Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 13 Δεκ 2019, 16:27

Drexler έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:09
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:00


θα κοβουν κομματια ασφαλτου οι ρομα :smt005::smt005::smt005:
Γιαυτο πρεπει να απελαθουν πρωτοι απο ολους.
:g030:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Δεκ 2019, 16:29

under έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:03
Εμενα παντως μια χαρα μου φαινεται.
Βεβαια σε καποιους εθισμενους στη σκατιλα και τη μιζερια παντα θα υπαρχει κατι που δεν θα αρεσει.
Σας φανταζομαι δηλαδη να σας φερνουν τουαλετα στο σπιτι και να γκρινιαζετε γιατι δεν παθατε και τιποτα οταν χεζατε σε λακους και σκουπιζοσασταν με τα χερια.Ασε που ηταν και τζαμπα.
Προτιμω να πηγαινω σε δεξιωση αριστοκρατων με απλα ρουχα και να με δειχνουν αν εχω απο πισω ωραιο σπιτι και περιουσια σε τραπεζες παρα
να ντυνομαι με ακριβο κοστουμι για να φαινομαι ομοιος τους και να γυρναω στη παραγκα μου χωρις θερμανση μετα τα χαμογελα και τις χαιρετουρες. Οποιος καταλαβε, καταλαβε!
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 13 Δεκ 2019, 16:41

paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:29
under έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:03
Εμενα παντως μια χαρα μου φαινεται.
Βεβαια σε καποιους εθισμενους στη σκατιλα και τη μιζερια παντα θα υπαρχει κατι που δεν θα αρεσει.
Σας φανταζομαι δηλαδη να σας φερνουν τουαλετα στο σπιτι και να γκρινιαζετε γιατι δεν παθατε και τιποτα οταν χεζατε σε λακους και σκουπιζοσασταν με τα χερια.Ασε που ηταν και τζαμπα.
Προτιμω να πηγαινω σε δεξιωση αριστοκρατων με απλα ρουχα και να με δειχνουν αν εχω απο πισω ωραιο σπιτι και περιουσια σε τραπεζες παρα
να ντυνομαι με ακριβο κοστουμι για να φαινομαι ομοιος τους και να γυρναω στη παραγκα μου χωρις θερμανση μετα τα χαμογελα και τις χαιρετουρες. Οποιος καταλαβε, καταλαβε!
Φιλε,αν ειχες παραγκα θα φροντιζες να τη βελτιωνεις λιγο λιγο οσο μπορεις.Πχ αν σου εφερναν λεκανη για το μπανιο θα ησουν ανοητος αν ελεγες οτι και ο λακος καλος ειναι γιατι χρειαζεται επισκευη και η κουζινα.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Δεκ 2019, 16:51

under έγραψε:
13 Δεκ 2019, 16:41
Φιλε,αν ειχες παραγκα θα φροντιζες να τη βελτιωνεις λιγο λιγο οσο μπορεις.Πχ αν σου εφερναν λεκανη για το μπανιο θα ησουν ανοητος αν ελεγες οτι και ο λακος καλος ειναι γιατι χρειαζεται επισκευη και η κουζινα.
Μονο αν θεωρησουμε οτι το εν λογω εργο ειναι οντως η λεκανη και οχι ενα καλυτερο κοστουμι.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 13 Δεκ 2019, 16:56

Παντως, οποιος πολιτης Αττικης και χρηστης του φορουμ επιθυμει να ξερει τι εργα προβλεπονται στην περιφερεια για το επομενος ετος, ειμαι σε θεση να ανεβασω εδω τον προυπολογισμο, μεχρι να αναρτηθει στην επισημη σελιδα της Περιφερειας που μπορει να αργησει κιολας. Σκεφτειτετο οι διαχειριστες για τα νομιμα (να πληροφορησω οτι ηδη ψηφιστηκε) να τον εχουμε να τον βλεπουμε.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 13 Δεκ 2019, 16:59

Στην ομιλία του, ο κ.Πατούλης τόνισε ότι η Περιφέρεια μεριμνά για την οδική ασφάλεια και την διευκόλυνση των ατόμων με αναπηρίες και υποσχέθηκε ότι διαβάσεις πεζών σαν και αυτήν που εγκαινίασε σήμερα θα δημιουργηθούν άμεσα σε 200 σημεία του οδικού δικτύου. Συνολικά, υπολογίζεται ότι η Περιφέρεια διαθέτει πάνω από 2.000 διαβάσεις πεζών που σήμερα εξυπηρετούνται με πολύ χαμηλές προδιαγραφές τόσο ως προς τα φανάρια αλλά και αναφορικά με την άσφαλτο και την διαγράμμιση.
Βελτιωνεται λοιπον το 10% των διαβασεων ολης της περιφερειας.Απο την αλλη και με αυτες που ειχαμε μεχρι τωρα παθαμε τιποτα ; Καλα δεν τα λεω ;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Δεκ 2019, 17:05

paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 14:35
Φανάρια για την ρύθμιση της κυκλοφορίας κατασκευασμένα από την Siemens. Περιλαμβάνουν και φωτεινές ενδείξεις που μετρούν ανάποδα τον χρόνο μέχρι να ανάψει το φανάρι από πράσινο σε κόκκινο και αντίστροφα.
Αυτό πρώτη φορά το είχα πετύχει στην Κατερίνη όταν είχα πάει, και καπου εχω ακουσει οτι το εχουν και στα Τρίκαλα. Μου φαινόταν αδύνατον να υπάρχει σε επαρχιακές πόλεις αυτό, και όχι στην πρωτεύουσα, ή εστω καπου εντός Αττικής. Οπως και να 'χει, στηρίζουμε το ξεβλάχεμα απ'οπου κι αν προέρχεται. Οκ, τα σβαροφσκι κτλ ειναι υπερβολες, αλλα καποια άλλα πράγματα επιβάλλονται,και δικαίως εγιναν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Δεκ 2019, 17:08

Awesomatic έγραψε:
13 Δεκ 2019, 15:34
Έχω δεί λωρίδα για σηματοδότη πεζών στο πάτωμα στην άκρη του πεζοδρομίου

Κάπως έτσι:
SpoilerShow
Εικόνα
Κοροιδεύετε αλλά είναι απίστευτα βολικό! Μακάρι να βάλουν και εδώ παντού
Δεν κοροιδεύουμε! Κάτι τέτοια εμένα με σκλαβώνουν. :oops::003:

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 13 Δεκ 2019, 17:17

vantono έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:05

... Μου φαινόταν αδύνατον να υπάρχει σε επαρχιακές πόλεις αυτό, και όχι στην πρωτεύουσα, ή εστω καπου εντός Αττικής. ...
Υπάρχει εδώ και πολύ καιρό στη Συγγρού (στο σταθμό του μετρό),και αν δεν κάνω λάθος και στο Σύνταγμα.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 24338
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 13 Δεκ 2019, 17:19

waldorf έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:17
vantono έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:05

... Μου φαινόταν αδύνατον να υπάρχει σε επαρχιακές πόλεις αυτό, και όχι στην πρωτεύουσα, ή εστω καπου εντός Αττικής. ...
Υπάρχει εδώ και πολύ καιρό στη Συγγρού (στο σταθμό του μετρό),και αν δεν κάνω λάθος και στο Σύνταγμα.
Σίγουρος? Απο αρκετά παλιά ή πρόσφατα εγινε? Περνάω συχνά απο μετρό ρε 'συ, και κυριως Συνταγματος, και μου φαίνεται περιεργο να μην το εχω παρατηρησει.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 13 Δεκ 2019, 17:21

Στη Συγγρού υπάρχει ίσως και χρόνια (2-3;),κάθε μέρα περνάω το συγκεκριμένο φανάρι.Για το Σύνταγμα δεν παίρνω και όρκο,αλλά νομίζω υπάρχει.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8176
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 13 Δεκ 2019, 21:43

Καλή κίνηση, δίνω έναν πόντο στον Πατούλη αν και δεν τον ψήφισα. Καλή δουλειά και στις μεγάλες οδικές αρτηρίες που ξήλωσαν τις αφίσες και τα πόστερ. Πρέπει όμως να γίνουν πολλά περισσότερα, αρκετά από τα οποία δεν έχουν και μεγάλο κόστος.

Ειδικά με τις διαβάσεις και την επίγεια σήμανση η κατάσταση είναι απολύτως απαράδεκτη. Πρέπει να ανεβάσουν τα στάνταρτς στις προδιαγραφές των υλικών, δεν γίνεται να ξεβάφουν οι διαγραμμίσεις σε λίγες ημέρες μετά το βάψιμο. Η Τουρκία είναι πολύ πιο μπροστά σε αυτά τα ζητήματα από την Ελλάδα, δεν συζητούμε για άλλες χώρες στην Ε.Ε..

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14214
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Δεκ 2019, 21:49

vantono έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:05
paul25 έγραψε:
13 Δεκ 2019, 14:35
Φανάρια για την ρύθμιση της κυκλοφορίας κατασκευασμένα από την Siemens. Περιλαμβάνουν και φωτεινές ενδείξεις που μετρούν ανάποδα τον χρόνο μέχρι να ανάψει το φανάρι από πράσινο σε κόκκινο και αντίστροφα.
Αυτό πρώτη φορά το είχα πετύχει στην Κατερίνη όταν είχα πάει, και καπου εχω ακουσει οτι το εχουν και στα Τρίκαλα. Μου φαινόταν αδύνατον να υπάρχει σε επαρχιακές πόλεις αυτό, και όχι στην πρωτεύουσα, ή εστω καπου εντός Αττικής. Οπως και να 'χει, στηρίζουμε το ξεβλάχεμα απ'οπου κι αν προέρχεται. Οκ, τα σβαροφσκι κτλ ειναι υπερβολες, αλλα καποια άλλα πράγματα επιβάλλονται,και δικαίως εγιναν.
Πρώτη φορά το είδα το 2002 στην Κωνσταντινούπολη. Τώρα υπάρχει και στην Φλώρινα και στα Τρίκκαλα και κάποιος είπε πως υπάρχει και στην Καβάλα. Στα Σκόπια υπήρχε και το ξήλωσαν γιατί δεν ήταν συμβατό με το σύστημα που έχουν γιά την ρύθμιση τής διάρκειας του πράσινου μέσω υπολογιστή, ανάλογα με την κυκλοφορία.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Δεκ 2019, 22:00

waldorf έγραψε:
13 Δεκ 2019, 17:21
Στη Συγγρού υπάρχει ίσως και χρόνια (2-3;),κάθε μέρα περνάω το συγκεκριμένο φανάρι.Για το Σύνταγμα δεν παίρνω και όρκο,αλλά νομίζω υπάρχει.
Αυτό που έχει δει και στις δύο περιπτώσεις είναι οι φωτεινές ενδείξεις που μετρούν ανάποδα το χρόνο. Για σβαρόφσκι και τα ρέστα δεν ξέρω. Να πω εδώ ότι είναι ιδιαίτερα βοηθητικές για ηλικιωμένα άτομα ή και άτομα με ελαφρά κινητικά προβλήματα. Βλέπεις πχ ότι είναι πράσινο για πεζούς αλλά απομένουν μόνο λίγα δευτερόλεπτα. Έτσι δεν ξεκινάς να διασχίσεις ένα δρόμο με πολλές λωρίδες και να βρεθείς στη μέση την ώρα που θα οχήματα θα ξεκινούν. Και στις 2 περιπτώσεις (Συγγρού, Σύνταγμα) είναι σωτήριο, ειδικά στην Συγγρού.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8176
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Καλλιμάρμαρο: Άσφαλτος με Σβαρόφσκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 13 Δεκ 2019, 22:01

Leporello έγραψε:
13 Δεκ 2019, 21:49
Πρώτη φορά το είδα το 2002 στην Κωνσταντινούπολη. Τώρα υπάρχει και στην Φλώρινα και στα Τρίκκαλα και κάποιος είπε πως υπάρχει και στην Καβάλα. Στα Σκόπια υπήρχε και το ξήλωσαν γιατί δεν ήταν συμβατό με το σύστημα που έχουν γιά την ρύθμιση τής διάρκειας του πράσινου μέσω υπολογιστή, ανάλογα με την κυκλοφορία.
Εγώ τα είχα δει από τη δεκαετία του '90 στον Καναδά.
Για την Ελλάδα και την Αθήνα ίσως είναι και πολυτέλεια, προέχουν άλλα πράγματα, να φτιαχθούν καλά οι διαγραμμίσεις και γενικότερα η επίγεια σήμανση, να αντικατασταθούν επιτέλους οι πινακίδες που είναι ξεθωριασμένες από τον ήλιο ή βαμμένες ή κατεστραμένες. Ο Δήμος να καθαρίσει και τις πινακίδες με τα ονόματα των πόλεων, έχουν να καθαριστούν δεκαετίες και σε πολλές περιπτώσεις η σκόνη έχει φτάσει σε ανυπέρβλητα επίπεδα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών