η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24238
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2020, 18:14

Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:08
ποσο δυσκολο ειναι να εχει ενα "towing mode"οπου απεμπλεκει τα παντα; ακομη κι αν αυτο χρειαζεται να βγαλεις φισες, η ασφαλειες για να γινει, οπως σε κατι αυτοματα. μη σου πω να αναγνωριζει μονο του οτι ρυμουλκειται, απο αισθητηρες, και να απεμπλεκει.
πάρα πολύ δύσκολο, πόσο μάλιστα όταν για να το τσουλήσεις κάτι έχει χαλάσει πριν λογικά, δεν το κάνεις για πλάκα. Η ασφαλέστερη περίπτωση που μπορείς να το τσουλήσεις, είναι να το κάνεις για πλάκα για να το ανεβάσεις στο yt, το αμάξι να δουλεύει μιά χαρά και να κάνεις εξυπνάδες. Αν έχει χαλάσει κάτι όμως και το κάνεις, μάλλον θα το πετάξεις μετά.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 25 Φεβ 2020, 18:14

Εικόνα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Φεβ 2020, 18:24

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:05
:lol:
Nandros έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:00
ΟΧΙ δεν έχουν και γίνεται και παραγίνεται!
Στο δικό σου όταν γεμίζει η μπαταρία, ο εναλλάκτης συνεχίζει να στρέφεται. Έχει αντιστάσεις για να απορροφήσει το ρεύμα;
λυπάμαι, δεν γίνεται. Ή ελέγχουν, άρα μπορούν και να επιβραδύνουν, άρα θέλουν αντιστάσεις ή κάποιο άλλο τρόπο να αποδώσουν ενέργεια όταν η μπαταρία είναι γεμάτη, ή δεν ελέγχουν. Μην μπλέκεις εναλλάκτες, άλλη τεχνολογία.
Μπορείς να λυπάσαι όσο θέλεις γιατί είσαι λάθος.
Κατ' αρχήν ξέρεις τί είναι εναλλάκτης;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24238
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2020, 18:26

έλα πες μου γιατί θα σκάσεις :)

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12602
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 25 Φεβ 2020, 18:26

Μαυροβασίλης έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:14
Εικόνα
Ποιος θα τα καταλάβει αυτά για να απαντήσει ρε μπρο :smt005:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33187
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Φεβ 2020, 18:27

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:14
Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:08
ποσο δυσκολο ειναι να εχει ενα "towing mode"οπου απεμπλεκει τα παντα; ακομη κι αν αυτο χρειαζεται να βγαλεις φισες, η ασφαλειες για να γινει, οπως σε κατι αυτοματα. μη σου πω να αναγνωριζει μονο του οτι ρυμουλκειται, απο αισθητηρες, και να απεμπλεκει.
πάρα πολύ δύσκολο, πόσο μάλιστα όταν για να το τσουλήσεις κάτι έχει χαλάσει πριν λογικά, δεν το κάνεις για πλάκα. Η ασφαλέστερη περίπτωση που μπορείς να το τσουλήσεις, είναι να το κάνεις για πλάκα για να το ανεβάσεις στο yt, το αμάξι να δουλεύει μιά χαρά και να κάνεις εξυπνάδες. Αν έχει χαλάσει κάτι όμως και το κάνεις, μάλλον θα το πετάξεις μετά.
ξηγησε μου ρε να καταλαβω. αμα πχ του ξηλωσω την κεντρικη φισα του εγκεφαλου, δεν ελεγχει τιποτα, ολα τα ρελε ειναι πεσμενα, ολες οι λειτουργιες στο off, δεν μπορει απλως να τσουλησει σαν ψοφιμι; η ας πουμε αμα ξηλωσω το μεγαλυτερο, χοντρυτερο καλωδιο γειωσης που θα δω, οποτε δεν κλεινει κυκλωμα πουθενα και δεν λειτουργει τιποτα; η για να το τεντωσω οσο παει, μπας και καταλαβω, αμα βγαλω τη μπαταρια. εντελως τελειως, :lol: δεν γινεται ενα καρο που απλως τσουλαει;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33187
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Φεβ 2020, 18:28

Nandros έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:24
enaon έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:05
:lol:
Nandros έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:00
ΟΧΙ δεν έχουν και γίνεται και παραγίνεται!
Στο δικό σου όταν γεμίζει η μπαταρία, ο εναλλάκτης συνεχίζει να στρέφεται. Έχει αντιστάσεις για να απορροφήσει το ρεύμα;
λυπάμαι, δεν γίνεται. Ή ελέγχουν, άρα μπορούν και να επιβραδύνουν, άρα θέλουν αντιστάσεις ή κάποιο άλλο τρόπο να αποδώσουν ενέργεια όταν η μπαταρία είναι γεμάτη, ή δεν ελέγχουν. Μην μπλέκεις εναλλάκτες, άλλη τεχνολογία.
Μπορείς να λυπάσαι όσο θέλεις γιατί είσαι λάθος.
Κατ' αρχήν ξέρεις τί είναι εναλλάκτης;
νομιζω κατεχει καλα την τεχνολογια ο εναον, ασε να μας εξηγησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24238
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2020, 18:29

enterprise-psi έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:26
Ποιος θα τα καταλάβει αυτά για να απαντήσει ρε μπρο :smt005:
ναι ναι, Κινέζικα. :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24238
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2020, 18:37

Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:27
ξηγησε μου ρε να καταλαβω. αμα πχ του ξηλωσω την κεντρικη φισα του εγκεφαλου, δεν ελεγχει τιποτα, ολα τα ρελε ειναι πεσμενα, ολες οι λειτουργιες στο off, δεν μπορει απλως να τσουλησει σαν ψοφιμι; η ας πουμε αμα ξηλωσω το μεγαλυτερο, χοντρυτερο καλωδιο γειωσης που θα δω, οποτε δεν κλεινει κυκλωμα πουθενα και δεν λειτουργει τιποτα; η για να το τεντωσω οσο παει, μπας και καταλαβω, αμα βγαλω τη μπαταρια. εντελως τελειως, :lol: δεν γινεται ενα καρο που απλως τσουλαει;
δεν μπορείς βρε, το μοτέρ είναι συνδεδεμένο με τον ελεγκτή στροφών, πώς θα βρεις πρόσβαση; Πάντως οκ, δεν ξέρω και σίγουρα, δεν εχω δει σχηματικά απο ένα τεσλα, υποθέσεις κάνω. Στο μέλλον ίσως να γίνεται, ίσως και τώρα να το έχουν προβλέψει, αλλά χλωμό μου μοιάζει, δεν τσουλάμε τα αμάξια εδώ και δεκαετίες έτσι και αλλιώς, τα βάζουμε σε πλατφόρμες όταν χαλάνε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 25 Φεβ 2020, 18:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 25 Φεβ 2020, 18:38

enterprise-psi έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:26
Ποιος θα τα καταλάβει αυτά για να απαντήσει ρε μπρο :smt005:
θα σας ειδοποιήσουμε

Εικόνα
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 25 Φεβ 2020, 18:38

Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:28
Nandros έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:24
enaon έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:05
:lol:
λυπάμαι, δεν γίνεται. Ή ελέγχουν, άρα μπορούν και να επιβραδύνουν, άρα θέλουν αντιστάσεις ή κάποιο άλλο τρόπο να αποδώσουν ενέργεια όταν η μπαταρία είναι γεμάτη, ή δεν ελέγχουν. Μην μπλέκεις εναλλάκτες, άλλη τεχνολογία.
Μπορείς να λυπάσαι όσο θέλεις γιατί είσαι λάθος.
Κατ' αρχήν ξέρεις τί είναι εναλλάκτης;
νομιζω κατεχει καλα την τεχνολογια ο εναον, ασε να μας εξηγησει.
Και ξέρει πιο πολλά για αμάξι που δεν έχει καβαλήσει, από μένα που το οδηγώ 10 χρόνια! :smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12602
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 25 Φεβ 2020, 18:41

Εννοείται 😁
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33187
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Φεβ 2020, 19:24

enaon έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:37
Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:27
ξηγησε μου ρε να καταλαβω. αμα πχ του ξηλωσω την κεντρικη φισα του εγκεφαλου, δεν ελεγχει τιποτα, ολα τα ρελε ειναι πεσμενα, ολες οι λειτουργιες στο off, δεν μπορει απλως να τσουλησει σαν ψοφιμι; η ας πουμε αμα ξηλωσω το μεγαλυτερο, χοντρυτερο καλωδιο γειωσης που θα δω, οποτε δεν κλεινει κυκλωμα πουθενα και δεν λειτουργει τιποτα; η για να το τεντωσω οσο παει, μπας και καταλαβω, αμα βγαλω τη μπαταρια. εντελως τελειως, :lol: δεν γινεται ενα καρο που απλως τσουλαει;
δεν μπορείς βρε, το μοτέρ είναι συνδεδεμένο με τον ελεγκτή στροφών, πώς θα βρεις πρόσβαση; Πάντως οκ, δεν ξέρω και σίγουρα, δεν εχω δει σχηματικά απο ένα τεσλα, υποθέσεις κάνω. Στο μέλλον ίσως να γίνεται, ίσως και τώρα να το έχουν προβλέψει, αλλά χλωμό μου μοιάζει, δεν τσουλάμε τα αμάξια εδώ και δεκαετίες έτσι και αλλιώς, τα βάζουμε σε πλατφόρμες όταν χαλάνε.
μα και τα 5 μετρα που πρεπει να κανουν για να ανεβουν στην πλατφορμα, η τα 50 για να πανε στην ακρη να μην ενοχλουν, τσουλημα ειναι. μου φαινεται παραλογο να μην το εχουν προβλεψει. θυμαμαι στο μανιουαλ της σουμπαρου, ελεγε για το αυτοματο, λογω περιεργου κεντρικου διαφορικου και κατι τετοια, αμα ειναι να το ρυμουλκησεις, βγαζεις μια ασφαλεια, ψοφανε ολα και νταξει. και εχει μηχανικα πραματα που δεν απεμπλεκονται κι ευκολα. εκει που ολα ειναι ηλεκτρικα, ποσο δυσκολο ναναι να εχεις εναν τροπο να τα σκοτωνεις ολα, με μια κινηση. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33187
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Φεβ 2020, 19:26

Nandros έγραψε:
25 Φεβ 2020, 18:38

Και ξέρει πιο πολλά για αμάξι που δεν έχει καβαλήσει, από μένα που το οδηγώ 10 χρόνια! :smt077:
γιατι οχι; δεν ξερω ποσο γνωστης μπορει να εισαι εσυ, ο μεσος οδηγος ομως δεν ξερει τιποτα. οπως και ο μεσος χρηστης τεχνολογιας, γενικοτερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24238
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 25 Φεβ 2020, 19:42

Ασέβαστος έγραψε:
25 Φεβ 2020, 19:24
μα και τα 5 μετρα που πρεπει να κανουν για να ανεβουν στην πλατφορμα, η τα 50 για να πανε στην ακρη να μην ενοχλουν, τσουλημα ειναι. μου φαινεται παραλογο να μην το εχουν προβλεψει. θυμαμαι στο μανιουαλ της σουμπαρου, ελεγε για το αυτοματο, λογω περιεργου κεντρικου διαφορικου και κατι τετοια, αμα ειναι να το ρυμουλκησεις, βγαζεις μια ασφαλεια, ψοφανε ολα και νταξει. και εχει μηχανικα πραματα που δεν απεμπλεκονται κι ευκολα. εκει που ολα ειναι ηλεκτρικα, ποσο δυσκολο ναναι να εχεις εναν τροπο να τα σκοτωνεις ολα, με μια κινηση. :102:
μην το πάμε στο άκρο οκ, 5 και 50 μέτρα ίσως δεν είναι θέμα. Αλλά και πάλι, βάζουν αυτά τα ροδάκια στους τροχούς που δεν ξέρω πώς τα λένε.

στο μανουαλ του 3 της τεσλα λέει οτι δεν κάνει να γυρνάνε οι τροχοί, δες το αν θες.

https://www.tesla.com/sites/default/fil ... ica_en.pdf


Εικόνα


Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών