Tell me, would you kill to save a life?

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
- Casper -

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 11 Ιούλ 2019, 22:35

hellegennes έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 18:10
Υπάρχουν βέβαια και πιο ακραία διλήμματα, που δεν έχουν εύκολη απάντηση. Έχουν πέσει στο ποτάμι δυο άτομα και το ρεύμα τούς τραβάει στον θάνατό τους. Δεν μπορείς να σώσεις και τους δυο μαζί γιατί δεν έχεις αρκετή δύναμη για να τους κρατήσεις. Θα πρέπει να απλώσεις το χέρι στον έναν μόνο. Με ποιο κριτήριο επιλέγεις ποιον θα σώσεις; Την ηλικία; Το φύλο; Ποιος είναι πιο κοντινό σου πρόσωπο;
Σε μένα πάλι αυτό φαίνεται πιο εύκολο γιατί δεν αφαιρώ κάποια ζωή η ίδια αλλά σώζω. Αν ήτανε 2 μωρά θα έβαζα το χέρι στο πιο κοντινό μου. Αν ήτανε 2 ενήλικες, θα έσωζα αυτόν που είχε παιδιά. Αν ήτανε μωρό και ενήλικας με παιδιά, θα έσωζα τον 2ο γιατί θα ήταν σαν να έσωζα και τα παιδιά του.

Μόνο αν ήταν το παιδί μου δεν θα μπορούσε να επικρατήσει η λογική και ενστικτωδώς θα έσωζα εκείνο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43905
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Ιούλ 2019, 22:36

hellegennes έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:35
Απορώ πώς δεν ανέφερε κανείς ακόμα την χαρακτηριστική «Εκλογή της Σόφι».


Πιο πολύ Minority Report θυμίζει η αρχική βερζιόν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 22:38

hellegennes έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:25
Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Πώς ταιριάζει με αυτό που έγραψα;
Ότι δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έγινε για να κρίνουμε. Μέσα στον 20ο αιώνα, στην Ευρώπη, στις σύγχρονες κοινωνίες, έγινε δύο παρανοικοί πόλεμοι με εκατομμύρια θύματα. Φταίει ο Χίτλερ γιατί ήταν ρατσιστής. Εντάξει και εγώ βαριέμαι να μελετήσω ιστορία, δεν είναι ο τομέας μου, αλλά όσο μπορώ μελετάω, δεν δέχομαι ότι μου πει η κάθε "αυθεντία".

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14609
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 11 Ιούλ 2019, 22:39

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:23
με αφορμή μία συζήτηση που είχα για την ηθική με τον φίλο paul25 σκέφτηκα το παρακάτω:

υπόθεση: με έναν μαγικό τρόπο μεταφέρεστε από τη σημερινή εποχή στα 1889 στην Αυστρία, στο δωμάτιο ενός μωρού που επρόκειτο να ονομαστεί Αδόλφος. Με τις γνώσεις που έχετε σήμερα, ξέρετε τι επρόκειτο να επακολουθήσει. Οπότε το ερώτημα είναι θα σκοτώτανε αυτό το αθώο μωρό που τη δεδομένη στιγμή δεν έχει βλάψει κανέναν, ξέροντας πως αυτή η απεχθής πράξη θα σώσει εκατομμύρια ζωές στο μέλλον;
Εάν δεν είχε υπάρξει ο Χίτλερ, δεν θα είχε υπάρξει ποτέ το εγχείρημα Μανχάταν και η ατομική βομβα. Χωρίς την φοβέρα της παγκόσμιας εκπυρωσης, θα ειχε γίνει εντωμεταξύ μέχρι και ο ΔΠΠ που θα μας είχε στείλει, συγκεκριμένα το 5% της ανθρωπότητας, στην εποχή του Χαλκού.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41209
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Ιούλ 2019, 22:42

Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:38
hellegennes έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:25
Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Πώς ταιριάζει με αυτό που έγραψα;
Ότι δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έγινε για να κρίνουμε. Μέσα στον 20ο αιώνα, στην Ευρώπη, στις σύγχρονες κοινωνίες, έγινε δύο παρανοικοί πόλεμοι με εκατομμύρια θύματα. Φταίει ο Χίτλερ γιατί ήταν ρατσιστής. Εντάξει και εγώ βαριέμαι να μελετήσω ιστορία, δεν είναι ο τομέας μου, αλλά όσο μπορώ μελετάω, δεν δέχομαι ότι μου πει η κάθε "αυθεντία".
Μάλλον απαντάς σε κάποιο προηγούμενο ποστ μου και είναι λάθος η παράθεση. Κανείς δεν λέει ότι ο Χίτλερ ήταν η αιτία του πολέμου. Δεν ξέρουμε τι έκβαση θα είχε η ιστορία αν ο Χίτλερ πέθαινε πρόωρα. Μπορεί να βρισκόταν κάποιος άλλος στην θέση του τελικά. Μπορεί και όχι. Πάντως κάποιου είδους πόλεμος θα συνέβαινε γιατί δεν ήταν μόνο η Γερμανία στην υπόθεση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 11 Ιούλ 2019, 22:49

Otto Weininger έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:57
Να το κάνω πιο σύγχρονο και πρακτικό το ερώτημα:

Είσαι μισθοφόρος και πας με την ομάδα σου να σώσεις γυναικόπαιδα ομήρους τζιχαντιστων. Μπαίνεις κρυφά στο στρατόπεδο των τζιχαντιστων, σκοτώνεις το φρουρό λύνεις τα γυναικόπαιδα και την ώρα που ετοιμάζεστε να την κοπανησετε συνειδητοποιείς ότι σας είδε το 11χρονο παιδί ενός από τους τζιχαντιστες.
Ετοιμάζεται να αρχίσει να ουρλιάζει για να ειδοποιήσει τους άλλους.

Αν το κάνει θα σας πιασουν/βασανισουν/βιασουν/σκοτώσουν. Όλους. Την ομάδα σου αλλά και τα γυναικόπαιδα.

Έχεις όμως τον χρόνο να το αρπάξεις και να του πάρεις το λαρύγγι με το καταδρομικο μαχαίρι ώστε να μην βγάλει κιχ και να φύγεις με τους ομήρους.

Το κάνεις ή όχι;

Έχει γίνει παρόμοιο περιστατικό έγινε και ταινία Δε σκοτωσαν οι seals τον βοσκό τον άφησαν ειδοποίησε την κοντινή ομαδα των ταλιμπαν και οδήγησε στην πiο πολύ νεκρή μάχη με την ομάδα των seals να σκοτώνεται πλην ενός και να χάνονται καμία εικοσαρια ακόμα που πήγαν να τους βοηθήσουν οταν το ελικόπτερο τους έφαγε rpg
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7977
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 11 Ιούλ 2019, 22:54

hellegennes έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:42

Μάλλον απαντάς σε κάποιο προηγούμενο ποστ μου και είναι λάθος η παράθεση. Κανείς δεν λέει ότι ο Χίτλερ ήταν η αιτία του πολέμου. Δεν ξέρουμε τι έκβαση θα είχε η ιστορία αν ο Χίτλερ πέθαινε πρόωρα. Μπορεί να βρισκόταν κάποιος άλλος στην θέση του τελικά. Μπορεί και όχι. Πάντως κάποιου είδους πόλεμος θα συνέβαινε γιατί δεν ήταν μόνο η Γερμανία στην υπόθεση.
Αν σαν κοινωνίες δεν μπορούσαν τότε να σταματήσουν έναν Χίτλερ ή έναν Στάλιν ή έναν οποιονδήποτε άλλο αλλά έπεσαν στις μηχανορραφίες κάποιων, πολύ φοβάμαι ότι ούτε τώρα κάνουμε κάτι σπουδαίο, απλώς περιμένουμε και άλλους πολέμους.
Το θέμα μου είναι η προσωπολατρεία. Από παιδί δηλαδή αναρωτιόμουν "τι είναι τούτοι, ηγούνται από ανθρώπινα πρόσωπα" λες και ήρθα από άλλο πλανήτη. Έχουν οργάνωση, επιστήμη, τεχνολογία, τι τα θέλουν αυτά; :003:
Αυτό είναι καλό τρικ. Βγάλε πρόσωπα από κυβερνήσεις κλπ. και θα δεις ότι πρέπει να γίνεις ενεργός, κανείς δεν θα κάνει τα καλά για σένα.

Γιάννης

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 11 Ιούλ 2019, 23:35

Pedro έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:03
this_man έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 19:43
hellegennes έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 18:10

Υπάρχουν βέβαια και πιο ακραία διλήμματα, που δεν έχουν εύκολη απάντηση. Έχουν πέσει στο ποτάμι δυο άτομα και το ρεύμα τούς τραβάει στον θάνατό τους. Δεν μπορείς να σώσεις και τους δυο μαζί γιατί δεν έχεις αρκετή δύναμη για να τους κρατήσεις. Θα πρέπει να απλώσεις το χέρι στον έναν μόνο. Με ποιο κριτήριο επιλέγεις ποιον θα σώσεις; Την ηλικία; Το φύλο; Ποιος είναι πιο κοντινό σου πρόσωπο;
Εξαρτάται. Αν το πιο κοντινό μου πρόσωπο είναι ο ξάδερφος που μου χρωστάει λεφτά κάτι χρόνια και έχει να πληρώσει αλλά κάνει το μαλάκα, τότε προφανώς θα σώσω το άλλο άτομο.
Ναι αλλα ετσι δεν θα τα παρεις ποτε.
Αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα τα πάρω ποτέ, τουλάχιστον να κάνω κάτι για την προσωπική μου ευχαρίστηση.

Γιάννης

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 11 Ιούλ 2019, 23:37

OANNHSEA έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:04
this_man έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 19:47
OANNHSEA έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 18:37


Ηθικό δίλημμα;
Μα είναι απολύτως λογικό ότι ο αστυνομικός έρχεται σε άμεση προτεραιότητα σε σχέση με το ληστή.
Το ίδιο και οι άστεγοι (οι τελειωμένοι τύπου USA) σε σχέση με τους φυσιολογικούς ανθρώπους.
Για να μην αναφέρω τους μπαχαλάκιδες ότι όλοι τους δεν αξίζουν όσο ένας νοικοκύρης!!!

Όλα τα δήθεν διλήμματα δημιουργούνται από ψυχοπαθείς, οι οποίοι δεν έχουν το IQ να καταλάβουν ότι το αποτέλεσμα έχει πάντα σχέση με την παραγωγικότητα και την ευτυχία των πολιτών.

.
Κάτι τέτοια πετάς κατά καιρούς, και επιβεβαιώνεις ότι είσαι πανύβλακας.

Άνοιξε κανένα λεξικό να μάθεις τι σημαίνει η λέξη "ψυχοπαθής" προτού την πετάξεις με στόμφο δέκα καρδιναλίων για να στολίσεις την παπαριά σου
Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι ψυχοπαθής, γιατί τώρα απαντώ σε έναν....

.
Άνοιξε το ρημάδι το λεξικό, θα εκπλαγείς.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Ιούλ 2019, 23:39

Εγώ θα τους έσωζα και τους δύο γιατί μπορώ. Ήμουν λοκατζής.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Γιάννης

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 11 Ιούλ 2019, 23:50

:smt018
Χαοτικός έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 23:39
Εγώ θα τους έσωζα και τους δύο γιατί μπορώ. Ήμουν λοκατζής.
Εγώ θα τους έφτιαχνα και καφέ. Ήμουν καφετζής.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 12 Ιούλ 2019, 00:18

this_man έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 23:50
:smt018
Χαοτικός έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 23:39
Εγώ θα τους έσωζα και τους δύο γιατί μπορώ. Ήμουν λοκατζής.
Εγώ θα τους έφτιαχνα και καφέ. Ήμουν καφετζής.
Ναι αλλά άμα ήμουνα πουτάνα δεν θα τους καθόμουνα τσάμπα. Σιγά πια!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30450
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 12 Ιούλ 2019, 00:40

hades έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:49
Otto Weininger έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 17:57
Να το κάνω πιο σύγχρονο και πρακτικό το ερώτημα:

Είσαι μισθοφόρος και πας με την ομάδα σου να σώσεις γυναικόπαιδα ομήρους τζιχαντιστων. Μπαίνεις κρυφά στο στρατόπεδο των τζιχαντιστων, σκοτώνεις το φρουρό λύνεις τα γυναικόπαιδα και την ώρα που ετοιμάζεστε να την κοπανησετε συνειδητοποιείς ότι σας είδε το 11χρονο παιδί ενός από τους τζιχαντιστες.
Ετοιμάζεται να αρχίσει να ουρλιάζει για να ειδοποιήσει τους άλλους.

Αν το κάνει θα σας πιασουν/βασανισουν/βιασουν/σκοτώσουν. Όλους. Την ομάδα σου αλλά και τα γυναικόπαιδα.

Έχεις όμως τον χρόνο να το αρπάξεις και να του πάρεις το λαρύγγι με το καταδρομικο μαχαίρι ώστε να μην βγάλει κιχ και να φύγεις με τους ομήρους.

Το κάνεις ή όχι;

Έχει γίνει παρόμοιο περιστατικό έγινε και ταινία Δε σκοτωσαν οι seals τον βοσκό τον άφησαν ειδοποίησε την κοντινή ομαδα των ταλιμπαν και οδήγησε στην πiο πολύ νεκρή μάχη με την ομάδα των seals να σκοτώνεται πλην ενός και να χάνονται καμία εικοσαρια ακόμα που πήγαν να τους βοηθήσουν οταν το ελικόπτερο τους έφαγε rpg
Γαμω τον πουστη τον βοσκό. Ελπίζω κάποιος να τον έφαγε στο τέλος.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33203
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιούλ 2019, 08:21

Antares έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:55
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 20:31
αν απλοποιησουμε την ερωτηση σε "σφαζεις ενα μωρο για να σωσεις μερικα μυρια ανθρωπους" χωρις χιτλερ και χρονομηχανες, η απαντηση ειναι απλα "ναι"
Αν το μωρό είναι εσύ ή το παιδί σου; Έρχεται κάποιος και σου λέει ότι το παιδί σου θα προκαλέσει μεγάλο κακό, έχει προφητεία π.χ. και σε αυτό συμφωνεί πολύς κόσμος, όλος ο λαός, τι κάνεις;
Δεν θα πιάσεις να ξεσκονίσεις τον προφήτη πρώτα απ' όλα; Ή και τον θεό (αν υποτίθεται ότι σου το λέει θεός).
Αλλά δεν γίνεται έτσι. Θα ήταν λίγο Game over.
δεν υπαρχει θεος, ουτε προφητες. αν ερχοταν καποιος να μου πει αυτα που λες, προφανως ειναι απατεωνας και μαλιστα επικινδυνος. πιθανοτατα θα καθαριζα αυτον.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33203
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Tell me, would you kill to save a life?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Ιούλ 2019, 08:27

OANNHSEA έγραψε:
11 Ιούλ 2019, 22:03


Για πες μου λοιπόν εξυπνάκια, με ποιά βάση αποφασίζεις ΕΣΥ ποιό πλάσμα που σου μοιάζει λιγότερο θα θυσιαστεί για να επιβιώσεις;;;

.
οποιο ειναι πιο νοστιμο. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών