Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13484
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 24 Μάιος 2024, 15:31

ΓΑΛΗ τρόμος και παράνοια

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41261
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μάιος 2024, 15:45

gassim έγραψε:
24 Μάιος 2024, 15:10
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:18
Leporello έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:45
Δεν είναι παράδοξο αυτό. Κάπου διάβασα ότι όταν ανεβαίνουν οι τιμές, η ζήτηση δεν πέφτει. Απλώς ανεβαίνει το ιδιωτικό χρέος.
Σωστά το διάβασες αυτό, έτσι ακριβώς δουλεύει η πραγματική αγορά. Δεν δουλεύει με θεωρητικά γραφήματα της πούτσας χωρίς ρεαλιστική βάση.

Όταν ανέβει η τιμή στο σαμπουάν και το αφρόλουτρο δεν θα πει ο μέσος άνθρωπος "α, θα πάψω να πλένομαι" ούτε θα πει "α, θα πάψω να τρώω" όταν ανέβει η τιμή στα τρόφιμα. Μόνο καθυστερημένοι οικονομολόγοι με μηδενική αντιληπτικότητα μπορούν να καταλήξουν σε τέτοια συμπεράσματα.
Μπορεί να πει "α θα πάω λιγότερες μέρες διακοπές" ή "α δεν θα πάω θέατρο"
Και το κάνει αυτό γενικά, αλλά δεν είναι ο κύριος όγκος των εξόδων του. Ο κύριος όγκος των εξόδων είναι ενοίκια-μετακίνηση-ενέργεια-τηλεπικοινωνίες-τρόφιμα-παιδιά, που είναι κατά κανόνα ανελαστικά έξοδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25895
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 24 Μάιος 2024, 17:37

nowhere έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:53
έχει πλάκα που νομίζετε πως βγήκε από μόνη της και πέταξε ένα νούμερο
Τελικα με εντολη Κασσελάκη


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μάιος 2024, 17:59

nyxtovios έγραψε:
24 Μάιος 2024, 15:31
ΓΑΛΗ τρόμος και παράνοια
Σε κάθε περίπτωση, όταν και αν βρείτε την ζαία/εθνοζαία κλπ γάτα, ειδοποιάτε. Προς το παρόν είμαι σε μια ευάλωτη τρόπον τινά φάση, όπου δακρύζω με τις εκρήξεις των αναρίθμητων παρανοϊκών φύλων και φίλων του είδους, που για κάποιον μυστηριώδη (σε μένα λόγο) θεωρούν ότι προκαλούν τρόμο. :lol:

Γενικώς είμαι ένας ακόμη θετικός ή απλώς κυνικός άνθρωπος, που έχει αντιληφθεί ότι δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα η δραματική προσέγγιση των πραγμάτων, προτιμώ την κωμική προσέγγιση τους. :)

Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13484
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 24 Μάιος 2024, 18:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Μάιος 2024, 17:59
nyxtovios έγραψε:
24 Μάιος 2024, 15:31
ΓΑΛΗ τρόμος και παράνοια
Σε κάθε περίπτωση, όταν και αν βρείτε την ζαία/εθνοζαία κλπ γάτα, ειδοποιάτε. Προς το παρόν είμαι σε μια ευάλωτη τρόπον τινά φάση, όπου δακρύζω με τις εκρήξεις των αναρίθμητων παρανοϊκών φύλων και φίλων του είδους, που για κάποιον μυστηριώδη (σε μένα λόγο) θεωρούν ότι προκαλούν τρόμο. :lol:

Γενικώς είμαι ένας ακόμη θετικός ή απλώς κυνικός άνθρωπος, που έχει αντιληφθεί ότι δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα η δραματική προσέγγιση των πραγμάτων, προτιμώ την κωμική προσέγγιση τους. :)

Τι γράφεις μωρέ; :smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μάιος 2024, 20:17

nyxtovios έγραψε:
24 Μάιος 2024, 18:34
Τι γράφεις μωρέ; :smt005:
Κάτι δικά μου, χαλάρωσε χαρωπό αητόπουλο. :e045:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 24 Μάιος 2024, 20:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:48
Μια χαρά μου ακούγεται, άμα έχουμε τέτοια μεσαία τάξη παίζω να αποριζοσπαστικοποιηθώ κι εγώ.
Ναι, αλλά μετά θα σου πουν, α τώρα δεν είσαι πια μεσαία τάξη. Έγινε αναδιάρθρωση και άλλαξες κατηγορία (προς τα κάτω)
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 44003
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Μάιος 2024, 20:29

sharp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 20:26
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:48
Μια χαρά μου ακούγεται, άμα έχουμε τέτοια μεσαία τάξη παίζω να αποριζοσπαστικοποιηθώ κι εγώ.
Ναι, αλλά μετά θα σου πουν, α τώρα δεν είσαι πια μεσαία τάξη. Έγινε αναδιάρθρωση και άλλαξες κατηγορία (προς τα κάτω)
Για να μη χάσουν τα ποστ μου ε; Δεν μπορώ να τους κατηγορήσω.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21789
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 24 Μάιος 2024, 21:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Μάιος 2024, 20:29
sharp έγραψε:
24 Μάιος 2024, 20:26
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Μάιος 2024, 14:48
Μια χαρά μου ακούγεται, άμα έχουμε τέτοια μεσαία τάξη παίζω να αποριζοσπαστικοποιηθώ κι εγώ.
Ναι, αλλά μετά θα σου πουν, α τώρα δεν είσαι πια μεσαία τάξη. Έγινε αναδιάρθρωση και άλλαξες κατηγορία (προς τα κάτω)
Για να μη χάσουν τα ποστ μου ε; Δεν μπορώ να τους κατηγορήσω.
Σε κεφάκια σε βλέπω τελευταία... τι έγινε, η άνοιξη;
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Μάιος 2024, 17:07

hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:18
Leporello έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:45
Ερμής έγραψε:
24 Μάιος 2024, 11:42
Επίσης πως εξηγείται πως όλα ακριβαίνουν και η ζήτηση παραμένει απο ίδια μέχρι αυξανόμενη;
Δεν είναι παράδοξο αυτό. Κάπου διάβασα ότι όταν ανεβαίνουν οι τιμές, η ζήτηση δεν πέφτει. Απλώς ανεβαίνει το ιδιωτικό χρέος.
Σωστά το διάβασες αυτό, έτσι ακριβώς δουλεύει η πραγματική αγορά. Δεν δουλεύει με θεωρητικά γραφήματα της πούτσας χωρίς ρεαλιστική βάση.

Όταν ανέβει η τιμή στο σαμπουάν και το αφρόλουτρο δεν θα πει ο μέσος άνθρωπος "α, θα πάψω να πλένομαι" ούτε θα πει "α, θα πάψω να τρώω" όταν ανέβει η τιμή στα τρόφιμα. Μόνο καθυστερημένοι οικονομολόγοι με μηδενική αντιληπτικότητα μπορούν να καταλήξουν σε τέτοια συμπεράσματα.
Εχω μία μικρή αμφιβολία, γιατί κάπου αλλού διάβασα ότι σε όρους όγκου και στο σύνολο τής μυθολογίας η κατανάλωση των νοικοκυριών όντως ανεβαίνει και πέφτει μέχρι και 8% από έτος σε έτος. Αλλά και πάλι, μάλλον λάθος θα είναι αυτό που διάβασα εκεί, αφού αυτός που το έγραψε πιθανότατα δεν μπορεί να υπολογίσει πόση είναι η κατανάλωση σε όρους όγκου, άρα καλύτερα να εμπιστευθούμε κάποιον που πιάνει τον παλμό τής κοινωνίας
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Μάιος 2024, 17:16

hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:30
Portia έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:22
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:18
Σωστά το διάβασες αυτό, έτσι ακριβώς δουλεύει η πραγματική αγορά. Δεν δουλεύει με θεωρητικά γραφήματα της πούτσας χωρίς ρεαλιστική βάση.

Όταν ανέβει η τιμή στο σαμπουάν και το αφρόλουτρο δεν θα πει ο μέσος άνθρωπος "α, θα πάψω να πλένομαι" ούτε θα πει "α, θα πάψω να τρώω" όταν ανέβει η τιμή στα τρόφιμα. Μόνο καθυστερημένοι οικονομολόγοι με μηδενική αντιληπτικότητα μπορούν να καταλήξουν σε τέτοια συμπεράσματα.
:+1:

Αντιστοιχα, οταν μειωνεται η ζητηση ενος προιοντος/υπηρεσιας λογο πληθωρισμου/ συμπιεσμενων οικονομικων των νοικοκυριων, οι τιμες ανεβαινουν καθως οι ηδη υπαρχοντες πελατες καλουνται να καλυψουν τη χασουρα (π.χ. διοδια).
Κι αυτό το έχω γράψει αλλά αρνούνται να το αντιληφθούν οι πχορουμικοί οικονομολόγοι γιατί πάει κόντρα στα παιδαριώδη γραφήματα προσφοράς-ζήτησης που έχουν στο μυαλό τους. Στην κοσμοθεωρία τους όταν πέφτει η ζήτηση για ένα προϊόν/υπηρεσία το λογικό είναι να πέφτει η τιμή. Αυτό συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο όταν πέφτει η ζήτηση σε μια συγκεκριμένη εταιρεία λόγω ανταγωνισμού από άλλες, δεν χωράει στο κεφάλι τους ότι όταν πέφτει η ζήτηση σε ολόκληρο τον κλάδο ανεβαίνει η τιμή συλλογικά για να καλυφθεί η χασούρα.

Η πτώση της τιμής ενός προϊόντος/υπηρεσίας σε περιβάλλον χαμηλής ζήτησης γίνεται καθαρά για λόγους ανταγωνιστικότητας. Αν η πτώση της ζήτησης δεν έχει να κάνει με ανταγωνισμό, όχι μόνο δεν τίθεται θέμα πτώσης της τιμής αλλά συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο: ανεβαίνει η τιμή για να καλύψει την μείωση των εσόδων από μείωση όγκου πωλήσεων. Η αύξηση αυτή πρέπει να είναι στοχευμένη και στο επίπεδο που θα ικανοποιήσει την διαφορά στις πωλήσεις. Αν είναι πολύ μεγάλη θα οδηγήσει σε ακόμα μεγαλύτερες απώλειες.
Ας πούμε δηλαδή όταν λόγω οικονομικής κρίσης πέφτει η παγκόσμια ζήτηση πετρελαίου, "ανεβαίνει η τιμή συλλογικά για να καλυφθεί η χασούρα". Τι, όχι;

Οι πετρελαιοπαραγωγές χώρες φυσικά περιορίζουν την παραγωγή τους με σκοπό να κρατήσουν τις τιμές όσο το δυνατόν ψηλά, όμως αυτό δεν εμπόδισε το πετρέλαιο να φθάσει τα $41,68 το βαρέλι στην κρίση του 2008-2009 ή τα $18,84 την περίοδο του κορωνοϊού.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41261
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Μάιος 2024, 17:17

Leporello έγραψε:
28 Μάιος 2024, 17:07
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:18
Leporello έγραψε:
24 Μάιος 2024, 12:45
Δεν είναι παράδοξο αυτό. Κάπου διάβασα ότι όταν ανεβαίνουν οι τιμές, η ζήτηση δεν πέφτει. Απλώς ανεβαίνει το ιδιωτικό χρέος.
Σωστά το διάβασες αυτό, έτσι ακριβώς δουλεύει η πραγματική αγορά. Δεν δουλεύει με θεωρητικά γραφήματα της πούτσας χωρίς ρεαλιστική βάση.

Όταν ανέβει η τιμή στο σαμπουάν και το αφρόλουτρο δεν θα πει ο μέσος άνθρωπος "α, θα πάψω να πλένομαι" ούτε θα πει "α, θα πάψω να τρώω" όταν ανέβει η τιμή στα τρόφιμα. Μόνο καθυστερημένοι οικονομολόγοι με μηδενική αντιληπτικότητα μπορούν να καταλήξουν σε τέτοια συμπεράσματα.
Εχω μία μικρή αμφιβολία, γιατί κάπου αλλού διάβασα ότι σε όρους όγκου και στο σύνολο τής μυθολογίας η κατανάλωση των νοικοκυριών όντως ανεβαίνει και πέφτει μέχρι και 8% από έτος σε έτος. Αλλά και πάλι, μάλλον λάθος θα είναι αυτό που διάβασα εκεί, αφού αυτός που το έγραψε πιθανότατα δεν μπορεί να υπολογίσει πόση είναι η κατανάλωση σε όρους όγκου, άρα καλύτερα να εμπιστευθούμε κάποιον που πιάνει τον παλμό τής κοινωνίας
Δεν ξέρω τι είναι το σύνολο της μυθολογίας ή τα άλλα που γράφεις. Ίσως αν επιχειρούσες να ρίξεις έναν υπνάκο μετά τις ρετσίνες και μετά να τα έριχνες πάλι να ήταν καλύτερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Μάιος 2024, 17:20

hellegennes έγραψε:
28 Μάιος 2024, 17:17
Leporello έγραψε:
28 Μάιος 2024, 17:07
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:18
Σωστά το διάβασες αυτό, έτσι ακριβώς δουλεύει η πραγματική αγορά. Δεν δουλεύει με θεωρητικά γραφήματα της πούτσας χωρίς ρεαλιστική βάση.

Όταν ανέβει η τιμή στο σαμπουάν και το αφρόλουτρο δεν θα πει ο μέσος άνθρωπος "α, θα πάψω να πλένομαι" ούτε θα πει "α, θα πάψω να τρώω" όταν ανέβει η τιμή στα τρόφιμα. Μόνο καθυστερημένοι οικονομολόγοι με μηδενική αντιληπτικότητα μπορούν να καταλήξουν σε τέτοια συμπεράσματα.
Εχω μία μικρή αμφιβολία, γιατί κάπου αλλού διάβασα ότι σε όρους όγκου και στο σύνολο τής μυθολογίας η κατανάλωση των νοικοκυριών όντως ανεβαίνει και πέφτει μέχρι και 8% από έτος σε έτος. Αλλά και πάλι, μάλλον λάθος θα είναι αυτό που διάβασα εκεί, αφού αυτός που το έγραψε πιθανότατα δεν μπορεί να υπολογίσει πόση είναι η κατανάλωση σε όρους όγκου, άρα καλύτερα να εμπιστευθούμε κάποιον που πιάνει τον παλμό τής κοινωνίας
Δεν ξέρω τι είναι το σύνολο της μυθολογίας ή τα άλλα που γράφεις. Ίσως αν επιχειρούσες να ρίξεις έναν υπνάκο μετά τις ρετσίνες και μετά να τα έριχνες πάλι να ήταν καλύτερα.
Το σύνολο τής οικονομίας ήθελα να γράψω, αλλα΄σκεφτόμουν την αρχαία μυθολογία απ'όπου προφανώς αντλείς τις απόψεις σου.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41261
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Μάιος 2024, 17:28

Leporello έγραψε:
28 Μάιος 2024, 17:16
hellegennes έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:30
Portia έγραψε:
24 Μάιος 2024, 14:22
:+1:

Αντιστοιχα, οταν μειωνεται η ζητηση ενος προιοντος/υπηρεσιας λογο πληθωρισμου/ συμπιεσμενων οικονομικων των νοικοκυριων, οι τιμες ανεβαινουν καθως οι ηδη υπαρχοντες πελατες καλουνται να καλυψουν τη χασουρα (π.χ. διοδια).
Κι αυτό το έχω γράψει αλλά αρνούνται να το αντιληφθούν οι πχορουμικοί οικονομολόγοι γιατί πάει κόντρα στα παιδαριώδη γραφήματα προσφοράς-ζήτησης που έχουν στο μυαλό τους. Στην κοσμοθεωρία τους όταν πέφτει η ζήτηση για ένα προϊόν/υπηρεσία το λογικό είναι να πέφτει η τιμή. Αυτό συμβαίνει αποκλειστικά και μόνο όταν πέφτει η ζήτηση σε μια συγκεκριμένη εταιρεία λόγω ανταγωνισμού από άλλες, δεν χωράει στο κεφάλι τους ότι όταν πέφτει η ζήτηση σε ολόκληρο τον κλάδο ανεβαίνει η τιμή συλλογικά για να καλυφθεί η χασούρα.

Η πτώση της τιμής ενός προϊόντος/υπηρεσίας σε περιβάλλον χαμηλής ζήτησης γίνεται καθαρά για λόγους ανταγωνιστικότητας. Αν η πτώση της ζήτησης δεν έχει να κάνει με ανταγωνισμό, όχι μόνο δεν τίθεται θέμα πτώσης της τιμής αλλά συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο: ανεβαίνει η τιμή για να καλύψει την μείωση των εσόδων από μείωση όγκου πωλήσεων. Η αύξηση αυτή πρέπει να είναι στοχευμένη και στο επίπεδο που θα ικανοποιήσει την διαφορά στις πωλήσεις. Αν είναι πολύ μεγάλη θα οδηγήσει σε ακόμα μεγαλύτερες απώλειες.
Ας πούμε δηλαδή όταν λόγω οικονομικής κρίσης πέφτει η παγκόσμια ζήτηση πετρελαίου, "ανεβαίνει η τιμή συλλογικά για να καλυφθεί η χασούρα". Τι, όχι;

Οι πετρελαιοπαραγωγές χώρες φυσικά περιορίζουν την παραγωγή τους με σκοπό να κρατήσουν τις τιμές όσο το δυνατόν ψηλά, όμως αυτό δεν εμπόδισε το πετρέλαιο να φθάσει τα $41,68 το βαρέλι στην κρίση του 2008-2009 ή τα $18,84 την περίοδο του κορωνοϊού.
Καταρχήν απαντάς μόνος σου ότι το πετρέλαιο είναι ελεγχόμενο commodity και η αγορά του λειτουργεί πρακτικά σαν καρτέλ. Δεν έχει νόημα να το συγκρίνεις με προϊόντα και υπηρεσίες της αγοράς όπου υφίσταται ανταγωνισμός.

Αλλά για να φας το άκυρό σου τελείως και να δεις ότι η τιμή του πετρελαίου δεν έχει απολύτως καμμιά σχέση με την ζήτηση, ορίστε η τιμή του σε αντιπαράθεση με την ζήτηση:


Εικόνα


Τι βλέπουμε εδώ; Α, ναι, ότι η τιμή του πετρελαίου καθορίζεται από την ζήτηση. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Στα εκατό χιλιάρικα η μεσαία τάξη και μειωση φορων!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 28 Μάιος 2024, 17:32

foscilis έγραψε:
23 Μάιος 2024, 15:25
Σενέκας έγραψε:
23 Μάιος 2024, 15:21
Καπετάν Μιχάλης έγραψε:
23 Μάιος 2024, 15:14
Δεν έχω ήχο στο πισι που διαβάζω και δεν ξέρω αν αναφέρουν το όνομά της, αλλά αυτή η μελαχρινή οπτασία στο βίδεο πως λέγεται?
Η ανιψιά του Σάκη του Μουμτζή είναι

Μαδουραίος @ Ψηφίζουμε Ιφιγένεια Μουμτζή για υποψηφια Ευρωβουλευτη του ΣΥΡΙΖΑ
δε μπορούν να κάνουν μιαν αληθινή δουλειά σε αυτήν την οικογένεια;
https://biblionet.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF ... nid=108791
Ο Σάκης Μουμτζής γεννήθηκε το 1953 στη Θεσσαλονίκη. Αποφοίτησε από το Πειραματικό Σχολείο το 1971 και πήρε το πτυχίο της Νομικής το 1976. Δραστηριοποιήθηκε πολιτικά στο χώρο του Ρήγα Φεραίου, στη Σπουδάζουσα και στη συνέχεια στις γραμμές της Κομματικής Οργάνωσης Θεσσαλονίκης του ΚΚΕ εσωτερικού μετέχοντας στη συντακτική επιτροπή του περιοδικού "Αγώνας". Από το 1980-2009 ασχολήθηκε επαγγελματικά με την οικογενειακή επιχείρηση. Ζει στη Θεσσαλονίκη.
Kι η ανηψά το ίδιο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών