Στατικός μοντελισμός

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Αύγ 2018, 21:29

:lol:

Άντε καλή δουλειά τότε αφού βρήκες τρόπο, βάζε φώτο να κάνουμε μπανιστήρι.
the end

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 10 Αύγ 2018, 14:24

waldorf έγραψε:
09 Αύγ 2018, 20:14
the_black_planet έγραψε:
09 Αύγ 2018, 14:10
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! waldorf σίγουρα είναι παλουκακι αλλά πιστεύεις ότι αν έχω ολες τις οδηγίες, δεν θα μπορέσω να αναπαράγω τα κομμάτια που χρειάζονται; Έχω και μια φίλη που δουλεύει σε ξυλουργείο και μπορεί να με βοηθήσει.
Χωρίς σχέδια με ακριβείς διαστάσεις δεν μπορείς να αναπαράγεις τα κομμάτια που χρειάζονται.
Για παράδειγμα απ`αυτή τη φώτο (που είναι τα "σχέδια"):

Εικόνα
δεν μπορείς να βγάλεις τους νομείς (τον βασικό σκελετό του πλοίου).Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει 10 και ο καθένας είναι εντελώς διαφορετικός.
Ρώτα και τη φίλη σου.Είμαι σίγουρος ότι μπορεί να κόψει οτιδήποτε αρκεί να έχει τις διαστάσεις,χωρίς αυτές δεν γίνεται δουλειά.
Οι ναυτομοντελιστές που φτιάχνουν πλοία απ`το μηδέν,χωρίς κιτ,συνήθως βρίσκουν/αγοράζουν τα κανονικά σχέδια του πλοίου τα βγάζουν στην κλίμακα που θέλουν και ακολουθούν την κανονική ναυπηγική οδό!Αυτό βέβαια,πέρα από γνώσεις,απαιτεί και χρόνο.Για την ακρίβεια χρόνια!
Να'σαι καλά Waldorf, κοίταξε πάντως μπορεί να δοκιμάσω να το κάνω αλλιώς, να βγαλω πρώτα το μοντέλο στο blender και όταν το ολοκληρωσω, να βγάλω από εκεί τις μετρήσεις. Μπορεί να μην βγει 100% πιστό αντίγραφο αλλά τουλάχιστον οπτικά πιστεύω δεν θα φαίνεται η διαφορά :)
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 11 Αύγ 2018, 19:39

Εικόνα
Κάπως έτσι θα είναι η τελική εμφάνιση του παπόρου.
Τα κενά θα τα κλείσω με σφήνες (σαν αυτές που αχνοφαίνονται στα δεξιά της εικόνας) και ίσως κάνω και ψιλοστοκάρισμα,δεν το έχω αποφασίσει ακόμη.
Παράλληλα έφτιαξα και τους κιλλίβαντες (σωστά το λέω;) και ένα κανονάκι μισοτελειωμένο γιατί μπορεί να ασπρίζουμε,αλλά πάει στο διάολο αγοράκια είμαστε.Όσο να πεις μας αρέσει να βλέπουμε κανά ντουφεκάκι,κανά κανονάκι,έστω καμιά σφεντόνα βρε αδερφέ..
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 11 Αύγ 2018, 22:06

Εννοείται πως θα το κλείσεις μέσα σε βιτρίνα, να κατασκευάσεις ειδικά για αυτό. Έτσι και πιάσει σκόνη κλάφ'τα. Έχε το στο μυαλό σου.
the end

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Αύγ 2018, 11:06

γαμάτο είναι
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24078
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 12 Αύγ 2018, 11:39

Chilloutbuddy έγραψε:
07 Αύγ 2018, 17:55
Φτιάξε μία ρε, που θα πας να δώσεις τώρα λεφτά
Εγώ την έχω νούμερο 136 στη λίστα με τα πρότζεκτ :lol:

Τέτοιο μικρό σιδεράκι το κόβεις με ένα πριόνι σιδήρου, λιμάρισμα για τελικό σχήμα, μετά το πυρώνεις με μια φιάλη βουτανίου να κοκκινήσει, μετά στο λάδι, μετά στο φούρνο της κουζίνας, και τέλος ακόνισμα. Με αυτή τη σειρά.

Τα υπόλοιπα είναι ξύλα.
δεν έχω σχέση με μικρές πλάνες, αλλά δεν θα μπορούσες να φτιάξεις μία με λεπίδι απο ξύστρα;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Αύγ 2018, 11:48

enaon έγραψε:
12 Αύγ 2018, 11:39
Chilloutbuddy έγραψε:
07 Αύγ 2018, 17:55
Φτιάξε μία ρε, που θα πας να δώσεις τώρα λεφτά
Εγώ την έχω νούμερο 136 στη λίστα με τα πρότζεκτ :lol:

Τέτοιο μικρό σιδεράκι το κόβεις με ένα πριόνι σιδήρου, λιμάρισμα για τελικό σχήμα, μετά το πυρώνεις με μια φιάλη βουτανίου να κοκκινήσει, μετά στο λάδι, μετά στο φούρνο της κουζίνας, και τέλος ακόνισμα. Με αυτή τη σειρά.

Τα υπόλοιπα είναι ξύλα.
δεν έχω σχέση με μικρές πλάνες, αλλά δεν θα μπορούσες να φτιάξεις μία με λεπίδι απο ξύστρα;
Μπορείς θεωρητικά, αλλά υποτίθεται στις πλάνες πρέπει να έχεις κι ένα τρόπο να ρυθμίζεις το λεπίδι πάνω-κάτω για να κάνει βαθύτερα ή πιό ρηχά κοψίματα, κι επίσης να μπορείς να το βγάζεις για να το ακονίσεις και να το ξαναβάζεις και να κλειδώνει στη θέση του.

Οι μεγάλες (δυτικού τύπου) πλάνες έχουνε βίδες και σιδερένιους μηχανισμούς γι'αυτό το λόγο. Οι μίνι πλάνες και οι γιαπωνέζικου τύπου έχουν μια ξύλινη σφήνα για να κλειδώνουν, και κάνεις τις ρυθμίσεις στο πάνω κάτω μ'ένα σφυράκι (μια καρπαζιά στη σφήνα-μια καρπαζιά στον κώλο της πλάνης, μέχρι να έρθει το λεπίδι ακριβώς εκεί που το θέλεις). Ακούγεται πρωτόγονο αλλά οι γιαπωνέζοι είναι κορυφή στις πλάνες, μέχρι διαγωνισμό πλανίσματος έχουνε με τέτοια μέθοδο και είναι κάτι τύποι με κάλτσες και σαγιονάρες που κόβουνε κάτι λωρίδες 10 μικρόν, σα χαρτί υγείας βγαίνει αλλά διάφανο εντελώς.

Τώρα με την ξύστρα πώς θα τα κάνεις αυτά; Το πολύ να τη στερεώσεις μόνιμα σε μία θέση, αλλά τότε δε θα είναι πλάνη, θα είναι ξύστρα. Θα μου πεις τη δουλειά της θα την κάνει, και μόλις στομώσει το λεπίδι το πετάς και βάζεις άλλο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24078
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 12 Αύγ 2018, 12:23

ναι σωστά, δεν έχεις χώρο απο κάτω για την βίδα, θες τρόπο να πιάσεις το λεπίδι. Απλά ειναι τόσο εύκαιρα αυτά τα λεπιδάκια, κρίμα :)

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 12 Αύγ 2018, 12:28

Ίσως είναι ιδεάρα φίλε για τέτοιες μικροδουλειες, απλά πρέπει να φτιάξεις κάποιου είδους όχημα που να κρατάει το λεπιδάκι με την κόψη προς τα κάτω, και να χωράει και τη βίδα. Επίσης το λεπιδάκι πρέπει να είναι αναποδογυρισμένο για να είναι σωστά η γωνία για πλανάρισμα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 12 Αύγ 2018, 20:01

Πάνας αν βγεί τελικά λίγο καλό εννοείται ότι θα το βάλω σε βιτρίνα.Σχετικά εύκολη κατασκευή είναι.
Πάντως μέρα με τη μέρα καταλαβαίνω που έχω μπλέξει!Ευχάριστο μεν,μπλέξιμο δε.
Πως διάολο θα κάνω χιλιάδες τέτοιους (και δυσκολότερους) κόμπους με κλωστούλες,δεν έχω ιδέα:
Εικόνα Εικόνα
Εν τω μεταξύ δεν έκανα δυό φιόγκους να τελειώνω,αλλά κανονικούς κόμπους.
Δεν ξέρω αν πολυφαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία,αλλά είναι κανονική "ψαλιδιά" (hitch knot στα ξενικά):
Εικόνα
Μάλλον δεν χρειαζόταν,αλλά θέλω να αποφύγω τις "εκπτώσεις" από τόσο νωρίς.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 12 Αύγ 2018, 20:31

Χα χα... ξέρω τι δουλειά θέλει, σου έβαλα και φώτο από κατασκευή φίλου στην αρχή, γιαυτό μιλάω για βιτρίνα, πολύς κόπος για να τον αφήσεις να σκονιστεί και να χαλάσει!

Αυτόν τον κόμπο εννοείς;
Ao4cAjy.jpg

Το έχω κρατήσει στο PC για να τον θυμάμαι.
the end

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 12 Αύγ 2018, 20:40

Όπα,αυτόν τον κόμπο δεν τον ξέρω.Τον κρατάω γιατί φαίνεται πολύ χρήσιμος.
Όμως δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στην άγκυρα,γιατί δεν πλέκεις ένα σκοινί αλλά δύο.Στην ουσία πλέκεις το ένα σκοινί γύρω απ` το δεύτερο.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 12 Αύγ 2018, 20:44

waldorf έγραψε:
12 Αύγ 2018, 20:40
Όπα,αυτόν τον κόμπο δεν τον ξέρω.Τον κρατάω γιατί φαίνεται πολύ χρήσιμος.
Όμως δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στην άγκυρα,γιατί δεν πλέκεις ένα σκοινί αλλά δύο.Στην ουσία πλέκεις το ένα σκοινί γύρω απ` το δεύτερο.
Πιστεύω πως σε τόσο μικρό θα βγει χοντρός ο κόμπος, για τις άγκυρες ίσως να κάνει. Τσέκαρε δεν χάνεις τίποτα. Κατάλαβα τι παίζει και στο αλληθινό έτσι θα είναι με δύο σχοινιά... λογικό, το παλαμάρι δεν μπορεί να κάνει κόμπους.
the end

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3583
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 12 Αύγ 2018, 20:58

Ακριβώς όπως το λες.Το παλαμάρι/κάβος δεν μπορεί να κουλαντριστεί,οπότε το δένεις με δεύτερο σκοινί.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Στατικός μοντελισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 14 Αύγ 2018, 15:04

δεν είχαν αλυσίδες τότε για τις άγκυρες;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών