Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Τέχνη σχεδιασμού κτηρίων, διαφορές, συγκρίσεις, σχολιασμοί.
Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 25 Νοέμ 2018, 16:44

όποιος πάρει στεγνωτήριο ή πλυντήριο/στεγνωτήριο να ετοιμαστεί για επικούς λογαριασμούς ρεύματος.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Ορέστης 35

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Νοέμ 2018, 16:48

Υπαρχει ντουλαπα με αφυγραντηρα στα κινεζικα ησοπ.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 25 Νοέμ 2018, 17:08

Athina__P έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 16:24
Είπατε αρκετές καλές ιδέες, αφυγραντήρας, κρέμασμα ψηλά. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το πλυντήριο στεγνωτήριο με καλύτερο τρόπο ή κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. Ή πώς προγραμματίζεις όλα τα πλυντήρια μέσα στην εβδομάδα έτσι ώστε να μην ασχολείσαι πολύ με πλυντήριο.
Το πλυντήριο -στεγνωτήριο λέει τόσα κιλά στην πλύση και λιγότερα για στέγνωμα. Αν το γεμίζεις φουλ, λογικό να μην τα στεγνώσει εντελώς. Μπορείς να βγάλεις τα μισά και να κάνεις δύο κύκλους στεγνώματος. Προσωπικά χρησιμοποιώ ελάχιστα το στέγνωμα. Όταν βιάζομαι κάτι, για να αφρατέψουν οι πετσέτες, άμα έχει έντονη υγρασία έξω και δε στεγνώνουν σε δυό μέρες π.χ. Και για να ξετσαλακώσουν πουκάμισα τζιν ότι νομίζω ότι χρειάζεται το βάζω ένα δεκάλεπτο τέταρτο στη χαμηλή θερμοκρασία . Για να μην τσαλακώνει θέλει να βάλεις λίγα ρούχα. Επίσης κάποια μπαίνουν ακόμα και στην χαμηλή θερμοκρασία, τουλάχιστον εμένα μου συνέβη σε απλά βαμβακερά και μένει μια μυρωδιά ιδιαίτερη και όχι ευχάριστη όταν στεγνώνουν εντελώς σε πλυντήριο - στεγνωτήριο. Ενώ όταν τα βάζω για λίγο να ξετσαλακώσουν και μετά τα απλώνω έξω είναι μια χαρά από μυρωδιά.
Αν δεν υπάρχει θέμα χώρου το ανεξάρτητο στεγνωτήριο είναι καλύτερο πιστεύω έχει περισσότερα προγράμματα, πχ κρύου αέρα, θεωρητικά εκεί δε θα μπουν τα ευαίσθητα ρούχα και είναι πιο οικονομικά σε κατανάλωση

Ένα άλλο τρικ όταν τα απλώνουμε έξω και εφόσον έχουν στεγνώσει αρκετά , είναι να βάζουμε την απλώστρα μέσα πριν βραδιάσει, για να προλάβουμε την τζακίλα και με την σχετική ζέστη μέσα να στεγνώσουν εντελώς . Η λίγη υγρασία δηλαδή που έχουν από την ατμόσφαιρα φεύγει πολύ γρήγορα.

μη επανδρωμένη σέλφι
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2018, 17:08

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μη επανδρωμένη σέλφι » 25 Νοέμ 2018, 17:12

Ορέστης 35 έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 16:48
Υπαρχει ντουλαπα με αφυγραντηρα στα κινεζικα ησοπ.
Οντως αλλα κάνει δουλειά???
Naida έγραψε:
08 Δεκ 2018, 09:08
Δε μ' αρέσει η φάτσα της.

Nkrs
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2018, 15:48

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nkrs » 25 Νοέμ 2018, 17:27

Βάλε μπουγάδα στις αλκυονίδες ημέρες.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 25 Νοέμ 2018, 17:48

Αν καίει τζάκι ή σόμπα στο σπίτι ξεραίνει αρκετά καλά τον αέρα για να στεγνώσουν καί ρούχα.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Νοέμ 2018, 19:24

μη επανδρωμένη σέλφι έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 17:12
Ορέστης 35 έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 16:48
Υπαρχει ντουλαπα με αφυγραντηρα στα κινεζικα ησοπ.
Οντως αλλα κάνει δουλειά???
Εικόνα
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 25 Νοέμ 2018, 19:29

Που ζείτε ρε παιδιά και έχει τόση υγρασία; Εγώ στις Βρυξέλλες είμαι, που ξηρό το κλίμα δεν το λες, τα απλώνω μέσα στο σπίτι το βράδυ και την επόμενη μέρα όταν γυρίζω από τη δουλειά είναι στεγνά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μετανάστρια την 25 Νοέμ 2018, 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3684
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 25 Νοέμ 2018, 19:36

Nandros έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 16:37
΄
Ακουμπάς γύρω στα 150 ευρά και παίρνεις αφυγραντήρα.
Εκτός από το γρήγορο στέγνωμα της μπουγάδας, χρησιμοποιείται τον χειμώνα για μείωση της υγρασίας.
ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ αφυγραντήρας με ζεόλιθο που αποδίδει καλύτερα τον χειμώνα, ενώ ο ίδιος με κομπρεσέρ αποδίδει το καλοκαίρι.
Όμως την ίδια δουλειά το καλοκαίρι κάνει και το αιρκοντίσιον.
.
Ο αφυγραντήρας κάνει την ίδια δουλειά σε οποιοδήποτε χώρο του σπιτιού και να το βάλεις;
Από θόρυβο;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Νοέμ 2018, 19:43

Μετανάστρια έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 19:29
Που ζείτε ρε παιδιά και έχει τόση υγρασία; Εγώ στις Βρυξέλλες είμαι, που ξηρό το κλίμα δεν το λες, τα παλώνων μέσα στο σπίτι το βράδυ και την επόμενη μέρα όταν γυρίζω από τη δουλειά είναι στεγνά.
Εγώ εδώ που είμαι η υγρασία είναι στο 70%. Τώρα τσέκαρα υγρασιόμετρο. Έχω ζήσει σε σπίτι που έπιανε πολύ παραπάνω, φορούσα τα ρούχα το πρωί και ήταν υγρά.

Επίσης έχουμε πρόβλημα με μούχλα και είναι έντονο. Έχω ακούσει για αποθήκη όπου έπιασε μούχλα ακόμη και τραπέζι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 25 Νοέμ 2018, 19:51

Ίσως είναι καινουρια μοδα, αλλά βλέπω τελευταία πολλες νοικοκυρες να πηγαίνουν με τη βρεγμένη μπουγάδα τους στα φοιτητικά συνοικιακά σελφσερβις πλυντηριομάγαζα και να τα αφήνουν μόνο για στέγνωμα..

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Νοέμ 2018, 19:53

Λευκός Λύκος έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 19:36
Nandros έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 16:37
΄
Ακουμπάς γύρω στα 150 ευρά και παίρνεις αφυγραντήρα.
Εκτός από το γρήγορο στέγνωμα της μπουγάδας, χρησιμοποιείται τον χειμώνα για μείωση της υγρασίας.
ΕΠΙΒΆΛΛΕΤΑΙ αφυγραντήρας με ζεόλιθο που αποδίδει καλύτερα τον χειμώνα, ενώ ο ίδιος με κομπρεσέρ αποδίδει το καλοκαίρι.
Όμως την ίδια δουλειά το καλοκαίρι κάνει και το αιρκοντίσιον.
.
Ο αφυγραντήρας κάνει την ίδια δουλειά σε οποιοδήποτε χώρο του σπιτιού και να το βάλεις;
Από θόρυβο;
Αφαιρεί την υγρασία, μέχρι κάποιο σημείο στον χώρο όπου τον χρησιμοποιείς.

Η αδελφή μου έχει αυτόν https://www.skroutz.gr/s/4241368/Meaco- ... html#specs, της τον σύστησε άλλος χρήστης και είναι ικανοποιημένη.
Τον βάζει στο υπνοδωμάτιο, όπου είχε το πρόβλημα ή στο 2ο δωμάτιο μαζί με την μπουγάδα για στέγνωμα τις βροχερές μέρες.
Συντελεί στην θέρμανση του χώρου, αφού βγάζει ζεστό αέρα, σαν by-product της δουλειάς που κάνει.
Θόρυβος ελάχιστα παραπάνω από τυπικού μεγέθους ανεμιστήρα 48dB.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70747
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Νοέμ 2018, 20:10

Εγώ απλώνω κανονικά στο πίσω μπαλκόνι, που έχω και την απλώστρα. Σεντόνια και μεγάλες πετσέτες δεν με βολεύουν καθόλου στην απλώστρα, προτιμώ τα εξωτερικά σκοινιά. Στεγνώνουν πολύ πιο γρήγορα, κρατούν τη φρεσκάδα τους και μ' ένα προσεκτικό δίπλωμα είναι έτοιμα για σίδερο με την επιθυμητή υγρασία. Απλώς αν ο καιρός είναι μυστήριος και πάει για βροχή, δεν τα αφήνω στα σκοινιά, αλλά τα βάζω διπλωμένα πάνω στην απλώστρα. Και σιδερώνω ανά δύο πλυντήρια, οπότε τελειώνουν σε χρόνο μηδέν. Τα μικρά αν ο καιρός είναι καλός, τα βάζω κι αυτά στα σκοινιά, διαφορετικά κατ' ευθείαν στην απλώστρα. Και πάντα τα μαζεύω όταν στεγνώσουν, γιατί διαφορετικά ξεραίνονται, χάνουν τη φόρμα τους και το άρωμα τους. Αν δεν σιδερώσω κατ' ευθείαν, τα σκεπάζω μ' ένα καθαρό κάλυμα για να μην παίρνουν μυρωδιές από το σπίτι και τρίχες από τις γάτες ή τα βάζω σ' έναν χώρο που έχω αφήσει κενό σε μια ντουλάπα.
Gavalas for President! :grfl:

Ορέστης 35

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 25 Νοέμ 2018, 20:17

μη επανδρωμένη σέλφι έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 17:12
Ορέστης 35 έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 16:48
Υπαρχει ντουλαπα με αφυγραντηρα στα κινεζικα ησοπ.
Οντως αλλα κάνει δουλειά???
:102:

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ρούχα χειμώνα πώς στεγνώνουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 25 Νοέμ 2018, 20:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Νοέμ 2018, 20:10
Εγώ απλώνω κανονικά στο πίσω μπαλκόνι, που έχω και την απλώστρα. Σεντόνια και μεγάλες πετσέτες δεν με βολεύουν καθόλου στην απλώστρα, προτιμώ τα εξωτερικά σκοινιά. Στεγνώνουν πολύ πιο γρήγορα, κρατούν τη φρεσκάδα τους και μ' ένα προσεκτικό δίπλωμα είναι έτοιμα για σίδερο με την επιθυμητή υγρασία. Απλώς αν ο καιρός είναι μυστήριος και πάει για βροχή, δεν τα αφήνω στα σκοινιά, αλλά τα βάζω διπλωμένα πάνω στην απλώστρα. Και σιδερώνω ανά δύο πλυντήρια, οπότε τελειώνουν σε χρόνο μηδέν. Τα μικρά αν ο καιρός είναι καλός, τα βάζω κι αυτά στα σκοινιά, διαφορετικά κατ' ευθείαν στην απλώστρα. Και πάντα τα μαζεύω όταν στεγνώσουν, γιατί διαφορετικά ξεραίνονται, χάνουν τη φόρμα τους και το άρωμα τους. Αν δεν σιδερώσω κατ' ευθείαν, τα σκεπάζω μ' ένα καθαρό κάλυμα για να μην παίρνουν μυρωδιές από το σπίτι και τρίχες από τις γάτες ή τα βάζω σ' έναν χώρο που έχω αφήσει κενό σε μια ντουλάπα.
Εμπεριστατωμένη απάντηση. Με ξεμπλόκαρες. Θα μπορούσα να απλώνω σε εξωτερικά σχοινιά, αλλά δεν ήθελα μέχρι τώρα. Στην πραγματικότητα όμως η μπουγάδα μου δεν θα είναι ορατή, η ιδέα μου ήταν περισσότερο. Άσε που ο γείτονας έβγαλε εξωτερική μονάδα air condition χωρίς να με ρωτήσει. Και μπουγάδες απλώνει χωρίς να ρωτήσει τώρα που το σκέφτομαι...Ευτυχώς δεν είναι πολύ ορατά όλα αυτά στα πίσω μπαλκόνια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Αρχιτεκτονική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών