Ψήφισα στην Αυστραλία

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
ενωσηΚ
Δημοσιεύσεις: 1105
Εγγραφή: 03 Μάιος 2019, 01:26

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ενωσηΚ » 19 Μάιος 2019, 06:25

Μηχανικός έγραψε:
18 Μάιος 2019, 11:50
Chilloutbuddy έγραψε:
18 Μάιος 2019, 11:26
Βάζω ξυπνητήρι σήμερα στις 10:29 να δω Μπακς-Ράπτορς, μόλις σηκώνομαι μου λέει το έτερον ήμιση μην ξεχάσεις να πας να ψηφίσεις.
Ποιός; Που; Γιατί; Τι μας βρήκε;
Βουλευτικές λέει. Μλκ τι ευλογημένη χώρα, δεν είχα πάρει χαμπάρι Χρη-στό.
Βοηθάει βέβαια κι ότι έχω να δω τηλεόραση απ'το 2004 :lol:
Ε μόλις τέλειωσε το παιχνίδι πήγα, σε 10 λεπτά είχα ξεμπερδέψει.
Ψήφισα πάλι. Υπεύθυνα αυτή τη φορά.
Μήπως ξέρεις πως επιλέγονται τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής και άμα πληρώνονται;

ΧΑΧΑΧΑΧΑ
και αν εχουνε γκομεναρες δικαστικούς με υποτακτικους-γραμματεις ξέχασες να ρωτησεις
LEONAS έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:51
Εγώ ξυπόλητος και ξεβρακωτος

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 20 Μάιος 2019, 19:44

the comet the course the tail έγραψε:
18 Μάιος 2019, 19:49


φίλοι αυγά, ορέστη και χουργιάτ:

Εικόνα

:e040:

το ξες φίλε μου κόμετ πότε καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα έχουν στραφεί τα πάνω κάτω;
κάποτε -και σε καιρούς που θυμάσαι βρε μπούμερ- το να πείς κάποιον "αυγό" έληγε την συζήτηση.
Το ίδιο με τα "ρατσιστή", "σεξιστή", "ισλαμοφοβικέ".

Είμαστε στο σήμερα όμως. Και σήμερα η συζήτηση ξεκινά με την ατάκα αυγό.

Ποστάρισες μια φωτό από το κίνημα WAR, "Warriors of the Aboriginal Resistance".
Μπορείς να μου βρείς από που χρηματοδοτούνται;
Και όχι, δεν μου αρκεί το "δωρεές στο φέησμπουκ".

Καλό σου απόγευμα.

the comet the course the tail

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 20 Μάιος 2019, 20:51

Χουργιατς έγραψε:
20 Μάιος 2019, 19:44
the comet the course the tail έγραψε:
18 Μάιος 2019, 19:49


φίλοι αυγά, ορέστη και χουργιάτ:

Εικόνα

:e040:

το ξες φίλε μου κόμετ πότε καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα έχουν στραφεί τα πάνω κάτω;
κάποτε -και σε καιρούς που θυμάσαι βρε μπούμερ- το να πείς κάποιον "αυγό" έληγε την συζήτηση.
Το ίδιο με τα "ρατσιστή", "σεξιστή", "ισλαμοφοβικέ".

Είμαστε στο σήμερα όμως. Και σήμερα η συζήτηση ξεκινά με την ατάκα αυγό.

Ποστάρισες μια φωτό από το κίνημα WAR, "Warriors of the Aboriginal Resistance".
Μπορείς να μου βρείς από που χρηματοδοτούνται;
Και όχι, δεν μου αρκεί το "δωρεές στο φέησμπουκ".

Καλό σου απόγευμα.
από τον Σόρος χρηματοδοτούνται, σαν το ΑΝΤΑΡCIA φίλε χουργιάτ;
η αλήθεια είναι ότι δεν χωνεύω πολύ ότι έχει να κάνει με αλυτρωτισμούς, μνημόσυνα καταστροφών, γενοκτονιών και γενικά με το παρελθόν. και η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να είμαι δίκαιος και σωστός, με την παραπάνω ανάρτηση.
αλλά το δίκαιο είναι δίκαιο φίλε, άσχετα αν και αυτό στις μέρες μας έγινε καταναλωτικό προϊόν, άσχετα αν το καπέλωσαν επιτροπές και μκο, άσχετα αν δεν εντάσσεται πάντα σε ένα γενικότερο πλαίσιο*.

* ποιο πλαίσιο όμως;**

** υ.γ. εγώ έχω καταθέσει σε στιγμές νηφαλιότητας και ευθύτητας με ποιους είμαι.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49256
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Μάιος 2019, 21:04

Τι χαχα μωρή βλαμμένη λέω μέσα μου, τες πα μου δίνει τη χαρτούρα, λέω που είναι το παραβάν, μου λέει δεν έχει παραβάν, εκεί πήγαινε με τους άλλους:
Αυτή τί ήταν εκεί, εφορευτική επιτροπή μόνη της? Δικαστική αντιπρόσωπος που δεν εμφανίστηκε η εφορευτική επιτροπή και είπε να το κάνει μπουρδέλο? Την πληρώνουνε τουλάχιστον?
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 49256
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 20 Μάιος 2019, 21:06

Χουργιατς έγραψε:
20 Μάιος 2019, 19:44
the comet the course the tail έγραψε:
18 Μάιος 2019, 19:49


φίλοι αυγά, ορέστη και χουργιάτ:

Εικόνα

:e040:

το ξες φίλε μου κόμετ πότε καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα έχουν στραφεί τα πάνω κάτω;
κάποτε -και σε καιρούς που θυμάσαι βρε μπούμερ- το να πείς κάποιον "αυγό" έληγε την συζήτηση.
Το ίδιο με τα "ρατσιστή", "σεξιστή", "ισλαμοφοβικέ".

Είμαστε στο σήμερα όμως. Και σήμερα η συζήτηση ξεκινά με την ατάκα αυγό.

Ποστάρισες μια φωτό από το κίνημα WAR, "Warriors of the Aboriginal Resistance".
Μπορείς να μου βρείς από που χρηματοδοτούνται;
Και όχι, δεν μου αρκεί το "δωρεές στο φέησμπουκ".

Καλό σου απόγευμα.
Η Αυστραλία είναι "κλεμμένη γή", που πάρθηκε με τη βία, αλλά η Κωνσταντινούπολη είναι "τουρκική δικαιωματικά", για τον Κομήτη. :fp:
Αλιόσα έγραψε:
14 Μάιος 2024, 14:52
Μια φορά ριξαμε για πλάκα και αβολιδωτο, τοσο αρχιδια ειχαμε.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 20 Μάιος 2019, 21:29

Αυτό δεν είναι εκλογές.. eurovision είναι! :lol:
Ωραίο πάντως αυτό με τη βαθμολογία κατά σειρά προτίμησης. Βάζεις ας πούμε ΚΚΕ 1, ΚΚΕ-ΜΛ 2, ΜΛ ΚΚΕ 3, ΟΑΚΚΕ 4, ΑΝΤΑΡΣΥΑ 5 :lol:

Ευχαριστούμε chill για το ωραίο ρεπορτάζ! :smt023
(Τώρα το είδα..) :)
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10423
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 21 Μάιος 2019, 06:13

Kauldron έγραψε:
20 Μάιος 2019, 21:04
Τι χαχα μωρή βλαμμένη λέω μέσα μου, τες πα μου δίνει τη χαρτούρα, λέω που είναι το παραβάν, μου λέει δεν έχει παραβάν, εκεί πήγαινε με τους άλλους:
Αυτή τί ήταν εκεί, εφορευτική επιτροπή μόνη της? Δικαστική αντιπρόσωπος που δεν εμφανίστηκε η εφορευτική επιτροπή και είπε να το κάνει μπουρδέλο? Την πληρώνουνε τουλάχιστον?
Δεν έχω ιδέα φίλε σόρι
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 21 Μάιος 2019, 11:08

Chilloutbuddy έγραψε:
21 Μάιος 2019, 06:13
Φίλε αληθεύει ότι αυτός που τελικά βγήκε πρώτος ήταν rank outsider και οι δημοσκοπήσεις τον έδειχναν μόνιμα πίσω στην κούρσα;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10423
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 21 Μάιος 2019, 11:34

-71 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:08
Chilloutbuddy έγραψε:
21 Μάιος 2019, 06:13
Φίλε αληθεύει ότι αυτός που τελικά βγήκε πρώτος ήταν rank outsider και οι δημοσκοπήσεις τον έδειχναν μόνιμα πίσω στην κούρσα;
πέτυχες άνθρωπο να ρωτήσεις τώρα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 21 Μάιος 2019, 11:37

Chilloutbuddy έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:34
-71 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:08
Chilloutbuddy έγραψε:
21 Μάιος 2019, 06:13
Φίλε αληθεύει ότι αυτός που τελικά βγήκε πρώτος ήταν rank outsider και οι δημοσκοπήσεις τον έδειχναν μόνιμα πίσω στην κούρσα;
πέτυχες άνθρωπο να ρωτήσεις τώρα :lol:
Το κακό με τις δημοσκοπήσεις: Η κάλπη

Εικόνα

Το σύνολο των δημοσκοπήσεων δεν του άφηνε περιθώρια για ελπίδες παραμονής στον πρωθυπουργικό θώκο στην Αυστραλία, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην αντιπολίτευση.

Η μεγάλη δημοσκόπηση, όμως, αυτή της κάλπης, τον ξανάφερε στης εξουσίας το άτι. Η αυστραλιανή βιομηχανία έρευνας της αγοράς άρχισε ήδη έρευνα για να διαπιστώσει τα αίτια που οδήγησαν στις εσφαλμένες προβλέψεις.

Είναι ξεπερασμένη η μεθοδολογία ή μήπως απαρχαιωμένες οι πρακτικές λήψης δειγμάτων, γι’ αυτό και το εκλογικό αποτέλεσμα εμπίπτει στο πεδίο των πολιτικών θαυμάτων;

Πολιτικοί αναλυτές αναφέρουν στην «Guardian» ότι το πρόβλημα εστιάζεται στο λεγόμενο σφάλμα δειγματοληψίας. Η αβεβαιότητα σε μία δημοσκόπηση, εξηγούν, οφείλεται εν πολλοίς στο γεγονός ότι η έρευνα απευθύνεται σε ένα υποσύνολο.

Πάντα, υποσύνολο ερευνάται, τον κόσμο μην υποτιμάτε. Πότε η λογική των δημοσκοπήσεων λειτουργεί καλά; Σε σταθερά εκλογικά σώματα, με χαμηλούς όγκους απροσδιόριστης ψήφου.

Θα μου πείτε ότι δεν είναι όλες οι δημοσκοπήσεις ίδιες. Διαφέρουν ανάλογα με το δειγματοληπτικό σχέδιο, το ερωτηματολόγιο και τις κλίμακες, την ποιοτική συλλογή δεδομένων, τη στατιστική ανάλυση και τα εργαλεία και βέβαια το ανθρώπινο (επιστημονικό) δυναμικό. Μόνο που στο παράδειγμα της Αυστραλίας, αλλά και το 2016 με το Brexit και τη Χίλαρι, όλες -μία μόνο έδινε νικητή τον Τραμπ: η καθημερινή δημοσκόπηση USC Dornsife-Los Angeles Times- έπεσαν έξω.

Αφήνοντας τα τεχνικά, για τους πολλούς βαρετά, υπάρχει μια συνθήκη που δυσκολεύει τις εταιρείες να προβλέψουν νίκη. Τα ινστιτούτα δημοσκοπήσεων πρέπει να ανιχνεύουν όχι μόνο ψυχολογία και να προσεγγίσουν τάση, αλλά και εκλογική συμμετοχή σε ένα περιβάλλον πολύ πιο ευέλικτο και μεταβαλλόμενο σε σχέση με το παρελθόν.

Το θέμα είναι σοβαρό και υπερβαίνει τις δημοσκοπήσεις. Αφορά τον μεγάλο συγγενή, που ασθενεί, την πολιτική. Αυτή η ρευστότητα δεν αφορά μόνο τις προβλέψεις, είναι πλέον δομικό στοιχείο της πολιτικής ζωής. Κι αυτό μπορεί να κρύβει εκπλήξεις. Θετικές ή αρνητικές.

Το κινούμενο τοπίο έχει άλλους νόμους. Οι δημοσκόποι μάλλον δεν έχουν (ακόμη) τα μεθοδολογικά εργαλεία για να το αξιολογήσουν και να το διαχειριστούν.

Το κινούμενο τοπίο έχει φάσεις, όπου δεν χωρούν αλαζονικές εξάρσεις του τύπου «ο Χ έχει τόσο λίγες πιθανότητες να χάσει, όσο και ένας παίκτης του NFL να χάσει μια μπαλιά στα 33 μέτρα».

Κι αν τη χάσει, ξανασυζητάμε από την αρχή τις φάσεις και αλλάζουμε τις διατάξεις.


source:https://www.naftemporiki.gr/story/14777 ... is-i-kalpi

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 21 Μάιος 2019, 11:40

Chilloutbuddy έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:34
-71 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:08
Chilloutbuddy έγραψε:
21 Μάιος 2019, 06:13
Φίλε αληθεύει ότι αυτός που τελικά βγήκε πρώτος ήταν rank outsider και οι δημοσκοπήσεις τον έδειχναν μόνιμα πίσω στην κούρσα;
πέτυχες άνθρωπο να ρωτήσεις τώρα :lol:
Κατάλαβες τώρα προς τι η ερώτηση; Πάτημα ήθελε ρε, για να απαντήσει και να πει "έχουμε ελπίδες λοιπόν". :lol:


-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 21 Μάιος 2019, 11:52

shrike έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:40

Κατάλαβες τώρα προς τι η ερώτηση; Πάτημα ήθελε ρε, για να απαντήσει και να πει "έχουμε ελπίδες λοιπόν". :lol:
Δεν νομίζω να ψήφιζε καλύτερο βιογραφικό της χώρας ο Τσίλλ,αν ήταν Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 21 Μάιος 2019, 11:54

-71 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:52
shrike έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:40

Κατάλαβες τώρα προς τι η ερώτηση; Πάτημα ήθελε ρε, για να απαντήσει και να πει "έχουμε ελπίδες λοιπόν". :lol:
Δεν νομίζω να ψήφιζε καλύτερο βιογραφικό της χώρας ο Τσίλλ,αν ήταν Ελλάδα.
Αυτό το ξέρει ο ίδιος, φυσικά.

Εγώ απλά επεσήμανα τον λόγο που του έκανες την ερώτηση, ή τέλος πάντων, αυτό που κατάλαβα εγώ. Αν κάνω λάθος, σόρυ...


-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 21 Μάιος 2019, 12:18

shrike έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:54

Αυτό το ξέρει ο ίδιος, φυσικά.

Εγώ απλά επεσήμανα τον λόγο που του έκανες την ερώτηση, ή τέλος πάντων, αυτό που κατάλαβα εγώ. Αν κάνω λάθος, σόρυ...
Αυτό το ξέρει και όποιος παρακουθεί αυτόν τον αξιόλογο χρήστη εδώ και καιρό.Εσύ απλά ήθελες να γαμήσεις μια συζήτηση ανάμεσα σε δύο τρίτους.Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη όμως...εσύ είσαι αυτό που είσαι και δεν αλλάζει.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ψήφισα στην Αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 21 Μάιος 2019, 12:47

-71 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 12:18
shrike έγραψε:
21 Μάιος 2019, 11:54

Αυτό το ξέρει ο ίδιος, φυσικά.

Εγώ απλά επεσήμανα τον λόγο που του έκανες την ερώτηση, ή τέλος πάντων, αυτό που κατάλαβα εγώ. Αν κάνω λάθος, σόρυ...
Αυτό το ξέρει και όποιος παρακουθεί αυτόν τον αξιόλογο χρήστη εδώ και καιρό.Εσύ απλά ήθελες να γαμήσεις μια συζήτηση ανάμεσα σε δύο τρίτους.Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγγνώμη όμως...εσύ είσαι αυτό που είσαι και δεν αλλάζει.
Εγώ "γάμησα" τη συζήτηση μεταξύ δύο τρίτων; Είσαι σίγουρος γι' αυτό;

Chill: Πήγα ψήφισα, δεν έχω ιδέα τι και πως, δεν ξέρω καν ποια είναι τα κόματα, δεν... δεν... δεν...
-71: Είναι αλήθεια ότι βγήκε το αουτσάιντερ κι όχι αυτό που δείχναν οι δημοσκοπήσεις;
Chill: Λάθος άνθρωπο ρωτάς.
-71: Δείτε εδώ μια είδηση που εντελώς τυχαία πέτυχα μόλις τώρα, που λέει ότι στην Αυστραλία τελικά κέρδισε το κυβερνών κόμμα, κόντρα στις δημοσκοπήσεις που το δείχναν να είναι πίσω. {wishful thinking mode}ρε, λες να γίνεται τελικά;{/wishful thinking mode}

:lol:

Edit: συμπληρωματικά, εγώ ναι, "είμαι αυτό που είμαι" όπως λες. Ισχύει. Αλλά τι είναι αυτό, ιδέα δεν έχεις.
Σε αντίθεση με σένα βέβαια και όλα τα υπόλοιπα κομματοντόγκς, που έχετε αφιερώσει τη ζωή σας στον "σκοπό" σας.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών