Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 28 Σεπ 2021, 12:23

lonelyrider έγραψε:
27 Σεπ 2021, 22:19
Nandros έγραψε:
27 Σεπ 2021, 21:13
lonelyrider έγραψε:
27 Σεπ 2021, 21:07


:smt005:
Και περιμένεις να σε πιστέψω? Θα σε εξαφάνιζαν εντός μιας ώρας από το πρώτο ποστ κατά του Ισλάμ. Καλά σ έχω κόψει από την αρχή εσένα για "μαχητή" του πληκτρολογίου! :smt005:
Κι επίσης δε σημαίνει ότι επειδή σε ρώτησα κάτι , είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω και γω στην ίδια ερώτηση. Άσε που την διαφοροποίησες όπως σε συμφέρει.
Παρ αυτά θα απαντήσω. Προσηλυτισμό δεν κάνω. Αν ήμουν σε καμία ιεραποστολή πήγαινα όπου θες. Γιατί νομίζεις στην Αφρική που έχει κάποιες χώρες αμιγώς μουσουλμανικές, δεν υπάρχει ορθόδοξη ιεραποστολή? Και εκεί όντως μπορεί κάποιος να κινδυνεύσει. Αλλά αν του συμβεί κάτι η δικαιοσύνη του Θεού τον λογαριάζει σαν μάρτυρα σαν αυτούς των πρώτων αιώνων.
Πόσες ταλιμπανιές διαβάζουνε ρε πστη μου! :smt005:
Όλο τις ίδιες λέξεις χρησιμοποιείς. Ταλιμπάνος, ταλιμπανιές,χριστιανοταλιμπαν.
Κουραστικά προβλέψιμος.
Κουραστικά προβλέψιμος ο θεολόγος προσηλυτιστής με τον φανταστικό φίλο του.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Σεπ 2021, 12:24

lonelyrider έγραψε:
27 Σεπ 2021, 17:23
Πασιφάη έγραψε:
27 Σεπ 2021, 13:50
lonelyrider έγραψε:
26 Σεπ 2021, 16:33


Φίλε άμα έχεις χρόνο για χάσιμο δικαίωμά σου είναι αυτό να τον σπαταλάς με το να γράφεις σεντόνια απαντήσεις σε άτομα που μισούν τον χριστιανισμό και είναι και τοξικά στο ύφος τους όπως η Πασιφάη . Κι εγώ απαντάω σε μη χριστιανούς με επιχειρήματα όταν αυτοί άδικα προσβάλλουν την πίστη μου άλλα άμα δε βλέπω κατανόηση δε συνεχίζω. Εσύ κάνε ότι γουστάρεις. Κάτσε εδώ με τις ώρες να απαντάς με σεντόνια σε γελοίες αντιχριστιανικές τοποθετήσεις όπως του άλφαμπετ που ενώ του τα χουμε εξηγήσει όλα, χρόνια πριν από το παλιό φόρουμ ακόμα, αυτός επιστρέφει πάντοτε με τις ίδιες βλακείες.
Ορθολογισμός, σύνεση, αγάπη στον πλησίον, ταπεινότητα. Καμία απαξίωση, κανένας διαχωρισμός. Ο ορισμός του καλού χριστιανού. Το ερώτημά μου είναι όμως το εξής: Η απόκλιση απ'τα λόγια του Χριστού και τον ''θεάρεστο'' βίο που διάγετε σαν wannabe όσιοι, δεν έρχεται σε αντίθεση με τις συμπεριφορές σας; Αφήστε μας εμάς, Είμεθα αντίχριστοι, δεν έχουμε να δωσουμε λόγο κάπου.
Εσείς; Τί σκατά ψυχή θα παραδώσετε; :102:
Δεν είναι έτσι όπως τα παρουσιάζεις. Τα χεις μπερδέψει.Εσείς θέλετε χριστιανούς ανθρωπάκια, νερόβραστους τους οποίους θα μπορείτε ανά πάσα στιγμή να τους λούζετε με την τοξικότητά σας. Όχι αγαπητή δεν είναι έτσι τα πράματα. Κι ο Χριστός σε κάποια στιγμή της επίγειας ζωής του είπε απευθυνόμενος στους μαθητές Του " εγώ δε σας διάλεξα και τους δώδεκα? Κι όμως ένας από εσάς είναι διάβολος" , εννοώντας τον Ιούδα. Και το είπε αυτό για μαθητή Του! Όπως βλέπεις λοιπόν ο Χριστός δε μασούσε τα λόγια Του παρότι διδάσκει κυρίως τις αρετές που αναφέρεις. Οπότε ένας χριστιανός όταν υβρίζεται η πίστη του και αντιμετωπίζεται με τοξικότητα γιατί να μην απαντά?
Εγώ παίζει να είμαι πολύ πιο μετριοπαθής απ'τον Νάνδρο σε τέτοια θέματα. :lol: Ίσως και να είναι κακό, διότι όπως προείπα, δίνω ευκαιρίες. Έχω διαφορετικούς τρόπους εκτίμησης των δεδομένων μου.

Ό Ιησούς υπήρξε σοβαρός επαναστάτης, ρήτορας δεινός, ήρεμος και γι'αυτό και έφερε κόσμο δίπλα του. Κυρίως ανθρώπους αγανακτισμένους, δυστυχείς, φτωχούς. Απ'την διαρκή μούγκα στην στρούγκα που επέβαλλαν τα ιερατεία και την κατασπατάληση δημοσίου χρήματος δίχως να τους ελέγχει κάποιος, διότι ήσαν εξουσιαστική δύναμις. Οι παπάρες που παρουσιάζονται σαν Άρλεκιν μετέπειτα, με αφήνουν παγερά αδιάφορη. Και αυτό διότι του προσδίδουν θείκά χαρακτηριστικά. Καλό παιχνίδι, δε λέω. Έδωσαν ρέστα.
Προφανώς και ΔΕΝ γνώριζε όταν αποφάσισε να επιλέξει τους ακολούθους του, ότι κάποιος θα τον ''πρόδιδε''. Ο Ιούδας, μυρίστηκε φράγκα και τον ''έδωσε'' στεγνά στους ιερείς, έπειτα από συνεννοήσεις.
Οπότε καλό θα είναι να μένουμε στην ουσία του πράγματος και όχι στην αλληγορία που παρουσιάζουν οι μυθιστορίες των λαών, σαν επιβεβαίωση ή απόδειξη, αναντίρρητα.
Αν θεωρείς λοιπόν τοξική την απλούστευση σε λογικά πλαίσια, ή σου χαλάει τη σούπα, λυπάμαι αλλά δεν δύναμαι να μπω σ'αυτή την σύναξη αποχαύνωσης.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8677
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 28 Σεπ 2021, 23:02

Ο Ιησούς επαναστάτησε στο κατεστημένο της εποχής του. Ο αμαρτωλός λιθοβολούνταν μέχρι θανάτου και δεν υπήρχε κάθαρση. Σε αυτό έρχεται ο Ιησούς και προσφέρει την κάθαρση μέσω της μετάνοιας και της συγχώρεσης. Για αυτό ο λόγος του ήταν πάντα γύρω από την αγάπη, για να σπάσει την καταδίκη εις θάνατον των αμαρτωλών συμπατριωτών του.

Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια. Όσοι μύστες εκτελούσαν αστρική προβολή και βλέπαν τον Νοητό Ήλιο και ενονόντουσαν με κάποιο αθάνατο Ον όταν ξυπνούσαν από την εγκοίμηση τους αποκαλούσαν Υιούς Θεών. Έτσι αποκαλούσαν και τον Πυθαγόρα Υιό του Απόλλωνος που έφερε από την Ασία τις θρησκευτικές τους τελετές και λένε ότι μυήθηκε σε όλα τα μυστήρια της Ανατολής.

Υιοί Θεού λοιπόν ήταν οι μύστες μετά την εγκοίμηση. Αυτό έκανε και ο Ιησούς και πήρε αυτόν τον τίτλο.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9102
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 29 Σεπ 2021, 07:43

tanipteros έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:02
Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια.
Δύσκολο να το πιστέψω με αυτά τα χωρία του ευαγγελίου του Ιωάννη :

- εἶπεν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι ἐγώ εἰμι.

- Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν. λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· τοσοῦτον χρόνον μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα; οὐ πιστεύεις ὅτι ἐγὼ ἐν τῷ πατρὶ καὶ ὁ πατὴρ ἐν ἐμοί ἐστι; τὰ ῥήματα ἃ ἐγὼ λαλῶ ὑμῖν, ἀπ᾿ ἐμαυτοῦ οὐ λαλῶ· ὁ δὲ πατὴρ ὁ ἐν ἐμοὶ μένων αὐτὸς ποιεῖ τὰ ἔργα.

- εἶτα λέγει τῷ Θωμᾷ· φέρε τὸν δάκτυλόν σου ὧδε καὶ ἴδε τὰς χεῖράς μου, καὶ φέρε τὴν χεῖρά σου καὶ βάλε εἰς τὴν πλευράν μου, καὶ μὴ γίνου ἄπιστος, ἀλλὰ πιστός. καὶ ἀπεκρίθη Θωμᾶς καὶ εἶπεν αὐτῷ· ὁ Κύριός μου καὶ ὁ Θεός μου.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 29 Σεπ 2021, 13:55

tanipteros έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:02

Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια. Όσοι μύστες εκτελούσαν αστρική προβολή και βλέπαν τον Νοητό Ήλιο και ενονόντουσαν με κάποιο αθάνατο Ον όταν ξυπνούσαν από την εγκοίμηση τους αποκαλούσαν Υιούς Θεών. Έτσι αποκαλούσαν και τον Πυθαγόρα Υιό του Απόλλωνος που έφερε από την Ασία τις θρησκευτικές τους τελετές και λένε ότι μυήθηκε σε όλα τα μυστήρια της Ανατολής.

Υιοί Θεού λοιπόν ήταν οι μύστες μετά την εγκοίμηση. Αυτό έκανε και ο Ιησούς και πήρε αυτόν τον τίτλο.
Aναφέρεσαι στην πολύχρονη επαφή του με το κοινόβιο των Εσσαίων. Μια αίρεση στα βουνά του Κουμράν. Το λεγόμενο ''τάγμα των φτωχών''. Πόθεν προκύπτει πως ο Ιησούς ''εξυψωθηκε'' ως μύστης; Ποιά κείμενα το αποδεικνύουν;
Πολλά λέγονται και κυρίως πως οι Εσσαίοι είδαν στο πρόσωπό του, τον ''Μεσσία'' της δικής τους επιλογής, ένεκα εσχατολογικών απόψεων. Θεωρούσαν εαυτούς εκλεκτούς και πίστευαν πως όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να κατατροπωθούν.
Κάποιος Πλίνιος θυμάμαι πως αναφέρεται σ'αυτούς και όχι με τα πιο κολακευτικά λόγια.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8677
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 29 Σεπ 2021, 21:03

Πασιφάη έγραψε:
29 Σεπ 2021, 13:55
tanipteros έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:02

Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια. Όσοι μύστες εκτελούσαν αστρική προβολή και βλέπαν τον Νοητό Ήλιο και ενονόντουσαν με κάποιο αθάνατο Ον όταν ξυπνούσαν από την εγκοίμηση τους αποκαλούσαν Υιούς Θεών. Έτσι αποκαλούσαν και τον Πυθαγόρα Υιό του Απόλλωνος που έφερε από την Ασία τις θρησκευτικές τους τελετές και λένε ότι μυήθηκε σε όλα τα μυστήρια της Ανατολής.

Υιοί Θεού λοιπόν ήταν οι μύστες μετά την εγκοίμηση. Αυτό έκανε και ο Ιησούς και πήρε αυτόν τον τίτλο.
Aναφέρεσαι στην πολύχρονη επαφή του με το κοινόβιο των Εσσαίων. Μια αίρεση στα βουνά του Κουμράν. Το λεγόμενο ''τάγμα των φτωχών''. Πόθεν προκύπτει πως ο Ιησούς ''εξυψωθηκε'' ως μύστης; Ποιά κείμενα το αποδεικνύουν;
Πολλά λέγονται και κυρίως πως οι Εσσαίοι είδαν στο πρόσωπό του, τον ''Μεσσία'' της δικής τους επιλογής, ένεκα εσχατολογικών απόψεων. Θεωρούσαν εαυτούς εκλεκτούς και πίστευαν πως όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να κατατροπωθούν.
Κάποιος Πλίνιος θυμάμαι πως αναφέρεται σ'αυτούς και όχι με τα πιο κολακευτικά λόγια.
Το κείμενο που το αποδεικνύει είναι ο τίτλος "Υιός Θεού".
Τον τίτλο αυτόν τον είχαν οι μύστες που τέλεσαν έξοδο ψυχής με εγκοίμηση και ενωθήκαν πνευματικά με κάποιο αθάνατο Ον.
Υιοί Θεών ήταν ο Πυθαγόρας, Ηρακλής, Απολλώνιος ο Τυανέυς και πλήθος άλλων Ελλήνων.
Την εγκοίμηση και την έξοδο της ψυχής και το αστρικό ταξίδι που κάναν το πετυχέναν με διάφορα βότανα ενθεογενή που τα πίναν με κρασί.
Το συγκεκριμένο μείγμα κρασιού βοτάνων τους δημιουργούσε την λεγόμενη έξοδο της ψυχής στο αστρικό πεδίο ή όπως το λέγαν τότε στον Ουρανό.
Εκεί, στον Ουρανό βλέπαν φωτεινά όντα και τον λεγόμενο Νοητό Ήλιο, ένα φωτεινό ον που ενωνόντουσαν όλες οι ψυχές. Το ίδιο ον αυτό το αναφέρουν και οι Ινδοί ως Άτμαν, οι Έλληνες ως Νοητό Ήλιο και οι μονοθειστικές θρησκείες ως Θεό.
Με αυτό το Ον ενώθηκε ο Ιησούς και επέστρεψε με θεοφορικές δυνάμεις πίσω στο Γίγνεσθαι στο Υλαίο πεδίο.

Για την λεγόμενη Αναγωγή στο Εν μπορείτε να δείτε εδώ
http://opsopaus.com/OM/BA/ETP/V.html#ascenttoone
και εδώ
http://opsopaus.com/OM/BA/ETP/V.html#anagoge
κατά την Πυθαγόρεια παράδοση.

επίσης ψάξτε για το
the immortality key the secret history of the religion with no name
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8677
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 30 Σεπ 2021, 00:38

δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8677
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 30 Σεπ 2021, 00:55

Όποιος ενώνεται με ένα πνεύμα (Θεό) θεωρεί την ένωση ιερή και αχώριστο τον εαυτό του από το αιώνιο πνεύμα.
- εἶπεν αὐτοῖς ὁ Ἰησοῦς· ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν, πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι ἐγώ εἰμι.


Το τρικ που κάνει εδώ ο Ιησούς είναι να μιλάει πότε ως άνθρωπος Ιησούς και πότε ως το πνεύμα που ενώθηκε.
Το πνεύμα που ενώθηκε σαφώς και προυπάρχει πριν τον Αβρααμ.

- Λέγει αὐτῷ Φίλιππος· Κύριε, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα καὶ ἀρκεῖ ἡμῖν. λέγει αὐτῷ ὁ Ἰησοῦς· τοσοῦτον χρόνον μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι, καὶ οὐκ ἔγνωκάς με, Φίλιππε; ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα· καὶ πῶς σὺ λέγεις, δεῖξον ἡμῖν τὸν πατέρα; οὐ πιστεύεις ὅτι ἐγὼ ἐν τῷ πατρὶ καὶ ὁ πατὴρ ἐν ἐμοί ἐστι; τὰ ῥήματα ἃ ἐγὼ λαλῶ ὑμῖν, ἀπ᾿ ἐμαυτοῦ οὐ λαλῶ· ὁ δὲ πατὴρ ὁ ἐν ἐμοὶ μένων αὐτὸς ποιεῖ τὰ ἔργα.


Εδώ ο Ιησούς αναφέρεται στην ένωση του με τον Γιαχβέ με τον Θεό όπως πίστευαν οι Εβραίοι.
Ο Ιησούς και ο Γιαχβέ είναι ενωμένοι μετά την μύηση σαν ένα ον.

ὁ ἑωρακὼς ἐμὲ ἑώρακε τὸν πατέρα·
ἐγὼ ἐν τῷ πατρὶ καὶ ὁ πατὴρ ἐν ἐμοί ἐστι


Αυτά είναι τα λόγια κάθε μύστη που περιγράφει την ένωση της ψυχής με τον Θεό.

Απλά κάθε μύστης φέρει τις θεολογικές ιδέες που μαθαίνει από το περιβάλλον - πολιτισμό που υπάρχει.
Ο Ιησούς ήταν Εβραίος και σαν Θεό αθάνατο αναγνώριζε ένα μονο ον τον Γιαχβέ (Ιευώ-Γιαχβέ, Ιεύς-Ζευς).
Οι αρχαίοι Έλληνες αναγνώριζαν πλήθος αθάνατων όντων όχι μόνο ένα.

Πάντως ο Νοητός Ήλιος που είναι το κοινό βίωμα σε κάθε μύστη αναγνωρίζεται σαν την Αρχή, το Εν, τον Ζευ, Γιαχβέ κτλ από όλους τους μύστες ανάλογα την παράδοση του κάθε ενός.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8677
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 30 Σεπ 2021, 01:40

Στα κείμενα για τον Ιησού συναντάμε τους εξής ρόλους... Υιός Ανθρώπου, Υιός Θεού, ότι είναι ο ίδιος ο Πατήρ.
Αυτό συμβαίνει διότι ο Ιησούς μετά την θέωση στον Ουρανό με τον Νοητό Ήλιο ταυτίστηκε με τον Θεό και έτσι έφτασε να μιλάει οσάν να είναι ο Πατήρ ενσαρκωμένος. Για μένα μέγα λάθος. Τέλος πάντων έτσι το νιωθε αυτά έλεγε...

Οι αρχαίοι Έλληνες που τέλεσαν το ίδιο μυστήριο και ενώθηκαν με αθάνατα οντα είτε με τον Νοητό Ήλιο είτε με άλλους Θεούς ποτέ δεν ταύτισαν τον εαυτό τους με τη θεότητα και να φτάσουν σε σημείο να μιλάν πχ σαν τον Δία ή τον Απόλλωνα. Ίσα ίσα που διαχωρίζαν την θέση τους και αποκαλούνταν Υιοί Θεών αλλά ποτέ ο ίδιος ο Θεός ενσαρκωμένος...

Αυτά είναι μερικές λεπτομέρεις που δείχνουν την άγνοια που είχε ο Ιησούς γύρω από αυτά τα θέματα και την διαφορά παιδείας και θεολογίας των μυστών Ελλήνων με τους μύστες άλλων χωρών.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 30 Σεπ 2021, 11:11

Ευχαριστώ θερμά Τανίπτερε. Με την πρώτη ευκαιρία, θα τα διαβάσω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8677
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 30 Σεπ 2021, 14:05

Πασιφάη έγραψε:
30 Σεπ 2021, 11:11
Ευχαριστώ θερμά Τανίπτερε. Με την πρώτη ευκαιρία, θα τα διαβάσω.
Στα Ελληνικά είναι Τανύπτερος επίθετο του Ερμού!
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10594
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 30 Σεπ 2021, 15:11

tanipteros έγραψε:
29 Σεπ 2021, 21:03
Πασιφάη έγραψε:
29 Σεπ 2021, 13:55
tanipteros έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:02

Όσα αφορούν την Θεοποίηση του το έχω ξανα-αναφέρει. Αυτοαποκαλούνταν Υιός Θεού που σήμαινε ότι ήταν μύστης και είχε μυηθεί σε μυστήρια. Όσοι μύστες εκτελούσαν αστρική προβολή και βλέπαν τον Νοητό Ήλιο και ενονόντουσαν με κάποιο αθάνατο Ον όταν ξυπνούσαν από την εγκοίμηση τους αποκαλούσαν Υιούς Θεών. Έτσι αποκαλούσαν και τον Πυθαγόρα Υιό του Απόλλωνος που έφερε από την Ασία τις θρησκευτικές τους τελετές και λένε ότι μυήθηκε σε όλα τα μυστήρια της Ανατολής.

Υιοί Θεού λοιπόν ήταν οι μύστες μετά την εγκοίμηση. Αυτό έκανε και ο Ιησούς και πήρε αυτόν τον τίτλο.
Aναφέρεσαι στην πολύχρονη επαφή του με το κοινόβιο των Εσσαίων. Μια αίρεση στα βουνά του Κουμράν. Το λεγόμενο ''τάγμα των φτωχών''. Πόθεν προκύπτει πως ο Ιησούς ''εξυψωθηκε'' ως μύστης; Ποιά κείμενα το αποδεικνύουν;
Πολλά λέγονται και κυρίως πως οι Εσσαίοι είδαν στο πρόσωπό του, τον ''Μεσσία'' της δικής τους επιλογής, ένεκα εσχατολογικών απόψεων. Θεωρούσαν εαυτούς εκλεκτούς και πίστευαν πως όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να κατατροπωθούν.
Κάποιος Πλίνιος θυμάμαι πως αναφέρεται σ'αυτούς και όχι με τα πιο κολακευτικά λόγια.
Το κείμενο που το αποδεικνύει είναι ο τίτλος "Υιός Θεού".
Τον τίτλο αυτόν τον είχαν οι μύστες που τέλεσαν έξοδο ψυχής με εγκοίμηση και ενωθήκαν πνευματικά με κάποιο αθάνατο Ον.
Υιοί Θεών ήταν ο Πυθαγόρας, Ηρακλής, Απολλώνιος ο Τυανέυς και πλήθος άλλων Ελλήνων.
Την εγκοίμηση και την έξοδο της ψυχής και το αστρικό ταξίδι που κάναν το πετυχέναν με διάφορα βότανα ενθεογενή που τα πίναν με κρασί.
Το συγκεκριμένο μείγμα κρασιού βοτάνων τους δημιουργούσε την λεγόμενη έξοδο της ψυχής στο αστρικό πεδίο ή όπως το λέγαν τότε στον Ουρανό.
Εκεί, στον Ουρανό βλέπαν φωτεινά όντα και τον λεγόμενο Νοητό Ήλιο, ένα φωτεινό ον που ενωνόντουσαν όλες οι ψυχές. Το ίδιο ον αυτό το αναφέρουν και οι Ινδοί ως Άτμαν, οι Έλληνες ως Νοητό Ήλιο και οι μονοθειστικές θρησκείες ως Θεό.
Με αυτό το Ον ενώθηκε ο Ιησούς και επέστρεψε με θεοφορικές δυνάμεις πίσω στο Γίγνεσθαι στο Υλαίο πεδίο.

Για την λεγόμενη Αναγωγή στο Εν μπορείτε να δείτε εδώ
http://opsopaus.com/OM/BA/ETP/V.html#ascenttoone
και εδώ
http://opsopaus.com/OM/BA/ETP/V.html#anagoge
κατά την Πυθαγόρεια παράδοση.

επίσης ψάξτε για το
the immortality key the secret history of the religion with no name
Κρασί οχι...
Για τα υπόλοιπα οι θέσεις μου ειναι γνωστές σε σενα...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 02 Οκτ 2021, 12:58

tanipteros έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:05
Πασιφάη έγραψε:
30 Σεπ 2021, 11:11
Ευχαριστώ θερμά Τανίπτερε. Με την πρώτη ευκαιρία, θα τα διαβάσω.
Στα Ελληνικά είναι Τανύπτερος επίθετο του Ερμού!
Γιατί δεν αλλάζεις στο Ελληνοπρεπές το όνομά σου; Γνωρίζω τα προσωνύμια του Ερμού.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 02 Οκτ 2021, 12:59

ksk έγραψε:
30 Σεπ 2021, 15:11
tanipteros έγραψε:
29 Σεπ 2021, 21:03
Πασιφάη έγραψε:
29 Σεπ 2021, 13:55


Aναφέρεσαι στην πολύχρονη επαφή του με το κοινόβιο των Εσσαίων. Μια αίρεση στα βουνά του Κουμράν. Το λεγόμενο ''τάγμα των φτωχών''. Πόθεν προκύπτει πως ο Ιησούς ''εξυψωθηκε'' ως μύστης; Ποιά κείμενα το αποδεικνύουν;
Πολλά λέγονται και κυρίως πως οι Εσσαίοι είδαν στο πρόσωπό του, τον ''Μεσσία'' της δικής τους επιλογής, ένεκα εσχατολογικών απόψεων. Θεωρούσαν εαυτούς εκλεκτούς και πίστευαν πως όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να κατατροπωθούν.
Κάποιος Πλίνιος θυμάμαι πως αναφέρεται σ'αυτούς και όχι με τα πιο κολακευτικά λόγια.
Το κείμενο που το αποδεικνύει είναι ο τίτλος "Υιός Θεού".
Τον τίτλο αυτόν τον είχαν οι μύστες που τέλεσαν έξοδο ψυχής με εγκοίμηση και ενωθήκαν πνευματικά με κάποιο αθάνατο Ον.
Υιοί Θεών ήταν ο Πυθαγόρας, Ηρακλής, Απολλώνιος ο Τυανέυς και πλήθος άλλων Ελλήνων.
Την εγκοίμηση και την έξοδο της ψυχής και το αστρικό ταξίδι που κάναν το πετυχέναν με διάφορα βότανα ενθεογενή που τα πίναν με κρασί.
Το συγκεκριμένο μείγμα κρασιού βοτάνων τους δημιουργούσε την λεγόμενη έξοδο της ψυχής στο αστρικό πεδίο ή όπως το λέγαν τότε στον Ουρανό.
Εκεί, στον Ουρανό βλέπαν φωτεινά όντα και τον λεγόμενο Νοητό Ήλιο, ένα φωτεινό ον που ενωνόντουσαν όλες οι ψυχές. Το ίδιο ον αυτό το αναφέρουν και οι Ινδοί ως Άτμαν, οι Έλληνες ως Νοητό Ήλιο και οι μονοθειστικές θρησκείες ως Θεό.
Με αυτό το Ον ενώθηκε ο Ιησούς και επέστρεψε με θεοφορικές δυνάμεις πίσω στο Γίγνεσθαι στο Υλαίο πεδίο.

Για την λεγόμενη Αναγωγή στο Εν μπορείτε να δείτε εδώ
http://opsopaus.com/OM/BA/ETP/V.html#ascenttoone
και εδώ
http://opsopaus.com/OM/BA/ETP/V.html#anagoge
κατά την Πυθαγόρεια παράδοση.

επίσης ψάξτε για το
the immortality key the secret history of the religion with no name
Κρασί οχι...
Για τα υπόλοιπα οι θέσεις μου ειναι γνωστές σε σενα...
Θες να τις κάνεις γνωστές και σε μας, αναλύοντάς τες; Θα με ενδιέφερε.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8677
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Ύψωσις Τιμίου Σταυρού, 14 Σεπτεμβρίου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 02 Οκτ 2021, 14:15

Πασιφάη έγραψε:
02 Οκτ 2021, 12:58
tanipteros έγραψε:
30 Σεπ 2021, 14:05
Πασιφάη έγραψε:
30 Σεπ 2021, 11:11
Ευχαριστώ θερμά Τανίπτερε. Με την πρώτη ευκαιρία, θα τα διαβάσω.
Στα Ελληνικά είναι Τανύπτερος επίθετο του Ερμού!
Γιατί δεν αλλάζεις στο Ελληνοπρεπές το όνομά σου; Γνωρίζω τα προσωνύμια του Ερμού.
Τώρα έχω αυτό στα λατινικά.
Το δημιούργησα μαζί με το μπλογκ https://tanipteros.wordpress.com/
Επειδή το μπλογκ είχε στα λατινικά το επίθετο του Ερμού είπα να το κάνω και nickname.
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών