Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
nowhere
Δημοσιεύσεις: 15168
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Ιαν 2020, 13:14

the comet the course the tail έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:08
ναι ρε γμτ έπρεπε να βρω κάτι πιο catchy. τι προτείνεις;
μαικρομπούμερς?

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33227
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Ιαν 2020, 13:15

the comet the course the tail έγραψε:
12 Ιαν 2020, 22:15
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2020, 21:58
Δηλαδή όλη αυτή η δική σας υστερία για αυτό που έγινε στο Σύνταγμα είναι να μην γίνει ιδεολογία οι ψευδείς καταγγελίες;
ούτε εγώ έχω καταλάβει γιατί όλο αυτό το θέμα. :102:
επειδη δεν εχουμε πως να περασουμε την ωρα μας στη δουλεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15168
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Ιαν 2020, 13:17

προσωπικά γιατί μου φαίνεται [και είναι] αστείο το θέαμα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2020, 13:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:06
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2020, 12:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 12:46


Το τι είναι βιασμός, το ξεκαθαρίζει ο νόμος και όχι η κάθε λαλημένη που θεωρεί ότι μπορεί να αποδίδει στο χαλαρό την κατηγορία του βιαστή.

Αλλά από τη στιγμή που δεν έχουν ιδέα από τη συγκεκριμένη νομολογία και μηδενική αντίληψη των δικαστικών λειτουργιών, μπορούν να κελαηδάνε όσο θέλουν.

Απλώς καλό είναι να προσέχουν γιατί επειδή ακριβώς ο βιασμός είναι σοβαρό έγκλημα, είναι επίσης σοβαρή και η συκοφαντική προσέγγιση του.
Ο νόμος το περιστατικό του αυτοκινήτου πως πιστεύεις θα το έκρινε; Βιασμό ή έλα μωρέ ένας μαλάκας είναι;
Ας το παίξουμε αλλιώς. Ανεβάζω πάλι τη σχετική νομολογία για να βρεις εσύ ποιο ακριβώς είναι το στοιχείο που αποδεικνύει το βιασμό.

Είτε στο στοιχείο του αυτοκινήτου είτε σε οποιοδήποτε άλλο παράδειγμα θέλεις να παραθέσεις.

Και αν και δεν είμαι νομικός, θα σου πω αν έχει ή δεν έχει τύχη, η συγκεκριμένη κατηγορία. Και φυσικά, είναι πολύτιμη η άποψη αυτών, που έχουν περισσότερες νομικές γνώσεις από μένα. Μπορεί αυτή που έχει λάθος άποψη να είμαι εγώ.

Δεκτές και οι επισημάνσεις των υπόλοιπων ψαγμένων που ανθίστανται στην κουλτούρα βιασμού που δέρνει την ελληνική κοινωνία.

Από το να επαναλαμβάνουμε τα ίδια τραγουδάκια ας παίξουμε σε ένα πλαίσιο συγκεκριμένο.
Άρθρο 336
Βιασμός

1. Όποιος με σωματική βία ή με απειλή σοβαρού και άμεσου κινδύνου ζωής ή σωματικής ακεραιότητας εξαναγκάζει άλλον σε επιχείρηση ή ανοχή γενετήσιας πράξης τιμωρείται με κάθειρξη.

2.Γενετήσια πράξη είναι η συνουσία και οι ίσης βαρύτητας με αυτήν πράξεις.

3. Αν η γενετήσια πράξη έγινε από δύο ή περισσότερους δράστες που ενεργούσαν από κοινού, επιβάλλεται κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών.

4. Αν κάποια από τις πράξεις των προηγουμένων παραγράφων είχε ως συνέπεια τον θάνατο του παθόντος, επιβάλλεται κάθειρξη ισόβια ή πρόσκαιρη τουλάχιστον δέκα ετών.

Άρθρο 337
Προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειας

1. Όποιος με χειρονομίες γενετήσιου χαρακτήρα, με προτάσεις που αφορούν γενετήσιες πράξεις, με γενετήσιες πράξεις που τελούνται ενώπιον άλλου ή με επίδειξη των γεννητικών του οργάνων, προσβάλλει βάναυσα την τιμή άλλου, τιμωρείται με φυλάκιση έως ένα έτος ή χρηματική ποινή. Για την ποινική δίωξη απαιτείται έγκληση.

2. Με φυλάκιση έως δύο έτη ή χρηματική ποινή τιμωρείται η πράξη της προηγουμένης παραγράφου, αν ο παθών είναι νεότερος των δώδεκα ετών.

3. Ενήλικος, ο οποίος μέσω διαδικτύου ή άλλων μέσων ή τεχνολογιών πληροφορικής αποκτά επαφή με πρόσωπο που δεν συμπλήρωσε τα δέκα πέντε έτη και με χειρονομίες ή προτάσεις, προσβάλλει την τιμή του ανηλίκου στο πεδίο της γενετήσιας ζωής του, τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών. Αν επακολούθησε συνάντηση ο ενήλικος τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών ετών.

4. Όποιος προβαίνει σε χειρονομίες γενετήσιου χαρακτήρα ή διατυπώνει προτάσεις για τέλεση γενετήσιων πράξεων σε πρόσωπο που εξαρτάται εργασιακά από αυτόν ή εκμεταλλευόμενος την ανάγκη ενός προσώπου να εργαστεί, τιμωρείται με φυλάκιση έως τρία έτη ή χρηματική ποινή. Για την ποινική δίωξη απαιτείται έγκληση.

Άρθρο 338
Κατάχρηση ανικάνου προς αντίσταση

1. Όποιος με κατάχρηση της διανοητικής ή σωματικής αναπηρίας άλλου ή της από οποιαδήποτε αιτία ανικανότητάς του να αντισταθεί ενεργεί με αυτόν γενετήσια πράξη τιμωρείται με κάθειρξη έως δέκα έτη.

2. Αν η πράξη της προηγούμενης παραγράφου έγινε από δύο ή περισσότερους που ενεργούσαν από κοινού, επιβάλλεται κάθειρξη.
Aυτά για τους ενήλικους, για τους ανήλικους υπάρχουν άλλα άρθρα.
Αρα κατά τη νομοθεσία στο 1. θα ήταν βιαστής ο τύπος του αυτοκινήτου. Για σένα θα ήταν ο γνωστός μαλάκας που όλες έχουμε γνωρίσει. Αναγνωρίζεις κάποιο σφάλμα στον συλλογισμό σου ;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33227
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Ιαν 2020, 13:20

Naida έγραψε:
13 Ιαν 2020, 00:51
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2020, 00:39
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2020, 00:36
Και να ξαναπούμε άλλη μια ότι ούτε το ελαφρύ ούτε το προκλητικό ούτε το σεμνό ντύσιμο είναι πρόκληση για επίδοξους βιαστές.
Βάλε ένα σίγμα ανάμεσα στο όμικρον και το κάπα.

Το δε προκλητικό ντύσιμο σημαίνει είτε ότι η γυναίκα ψάχνεται να πηδηχτεί είτε ότι είναι απλά μαλακισμένη και της αρέσει να προκαλεί -επειδή είναι μαλακισμένη. Λέγεται και σεξουαλική παρενόχληση.
Να μην κοιτάτε.
αμα κλεισουμε τα ματια, θα τρακαρουμε πουθενα.

οκ, το ιδιο θα παθουμε κι αν τα κρατησουεμ ανοιχτα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71466
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2020, 13:22

Ασέβαστος έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:15
the comet the course the tail έγραψε:
12 Ιαν 2020, 22:15
Naida έγραψε:
12 Ιαν 2020, 21:58
Δηλαδή όλη αυτή η δική σας υστερία για αυτό που έγινε στο Σύνταγμα είναι να μην γίνει ιδεολογία οι ψευδείς καταγγελίες;
ούτε εγώ έχω καταλάβει γιατί όλο αυτό το θέμα. :102:
επειδη δεν εχουμε πως να περασουμε την ωρα μας στη δουλεια.
Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ πιο σοβαρό, πέραν της όποιας διάθεσης για τρολάρισμα ή πλακίτσα. Κάποια πράγματα πρέπει να ξεκαθαρίσουν.
Gavalas for President! :grfl:

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15168
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Ιαν 2020, 13:26

οι χορεύτριες του συντάγματος,αστείο - η ωραία κοιμωμένη,εκνευριστικό - ο βιασμός που δεν έχει σχέση μ αυτά τα 2,σοβαρό.για να λέμε τα πράγματα όπως έχουν

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2020, 13:26

Ασέβαστος έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:20
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2020, 00:51
hellegennes έγραψε:
13 Ιαν 2020, 00:39


Βάλε ένα σίγμα ανάμεσα στο όμικρον και το κάπα.

Το δε προκλητικό ντύσιμο σημαίνει είτε ότι η γυναίκα ψάχνεται να πηδηχτεί είτε ότι είναι απλά μαλακισμένη και της αρέσει να προκαλεί -επειδή είναι μαλακισμένη. Λέγεται και σεξουαλική παρενόχληση.
Να μην κοιτάτε.
αμα κλεισουμε τα ματια, θα τρακαρουμε πουθενα.

οκ, το ιδιο θα παθουμε κι αν τα κρατησουεμ ανοιχτα. :102:
Ε τι να κάνουμε τότε να σας παρενοχλαμε σεξουαλικά; Αμαρτία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9649
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 13 Ιαν 2020, 13:26

Alien666 έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:14
Bazoomba έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 12:46


Το τι είναι βιασμός, το ξεκαθαρίζει ο νόμος και όχι η κάθε λαλημένη που θεωρεί ότι μπορεί j αποδίδει στο χαλαρό την κατηγορία του βιαστή.

Αλλά από τη στιγμή που δεν έχουν ιδέα από τη συγκεκριμένη νομολογία και μηδενική αντίληψη των δικαστικών λειτουργιών, μπορούν να κελαηδάνε όσο θέλουν.

Απλώς καλό είναι να προσέχουν γιατί επειδή ακριβώς ο βιασμός είναι σοβαρό έγκλημα, είναι επίσης σοβαρή και η συκοφαντική προσέγγιση του.
Γιατί μιλάς για τον νόμο σαν κάτι ανεξάρτητο από εσένα και εμένα?

Αύριο αν αλλαξει η κυβέρνηση ο νόμος θα λέει κάτι άλλο..

Την δυναμική των αντιλήψεων, εντός κοινωνίας να κοιτάς, όχι την ψυχρή αποτύπωση τους
Την κοιτάμε. Για παράδειγμα η ιστορία που παρατίθεται στην αρχή του νήματος αποτυπώνει την δυναμική των αντιλήψεων της κοινωνίας. ΔΥΣΤΥΧΩΣ
Όχι, αποτυπώνει τις αντιλήψεις. Σκέτο.
Και μάλιστα τις συγκεντρωνει σε ένα σημείο, στο πρόσωπο των διαμαρτυρομενων γυναικών του συντάγματος.
Όλα αυτά ανεξάρτητα από εμάς , βέβαια

Και δυστυχώς η συζήτηση γύρω από αυτό περιστρέφεται.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33227
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 13 Ιαν 2020, 13:28

Naida έγραψε:
13 Ιαν 2020, 06:47

Αν έρθει μια γυναίκα μπροστά σου και σου δείχνει το τέτοιο της σαφώς και είναι σεξουαλική παρενόχληση. Δως της κλωτσιά να πάει απέναντι.
Το ότι πχ εσύ θα δεις την άλλη με κολάν και να έχει κωλαρα και περπατάει κουνώντας τον ερεθιστεις, είναι δικό σου θέμα. Δεν νομίζω να είναι λογικό να ντύνεται κάποια ανάλογα με το τι θα σκεφτεί ο άλλος.
αμα βαλω εγω κολλαν για να διαγραφεται ξεκαθαρα το τετοιο μου; και με ενισχυση, για να διαγραφεται :lol: καλυτερο. και σταθω ορθιος στο λεοφωρειο, ενω καθεσαι μπροστα μου, με αποτελεσμα το τετοιο να ειναι 10 εκατοστα απο το προσωπο σου; :lol:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 13 Ιαν 2020, 13:30

Bazoomba έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Ιαν 2020, 12:46
the comet the course the tail έγραψε:
13 Ιαν 2020, 12:40
πάντως ο βιασμός είναι βιασμός.
Το τι είναι βιασμός, το ξεκαθαρίζει ο νόμος και όχι η κάθε λαλημένη που θεωρεί ότι μπορεί j αποδίδει στο χαλαρό την κατηγορία του βιαστή.

Αλλά από τη στιγμή που δεν έχουν ιδέα από τη συγκεκριμένη νομολογία και μηδενική αντίληψη των δικαστικών λειτουργιών, μπορούν να κελαηδάνε όσο θέλουν.

Απλώς καλό είναι να προσέχουν γιατί επειδή ακριβώς ο βιασμός είναι σοβαρό έγκλημα, είναι επίσης σοβαρή και η συκοφαντική προσέγγιση του.
Γιατί μιλάς για τον νόμο σαν κάτι ανεξάρτητο από εσένα και εμένα?

Αύριο αν αλλαξει η κυβέρνηση ο νόμος θα λέει κάτι άλλο..

Την δυναμική των αντιλήψεων, εντός κοινωνίας :bravo: να κοιτάς, όχι την ψυχρή αποτύπωση τους

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 13 Ιαν 2020, 13:33

Ασέβαστος έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:28
Naida έγραψε:
13 Ιαν 2020, 06:47

Αν έρθει μια γυναίκα μπροστά σου και σου δείχνει το τέτοιο της σαφώς και είναι σεξουαλική παρενόχληση. Δως της κλωτσιά να πάει απέναντι.
Το ότι πχ εσύ θα δεις την άλλη με κολάν και να έχει κωλαρα και περπατάει κουνώντας τον ερεθιστεις, είναι δικό σου θέμα. Δεν νομίζω να είναι λογικό να ντύνεται κάποια ανάλογα με το τι θα σκεφτεί ο άλλος.
αμα βαλω εγω κολλαν για να διαγραφεται ξεκαθαρα το τετοιο μου; και με ενισχυση, για να διαγραφεται :lol: καλυτερο. και σταθω ορθιος στο λεοφωρειο, ενω καθεσαι μπροστα μου, με αποτελεσμα το τετοιο να ειναι 10 εκατοστα απο το προσωπο σου; :lol:
Θα νιώσω δυσφορία και θα νιώθω άβολα. Επίσης θα σκεφτώ κοίτα ο μλκς.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23904
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Ιαν 2020, 13:36

Φεμινίστρια εναντίον MRA. Στο βίντεο, η κοκκινομάλα είναι η Big Red (διάσημη φεμινίστρια). Ο μουσάτος είναι ένας MRA.

Οι MRA στις ΗΠΑ είναι ακτιβιστές αντρικών δικαιωμάτων. Ουσιαστικά είναι το αντιστοιχο των φεμινιστριών αλλά για άντρες.

Στο συγκεκριμένο στιγμιότυπο, αυτό που είχε προηγηθεί ήταν μια εκδήλωση στο πανεπιστήμιο του Τορόντο, διοργανωμένη από MRA. Ηταν να συζητήσουν με τους καθηγητές, για ποιο λόγο στα gender studies γίνεται μόνο φεμινιστική προπαγάνδα και δεν περιλαμβάνονται τα ανδρικά ζητήματα.

Στα πρώτα 2 λεπτά της συζήτησης, μπούκαραν οι φεμινίστριες στο κτήριο και σπάσανε τον συναγερμό της πυρκαγιάς προκειμένου να διακόψουν την εκδήλωση και να εκκενωθεί το κτήριο. Ο παρακάτω διάλογος έγινε όταν όλοι μαζεύτηκαν έξω. Το περιστατικό υπάρχει ολόκληρο στο ντοκιμαντέρ the red pill

Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15557
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 13 Ιαν 2020, 13:39

Alien666 έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:36
Φεμινίστρια εναντίον MRA. Στο βίντεο, η κοκκινομάλα είναι η Big Red (διάσημη φεμινίστρια). Ο μουσάτος είναι ένας MRA.

Οι MRA στις ΗΠΑ είναι ακτιβιστές αντρικών δικαιωμάτων. Ουσιαστικά είναι το αντιστοιχο των φεμινιστριών αλλά για άντρες.

Στο συγκεκριμένο στιγμιότυπο, αυτό που είχε προηγηθεί ήταν μια εκδήλωση στο πανεπιστήμιο του Τορόντο, διοργανωμένη από MRA. Ηταν να συζητήσουν με τους καθηγητές, για ποιο λόγο στα gender studies γίνεται μόνο φεμινιστική προπαγάνδα και δεν περιλαμβάνονται τα ανδρικά ζητήματα.

Στα πρώτα 2 λεπτά της συζήτησης, μπούκαραν οι φεμινίστριες στο κτήριο και σπάσανε τον συναγερμό της πυρκαγιάς προκειμένου να διακόψουν την εκδήλωση και να εκκενωθεί το κτήριο. Ο παρακάτω διάλογος έγινε όταν όλοι μαζεύτηκαν έξω. Το περιστατικό υπάρχει ολόκληρο στο ντοκιμαντέρ the red pill

Υπάρχουν οι φεμινίστριες, υπάρχουν και οι αγαμητες η οι κακογαμημενες.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71466
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο φίλος μου με άγγιζε όσο νόμιζε πως κοιμόμουν.Αυτό που έκανε για μένα είναι βιασμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Ιαν 2020, 13:43

Naida έγραψε:
13 Ιαν 2020, 13:18

Αρα κατά τη νομοθεσία στο 1. θα ήταν βιαστής ο τύπος του αυτοκινήτου. Για σένα θα ήταν ο γνωστός μαλάκας που όλες έχουμε γνωρίσει. Αναγνωρίζεις κάποιο σφάλμα στον συλλογισμό σου ;
Oκ, εννοείς αυτό.
Άρθρο 336
Βιασμός

1. Όποιος με σωματική βία ή με απειλή σοβαρού και άμεσου κινδύνου ζωής ή σωματικής ακεραιότητας εξαναγκάζει άλλον σε επιχείρηση ή ανοχή γενετήσιας πράξης τιμωρείται με κάθειρξη.
Έστω λοιπόν ότι πάει η γυναίκα και καταγγέλει ότι μπήκε στο αυτοκίνητο του χ και αυτός την βίασε, χρησιμοποιώντας σωματική βία.

Τι είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι ακόμη κι αν όντως η πράξη ολοκληρώθηκε παρά τη θέληση της, ο κατηγορούμενος ως βιαστής δεν θα ισχυρισθεί ότι υπήρχε συναίνεση γι' αυτό, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν εμφανή στοιχεία κακοποίησης ή αντίστασης της γυναίκας;

Σ' αυτήν τη φάση, απλώς παραθέτονται τα στοιχεία που υποδηλώνουν συναίνεση και τα στοιχεία που υποδηλώνουν κακοποίηση*.

*Και ακριβώς γι' αυτό, είναι απαραίτητη η ιατροδικαστική εξέταση και η άμεση καταγγελία στην αστυνομία, αμέσως μετά τον βιασμό. Και σ' αυτά δεν πρέπει να παίζει ως δικαιολογία, το στοιχείο της ντροπής. Τα συγκεκριμένα στοιχεία, δεν διασύρουν αλλά απλώς ενισχύουν τη θέση της γυναίκας, δεν την υποτιμούν.

Διαφορετικά, θα πρέπει να γίνεται δεκτή η κάθε καταγγελία για βιασμό, ακόμη κι αν είναι καθαρά προϊόν ψεύδους, εκδίκησης ή οικονομικός εκβιασμός. Και είναι πολύ βαρύ το στίγμα του βιαστή για να αποδίδεται αφειδώς.


Στην τελική, με βάση ποια λογική και αίσθημα δικαίου γενικώς, πρέπει να θεωρείται πάντα η κατάθεση της γυναίκας ως αληθής και η κατάθεση του άνδρα ως ψευδής;
Gavalas for President! :grfl:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών