Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Σεπ 2020, 18:42

talaipwros έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:36
Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:31
talaipwros έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:25

το θεμα ειναι οτι κληθηκαν οι παππουδες να δωσουν λεφτα για υποχρεωση του γιου τους.
Τες πα, για καποιο λογο σε φορτιζει συναισθηματικα το θεμα, ουτως ή αλλως δεν εχω να προσθεσω κατι
Ο παππούς τα δίνει για το εγγόνι του. Όχι για το σκυλί, ούτε για την γλάστρα, ούτε για τις δόσεις του κλιματιστικού.
θεωρεις δηλαδη οτι καλως ο παππους ειναι υποχρεος - οχι ηθικα, αλλα νομικα - να δινει για το εγγονι και γιατι οχι και για το δισεγγονο

ΟΚ, διαφωνουμε
Όσο ο πατέρας σφυρίζει κλέφτικα.

Που ανέφερα προπαππού και δεν το ξέρω; Δείξε μου.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Σεπ 2020, 18:44

aljawn έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:33
Θα σου δώσω όμως και ένα άλλο δεδομένο ως τροφή για σκέψη: στις δίκες περί διατροφής, είναι εξαιρετικά συνηθισμένη η απόκρυψη εισοδημάτων. Ο νόμος δίνει το δικαίωμα στην αιτούσα να ζητήσει εισαγγελική παραγγελία για να αποκτήσει αντίγραφο (από την εφορία) των τελευταίων δηλώσεων φόρου εισοδήματος του συζύγου, και του Ε9 του. Οι τράπεζες όμως εξακολουθούν να καλύπτονται από τραπεζικό απόρρητο - και τα μαύρα δύσκολα τα αποδεικνύεις. Συνεπώς, αν κάποιος κρύβει εισοδήματα μπορεί κάλλιστα, ως έξυπνος να αποφύγει διατροφή (με ένσταση ιδίας διακινδύνευσης). Αν την φάει όμως κάποιος άλλος (πχ. πατέρας) είναι πολύ πιθανό να εξαναγκαστεί να εμφανίσει τα εισοδήματα του γιατί θα τον κυνηγάει και άλλος.

Για την ιστορία βέβαια, υποχρέωση τρίτων (εκτός συζύγου) για διατροφή προκύπτει, όχι μόνο αν αποκρύπτει εισοδήματα ή δεν έχει, αλλά και όταν έχει αποβιώσει, είναι φυλακισμένος, είναι ανάπηρος ή ψυχικά ασθενής κτλ. Δεν πιστεύω να περιμένει κάποιος να είναι και υπόχρεοι αυτοί σε διατροφή.
Κρατάμε το ότι όσο συχνό ή σπάνιο είναι, μπορείς να τη φας από το περίπου πουθενά. Όχι για δικές σου πράξεις ή για δικά σου λάθη. Αν π.χ. η πρώην νύφη μυριστεί ψητό μπορεί να θελήσει να διεκδικήσει ένα κομμάτι.

Αν η νύφη μου αποδείξει στο δικαστήριο ότι εγώ σε συνέργεια με τον αδελφό μου αποκρύπτουμε τα εισοδήματα του, να καταδικαστώ για οποιοδήποτε αδίκημα προβλέπεται. Γιατί είμαι ένοχος. Αλλά θεωρώ περίπου εξωφρενικό να μην έχω καμία εμπλοκή στις επιλογές συγγενικού μου προσώπου (οκ, πολύ στενού) και να προβλέπεται από τη νομοθεσία ότι οι δικές του πράξεις, τα δικά του λάθη μπορεί να έχουν επίπτωση στη δική μου ζωή.

Και ποιος λέει στην τελική ότι σώνει και καλά θα έχω καλές σχέσεις με τον αδελφό μου και αυτός δε θα δοκιμάσει να αποφύγει συνέπειες και να τις φορτώσει στους γονείς μας ή και σε εμένα; Γιατί να επιτρέπει κάτι τέτοιο ο νόμος;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25597
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 23 Σεπ 2020, 18:47

Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:42
talaipwros έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:36
Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:31


Ο παππούς τα δίνει για το εγγόνι του. Όχι για το σκυλί, ούτε για την γλάστρα, ούτε για τις δόσεις του κλιματιστικού.
θεωρεις δηλαδη οτι καλως ο παππους ειναι υποχρεος - οχι ηθικα, αλλα νομικα - να δινει για το εγγονι και γιατι οχι και για το δισεγγονο

ΟΚ, διαφωνουμε
Όσο ο πατέρας σφυρίζει κλέφτικα.

Που ανέφερα προπαππού και δεν το ξέρω; Δείξε μου.
προπαππου αναφερει ο νομος με τον οποιο συμφωνεις.
ΟΚ διαφωνουμε

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24685
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Σεπ 2020, 18:49

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:37
Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:31
[
Ο παππούς τα δίνει για το εγγόνι του.
Αν δεν είχαν χωρισει θα έπρεπε κ παλι να υποχρεώνεται; Ας πούμε, ξαναλέω, εγώ τα βγαζω δύσκολα περα με τη γυναικα μου κ το παιδι. Να παω στα δικαστήρια τον πατερα μου να του φαω τη συνταξη; πώς σου φαίνεται;
Το δικαστήριο δε θα αποφασίσει ό,τι γουστάρεις εσύ ούτε θα τον αναγκάσει να δώσει τη σύνταξη έτσι για πλάκα. Θα αποφασίσει με γνώμονα να έχει στοιχειώδη φροντίδα το παιδί ανάλογα με τις δυνατότητες ολωνών σας. Σημειωτέον ότι αυτός όντως την έχει πιο ευνοϊκά: το δικαστήριο πρώτα θα υπολογίσει πόσα μπορείς να δώσεις εσύ που είσαι γονέας αφαιρώντας σοβαρές υποχρεώσεις όπως φόρους και δάνεια, ακόμα κι αν αυτό θέτει σε κίνδυνο τη δικιά σου διατροφή. Μετά αν αυτό το ποσό που μένει δε φτάνει θα χρεώσει τον γέρο, αλλά όντως όχι μέχρι του ποσού που απειλεί τη δικιά του διατροφή.

Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται άνθρωπος που δε μπορεί να φροντίσει τον εαυτό του να εξαθλιωθεί ενώ υπάρχει ανιών ή κατιών συγγενής με δυνατότητα να του προσφέρει διατροφή. Τόσο απλά.

Και όπως κατάλαβες ναι, αυτό ισχύει και από την αντίθετη κατεύθυνση. Δε μπορείς εσύ και τα αδέρφια σου ή τα παιδιά σας να πετάξετε τον γέρο στο δρόμο αν δεν έχει εισόδημα.

Στην Ευρώπη βέβαια όλα αυτά.

Στον αγγλοσαξωνικό κόσμο είναι λίγο πιο καθαρματί τα πράγματα όπως ξέρουμε.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Σεπ 2020, 18:51

EKPLIKTIKOS έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:37
Gherschaagk έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:31
[
Ο παππούς τα δίνει για το εγγόνι του.
Αν δεν είχαν χωρισει θα έπρεπε κ παλι να υποχρεώνεται; Ας πούμε, ξαναλέω, εγώ τα βγαζω δύσκολα περα με τη γυναικα μου κ το παιδι. Να παω στα δικαστήρια τον πατερα μου να του φαω τη συνταξη; πώς σου φαίνεται;

Μλκ μου είναι ντροπή κ που τα συζητάτε αυτά τα πράγματα.

Κ αφηστε τους νομους. Νόμιμες ειναι και οι αγαμες θυγατερες.
Εγώ δεν έχω μάθει έτσι. Ήμουν 12 χρονών και φρόντιζα τον πατέρα μου όταν ήταν άρρωστος. Να τον πάω δικαστήριο δεν το διανοούμαι ούτε λοβοτομημένη.

Μου λες για κάτι εντελώς υποθετικό όταν είναι συγκεκριμένο το περιστατικό. Ο πατέρας του παιδιού δεν αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις του. Η μάνα κινείται νομικά, ο δικαστής αποφασίζει πως θα την πληρώσει ο παππούς τη νύφη, κυριολεκτικά. Η νύφη είναι κάρια. Ο παππούς είναι θύμα. Ο πατέρας τι είναι;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Σεπ 2020, 18:52

aljawn έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:41

Κατανοητό, αλλά αν δεν πληρώσει ούτε ο γαμπρός του Τρολαίπωρου, ούτε ο πεθερός του Τρολαίπωρου, ούτε ο Τρολαίπωρος το εγγόνι του, μάντεψε ποιος θα το πληρώσει. Θα σου άρεσε να το πληρώσεις εσύ κι εγώ;
Να παει ο ξεπλενης ο πατερας να δουλέψει κ να τσακιστει να πληρώσει διατροφή. Απο τη στιγμή που κρίνεται σωματικά κ ψυχικα ικανος, ας οριστεί διατροφή βασει των δυνητικών εισόδων που θα μπορούσε να έχει εξαιτίας της αρνησης του να δουλέψει. Δεν πληρώνει; Στη μπουζου. Αν δεν κριθει ικανός τοτε ας ερωτηθούν οι παππουδες, κ αν αρνηθούν, ας αναλάβει το κρατος. Φυσικά να παει κ η κότα να δουλέψει κ ας αφήσει τις μαλακιες. Σίγουρα ηδη θα παιρνει 300 ευρώ το μηνα κεα λογω μονογονεικοτητας

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24685
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Σεπ 2020, 18:52

Jack Shephard έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:44

Κρατάμε το ότι όσο συχνό ή σπάνιο είναι, μπορείς να τη φας από το περίπου πουθενά. Όχι για δικές σου πράξεις ή για δικά σου λάθη. Αν π.χ. η πρώην νύφη μυριστεί ψητό μπορεί να θελήσει να διεκδικήσει ένα κομμάτι.

Αν η νύφη μου αποδείξει στο δικαστήριο ότι εγώ σε συνέργεια με τον αδελφό μου αποκρύπτουμε τα εισοδήματα του, να καταδικαστώ για οποιοδήποτε αδίκημα προβλέπεται.
Οι ανιώντες και κατιώντες συγγενείς δηλαδή γονείς και τα παιδιά (και οι γονείς των γονέων και τα παιδιά των παιδιών) ΔΕΝ είναι "περίπου από το πουθενά". Είναι άτομα που δημιούργησες και ή σε δημιούργησαν. Αυτές είναι profound επιλογές με επιπτώσεις σε όλη τη γραμμή όχι μόνο ισόβια αλλά και μετά θάνατον.

Ο αδερφός σου ΔΕΝ είναι ανιών ή κατιών συγγενής σου.

Ησύχασε λοιπόν ό,τι και να μυριστεί η νύφη είναι ασφαλές.

Επίσης και για τους γονείς σου δεν αρκεί να μυριστεί η νύφη χρήμα. Δεν αρκεί ας πούμε να έχει αυτή εισόδημα 1000 ευρώ και οι γονείς σου 50.000 οπότε βάζει χέρι. Πρέπει να υπάρχει αντικειμενική απειλή για τη διατροφή του παιδιού με βάση τις οικονομικές δυνατότητες της νύφης. Τυπικά συζητάμε για ποσά τριγύρω στο βασικό μισθό ή και πιο κάτω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25597
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 23 Σεπ 2020, 18:59

foscilis έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:49


Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται άνθρωπος που δε μπορεί να φροντίσει τον εαυτό του να εξαθλιωθεί ενώ υπάρχει ανιών ή κατιών συγγενής με δυνατότητα να του προσφέρει διατροφή. Τόσο απλά.
ενδιαφερον
Πραγματικα το πιστευεις αυτο - νομικα μιλαω, οχι ηθικα;

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 23 Σεπ 2020, 19:02

Jack Shephard έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:44
Κρατάμε το ότι όσο συχνό ή σπάνιο είναι, μπορείς να τη φας από το περίπου πουθενά. Όχι για δικές σου πράξεις ή για δικά σου λάθη. Αν π.χ. η πρώην νύφη μυριστεί ψητό μπορεί να θελήσει να διεκδικήσει ένα κομμάτι.

Αν η νύφη μου αποδείξει στο δικαστήριο ότι εγώ σε συνέργεια με τον αδελφό μου αποκρύπτουμε τα εισοδήματα του, να καταδικαστώ για οποιοδήποτε αδίκημα προβλέπεται. Γιατί είμαι ένοχος. Αλλά θεωρώ περίπου εξωφρενικό να μην έχω καμία εμπλοκή στις επιλογές συγγενικού μου προσώπου (οκ, πολύ στενού) και να προβλέπεται από τη νομοθεσία ότι οι δικές του πράξεις, τα δικά του λάθη μπορεί να έχουν επίπτωση στη δική μου ζωή.

Και ποιος λέει στην τελική ότι σώνει και καλά θα έχω καλές σχέσεις με τον αδελφό μου και αυτός δε θα δοκιμάσει να αποφύγει συνέπειες και να τις φορτώσει στους γονείς μας ή και σε εμένα; Γιατί να επιτρέπει κάτι τέτοιο ο νόμος;
Η ευθύνη δεν χρειάζεται να στοιχειοθετείται πάντα σε υπαιτιότητα, υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να καταδικαστείς σε αποζημίωση χωρίς να φταις προσωπικά για κάτι. Στο αστικό δίκαιο αυτό λέγεται αντικειμενική ευθύνη, και καλύπτει περιπτώσεις στις οποίες κάποιος πρέπει να αποζημιωθεί και φυσικά ο νόμος προέκρινε ότι αυτός που πρέπει να τον αποζημιώσει ΔΕΝ είναι το κοινωνικό σύνολο. Στον αστικό κώδικα υπάρχουν 2 τέτοιες ευθύνες στα άρθρα ΑΚ 924 και 925 και αφορούν την ευθύνη κατόχου ζώου και την ευθύνη ιδιοκτήτη κτίσματος. Αν έχεις σκυλί και επιτεθεί και τραυματίσει κάποιον, δεν μπορείς να πεις ότι δεν έφταιξες, ακόμα και αν είχες λάβει όλα τα μέτρα σύνεσης για την αποφυγή τραυματισμού. Ομοίως αν πέσει το ντουβάρι από το σπίτι μου στο κεφάλι σου, ενώ εσύ περνάς, δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι δεν φταίω γιατί πχ. ήμουν στο εξωτερικό ή γιατί το σπίτι ήταν διεκδικούμενο μεταξύ εμού και της αδελφής μου ή γιατί ο μάστορας που το επισκεύασε έκανε ματσακωλιά και δεν το ήξερα. Αντικειμενική ευθύνη υπάρχει και για τον ιδιοκτήτη και τον οδηγό αμαξιού (με βάσει τον Ν. ΓϡΝ'/1911) ιδίως αν είναι διαφορετικό πρόσωπο (και λογικό, αν ο οδηγός πεθάνει, ποιος θα αποζημιώσει τους τραυματίες).

Εξυπακούεται ότι στην περίπτωση της διατροφής, αν η νύφη σου στράφηκε κατά του αδελφού σου και του πατέρα της/σου, και αυτοί δεν μπορούσαν, μετά έπεσαι εσύ. Και αν διαβάσεις το 1490 (δεύτερη παράγραφο), θα δεις ότι, εφόσον πληρώσεις, υποκαθίστασαι στα δικαιώματα της, άρα μπορείς να τους ενάγεις εσύ για να ζητήσεις ότι κατέβαλες. Μπορεί να τα καταφέρεις καλύτερα και να τους υποχρεώσεις να πληρώσουν.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Σεπ 2020, 19:05

foscilis έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:52
Ο αδερφός σου ΔΕΝ είναι ανιών ή κατιών συγγενής σου.

Ησύχασε λοιπόν ό,τι και να μυριστεί η νύφη είναι ασφαλές.
Ότι έγραψα παραπάνω είχε ως αφορμή τη πληροφορία του aljawn ότι μπορεί π.χ. η νύφη να στραφεί εκ του πλαγίου και κατά του αδελφού ή της αδελφής.

Είμαι πιο ελαστικός για γονείς π.χ. του πατέρα. Αναφέρθηκα και πριν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η μητέρα έχει αφιερώσει τη ζωή της στο νεογέννητο, δε μπορεί εξ' αυτού να εργαστεί και να έχει έσοδα και πολύ πιθανόν αυτή και οι γονείς της να σηκώνουν όλο το οικονομικό βάρος και το βάρος της ανατροφής. Κατανοώ την προσφυγή να αναλάβει και η οικογένεια του πατέρα μέρος του βάρους.

Εν πάση περιπτώση , δε μπορώ να επιχειρηματολογήσω πιο βιωματικά ή εξειδικευμένα γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοια κατάσταση. Αλλά θα βρίσκω πάντα παράλογο να υπάρχει πρόβλεψη στο νομικό σύστημα για συνέπειες σε αδέλφια του ζευγαρίου. Ως γενικό κανόνα έτσι, μη πιάσουμε συγκεκριμένες και πολύ ειδικές υποπεριπτώσεις που μπορεί να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 23 Σεπ 2020, 19:06

talaipwros έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:59
foscilis έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:49


Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται άνθρωπος που δε μπορεί να φροντίσει τον εαυτό του να εξαθλιωθεί ενώ υπάρχει ανιών ή κατιών συγγενής με δυνατότητα να του προσφέρει διατροφή. Τόσο απλά.
ενδιαφερον
Πραγματικα το πιστευεις αυτο - νομικα μιλαω, οχι ηθικα;
Από τις ελάχιστες περιπτώσεις που θα συμφωνήσω με τον μηχανικό. Λογικό δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 23 Σεπ 2020, 19:08

Jack Shephard έγραψε:
23 Σεπ 2020, 19:05
foscilis έγραψε:
23 Σεπ 2020, 18:52
Ο αδερφός σου ΔΕΝ είναι ανιών ή κατιών συγγενής σου.

Ησύχασε λοιπόν ό,τι και να μυριστεί η νύφη είναι ασφαλές.
Ότι έγραψα παραπάνω είχε ως αφορμή τη πληροφορία του aljawn ότι μπορεί π.χ. η νύφη να στραφεί εκ του πλαγίου και κατά του αδελφού ή της αδελφής.

Είμαι πιο ελαστικός για γονείς π.χ. του πατέρα. Αναφέρθηκα και πριν στη συγκεκριμένη περίπτωση. Η μητέρα έχει αφιερώσει τη ζωή της στο νεογέννητο, δε μπορεί εξ' αυτού να εργαστεί και να έχει έσοδα και πολύ πιθανόν αυτή και οι γονείς της να σηκώνουν όλο το οικονομικό βάρος και το βάρος της ανατροφής. Κατανοώ την προσφυγή να αναλάβει και η οικογένεια του πατέρα μέρος του βάρους.

Εν πάση περιπτώση , δε μπορώ να επιχειρηματολογήσω πιο βιωματικά ή εξειδικευμένα γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοια κατάσταση. Αλλά θα βρίσκω πάντα παράλογο να υπάρχει πρόβλεψη στο νομικό σύστημα για συνέπειες σε αδέλφια του ζευγαρίου. Ως γενικό κανόνα έτσι, μη πιάσουμε συγκεκριμένες και πολύ ειδικές υποπεριπτώσεις που μπορεί να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο.
Η διάταξη λέει "υπόχρεος μετά απ' αυτόν" δεν λέει "ανιόντες ή κατιόντες" όπως στην αρχή της πρότασης.

likosmokeses
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 04 Μαρ 2019, 23:18

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από likosmokeses » 23 Σεπ 2020, 19:11

Νήμα που θα πρέπει να γίνει wallpaper στα φόρα των mgtow.

Αμόρφωτοι άντρες που νομίζουν οτι είναι μαγκιά να συνουσιάζεσαι χωρίς προφυλάξεις καταλήγουν είλωτες αυτοί ΚΑΙ συγγενικά τους πρόσωπα γιατί αγνοούν τον νόμο.

Ευτυχώς αρκετοί το έχουν καταλάβει για αυτό κλείνουν σχολεία στην επικράτεια.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Σεπ 2020, 19:14

Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι πάντως γιατί οι παππούδες κι ο αδερφός -aljawn τελικά ισχύει αυτή η περίπτωση ή το είπες χάριν υπερβολής;- να θεωρούνται πιο υπεύθυνοι για το παιδί απ' οποιονδήποτε και οποιαδήποτε μεταξύ μας. Θα μου εξηγήσει κανείς που κόπτεται για το καλό του παιδιού;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Ιστορική δικαστική απόφαση: Διατροφή για τα ανήλικα εγγόνια τους θα πληρώνουν και οι παππούδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 23 Σεπ 2020, 19:17

Βλήμα έγραψε:
23 Σεπ 2020, 19:14
Εξακολουθώ να αναρωτιέμαι πάντως γιατί οι παππούδες κι ο αδερφός -aljawn τελικά ισχύει αυτή η περίπτωση ή το είπες χάριν υπερβολής;- να θεωρούνται πιο υπεύθυνοι για το παιδί απ' οποιονδήποτε και οποιαδήποτε μεταξύ μας. Θα μου εξηγήσει κανείς που κόπτεται για το καλό του παιδιού;
Γιατί αν δεν υπάρχει άλλη καλύτερη λύση. Ξέχνα τις μλκς περί άχρηστου πατέρα και πες ότι ο πατέρας έχει ΠΕΘΑΝΕΙ.
Αν η μάνα δεν βγαίνει, ποιος πρέπει να συμβάλει στην διατροφή;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών