7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3343
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 12 Οκτ 2020, 21:24

opsimasmenos έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:06
klg έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:33
a8s έγραψε:
12 Οκτ 2020, 09:56
Επειδή δεν το έχει γράψει κανένας, ας είμαι ο πρώτος που θα το κάνει. Βάλε linux ή/και χρησιμοποίησε τα open source/free εναλλακτικά προγράμματα που χρησιμοποιείς ήδη :D

Υπάρχει μια κακή νοοτροπία όσον αφορά τη χρήση λογισμικού από τους περισσότερους. Νομίζουν πως τα λογισμικά είναι κάποια μασίφ σιδερένια κατασκευή και κρατάνε μια ζωή χωρίς να τα πειράξεις, αλλά δεν είναι έτσι. Το linux οφείλει την επιτυχία του εδώ και τριάντα χρόνια, γιατί υπάρχει κόσμος που το υποστηρίζει διορθώνοντας λάθη του κώδικα και κενά ασφαλείας (όπου κι αυτά με τη σειρά τους, σε λάθη οφείλονται) και τα patches δίνονται δωρεάν. Επιπλέον, τα παλαιότερα λειτουργικά συστήματα είτε δεν μπορούν να τρέξουν σε νέο υλικό, είτε δεν μπορούν να το διαχειριστούν σωστά.
τ

Μαλάκα τι σκατά, τώρα με τις φθινοπωρινές βροχές βγαίνετε από τις αποχετεύσεις; Δηλαδή ας μην κάνει το άψογο in-place upgrade σε 10, ας βάλει ένα άσχετο λειτουργικό που δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ και ας μάθει να χειρίζεται "εναλλακτικά" προγράμματα που επίσης δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ.

Που είναι ο πούστης ο sysex, αυτός φταίει για όλα.
Αν αξίζει τον κόπο γιατί όχι; με τα δέκα θα έχετε πισι, αλλά θα είναι σα να μην έχετε, σα να το έχετε νοικιάσει ένα πράμα. Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις σας για να επιλύουμε τα προβλήματα που αφήνουν τα συχνά και ενοχλητικά απγκρέητ των 10.
Σωστά ενώ το να επιλύσεις ένα upgrade στο ubuntu πχ, που θα διαλύσει το dpkg είναι κάτι που σα γνώση υπάρχει σε surplus εκεί έξω.

Επίσης αμφιβάλλω ότι για το gimp και το audacity αξίζει να αλλάξεις όλο το modus operandi σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 12 Οκτ 2020, 22:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 12 Οκτ 2020, 21:26

Naranjita έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:34
εκεί που δείχνει τα ηχεία/ακουστικά είχε και αλλη επιλογή για έξοδο ήχου, αυτό της τηλεορασης μονιτορ. τώρα πλεον δεν την εχει....
Ξέρω (προφανώς) ότι κάνει καθαρή εγκατάσταση και ο driver της κάρτας γραφικών αλλά υπάρχει λόγος που σου προτείνω αυτό που σου προτείνω. Αν όμως δε νιώθεις άνετα μη το κάνεις.

Γενικά το troubleshooting είναι ψιλοεύκολο γι' αυτό το θέμα αλλά θα αποφύγω να σου προτείνω κάτι άλλο γιατί αν γίνει τίποτε και δε μπορείς να το διαχειριστείς, θα είναι δύσκολο το remote support. Πάντως αν ψάξεις εύκολα θα βρεις πολλές πηγές που με αυτά που σου συστήνουν θα το λύσεις. Π.χ. https://appuals.com/fix-hdmi-sound-not-working/

Πάντως αν δε καταλαβαίνεις κάτι ή δε νιώθεις άνετα να το κάνεις, μην το κάνεις.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 12 Οκτ 2020, 21:30

opsimasmenos έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:06

Αν αξίζει τον κόπο γιατί όχι; με τα δέκα θα έχετε πισι, αλλά θα είναι σα να μην έχετε, σα να το έχετε νοικιάσει ένα πράμα. Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις σας για να επιλύουμε τα προβλήματα που αφήνουν τα συχνά και ενοχλητικά απγκρέητ των 10.
Να κάνει upgrade τα 7 και άμα θέλει linux να κατεβάσει τον q4os windows installer, easiest dual boot ever :smt047
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 12 Οκτ 2020, 21:37

Δεν είναι οικονομικό το θέμα του χρήστη για του λέτε βάλε Linux. Ούτε είναι το profile χρήστη που θέλει να αφιερώσει χρόνο για το learning curve που απαιτεί το Linux. Εδώ δε θέλει να πειράξει την εγκατάσταση των windows και εσείς του λέτε να βάλει Linux που θα τον υποχρεώσει να αλλάξει τελείως τις εφαρμογές που δουλεύει και μπορεί να μη βρει ικανοποιητικές εναλλακτικές και για κάποιες από αυτές.

Ούτε έλαβε κανείς υπόψιν το profile του χρήστη ούτε τον ρώτησε τι χρησιμοποιεί και τι κάνει πριν του προτείνει Linux.

Τέτοιες προτάσεις πρέπει να γίνονται κατά πρόσωπο για να ξέρει μετά ο άλλος ποιον να πλακώσει όταν καταλάβει τι πήγε και έκανε. Οι εφαρμογές της Adobe π.χ. δε σας πτόησαν. Θα τον βάλετε να τις τρέχει με Wine και μετά θα τρέχετε να κρυφτείτε από την οργή του.

Linux προτείνουμε ανώδυνους τρόπους δοκιμής (Live image ή VM). Να δοκιμάσει ο άλλος, να εξοικειωθεί σταδιακά και αν του αρέσει / τον εξυπηρετεί, να μεταβεί σταδιακά.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 12 Οκτ 2020, 21:39

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι δωρεάν αναβάθμιση σε windows 10
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 12 Οκτ 2020, 22:07

Jack Shephard έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:26
Naranjita έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:34
εκεί που δείχνει τα ηχεία/ακουστικά είχε και αλλη επιλογή για έξοδο ήχου, αυτό της τηλεορασης μονιτορ. τώρα πλεον δεν την εχει....
Ξέρω (προφανώς) ότι κάνει καθαρή εγκατάσταση και ο driver της κάρτας γραφικών αλλά υπάρχει λόγος που σου προτείνω αυτό που σου προτείνω. Αν όμως δε νιώθεις άνετα μη το κάνεις.

Γενικά το troubleshooting είναι ψιλοεύκολο γι' αυτό το θέμα αλλά θα αποφύγω να σου προτείνω κάτι άλλο γιατί αν γίνει τίποτε και δε μπορείς να το διαχειριστείς, θα είναι δύσκολο το remote support. Πάντως αν ψάξεις εύκολα θα βρεις πολλές πηγές που με αυτά που σου συστήνουν θα το λύσεις. Π.χ. https://appuals.com/fix-hdmi-sound-not-working/

Πάντως αν δε καταλαβαίνεις κάτι ή δε νιώθεις άνετα να το κάνεις, μην το κάνεις.
οκ σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

:g094::g094::g094:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24477
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Οκτ 2020, 22:28

Chilloutbuddy έγραψε:
12 Οκτ 2020, 09:35
Tι δωρεάν; μόνο lightroom και photoshop να ξαναβάλω θα πρέπει να πληρώνω με το μήνα. Χώρια πόσες ώρες θα μου φάνε οι εγκαταστάσεις, επαναγκαταστάσεις, ρυθμίσεις, πρίντερ, ιστορίες. Δεν είναι δουλειά μου αυτή να ξέρω να τα κάνω, πρέπει να τα μάθω όλα απ'το μηδέν.
Ουσιαστικά μιλάμε για ένα ΣΚ πέταμα, για ποιό λόγο; Για να έχω μετά έναν υπολογιστή. Ε αφού έχω και τώρα και κάνει ό,τι θέλω.
Αυτό είναι το κλειδί της υπόθεσης που μάλλον προσπεράσατε οι περισσότεροι. Ο Chilloutbuddy έχει αγορασμένα ακριβά προγράμματα τα οποία πλέον η Adobe νοικιάζει με το μήνα. Δεν μπορεί να τα αγοράσει one off πλέον. Δεν διατίθενται έτσι. Δεδομένου ότι η φωτογραφία είναι χόμπι και όχι επάγγελμα δεν έχει κανένα νόημα για εκείνον να πληρώνει με το μήνα ενώ έχει άδειες. Οι λύσεις βάλε linux ή πήγαινε σε ισοδύναμα άλλα προγράμματα δεν είναι ικανοποιητικές. Παίρνει πολύ χρόνο να μάθεις να κάνεις κάτι παραπάνω με τα επαγγελματικά προγράμματα, να οργανώσεις το δικό σου workflow και να ασχολείσαι με το αντικείμενό σου και όχι με το πρόγραμμα. Δεν αξίζει να το ξανακάνεις από την αρχή με κάτι άλλο. Όλο και κάποια λειτουργία θα σου λείπει και θα σου σπάνε τα νεύρα να ψάχνεις εδώ κι εκεί.

Προσωπικά δεν γουστάρω κανένα λογισμικό μετά τα 7. Δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να αλλάξουν τόσες λειτουργίες θέση και εμφάνιση και κάθε φορά που ψάχνω να λύσω ένα πρόβλημα να τρώω έξτρα χρόνο για να βρω το πως και το που. Επίσης έχω επανειλημμένως καθυστερήσει την ολοκλήρωση εργασίας επειδή το PC του γραφείου θυμήθηκε να ξεκινήσει αναβάθμιση ένα τέταρτο πριν σχολάσω. Δεν χωνεύονται με τίποτα αυτές οι ανοησίες. 7 μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα ή να φτιάξει η MS ένα λειτουργικό της προκοπής. Δεν μας πληρώνει κανείς για να μαθαίνουμε το λειτουργικό κάθε που τους τη βιδώνει να βάλουν πλακάκια, κουρτίνες ή κάγκελα.

Στην τελική αν κάποιος κάνει σερφάρισμα σε περίεργα sites ή αναρωτιέται τι θα συμβεί αν εκτελέσει όλα τα ύποπτα συνημμένα που του στέλνουν, ας πάρει ένα δεύτερο refurbished σε τιμή χώμα και ας το έχει για τέτοιες δουλειές. Εκεί μπορεί να πειραματιστεί με δεκάρια και να το έχει φουλ πατσαρισμένο.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12597
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 12 Οκτ 2020, 22:32

Format , clean install win 10 και κατέβασμα photoshop από vpn και τελειώνει η υπόθεση 😁
The business man whose master plan controls the world each day,
Is blind to indications of his species slow decay.

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 12 Οκτ 2020, 22:33

klg έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:24
opsimasmenos έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:06
klg έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:33
τ

Μαλάκα τι σκατά, τώρα με τις φθινοπωρινές βροχές βγαίνετε από τις αποχετεύσεις; Δηλαδή ας μην κάνει το άψογο in-place upgrade σε 10, ας βάλει ένα άσχετο λειτουργικό που δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ και ας μάθει να χειρίζεται "εναλλακτικά" προγράμματα που επίσης δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ.

Που είναι ο πούστης ο sysex, αυτός φταίει για όλα.
Αν αξίζει τον κόπο γιατί όχι; με τα δέκα θα έχετε πισι, αλλά θα είναι σα να μην έχετε, σα να το έχετε νοικιάσει ένα πράμα. Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις σας για να επιλύουμε τα προβλήματα που αφήνουν τα συχνά και ενοχλητικά απγκρέητ των 10.
Σωστά ενώ το να επιλύσεις ένα upgrade στο ubuntu πχ, που θα διαλύσει το dpkg είναι κάτι που σα γνώση υπάρχει σε surplus εκεί έξω.

Επίσης αμφιβάλλω ότι για το gimp και το audacity αξίζει να αλλάξεις όλο το modus operandi σου.
Οπότε θέλω εγώ όμως κάνω upgrade και αυτό το θεωρώ απαραβίαστο κεκτημένο. Επίσης θεωρώ απαραβίαστο δικαίωμα να ανοίγω όποια σελίδα θέλω και να μη μου το απαγορεύουν τα 10 ως μη ασφαλή τοποθεσία. Αυτό έγινε όταν έψαχνα να κάνω στηκακι iso για Ubuntu. Το dpkg κάτι μου λέει αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα όποτε εκανα upgrade. Έκανα την κλασική εγκατάσταση 16.04 και όχι κάτι τραστ ξέρω γω.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 12 Οκτ 2020, 22:41

Αφού δεν έχει xp ο chillout πάλι καλά, μερικές επιχειρήσεις τα έχουν ακόμα
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 12 Οκτ 2020, 22:42

enterprise-psi έγραψε:
12 Οκτ 2020, 22:32
Format , clean install win 10 και κατέβασμα photoshop από vpn και τελειώνει η υπόθεση 😁

Συντονιστής και ωθεί χρήστες στην παρανομία :011:
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43791
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Οκτ 2020, 22:45

ST48410 έγραψε:
12 Οκτ 2020, 22:28
Προσωπικά δεν γουστάρω κανένα λογισμικό μετά τα 7. Δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να αλλάξουν τόσες λειτουργίες θέση και εμφάνιση και κάθε φορά που ψάχνω να λύσω ένα πρόβλημα να τρώω έξτρα χρόνο για να βρω το πως και το που. Επίσης έχω επανειλημμένως καθυστερήσει την ολοκλήρωση εργασίας επειδή το PC του γραφείου θυμήθηκε να ξεκινήσει αναβάθμιση ένα τέταρτο πριν σχολάσω. Δεν χωνεύονται με τίποτα αυτές οι ανοησίες. 7 μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα ή να φτιάξει η MS ένα λειτουργικό της προκοπής. Δεν μας πληρώνει κανείς για να μαθαίνουμε το λειτουργικό κάθε που τους τη βιδώνει να βάλουν πλακάκια, κουρτίνες ή κάγκελα.

Στην τελική αν κάποιος κάνει σερφάρισμα σε περίεργα sites ή αναρωτιέται τι θα συμβεί αν εκτελέσει όλα τα ύποπτα συνημμένα που του στέλνουν, ας πάρει ένα δεύτερο refurbished σε τιμή χώμα και ας το έχει για τέτοιες δουλειές. Εκεί μπορεί να πειραματιστεί με δεκάρια και να το έχει φουλ πατσαρισμένο.
Έχει φτιάξει η MS ένα λειτουργικό της προκοπής, τα άψογα 10ρια. Απλά εσύ όπως λες, θες να σε πληρώσουν για να ξεκουνηθείς.
Ε, μην ξεκουνιέσαι, αλλά μη διαμαρτύρεσαι κιόλας για να κρατήσεις τους υπόλοιπους σε legacy everything για να είναι όπως τα έμαθες. Τα Windows αλλάζουν ήδη με ρυθμό παγόβουνου.

Και ορθά σου κάνει τις υποχρεωτικές αναβαθμίσεις γιατί είσαι ακριβώς το προφίλ που είναι ικανό να μη τις βάλει ποτέ και να γίνει μέλος του μποτνετ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27286
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 12 Οκτ 2020, 22:51

win10 = THE SHIT

Μπαίνομε και στο γιουνιφάιντ μεθαύριο, κι από δω παν οι άλλοι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27286
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 12 Οκτ 2020, 22:56

Τί να λαίμαι δλδ, εδώ είσαι σε κωλ στο Τεαμς στο λαπτοπ και ανοίγεις το αππ στο ιΟς και σε ρωτάει μόνο του, θες να συνεχίσεις το τηλ. εδώ; οπότε κουμπώνεις τα άιποντς, και η συνέχεια στο χέσιμο στο γραφείο :romance-hearteyes:

ΜΠΙΛΑΡΑ ΓΕΜΙΣΕ ΜΑΣ ΚΟΒΙΝΤ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27286
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 12 Οκτ 2020, 22:59

Να πούμε για το Dynamics365 integration sto outlook? Για το νέο todo, το πλάνερ; για τα αππς του τεαμς; ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΧΟΡΤΑΓΕΣ ΤΣΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΝΑΝΤΕΛΑ;;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών