Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 24 Αύγ 2023, 16:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:47
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:42

Ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια, κατα την γνωμη μου, να αιτιολογηθει η θεοτητα του Χριστου χωρις να γινει η θρησκεια πολυθειστικη.
Η θρησκεία όμως εξελίχθηκε σε πολυθεϊστική, μέσω των αγίων.
Να σου πω και εμενα ετσι μου φαινεται, σε καποιο βαθμο. Οι μουσουλμανοι απ την αλλη κατηγορουν για πολυθεισμο τους χριστιανους και λογω του Ιησου, αλλα και της παναγιας. Οι Εβραιοι το ιδιο.

Οι Χριστιανοι παλι, λενε οτι θεωρουν τους Αγιους ως "μεσιτες" προς τον Θεο. Οχι θεους κατι σαν Αγγελους ας πουμε. :102:

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71188
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Αύγ 2023, 16:07

Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:47
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:42

Ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια, κατα την γνωμη μου, να αιτιολογηθει η θεοτητα του Χριστου χωρις να γινει η θρησκεια πολυθειστικη.
Η θρησκεία όμως εξελίχθηκε σε πολυθεϊστική, μέσω των αγίων.
Να σου πω και εμενα ετσι μου φαινεται, σε καποιο βαθμο. Οι μουσουλμανοι απ την αλλη κατηγορουν για πολυθεισμο τους χριστιανους και λογω του Ιησου, αλλα και της παναγιας. Οι Εβραιοι το ιδιο.

Οι Χριστιανοι παλι, λενε οτι θεωρουν τους Αγιους ως "μεσιτες" προς τον Θεο. Οχι θεους κατι σαν Αγγελους ας πουμε. :102:

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.
Δεν ξέρω τι λέει κάθε χριστιανός, μια πραγματικότητα αναφέρω. Γιατί στην τελική, το θέμα είναι η ζώσα πραγματικότητα και όχι φιλοσοφική ή θεολογική προσέγγιση της κάθε θρησκείας.

Το ότι οι Εβραίοι λένε ή κάνουν άλλα, συνεπάγεται απλώς ότι λένε παπαριές όσοι Έλληνες αναφέρονται σε αρνησίζωες θρησκείες της ερήμου κλπ παριστάνοντας τα στραβάδια σε ό,τι αφορά στα νησιά, στους κάμπους και στα ελληνικά βουνά.

Ακριβώς γι' αυτό έβαλα πριν κάποιες σελίδες και το λαογραφικό βιβλίο του Πολίτη. Αλλά αν δεν... δεν.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6889
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 24 Αύγ 2023, 16:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:00
Λοξίας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:52
Isildur έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:05

Τι δηλαδή; Τι δεν καταλαβαίνεις; Δες τι λέει το λεξικό.

γυναίκα η [jinéka] : άνθρωπος θηλυκού γένους σωματικά ώριμος, εύστροφος, με κατανόηση προς τον σύντροφό του, χωρίς καθόλου παραξενιές, πρόθυμος να συζητήσει οποιοδήποτε πρόβλημα και με ιδιαίτερες γνώσεις οδήγησης και παρκαρίσματος.
Το έπιασα το υπονοούμενο, αλλά περιγράφεις ακριβώς την γυναίκα μου! :blm::blm:
Και μιλάω σοβαρά!

Ακόμα και στο παρκάρισμα...
Παρκάρει στην πυλωτή, κοιτώντας τους καθρέφτες, ανάμεσα σε δύο κολώνες που χωράνε ίσα ίσα το αυτοκίνητο με κλειστό τον ένα καθρέφτη.

Όποιος θέλει μπορεί να μην με πιστέψει...
Και πού ακριβώς είναι το περίεργο; Η γυναίκα σου έχει καλύτερη αντίληψη του χώρου από σένα. Υπάρχουν άντρες που δεν βλέπουν καν τις κολώνες.
Καθόλου περίεργο. Αλλά δεν ήταν αυτό το βασικό σημείο. Γι' αυτό είπα "ακόμα και στο παρκάρισμα".
Όλα τα άλλα χαρακτηριστικά ήταν.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6889
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 24 Αύγ 2023, 16:18

student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:58
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:52
Isildur έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:05

Τι δηλαδή; Τι δεν καταλαβαίνεις; Δες τι λέει το λεξικό.

γυναίκα η [jinéka] : άνθρωπος θηλυκού γένους σωματικά ώριμος, εύστροφος, με κατανόηση προς τον σύντροφό του, χωρίς καθόλου παραξενιές, πρόθυμος να συζητήσει οποιοδήποτε πρόβλημα και με ιδιαίτερες γνώσεις οδήγησης και παρκαρίσματος.
Το έπιασα το υπονοούμενο, αλλά περιγράφεις ακριβώς την γυναίκα μου! :blm::blm:
Και μιλάω σοβαρά!

Ακόμα και στο παρκάρισμα...
Παρκάρει στην πυλωτή, κοιτώντας τους καθρέφτες, ανάμεσα σε δύο κολώνες που χωράνε ίσα ίσα το αυτοκίνητο με κλειστό τον ένα καθρέφτη.

Όποιος θέλει μπορεί να μην με πιστέψει...
Εύχομαι να μην πάρω την ίδια απάντηση μόλις πιάσεις και το δικό μου υπονοούμενο :smt005:
Ποιο ήταν το δικό σου υπονοούμενο βρε; Αυτές οι δυο που έβαλες;
Να τις παντρευτείς εσύ... :P:P

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71188
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Αύγ 2023, 16:20

Οπότε, πάμε πάλι.

Η όποια παγανιστική συνέχεια στον χριστιανισμό, είναι αυτό.

Εικόνα

Και όποιος δεν μπορεί να το αντιληφθεί ή επιχειρεί να το υποτιμήσει και προσπαθεί να αντιπαραβάλει πατρώα μπαλέτα και πειραματικές παραστάσεις στον Όλυμπο ή στο Σούνιο ή όπου αλλού θεωρεί ότι υπάρχουν ενεργειακοί αρχαιοπρεπείς φορτιστές για το κινητό ή ακούνητο του, αλλού πατάει κι αλλού βρίσκεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 24 Αύγ 2023, 16:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gavalas for President! :grfl:

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 24 Αύγ 2023, 16:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:07
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:47


Η θρησκεία όμως εξελίχθηκε σε πολυθεϊστική, μέσω των αγίων.
Να σου πω και εμενα ετσι μου φαινεται, σε καποιο βαθμο. Οι μουσουλμανοι απ την αλλη κατηγορουν για πολυθεισμο τους χριστιανους και λογω του Ιησου, αλλα και της παναγιας. Οι Εβραιοι το ιδιο.

Οι Χριστιανοι παλι, λενε οτι θεωρουν τους Αγιους ως "μεσιτες" προς τον Θεο. Οχι θεους κατι σαν Αγγελους ας πουμε. :102:

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.
Δεν ξέρω τι λέει κάθε χριστιανός, μια πραγματικότητα αναφέρω. Γιατί στην τελική, το θέμα είναι η ζώσα πραγματικότητα και όχι φιλοσοφική ή θεολογική προσέγγιση της κάθε θρησκείας.

Το ότι οι Εβραίοι λένε ή κάνουν άλλα, συνεπάγεται απλώς ότι λένε παπαριές όσοι αναφέρονται σε αρνησίζωες θρησκείες της ερήμου κλπ παριστάνοντας τα στραβάδια σε ό,τι αφορά στα νησιά, στους κάμπους και στα ελληνικά βουνά.

Ακριβώς γι' αυτό έβαλα πριν κάποιες σελίδες και το λαογραφικό βιβλίο του Πολίτη. Αλλά αν δεν... δεν.
Η ζωσα πραγματικοτητα διαφερει πολυ απ την θεολογικη στην οποια αναφερομαι. Δηλαδη δεν εχω δει δαιμονισμενους, αναληψεις, παρθενογενεσεις η αναστασεις πουθενα. Για την θεια δικη η το θεικο σχεδιο, ασε ας μην το συζηταμε.

Αν εννοεις οτι η εκαστοτε θρησκεια προσαρμοζεται στις παραδοσεις αλλα και στην ιδιοσυγκρασια του καθε λαου, φυσικα και ειναι ετσι.

Για αυτο αλλωστε δηλωνω αθρησκος. Γιατι πιστευω οτι λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του, οτι βγει απ το κεφαλι του (μην πω απο αλλου) και το θεωρει ως την απολυτη αληθεια. Με σιγουρια κιολας!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71188
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Αύγ 2023, 16:27

Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:07
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01


Να σου πω και εμενα ετσι μου φαινεται, σε καποιο βαθμο. Οι μουσουλμανοι απ την αλλη κατηγορουν για πολυθεισμο τους χριστιανους και λογω του Ιησου, αλλα και της παναγιας. Οι Εβραιοι το ιδιο.

Οι Χριστιανοι παλι, λενε οτι θεωρουν τους Αγιους ως "μεσιτες" προς τον Θεο. Οχι θεους κατι σαν Αγγελους ας πουμε. :102:

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.
Δεν ξέρω τι λέει κάθε χριστιανός, μια πραγματικότητα αναφέρω. Γιατί στην τελική, το θέμα είναι η ζώσα πραγματικότητα και όχι φιλοσοφική ή θεολογική προσέγγιση της κάθε θρησκείας.

Το ότι οι Εβραίοι λένε ή κάνουν άλλα, συνεπάγεται απλώς ότι λένε παπαριές όσοι αναφέρονται σε αρνησίζωες θρησκείες της ερήμου κλπ παριστάνοντας τα στραβάδια σε ό,τι αφορά στα νησιά, στους κάμπους και στα ελληνικά βουνά.

Ακριβώς γι' αυτό έβαλα πριν κάποιες σελίδες και το λαογραφικό βιβλίο του Πολίτη. Αλλά αν δεν... δεν.
Η ζωσα πραγματικοτητα διαφερει πολυ απ την θεολογικη στην οποια αναφερομαι. Δηλαδη δεν εχω δει δαιμονισμενους, αναληψεις, παρθενογενεσεις η αναστασεις πουθενα. Για την θεια δικη η το θεικο σχεδιο, ασε ας μην το συζηταμε.

Αν εννοεις οτι η εκαστοτε θρησκεια προσαρμοζεται στις παραδοσεις αλλα και στην ιδιοσυγκρασια του καθε λαου, φυσικα και ειναι ετσι.

Για αυτο αλλωστε δηλωνω αθρησκος. Γιατι πιστευω οτι λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του, οτι βγει απ το κεφαλι του (μην πω απο αλλου) και το θεωρει ως την απολυτη αληθεια. Με σιγουρια κιολας!
Δεν διαφωνώ σε κάτι. Αντιθέτως.

Κι εγώ άθρησκη δηλώνω. Και απλώς βρίσκω ενδιαφέρουσα τη συνέχεια των θρησκειών. Αλλά αν παίξει κάποιο δημοψήφισμα/θρησκευτική απογραφή/κάτι σχετικό, θα δηλώσω χριστιανή για πολιτικούς και όχι θρησκευτικούς λόγους.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 24 Αύγ 2023, 16:34

Λοξίας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:18
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:58
SpoilerShow
Λοξίας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:52
Το έπιασα το υπονοούμενο, αλλά περιγράφεις ακριβώς την γυναίκα μου! :blm::blm:
Και μιλάω σοβαρά!

Ακόμα και στο παρκάρισμα...
Παρκάρει στην πυλωτή, κοιτώντας τους καθρέφτες, ανάμεσα σε δύο κολώνες που χωράνε ίσα ίσα το αυτοκίνητο με κλειστό τον ένα καθρέφτη.

Όποιος θέλει μπορεί να μην με πιστέψει...
Εύχομαι να μην πάρω την ίδια απάντηση μόλις πιάσεις και το δικό μου υπονοούμενο :smt005:
Ποιο ήταν το δικό σου υπονοούμενο βρε; Αυτές οι δυο που έβαλες;
Να τις παντρευτείς εσύ... :P:P
Ακόμα να το πιάσεις ρε συ? :)
Λοξίας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 14:39

Θα διαφωνήσω...
Αν δηλαδή μια ομάδα ανθρώπων συμφωνήσει ότι η έννοια "κάθαρμα" θα αντιστοιχεί στην λέξη "Μαρία", κάθε φορά που ένας από την ομάδα θα λέει Μαρία, ο άλλος θα καταλαβαίνει την έννοια κάθαρμα;
Και οι υπόλοιποι (οι εκτός ομάδας), θα πρέπει να αποδεχθούν πως δεν έχουν τα λεξικά και τόση σημασία;
Εννοούσα ότι η λέξη γυναίκα στο λεξικό ήδη δεν ανταποκρίνεται στο τί μπορεί να εννοείται με το γυναίκα πλέον σήμερα... απλά και μόνο επειδή κάποια "ομάδα ανθρώπων" συμφώνησε "ότι η έννοια "γυναίκα" θα αντιστοιχεί"...στις παρακάτω φωτό. Και "κάθε φορά που ένας από την ομάδα θα λέει γυναίκα, ο άλλος θα καταλαβαίνει αυτές...

Εικόνα
Εικόνα

"Και οι υπόλοιποι (οι εκτός ομάδας), θα πρέπει να αποδεχθούν πως δεν έχουν τα λεξικά και τόση σημασία"
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3539
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 24 Αύγ 2023, 16:36

Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.
Μία ξεκάθαρη διδαχή περί του σε ποιόν πρέπει να προσεύχονται οι μαθητές που υπάρχει στην ΚΔ από τον ίδιο τον Ιησού, περιλαμβάνει τα παρακάτω...

Κύριε, δίδαξον ἡμᾶς προσεύχεσθαι, καθὼς καὶ Ἰωάννης ἐδίδαξε τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ.
εἶπε δὲ αὐτοῖς· ὅταν προσεύχησθε, λέγετε· Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς........

ὅταν προσεύχῃ, εἴσελθε εἰς τὸ ταμεῖόν σου, καὶ κλείσας τὴν θύραν σου πρόσευξαι τῷ πατρί σου
οἶδε γὰρ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὧν χρείαν ἔχετε πρὸ τοῦ ὑμᾶς αἰτῆσαι αὐτόν

Το αν "δεν πρέπει" να στρέφεται η προσευχή και προς κάπου αλλού, δεν αναλύεται περαιτέρω. Αν είναι δηλαδή και στην ΚΔ "κακό", βλασφημία, να προσεύχεται κανείς και αλλού, όπως είναι στον εβραισμό.
Η μία όμως ξεκάθαρη και ευθεία διδαχή του Ιησού που αναφέρεται στην ΚΔ και περιλαμβάνει το σε ποιον να στρέφεται η προσευχή, δείχνει αρκετά ξεκάθαρη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος student την 24 Αύγ 2023, 16:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Perception is reality...

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 24 Αύγ 2023, 16:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:27

Κι εγώ άθρησκη δηλώνω. Και απλώς βρίσκω ενδιαφέρουσα τη συνέχεια των θρησκειών. Αλλά αν παίξει κάποιο δημοψήφισμα/θρησκευτική απογραφή/κάτι σχετικό, θα δηλώσω χριστιανή για πολιτικούς και όχι θρησκευτικούς λόγους.
Καταλαβαινω.

Εγω παλι θα απεχω :8)


Εχει πολυ ενδιαφερον κατ εμε ολη η θρησκευτικη πορεια της ανθρωποτητας. Οχι τοσο για το θεολογικο καθ αυτο, αλλα το πως αυτο διαμορφωθηκε απο ενα σωρο αλλους λογους οπως κοινωνικους, πολιτικους, οικονομικους κλπ αλλα και σε οτι αφορα την εξελιξη ανθρωπου μεσα απο αυτη την διαδικασια.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 24 Αύγ 2023, 16:47

student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:36
Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01

Με τα οριτζιναλ μονοθειστικο πλαισιο παντως, αυτο που εφτιαξαν οι Εβραιοι δηλαδη, δεν πρεπει να προσευχομαστε σε κανεναν πλην του Θεου.
Μία ξεκάθαρη διδαχή περί του σε ποιόν πρέπει να προσεύχονται οι μαθητές που υπάρχει στην ΚΔ από τον ίδιο τον Ιησού, περιλαμβάνει τα παρακάτω...

Κύριε, δίδαξον ἡμᾶς προσεύχεσθαι, καθὼς καὶ Ἰωάννης ἐδίδαξε τοὺς μαθητὰς αὐτοῦ.
εἶπε δὲ αὐτοῖς· ὅταν προσεύχησθε, λέγετε· Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς........

ὅταν προσεύχῃ, εἴσελθε εἰς τὸ ταμεῖόν σου, καὶ κλείσας τὴν θύραν σου πρόσευξαι τῷ πατρί σου
οἶδε γὰρ ὁ πατὴρ ὑμῶν ὧν χρείαν ἔχετε πρὸ τοῦ ὑμᾶς αἰτῆσαι αὐτόν

Το αν "δεν πρέπει" να στρέφεται η προσευχή και προς κάπου αλλού, δεν αναλύεται περαιτέρω. Αν είναι δηλαδή και στην ΚΔ "κακό", βλασφημία, να προσεύχεται κανείς και αλλού, όπως είναι στον εβραισμό.
Η μία όμως ξεκάθαρη και ευθεία διδαχή του Ιησού που αναφέρεται στην ΚΔ και περιλαμβάνει το σε ποιον να στρέφεται η προσευχή, δείχνει αρκετά ξεκάθαρη.
Αν κατσει καποιος και διαβασει την ΚΔ θα καταλαβει οτι τετοιου ειδους "ξεστρατισματα" υπαρχουν δεκαδες.

Αλλα για το καθενα απο αυτα υπαρχουν 847 τομοι "πατερικης θεολογιας" και "απολογητικης" που κανουνε το ασπρο-μαυρο στο σημειο που καταληγεις παντα στο "πιας το αβγο και κουρευτο".

Γιαυτο δηλωνω αθρησκος κλπ...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71188
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Αύγ 2023, 16:56

Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:27

Κι εγώ άθρησκη δηλώνω. Και απλώς βρίσκω ενδιαφέρουσα τη συνέχεια των θρησκειών. Αλλά αν παίξει κάποιο δημοψήφισμα/θρησκευτική απογραφή/κάτι σχετικό, θα δηλώσω χριστιανή για πολιτικούς και όχι θρησκευτικούς λόγους.
Καταλαβαινω.

Εγω παλι θα απεχω :8)

Εχει πολυ ενδιαφερον κατ εμε ολη η θρησκευτικη πορεια της ανθρωποτητας. Οχι τοσο για το θεολογικο καθ αυτο, αλλα το πως αυτο διαμορφωθηκε απο ενα σωρο αλλους λογους οπως κοινωνικους, πολιτικους, οικονομικους κλπ αλλα και σε οτι αφορα την εξελιξη ανθρωπου μεσα απο αυτη την διαδικασια.
:smt023

Για την ακρίβεια και η αποχή θα έχει ενδιαφέρον και για να είμαι πιο σαφής ίσως και πιο λειτουργικό αποτέλεσμα.

Ο κόσμος προχωρά μόνον όταν έρχονται οι άνθρωποι αντιμέτωποι με τις επιλογές τους. Και φυσικά η αποχή είναι μια επίσης συνειδητή "επιλογή".

Τα υπόλοιπα, είναι σχεδόν θεολογική προσέγγιση... :8)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 24 Αύγ 2023, 17:23

Blackdog έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:01
Να σου πω και εμενα ετσι μου φαινεται, σε καποιο βαθμο. Οι μουσουλμανοι απ την αλλη κατηγορουν για πολυθεισμο τους χριστιανους και λογω του Ιησου, αλλα και της παναγιας.
Παραδόξως η λατρεία και η τιμή που αποδίδουν στον προφήτη τους είναι εκατό φορές μεγαλύτερη από αυτή που θα απέδιδε οποισδήποτε Ορθόδοξος/Καθολικός στην Παναγία. Αντίστοιχη ή και μεγαλύτερη ίσως από αυτή του Ιησού.

Στο τέλος από ότι φαίνεται είσαι ότι δηλώσεις. Από την στιγμή που οι Μουσουλμάνοι δηλώνουν μονοθεϊστές είναι μονοθεϊστές. Ανεξάρτητα από την υστερική λατρεία που έχουν απέναντι στον Μωάμεθ τους. Και από την στιγμή που οι Χριστιανοί έβάλαν αυτό το 3 μπροστά στο θεό η συνδρομή τους στο κλαμπ των μονοθεϊστών είναι υπό αμφισβήτηση. Ανεξάρτητα από την εκτεταμένη θεολογία έχει δημιουργηθεί για να διμαιολογήσει αυτό το 3.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33184
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Αύγ 2023, 18:01

δε λειτουργει.

επειδη δεν υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6889
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Πείτε μου αν έχω καταλάβει πως λειτουργεί ο Χριστιανικός Θεός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 24 Αύγ 2023, 18:20

student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:34
Λοξίας έγραψε:
24 Αύγ 2023, 16:18
student έγραψε:
24 Αύγ 2023, 15:58
SpoilerShow
Εύχομαι να μην πάρω την ίδια απάντηση μόλις πιάσεις και το δικό μου υπονοούμενο :smt005:
Ποιο ήταν το δικό σου υπονοούμενο βρε; Αυτές οι δυο που έβαλες;
Να τις παντρευτείς εσύ... :P:P
Ακόμα να το πιάσεις ρε συ? :)
Αααα...δεν πήγε εκεί ο νους μου!
Καλό ήταν όμως... :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών