Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11657
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 17 Σεπ 2022, 15:25

Γάταρος έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:09
Beria έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:21
Η μόδα μεταφέρθηκε προς τα κάτω και δεν υπήρξε μικροαστική οικογένεια στα τέλη του 90 χωρίς Ιάσονα
Ο μόνος Ιάσονας που ξέρω είναι ο Ευαγγελόπουλος στη σειρά Ρετιρέ. Δεν έχω συναντήσει ποτέ Ιάσονα και αν ήταν πράγματι τόσο πολλοί θα έπρεπε να έχω συναντήσει έστω έναν.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%99% ... E%BF%CF%82
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Σεπ 2022, 15:27

waldorf έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:20
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:58
... Ραλλού,...
Αυτό το όνομα μου αρέσει πολύ για κάποιο λόγο.Γνωρίζεις ποιό είναι το "κανονικό" του;
Κοραλλία, Ραλλία/Ραούλ.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Σεπ 2022, 15:30

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:25
Γάταρος έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:09
Beria έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:21
Η μόδα μεταφέρθηκε προς τα κάτω και δεν υπήρξε μικροαστική οικογένεια στα τέλη του 90 χωρίς Ιάσονα
Ο μόνος Ιάσονας που ξέρω είναι ο Ευαγγελόπουλος στη σειρά Ρετιρέ. Δεν έχω συναντήσει ποτέ Ιάσονα και αν ήταν πράγματι τόσο πολλοί θα έπρεπε να έχω συναντήσει έστω έναν.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%99% ... E%BF%CF%82
Ξέρω κι εγώ έναν. Το μοναδικό μου βαφτιστήρι. Όταν μου το πρότειναν, μου είπαν να διαλέξω εγώ όνομα. Και διάλεξα το Ιάσων.

Αν ήξερα ότι θα κατέληγε στο τετρασύλλαβο, που μου ψιλοσπάει τα νεύρα*, θα διάλεγα άλλο.


*Όχι λόγω Αποστολόπουλου αλλά από τη συνήθεια προσθήκης κι άλλης συλλαβής, στα αρχαία ονόματα, χάριν δημοκρατικιάς λαϊκότητας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 17 Σεπ 2022, 15:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Σεπ 2022, 15:32

George_V έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:05
Eιναι παλιά συνήθεια στη Μάνη και το έχω ακούσει πολλές φορές να αποκαλούν τα αβαφτιστα ακόμα παιδιά με το όνομα "Δρακος" και "Δρακούλα" (αρσενικό και θηλυκο αντίστοιχα).
Τι εννοείς τα αβάφτιστα; Μετά τους δίνουν άλλα ονόματα; Γνωρίζω Μανιάτη βαφτισμένο με το όνομα αυτό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27297
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Σεπ 2022, 15:35

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:25
Γάταρος έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:09
Beria έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:21
Η μόδα μεταφέρθηκε προς τα κάτω και δεν υπήρξε μικροαστική οικογένεια στα τέλη του 90 χωρίς Ιάσονα
Ο μόνος Ιάσονας που ξέρω είναι ο Ευαγγελόπουλος στη σειρά Ρετιρέ. Δεν έχω συναντήσει ποτέ Ιάσονα και αν ήταν πράγματι τόσο πολλοί θα έπρεπε να έχω συναντήσει έστω έναν.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%99% ... E%BF%CF%82
+τζέισον αντιγόνη
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25467
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Σεπ 2022, 15:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:30
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:25
Γάταρος έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:09

Ο μόνος Ιάσονας που ξέρω είναι ο Ευαγγελόπουλος στη σειρά Ρετιρέ. Δεν έχω συναντήσει ποτέ Ιάσονα και αν ήταν πράγματι τόσο πολλοί θα έπρεπε να έχω συναντήσει έστω έναν.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%99% ... E%BF%CF%82
Ξέρω κι εγώ έναν. Το μοναδικό μου βαφτιστήρι. Όταν μου το πρότειναν, μου είπαν να διαλέξω εγώ όνομα. Και διάλεξα το Ιάσων.

Αν ήξερα ότι θα κατέληγε στο τετρασύλλαβο, που μου ψιλοσπάει τα νεύρα*, θα διάλεγα άλλο.


*Όχι λόγω Αποστολόπουλου αλλά από τη συνήθεια προσθήκης κι άλλης συλλαβής, στα αρχαία ονόματα, χάριν δημοκρατικιάς λαϊκότητας.
Αφού τετρασυλλαβο είναι το Ιάσων σε όλες τις πτώσεις πλην ονομαστικής και κλητικης, Γαλή
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41149
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2022, 15:40

Ερμής έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:12
Φαινόμενο που το συναντάμε για πάνω από δεκαετία απλά τώρα πιστεύω πως έχει κορυφωθεί.
Πήγα το πρωί σε μια παιδική χαρά εδώ κοντά στο πατρικό το γιο με την ανιψιά.
Σε σύνολο 30 παιδιών ήταν τα μοναδικά παιδιά με όνομα Κωνσταντίνος και Ελένη. Δεν άκουσα ούτε μια Μαρια ούτε μια Κατερινα, ούτε ένα Γιώργο, ούτε ένα Γιάννη Δημήτρη κλπ.
Μέτρησα 2 μαξιμους, 3 νεφελες, Κάρολο αλλά και κάτι περίεργα που δε τα είχα ξανακούσει όπως Ελυσεα Αμέλια Ελενικη.
Καλά κάνεις δε θέλει να δώσει το όνομα των γονιών του στο παιδί του; τόσο πολύ τους βρωμάνε τα ονόματα τους; Γιατί εικάζω πως και αυτούς δε τους λένε Φαεθοντα και Ευρυσθεα
Παίζει στην περιοχή που μένεις. Στην δική μου περιοχή όλοι έχουν κοινά ονόματα.

Αλλά δεν βρίσκω ότι είναι μάστιγα η ποικιλία. Είναι κουραστικό να έχεις 500 Κωστήδες και 1400 Ελένες. Από την μεριά της μάνας μου είμαστε 5 ξαδέρφια Δημήτρηδες/Δήμητρες, 5 ξαδέρφια Άγγελοι/Αγγελικές και 2 Γιώργηδες/Γεωργίες σε σύνολο 14 ατόμων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41149
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2022, 15:43

Εγώ πάντως αν κάνω παιδιά θα τα ονομάσω Αλιάκμονα και Καληδονία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41149
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Σεπ 2022, 15:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:30
Ξέρω κι εγώ έναν. Το μοναδικό μου βαφτιστήρι. Όταν μου το πρότειναν, μου είπαν να διαλέξω εγώ όνομα. Και διάλεξα το Ιάσων.

Αν ήξερα ότι θα κατέληγε στο τετρασύλλαβο, που μου ψιλοσπάει τα νεύρα*, θα διάλεγα άλλο.

*Όχι λόγω Αποστολόπουλου αλλά από τη συνήθεια προσθήκης κι άλλης συλλαβής, στα αρχαία ονόματα, χάριν δημοκρατικιάς λαϊκότητας.
Στην αντίθετη περίπτωση θα είχαμε το φαινόμενο που είδαμε στο περσινό GNTM, όπου ο Ναπολέων έγινε άκλιτος και ήταν ο Ναπολέων - του Ναπολέων. Καλύτερα τετρασύλλαβο σε όλες τις πτώσεις παρά άκλιτο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14827
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 17 Σεπ 2022, 15:49

George_V έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:03
Έχω ένα γνωστό στην Αμερική που έχει 5 κόρες και διάλεξε τα ονόματα τους έτσι ώστε να έχουν όλα την ίδια κατάληξη (τουλάχιστον στο υποκοριστικο)

Με σειρά εμφανισης: Mary, Mandy, Cassie, Sandy, Lily.
Καμμία Slutty παίζει, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21714
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Σεπ 2022, 15:51

George_V έγραψε:
17 Σεπ 2022, 14:20
Περιμένω να δω ποιος θα βαφτίσει το παιδι του "Αρχιδαμος".

Με τέτοιο όνομα παρότι τιμημένο στην Αρχαια Ελλάδα στη Νέα Ελλάδα θα τρως δούλεμα από τη μέρα που γεννήθηκες μέχρι τα 90 σου.
Αμ, Αλκιβιάδης... ουπς, υπάρχει αυτό :oops:
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25467
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Σεπ 2022, 15:51

hellegennes έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:30
Ξέρω κι εγώ έναν. Το μοναδικό μου βαφτιστήρι. Όταν μου το πρότειναν, μου είπαν να διαλέξω εγώ όνομα. Και διάλεξα το Ιάσων.

Αν ήξερα ότι θα κατέληγε στο τετρασύλλαβο, που μου ψιλοσπάει τα νεύρα*, θα διάλεγα άλλο.

*Όχι λόγω Αποστολόπουλου αλλά από τη συνήθεια προσθήκης κι άλλης συλλαβής, στα αρχαία ονόματα, χάριν δημοκρατικιάς λαϊκότητας.
Στην αντίθετη περίπτωση θα είχαμε το φαινόμενο που είδαμε στο περσινό GNTM, όπου ο Ναπολέων έγινε άκλιτος και ήταν ο Ναπολέων - του Ναπολέων. Καλύτερα τετρασύλλαβο σε όλες τις πτώσεις παρά άκλιτο.
Ακριβώς!
Σαν το ακλιτο Ελλάς των υπερπατριωτών
της Ελλάς
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Σεπ 2022, 15:51

Beria έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:30
Ξέρω κι εγώ έναν. Το μοναδικό μου βαφτιστήρι. Όταν μου το πρότειναν, μου είπαν να διαλέξω εγώ όνομα. Και διάλεξα το Ιάσων.

Αν ήξερα ότι θα κατέληγε στο τετρασύλλαβο, που μου ψιλοσπάει τα νεύρα*, θα διάλεγα άλλο.


*Όχι λόγω Αποστολόπουλου αλλά από τη συνήθεια προσθήκης κι άλλης συλλαβής, στα αρχαία ονόματα, χάριν δημοκρατικιάς λαϊκότητας.
Αφού τετρασυλλαβο είναι το Ιάσων σε όλες τις πτώσεις πλην ονομαστικής και κλητικης, Γαλή
Ναι, αλλά το θέμα είναι πως προσφωνείς κάποιον. :lol:


Σε κάθε περίπτωση, δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα κατέληγε τετρασύλλαβο. Πάντα μου άρεσε ως όνομα, δεν το θεώρησα πομπώδες και το πρότεινα. Και φυσικά μετά από συνεννόηση με τον παππού του παιδιού, που συμφώνησε μαζί μου, διαφορετικά δεν θα το έκανα. Ήταν σαν μυστική συμφωνία και μετά από 6 χρόνια, που είχε πλέον καθιερωθεί το τετρασύλλαβο, τα λέγαμε και γελούσαμε που είχαμε και οι δύο πέσει έξω, γιατί δεν είχαμε υπολογίσει τον παράγοντα "δημοκρατικιά εκλαΐκευση" των πραγμάτων. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17206
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Σεπ 2022, 15:52

Νεοελληνικές μπούρδες.
Ο γιδοελ νομίζει ότι αν δώσει κάποιο σπάνιο και "όμορφο" όνομα στο παιδί του θ' ανέβει λέβελ και θα είναι κάτι σαν γαλαζοαιματος αυτός και το παιδί του.
Ου ρε τραχαναδες.
Τηρείστε την ελληνική παράδοση.
Τι κακό έχει δηλαδή;
Που στο κάτω κάτω της γραφης θα δώσετε και μια επιπλέον χαρά στους παππούδες που οι περισσότεροι πεθαίνουν για τα εγγόνια τους!
Γίνετε άνθρωποι και μάθετε να είστε αυθεντικοί και να μην πιθηκιζετε.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21714
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Νεόκοπα ονόματα, αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Σεπ 2022, 15:52

Beria έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Σεπ 2022, 15:30
Ξέρω κι εγώ έναν. Το μοναδικό μου βαφτιστήρι. Όταν μου το πρότειναν, μου είπαν να διαλέξω εγώ όνομα. Και διάλεξα το Ιάσων.

Αν ήξερα ότι θα κατέληγε στο τετρασύλλαβο, που μου ψιλοσπάει τα νεύρα*, θα διάλεγα άλλο.


*Όχι λόγω Αποστολόπουλου αλλά από τη συνήθεια προσθήκης κι άλλης συλλαβής, στα αρχαία ονόματα, χάριν δημοκρατικιάς λαϊκότητας.
Αφού τετρασυλλαβο είναι το Ιάσων σε όλες τις πτώσεις πλην ονομαστικής και κλητικης, Γαλή
Ναι, αλλά αυτές οι πτώσεις καταργούνται σιγά σιγά, αν το έχεις προσέξει, μόνο ονομαστική και κλητική θα μείνουν
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών