Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12600
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 10 Ιούλ 2019, 17:32

Ας μην πούμε για τα 10 μηνών μωρά που σε γκρουπ δεν σαπίζει το ένα το άλλο στο ξύλο, αντιθέτως νιώθουν συμπάθεια για όποιο κλαίει.

Λογικό γιατί είναι προϊόντα της ανθρώπινης εξέλιξης , και όχι υπερφυσικών οντοτήτων.
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Ιούλ 2019, 17:38

Stalker έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:25
Η ενσυναίσθηση, μια φυσική ικανότητα που μου επιτρέπει να βλέπω τους άλλους ανθρώπους σαν οντότητες με εσωτερική ύπαρξη αντίστοιχη με την δική μου, και που απ' όσο μπορώ να πω την είχα και χωρίς να με νουθετήσει κάποιος αρχιερέας.
Μόνο εσύ έχεις αυτήν την φυσικη ικανοτητα?
Γιατί υπάρχουν κοινωνίες σήμερα και στο παρελθόν πολύ περισσότερες, όπου δεν είναι και τόσο κακό να αφαιρέσεις ανθρώπινη ζωή.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25768
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Ιούλ 2019, 17:39

Λεγεών έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:29
talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:12
Λεγεών έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:06


Οι ενδοιασμοί σου προέρχονται από έναν προσωπικό σου κώδικα αξιών, την υπάρχουσα νομοθεσία ή τη θρησκεία σου; Ή κάτι άλλο;

Αν είναι ένας συνδυασμός των τριών (ή τεσσάρων ή πέντε), μπορείς να τα ιεραρχήσεις από το πιο σημαντικό στο πιο ασήμαντο;
Ο ενδοιασμος ερχεται προτιστα απο την θρησκευτικότητα η οποια εχει διαμαρφωσει τον προσωπικο κωδικα αξιων
Αν δεν υπηρχε θρησκευτικότητα ( οτι δηλαδη αλλο ανθρωπος αλλο το android στο westworld) τοτε προφανως νομοθεσια.
Για αυτο αλλωστε χρειάζεται νομοθεσία, για οσους δεν δέχονται την αξια της ανθρωπινης ζωης, αν ολοι πιστευαμε στο "ου φονευσεις" π.χ δεν θα υπηρχε νοημα να εχουμε ποινες για δολοφονους.
Ωραία, άρα για να απαντήσουμε στην πρώτη ερώτηση μου, την οποία προσπάθησες να ντριμπλάρεις:

Η θρησκεία είναι ο πρώτος και κυρίος λόγος που εσυ προσωπικά δεν σκοτώνεις κόσμο, δεν τον αφήνεις ανάπηρο, δεν τον μακελευεις. Η θρησκεία σου είπε πως είναι κακό, διαμόρφωσε τον προσωπικό σου κώδικα αξιών, και άρα ‘ου φονεύσεις’.

Η νομοθεσία κατά τη γνώμη σου είναι κάτι έξτρα που απευθύνεται σε άτομα που δεν πιστεύουν στο ‘ου φονεύσεις’.

Με λίγα λόγο η απάντηση σου στην πρώτη μου ερώτηση είναι ‘ναι’ ή ‘λίγο πιο σύνθετο αλλά σε γενικές γραμμές ναι’;

Όπως είπε ο πσι, η ηθική υπάρχει λόγω των κοινωνιών και όχι των θρησκειών. Strength in numbers, και όλοι χρειάζονται για κάποια διαφορετική δουλειά, την οποία πρέπει να μπορούν να την κάνουν χωρίς να φοβούνται για τη ζωή τους. Επιμένεις να μιλάς για westworld, αλλά ένας φονιάς στην πραγματική ζωή δεν έχει πληρώσει εισιτήριο σε theme park με τη βεβαιοτητα ότι δεν θα πάθει κάτι.

Ελπίζω να μην ξέρει ελληνικά κάποιος προϊστάμενος σου.
Αφενος δεν υπαρχει προϊστάμενος μου
Αφετέρου η ηθικη που λεει ο πσι υπάρχει σαν μηχανισμος τιμωριας αν διακοψεις την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας.
Αυτό σημαινει οτι - αν υπακους σε αυτη την ηθικη -αν μπορεις να εξασφαλισεις ατιμωρησία, η ηθική ουσιαστικα παυει να υπάρχει. Ουπς, οι περισσοτεροι άνθρωποι ετσι κανουν

Τες πα.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 10 Ιούλ 2019, 17:41

talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:12
Λεγεών έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:06
talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 16:45

Εχω διαφορετικους ενδοιασμους στο να σπασω ενα τηλέφωνο και να σκοτωσω ενα άνθρωπο επειδη θεωρω οτι εχουν ποιοτική παρα ποσοτική διαφορά.
Οι ενδοιασμοί σου προέρχονται από έναν προσωπικό σου κώδικα αξιών, την υπάρχουσα νομοθεσία ή τη θρησκεία σου; Ή κάτι άλλο;

Αν είναι ένας συνδυασμός των τριών (ή τεσσάρων ή πέντε), μπορείς να τα ιεραρχήσεις από το πιο σημαντικό στο πιο ασήμαντο;
Ο ενδοιασμος ερχεται προτιστα απο την θρησκευτικότητα η οποια εχει διαμαρφωσει τον προσωπικο κωδικα αξιων
Αν δεν υπηρχε θρησκευτικότητα ( οτι δηλαδη αλλο ανθρωπος αλλο το android στο westworld) τοτε προφανως νομοθεσια.
Για αυτο αλλωστε χρειάζεται νομοθεσία, για οσους δεν δέχονται την αξια της ανθρωπινης ζωης, αν ολοι πιστευαμε στο "ου φονευσεις" π.χ δεν θα υπηρχε νοημα να εχουμε ποινες για δολοφονους.
Οχι! Δεν προερχεται απο τη θρησκευτικοτητα, απλα η θρησκευτικοτητα ενσωματωσε την προυπαρχουσα ηθικη. Το 'ου φονευσεις' ηταν ηδη 'ου φονευσεις' πριν κατεβει ο Μωυσης με τις δεκα εντολες.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 10 Ιούλ 2019, 17:44

Κρίνοντας από το πως βλέπω εγώ τα πράγματα το κακό είναι ένα συγκεκριμένο είδος ασχήμιας που τη βρίσκω μη αποδεκτή.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 10 Ιούλ 2019, 17:45

vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:38
Stalker έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:25
Η ενσυναίσθηση, μια φυσική ικανότητα που μου επιτρέπει να βλέπω τους άλλους ανθρώπους σαν οντότητες με εσωτερική ύπαρξη αντίστοιχη με την δική μου, και που απ' όσο μπορώ να πω την είχα και χωρίς να με νουθετήσει κάποιος αρχιερέας.
Μόνο εσύ έχεις αυτήν την φυσικη ικανοτητα?
Γιατί υπάρχουν κοινωνίες σήμερα και στο παρελθόν πολύ περισσότερες, όπου δεν είναι και τόσο κακό να αφαιρέσεις ανθρώπινη ζωή.
Πρεπει να προσδιορισεις τι εννοεις "αφαιρεση ανθρωπινης ζωης" υπο ποια αιτια; Η αποδοχη των αιτιων αλλαζει μονο απο κοινωνια σε κοινωνια, αλλα σε ΚΑΜΙΑ κοινωνια του πλανητη δεν ειναι αποδεκτη οποιαδηποτε αιτια που καταληγει σε φονο. Αντ'αυτου η προσφορα στον συνανθρωπο ειναι αποδεκτη υπο οποιαδηποτε αιτια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paul25 την 10 Ιούλ 2019, 17:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5683
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 10 Ιούλ 2019, 17:47

vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:38
Stalker έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:25
Η ενσυναίσθηση, μια φυσική ικανότητα που μου επιτρέπει να βλέπω τους άλλους ανθρώπους σαν οντότητες με εσωτερική ύπαρξη αντίστοιχη με την δική μου, και που απ' όσο μπορώ να πω την είχα και χωρίς να με νουθετήσει κάποιος αρχιερέας.
Μόνο εσύ έχεις αυτήν την φυσικη ικανοτητα?
Γιατί υπάρχουν κοινωνίες σήμερα και στο παρελθόν πολύ περισσότερες, όπου δεν είναι και τόσο κακό να αφαιρέσεις ανθρώπινη ζωή.
Η ερώτηση ήταν γιατί δεν βλέπω τους άλλους σαν κρεάτινα αυτόματα, όχι τι αποτελεί ικανή και αναγκαία συνθήκη για να σκοτώσω κάποιον :lol:

Αν υπήρχαν ποτέ άνθρωποι με τελεσίδικο βιολογικό μπλοκ απέναντι στο να σκοτώσουν άλλους ανθρώπους, τώρα δεν υπάρχουν για ευνόητους λόγους.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5683
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 10 Ιούλ 2019, 17:49

talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:39
Αφενος δεν υπαρχει προϊστάμενος μου
Αφετέρου η ηθικη που λεει ο πσι υπάρχει σαν μηχανισμος τιμωριας αν διακοψεις την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας.
Αυτό σημαινει οτι - αν υπακους σε αυτη την ηθικη -αν μπορεις να εξασφαλισεις ατιμωρησία, η ηθική ουσιαστικα παυει να υπάρχει. Ουπς, οι περισσοτεροι άνθρωποι ετσι κανουν
Η θρησκεία πως το αλλάζει αυτό;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Ιούλ 2019, 17:53

paul25 έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:45
vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:38
Stalker έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:25
Η ενσυναίσθηση, μια φυσική ικανότητα που μου επιτρέπει να βλέπω τους άλλους ανθρώπους σαν οντότητες με εσωτερική ύπαρξη αντίστοιχη με την δική μου, και που απ' όσο μπορώ να πω την είχα και χωρίς να με νουθετήσει κάποιος αρχιερέας.
Μόνο εσύ έχεις αυτήν την φυσικη ικανοτητα?
Γιατί υπάρχουν κοινωνίες σήμερα και στο παρελθόν πολύ περισσότερες, όπου δεν είναι και τόσο κακό να αφαιρέσεις ανθρώπινη ζωή.
Πρεπει να προσδιορισεις τι εννοεις "αφαιρεση ανθρωπινης ζωης" υπο ποια αιτια; Η αποδοχη των αιτιων αλλαζει μονο απο κοινωνια σε κοινωνια,
Όπου τυγχάνει να πιστεύουν σε διαφορετικούς θεούς, οι διαφορετικές αυτές κοινωνίες.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8545
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 10 Ιούλ 2019, 17:56

Ηθική = μην κάνεις αυτό που δεν θες να σου κάνουν. Δεν χρειάζεται Θεός.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 10 Ιούλ 2019, 17:57

bluerose έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 16:09
Natasha έγραψε:
09 Ιούλ 2019, 23:49
Ηθική ίσον συνείδηση και την συνείδηση μας την έδωσε ο Θεός.
Έτσι. Η συνείδηση είναι η ψυχή

Όταν κάνουμε κάτι κατά του θελήματος,αν και ίσως δεν ενοχλεί εκείνη τη φάση ζωής μας, πολύ αργότερα μας ενοχλεί σίγουρα, νόμος είναι κι αυτος
Nandros έγραψε:
16 Μάιος 2019, 22:37
Έχουμε τον ειδικό των ειδικών, παγκοσμίως αναγνωρισμένο, τον Γιώργο Παξινό του οποίου ο Άτλας του ανθρωπίνου εγκεφάλου είναι τυφλοσούρτης για τους ομοίους του. Εδώ είναι τα επαγγελματικά του @@ που τα κουβαλάει με καρότσι!

Ο Παξινός μας λέει πως η ψυχή - βάση όλων των θρησκειών - δεν υπάρχει και όλα είναι διεργασίες των νευρώνων το εγκεφάλου.
Με τις υγείες σας κυρίες!
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25768
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Ιούλ 2019, 17:57

Stalker έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:49
talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:39
Αφενος δεν υπαρχει προϊστάμενος μου
Αφετέρου η ηθικη που λεει ο πσι υπάρχει σαν μηχανισμος τιμωριας αν διακοψεις την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας.
Αυτό σημαινει οτι - αν υπακους σε αυτη την ηθικη -αν μπορεις να εξασφαλισεις ατιμωρησία, η ηθική ουσιαστικα παυει να υπάρχει. Ουπς, οι περισσοτεροι άνθρωποι ετσι κανουν
Η θρησκεία πως το αλλάζει αυτό;
Αν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος ειναι κατι παραπάνω απο μια συνθετη μηχανή - δεν μπαινω στην συζήτηση σωστο ή λάθος- τοτε υπακους στον εσωτερικο σου κώδικα που δεν σου επιτρέπει να βλαψεις τον συνάνθρωπο σου. Δεν χρειάζεσαι απειλη τιμωρίας ( αν και για good measure οι περισσότερες θρησκειες εχουν και απο αυτο, σημαδι αδυναμίας αλλα εκτος θεματος).
Αν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος ειναι ρομπότ, τοτε μονο η απειλη της τιμωριας σε σταματά και σε συνθήκες ατιμωρησίας εξαχρειώνεσαι

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 10 Ιούλ 2019, 17:58

vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:53
paul25 έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:45
vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:38
Μόνο εσύ έχεις αυτήν την φυσικη ικανοτητα?
Γιατί υπάρχουν κοινωνίες σήμερα και στο παρελθόν πολύ περισσότερες, όπου δεν είναι και τόσο κακό να αφαιρέσεις ανθρώπινη ζωή.
Πρεπει να προσδιορισεις τι εννοεις "αφαιρεση ανθρωπινης ζωης" υπο ποια αιτια; Η αποδοχη των αιτιων αλλαζει μονο απο κοινωνια σε κοινωνια,
Όπου τυγχάνει να πιστεύουν σε διαφορετικούς θεούς, οι διαφορετικές αυτές κοινωνίες.
Και μέσα στις ίδιες κοινωνίες με τους ίδιους θεούς οι άνθρωποι πιστεύουν διαφορετικά πράγματα σχετικά με το τί είναι ηθικό.
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10120
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Ιούλ 2019, 18:12

pal έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:58
vagabondo έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:53
paul25 έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:45


Πρεπει να προσδιορισεις τι εννοεις "αφαιρεση ανθρωπινης ζωης" υπο ποια αιτια; Η αποδοχη των αιτιων αλλαζει μονο απο κοινωνια σε κοινωνια,
Όπου τυγχάνει να πιστεύουν σε διαφορετικούς θεούς, οι διαφορετικές αυτές κοινωνίες.
Και μέσα στις ίδιες κοινωνίες με τους ίδιους θεούς οι άνθρωποι πιστεύουν διαφορετικά πράγματα σχετικά με το τί είναι ηθικό.
Εννοείται, όπως και για τους νόμους του κράτους.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5683
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Πώς μπορεί να θεμελιωθεί η ηθική χωρίς την ύπαρξη Θεού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 10 Ιούλ 2019, 18:22

talaipwros έγραψε:
10 Ιούλ 2019, 17:57
Αν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος ειναι κατι παραπάνω απο μια συνθετη μηχανή - δεν μπαινω στην συζήτηση σωστο ή λάθος- τοτε υπακους στον εσωτερικο σου κώδικα που δεν σου επιτρέπει να βλαψεις τον συνάνθρωπο σου. Δεν χρειάζεσαι απειλη τιμωρίας ( αν και για good measure οι περισσότερες θρησκειες εχουν και απο αυτο, σημαδι αδυναμίας αλλα εκτος θεματος).
Αν πιστεύεις οτι ο άνθρωπος ειναι ρομπότ, τοτε μονο η απειλη της τιμωριας σε σταματά και σε συνθήκες ατιμωρησίας εξαχρειώνεσαι
Δεν βλέπω τι σε εμποδίζει να κρατάς κάποια θρησκευτικά προσχήματα και να κάνεις τα δικά σου ό,που σε παίρνει, δεν προσθέτει κάτι η θρησκευτική διάσταση στο ζήτημα.

Επιπλέον, αν τους βλέπεις όλους σαν ρομπότ, τότε γιατί να νοιαστείς που πιστεύουν ότι αν δεν ακολουθείς τους κανόνες τους κάποιος θεός θα σε κάνει ντα;

Νομίζω ο συγκεκριμένος αχυράνθρωπος (ότι η αντικοινωνική διαταραχή είναι κοινός τόπος) δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει στον ισχυρισμό σου.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών