Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11821
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 15 Σεπ 2023, 08:45

Όσοι ψηφίζετε Δήμο Θεσσαλονίκης, ποιον υποψήφιο Δήμαρχο και Περιφερειάρχη σκοπεύετε να ψηφίσετε; Για πρώτη φορά μετά από χρόνια, μου φαίνονται όλες οι περιπτώσεις λίγο πολύ ίδιες και μπορεί στην τελική να μην πάω και καθόλου, αλλά όσοι σκοπεύετε να ψηφίσετε, πώς το σκέφτεστε;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6725
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 15 Σεπ 2023, 08:58

Νομίζω πρώτη φορά δεν θα πάω να ψηφίσω. Ολοι άνοστοι είναι και χωρίς όραμα για την περιοχή μας .
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5768
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 15 Σεπ 2023, 08:59

Στην Θεσσαλία, μόνο ΚΚΕ
Δήμο (μονοσταυρία σε γνωστό μάχιμο) και Περιφέρεια ασταύρωτο στο ΚΚΕ
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9172
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Σεπ 2023, 09:03

Εγώ ψηφίζω σε περιφερειακό δήμο και επειδή κανένας υποψήφιος δεν μου λέει απολύτως τίποτα, δεν θα ψηφίσω.
Επίσης όλα αυτά τα χρόνια η ασυδοσία σ'αυτό το δήμο από τον ίδιο το δήμο και τις επιχειρήσεις, η έλλειψη πεζοδρομίων, η τριτοκοσμική εικόνα, η κατάληψη των δρόμων με τριπλοπαρκαρίσματα, δεν δίνει καμία ελπίδα για καλύτερο μέλλον από πλευράς Δήμου. Επίσης κλείνουν τους δρόμους για υποτιθέμενα έργα και αυτό παρατείνεται για χρόνια με αποτέλεσμα να κάνουμε τεράστιους κύκλους, και όταν κλείνουν δεν βάζουν ούτε μια πινακίδα με αποτέλεσμα να μπαίνεις στο δρόμο για χιλιόμετρα και μετά να πας πάλι πίσω.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29601
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 15 Σεπ 2023, 12:08

hades έγραψε:
15 Σεπ 2023, 08:58
Νομίζω πρώτη φορά δεν θα πάω να ψηφίσω. Ολοι άνοστοι είναι και χωρίς όραμα για την περιοχή μας .
Ο Κουριαννίδης είναι αξιόλογη υποψηφιότητα και ασχολείται χρόνια με τα δημοτικά.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10336
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 15 Σεπ 2023, 12:14

Σέλευκας έγραψε:
15 Σεπ 2023, 09:03
Εγώ ψηφίζω σε περιφερειακό δήμο και επειδή κανένας υποψήφιος δεν μου λέει απολύτως τίποτα, δεν θα ψηφίσω.
Επίσης όλα αυτά τα χρόνια η ασυδοσία σ'αυτό το δήμο από τον ίδιο το δήμο και τις επιχειρήσεις, η έλλειψη πεζοδρομίων, η τριτοκοσμική εικόνα, η κατάληψη των δρόμων με τριπλοπαρκαρίσματα, δεν δίνει καμία ελπίδα για καλύτερο μέλλον από πλευράς Δήμου. Επίσης κλείνουν τους δρόμους για υποτιθέμενα έργα και αυτό παρατείνεται για χρόνια με αποτέλεσμα να κάνουμε τεράστιους κύκλους, και όταν κλείνουν δεν βάζουν ούτε μια πινακίδα με αποτέλεσμα να μπαίνεις στο δρόμο για χιλιόμετρα και μετά να πας πάλι πίσω.
Εύοσμος;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10447
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 15 Σεπ 2023, 12:17

Εγώ Καλαμαριά ψηφίζω
Σιγά μην πάω

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 15 Σεπ 2023, 12:19

Παλαιότερη τοποθέτηση μου για τον δήμο Αθηναίων, αλλά ισχύει και γενικότερα.
Αρχέλαος έγραψε:
07 Σεπ 2023, 17:16
Οι δημότες της Αθήνας ψηφίζουν ο,τι θεωρούν καλύτερο ή τελοσπάντων με διάφορα άλλα κριτήρια(γνωστοί σύμβουλοι) κλπ.
Αυτοί πληρώνουν και τις ακατάλληλες επιλογές, γιατί εξόσων έχω καταλάβει, μεταπολιτευτικά κάποια δουλειά έκαναν κυρίως οι Μπέης και Καμίνης.

Πάντως, ακόμα και αν ήμουν αντικομμουνιστής και έμενα στον συγκεκριμένο δήμο, θα ψήφιζα κομμουνιστή δήμαρχο.
Έτσι και αλλιώς δεν θα κινδύνευε ο καπιταλισμός και είναι πολύ πιο πιθανό να έκανε κάποια έργα ουσίας και δομικές κινήσεις, μη μένοντας στην βιτρίνα.
Ο λόγος αφορά την έννοια του κεντρικού σχεδιασμού και τις αρχές, συν το ότι δεν είναι προσωποπαγής σχηματισμός που μετράει η δική του εικόνα, ώστε να έχει αντικίνητρο για δραστηριότητες που φέρνουν προσωπική προβολή.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20312
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Σεπ 2023, 14:54

Αρχέλαος έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:19
Παλαιότερη τοποθέτηση μου για τον δήμο Αθηναίων, αλλά ισχύει και γενικότερα.
Αρχέλαος έγραψε:
07 Σεπ 2023, 17:16
Οι δημότες της Αθήνας ψηφίζουν ο,τι θεωρούν καλύτερο ή τελοσπάντων με διάφορα άλλα κριτήρια(γνωστοί σύμβουλοι) κλπ.
Αυτοί πληρώνουν και τις ακατάλληλες επιλογές, γιατί εξόσων έχω καταλάβει, μεταπολιτευτικά κάποια δουλειά έκαναν κυρίως οι Μπέης και Καμίνης.

Πάντως, ακόμα και αν ήμουν αντικομμουνιστής και έμενα στον συγκεκριμένο δήμο, θα ψήφιζα κομμουνιστή δήμαρχο.
Έτσι και αλλιώς δεν θα κινδύνευε ο καπιταλισμός και είναι πολύ πιο πιθανό να έκανε κάποια έργα ουσίας και δομικές κινήσεις, μη μένοντας στην βιτρίνα.
Ο λόγος αφορά την έννοια του κεντρικού σχεδιασμού και τις αρχές, συν το ότι δεν είναι προσωποπαγής σχηματισμός που μετράει η δική του εικόνα, ώστε να έχει αντικίνητρο για δραστηριότητες που φέρνουν προσωπική προβολή.
Ο Μπέης φύτεψε σχεδόν όλο το πράσινο που έχουμε σήμερα στην Αθήνα. Οι πριονοτσεκουράκηδες Πακιστανοί των λαμογιοσυνεργείων κλαδέματος έχουν κάνει ότι περνά από το χέρι τους για να το καταστρέψουν. Σε όλους τους δήμους αυτό το κακό βέβαια, παντού η ίδια σφαγή γίνεται.

Ο Έβερτ έκανε μια αξιοπρεπή συντήρηση στο έργο του Μπεή.

Ο Καμίνης νοικοκύρεψε τα οικονομικά του δήμου και γενικώς έχει την φήμη του έντιμου, νομίζω δικαιολογημένα.

Οι υπόλοιποι για σφαλιάρες, με αποκορύφωμα το σημερινό σούργελο.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9172
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 15 Σεπ 2023, 15:51

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:14
Σέλευκας έγραψε:
15 Σεπ 2023, 09:03
Εγώ ψηφίζω σε περιφερειακό δήμο και επειδή κανένας υποψήφιος δεν μου λέει απολύτως τίποτα, δεν θα ψηφίσω.
Επίσης όλα αυτά τα χρόνια η ασυδοσία σ'αυτό το δήμο από τον ίδιο το δήμο και τις επιχειρήσεις, η έλλειψη πεζοδρομίων, η τριτοκοσμική εικόνα, η κατάληψη των δρόμων με τριπλοπαρκαρίσματα, δεν δίνει καμία ελπίδα για καλύτερο μέλλον από πλευράς Δήμου. Επίσης κλείνουν τους δρόμους για υποτιθέμενα έργα και αυτό παρατείνεται για χρόνια με αποτέλεσμα να κάνουμε τεράστιους κύκλους, και όταν κλείνουν δεν βάζουν ούτε μια πινακίδα με αποτέλεσμα να μπαίνεις στο δρόμο για χιλιόμετρα και μετά να πας πάλι πίσω.
Εύοσμος;
Παύλου Μελά
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6725
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 15 Σεπ 2023, 15:59

Σέλευκας έγραψε:
15 Σεπ 2023, 15:51
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:14
Σέλευκας έγραψε:
15 Σεπ 2023, 09:03
Εγώ ψηφίζω σε περιφερειακό δήμο και επειδή κανένας υποψήφιος δεν μου λέει απολύτως τίποτα, δεν θα ψηφίσω.
Επίσης όλα αυτά τα χρόνια η ασυδοσία σ'αυτό το δήμο από τον ίδιο το δήμο και τις επιχειρήσεις, η έλλειψη πεζοδρομίων, η τριτοκοσμική εικόνα, η κατάληψη των δρόμων με τριπλοπαρκαρίσματα, δεν δίνει καμία ελπίδα για καλύτερο μέλλον από πλευράς Δήμου. Επίσης κλείνουν τους δρόμους για υποτιθέμενα έργα και αυτό παρατείνεται για χρόνια με αποτέλεσμα να κάνουμε τεράστιους κύκλους, και όταν κλείνουν δεν βάζουν ούτε μια πινακίδα με αποτέλεσμα να μπαίνεις στο δρόμο για χιλιόμετρα και μετά να πας πάλι πίσω.
Εύοσμος;
Παύλου Μελά
πολιχνη σταυρουπολη ευκαρπια κτλ δλδ. Αλλοι εκεί για σφαλιάρες
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

lagavulis
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 15 Σεπ 2023, 16:13

Scouser έγραψε:
15 Σεπ 2023, 08:45
Όσοι ψηφίζετε Δήμο Θεσσαλονίκης, ποιον υποψήφιο Δήμαρχο και Περιφερειάρχη σκοπεύετε να ψηφίσετε; Για πρώτη φορά μετά από χρόνια, μου φαίνονται όλες οι περιπτώσεις λίγο πολύ ίδιες και μπορεί στην τελική να μην πάω και καθόλου, αλλά όσοι σκοπεύετε να ψηφίσετε, πώς το σκέφτεστε;
Είμαι 25 χρόνια στην πόλη και για πρώτη φορά σκέφτομαι σοβαρά να φέρω τα εκλογικά μου δικαιώματα εδώ για να ψηφίσω ο,τιδήποτε εκτός Ζέβρα.
Η πόλη είναι στη χειρότερη κατάσταση που μπορώ να θυμηθώ, το κέντρο δλδ, που ζω και κινούμαι.
Και είναι τρελό, γιατί έχουμε τον περισσότερο τουρισμό έβερ ως πόλη και την ίδια στιγμή, στο κέντρο πρέπει να κινούνται 4 σκουπιδιάρικα όλα κι όλα. Το ωραιότερο σημείο, η Άνω Πόλη, είναι μία απέραντη χωματερή.
Θεωρώ ότι είχαν και πολύ χρόνο στα λοκντάουν για να διορθώσουν κακοτεχνίες, αλλά παπάρια.
Πρώτη φορά με απασχολεί τι ρόλο βαράει ένας δήμαρχος σε μία πόλη.

Και έχω ζήσει εποχές με Γατόπαρδο και Ζορό, έ.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10336
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 15 Σεπ 2023, 16:17

lagavulis έγραψε:
15 Σεπ 2023, 16:13
Scouser έγραψε:
15 Σεπ 2023, 08:45
Όσοι ψηφίζετε Δήμο Θεσσαλονίκης, ποιον υποψήφιο Δήμαρχο και Περιφερειάρχη σκοπεύετε να ψηφίσετε; Για πρώτη φορά μετά από χρόνια, μου φαίνονται όλες οι περιπτώσεις λίγο πολύ ίδιες και μπορεί στην τελική να μην πάω και καθόλου, αλλά όσοι σκοπεύετε να ψηφίσετε, πώς το σκέφτεστε;
Είμαι 25 χρόνια στην πόλη και για πρώτη φορά σκέφτομαι σοβαρά να φέρω τα εκλογικά μου δικαιώματα εδώ για να ψηφίσω ο,τιδήποτε εκτός Ζέβρα.
Η πόλη είναι στη χειρότερη κατάσταση που μπορώ να θυμηθώ, το κέντρο δλδ, που ζω και κινούμαι.
Και είναι τρελό, γιατί έχουμε τον περισσότερο τουρισμό έβερ ως πόλη και την ίδια στιγμή, στο κέντρο πρέπει να κινούνται 4 σκουπιδιάρικα όλα κι όλα. Το ωραιότερο σημείο, η Άνω Πόλη, είναι μία απέραντη χωματερή.
Θεωρώ ότι είχαν και πολύ χρόνο στα λοκντάουν για να διορθώσουν κακοτεχνίες, αλλά παπάρια.
Πρώτη φορά με απασχολεί τι ρόλο βαράει ένας δήμαρχος σε μία πόλη.

Και έχω ζήσει εποχές με Γατόπαρδο και Ζορό, έ.
Ο γατόπαρδος είναι ο ατσαλάκωτος; Τώρα που καταλάγιασαν τα πάθη τον θυμόσαστε και κλαίτε
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 3043
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 15 Σεπ 2023, 18:59

Δεν ψηφίζω στον Δήμο Θεσσαλονίκης αλλά αν το έκανα θα καταψηφιζα τον άχρηστο τον Ζέρβα. Ούτε ένα έργο δεν παρουσίασε κατα τη θητεία του, το μόνο που έκανε ήταν να υποβαθμίζει αυτά που πέτυχε ο Μπουτάρης
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3684
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Θεσσαλονικείς, τι θα ψηφίσετε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 16 Σεπ 2023, 00:17

Παρότι δεν ψηφίζω Θεσσαλονίκη αλλά δυτικά,όλοι οι υποψήφιοι της Θεσσαλονίκης λένε ότι θα κάνουν ακριβώς τα ίδια στο πρόγραμμα τους.

Ο Ζέρβας έχει να παρουσιάσει κάτι ασφαλτοστρώσεις της κακιάς ώρας.
Τα σκουπίδια σε πνίγουν, δρόμοι και πεζοδρόμια για κλάματα.
Πραγματικά εκτός από τους παρατρεχάμενους του Ζέρβα ποιος άλλος θα τον ψηφίσει;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών