απορία με το Καλή Συνέχεια

Εδώ συζητάμε οτιδήποτε δεν περιλαμβάνεται στις υπόλοιπες κατηγορίες.
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Μάιος 2024, 18:06

Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 18:04
Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:59
Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:56
Mετά τα μνημόνια σε μαγαζιά αλυσίδες οι υπάλληλοι θυμάμαι να το πρωτοάκουσα συστηματικά. Κάτι γρηγόρη μικρογεύματα και τέτοια στυλ Πριν δεν θυμάμαι. Κάποιος εταιρικός μανατζαραίος πρέπει να το προώθησε, βρωμάει εταιρική κουλτούρα.
Και τα δεν υπάρχει, τα σπάει κλπ είναι σαν να τα προωθήσε κάποιος ινφλουενσερ ... :102:
τα σπάει δεν ειναι από την αργκό των 80ς που διαδώθηκε με τις βιντεοταινίες;
:102:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Μάιος 2024, 18:06

Fata_Morgana έγραψε:
07 Μάιος 2024, 18:05
Γιατί το καλή Παναγιά; καλή Αυριανή; παλιά δε τα είχαμε αυτα. Χάλασαν οι ευχες πια, δε τις φτιάχνουν όπως παλιά.
Το καλή αυριανή το άκουγα από θειτσες ...
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2870
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 07 Μάιος 2024, 18:08

Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2024, 18:01
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:22
aLiCat έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:17
Γιατί μη μου πεις ότι άκουγες το "Καλό Παράδεισο" λ.χ. πριν 20 χρόνια. :102:
Ναι, το άκουγα πολύ συχνά εδώ και 20 χρόνια και βάλε
:e040:
Τότε ξεκίνησε από τον κύκλο σου ... :102:
Πρέπει να συνδέεται με την έκρηξη των εσπρεσοφρεντάδικών και του ντιλίβερι καφέδων παλιά δεν υπήρχε ως φαινόμενο. ποτε έγινε αυτή λιγο πριν λιγο μετά το μνημόνιο; Ε κοντεύουν 20 χρόνια Η αισθηση μου
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71040
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2024, 18:34

Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:53
Το "καλό ταξίδι" ως έκφραση για νεκρούς, που χρησιμοποιείται από φερόμενους ως άθεους, τί ακριβώς σημαίνει;

Ή το R.I.P. ως συντομογραφία;
Το καλό παράδεισο πρώτη φορά το είδα σε σοσιαλ μέντια.
Για τα υπόλοιπα ρώτησα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7967
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 07 Μάιος 2024, 18:45

Το καλό ταξίδι εφόσον γράφτηκε μια φορά μαζί με το καλό παράδεισο άρχισαν να το γράφουν όλοι. Οπότε απορρίφθηκε. Από εμένα τουλάχιστον.
Στα σοσιαλ μίντια το έχω δει και μάλιστα υπήρξε και συζήτηση, τι σόι παράδεισος θα είναι αυτός που όλα τα μούτρα της κοινωνίας θέλουν να πάνε μετά θάνατον.😁
Το RIP μου φαίνεται βαυνασο στα αγγλικά.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16385
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 07 Μάιος 2024, 19:54

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:34
aLiCat έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:17
Αν είναι έτσι, τότε ας το εκφράζουν πλήρως (όπως ακριβώς το έγραψες) καθότι στην προκειμένη, η γενικότητα εύκολα οδηγεί σε παρερμηνείες.
Ίδια φάση είναι και το "καλή επιτυχία", όπου και πάλι δεν υφίσταται βέβαια "κακή" επιτυχία, και σημαίνει "με το καλό να επιτύχεις!"
Μπορεί το "καλή επιτυχία" να είναι πλεονασμός, όμως δεν πρόκειται περί νεολογισμού. :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16385
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 07 Μάιος 2024, 20:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 18:34
Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:58
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:53
Το "καλό ταξίδι" ως έκφραση για νεκρούς, που χρησιμοποιείται από φερόμενους ως άθεους, τί ακριβώς σημαίνει;

Ή το R.I.P. ως συντομογραφία;
Το καλό παράδεισο πρώτη φορά το είδα σε σοσιαλ μέντια.
Για τα υπόλοιπα ρώτησα.
Με το "καλό ταξίδι", εννοούν τη διαδρομή που κάνει η ψυχή προς τον Θεό, τον Παράδεισο, το Φως κλπ.
Τώρα για ποιο λόγο χρησιμοποιείται από άθεους, δεν ξέρω να σου πω. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, είναι πως το χρησιμοποιούν σαν έκφραση σεβασμού προς τον εκλιπόντα, δίχως τη μεταφυσική του έννοια. :102:

Το ίδιο θα ισχύει και για το R.I.P. (Rest In Peace), που αφορά πάλι την γαλήνη της ψυχής μετά θάνατον.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43785
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Μάιος 2024, 20:07

aLiCat έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 18:34
Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:58

Το καλό παράδεισο πρώτη φορά το είδα σε σοσιαλ μέντια.
Για τα υπόλοιπα ρώτησα.
Με το "καλό ταξίδι", εννοούν τη διαδρομή που κάνει η ψυχή προς τον Θεό, τον Παράδεισο, το Φως κλπ.
Τώρα για ποιο λόγο χρησιμοποιείται από άθεους, δεν ξέρω να σου πω. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω, είναι πως το χρησιμοποιούν σαν έκφραση σεβασμού προς τον εκλιπόντα, δίχως τη μεταφυσική του έννοια. :102:

Το ίδιο θα ισχύει και για το R.I.P. (Rest In Peace), που αφορά πάλι την γαλήνη της ψυχής μετά θάνατον.
Το ίδιο το κονσεπτ της ευχής ως ευχή, δεν είναι ιδιαίτερα λογικό. Οπότε αφού μπαίνεις στη λογική να ευχηθείς, έχει ήδη ανοίξει ο ασκός του Αιόλου, μπορείς να ευχηθείς ο άλλος να ζήσει 1000 χρόνια, ξέρεις ότι δε γίνεται αλλά χαλάλι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41087
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2024, 20:22

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:34
aLiCat έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:17
Αν είναι έτσι, τότε ας το εκφράζουν πλήρως (όπως ακριβώς το έγραψες) καθότι στην προκειμένη, η γενικότητα εύκολα οδηγεί σε παρερμηνείες.
Ίδια φάση είναι και το "καλή επιτυχία", όπου και πάλι δεν υφίσταται βέβαια "κακή" επιτυχία, και σημαίνει "με το καλό να επιτύχεις!"
Διαφωνώ. Η "καλή επιτυχία" μοιάζει να είναι κάποιο απροσδιόριστο μεταφραστικό δάνειο όπου στην αρχική έκφραση έχει νόημα το πρόσημο, όπως στο "good luck" αλλά στα ελληνικά δεν φαίνεται να βγάζει τόσο νόημα γιατί η επιτυχία δεν μπορεί να έχει αρνητικό πρόσημο (αντίθετα με το "luck"), το οποίο είναι παρόμοιο με το "καλή όρεξη" που είναι εμφανές μεταφραστικό δάνειο του "bon appétit". Ούτε η όρεξη έχει αρνητικό πρόσημο. Έχεις όρεξη ή όχι, όπως επιτυγχάνεις ή αποτυγχάνεις.

Επειδή βέβαια η επιτυχία μπορεί να είναι μετρήσιμη, θα είχε νόημα το "πλήρη επιτυχία" αλλά τέτοια έκφραση δεν ταιριάζει με την αναλογικότητα των καθιερωμένων εκφράσεων (ειδικά το "καλή μέρα" έχει ισχυρή αναλογική έλξη). Απαντά όμως στην γλώσσα μας το γενικότερο "σου εύχομαι κάθε επιτυχία".

Το "καλή" στην συγκεκριμένη φράση είναι είτε από συγκεκριμένο μεταφραστικό δάνειο, όπως το "good luck" είτε από αναλογία προς το καλή μέρα, γιατί συντακτικά στην ΚΝΕ δεν κάθεται το σκέτο "επιτυχία" ως ευχή. Υπάρχουν βέβαια οι πληρέστερες συντάξεις "σου εύχομαι να πετύχεις" ή παρόμοιες, αλλά σαν συντακτικό σχήμα ευχής, ανάλογο προς τις άλλες ευχές (καλημέρα, καληνύχτα, καλό ταξίδι, κτλ), δεν θα στεκόταν μόνο του γιατί θα έμοιαζε να μην έχει φυσικότητα στην ΚΝΕ.

Αν δε σκεφτείς την φράση «με το καλό να επιτύχεις», θα δεις ότι είναι συντακτικός πλεονασμός. Εξάλλου τι θα σήμαινε "με το κακό να επιτύχεις";
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41087
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2024, 20:28

Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:59
Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:56
Mετά τα μνημόνια σε μαγαζιά αλυσίδες οι υπάλληλοι θυμάμαι να το πρωτοάκουσα συστηματικά. Κάτι γρηγόρη μικρογεύματα και τέτοια στυλ Πριν δεν θυμάμαι. Κάποιος εταιρικός μανατζαραίος πρέπει να το προώθησε, βρωμάει εταιρική κουλτούρα.
Και τα δεν υπάρχει, τα σπάει κλπ είναι σαν να τα προωθήσε κάποιος ινφλουενσερ ... :102:
Αυτά είναι πανάρχαια. Ήμουν παιδάκι όταν καθιερώθηκαν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16385
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 07 Μάιος 2024, 20:31

hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:22



Αν δε σκεφτείς την φράση «με το καλό να επιτύχεις», θα δεις ότι είναι συντακτικός πλεονασμός. Εξάλλου τι θα σήμαινε "με το κακό να επιτύχεις";
Θα μπορούσε να σήμαινε να επιτύχεις με "κακά" (αθέμιτα) μέσα; :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41087
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2024, 20:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:07
Το ίδιο το κονσεπτ της ευχής ως ευχή, δεν είναι ιδιαίτερα λογικό. Οπότε αφού μπαίνεις στη λογική να ευχηθείς, έχει ήδη ανοίξει ο ασκός του Αιόλου, μπορείς να ευχηθείς ο άλλος να ζήσει 1000 χρόνια, ξέρεις ότι δε γίνεται αλλά χαλάλι.
Εξαρτάται τι εννοείς. Αν το πάρεις μεταφυσικά, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην ισχύ της ευχής και της κατάρας, άρα η ευχή γι' αυτούς έχει κυριολεκτική δράση και θα μπορούσε να μετρηθεί σε ευχίδια (τα σωματίδια του κβαντικού ευχητικού πεδίου).

Αν το πάρεις κοινωνιολογικά και μόνο, η ευχή εκφράζει την κοινωνική σύμπνοια και η λογική της είναι να ενισχύσει την ψυχολογία σου, κατά συνέπεια πάλι έχει μετρήσιμη επίδραση και άρα λογική σαν πράξη, πέρα από την ίδια την επικοινωνία της σύμπνοιας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43785
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Μάιος 2024, 20:42

hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:40
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:07
Το ίδιο το κονσεπτ της ευχής ως ευχή, δεν είναι ιδιαίτερα λογικό. Οπότε αφού μπαίνεις στη λογική να ευχηθείς, έχει ήδη ανοίξει ο ασκός του Αιόλου, μπορείς να ευχηθείς ο άλλος να ζήσει 1000 χρόνια, ξέρεις ότι δε γίνεται αλλά χαλάλι.
Εξαρτάται τι εννοείς. Αν το πάρεις μεταφυσικά, υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην ισχύ της ευχής και της κατάρας, άρα η ευχή γι' αυτούς έχει κυριολεκτική δράση και θα μπορούσε να μετρηθεί σε ευχίδια (τα σωματίδια του κβαντικού ευχητικού πεδίου).

Αν το πάρεις κοινωνιολογικά και μόνο, η ευχή εκφράζει την κοινωνική σύμπνοια και η λογική της είναι να ενισχύσει την ψυχολογία σου, κατά συνέπεια πάλι έχει μετρήσιμη επίδραση και άρα λογική σαν πράξη, πέρα από την ίδια την επικοινωνία της σύμπνοιας.
Συμφωνώ, εγώ προφανώς όταν εύχομαι εννοώ το δεύτερο, ο νεκρός βέβαια δεν έχει ιδιαίτερα ψυχολογικά σκαμπαναβάσματα αλλά το κάνω για μένα και όποιον άλλο ακούει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 07 Μάιος 2024, 20:42

hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:28
Μπίστης έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:59
Dorian έγραψε:
07 Μάιος 2024, 17:56
Mετά τα μνημόνια σε μαγαζιά αλυσίδες οι υπάλληλοι θυμάμαι να το πρωτοάκουσα συστηματικά. Κάτι γρηγόρη μικρογεύματα και τέτοια στυλ Πριν δεν θυμάμαι. Κάποιος εταιρικός μανατζαραίος πρέπει να το προώθησε, βρωμάει εταιρική κουλτούρα.
Και τα δεν υπάρχει, τα σπάει κλπ είναι σαν να τα προωθήσε κάποιος ινφλουενσερ ... :102:
Αυτά είναι πανάρχαια. Ήμουν παιδάκι όταν καθιερώθηκαν.
Μου φαίνεται να υπάρχει ασυνέχεια με τα μπουμερ ανάλογα.
... :102:

Και τα θεώρησα τεχνητά
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41087
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: απορία με το Καλή Συνέχεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2024, 20:44

aLiCat έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:31
hellegennes έγραψε:
07 Μάιος 2024, 20:22



Αν δε σκεφτείς την φράση «με το καλό να επιτύχεις», θα δεις ότι είναι συντακτικός πλεονασμός. Εξάλλου τι θα σήμαινε "με το κακό να επιτύχεις";
Θα μπορούσε να σήμαινε να επιτύχεις με "κακά" (αθέμιτα) μέσα; :102:
Μπα. Γενικότερα το με το καλό" είναι μια στανταρισμένη εμφατική έκφραση. Δεν σημαίνει κάτι από μόνο του πέρα από το "να πάνε όλα καλά".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών