Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Φιλοσοφία πολιτικής

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2020, 20:05

Τα έχω αναλύσει ξανά πολλές φορές για τον Μπογιόπουλο. Πως η αιτία που κατέρρευσε ο σοσιαλισμός ήταν που προσπάθησε να λύσει τα προβήματά του , με συνταγές καπιταλισμού. Μάλλον οι σύντροφοι στην ΕΣΣΔ δεν ήταν επαρκώς καταρτισμένοι σε θέματα Μαρξιστικής οικονομίας ώστε να γνωρίζουν την ενδεδειγμένη σοσιαλιστική λύση ή πολύ απλά ήταν πράκτορες της CIA. Είναι πολύ βολικό να βαφτίσουμε μερικούς ως πράκτορες.

Το ίδιο και στην Κούβα , οι σύντροφοι εκεί μάλλον δεν γνώριζαν την ενδεδειγμένη σοσιαλιστική λύση και προσπαθούν τώρα να εφαρμόσουν Καπιταλιστικές συνταγές. Υπάρχουν τρία σενάρια. Ή το σύστημα απέτυχε, ή υπάρχει ιμπεριαλιστικός δάκτυλος μέσα στον κρατικό μηχανισμό ή οι υπεύθυνοι σχεδιασμού είναι αστοιχείωτοι σε θέματα Μαρξιστικής οικονομίας. Όποια εξήγηση σας αρέσει πάρτε την .

Πάντως ένα από αυτά τα τρία σενάρια μάλλον ισχύει και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,γιατί όλες υιοθετούν καπιταλιστικές λύσεις με εξαίρεση την Β.Κορέα που υιοθετεί μεσαιωνικού τύπου απόλυτη Μοναρχία, με οικόσημο το σφυροδρέπανο. Το μόνο που λείπει είναι οι θρησκευτικές τελετές και οι τίτλοι ευγενείας.

Ποια είναι η αναγκαιότητα της επανάστασης; Να υιοθετήσουμε τον σοσιαλισμό για να τον μετατρέψουμε ξανά σε καπιταλισμό; Ένα το κρατούμενο.
Συν το προηγούμενο ,ότι δεν έδιωξε τις βάσεις του Γκουαντάναμο ίσον δύο τα κρατούμενα.

Σε λίγο θα γράψουν κάποιοι ότι είμαι αργυρώνητος φασίστας ,γκεμπελίσκος κ.τ.λ.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 16 Δεκ 2020, 20:11

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:05
..... και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,....
Κίνα Βιετνάμ Β. Κορέα Κούβα.
Μου διαφεύγει η πέμπτη, ποια είναι;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2020, 20:14

Chainis έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:11
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:05
..... και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,....
Κίνα Βιετνάμ Β. Κορέα Κούβα.
Μου διαφεύγει η πέμπτη, ποια είναι;
Λάος.

Παρ'ολίγον και το Νεπάλ.
Η Κύπρος δεν ξέρω να κυβερνήθηκε από κομμουνιστικό κόμμα. Το ΑΚΕΛ κομμουνιστικό κόμμα είναι;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43853
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Δεκ 2020, 20:15

Λάος.
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:05
Πάντως ένα από αυτά τα τρία σενάρια μάλλον ισχύει και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,γιατί όλες υιοθετούν καπιταλιστικές λύσεις με εξαίρεση την Β.Κορέα
Οι ελεύθερες αγορές προϋπήρχαν του καπιταλισμού. Τώρα εντάχθηκαν επιτυχώς και στον σοσιαλισμό.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 16 Δεκ 2020, 20:32

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:11
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:05
..... και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,....
Κίνα Βιετνάμ Β. Κορέα Κούβα.
Μου διαφεύγει η πέμπτη, ποια είναι;
Λάος.

Παρ'ολίγον και το Νεπάλ.
Η Κύπρος δεν ξέρω να κυβερνήθηκε από κομμουνιστικό κόμμα. Το ΑΚΕΛ κομμουνιστικό κόμμα είναι;
Σωστά.
Είναι τόσο απομονωμένο και εκτός δημοσιότητας που το είχα ξεχάσει.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29782
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 16 Δεκ 2020, 20:42

pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:11
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:05
..... και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,....
Κίνα Βιετνάμ Β. Κορέα Κούβα.
Μου διαφεύγει η πέμπτη, ποια είναι;
Λάος.

Παρ'ολίγον και το Νεπάλ.
Η Κύπρος δεν ξέρω να κυβερνήθηκε από κομμουνιστικό κόμμα. Το ΑΚΕΛ κομμουνιστικό κόμμα είναι;

Είναι. θεωρητικά τουλάχιστον. Όταν εξελέγησαν κυβέρνηση, δήλωσαν ότι η ταξική πάλη υποστέλλεται προσωρινά, λόγω της προτεραιότητας ανάγκης επιλύσεως του Κυπριακού. Δεν ξέρω εαν το πίστευαν ή εαν είναι οπορτουνιστές τυχοδιώκτες, πάντως αυτό δήλωσαν. Όπως και να 'χει, το ΑΚΕΛ αρκέστηκε σε αστική διαχείρηση.

Δεν είναι το ίδιο με τα 5 κομμουνστικά καθεστώτα, που είναι κανονικά καθεστώτα, ασχέτως εαν αναθεώρησαν το οικονομικό τους μοντέλο.


Πιο κοντά σε αυτά τα καθεστώτα, είναι χώρες με καθεστώτα που έχουν αστικοδημοκρατικό προφίλ, αλλά υπάρχει παρακησνιακή κομμουνιστική εξουσία, είτε απόλυτη, είτε συμμετοχική. Τέτοιες περιπτώσεις είναι η Αγκόλα, η Βενεζουέλα, η χώρα μας και άλλες περιπτώσεις που μπορεί να μου διαφεύγουν.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6748
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 16 Δεκ 2020, 21:31

Golden Age έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:42
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:11


Κίνα Βιετνάμ Β. Κορέα Κούβα.
Μου διαφεύγει η πέμπτη, ποια είναι;
Λάος.

Παρ'ολίγον και το Νεπάλ.
Η Κύπρος δεν ξέρω να κυβερνήθηκε από κομμουνιστικό κόμμα. Το ΑΚΕΛ κομμουνιστικό κόμμα είναι;

Είναι. θεωρητικά τουλάχιστον. Όταν εξελέγησαν κυβέρνηση, δήλωσαν ότι η ταξική πάλη υποστέλλεται προσωρινά, λόγω της προτεραιότητας ανάγκης επιλύσεως του Κυπριακού. Δεν ξέρω εαν το πίστευαν ή εαν είναι οπορτουνιστές τυχοδιώκτες, πάντως αυτό δήλωσαν. Όπως και να 'χει, το ΑΚΕΛ αρκέστηκε σε αστική διαχείρηση.

Δεν είναι το ίδιο με τα 5 κομμουνστικά καθεστώτα, που είναι κανονικά καθεστώτα, ασχέτως εαν αναθεώρησαν το οικονομικό τους μοντέλο.


Πιο κοντά σε αυτά τα καθεστώτα, είναι χώρες με καθεστώτα που έχουν αστικοδημοκρατικό προφίλ, αλλά υπάρχει παρακησνιακή κομμουνιστική εξουσία, είτε απόλυτη, είτε συμμετοχική. Τέτοιες περιπτώσεις είναι η Αγκόλα, η Βενεζουέλα, η χώρα μας και άλλες περιπτώσεις που μπορεί να μου διαφεύγουν.
Η Ανγκόλα ήταν παλαιότερα κομμουνιστική χώρα.Η Βενεζουέλα έχει "αστικό " σύστημα αλλά με έντονο κρατισμό. Η Ελλάδα είχε έντονο κρατισμό την δεκαετία του '80 με το όκιο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Δεκ 2020, 09:35

Χαοτικός έγραψε:
16 Δεκ 2020, 14:59


Αντίφαση. Τα φιλελεύθερα συστήματα ταυτίζονται με απολυταρχικά καθεστώτα. Άλλωστε αυτό ν τον απολυταρχισμό θέλουμε να ανατρέψουμε. Μη μπερδεύεσαι.

Αν είχαμε ελεγχόμενη οικονομία τώρα οι ταχυδρομικές θα είχαν προσλάβει κόσμο και θα περιμέναμε ένα μήνα ένα γαμώκουτο να στήσουμε το υπολογιστή μας
στο εκανα κοκκινο για να το βλεπεις καλυτερα. η ελευθερια με την απολυταρχια δεν ταυτιζονται. ειναι απολυτως αντιθετα.

αν ειχαμε ελεγχομενη οικονομια, δεν θα ειχαμε υπολογιστες...
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 35352
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 17 Δεκ 2020, 09:53

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:15
Λάος.
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:05
Πάντως ένα από αυτά τα τρία σενάρια μάλλον ισχύει και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,γιατί όλες υιοθετούν καπιταλιστικές λύσεις με εξαίρεση την Β.Κορέα
Οι ελεύθερες αγορές προϋπήρχαν του καπιταλισμού. Τώρα εντάχθηκαν επιτυχώς και στον σοσιαλισμό.
Ζντόινγκ που γράφεις και σε άλλο νήμα. :D Πάντως δεν είμαι νομιναλιστής.Εάν θες να ονομάσεις σύστημα με μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις σοσιαλιστικό εγώ τουλάχιστον δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5687
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 17 Δεκ 2020, 10:11

Ασέβαστος έγραψε:
17 Δεκ 2020, 09:35
Χαοτικός έγραψε:
16 Δεκ 2020, 14:59


Αντίφαση. Τα φιλελεύθερα συστήματα ταυτίζονται με απολυταρχικά καθεστώτα. Άλλωστε αυτό ν τον απολυταρχισμό θέλουμε να ανατρέψουμε. Μη μπερδεύεσαι.

Αν είχαμε ελεγχόμενη οικονομία τώρα οι ταχυδρομικές θα είχαν προσλάβει κόσμο και θα περιμέναμε ένα μήνα ένα γαμώκουτο να στήσουμε το υπολογιστή μας
στο εκανα κοκκινο για να το βλεπεις καλυτερα. η ελευθερια με την απολυταρχια δεν ταυτιζονται. ειναι απολυτως αντιθετα.

αν ειχαμε ελεγχομενη οικονομια, δεν θα ειχαμε υπολογιστες...
Το ελεύθερος στο φιλελεύθερος αφορά πολύ συγκεκριμένο είδος ελευθερίας, όχι την «καλύτερα μιας ώρας...»
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43853
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Δεκ 2020, 10:12

πατησιωτης έγραψε:
17 Δεκ 2020, 09:53
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:15
Λάος.
pylothess έγραψε:
16 Δεκ 2020, 20:05
Πάντως ένα από αυτά τα τρία σενάρια μάλλον ισχύει και στις πέντε εναπομείνασες κομμουνιστές χώρες σήμερα ,γιατί όλες υιοθετούν καπιταλιστικές λύσεις με εξαίρεση την Β.Κορέα
Οι ελεύθερες αγορές προϋπήρχαν του καπιταλισμού. Τώρα εντάχθηκαν επιτυχώς και στον σοσιαλισμό.
Ζντόινγκ που γράφεις και σε άλλο νήμα. :D Πάντως δεν είμαι νομιναλιστής.Εάν θες να ονομάσεις σύστημα με μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις σοσιαλιστικό εγώ τουλάχιστον δεν έχω κάποιο πρόβλημα.
Σοσιαλισμων των αγορών πατ είναι το σύστημα που υπάρχουν μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις, υπάρχουν και μεγάλες κρατικές επιχειρήσεις που εφαρμόζουν το σχεδιασμό της κυβέρνησης, χτυπάνε στα ίσια τις ιδιωτικές, και στις οποίες εσύ πουλάς τα λιμάνια σου και χαίρεσαι ότι τα ιδιωτικοποιησες. :P
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 17 Δεκ 2020, 10:46

Hector Buas έγραψε:
14 Δεκ 2020, 23:17
Fluffy έγραψε:
14 Δεκ 2020, 23:13
...
Φλούφη, όταν ξεκινήσεις την επανάσταση πάρε καλού-κακού και καμμία ζακέτα μαζί σου...

Περισσότεροι οι δημοσιογράφοι από τους διαδηλωτές

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 17 Δεκ 2020, 10:49

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Δεκ 2020, 16:48
Σαν αριστερός σοσιαλδημοκράτης ερωτώ ;
Γιατί με επαναστατική διαδικασία και όχι μέσω εκλογών , αφού τα καταφέρεις να πείσεις τις λαϊκές μάζες να σε ψηφίσουν ;
Κι' εγώ αριστερός σοσιαλδημοκράτης είμαι. Σύμφωνα με το υπάρχον πλαίσιο και στα όρια του εφικτού.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 17 Δεκ 2020, 10:49

gassim έγραψε:
15 Δεκ 2020, 01:42
Κεντροδεξιός Ψάλτης έγραψε:
15 Δεκ 2020, 01:12
Ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση για τα μέσα παραγωγής στην Ελλάδα και ποια ακριβώς είναι.Το βασικότερο δηλαδή.Βέβαια το ποιον θα σφάξετε το χετε λύσει
Στις χώρες που έχουν όντως παραγωγή και εργοστάσια δεν πρόκειται να ακούσεις τέτοιες παπαριές απο ενήλικες.


Εγώ έχω και μια άλλη απορία, τόσα χρόνια που οι κομμουνιστές ευαγγελίζονται την επανάσταση ξέρει κανένας να έχει γίνει καμιά απόπειρα απαλλοτρίωσης; Εχουν πάει σε κανένα εργοστάσιο να το καταλάβουν και να το λειτουργήσουν μόνοι τους; Ετσι δοκιμαστικά βρε παιδί μου, πριν την μεγάλη επανάσταση.
Οι ΧΑυγίτες πλάκωναν και κανέναν πακιστανό, δεν περίμεναν να ωριμάσουν οι συνθήκες και να ζυμωθούν οι μάζες για να φτιάξουν κατευθείαν στρατόπεδα συγκέντρωσης.
Υπάρχει αυτό,

https://www.viomecoop.com/

Μια φορά είχα δει έναν πωλητή τους στο Σύνταγμα σε έκθεση,κοιμώταν όρθιος και βαριότανε που ζούσε,δεν ξέρω όμως πως τα πάνε γενικά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών