Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Ανθρώπινες κατασκευές, διάφορα χόμπυ, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 27 Ιουν 2018, 18:54

Θα ήθελα να πάρω κανένα εργαλείο για τίποτα μερεμέτια ή και για χόμπυ αλλά δεν ξέρω τί να πάρω, τί ακριβώς κάνει το καθένα και ποιό είναι τελικά πιο χρήσιμο, χωρίς να φτιάξω ολόκληρη αποθήκη με εργαλεία και να δώσω ένα σκασμό λεφτά που πιθανώς να πάνε και άχρηστα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 27 Ιουν 2018, 19:18

Σουβλίτσα έγραψε:
27 Ιουν 2018, 18:54
Θα ήθελα να πάρω κανένα εργαλείο για τίποτα μερεμέτια ή και για χόμπυ αλλά δεν ξέρω τί να πάρω, τί ακριβώς κάνει το καθένα και ποιό είναι τελικά πιο χρήσιμο, χωρίς να φτιάξω ολόκληρη αποθήκη με εργαλεία και να δώσω ένα σκασμό λεφτά που πιθανώς να πάνε και άχρηστα
Μην πάρεις τίποτα, θα φωνάζεις ένα άντρα να σου τα φτιάχνει.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 27 Ιουν 2018, 19:22

ώχου...
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Ιουν 2018, 07:18

Σουβλίτσα έγραψε:
27 Ιουν 2018, 18:54
Θα ήθελα να πάρω κανένα εργαλείο για τίποτα μερεμέτια ή και για χόμπυ αλλά δεν ξέρω τί να πάρω, τί ακριβώς κάνει το καθένα και ποιό είναι τελικά πιο χρήσιμο, χωρίς να φτιάξω ολόκληρη αποθήκη με εργαλεία και να δώσω ένα σκασμό λεφτά που πιθανώς να πάνε και άχρηστα
Θέλω να σου πώ αλλά κυριολεκτικά δεν ξέρω πώς λέγονται στα ελληνικά :D

Για μερεμέτια στο σπίτι βασικά θες μια τσάντα με καμμιά δεκαριά πράματα, ένα φτηνό τρυπανοκατσάβιδο 12V, ένα πλαστικό σφυρί, μια σπάτουλα απ'αυτές που δεν λυγίζουν για να ανασηκώνεις/ξεκολλάς πράγματα, μια μεζούρα, ένα spirit level
Εικόνα

chisel σε 2-3 μεγέθη
Εικόνα

διάφορες κόλλες, στόκους και τέτοια, 2-3 κατσαβίδια, κι ένα ηλεκτρικό τριβείο με γυαλόχαρτο. Επίσης πινέλα/μπογιές/ρόλερς, οι περισσότερες επισκευές στο σπίτι είναι βασικά βαψίματα.

Τώρα για χόμπι, το βασικό είναι να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει να φτιάχνεις, έστω και στο περίπου.

Πχ ένα ωραίο που δε θέλει ούτε πολύ χώρο ούτε πανάκριβα εργαλεία είναι δέρματα. Τσάντες-πορτοφόλια-ζώνες.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12596
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Ιουν 2018, 07:36

Μηχανικός έγραψε:
26 Μάιος 2018, 22:10
Για να τα λέμε σε ένα νήμα και όχι δεξιά αριστερά.

Λοιπόν δεν έχω πιεστικό και σκέφτομαι να πάρω.
Έχετε να προτείνεται κάποιο μικρό αλλά με αντοχή.
Εγώ πήρα αυτό για αμάξια, χαλιά, τα πάντα όλα. Μπόμπα.
bonusShow
Εικόνα
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2018, 07:57

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Ιουν 2018, 07:18
Σουβλίτσα έγραψε:
27 Ιουν 2018, 18:54
Θα ήθελα να πάρω κανένα εργαλείο για τίποτα μερεμέτια ή και για χόμπυ αλλά δεν ξέρω τί να πάρω, τί ακριβώς κάνει το καθένα και ποιό είναι τελικά πιο χρήσιμο, χωρίς να φτιάξω ολόκληρη αποθήκη με εργαλεία και να δώσω ένα σκασμό λεφτά που πιθανώς να πάνε και άχρηστα
Θέλω να σου πώ αλλά κυριολεκτικά δεν ξέρω πώς λέγονται στα ελληνικά :D

Για μερεμέτια στο σπίτι βασικά θες μια τσάντα με καμμιά δεκαριά πράματα, ένα φτηνό τρυπανοκατσάβιδο 12V, ένα πλαστικό σφυρί, μια σπάτουλα απ'αυτές που δεν λυγίζουν για να ανασηκώνεις/ξεκολλάς πράγματα, μια μεζούρα, ένα spirit level
Εικόνα

chisel σε 2-3 μεγέθη
Εικόνα

διάφορες κόλλες, στόκους και τέτοια, 2-3 κατσαβίδια, κι ένα ηλεκτρικό τριβείο με γυαλόχαρτο. Επίσης πινέλα/μπογιές/ρόλερς, οι περισσότερες επισκευές στο σπίτι είναι βασικά βαψίματα.

Τώρα για χόμπι, το βασικό είναι να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει να φτιάχνεις, έστω και στο περίπου.

Πχ ένα ωραίο που δε θέλει ούτε πολύ χώρο ούτε πανάκριβα εργαλεία είναι δέρματα. Τσάντες-πορτοφόλια-ζώνες.
αλφαδι-σκαρπελο λργονται αυτα στις φωτο.

διαφωνω με το 12βολτο τρυπανοκατσαβιδο, και αντιπροτεινω 220. αν χρειαστει να κανεις τρυπα σε μπετον με το 12v θα φτυσεις αιμα. βεβαια, ιδανικα παιρνεις και τα 2.

μου ειναι γενικα πολυ δυσκολο να σου προτεινω εργαλεια χωρις να ξερω τι ακριβως ξερεις και μπορεις να κανεις. π.χ. εγω σπιτι μου εχω 3 ξεχωριστες εργαλειοθηκες. ηλεκτρολογικα, υδραυλικα, ξυλουργικα.

θα ξεκινουσα με μια ετοιμη εργαλειοθηκη/συλλογη, με καρυδακια κλπ. οσο μεγαλυτερη βγαζει το μπατζετ σου. παρε φτηνιαρικη, αλλα πληρη, με πολλα κομματια, αν θες να περιορισεις το κοστος. οπωσδηποτε ενα σιδηροπριονο και ενα για ξυλο. ενα μεγαλο γαλλικο κλειδι η/και μια τσιμπιδα υδραυλικων/ενα stillson. δοκιμαστικο κατσαβιδι και πολυμετρο ειναι η βαση για ηλεκτρολογικα.

πραγματικα δεν ξερω απο που να αρχισω, και πως να μην καταληξω οτι δεν πρεπει να χωρας να μπεις στο σπιτι σου απο τα εργαλεια. και δαγκωνωμαι να μην πω οτι χρειαζεσαι και εναν τορνο. αλλα χρειαζεσαι και εναν τορνο. :oops: κατα προτιμηση cnc. μολις τον παρεις στειλε πμ, και θα εχεις αμεσα και αντρα να σε βοηθαει :g030:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Ιουν 2018, 10:00

Αει ρε που θ'ανοίγει τρύπες στο μπετό η γυναίκα
Θα διορθώσει κανα παλιό έπιπλο που τρίζει, καμμιά πόρτα που δεν κλείνει, τέτοια.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10427
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Ιουν 2018, 10:02

Πήρα ένα ryobi 2000psi για να καθαρίζω τοίχους, πλάκες στην αυλή και τέτοια.
Το αμάξι πλένεται όταν βρέχει, μα με τι κάθεστε και ασχολείστε
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2018, 10:41

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Ιουν 2018, 10:00
Αει ρε που θ'ανοίγει τρύπες στο μπετό η γυναίκα
Θα διορθώσει κανα παλιό έπιπλο που τρίζει, καμμιά πόρτα που δεν κλείνει, τέτοια.
αει ρε που εκεικατου φκιανετε σπιτια απο χαρτοπολτο και μπορειτε να κανετε τρυπες και με το δαχτυλο. :003: εδω ειναι ολα απο μπετον. ενα βαρυ καδρο η αλλο αντικειμενο να θελει να κρεμασει, να βαλει ενα βυσμα, χωρις κρουστικο την πατησε.

το αυτοκινητο πραγματι, πλενεται αυτοματα, με τη βροχη. τη μοτοσικλετα ομως πρεπει να την πλενεις, γιατι θα τυχει να ανεβεις με καθαρα ρουχα, δεν μπορει ναναι γεματη λασπες.

επισης, το πιεστικο καθαριζει ψαρια, ευκολα και γρηγορα (υπαρχουν και βιντεακια αν δε με πιστευεις) το προβλημα ειναι οτι οταν το κανεις, γεμιζεις λεπια μια ακτινα 10 μετρων γυρω σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ασέβαστος την 28 Ιουν 2018, 10:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12596
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Ιουν 2018, 10:43

Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2018, 07:57

διαφωνω με το 12βολτο τρυπανοκατσαβιδο, και αντιπροτεινω 220. αν χρειαστει να κανεις τρυπα σε μπετον με το 12v θα φτυσεις αιμα. βεβαια, ιδανικα παιρνεις και τα 2.
Δεν έχεις δοκιμάσει 12βολτο συνδεμένο σε μπαταρία αυτοκινήτου :003:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Ιουν 2018, 10:59

enterprise-psi έγραψε:
28 Ιουν 2018, 10:43
Ασέβαστος έγραψε:
28 Ιουν 2018, 07:57

διαφωνω με το 12βολτο τρυπανοκατσαβιδο, και αντιπροτεινω 220. αν χρειαστει να κανεις τρυπα σε μπετον με το 12v θα φτυσεις αιμα. βεβαια, ιδανικα παιρνεις και τα 2.
Δεν έχεις δοκιμάσει 12βολτο συνδεμένο σε μπαταρία αυτοκινήτου :003:
για σε παρακαλω, για τι ειδους ανθρωπο με περασες. :e040:

μηπως νομιζεις οτι ειμαι απο αυτους που θα πετουσαν το παλιο τους εργαλειο επειδη χαλασαν οι μπαταριες, χωρις να δοκιμασουν να του βαλουν μια σειρα 18650, η μηπως νομιζεις οτι δεν θα δοκιμαζα ποτε να ανεβασω τη βαρκα στο τρειλερ, με το εν λογω εργαλειο στη βιδα της λαβης του εργατη, φυσικα συνδεδεμενο με τη μπαταρια του (εν λειτουργια, 14v) αυτοκινητου; :hammer:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 28 Ιουν 2018, 11:06

Μηχανικός έγραψε:
26 Μάιος 2018, 22:10
Για να τα λέμε σε ένα νήμα και όχι δεξιά αριστερά.

Λοιπόν δεν έχω πιεστικό και σκέφτομαι να πάρω.
Έχετε να προτείνεται κάποιο μικρό αλλά με αντοχή.
Υποψιάζομαι ότι εννοείς "πλυστικό", γιατί πιεστικό συνήθως λέμε άλλο πράμα.

Αν ναι και αν σ' ενδιαφέρει κάτι αξιόπιστο, ρίξε μια ματιά για Alto (Nilfisk).
Ίσως οι σοβαρότεροι του χώρου.


Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12596
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Ιουν 2018, 11:08

Πάντως και έτσι, δεν τρυπάει μπετό, το πολύ αλφαμπλοκ έχω δοκιμάσει.

Πρέπει να ανοίξουμε νήμα, με τις αμορφωσιές που έχουμε κάνει με εργαλεία :lol:
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26186
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 28 Ιουν 2018, 11:20

enterprise-psi έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:08
Πάντως και έτσι, δεν τρυπάει μπετό, το πολύ αλφαμπλοκ έχω δοκιμάσει.

Πρέπει να ανοίξουμε νήμα, με τις αμορφωσιές που έχουμε κάνει με εργαλεία :lol:
Σε περίπτωση ανάγκης - αν δεν εχουμε κρουστικο - και θέλουμε μερικές τρύπες για ουπα στον τοίχο - ξεκινάμε με μετάλλου τρυπάνι 3 άρι πριν περάσουμε σε 5 αρι - 6 αρι ΄΄μπετού'' .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Εργαλεία ηλεκτρικά και χειρός, για το σπίτι, τον κήπο, το ερασιτεχνικό εργαστήριο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 28 Ιουν 2018, 11:35

Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:20
enterprise-psi έγραψε:
28 Ιουν 2018, 11:08
Πάντως και έτσι, δεν τρυπάει μπετό, το πολύ αλφαμπλοκ έχω δοκιμάσει.

Πρέπει να ανοίξουμε νήμα, με τις αμορφωσιές που έχουμε κάνει με εργαλεία :lol:
Σε περίπτωση ανάγκης - αν δεν εχουμε κρουστικο - και θέλουμε μερικές τρύπες για ουπα στον τοίχο - ξεκινάμε με μετάλλου τρυπάνι 3 άρι πριν περάσουμε σε 5 αρι - 6 αρι ΄΄μπετού'' .
Γιατί μετάλλου; Θα το κάψεις στα πρώτα δευτερόλεπτα χρήσης του (στο μπετόν).
Υπάρχουν και τρυπάνια δομικών ακονισμένα, για χρήση χωρίς κρούση.

Ακόμα κι ένα "κουταλάκι" που είναι για γυαλί, πλακάκια κλπ καλύτερα θα κάνει απ' το μετάλλου.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Χόμπυ • Κατασκευές • Μοντελισμός”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών