Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Για το κλείσιμο των συνόρων στον Έβρο

1. Στηρίζω ανεπιφύλακτα, μπράβο στην κυβέρνηση
123
64%
2. Στηρίζω κριτικά
36
19%
3. Στηρίζω αναγκαστικά γιατί το κάνει η κυβέρνηση, θα προτιμούσα συνεννόηση με Ε.Ε. και ΝΑΤΟ
7
4%
3. Είμαι αντίθετος, αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε χαμένοι
4
2%
4. Είμαι αντίθετος, το θέμα είναι να πέσει η κυβέρνηση
3
2%
5. Είμαι αντίθετος, πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι
20
10%
 
Σύνολο ψήφων: 193

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μαρ 2020, 15:32

Noor1 έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:25
- Λέγεται ότι πυροβολούνται μετανάστες στον Έβρο.
- Είναι hoax αυτή η είδηση.
- Λέγεται επίσης ότι πυροβολήθηκε αστυνομικός.
- Δεν είναι έτσι, απλά τον περάσαμε για πρόσφυγα.
Eίδες κάπου να γίνονται αποδεκτές αυτές οι καταγγελίες από την εε;

Να κατατίθεται κάποια βάσιμη απόδειξη από τους Τούρκους σε θεσμικό επίπεδο;

Να υπάρχει κάποιος βάσιμος αντίλογος στην άρνηση της ελληνικής επίσημης πολιτείας;


Αν όχι, τραγούδα όσο θες.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9545
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 09 Μαρ 2020, 15:34

Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 14:45
Gherschaagk έγραψε:
09 Μαρ 2020, 14:41
Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 14:34


ενα ξεσπασει καποιος πολεμος με Τουρκια δεν υπονομευεις το μελλον του παιδιου σου; Η το αποκλειεις να συμβει;
Πόλεμο έχουμε ήδη.

Ακήρυχτο.
Μπα, μονο στο μυαλο σας υπαρχει πολεμος και στα σοσιαλ μηντια..Πολεμο εχει στην Συρια πχ. Να ευχεστε να μην ξεσπασει κανονικος πολεμος γιατι μετα θα κλαιτε..
Το θεμα ειναι οτι εαν ξεσπασει τελικα θα παραδεχτεις ποσο τρομπας ησουν και οτι το δηθεν μεταναστευτικο ηταν προκαλυψη για την κανονικη επιθεση; Τα Ελληνικα νησια ειναι γεματα με ειδικοδυναμιτες, ο Εβρος το ιδιο, απο την ανατολικη πλευρα του Εβρου γινονται οντως εργασιες ομαλυνσης της κοιτης του ποταμου. Κατα τα λοιπα θα πρεπει να νοιαστω για τον Χασαν που την ειδε Ευρωπαιος wannabe με BMW και διμετρη ξανθια γκομενα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 09 Μαρ 2020, 15:34

Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:31
Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:28
Στα νεώτερα τον ήπιε η Τουρκία κανονικά.
Ομοίως και οι ανθρωπισται.

Πιθηκασου είχα γράψει για Τετάρτη τελικά έγινε νωρίτερα.

Το διαβάσατε πρωτοι εδώ.

Σε τι πραγμα αναφερεσαι;

Επισης δεν απαντησες: η ΕΕ ειναι καλη τωρα η οχι; Γιατι εσυ ηθελες να βγουμε..
Καλή όπου με συμφέρει.
Αναφέρομαι σε κάτι που για λόγους εθνικής ασφαλείας θα στο Ποστάρω μόλις λήξει η ιστορία.

Ανδρέας

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας » 09 Μαρ 2020, 15:36

Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:34

Αναφέρομαι σε κάτι που για λόγους εθνικής ασφαλείας θα στο Ποστάρω μόλις λήξει η ιστορία.
:smt023:bravo:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ανδρέας την 09 Μαρ 2020, 15:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Μαρ 2020, 15:37

Nostalgia έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:34
Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 14:45
Gherschaagk έγραψε:
09 Μαρ 2020, 14:41


Πόλεμο έχουμε ήδη.

Ακήρυχτο.
Μπα, μονο στο μυαλο σας υπαρχει πολεμος και στα σοσιαλ μηντια..Πολεμο εχει στην Συρια πχ. Να ευχεστε να μην ξεσπασει κανονικος πολεμος γιατι μετα θα κλαιτε..
Το θεμα ειναι οτι εαν ξεσπασει τελικα θα παραδεχτεις ποσο τρομπας ησουν και οτι το δηθεν μεταναστευτικο ηταν προκαλυψη για την κανονικη επιθεση; Τα Ελληνικα νησια ειναι γεματα με ειδικοδυναμιτες, ο Εβρος το ιδιο, απο την ανατολικη πλευρα του Εβρου γινονται οντως εργασιες ομαλυνσης της κοιτης του ποταμου. Κατα τα λοιπα θα πρεπει να νοιαστω για τον Χασαν που την ειδε Ευρωπαιος wannabe με BMW και διμετρη ξανθια γκομενα.
Αν δεν ξεσπασει θα παραδεχτεις εσυ ποσο τρομπας ησουνα;

Απο εκει και περα πολεμοι ξεσμουνε για διαφορους λογους. Μπορει να ξεσπασει για λογο που λες η λογω δικης μας ευθυνης: πχ να ανοιξει καποιος πυρ στα συνορα και να σκοτωσει Τουρκους (πολιτες η στρατιωτες). Η ουσια ειναι οτι κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει να ξεσπασει πολεμος αναμεσα σε Ελλαδα και Τουρκια για χαρη ή με αφορμη τους προσφυγες..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Μαρ 2020, 15:38

argouen έγραψε:
09 Μαρ 2020, 11:35
stavmanr έγραψε:
09 Μαρ 2020, 11:30
Από την πρώτη στιγμή έλεγα ότι δεν πρόκειται για κατευθυνόμενη κατάσταση, αφού σε όλο το μήκος του Έβρου έχουμε μετανάστες.
Εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως ποιο είναι το point σου για το θέμα, από την πρωτη μέχρι και αυτή τη στιγμή. :102:
Μα δεν έχει point! Είναι αρρωστημένος, τελειωμένος αντιρρησίας προς χάριν της αντίρρησης και σπασαρχίδης.
Γουστάρει να εμπλέκεται σε ατέρμονες διαλόγους και είναι ειδικός στους ελιγμούς, κωλοτούμπες κλπ λεκτικούς ακροβατισμούς.

Και έχει βρει στο παρόν νήμα πολλά κορόιδα που παίζουν το παιγνίδι του.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Μαρ 2020, 15:38

Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:34
Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:31
Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:28
Στα νεώτερα τον ήπιε η Τουρκία κανονικά.
Ομοίως και οι ανθρωπισται.

Πιθηκασου είχα γράψει για Τετάρτη τελικά έγινε νωρίτερα.

Το διαβάσατε πρωτοι εδώ.

Σε τι πραγμα αναφερεσαι;

Επισης δεν απαντησες: η ΕΕ ειναι καλη τωρα η οχι; Γιατι εσυ ηθελες να βγουμε..
Καλή όπου με συμφέρει.
Αναφέρομαι σε κάτι που για λόγους εθνικής ασφαλείας θα στο Ποστάρω μόλις λήξει η ιστορία.
Καλα, θα περιμενω την δημοσιευση να σχολιασω οταν γινει..

Για την ΕΕ τωρα ειστε αλλ'αντ'αλλων στο θεμα...Τις μονες μερες να βγουμε απο ΕΕ τις ζυγες να μεινουμε..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71116
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Μαρ 2020, 15:40

Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:31
Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:28
Στα νεώτερα τον ήπιε η Τουρκία κανονικά.
Ομοίως και οι ανθρωπισται.

Πιθηκασου είχα γράψει για Τετάρτη τελικά έγινε νωρίτερα.

Το διαβάσατε πρωτοι εδώ.

Σε τι πραγμα αναφερεσαι;

Επισης δεν απαντησες: η ΕΕ ειναι καλη τωρα η οχι; Γιατι εσυ ηθελες να βγουμε..
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 09 Μαρ 2020, 15:40

Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:11


Μονο μαλακες και ηλιθιοι σε καιρο πολεμου θα στρεφονταν εναντια στους δικους τους. Βεβαια με τους ανεγκεφαλους ποτε δεν ξερεις. Κι εγω ξερω ιστορια καλυτερα απο οτι υπονοεις..Πχ στην Γερμανικη κατοχη κομμουνιστες και δεξιοι πολεμησαν μαζι τους Γερμανους..Οπως και στην Πινδο.

Οποτε δεν ανησυχω ιδιατερα..

Για το θεμα ομως εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο τι συμφερει τη χωρα. Κι εγω ξερω οπως κι εσυ φανταζομαι οταν ελληναραδες μπατριωτες πηγανε με τα τσαρουχια να "γ@μησουνε" τους Τουρκους στη Μικρασια.
Κι εκει με αναλογες ιδεες πηγανε: θα τους σκισουμε, διαλυονται, θα φτασουμε την Αγκυρα. Η εξελιξη γνωστη.
Για να μην παμε στο 1897 που στο τελος πληρωσαμε αποζημιωσεις κι ολας στα Μογγολα.

Με την Τουρκια ιστορικα χωρις διεθνη στρατιωτικη συμμαχια εναντιον τους δεν εχουμε τυχη ειτε αρεσει ειτε οχι.Νικη δεν προκεται να υπαρξει..Σητν καλυτερη να βγει ισοπαλια εαν οι Τουρκοι δεν το τραβηξουνε..

Και μια και ρωτας να σου κανω κι εγω μια ερωτηση: τι θα πρεπει να γινει με τους υπευθυνους αν η εξελιξη της κοντρας για τους προσφυγες καταληξει σε ηττα της Ελλαδος και απωλεια εδαφων οπως στην Κυπρο, την Μικρασια, το 1897; Θα πρεπει να λογοδοτησουνε η οχι και πώς; Απλη ερωτηση.
Μαλακες η οχι, συμβαινει σε μεγαλη κλιμακα και συμβαινει παντα. Εμαθα εισαι εξωτερικο, ας το δουν οι αλλοι που μενουν Ελλαδα.

Το 87 και το 22 ο πολεμος ηταν επιθετικος. Απ οτι εχει φανει στα 100 χρονια που μεσολαβησαν, η Ελλαδα εμαθε το μαθημα της και δεν ξανακυρηξε πολεμο αν και ειχε αφορμες με το παραπανω. Δεν χρειαζεται να μιλησω για την βλακεια των συμπολιτων μου, το ειδα και πριν 5 χρονια, οταν θα γαμουσαμε τους ευρωπαιους. Οσο ηλιθιοι ηταν αυτοι, αλλο τοσο ειναι και αυτοι που λενε οτι πρεπει να κανουμε επιθετικο πολεμο με την τουρκια.

Μετα μαλλον μιλας για πιθανοτητα πολεμου σε μεγαλη κλιμακα. Εγω πιστευω οτι με εμας σε αμυντικη θεση, ο Τουρκος θα εχει δεκαδες χιλιαδες νεκρους, που βεβαια δεν θα μπορεσει να διαχειριστει εσωτερικα. Θυμιζω οτι για 33 νεκρους στρατιωτες στην συρια επεσε ξυλο στην τουρκικη βουλη. Δεν ειναι ευκολο να πολεμησεις με μια δυτικη χωρα, ποσο μαλλον με τετοια φυσικα εμποδια οπως η δικια μας, μην κοιτας την ευκολια που κανουν επιχειρησεις στην Μ Ανατολη.


Τελος, ρωτας τι θα κανουμε με αυτους που εκλεισαν τα συνορα αν παει στραβα το θεμα. Προσωπικα πιστευω οτι το κλεισιμο των συνορων ηταν μονοδρομος γιατι η λυση "ανοιχτα συνορα-φιλοξενια- φευγουν για Ευρωπη" απλα δεν υφισταται. Αν ηταν ρεαλιστικο θα το υποστηριζα, οπως πιστευω και πολλοι αλλοι δεξιοι η οχι. Οποτε λοιπον απο την στιγμη που δεν μπορουσε να γινει κατι αλλο, σου απαντω πως για την αποφαση του κλεισιματος δεν πρεπει να λογοδοτησει κανενας.


Απο εκει και περα και μενα με στεναχωρουν οι ανθρωποι που ειναι στην ουδετερη ζωνη. Αντι να παιζετε το μπαγλαμαδακι για την αδικη κοινωνια, οργανωστε μια ανθρωπιστικη βοηθεια πλιζ. Με πορειες και μικροφωνικες δεν γινεται δουλεια...

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Μαρ 2020, 15:46

stargazer έγραψε:
09 Μαρ 2020, 12:17
Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τις εναλλακτικές που προτείνονται


Ανοίγουμε τα σύνορα και περνάνε. Οι άλλες χώρες τα έχουν κλειστά. Τι θα τους κάνουμε αυτούς τους 50χιλ στον Εβρο και τους άλλους 500χιλ που θα έρθουν τρέχοντας μόλις το μάθουν;
Θα έχουμε εκτελέσει το διεθνιστικό μας καθήκον (όπως είπε ο Ζαχαριάδης για τον συμμοριτοπόλεμο!) :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Μαρ 2020, 15:48

stargazer έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:40
Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:11


Μονο μαλακες και ηλιθιοι σε καιρο πολεμου θα στρεφονταν εναντια στους δικους τους. Βεβαια με τους ανεγκεφαλους ποτε δεν ξερεις. Κι εγω ξερω ιστορια καλυτερα απο οτι υπονοεις..Πχ στην Γερμανικη κατοχη κομμουνιστες και δεξιοι πολεμησαν μαζι τους Γερμανους..Οπως και στην Πινδο.

Οποτε δεν ανησυχω ιδιατερα..

Για το θεμα ομως εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο τι συμφερει τη χωρα. Κι εγω ξερω οπως κι εσυ φανταζομαι οταν ελληναραδες μπατριωτες πηγανε με τα τσαρουχια να "γ@μησουνε" τους Τουρκους στη Μικρασια.
Κι εκει με αναλογες ιδεες πηγανε: θα τους σκισουμε, διαλυονται, θα φτασουμε την Αγκυρα. Η εξελιξη γνωστη.
Για να μην παμε στο 1897 που στο τελος πληρωσαμε αποζημιωσεις κι ολας στα Μογγολα.

Με την Τουρκια ιστορικα χωρις διεθνη στρατιωτικη συμμαχια εναντιον τους δεν εχουμε τυχη ειτε αρεσει ειτε οχι.Νικη δεν προκεται να υπαρξει..Σητν καλυτερη να βγει ισοπαλια εαν οι Τουρκοι δεν το τραβηξουνε..

Και μια και ρωτας να σου κανω κι εγω μια ερωτηση: τι θα πρεπει να γινει με τους υπευθυνους αν η εξελιξη της κοντρας για τους προσφυγες καταληξει σε ηττα της Ελλαδος και απωλεια εδαφων οπως στην Κυπρο, την Μικρασια, το 1897; Θα πρεπει να λογοδοτησουνε η οχι και πώς; Απλη ερωτηση.
Μαλακες η οχι, συμβαινει σε μεγαλη κλιμακα και συμβαινει παντα. Εμαθα εισαι εξωτερικο, ας το δουν οι αλλοι που μενουν Ελλαδα.

Το 87 και το 22 ο πολεμος ηταν επιθετικος. Απ οτι εχει φανει στα 100 χρονια που μεσολαβησαν, η Ελλαδα εμαθε το μαθημα της και δεν ξανακυρηξε πολεμο αν και ειχε αφορμες με το παραπανω. Δεν χρειαζεται να μιλησω για την βλακεια των συμπολιτων μου, το ειδα και πριν 5 χρονια, οταν θα γαμουσαμε τους ευρωπαιους. Οσο ηλιθιοι ηταν αυτοι, αλλο τοσο ειναι και αυτοι που λενε οτι πρεπει να κανουμε επιθετικο πολεμο με την τουρκια.

Μετα μαλλον μιλας για πιθανοτητα πολεμου σε μεγαλη κλιμακα. Εγω πιστευω οτι με εμας σε αμυντικη θεση, ο Τουρκος θα εχει δεκαδες χιλιαδες νεκρους, που βεβαια δεν θα μπορεσει να διαχειριστει εσωτερικα. Θυμιζω οτι για 33 νεκρους στρατιωτες στην συρια επεσε ξυλο στην τουρκικη βουλη. Δεν ειναι ευκολο να πολεμησεις με μια δυτικη χωρα, ποσο μαλλον με τετοια φυσικα εμποδια οπως η δικια μας, μην κοιτας την ευκολια που κανουν επιχειρησεις στην Μ Ανατολη.


Τελος, ρωτας τι θα κανουμε με αυτους που εκλεισαν τα συνορα αν παει στραβα το θεμα. Προσωπικα πιστευω οτι το κλεισιμο των συνορων ηταν μονοδρομος γιατι η λυση "ανοιχτα συνορα-φιλοξενια- φευγουν για Ευρωπη" απλα δεν υφισταται. Αν ηταν ρεαλιστικο θα το υποστηριζα, οπως πιστευω και πολλοι αλλοι δεξιοι η οχι. Οποτε λοιπον απο την στιγμη που δεν μπορουσε να γινει κατι αλλο, σου απαντω πως για την αποφαση του κλεισιματος δεν πρεπει να λογοδοτησει κανενας.


Απο εκει και περα και μενα με στεναχωρουν οι ανθρωποι που ειναι στην ουδετερη ζωνη. Αντι να παιζετε το μπαγλαμαδακι για την αδικη κοινωνια, οργανωστε μια ανθρωπιστικη βοηθεια πλιζ. Με πορειες και μικροφωνικες δεν γινεται δουλεια...
Κοιτα οι πολεμοι δεν εχει σημασια αν ειναι επιθετικοι η αμυντικοι. Το εποτελεσμα δεν κρινεται απο αυτο. Με την Κυπρο δεν ητανε επιθετικος αλλα χαθηκε η μιση Κυπρος.

Επισης σημερα οι πολεμοι δεν γινονται με γιουρουσια και πολλους νεκρους. Μπορει να ειναι πολεμος φθορας στα συνορα πχ με ανταλλαγες πυροβολικου ή χρηση αεροποριας και σχετικα μικρες ανθρωπινες απωλειες αλλα τεραστιες υλικες και οικονομικες ζημιες. Πχ οπως ειπα με το πού θα πεσει μια οβιδα στον Εβρο και η χωρα βρεθει σε εμπολεμη κατασταση ο τουρισμος θα εξαφανιστει αφου κανεις δεν παει διακοπες σε εμπολεμες ζωνες.

Και οπως ειπα δεν διαφωνω για το κλεισμο συνορων προσωρινα οταν αντιμετωπιζειςμπουλουκια εισερχομενων...Διαφων με αλλα γεγονοτα οπως οι παροτρυνσεις για χρηση πυρων κατα προσφυγων, η παροτρυνση να αφηνουμε γυναικοπαιδα να πνιγονται, οι επιθεσεις σε ΜΚΟ και προσφυγικους καταυλισμους.

Αυτα ειναθ επικινδυνα...Δεν θεωρω οτι τα διαταζει η κυβερνηση αλλα θερμοκεφαλοι που πρεπει να ελεγχθουνε.

Εγω δεν ειμαι ουδετερος και ειμαι περισσοτερο πατριωτης απο οτι αλλοι που δηλωνουνε τετοιοι...Και ξερω τι θα κανω αν συμβει πολεμος. Πολλοι απο αυτους τους τζαμπα μαγκες δεν θα ξερουνε..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 09 Μαρ 2020, 15:50

Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:38
Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:34
Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:31



Σε τι πραγμα αναφερεσαι;

Επισης δεν απαντησες: η ΕΕ ειναι καλη τωρα η οχι; Γιατι εσυ ηθελες να βγουμε..
Καλή όπου με συμφέρει.
Αναφέρομαι σε κάτι που για λόγους εθνικής ασφαλείας θα στο Ποστάρω μόλις λήξει η ιστορία.
Καλα, θα περιμενω την δημοσιευση να σχολιασω οταν γινει..

Για την ΕΕ τωρα ειστε αλλ'αντ'αλλων στο θεμα...Τις μονες μερες να βγουμε απο ΕΕ τις ζυγες να μεινουμε..
Ανάλογα τα συμφέροντα μου. Μπορεί να είναι και με άρτιες και περιττες.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 09 Μαρ 2020, 15:50

stavmanr έγραψε:
09 Μαρ 2020, 12:35
foscilis έγραψε:
09 Μαρ 2020, 12:14
stavmanr έγραψε:
09 Μαρ 2020, 11:59


Στο παράδειγμα του Φος το εγγενές πρόβλημα παράγεται από αυτόν που έχει τη διαχειριστική δύναμη: τον εργοδότη.
ναι μόνο που την τελική διαχειριστική δύναμη σε μια δημοκρατία την έχει η πλειοψηφία. Και η πλειοψηφία τα τελευταία χρόνια συντριπτικά επιλέγει να αποστερήσει από τον εργοδότη τη δυνατότητα να βασίζεται σε αθρόες εισαγωγές φθηνού εργατικού δυναμικού χωρίς πολιτικά δικαιώματα για να μην έχει πολλές πολλές απαιτήσεις εκεί που αληθινά μετράει (δηλαδή στη σχέση του με τους εργοδότες, όχι στη σχέση του με τη γκόμενα που περπατά ξεσκέπαστη στο λάθος πεζοδρόμιο). Ας λύσει αλλιώς τα προβλήματα που προκαλεί η απληστία του. Τώρα γιατί είναι "ακροδεξιό" αυτό και "φιλολαϊκό" να υποστηρίζουμε τον εργοδότη κανείς δεν κατάλαβε.
Δεν είδα την δημοκρατία να σταματά του αλβανούς μετανάστες της δεκαετίας του '90, δήθεν για λόγους εργασιακής αποκατάστασης, Φος.
Το αντίθετο είδα: οι αλβανοί να έρχονται κατά 100δες χιλιάδες και να απολαμβάνουν εργασίας.
Επομένως, για ακόμη μία φορά απλά κλείνεις τα μάτια στα δεδομένα και προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις με φαντασιακές εκτιμήσεις.

Ο μέσος έλληνας δεν έχει πρόβλημα με τους μετανάστες. Το αντίθετο, με κάθε ευκαιρία θα τους ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ για να του κάνουν τα μερεμέτια, τα οικιακά, τα της πολυκατοικίας, τα αγροτικά, τα κατασκευαστικά. Τώρα, το πώς γίνεται ο ίδιος μέσος έλληνας να δηλώνει μεταναστοφάγος είναι κάτι που χρειάζεται πραγματική κοινωνική ανάλυση.
ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΆΡΟΥΜΕ ΤΑ ΜΟΥΣΛΊΜΙΑ ΠΟΥ ΘΈΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΤΕ! ΤΊ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΕΙΣ;
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 09 Μαρ 2020, 15:51

Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:50
Northern Spirit έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:38
Φρούραρχος έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:34


Καλή όπου με συμφέρει.
Αναφέρομαι σε κάτι που για λόγους εθνικής ασφαλείας θα στο Ποστάρω μόλις λήξει η ιστορία.
Καλα, θα περιμενω την δημοσιευση να σχολιασω οταν γινει..

Για την ΕΕ τωρα ειστε αλλ'αντ'αλλων στο θεμα...Τις μονες μερες να βγουμε απο ΕΕ τις ζυγες να μεινουμε..
Ανάλογα τα συμφέροντα μου. Μπορεί να είναι και με άρτιες και περιττες.
ναι μονο που στα κλαμπς δεν εισαι την μια μεσα και την αλλη εξω. Ή εισαι μεσα ή εισαι εξω...Κι αν το παιζεις μια ετσι μια αλλιως σε σουταρουνε.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Κλειστά σύνορα στον Έβρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 09 Μαρ 2020, 15:54

Nandros έγραψε:
09 Μαρ 2020, 15:46
stargazer έγραψε:
09 Μαρ 2020, 12:17
Προσωπικά δεν έχω καταλάβει τις εναλλακτικές που προτείνονται


Ανοίγουμε τα σύνορα και περνάνε. Οι άλλες χώρες τα έχουν κλειστά. Τι θα τους κάνουμε αυτούς τους 50χιλ στον Εβρο και τους άλλους 500χιλ που θα έρθουν τρέχοντας μόλις το μάθουν;
Θα έχουμε εκτελέσει το διεθνιστικό μας καθήκον (όπως είπε ο Ζαχαριάδης για τον συμμοριτοπόλεμο!) :g030:
Προφανώς :003:

Από εκεί και πέρα όμως τι θα τους κάνουμε;

Ας μου απαντήσει κάποιος αλληλέγγυος γιατί φοβάμαι μήπως μου διαφεύγει κάτι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών