Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6873
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2021, 13:11

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιαν 2021, 12:57
Και στο εξωτερικό σε παλαιότερα χρόνια μέχρι και επιθέσεις σε γυναίκες οι οποίες φορούσαν γούνα έχουν γίνει από οικολόγους
Αυτό ήταν πολύ παλιά, κυρίως στην Γαλλία, όπου με κόκκινο ανεξίτηλο σπρέυ, έβαφαν τις γούνες από φώκια των γυναικών.
Κατόπιν άρχισαν να βάφουν τα ίδια τα μικρά φωκάια με κόκκινο σπρέυ και δεν μπορούσαν οι κυνηγοί φώκιας να τα σκοτώσουν για να τα κάνουν γούνα.
Τελικά αυτή εκστρατεία, είχε σαν αποτέλεσμα και εκατομμύρια κόσμος να ευσιαθητοποιηθεί και τα κράτη να θεσπίσουν πολύ αυστηρότερους νόμους για το κυνήγι της φώκιας. Τα κράτη, εκτός του Κανaδά

Τώρα, αυτή η ανθρώπινη πρακτική βρίσκει σύμφωνους ανθρώπους, ώστε να μπορούν οι "κυρίες" να φορούν την γουνίτσα τους στα γκαλά που πηγαίνουν, δεν έχω να πω κάτι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 10 Ιαν 2021, 13:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6873
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2021, 13:13

georgebi έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:07
Πασχαλινά Σφυριά
https://athens.indymedia.org/post/1579186/

https://www.athens.indymedia.org/post/1597361/

Τα μεσάνυχτα του Σαββάτου της 21ης Οκτώβρη επιτεθήκαμε με σφυριά στο κρεοπωλείο «ο Γιάννης» στην οδό Καλλιδρομίου 51 στα Εξάρχεια, σπάζοντας την τζαμαρία του πτωματοπωλείου και προκαλώντας φθορές στο φορτηγό μεταφοράς (σκίσιμο λάστιχων και σπάσιμο τζαμιών).

Η πράξη μας αυτή είναι μία μικρή ανταπόδοση στη βία στην οποία συμμετέχει έμπρακτα κάθε κρεοπώλης. Ποσώς μας ενδιαφέρει αν ο ιδιοκτήτης είναι μικρός ή μεγάλος επιχειρηματίας ή αν "ζει από αυτό" εφόσον οι επιλογές του βασίζονται στην αντικειμενοποίηση και την εκμετάλλευση άλλων αισθανόμενων όντων.

Το ίδιο μίσος τρέφουμε και για όσους επιλέγουν να εργαστούν σε τέτοιους χώρους με τη γελοία δικαιολογία "δεν είχα άλλη επιλογή"
:o:o
Ε, είναι μαλάκες...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19428
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 10 Ιαν 2021, 13:14

Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:11
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιαν 2021, 12:57
Και στο εξωτερικό σε παλαιότερα χρόνια μέχρι και επιθέσεις σε γυναίκες οι οποίες φορούσαν γούνα έχουν γίνει από οικολόγους
Αυτό ήταν πολύ παλιά, κυρίως στην Γαλλία, όπου με κόκκινο ανεξίτηλο σπρέυ, έβαφαν τις γούνες από φώκια των γυναικών.
Κατόπιν άρχισαν να βάφουν τα ίδια τα μικρά φωκάια με κόκκινο σπρέυ και δεν μπορούσαν οι κυνηγοί φώκιας να τα σκοτώσουν για να τα κάνουν γούνα.
Τελικά αυτή εκστρατεία, είχε σαν αποτέλεσμα και εκατομμύρια κόσμος να ευσιαθητοποιηθεί και τα κράτη να θεσπίσουν πολύ αυστηρότερους νόμους για το κυνήγι της φώκιας. Τα κράτη, εκτός του Κανaδά

Τώρα, αυτή η ανθρώπινη πρακτική σε βρίσκει σύμφωνο, ώστε να μπορούν οι "κυρίες" να φορούν την γουνίτσα τους στα γκαλά που πηγαίνουν, δεν έχω να πω κάτι.
Ας συμφωνήσω στους πολύ αυστηρότερους νόμους για το κυνήγι της φώκιας
Επίσης δεν γνωρίζω το εάν τα δερματικά ρούχα και άλλα είδη από δέρμα μπορούν να αντικατασταθούν από άλλες ουσίες που δεν απαιτούν σφαγή ζώων (δεν γνωρίζω και το τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στην οικονομία των χωρών που ζουν από το κυνήγι της φώκιας και με την παρασκευή γούνας )

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6873
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2021, 13:14

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:11
Έχω απαντήσει ήδη
Το διόρθωσα,,,

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19428
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 10 Ιαν 2021, 13:16

Καλώς κακώς οι άνθρωποι είμαστε παμφάγα ζώα
Και πρέπει να τρώμε και κρέας η ζωικά είδη πχ γάλα για την διατροφή μας
Και ασφαλώς θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τα ζώα για αυτό
Άλλο πράγμα αυτό και άλλο πράγμα η ανεξέλεγκτη σφαγή , ο βασανισμός των ζώων

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 10 Ιαν 2021, 13:18

Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:11
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιαν 2021, 12:57
Και στο εξωτερικό σε παλαιότερα χρόνια μέχρι και επιθέσεις σε γυναίκες οι οποίες φορούσαν γούνα έχουν γίνει από οικολόγους
Αυτό ήταν πολύ παλιά, κυρίως στην Γαλλία, όπου με κόκκινο ανεξίτηλο σπρέυ, έβαφαν τις γούνες από φώκια των γυναικών.
Κατόπιν άρχισαν να βάφουν τα ίδια τα μικρά φωκάια με κόκκινο σπρέυ και δεν μπορούσαν οι κυνηγοί φώκιας να τα σκοτώσουν για να τα κάνουν γούνα.
Τελικά αυτή εκστρατεία, είχε σαν αποτέλεσμα και εκατομμύρια κόσμος να ευσιαθητοποιηθεί και τα κράτη να θεσπίσουν πολύ αυστηρότερους νόμους για το κυνήγι της φώκιας. Τα κράτη, εκτός του Κανaδά

Τώρα, αυτή η ανθρώπινη πρακτική σε βρίσκει σύμφωνο, ώστε να μπορούν οι "κυρίες" να φορούν την γουνίτσα τους στα γκαλά που πηγαίνουν, δεν έχω να πω κάτι.
Οι φώκιες ειναι σε υπερπληθυσμό ,δεν κινδυνεύει το ειδος και ο έλεγχος ταω αριθμών τους ειναι απαραίτητος .
Με την ευκαρία το λίπος φώκιας που διακινείται νομιμα είναι ιδανικό για συντήρηση δερμάτινων ειδών.
Θα το βρε'ιτε σε καταστήματα στο κέντρο της Αθήνας.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27644
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 10 Ιαν 2021, 13:22

Πάντως τόσα χρόνια που πάω για κυνήγι δεν έχω πετύχει κάναν οικολόγο να μου κάνει τσαμπουκά. Ούτε εδώ ούτε στην Αμερική.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6873
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2021, 13:28

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:14
Ας συμφωνήσω στους πολύ αυστηρότερους νόμους για το κυνήγι της φώκιας
Επίσης δεν γνωρίζω το εάν τα δερματικά ρούχα και άλλα είδη από δέρμα μπορούν να αντικατασταθούν από άλλες ουσίες που δεν απαιτούν σφαγή ζώων (δεν γνωρίζω και το τι επιπτώσεις θα έχει αυτό στην οικονομία των χωρών που ζουν από το κυνήγι της φώκιας και με την παρασκευή γούνας )
Δεν μιλάμε για απομιμήσεις δέρματος (δερματίνη), αλλά για πραγματικό δέρμα ζώων.
Το οποίο προέρχεται από τα ζώα που εκτρέφουμε για ανθρώπινη τροφή. Μοσχάρια, πρόβατα, γίδια και άλλα.
Το δέρμα τους γίνεται πολύ καλής ποιότητας δερμάτινο ρούχο.
Επίσης, μεγάλη παραγωγή γούνας γίνεται και από τα μινκ που εκτρέφονται για αυτόν ακριβώς τον λόγο.
Δεν υπάρχει καν ερώτημα για την οικονομία του Καναδά!
Επίσης, κατασκευάζονται συνθετικές γούνες, οι λεγόμενες "οικολογικές", σε ικανοποιητικό αριθμό και ποιότητα.
Και έτσι, πάρα πολλές χώρες, προχωρούν σταδιακά στν απαγόρευση εκτροφής ζώων αποκλειστικά για την γούνα τους.

Αντιθέτως, οι κυράτσες όλου του κόσμου, θεωρούν υποχρέωσή τους να φορέσουν γούνα από άγριο ζώο.
Άσπρη αλεπού, φώκια κ.λπ. διότι είναι ένδειξη πλούτου, ευμάρειας και γκλαμουριάς.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 10 Ιαν 2021, 13:33

στηριζουμε σαμποταζ κυνηγιου
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2548
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 10 Ιαν 2021, 13:36

Μάλλον μερικοί ξέχασαν το τσιμέντωμα των διχτυών των ψαράδων στο Πόρτο Ράφτη κατηγορώντας τους ψαράδες για ....δολοφονία των ψαριών. Εντελώς κατεστραμένοι εγκέφαλοι..

https://athens.indymedia.org/post/1607940/

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Ιαν 2021, 13:38

Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2021, 12:32
Yochanan έγραψε:
10 Ιαν 2021, 12:21
δεν ειπα οτι εισαι εσυ αριστερος, εσυ ειμαι σιγουρος οτι εισαι αλλου ειδους βλακας. πες τωρα, καταλαβες ποιον ακριβως νομο παρεβησαν τα αριστερα σκουπιδια που επιτεθηκαν στον γεροντα?
Και εγώ απάντησα με βάση πως αν δεν ήταν κυνηγετική περίοδος δεν υπήρχε θέμα νόμου.
Θες να πεις τι εννοούσες εδω ηλιθιε φιλε μου?
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6873
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 10 Ιαν 2021, 13:41

George_V έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:22
Πάντως τόσα χρόνια που πάω για κυνήγι δεν έχω πετύχει κάναν οικολόγο να μου κάνει τσαμπουκά. Ούτε εδώ ούτε στην Αμερική.
Είπαμε, ένας σωστός οικολόγος, το πολύ πολύ να σου κάνει μια παρατήρηση του στυλ "ρε φίλε γιατί τα σκοτώνεις τα φουκαριάρικα, αφού μπορείς να αγοράσεις και να φας;"
Τσαμπουκά δεν θα σου κάνει, διότι γνωρίζει πως κυνηγάς νόμιμα σε κυνηγετική περίοδο.
Τώρα, αν έχεις παρανομήσει παρ' όλο που κυνηγάς νόμιμα, δηλαδή έχεις σκοτώσει 5 φασιανούς αντί για έναν που επιτρέπεται, εγώ προσωπικά θα καλούσα την αστυνομία. Δεν μπορώ να ξέρω τι θα κάνει ο άλλος.

Τέσπα...δεν έφερες πηγή για την απελευθέρωση λύκων στην Μεσσηνία...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21679
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 10 Ιαν 2021, 13:44

Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2021, 12:55
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
10 Ιαν 2021, 12:49
Έχουν γίνει επιθέσεις από αναρχικές συλλογικότητες σε κρεοπωλεία και σφαγεία από τους λεγόμενους αντισιπιστες
Δεν το γνωρίζω αυτό.
Αν έχουν γίνει, πέραν του ότι είναι παράνομες και πρέπει να διωχθούν, δεν αντιπροσωπεύουν την άποψη-στάση ζωής των πραγματικών οικολόγων, φιλόζωων κ.λπ.
Κανείς δεν μπορεί να κατηγορήσει έναν άνθρωπο επειδή τρώει κρέας, πόσω μάλλον να το απαγορεύσει.
https://www.iefimerida.gr/ellada/epithe ... a-exarheia
https://www.enikos.gr/society/617779/an ... ypseli-me-
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Ζητήσαμε απ' τον κυνηγό,στη βόρεια Εύβοια, να σταματήσει και να αποχωρήσει,μας συνέλαβαν και τώρα μας δικάζουν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 10 Ιαν 2021, 13:50

Λοξίας έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:41
George_V έγραψε:
10 Ιαν 2021, 13:22
Πάντως τόσα χρόνια που πάω για κυνήγι δεν έχω πετύχει κάναν οικολόγο να μου κάνει τσαμπουκά. Ούτε εδώ ούτε στην Αμερική.
Είπαμε, ένας σωστός οικολόγος, το πολύ πολύ να σου κάνει μια παρατήρηση του στυλ "ρε φίλε γιατί τα σκοτώνεις τα φουκαριάρικα, αφού μπορείς να αγοράσεις και να φας;"
Τσαμπουκά δεν θα σου κάνει, διότι γνωρίζει πως κυνηγάς νόμιμα σε κυνηγετική περίοδο.
Τώρα, αν έχεις παρανομήσει παρ' όλο που κυνηγάς νόμιμα, δηλαδή έχεις σκοτώσει 5 φασιανούς αντί για έναν που επιτρέπεται, εγώ προσωπικά θα καλούσα την αστυνομία. Δεν μπορώ να ξέρω τι θα κάνει ο άλλος.

Τέσπα...δεν έφερες πηγή για την απελευθέρωση λύκων στην Μεσσηνία...
Ενας σωστος οικολογος φερνει 20 φιλους του με καμερες και 15.000 σαμπσκραιμπερς ο καθενας την μερα εναρξης του κυνηγιου και σταματανε το κυνηγι, χωρις βια αλλα με πιεση. Δεν υπαρχει νομος που απαγορευει πχ να κανεις θορυβο για να τρομαζουν τα ζωα. Εαν καποιος εχει δικαιωμα να σκοτωνει ζωα, τοτε καποιος αλλος εχει δικαιωμα να τα προστατευει.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών