνο 2 δεύτερα και χρειάζεσαι 6 για να διασχίσεις τον δρόμο, άρα σταμάτα.

Στην πράξη βέβαια το ανθρώπινο μυαλό είναι τελείως για τον πούτσο όταν είναι να κρίνει χρόνο. Δεν έχουμε φτιαχτεί για να μετράμε δευτερόλεπτα και δεν τα καταφέρνουμε. Επίσης βουρλίζει τους οδηγούς και τους κάνει είτε να τρέχουν γρηγορότερα όταν εκπνέει η προθεσμία είτε να σταματούν πιο νωρίς από ό,τι πρέπει, δημιουργώντας συμφόρηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Δεκ 2019, 23:29

hellegennes έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:27
Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:06
Το χρονόμετρο σε φανάρι το έχω δει κοντά στο Αγία Σοφία χρόνια τώρα. Σε τι εξυπηρετεί όμως;
Στην θεωρία κάνει την διάβαση ασφαλέστερη και πιο βολική, στην πράξη όμως μάλλον την κάνει πιο επικίνδυνη και ασύμφορη. Κι εγώ όταν είδα πρώτη φορά θεώρησα ότι είναι χρήσιμο να ξέρεις ότι π.χ. μένουν μόνο 2 δεύτερα και χρειάζεσαι 6 για να διασχίσεις τον δρόμο, άρα σταμάτα.

Στην πράξη βέβαια το ανθρώπινο μυαλό είναι τελείως για τον πούτσο όταν είναι να κρίνει χρόνο. Δεν έχουμε φτιαχτεί για να μετράμε δευτερόλεπτα και δεν τα καταφέρνουμε. Επίσης βουρλίζει τους οδηγούς και τους κάνει είτε να τρέχουν γρηγορότερα όταν εκπνέει η προθεσμία είτε να σταματούν πιο νωρίς από ό,τι πρέπει, δημιουργώντας συμφόρηση.
Προσωπικά το βρήκα πολύ βολικό. Σε δρόμο με μεγάλη κίνηση που παίρνει χρόνο να ανάψει πράσινο για τον πεζό μου φαινόταν ότι μειώνει την ανυπομονησία. Είναι άλλο να ξέρεις ότι θέλει 15 δεύτερα και άλλο να μην ξέρεις πόσο θα περιμένεις.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Δεκ 2019, 23:35

Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:06
Το χρονόμετρο σε φανάρι το έχω δει κοντά στο Αγία Σοφία χρόνια τώρα. Σε τι εξυπηρετεί όμως;
Κανονικα ειναι για να ξερεις το χρονο που εχεις στη διαθεση σου για να ξεκινησεις. Αν το δεις λιγο πιο θεωρητικα ειναι γιατι απλα ζουμε σε εποχες ανυπομονες και της κυριαρχιας των datas οπου τα παντα πρεπει να μετρωνται πλεον.Εδω κανακευουν με ειδικες διαβασεις και επιβραβευοντας ετσι εμμεσα οσους δεν σηκωνουν κεφαλι απο την τεχνολογια, θα τους πεσει ο κωλος αν σηκωσουν για λιγο το κεφαλι, μαθαμε να βαριομαστε καθε στιγμη και να τρεχουμε στο κινητο. Τεσπα! Το γενικευσα πολυ. Βρηκα και αυτο:

Μπορεί τα φανάρια ρύθμισης της κυκλοφορίας με αντίστροφη μέτρηση που διαθέτει το αστικό οδικό δίκτυο της Κομοτηνής να θεωρείται ένα από τα πιο «πρωτοποριακά» στοιχεία που έχει να επιδείξει η πόλη ωστόσο ουδέν καλό αμιγές κακού –για να αντιστρέψουμε την φράση. Και τούτο διότι μπορεί με αυτόν τον τρόπο οι οδηγοί να γνωρίζουν πότε θα ανάψει το πράσινο και έτσι να αποφεύγονται τα εκνευριστικά κορναρίσματα προς τον «αφηρημένο» προπορευόμενο της ουράς όμως εθίζει και σε μια άλλη επικίνδυνη συμπεριφορά, αυτή που θέλει τους οδηγούς να εκκινούν λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αντίστροφης μέτρησης, βέβαιοι για την πιστότητα του χρονομέτρου.

Έτσι λοιπόν και εμείς ερχόμενοι σήμερα το πρωί στο χώρο εργασίας μας γίναμε μια τέτοιας ψευδούς βεβαιότητας, αφού σταματημένοι στα φανάρια της Εκτενεπόλ –που το τελευταίο χρονικό διάστημα έχουν συμβεί πολλά ατυχήματα- περιμένοντας να ανάψει πράσινο, με έκπληξη διαπιστώσαμε το μπροστινό σε εμάς όχημα λίγα δευτερόλεπτα πριν το χρονόμετρο των φαναριών μηδενιστεί και ανάψει πράσινο να ξεκινά την πορεία του. Έλα όμως που το φανάρι, που αντιμετώπιζε –και πάλι- πρόβλημα αντί να ανάψει πράσινο παρέμεινε κόκκινο και το χρονόμετρο ξεκίνησε ξανά από την αρχή την αντίστροφη μέτρηση με αποτέλεσμα ο οδηγός που προπορευόταν και είχε ήδη ξεκινήσει την πορεία του να έρχεται αντιμέτωπος με τον κίνδυνο ατυχήματος αφού κανονικά πράσινο είχαν οι οδηγοί στους κάθετους, προς εμάς, δρόμους.

Ευτυχώς βέβαια κάτι τέτοιο δεν συνέβη, όμως το «σπεύδε βραδέως» των αρχαίων ημών προγόνων καλό θα είναι να το έχουμε υπόψιν μας σε τέτοιες περιπτώσεις… Χ.Λ.

https://www.paratiritis-news.gr/details.php?id=180371
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Δεκ 2019, 23:38

ST48410 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:29
hellegennes έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:27
Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:06
Το χρονόμετρο σε φανάρι το έχω δει κοντά στο Αγία Σοφία χρόνια τώρα. Σε τι εξυπηρετεί όμως;
Στην θεωρία κάνει την διάβαση ασφαλέστερη και πιο βολική, στην πράξη όμως μάλλον την κάνει πιο επικίνδυνη και ασύμφορη. Κι εγώ όταν είδα πρώτη φορά θεώρησα ότι είναι χρήσιμο να ξέρεις ότι π.χ. μένουν μόνο 2 δεύτερα και χρειάζεσαι 6 για να διασχίσεις τον δρόμο, άρα σταμάτα.

Στην πράξη βέβαια το ανθρώπινο μυαλό είναι τελείως για τον πούτσο όταν είναι να κρίνει χρόνο. Δεν έχουμε φτιαχτεί για να μετράμε δευτερόλεπτα και δεν τα καταφέρνουμε. Επίσης βουρλίζει τους οδηγούς και τους κάνει είτε να τρέχουν γρηγορότερα όταν εκπνέει η προθεσμία είτε να σταματούν πιο νωρίς από ό,τι πρέπει, δημιουργώντας συμφόρηση.
Προσωπικά το βρήκα πολύ βολικό. Σε δρόμο με μεγάλη κίνηση που παίρνει χρόνο να ανάψει πράσινο για τον πεζό μου φαινόταν ότι μειώνει την ανυπομονησία. Είναι άλλο να ξέρεις ότι θέλει 15 δεύτερα και άλλο να μην ξέρεις πόσο θα περιμένεις.
Δηλαδή για να μην εκνευρίζονται οι πεζοί είναι; Γιατί κατά ταλλα κ γω όπως τα λέει ο χελλης τα βλέπω.

Όταν ανάβει ο Σταμάτης ο πεζός σταματάει να προχωρά. Το ίδιο δεν είναι;

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14752
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Δεκ 2019, 23:42

στα ηχητικά μηνύματα θα ήταν ωραίο να βάλουν εκείνο που έλεγε ο άδωνης "τι κάνουμε όταν ανάβει το πράσινο γρηγόρη?"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Δεκ 2019, 23:44

Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:38
ST48410 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:29
hellegennes έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:27


Στην θεωρία κάνει την διάβαση ασφαλέστερη και πιο βολική, στην πράξη όμως μάλλον την κάνει πιο επικίνδυνη και ασύμφορη. Κι εγώ όταν είδα πρώτη φορά θεώρησα ότι είναι χρήσιμο να ξέρεις ότι π.χ. μένουν μόνο 2 δεύτερα και χρειάζεσαι 6 για να διασχίσεις τον δρόμο, άρα σταμάτα.

Στην πράξη βέβαια το ανθρώπινο μυαλό είναι τελείως για τον πούτσο όταν είναι να κρίνει χρόνο. Δεν έχουμε φτιαχτεί για να μετράμε δευτερόλεπτα και δεν τα καταφέρνουμε. Επίσης βουρλίζει τους οδηγούς και τους κάνει είτε να τρέχουν γρηγορότερα όταν εκπνέει η προθεσμία είτε να σταματούν πιο νωρίς από ό,τι πρέπει, δημιουργώντας συμφόρηση.
Προσωπικά το βρήκα πολύ βολικό. Σε δρόμο με μεγάλη κίνηση που παίρνει χρόνο να ανάψει πράσινο για τον πεζό μου φαινόταν ότι μειώνει την ανυπομονησία. Είναι άλλο να ξέρεις ότι θέλει 15 δεύτερα και άλλο να μην ξέρεις πόσο θα περιμένεις.
Δηλαδή για να μην εκνευρίζονται οι πεζοί είναι; Γιατί κατά ταλλα κ γω όπως τα λέει ο χελλης τα βλέπω.

Όταν ανάβει ο Σταμάτης ο πεζός σταματάει να προχωρά. Το ίδιο δεν είναι;
έγραψα στην προηγούμενη σελίδα

Αυτό που έχω δει και στις δύο περιπτώσεις είναι οι φωτεινές ενδείξεις που μετρούν ανάποδα το χρόνο. Για σβαρόφσκι και τα ρέστα δεν ξέρω. Να πω εδώ ότι είναι ιδιαίτερα βοηθητικές για ηλικιωμένα άτομα ή και άτομα με ελαφρά κινητικά προβλήματα. Βλέπεις πχ ότι είναι πράσινο για πεζούς αλλά απομένουν μόνο λίγα δευτερόλεπτα. Έτσι δεν ξεκινάς να διασχίσεις ένα δρόμο με πολλές λωρίδες και να βρεθείς στη μέση την ώρα που θα οχήματα θα ξεκινούν. Και στις 2 περιπτώσεις (Συγγρού, Σύνταγμα) είναι σωτήριο, ειδικά στην Συγγρού.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 13 Δεκ 2019, 23:46

ST48410 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:44
Custom_F έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:38
ST48410 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 23:29


Προσωπικά το βρήκα πολύ βολικό. Σε δρόμο με μεγάλη κίνηση που παίρνει χρόνο να ανάψει πράσινο για τον πεζό μου φαινόταν ότι μειώνει την ανυπομονησία. Είναι άλλο να ξέρεις ότι θέλει 15 δεύτερα και άλλο να μην ξέρεις πόσο θα περιμένεις.
Δηλαδή για να μην εκνευρίζονται οι πεζοί είναι; Γιατί κατά ταλλα κ γω όπως τα λέει ο χελλης τα βλέπω.

Όταν ανάβει ο Σταμάτης ο πεζός σταματάει να προχωρά. Το ίδιο δεν είναι;
έγραψα στην προηγούμενη σελίδα

Αυτό που έχω δει και στις δύο περιπτώσεις είναι οι φωτεινές ενδείξεις που μετρούν ανάποδα το χρόνο. Για σβαρόφσκι και τα ρέστα δεν ξέρω. Να πω εδώ ότι είναι ιδιαίτερα βοηθητικές για ηλικιωμένα άτομα ή και άτομα με ελαφρά κινητικά προβλήματα. Βλέπεις πχ ότι είναι πράσινο για πεζούς αλλά απομένουν μόνο λίγα δευτερόλεπτα. Έτσι δεν ξεκινάς να διασχίσεις ένα δρόμο με πολλές λωρίδες και να βρεθείς στη μέση την ώρα που θα οχήματα θα ξεκινούν. Και στις 2 περιπτώσεις (Συγγρού, Σύνταγμα) είναι σωτήριο, ειδικά στην Συγγρού.
Μα αυτό γίνεται με το να αλλάξουν το χρόνο του Σταμάτη, ώστε να διαρκεί περισσότερη ώρα μέχρι ναναψει πράσινο για ταυτοκινητα.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών