Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Μάιος 2020, 17:52

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:00
Δεν έχω ν προσθέσω κάτι, ούτε να κάνω περαιτέρω διάλογο μέχρι να τριχοτομήσω την τρίχα. Πρέπει να πληρώνονται εφ΄όσον ακούγονται σε χώρο επιχείρησης, και δεν τα ακούς με τα ακουστικά σου μόνος στο μαγαζί. Καθαρές και παστρικές δουλειές. Αν θέλουν κάποιοι ακόμα να κλέβουν κότες σαν μπακαλόγατοι του 1970, ας το κάνουν, ο Έλληνας έμπορος δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Ευτυχώς κάποια γενιά παιδιών που θέλουν να γίνουνε επαγγελματίες, το βλέπουν αλλιώς.
θα πλερωνω τον πιτσιρικα στο διαμερισμα του πρωτου, να βγαζει ραδιοφωνο στο μπαλκονι και να παιζει αρκετα δυνατα ωστε να ακουνε οι πελατες.καλλιο να τσεπωνει αυτος χαρτζηλικι, παρα να τα σκαω στον κραου. οχι, που δε θαβρισκα τροπο να παρακαμψω. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2020, 17:52

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:00
Δεν έχω ν προσθέσω κάτι, ούτε να κάνω περαιτέρω διάλογο μέχρι να τριχοτομήσω την τρίχα. Πρέπει να πληρώνονται εφ΄όσον ακούγονται σε χώρο επιχείρησης, και δεν τα ακούς με τα ακουστικά σου μόνος στο μαγαζί. Καθαρές και παστρικές δουλειές. Αν θέλουν κάποιοι ακόμα να κλέβουν κότες σαν μπακαλόγατοι του 1970, ας το κάνουν, ο Έλληνας έμπορος δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Ευτυχώς κάποια γενιά παιδιών που θέλουν να γίνουνε επαγγελματίες, το βλέπουν αλλιώς.
Ακόμα δεν κατάλαβες ότι ο Hell νομίζει πως "δημόσια εκτέλεση" είναι η εκτέλεση σε δημόσιο χώρο; :lol:
Του έδωσα το κείμενο του ΟΠΙ που ορίζει τί σημαίνει δημόσια εκτέλεση, κι εκείνος νόμισε ότι είχε δίκιο επειδή λέει αυτός εκτελεί τα κομμάτια σε ιδιωτικό χώρο. :fp:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Μάιος 2020, 17:55

το βιασμο οι καλλιτεχνες τον επαθαν απο την ΑΕΠΙ - τους συναδελφους τους :003: που ηταν στο ΔΣ με αποτελεσμα να διαλυθει η εταιρεια + να εχουμε ποινικες διωξεις για κακουργηματα


''Οι ίδιοι οι συνασπισμένοι δημιουργοί του τραγουδιού εξηγούν ότι, μόνον το 2016, είχε συλλεγεί ποσό της τάξης των 22 εκατ. ευρώ υπέρ των δημιουργών. Ο δε έλεγχος διαχείρισης στην αμαρτωλή ΑΕΠΙ έδειξε, όπως μου εξήγησε ο Κώστας Καλδάρας (δημιουργός ο ίδιος και εκπρόσωπος και του τεράστιου έργου του πατέρα του, του λαϊκού βάρδου Απόστολου Καλδάρα), ότι μόνον στην περίοδο 2010-2014 «είχαν εισπραχθεί από την ΑΕΠΙ και δεν αποδόθηκαν κάπου 140 εκατ. ευρώ» στους χιλιάδες δικαιούχους δημιουργούς.
Μαζί με τις αποκαλύψεις, το 2017, ότι μόνον ο διευθύνων σύμβουλος της ΑΕΠΙ εισέπραξε το 2011 μισθό 635.565 ευρώ και μόνον την περίοδο 2011 – 2014 τα μέλη του δ.σ. και συγγενείς τους πήραν αμοιβές 7,4 εκατ. ευρώ, ενώ το 2014 η ΑΕΠΙ εμφάνιζε εισπραχθέντα και αδιανέμητα δικαιώματα 42,5 εκατ. ευρώ, έφτασε να ασκηθεί «στους μετόχους και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου ποινική δίωξη για επτά κακουργήματα» Πηγή: Protagon.gr''

https://www.protagon.gr/epikairotita/tr ... 4341986866
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Μάιος 2020, 17:56

stavmanr έγραψε:
22 Μάιος 2020, 17:52
Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 15:00
Δεν έχω ν προσθέσω κάτι, ούτε να κάνω περαιτέρω διάλογο μέχρι να τριχοτομήσω την τρίχα. Πρέπει να πληρώνονται εφ΄όσον ακούγονται σε χώρο επιχείρησης, και δεν τα ακούς με τα ακουστικά σου μόνος στο μαγαζί. Καθαρές και παστρικές δουλειές. Αν θέλουν κάποιοι ακόμα να κλέβουν κότες σαν μπακαλόγατοι του 1970, ας το κάνουν, ο Έλληνας έμπορος δεν έχει και την καλύτερη φήμη. Ευτυχώς κάποια γενιά παιδιών που θέλουν να γίνουνε επαγγελματίες, το βλέπουν αλλιώς.
Ακόμα δεν κατάλαβες ότι ο Hell νομίζει πως "δημόσια εκτέλεση" είναι η εκτέλεση σε δημόσιο χώρο; :lol:
Του έδωσα το κείμενο του ΟΠΙ που ορίζει τί σημαίνει δημόσια εκτέλεση, κι εκείνος νόμισε ότι είχε δίκιο επειδή λέει αυτός εκτελεί τα κομμάτια σε ιδιωτικό χώρο. :fp:
το ραδιωφωνο στο μπαλκονι του πιτσιρικα αποπανω, ειναι δημοσιος η ιδιωτικος; αμα παρκαρω απεξω το αυτοκινητο μου, και παιζει κι ακουει ο κοζμος, τι ειναι; οι ταριφες που εχουν ανοιχτο ραδιο και μπαινουν οι πελατες, να πλερωνουν; τα λεοφωρεια;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21285
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 22 Μάιος 2020, 17:57

Σε λίγο θα μας πείτε και για τους μαύρους που πουλάνε CD ότι τις ταινίες και τις μουσικές τις έχουν αγοράσει και μπορούν να τις μεταπωλούν...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2020, 17:57

Αγις έγραψε:
22 Μάιος 2020, 17:55
το βιασμο οι καλλιτεχνες τον επαθαν απο την ΑΕΠΙ - τους συναδελφους τους :003: που ηταν στο ΔΣ με αποτελεσμα να διαλυθει η εταιρεια + να εχουμε ποινικες διωξεις για κακουργηματα


''Οι ίδιοι οι συνασπισμένοι δημιουργοί του τραγουδιού εξηγούν ότι, μόνον το 2016, είχε συλλεγεί ποσό της τάξης των 22 εκατ. ευρώ υπέρ των δημιουργών. Ο δε έλεγχος διαχείρισης στην αμαρτωλή ΑΕΠΙ έδειξε, όπως μου εξήγησε ο Κώστας Καλδάρας (δημιουργός ο ίδιος και εκπρόσωπος και του τεράστιου έργου του πατέρα του, του λαϊκού βάρδου Απόστολου Καλδάρα), ότι μόνον στην περίοδο 2010-2014 «είχαν εισπραχθεί από την ΑΕΠΙ και δεν αποδόθηκαν κάπου 140 εκατ. ευρώ» στους χιλιάδες δικαιούχους δημιουργούς.
Μαζί με τις αποκαλύψεις, το 2017, ότι μόνον ο διευθύνων σύμβουλος της ΑΕΠΙ εισέπραξε το 2011 μισθό 635.565 ευρώ και μόνον την περίοδο 2011 – 2014 τα μέλη του δ.σ. και συγγενείς τους πήραν αμοιβές 7,4 εκατ. ευρώ, ενώ το 2014 η ΑΕΠΙ εμφάνιζε εισπραχθέντα και αδιανέμητα δικαιώματα 42,5 εκατ. ευρώ, έφτασε να ασκηθεί «στους μετόχους και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου ποινική δίωξη για επτά κακουργήματα» Πηγή: Protagon.gr''

https://www.protagon.gr/epikairotita/tr ... 4341986866
Εδώ όμως, πάμε στην άλλη μεριά, που ο Hell πλήρωνε τα δικαιώματά του μεν στην ΑΕΠΙ αλλά ο κάθε Κραουνάκης δεν τα εισέπραττε.
Δηλαδή, ο φορέας που ήταν υπεύθυνος να αποδίδει τα δικαιώματα στους δημιουργούς δεν το έκανε παρά το γεγονός ότι τα εισέπραξε.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Μάιος 2020, 17:58

Εμπεδοκλής έγραψε:
22 Μάιος 2020, 17:57
Σε λίγο θα μας πείτε και για τους μαύρους που πουλάνε CD ότι τις ταινίες και τις μουσικές τις έχουν αγοράσει και μπορούν να τις μεταπωλούν...
:lol:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Μάιος 2020, 18:00

stavmanr έγραψε:
22 Μάιος 2020, 17:57
Αγις έγραψε:
22 Μάιος 2020, 17:55
το βιασμο οι καλλιτεχνες τον επαθαν απο την ΑΕΠΙ - τους συναδελφους τους :003: που ηταν στο ΔΣ με αποτελεσμα να διαλυθει η εταιρεια + να εχουμε ποινικες διωξεις για κακουργηματα


''Οι ίδιοι οι συνασπισμένοι δημιουργοί του τραγουδιού εξηγούν ότι, μόνον το 2016, είχε συλλεγεί ποσό της τάξης των 22 εκατ. ευρώ υπέρ των δημιουργών. Ο δε έλεγχος διαχείρισης στην αμαρτωλή ΑΕΠΙ έδειξε, όπως μου εξήγησε ο Κώστας Καλδάρας (δημιουργός ο ίδιος και εκπρόσωπος και του τεράστιου έργου του πατέρα του, του λαϊκού βάρδου Απόστολου Καλδάρα), ότι μόνον στην περίοδο 2010-2014 «είχαν εισπραχθεί από την ΑΕΠΙ και δεν αποδόθηκαν κάπου 140 εκατ. ευρώ» στους χιλιάδες δικαιούχους δημιουργούς.
Μαζί με τις αποκαλύψεις, το 2017, ότι μόνον ο διευθύνων σύμβουλος της ΑΕΠΙ εισέπραξε το 2011 μισθό 635.565 ευρώ και μόνον την περίοδο 2011 – 2014 τα μέλη του δ.σ. και συγγενείς τους πήραν αμοιβές 7,4 εκατ. ευρώ, ενώ το 2014 η ΑΕΠΙ εμφάνιζε εισπραχθέντα και αδιανέμητα δικαιώματα 42,5 εκατ. ευρώ, έφτασε να ασκηθεί «στους μετόχους και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου ποινική δίωξη για επτά κακουργήματα» Πηγή: Protagon.gr''

https://www.protagon.gr/epikairotita/tr ... 4341986866
Εδώ όμως, πάμε στην άλλη μεριά, που ο Hell πλήρωνε τα δικαιώματά του μεν στην ΑΕΠΙ αλλά ο κάθε Κραουνάκης δεν τα εισέπραττε.
Δηλαδή, ο φορέας που ήταν υπεύθυνος να αποδίδει τα δικαιώματα στους δημιουργούς δεν το έκανε παρά το γεγονός ότι τα εισέπραξε.

ανεφερα ποιος ηταν ο πραγματικος βιασμος
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21285
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 22 Μάιος 2020, 18:04

Οι άλλοι πάλι που πωλούν ειδικούς αποκωδικοποιητές, για να κλέβουν Νόβα και Κοσμοτέ, δεν έχουν αγοράσει μία τουλάχιστον σύνδεση σε Νόβα και Κοσμοτέ;

Ή με τη λογική κάποιων, αν ήθελαν οι αθλητικές διοργανώσεις ας μην μετέδιδαν ζωντανά τα παιχνίδια, και οι εταιρείες παραγωγής ταινιών ας μην τις έβγαζαν σε DVD...

Όλοι όσοι κλέβουν, υλική ή πνευματική ιδιοκτησία, πάντα βρίσκουν τον τρόπο να το δικαιολογούν ηθικά στον εαυτό τους με φράσεις του τύπου:, έχει λεφτά αυτός, και αυτός έκλεψε για να τα έχει, τα ήθελε η καργιόλα, τα δικαιούμαι κλπ...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 22 Μάιος 2020, 20:04

Εμπεδοκλής έγραψε:
22 Μάιος 2020, 18:04
Οι άλλοι πάλι που πωλούν ειδικούς αποκωδικοποιητές, για να κλέβουν Νόβα και Κοσμοτέ, δεν έχουν αγοράσει μία τουλάχιστον σύνδεση σε Νόβα και Κοσμοτέ;

Ή με τη λογική κάποιων, αν ήθελαν οι αθλητικές διοργανώσεις ας μην μετέδιδαν ζωντανά τα παιχνίδια, και οι εταιρείες παραγωγής ταινιών ας μην τις έβγαζαν σε DVD...

Όλοι όσοι κλέβουν, υλική ή πνευματική ιδιοκτησία, πάντα βρίσκουν τον τρόπο να το δικαιολογούν ηθικά στον εαυτό τους με φράσεις του τύπου:, έχει λεφτά αυτός, και αυτός έκλεψε για να τα έχει, τα ήθελε η καργιόλα, τα δικαιούμαι κλπ...
η σωστη αναλογια θα ηταν τα καφενεια που εχουν νοβα, να πληρωνουν πολλαπλασια απο οτι οι ιδιωτες, γιατι βλεπουν την τηλεοραση ολοι οι πελατες, και γιατι ειναι επιχειρησεις και κονομανε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21285
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 22 Μάιος 2020, 20:12

Ασέβαστος έγραψε:
22 Μάιος 2020, 20:04
Εμπεδοκλής έγραψε:
22 Μάιος 2020, 18:04
Οι άλλοι πάλι που πωλούν ειδικούς αποκωδικοποιητές, για να κλέβουν Νόβα και Κοσμοτέ, δεν έχουν αγοράσει μία τουλάχιστον σύνδεση σε Νόβα και Κοσμοτέ;

Ή με τη λογική κάποιων, αν ήθελαν οι αθλητικές διοργανώσεις ας μην μετέδιδαν ζωντανά τα παιχνίδια, και οι εταιρείες παραγωγής ταινιών ας μην τις έβγαζαν σε DVD...

Όλοι όσοι κλέβουν, υλική ή πνευματική ιδιοκτησία, πάντα βρίσκουν τον τρόπο να το δικαιολογούν ηθικά στον εαυτό τους με φράσεις του τύπου:, έχει λεφτά αυτός, και αυτός έκλεψε για να τα έχει, τα ήθελε η καργιόλα, τα δικαιούμαι κλπ...
η σωστη αναλογια θα ηταν τα καφενεια που εχουν νοβα, να πληρωνουν πολλαπλασια απο οτι οι ιδιωτες, γιατι βλεπουν την τηλεοραση ολοι οι πελατες, και γιατι ειναι επιχειρησεις και κονομανε.
Φοβάμαι να στο πω αλλά τα καφενεία πληρώνουν άλλα πακέτα από ότι οι ιδιώτες... :lol:


http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-tin ... nal-public

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Μάιος 2020, 20:17

Βασικά, το να βάλω μουσική στο μπακάλικό μου ή στο κομμωτήριό μου και να μη θέλω να πληρώσω, είναι ο απόλυτος εξευτελισμός μου ως επαγγελματίας. Μετά μπορούμε κάλλιστα να μιλάμε για αρπακολατζήδες αλεξιπτωτιστές, και όχι για σοβαρούς επαγγελματίες. Αν κάνεις επιχείρηση και αρχίσεις γυφτιές...
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9172
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 22 Μάιος 2020, 20:22

Ο χαζοΚραουνάκης απο την πολλή μαστούρα μάλλον ξέχασε γιατί φώναξε και τελικά και δεν το είπε.
Είναι γιατί η πολιτεία έγραψε στα τέτοια της τους καλλιτέχνες στην επιδημία.
Βασικα εγώ δεν άκουσα κανέναν καλλιτέχνη να διαμαρτύρεται όταν η πολιτεία έκανε πογκρόμ στους επαγγελματίες.
Το μόνο που άκουγα ήταν για του ΔΥ που τους έκοψαν λέει τα τρία χιλιάρικα το μήνα και τις μόνιμες καθαρίστριες.
Τώρα που αυτοί αισθάνονται αόρατοι θυμήθηκαν την κοινωνική τέτοια και την αλλιώτικη.
Άντε γαμηθείτε, καλό ψώφο όλοι, ουστ.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40886
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μάιος 2020, 21:44

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 20:17
Βασικά, το να βάλω μουσική στο μπακάλικό μου ή στο κομμωτήριό μου και να μη θέλω να πληρώσω, είναι ο απόλυτος εξευτελισμός μου ως επαγγελματίας. Μετά μπορούμε κάλλιστα να μιλάμε για αρπακολατζήδες αλεξιπτωτιστές, και όχι για σοβαρούς επαγγελματίες. Αν κάνεις επιχείρηση και αρχίσεις γυφτιές...
Η απόλυτη ξεφτίλα είναι να παίζεις θέατρο και να μην δίνεις μέρος των εσόδων σου σ' αυτόν που έφτιαξε τα ρούχα που φοράς στην σκηνή.

Βασικά αυτό είναι χειρότερο, γιατί όντως τα ρούχα είναι μέρος της δουλειάς σου, ενώ η μουσική υπόκρουση δεν παίζει κανέναν ουσιώδη ρόλο σε καταστήματα λιανικής.

Το απόλυτο ξεφτιλίκι είναι να ζητάς μερίδιο από τα κέρδη μιας επιχείρησης επειδή ακούγεται μουσική (ούτε καν η δική σου μουσική, απλώς μουσική). Πόσο γελοίος ξεφτίλας πρέπει να είσαι για να αξιώνεις τέτοιο πράγμα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κραουνάκης:αυτο για μενα ειναι βιασμός ....του πνευματικού μου δικαιώματος.Θα διεκδικήσω 100.000-120.000 ευρω

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Μάιος 2020, 21:45

Cavaliere έγραψε:
22 Μάιος 2020, 20:17
Βασικά, το να βάλω μουσική στο μπακάλικό μου ή στο κομμωτήριό μου και να μη θέλω να πληρώσω, είναι ο απόλυτος εξευτελισμός μου ως επαγγελματίας. Μετά μπορούμε κάλλιστα να μιλάμε για αρπακολατζήδες αλεξιπτωτιστές, και όχι για σοβαρούς επαγγελματίες. Αν κάνεις επιχείρηση και αρχίσεις γυφτιές...
Λοιπόν η φάση είχε γίνει στον ΟΔΙΕ το 1996.
Σε μιά πανηγυρική ημέρα -το ντέρμπυ νομίζω- έβαλαν να παίζουν από τα μεγάφωνα τραγούδια του Θεοδωράκη σε ινστρουμένταλ εκτέλεση.
Ένας δικηγόρος που τα είχε χάσει στις κούρσες για εκδίκηση πάει και παίρνει στο τηλέφωνο την ΑΕΠΙ. Αυτός είχε και μιά σχετική πείρα σε θέματα πνευματικών δικαιωμάτων και κλείνει ραντεβού με τον δικηγόρο της ΑΕΠΙ στο ξενοδοχείο Χανδρής που ήταν απέναντι από τον ιππόδρομο, δίπλα στο πλανητάριο.
Πράγματι κατέφθασε ο δικηγόρος της ΑΕΠΙ μέσα σε μισή ώρα και μετά τον στέλνει στο περίπτερο, στο στρογγυλό σπιτάκι που είχε τα γραφεία της η διοίκηση του ιπποδρόμου. Πάει λοιπόν ο δικηγόρος και τους λέει "το και το, θα σας βάλω πρόστιμο - είναι unauthorized public performance".
Ο ιπποδρομιάκιας δικηγόρος δεν εμφανίστηκε μπροστά στον πρόεδρο του ΟΔΙΕ για να μην καρφωθεί, ούτε εγώ που ήξερα τη φάση εμφανίστηκα.
Αλλά η μουσική σταμάτησε.

Για να κάνει σπάσιμο ο Κραουνάκης λοιπόν στην Πρωτοψάλτη, έπρεπε να είχε στείλει την ΑΕΠΙ να κάνει αναχαίτιση στο φορτηγό.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών