Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Θέματα υγείας και ευεξίας, ιατρικά νέα και εξελίξεις.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 26 Φεβ 2020, 14:22

georgebi έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:20
Με όποιον επικοινώνησα στην Ελλάδα μου λέει πήγαινε σπίτι σου και αν υπάρχουν συμπτώματα πήγαινε στο νοσοκομείο.

:lol:

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2020, 14:24

Ποιος θέλει να του κάνω επίσκεψη στην Αθήνα;

:P

Θα έρθω με τραίνο κι εγώ δε μπορώ θέλω να μιλάω με κόσμο

Τρατζικ χιουμορ

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 26 Φεβ 2020, 14:24

georgebi έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:20
.

Kαι προσθέτει “Από μόνος μου περιέγραψα στην υπηρεσία της δημόσιας υγείας του υπουργείου όλο το ταξίδι που έκανα και μου είπαν πήγαινε σπίτι σου. Επικοινώνησα και με το νοσοκομείο της Πάτρας γιατί είμαι από εκεί, αλλά και εκείνοι μου είπαν πως όλα θα γίνουν στην πύλη εισόδου”.

Κατάλαβα, θα τον πιούμε άσχημα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 26 Φεβ 2020, 14:25

Θα περάσει...
Αλλά να πάτε μετά σε πνευματικό και στην εκκλησία

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12136
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 26 Φεβ 2020, 14:26

Namrail έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:24
georgebi έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:20
.

Kαι προσθέτει “Από μόνος μου περιέγραψα στην υπηρεσία της δημόσιας υγείας του υπουργείου όλο το ταξίδι που έκανα και μου είπαν πήγαινε σπίτι σου. Επικοινώνησα και με το νοσοκομείο της Πάτρας γιατί είμαι από εκεί, αλλά και εκείνοι μου είπαν πως όλα θα γίνουν στην πύλη εισόδου”.

Κατάλαβα, θα τον πιούμε άσχημα.
Ναι αλλά το αυστριακό κράτος...

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 26 Φεβ 2020, 14:28

georgebi έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:20

Η ανησυχία του σχετικά με το αν έχει κολλήσει τον ιό είναι τόσο μεγάλη, που έχει πάρει την απόφαση να μπει σε καραντίνα και να μείνει μακριά από την οικογένεια του για τις επόμενες 14 ημέρες.

Όπως αναφέρει στο newsit.gr λίγες ώρες πριν την επιστροφή του ο 59χρονος Βασίλης Πολυζώης, έχει επικοινωνήσει από μόνος του με όλους τους αρμόδιους φορείς υγείας στην Ελλάδα εξηγώντας τα πάντα για το ταξίδι του, ωστόσο εκείνοι επιμένουν πως πρέπει να πάει στο σπίτι του και αν εμφανίσει κάποια από τα συμπτώματα τότε να πάει στο νοσοκομείο.

“Θα φτάσω γύρω στις 13:50 στο αεροδρόμιο “Ελευθέριος Βενιζέλος”. Ανησυχώ γιατί έχω οικογένεια γυναίκα και παιδιά. Έχω κανονίσει να εξαφανιστώ από το σπίτι και να μπω σε καραντίνα από μόνος μου. Δεν μου φταίει κανένας. Βρέθηκα για δυο μέρες στη μολυσμένη περιοχή του Τορίνο. Με όποιον επικοινώνησα στην Ελλάδα μου λέει πήγαινε σπίτι σου και αν υπάρχουν συμπτώματα πήγαινε στο νοσοκομείο. Μα μετά θα είναι αργά γιατί θα έχω κολλήσει όλον τον κόσμο με τον οποίο θα έχω έρθει σε επαφή. Θα είναι άχρηστο” αναφέρει έντρομος ο Βασίλης Πολυζώης.

Kαι προσθέτει “Από μόνος μου περιέγραψα στην υπηρεσία της δημόσιας υγείας του υπουργείου όλο το ταξίδι που έκανα και μου είπαν πήγαινε σπίτι σου. Επικοινώνησα και με το νοσοκομείο της Πάτρας γιατί είμαι από εκεί, αλλά και εκείνοι μου είπαν πως όλα θα γίνουν στην πύλη εισόδου”.
η χαρά των σαλεμένων και των τρόληδων θα γίνει
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 26 Φεβ 2020, 14:31

Σέλευκας έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:22
Namrail έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:21
Aπο τη στιγμή που έπιασε Ιταλία ήταν βέβαιο ότι θα έρθει και εδώ. Λογικά θα υπάρξουν περιστατικά και στην Αθήνα, σύντομα.

Ας ελπίσουμε το σχέδιο που έχουν, αν χρειαστεί να τεθεί σε εφαρμογή, να μην είναι εντελώς της πλάκας.
μπορεί να υπάρχουν ήδη περιστατικα και να μην διαγνώστηκαν
Σαφώς και θα υπάρχουν, η Ιταλία είναι γειτονιά και οι ελλ ταξιδεύουν εκεί συχνότατα, όπως και το αντίστροφο.

Είναι θέμα ημερών να αυξηθούν τα περιστατικά. Και είναι βέβαιο επίσης, ότι αρκετοί που θα εμφανίσουν τα συμπτώματα δεν θα πάν στο νοσοκομείο γιατί είναι ξεροκεφαλοι. Δεν έχουμε ούτε στο ελάχιστο την πειθαρχία των ασιατων .

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 26 Φεβ 2020, 14:37

https://www.protothema.gr/world/article ... ite-video/

Τι ηλίθιο και γελοίο ζώο είναι ο άνθρωπος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Namrail την 26 Φεβ 2020, 14:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Teros
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 20:27

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teros » 26 Φεβ 2020, 14:38

gassim έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:18
Επίσης καταστρέφεται η τουριστική σεζόν, έχουμε πολλές ακυρώσεις.
Δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23818
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 26 Φεβ 2020, 14:38

Εντελώς ενδεικτικά, ενημερώθηκα από τις ειδήσεις ότι στη Βρετανία κλείσανε τα σχολεία και όλες οι υπηρεσίες ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ, ενώ εδώ που έχουμε κρούσμα, πρέπει να γίνουν συσκέψεις επί συσκέψεων για να το αποφασίσουν.

Αυτό είναι το ελληνικό κράτος. Και όχι, δεν θεωρώ ότι αν κυβερνούσε ο ΣΥΡΙΖΑ θα γινόταν κάτι διαφορετικό.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 26 Φεβ 2020, 14:39

Αυτή την στιγμή είμαι στο περίπτερο του πατέρα μου με το οποίο τον βοηθάω. Μόλις έσκασε τύπισσα που φορούσε μάσκα τόσο λαθος, που ολόκληρη η μύτη ήταν έξω. Δεν υπάρχει ελπίδα λέμε. Λογικά τώρα πήγαινε να αδειάσει τα σούπερ μάρκετ από βρεφικές πάνες χωρίς να έχει μωρό στο σπιτι
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 26 Φεβ 2020, 14:39

taliban έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:26
Namrail έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:24
georgebi έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:20
.

Kαι προσθέτει “Από μόνος μου περιέγραψα στην υπηρεσία της δημόσιας υγείας του υπουργείου όλο το ταξίδι που έκανα και μου είπαν πήγαινε σπίτι σου. Επικοινώνησα και με το νοσοκομείο της Πάτρας γιατί είμαι από εκεί, αλλά και εκείνοι μου είπαν πως όλα θα γίνουν στην πύλη εισόδου”.

Κατάλαβα, θα τον πιούμε άσχημα.
Ναι αλλά το αυστριακό κράτος...
Απάντησες στην ερώτηση;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14751
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 26 Φεβ 2020, 14:40

bluerose έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:24
Ποιος θέλει να του κάνω επίσκεψη στην Αθήνα;
ΕΓΩ
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 26 Φεβ 2020, 14:40

Namrail έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:24
georgebi έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:20
.

Kαι προσθέτει “Από μόνος μου περιέγραψα στην υπηρεσία της δημόσιας υγείας του υπουργείου όλο το ταξίδι που έκανα και μου είπαν πήγαινε σπίτι σου. Επικοινώνησα και με το νοσοκομείο της Πάτρας γιατί είμαι από εκεί, αλλά και εκείνοι μου είπαν πως όλα θα γίνουν στην πύλη εισόδου”.

Κατάλαβα, θα τον πιούμε άσχημα.
:+1:
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Επιβεβαιώθηκε το πρώτο κρούσμα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 26 Φεβ 2020, 14:40

Σέλευκας έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:21
Leporello έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:12
NewModelArmy έγραψε:
26 Φεβ 2020, 14:07
Μαλιστα.Μου κανει εντυπωση γιατι συμφωνα με τη wiki κρουσματα Sars στην Ελλαδα δεν εντοπιστηκαν.
Εμένα ο ένας γυιός έπαθε Η1Ν1 το 2009, αλλά το πέρασε όρθιος. Ρε συ Σέλευκε, κι'εσύ Η1Ν1 θα είχες αφού το έπαθες πριν 10 χρόνια. Το SARS ήταν το 2003
προφανώς
τότε είχαμε θανάτους στην Ελλάδα απο αυτό αλλά δεν γινόταν η σημερινή φασαρία ούτε είχε σταματήσει η ζωή
εγώ πιστεύω ότι το κόλλησα σε γυμναστήριο
έκτοτε δεν πήγα σε γυμναστήριο και κάνω ποδήλατο και βουνό :lol:
Πριν 10 χρονια τον Η1Ν1 τον περασαμε στο ποδι με δυο μερες πονολαιμο και κατι κρυαδες, εαν εσυ ησουν 2 μηνες κοτοπουλο οπως λες.... :oops:
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ιατρική και θέματα Υγείας”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών