ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
seismic1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Μάιος 2024, 21:56

Lord Brum έγραψε:
10 Μάιος 2024, 21:16
Γιάννη νικησες, ως βλάκας είσαι ανικητος
Δεν περιμένω να με ταΐσει κανένας και νικήσω δεν νικήσω δεν έχει σημασία και ουσία για εμένα.
Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε ασφάλεια στον σεισμό και στην πραγματικότητα αυτή η συζήτηση εδώ μέσα αν και έντονη κάτι μας προσφέρει για ασφαλέστερες κατασκευές. Το να λέμε ότι έχουμε ασφαλές κατασκευές και με το πρώτο κούνημα να τρέχουμε σφαίρα να βγούμε έξω δεν είναι λύση.

seismic1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Μάιος 2024, 22:03

Λοξίας έγραψε:
10 Μάιος 2024, 21:07
seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 20:47
seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 18:40
Σωστό. Ανοίξτε τα μάτια σας γιατί αυτά που σας λέω είναι οι αλήθειες.
Αν δεν με πιστεύεις τότε πάρε ένα σφουγγάρι βάλτου μια μεγάλη πρόκα μέσα του και κάτσε επάνω.
Το σφουγγάρι είναι το σκυρόδεμα και η πρόκα που θα σου μπει στον κώλο ο χάλυβας :003:
Από την άλλη βάλτε έναν χάλυβα μέσα στο βούτυρο και τραβήξτε τον έξω. Θα συγκρατήσει το βούτυρο τον χάλυβα?
Βούτυρο είναι και το σκυρόδεμα μπροστά στην υπέρ αντοχή του χάλυβα.
Για αυτό τον λόγο πριν ανοίξετε το στόμα σας να με κατηγορήσετε ότι δεν ξέρω, σκεφτείτε μήπως εσείς δεν ξέρετε αυτά που ερευνώ.
Μια συμβουλή. Ποτέ μην κάθεστε μπροστά από εφευρέτη και πίσω από γάιδαρο.
Μπροστά από εφευρέτες που είναι καυχησιολόγοι, έχουν μεγάλες ελλείψεις από βασικές γνώσεις και, επί πλέον, λένε τεράστια ψέματα, όπως...

Τότε που μας είχες ζαλίσει τα ούμπαλα για την εταρεία που είχες ιδρύσει και είχες στην δούλεψή σου τον Καρύδη και δέκα πολιτικούς μηχανικούς...πάει δηλαδή αυτή η εταιρεία; Φυσικά και πάει, αφού ήταν ένα ακόμα ψέμα.

Τότε που μας είχες πρήξει τα ούμπαλα για την άδεια που σου είχε δώσει το υπουργείο και το ΤΕΕ, να τοποθετείς την πατέντα σου.
Που έχεις τοποθετήσει την πατέντα σου λοιπόν; ΠΟΥΘΕΝΑ, αφού και αυτό ήταν ψέμα.

Τότε που μας τα είχες κάνει τσουρέκια με το μεγάλο δημόσιο έργο που θα έμπαινε η πατέντα σου από τον Καρύδη που του είχες δώσει την άδεια να την τοποθετήσει...τι έγινε τελικά, μπήκε η πατέντα σου στο μεγάλο δημόιο έργο; ΟΧΙ φυσικά, αφού ψέμα ήταν ΚΑΙ αυτό...

Ή μήπως τότε, που ο τότε δήμαρχος Αθηναίων σε κάλεσε σε μια δεξίωση και σε παρουσίασε...
Ή μήπως τότε που σε είχαν καλέσει καθηγητάδες από δύο πανεπιστήμια, τους ανέλυσες την πατέντα σου και τους έστειλες αδιάβαστους...
Ή να πούμε για τότε που δήλωνες πως το πρόβλημα με τον πύργο του Πειραιά, μόνον εσύ μπορείς να το λύσεις και όσο δεν σε καλούν, το πρόβλημα δεν θα το λύσει κανείς...
Το σημερινό ψέμα, που έφτιαχνες καθημερινά πρότζεκτ όταν ήσουν 11 χρονών, είναι το πιο αστείο...


Τι να κάνουμε με έναν τέτοιον εφευρέτη ρε συ Γιάννη;

Γιάννη...όσο κάθεσαι εδώ και παριστάνεις τον κόκορα με αμετροέπεια, καυχησιολογίες και φανερά ψέματα, τόσο θα τρως χλαπάτσες.
Εγώ προσπάθησα για όλα αυτά και για πάρα πολλά ακόμα. Δεν είναι ψέματα. Το ότι οι άλλοι δεν έβαλαν πλάτη και μου έβαζαν τρικλοποδιές, δεν φταίω εγώ.
Η αλήθεια ή πάει μπροστά ή την θάβουν. Το ότι εμένα με θάβουν το έχω νοιώσει Αν δεν ήμουν κόκορας δεν θα έβλεπες ούτε το κεφάλι μου.
Γράφω και σε φόρουμ άσχετα γιατί τα μουνάκια μου απαγορεύουν να γράφω στα φόρουμ των μηχανικών.
Έχουν πάρει γραμμή από κάποιους. Το ψάρι μυρίζει από το κεφάλι.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Μάιος 2024, 22:32

seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 22:03
Λοξίας έγραψε:
10 Μάιος 2024, 21:07
seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 20:47

Για αυτό τον λόγο πριν ανοίξετε το στόμα σας να με κατηγορήσετε ότι δεν ξέρω, σκεφτείτε μήπως εσείς δεν ξέρετε αυτά που ερευνώ.
Μια συμβουλή. Ποτέ μην κάθεστε μπροστά από εφευρέτη και πίσω από γάιδαρο.
Μπροστά από εφευρέτες που είναι καυχησιολόγοι, έχουν μεγάλες ελλείψεις από βασικές γνώσεις και, επί πλέον, λένε τεράστια ψέματα, όπως...

Τότε που μας είχες ζαλίσει τα ούμπαλα για την εταρεία που είχες ιδρύσει και είχες στην δούλεψή σου τον Καρύδη και δέκα πολιτικούς μηχανικούς...πάει δηλαδή αυτή η εταιρεία; Φυσικά και πάει, αφού ήταν ένα ακόμα ψέμα.

Τότε που μας είχες πρήξει τα ούμπαλα για την άδεια που σου είχε δώσει το υπουργείο και το ΤΕΕ, να τοποθετείς την πατέντα σου.
Που έχεις τοποθετήσει την πατέντα σου λοιπόν; ΠΟΥΘΕΝΑ, αφού και αυτό ήταν ψέμα.

Τότε που μας τα είχες κάνει τσουρέκια με το μεγάλο δημόσιο έργο που θα έμπαινε η πατέντα σου από τον Καρύδη που του είχες δώσει την άδεια να την τοποθετήσει...τι έγινε τελικά, μπήκε η πατέντα σου στο μεγάλο δημόιο έργο; ΟΧΙ φυσικά, αφού ψέμα ήταν ΚΑΙ αυτό...

Ή μήπως τότε, που ο τότε δήμαρχος Αθηναίων σε κάλεσε σε μια δεξίωση και σε παρουσίασε...
Ή μήπως τότε που σε είχαν καλέσει καθηγητάδες από δύο πανεπιστήμια, τους ανέλυσες την πατέντα σου και τους έστειλες αδιάβαστους...
Ή να πούμε για τότε που δήλωνες πως το πρόβλημα με τον πύργο του Πειραιά, μόνον εσύ μπορείς να το λύσεις και όσο δεν σε καλούν, το πρόβλημα δεν θα το λύσει κανείς...
Το σημερινό ψέμα, που έφτιαχνες καθημερινά πρότζεκτ όταν ήσουν 11 χρονών, είναι το πιο αστείο...


Τι να κάνουμε με έναν τέτοιον εφευρέτη ρε συ Γιάννη;

Γιάννη...όσο κάθεσαι εδώ και παριστάνεις τον κόκορα με αμετροέπεια, καυχησιολογίες και φανερά ψέματα, τόσο θα τρως χλαπάτσες.
Εγώ προσπάθησα για όλα αυτά και για πάρα πολλά ακόμα. Το ότι οι άλλοι δεν έβαλαν πλάτη και μου έβαζαν τρικλοποδιές, δεν φταίω εγώ.
Η αλήθεια ή πάει μπροστά ή την θάβουν. Το ότι εμένα με θάβουν το έχω νοιώσει Αν δεν ήμουν κόκορας δεν θα έβλεπες ούτε το κεφάλι μου.
Γράφω και σε φόρουμ άσχετα γιατί τα μουνάκια μου απαγορεύουν να γράφω στα φόρουμ των μηχανικών.
Στα σοβαρά τώρα, δεν λες λέξη για τα απίστευτα ψέματα, σαν και αυτά που σου θύμισα, και μας λες για το πόσο προσπάθησες;
Πως προσπάθησες; με τα ψέματα;

Δεν σου απαγόρεψε κανείς να γράφεις στα φόρα των μηχανικών. Έχω φέρει τουλάχιστον τρεις φορές τα ποστς στα οποία σου τονίζουν να σέβεσαι τους κανόνες και εσύ τους λες πως είσαι καθηγηταράς, πως είσαι ανώτερός τους και πως είναι πολύ μικροί για να τα βάλουν μαζί σου...

Γράφεις σε άσχετο φόρουμ, διότι είναι το μόνο που έχει απομείνει και ακόμα σου επιτρέπει να γράφεις τις αναπόδεικτες χαζομάρες σου.
Δεν μπορείς να γράψεις πουθενά αλλού, επειδή είσαι καυχησιολόγος, αμετροεπής κα ιλες απίστευτα ψέματα...
Δεν μπορείς να γράψεις ή να παρουσιάσεις την πατέντα σου πουθενά, επειδή ξέρεις ότι θα στην απορρίψουν και την δέχτηκε μόνο ένα ανοιχτού τύπου περιοδικό με μηδενικό impact factor, που σου τρώει τα λεφτά (λίγα λίγα είναι η αλήθεια) και εσύ καμαρώνεις.

Και σου ξαναλέω Γιάννη...
όσο κάθεσαι εδώ και παριστάνεις τον κόκορα με αμετροέπεια, καυχησιολογίες και φανερά ψέματα, τόσο θα τρως χλαπάτσες.

Γιάννη, αυτή είναι...
Τώρα προσπαθείτε να τον πείσετε ότι η Γη γυρίζει, δεν θα τον πείσετε γιατί δεν νογάει αυτά που του λέτε, του λείπει το γνωσιακό υπόβαθρο και η αντιληπτική ικανότητα, κυρίως όμως γιατί είναι και θα παραμείνει σε άρνηση, ου με πείσεις καν με πείσης είναι η φάση, οπότε πουλάει και λίγη τρελίτσα ότι τονέ κυνηγάει το επιστημονικό κατεστημένο, οι μασόνοι, οι ιλλουμινάτι κι οι ανουνάκι, μια χαρά την περνάει στον καφενέ πίνοντας τα τσίπουρα με την παρέα του, μπορεί πότε-πότε να τον βάζουν ν' ανεβαίνει πάνω στο τραπέζι και να βγάζει λόγο. Ωραία φάση.
...η γνώμη που έχουν ΟΛΟΙ σε αυτό το φόρουμ (πολιτικοί μηχανικοί και μη), για εσένα.
Αφού είσα μαζόχας και σου αρέσει να σου ρίχνουν χλαπάτσες, συνέχισε...

seismic1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 10 Μάιος 2024, 22:39

Λοξίας έγραψε:
10 Μάιος 2024, 22:32
seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 22:03
Λοξίας έγραψε:
10 Μάιος 2024, 21:07

Μπροστά από εφευρέτες που είναι καυχησιολόγοι, έχουν μεγάλες ελλείψεις από βασικές γνώσεις και, επί πλέον, λένε τεράστια ψέματα, όπως...

Τότε που μας είχες ζαλίσει τα ούμπαλα για την εταρεία που είχες ιδρύσει και είχες στην δούλεψή σου τον Καρύδη και δέκα πολιτικούς μηχανικούς...πάει δηλαδή αυτή η εταιρεία; Φυσικά και πάει, αφού ήταν ένα ακόμα ψέμα.

Τότε που μας είχες πρήξει τα ούμπαλα για την άδεια που σου είχε δώσει το υπουργείο και το ΤΕΕ, να τοποθετείς την πατέντα σου.
Που έχεις τοποθετήσει την πατέντα σου λοιπόν; ΠΟΥΘΕΝΑ, αφού και αυτό ήταν ψέμα.

Τότε που μας τα είχες κάνει τσουρέκια με το μεγάλο δημόσιο έργο που θα έμπαινε η πατέντα σου από τον Καρύδη που του είχες δώσει την άδεια να την τοποθετήσει...τι έγινε τελικά, μπήκε η πατέντα σου στο μεγάλο δημόιο έργο; ΟΧΙ φυσικά, αφού ψέμα ήταν ΚΑΙ αυτό...

Ή μήπως τότε, που ο τότε δήμαρχος Αθηναίων σε κάλεσε σε μια δεξίωση και σε παρουσίασε...
Ή μήπως τότε που σε είχαν καλέσει καθηγητάδες από δύο πανεπιστήμια, τους ανέλυσες την πατέντα σου και τους έστειλες αδιάβαστους...
Ή να πούμε για τότε που δήλωνες πως το πρόβλημα με τον πύργο του Πειραιά, μόνον εσύ μπορείς να το λύσεις και όσο δεν σε καλούν, το πρόβλημα δεν θα το λύσει κανείς...
Το σημερινό ψέμα, που έφτιαχνες καθημερινά πρότζεκτ όταν ήσουν 11 χρονών, είναι το πιο αστείο...


Τι να κάνουμε με έναν τέτοιον εφευρέτη ρε συ Γιάννη;

Γιάννη...όσο κάθεσαι εδώ και παριστάνεις τον κόκορα με αμετροέπεια, καυχησιολογίες και φανερά ψέματα, τόσο θα τρως χλαπάτσες.
Εγώ προσπάθησα για όλα αυτά και για πάρα πολλά ακόμα. Το ότι οι άλλοι δεν έβαλαν πλάτη και μου έβαζαν τρικλοποδιές, δεν φταίω εγώ.
Η αλήθεια ή πάει μπροστά ή την θάβουν. Το ότι εμένα με θάβουν το έχω νοιώσει Αν δεν ήμουν κόκορας δεν θα έβλεπες ούτε το κεφάλι μου.
Γράφω και σε φόρουμ άσχετα γιατί τα μουνάκια μου απαγορεύουν να γράφω στα φόρουμ των μηχανικών.
Στα σοβαρά τώρα, δεν λες λέξη για τα απίστευτα ψέματα, σαν και αυτά που σου θύμισα, και μας λες για το πόσο προσπάθησες;
Πως προσπάθησες; με τα ψέματα;

Δεν σου απαγόρεψε κανείς να γράφεις στα φόρα των μηχανικών. Έχω φέρει τουλάχιστον τρεις φορές τα ποστς στα οποία σου τονίζουν να σέβεσαι τους κανόνες και εσύ τους λες πως είσαι καθηγηταράς, πως είσαι ανώτερός τους και πως είναι πολύ μικροί για να τα βάλουν μαζί σου...

Γράφεις σε άσχετο φόρουμ, διότι είναι το μόνο που έχει απομείνει και ακόμα σου επιτρέπει να γράφεις τις αναπόδεικτες χαζομάρες σου.
Δεν μπορείς να γράψεις πουθενά αλλού, επειδή είσαι καυχησιολόγος, αμετροεπής κα ιλες απίστευτα ψέματα...
Δεν μπορείς να γράψεις ή να παρουσιάσεις την πατέντα σου πουθενά, επειδή ξέρεις ότι θα στην απορρίψουν και την δέχτηκε μόνο ένα ανοιχτού τύπου περιοδικό με μηδενικό impact factor, που σου τρώει τα λεφτά (λίγα λίγα είναι η αλήθεια) και εσύ καμαρώνεις.

Και σου ξαναλέω Γιάννη...
όσο κάθεσαι εδώ και παριστάνεις τον κόκορα με αμετροέπεια, καυχησιολογίες και φανερά ψέματα, τόσο θα τρως χλαπάτσες.

Γιάννη, αυτή είναι...
Τώρα προσπαθείτε να τον πείσετε ότι η Γη γυρίζει, δεν θα τον πείσετε γιατί δεν νογάει αυτά που του λέτε, του λείπει το γνωσιακό υπόβαθρο και η αντιληπτική ικανότητα, κυρίως όμως γιατί είναι και θα παραμείνει σε άρνηση, ου με πείσεις καν με πείσης είναι η φάση, οπότε πουλάει και λίγη τρελίτσα ότι τονέ κυνηγάει το επιστημονικό κατεστημένο, οι μασόνοι, οι ιλλουμινάτι κι οι ανουνάκι, μια χαρά την περνάει στον καφενέ πίνοντας τα τσίπουρα με την παρέα του, μπορεί πότε-πότε να τον βάζουν ν' ανεβαίνει πάνω στο τραπέζι και να βγάζει λόγο. Ωραία φάση.
...η γνώμη που έχουν ΟΛΟΙ σε αυτό το φόρουμ (πολιτικοί μηχανικοί και μη), για εσένα.
Αφού είσα μαζόχας και σου αρέσει να σου ρίχνουν χλαπάτσες, συνέχισε...
Όσο μπορώ θα σας τα χώνω. Οι βλάκες δεν θα νικήσουν.
ΕίΣΑΙ ΨΕΎΤΗΣ ΣΥΚΩΦΆΝΤΗΣ ΚΑΘ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16768
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Μάιος 2024, 22:49

seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 22:39
Λοξίας έγραψε:
10 Μάιος 2024, 22:32
seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 22:03
Εγώ προσπάθησα για όλα αυτά και για πάρα πολλά ακόμα. Το ότι οι άλλοι δεν έβαλαν πλάτη και μου έβαζαν τρικλοποδιές, δεν φταίω εγώ.
Η αλήθεια ή πάει μπροστά ή την θάβουν. Το ότι εμένα με θάβουν το έχω νοιώσει Αν δεν ήμουν κόκορας δεν θα έβλεπες ούτε το κεφάλι μου.
Γράφω και σε φόρουμ άσχετα γιατί τα μουνάκια μου απαγορεύουν να γράφω στα φόρουμ των μηχανικών.
Στα σοβαρά τώρα, δεν λες λέξη για τα απίστευτα ψέματα, σαν και αυτά που σου θύμισα, και μας λες για το πόσο προσπάθησες;
Πως προσπάθησες; με τα ψέματα;

Δεν σου απαγόρεψε κανείς να γράφεις στα φόρα των μηχανικών. Έχω φέρει τουλάχιστον τρεις φορές τα ποστς στα οποία σου τονίζουν να σέβεσαι τους κανόνες και εσύ τους λες πως είσαι καθηγηταράς, πως είσαι ανώτερός τους και πως είναι πολύ μικροί για να τα βάλουν μαζί σου...

Γράφεις σε άσχετο φόρουμ, διότι είναι το μόνο που έχει απομείνει και ακόμα σου επιτρέπει να γράφεις τις αναπόδεικτες χαζομάρες σου.
Δεν μπορείς να γράψεις πουθενά αλλού, επειδή είσαι καυχησιολόγος, αμετροεπής κα ιλες απίστευτα ψέματα...
Δεν μπορείς να γράψεις ή να παρουσιάσεις την πατέντα σου πουθενά, επειδή ξέρεις ότι θα στην απορρίψουν και την δέχτηκε μόνο ένα ανοιχτού τύπου περιοδικό με μηδενικό impact factor, που σου τρώει τα λεφτά (λίγα λίγα είναι η αλήθεια) και εσύ καμαρώνεις.

Και σου ξαναλέω Γιάννη...
όσο κάθεσαι εδώ και παριστάνεις τον κόκορα με αμετροέπεια, καυχησιολογίες και φανερά ψέματα, τόσο θα τρως χλαπάτσες.

Γιάννη, αυτή είναι...
Τώρα προσπαθείτε να τον πείσετε ότι η Γη γυρίζει, δεν θα τον πείσετε γιατί δεν νογάει αυτά που του λέτε, του λείπει το γνωσιακό υπόβαθρο και η αντιληπτική ικανότητα, κυρίως όμως γιατί είναι και θα παραμείνει σε άρνηση, ου με πείσεις καν με πείσης είναι η φάση, οπότε πουλάει και λίγη τρελίτσα ότι τονέ κυνηγάει το επιστημονικό κατεστημένο, οι μασόνοι, οι ιλλουμινάτι κι οι ανουνάκι, μια χαρά την περνάει στον καφενέ πίνοντας τα τσίπουρα με την παρέα του, μπορεί πότε-πότε να τον βάζουν ν' ανεβαίνει πάνω στο τραπέζι και να βγάζει λόγο. Ωραία φάση.
...η γνώμη που έχουν ΟΛΟΙ σε αυτό το φόρουμ (πολιτικοί μηχανικοί και μη), για εσένα.
Αφού είσα μαζόχας και σου αρέσει να σου ρίχνουν χλαπάτσες, συνέχισε...
Όσο μπορώ θα σας τα χώνω. Οι βλάκες δεν θα νικήσουν.
ΕίΣΑΙ ΨΕΎΤΗΣ ΣΥΚΩΦΆΝΤΗΣ ΚΑΘ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ
:sal9:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 11 Μάιος 2024, 04:52

seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 16:14
Bill Hicks έγραψε:
10 Μάιος 2024, 15:44
seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 15:19
[...] το σκυρόδεμα μικραίνει λόγο θλίψης, ενώ ο χάλυβας στην μεριά που θλίβεται παραμένει ακέραιος [...]
:smt005::smt005::smt005:
Το αντίθετο από την άλλη. Ονομάζεται διατμητική αστοχία σκυροδέματος επικάλυψης λόγο κάμψης. Ούφο.
Και συμβαίνει λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό και την θλίψη και της μικρής αντοχής του σκυροδέματος στην διάτμηση, η οποία εξασκείτε στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα και κατά την θλίψη και κατά τον εφελκυσμό.
η διεπιφανειακή διάτμηση δημιουργείται λόγω αυξανόμενης παραμόρφωσης ανάλογα με την απόσταση από τον ουδέτερο άξονα, κύριε καθηγητά.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

seismic1
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 16 Μαρ 2024, 00:28

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic1 » 11 Μάιος 2024, 06:34

Bill Hicks έγραψε:
11 Μάιος 2024, 04:52
seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 16:14
Bill Hicks έγραψε:
10 Μάιος 2024, 15:44


:smt005::smt005::smt005:
Το αντίθετο από την άλλη. Ονομάζεται διατμητική αστοχία σκυροδέματος επικάλυψης λόγο κάμψης. Ούφο.
Και συμβαίνει λόγο της υπέρ αντοχής του χάλυβα στον εφελκυσμό και την θλίψη και της μικρής αντοχής του σκυροδέματος στην διάτμηση, η οποία εξασκείτε στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα και κατά την θλίψη και κατά τον εφελκυσμό.
η διεπιφανειακή διάτμηση δημιουργείται λόγω αυξανόμενης παραμόρφωσης ανάλογα με την απόσταση από τον ουδέτερο άξονα, κύριε καθηγητά.
Υπάρχουν χίλιοι λόγοι που συμβαίνει αλλά ο κυριότερος είναι η διαφορά δυναμικού των δύο υλικών, η μεγάλη διάμετρο των ράβδων οπλισμού, η μικρή παρουσία εγκάρσιου οπλισμού, η συγκέντρωση εντατικών μεγεθών σε συγκεκριμένες κρίσιμες περιοχές αστοχίας, η διαφορά δυναμικού της πρόσφυσης, ελλειπή αγκύρωση, τα παραμορφωτικά μεγέθη και άλλες αιτίες.
Εν μέρει η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών. Η θλίψη του σκυροδέματος με εντατήρες μειώνει τις ανάγκες στις περιοχές εφελκυσμού, αυξάνει την δυναμική του σκυροδέματος χωρίς να αυξάνεται η μάζα του η οποία προκαλεί μεγαλύτερες εντάσεις αδράνειας, αυξάνει την ενεργή περιοχή θλίψης, βελτιώνει το βέλη του λοξού εφελκυσμού.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 11 Μάιος 2024, 07:33

μπούρδες
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Μάιος 2024, 07:49

Όσο μπορώ θα σας τα χώνω. Οι βλάκες δεν θα νικήσουν.
ΕίΣΑΙ ΨΕΎΤΗΣ ΣΥΚΩΦΆΝΤΗΣ ΚΑΘ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ
Λοξίας άρπα την για να μάθεις! Ώστε είσαι στο κύκλωμα κι εσύ νεφελίμουρα, ε;

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Μάιος 2024, 08:04

Lord Brum έγραψε:
10 Μάιος 2024, 21:16
Γιάννη νικησες, ως βλάκας είσαι ανικητος
Να τ' αφήσετε αυτά και να κάνετε το πείραμα με την πρόκα, όπως προτείνει ο νομπελίστας. Όχι αυτό με το σφουγγάρι που μπαίνει η πρόκα στον πάτο σας, αυτό το έγραψε ο παγκόσμιος καθηγητής σε μια στιγμή αδυναμίας, το άλλο, με το βούτυρο. Και μη πα και βάλετε τίποτα σοφτ βούτυρα για να υπονομεύσετε την μεθοδολογία, σας ξέρουμε πια εσάς στο επιστημονικό κυκλωματάκι, σκληρό βούτυρο, πέτρα,. Άντε ντε, τολμάτε;

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 11 Μάιος 2024, 08:35

Ναύτης έγραψε:
11 Μάιος 2024, 07:49
Όσο μπορώ θα σας τα χώνω. Οι βλάκες δεν θα νικήσουν.
ΕίΣΑΙ ΨΕΎΤΗΣ ΣΥΚΩΦΆΝΤΗΣ ΚΑΘ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ
Λοξίας άρπα την για να μάθεις! Ώστε είσαι στο κύκλωμα κι εσύ νεφελίμουρα, ε;
Εγώ δεν είμαι κάνας τυχάσπαρτος νεφελίμ για να μου απευθύνεσαι τοιουτοτρόπως...
Είμαι ο πρίγκηψ της Νεφελουρίας (ο της Ουαλίας της ίδιας ράτσας είναι) και έχω αποστολή να κλείσω το στόμα του seismic.
Το κύκλωμα των πολιτικών μηχανικών της χώρας μου, πληρώνει αδρά για να μην εφαρμοστεί η πατέντα του στην Νεφελιμόχωρα.

Έχουμε και έξοδα ρε αδερφέ...κοτζάμ πρίγκηπας είμαι.

Και ό,τι είπαμε...να μείνει μεταξύ μας... :a108:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27494
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 11 Μάιος 2024, 08:53

seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 22:39

ΕίΣΑΙ ΨΕΎΤΗΣ ΣΥΚΩΦΆΝΤΗΣ ΚΑΘ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΣΥ
Ειμαι κι εγω στο κυκλωμα.

Eιμαι πράκτορας στην υπηρεσια της WCC και εχω εντολη απο τον Μaster of WCC and his Honorary Court να σε σταματησω με οποιονδηποτε τροπο.

Και βλεπω οτι το εχουμε πετυχει. Θα αναφέρω οτι αποστολη επιτυχης. Ελπιζω ο συναδελφος πρακτωρ Λοξίας να αναφέρει και αυτος στους ανωτέρους του οτι για την ωρα ο seismic εχει εξουδετερωθει.

Εδω και ο θυρεος της WCC αν δεν με πιστευετε.

Εικόνα
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6825
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 11 Μάιος 2024, 09:24

Πράκτωρ George_V,
Μην καρφώνεσαι σε παρακαλώ...δεν πρέπει να γίνει φανερή η σύνδεση μεταξύ διαφόρων παγκόσμιων οργανώσεων που θα εξουδετερώσουν τον seismic. Διότι έτσι, ο παγκόσμιος καθηγητής θα καταγγέλει παγκόσμια συνομωσία εναντίον του...
Τον έχουμε εξουδετερώσει κατά 99,9%, ένα 0,1% μας μένει ακόμα και αυτό το έχει αναλάβει μία άλλη παγκόσμια οργάνωση...
...ο Ναύτης ξέρει.
:wink

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 11 Μάιος 2024, 11:17

seismic1 έγραψε:
10 Μάιος 2024, 19:26

Όλα δημιουργούνται άμεσα ούφο από την στιγμή που έχεις πάκτωση κάτω στον συνδετήριο δοκό.
Όμως δύο είναι οι βασικές δυνάμεις. Επιτάχυνση - Αδράνεια ίσες και αντίθετες σημαίνει ΡΟΠΗ η ροπή τείνει να γυρίσει σαν την σβούρα την κατασκευή, όμως το έδαφος και η συνδετήριος δοκός αντιδρά στην ροπή και δημιουργείτε η κάμψη στο τοίχωμα λόγο παραμόρφωσης και ελαστικότητας.
Η ροπή έχει κυκλική φορά και ότι ανεβαίνει την ίδια στιγμή κατεβαίνει. Η ροπή αρχίζει από την βάση και ανεβαίνει και ανεβαίνοντας μεγαλώνει. Δεν αρχίζει από το δώμα να κατεβαίνει πριν ανέβει. Και ανεβαίνει και κατεβαίνει αλλά μεγαλώνει στο ανέβασμα . Όμως υπάρχει η ελαστικότητα και η παραμόρφωση που δημιουργεί την κάμψη.
Χωρίς ροπή δεν υπάρχει κάμψη. Ροπή και τέμνουσα υπάρχει. Η κάμψη, ο εφελκυσμός και η θλίψη στα τοιχώματα είναι παράγωγα της ροπής προερχόμενη από δράση αντίδραση απόσταση.
Με το ζόρι πας να αντιστρέψεις την κοινή λογική επειδή δεν ταιριάζει στο παραμυθάκι σου!

Η καμπτική παραμόρφωση αρχίζει άμεσα από το δώμα με την παραλαβή της τέμνουσας και αθροιστικά αυξάνεται κατεβαίνοντας.
Πως είναι δυνατόν να παραληφθεί η τέμνουσα χωρίς καμπτική παραμόρφωση;
Η καθεαυτή παραλαβή της τέμνουσας Θλίβει τη μια παρειά και εφελκύει την άλλη. Δημιουργεί καμψη!

Άλλο πράγμα η ανατροπή ενός κτιρίου και άλλο πράγμα η κάμψη. Μήλα και πορτοκάλια...

Ακρίβως τα αντίθετα από ότι λέει η διεστραμμένη λογική σου. Όταν ανατραπεί ένα κτίριο εκμηδενίζεται η καμπτική παραμόρφωση στις παρειές του τοιχώματος.
SpoilerShow
Εικόνα


Την καθοδική δύναμη της ροπής αυτό που ονομάζεις θλίψη την κατεβάζει η διαγώνιος του τοιχώματος και την ανοδική δύναμη αυτή που ονομάζεται εφελκυσμό την παραλαμβάνει ο τένοντας από το δώμα και σταματά την ροπή στέλνοντάς την μέσα στο έδαφος. Μην είσαι χαζός. Την ροπή την σταματάω από το δώμα με τον τένοντα που συνδέεται με το έδαφος. Η ροπή σε εσάς κατεβαίνει στην βάση - στον πόδα. Εμένα μόνο η καθοδική δύναμη κατεβαίνει ενώ την ανοδική την παραλαμβάνω από το δώμα Η διαφορά είναι ότι στην δική μου περίπτωση έχουμε στο σκυρόδεμα θλίψη στον πόδα και θλίψη στο δώμα. Σε εσάς υπάρχει θλίψη από την μία μεριά του πόδα και εφελκυσμός από την άλλη παρειά του πόδα.
Αυτό κάνει την διαφορά. Το δικό μου σκυρόδεμα δεν εφελκύεται ποτέ μόνο θλίβεται πάνω κάτω. Αντέχει την θλίψη οπότε όλα μια χαρά. Εσείς σαν ούφο που είσαστε το καταπονείτε με διάτμηση στην διεπιφάνεια σκυροδέματος και χάλυβα την οποία δεν αντέχει και αφήνει γρήγορα το πνεύμα του το σκυρόδεμα επικάλυψης και χαλάει η συνεργασία σκυροδέματος χάλυβα και ξάπλα η κατασκευή.
Τον καμπτικό εφελκυσμό ΔΕΝ μπορείς να τον αποτρεψεις. Θα έπρεπε να ασκήσεις τεράστια θλιπτική δύναμη. Θα έπρπεπε να συρρικνώσεις το σκυρόδεμα όσο εφελκύεται η ακραία ίνα του τοιχώματος. Είναι αδύνατον...

Συνεπώς έχεις απόλυτη ανάγκη και εσύ το συμβατικό οπλισμό και τη συνεργασία σκυροδέματος χάλυβα.....

....και ακόμα περισσότερο ασκείς καταστροφική θλίψη που μειώνει δραματικά τη φέρουσα ικανότητα του τοιχώματος.

ΣΚΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ
Ρε άχρηστοι πως βάζετε δύο υλικά να συνεργαστούν με την συνάφεια όταν οι προδιαγραφές τους στην ελαστικότητα, στο τράβηγμα και την θλίψη διαφέρει?
Σίγουρη αστοχία του σκυροδέματος. Από διάτμηση σπάει το σκυρόδεμα στον πόδα ούφο Όχι από θλίψη.
Το επαρκες μήκος αγκύρωσης ώστε να εξασφαλίζεται η συνεργασία χάλυβα σκ/τος και συνεπώς η κοινή παραμόρφωση είναι πραγματικά το πιο καλά μελετημένo κομμάτι της μηχανικής τα τελευταία 150 χρόνια.

Το πρώτο πράγμα που ελέγχουμε σε μια οικοδομή είναι αν υπάρχει το επαρκές μήκος αγκύρωσης του οπλισμού, βάσει μελέτης, ώστε εξασφαλίζεται η συνεργασία χάλυβα/σκυροδέματος.

Χωρίς επαρκές μήκος αγκύρωσης, όντως δεν υπάρχει συνεργασία, και παραμορφώνονται ανεξάρτητα (όπως στο ηλίθιο πείραμά σου).
Με επαρκές μήκος αγκύρωσης εξασφαλίζεται η συνεργασία και η κοινή παραμόρφωση.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13640
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΘΩΡΑΚΙΣΗ ΕΡΕΥΝΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 11 Μάιος 2024, 13:19

Λοξίας έγραψε:
11 Μάιος 2024, 09:24
Πράκτωρ George_V,
Μην καρφώνεσαι σε παρακαλώ...δεν πρέπει να γίνει φανερή η σύνδεση μεταξύ διαφόρων παγκόσμιων οργανώσεων που θα εξουδετερώσουν τον seismic. Διότι έτσι, ο παγκόσμιος καθηγητής θα καταγγέλει παγκόσμια συνομωσία εναντίον του...
Τον έχουμε εξουδετερώσει κατά 99,9%, ένα 0,1% μας μένει ακόμα και αυτό το έχει αναλάβει μία άλλη παγκόσμια οργάνωση...
...ο Ναύτης ξέρει.
:wink
Μένα μη μ' ανακατεύετε ερπετόμορφοι κυκλωματάκηδες, γω είμαι με τον νομπελίστα, Γιάννη μην τους ακούς, εβίβα!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών