Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Παραφυσική, μεταφυσικά, ανεξήγητα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Ιουν 2020, 10:21

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
06 Ιουν 2020, 08:10
Εγώ που γυρνάω στα παζάρια, έχω δει κι άλλους δύο. Τα αν σκάει λεφτά ο συγγραφέας και η ιδεολογική καβλά του εκδότη, να εκδόσεις η μεταφράσει ότι μαλάκια του ρθει, επειδή πρέπει για ιστορικούς λόγους , ακόμα κι αν δεν πουλήσει τίποτα. Αν και προσωπικά πιστεύω πως η μαύρη Αθήνα θα πουλούσε, δεν είμαστε λίγοι ανθέλληνες στην Ελλάδα, βάλε αναρχικούς, βάλε εκεί Γιόχαναν, ποταμισιους, κλπ, βγάζεις τον πρώτο τόμο και βλέπεις. Ωστόσο κι εγώ κρίνω πως λόγω αντισυριζαιισμου και αντιμεταναστευτικου, ο δεξιός φιλελευθερισμος/αντί εθνικισμός δεν είναι της μόδας και τον εγκατέλειψαν και οι θιασώτες του προς χάριν της προπαγάνδας.
Κανέναν δεν ενδιαφέρει και από την στιγμή που δεν μεταφράστηκε σημαίνει ότι δεν ενδιέφερε ούτε μεταφραστές ούτε εκδότες με πάθος να το εκδώσουν με χασούρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sman5
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 01:35

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sman5 » 09 Ιουν 2020, 13:54

hellegennes έγραψε:
06 Ιουν 2020, 10:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
06 Ιουν 2020, 08:10
Εγώ που γυρνάω στα παζάρια, έχω δει κι άλλους δύο. Τα αν σκάει λεφτά ο συγγραφέας και η ιδεολογική καβλά του εκδότη, να εκδόσεις η μεταφράσει ότι μαλάκια του ρθει, επειδή πρέπει για ιστορικούς λόγους , ακόμα κι αν δεν πουλήσει τίποτα. Αν και προσωπικά πιστεύω πως η μαύρη Αθήνα θα πουλούσε, δεν είμαστε λίγοι ανθέλληνες στην Ελλάδα, βάλε αναρχικούς, βάλε εκεί Γιόχαναν, ποταμισιους, κλπ, βγάζεις τον πρώτο τόμο και βλέπεις. Ωστόσο κι εγώ κρίνω πως λόγω αντισυριζαιισμου και αντιμεταναστευτικου, ο δεξιός φιλελευθερισμος/αντί εθνικισμός δεν είναι της μόδας και τον εγκατέλειψαν και οι θιασώτες του προς χάριν της προπαγάνδας.
Κανέναν δεν ενδιαφέρει και από την στιγμή που δεν μεταφράστηκε σημαίνει ότι δεν ενδιέφερε ούτε μεταφραστές ούτε εκδότες με πάθος να το εκδώσουν με χασούρα.
Αν είχε μεταφραστει την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε μπορεί να είχε κάνει κάποιες πωλήσεις.

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 09 Ιουν 2020, 14:11

Aυτη την ιστορία με την μαύρη Αθηνα την θυμάμαι γύρω στα μέσα-τέλη 90ς. Νομίζω ότι τότε είχε κυκλοφορήσει το βιβλίο στα Ελληνικά, υπήρχαν και άρθρα για αυτό σε έγκυρα επιστημονικά περιοδικά όπως το strange, το ανεξήγητο και το άβατον. :003:


Από μια ματιά που είχα ρίξει, έλεγε ότι οι Αρχ Έλληνες ήταν μαύροι επειδή πάνω-κάτω αυτό
Εικόνα

...Και δεν ξανασχολήθηκα :102:


Έχω χάσει κανένα επεισόδιο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιουν 2020, 14:16

sman5 έγραψε:
09 Ιουν 2020, 13:54
hellegennes έγραψε:
06 Ιουν 2020, 10:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
06 Ιουν 2020, 08:10
Εγώ που γυρνάω στα παζάρια, έχω δει κι άλλους δύο. Τα αν σκάει λεφτά ο συγγραφέας και η ιδεολογική καβλά του εκδότη, να εκδόσεις η μεταφράσει ότι μαλάκια του ρθει, επειδή πρέπει για ιστορικούς λόγους , ακόμα κι αν δεν πουλήσει τίποτα. Αν και προσωπικά πιστεύω πως η μαύρη Αθήνα θα πουλούσε, δεν είμαστε λίγοι ανθέλληνες στην Ελλάδα, βάλε αναρχικούς, βάλε εκεί Γιόχαναν, ποταμισιους, κλπ, βγάζεις τον πρώτο τόμο και βλέπεις. Ωστόσο κι εγώ κρίνω πως λόγω αντισυριζαιισμου και αντιμεταναστευτικου, ο δεξιός φιλελευθερισμος/αντί εθνικισμός δεν είναι της μόδας και τον εγκατέλειψαν και οι θιασώτες του προς χάριν της προπαγάνδας.
Κανέναν δεν ενδιαφέρει και από την στιγμή που δεν μεταφράστηκε σημαίνει ότι δεν ενδιέφερε ούτε μεταφραστές ούτε εκδότες με πάθος να το εκδώσουν με χασούρα.
Αν είχε μεταφραστει την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε μπορεί να είχε κάνει κάποιες πωλήσεις.
Ούτε το 1/10 των εξόδων δεν θα έβγαζαν. Ειδικά την εποχή που κυκλοφόρησε που οι αμοιβές μετάφρασης ήταν μεγαλύτερες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 09 Ιουν 2020, 14:18

hellegennes έγραψε:
06 Ιουν 2020, 10:21


Κανέναν δεν ενδιαφέρει και από την στιγμή που δεν μεταφράστηκε σημαίνει ότι δεν ενδιέφερε ούτε μεταφραστές ούτε εκδότες με πάθος να το εκδώσουν με χασούρα.
Το κατεστημενο δεν θελει να μαθουμε οτι οι αρχαιοι Ελληνες ηταν μαυροι Αλβανοι
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

sman5
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 01:35

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sman5 » 09 Ιουν 2020, 15:10

hellegennes έγραψε:
09 Ιουν 2020, 14:16
sman5 έγραψε:
09 Ιουν 2020, 13:54
hellegennes έγραψε:
06 Ιουν 2020, 10:21


Κανέναν δεν ενδιαφέρει και από την στιγμή που δεν μεταφράστηκε σημαίνει ότι δεν ενδιέφερε ούτε μεταφραστές ούτε εκδότες με πάθος να το εκδώσουν με χασούρα.
Αν είχε μεταφραστει την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε μπορεί να είχε κάνει κάποιες πωλήσεις.
Ούτε το 1/10 των εξόδων δεν θα έβγαζαν. Ειδικά την εποχή που κυκλοφόρησε που οι αμοιβές μετάφρασης ήταν μεγαλύτερες.
Η αναθεωρημένη μαύρη Αθηνά της Λεφκοβιτς όμως γιατί μεταφράστηκε;

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 09 Ιουν 2020, 15:26

:smt005::smt005::smt005:
Σοβαρα Λεγεται Λεφκο-βιτς καποιος που εγραψε για την μαυρη Αθηνα;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιουν 2020, 15:50

sman5 έγραψε:
09 Ιουν 2020, 15:10
hellegennes έγραψε:
09 Ιουν 2020, 14:16
sman5 έγραψε:
09 Ιουν 2020, 13:54


Αν είχε μεταφραστει την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησε μπορεί να είχε κάνει κάποιες πωλήσεις.
Ούτε το 1/10 των εξόδων δεν θα έβγαζαν. Ειδικά την εποχή που κυκλοφόρησε που οι αμοιβές μετάφρασης ήταν μεγαλύτερες.
Η αναθεωρημένη μαύρη Αθηνά της Λεφκοβιτς όμως γιατί μεταφράστηκε;
Πρώτα απ' όλα γιατί είναι επιστημονικό έργο και κάποιος -καλώς- θεώρησε ότι αξίζει να εκδοθεί γιατί αφορά ιστορικά και αρχαιολογικά στοιχεία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6466
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 10 Ιουν 2020, 02:21

Μερικές φορές δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει το original βιβλίο για να καταλάβεις ότι είναι μούφα το περιεχόμενό του, αρκεί να έχεις γνώση του θέματος από διαφορετικές έγκυρες πηγές. Όταν π.χ. έχεις διαβάσει πολλά βιβλία αρχαιολογίας, γλωσσολογίας και ιστορίας για την αρχαία Ελλάδα και πουθενά δεν περιέχεται ο υποτιθέμενος αποικισμός της Ελλάδας από Αιγύπτιους και Φοίνικες (όπως υποστηρίζεται στο Black Athena) τότε καταλαβαίνεις ότι το βιβλίο ανήκει στην κατηγορία σκουπιδιών, όπως άλλα που αναφέρονται σε μινωικές αποικίες στην Αμερική κλπ. Δεν μπορεί να μην είδε κανένας επιστήμονας τόσες αποικίες αλλά να τις βρήκε ο Μπερνάλ και ο κάθε Μπερνάλ. Δεν μιλάμε για κάτι που το κρύβεις στο ντουλάπι σου, μιλάμε για αποικίες και μάλιστα πολλές ώστε να δικαιολογούν "αφρο-ασιατικές" ρίζες του ελληνικού κόσμου.

ΥΓ. Από Φοίνικες έχουμε κάποια ίχνη παρουσίας στην αρχαία Ελλάδα (μεταμυκηναϊκά πάντα) αλλά όχι στην έκταση που να δικαιολογούνται καταγωγές πολιτισμού και σημαντικές γλωσσικές επιρροές.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 9096
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 10 Ιουν 2020, 09:57

Jimmy81 έγραψε:
10 Ιουν 2020, 02:21
Μερικές φορές δεν χρειάζεται να έχεις διαβάσει το original βιβλίο για να καταλάβεις ότι είναι μούφα το περιεχόμενό του
Λέγανε πως αυτός που είχε γράψει την Μαύρη Αθηνά είχε και πραγματολογικά λάθη. Έλεγε πως ο Αριστοτέλης ήταν ένας ψευδο - σοφός που κατάκλεψε την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. Και η Λέφκοβιτς πολύ απλά του απάντησε πως ο Αριστοτέλης είχε πεθάνει πριν την ίδρυση της Βιβλιοθήκης. :lol:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41104
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μαύρη Αθηνά: Μια επαναστατική θεωρεία για την αφρικανική προέλευση του ελληνικού πολιτισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Ιουν 2020, 13:08

Μα δεν έκανε κάποια μελέτη. Ο Ντένικεν περισσότερο χρόνο ξόδεψε για να γράψει τις δικές του μαλακίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.



Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Ήταν ο Σωκράτης μαύρος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 10 Ιουν 2020, 16:32

Όλα τα στοιχεία αυτό δείχνουν
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

run
Δημοσιεύσεις: 9314
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:02
Phorum.gr user: ran
Τοποθεσία: sterea ellada

Re: Ήταν ο Σωκράτης μαύρος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από run » 10 Ιουν 2020, 16:42

Giorgos 574 έγραψε:
10 Ιουν 2020, 16:28

κατραμ ωρε ηταν κατραμ

χαλαμε εμεις το χατηρι του γκεοργκι
αθάνατος καραίσκος" ρωτηκσα τον μπουτζον μου πασά και μουπε να μη σε προσκυνησω"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εναλλακτικές επιστήμες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών