Φωτογραφίες μας

Φωτογραφία, ζωγραφική, γλυπτική, ψηφιδωτά, κ.ά.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2021, 10:03



Εγώ πάντως που έχω 2 μεγάλα ανοίγματα με τζάμι, το ένα 3 μέτρα και το άλλο 4 χωρίς στόρια - παντζούρια και τα 2, λέω πως οι χώροι στους οποίους βρίσκονται είναι πιο κρύοι και ειδικά το ένα, μόνο μπελάς είναι.

Αυτά.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2021, 10:15

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Φεβ 2021, 09:53
hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2021, 09:44
Δεν ξέρω συγκεκριμένα για την Πολωνία αλλά αυτό που λέω είναι γενικός κανόνας. Είναι ο λόγος που στον Νότο εκτός από κουρτίνες έχουμε και στόρια και παντζούρια.
Μα δεν είναι μόνο η Πολωνία. Ρωσία, Λευκορωσία, Γερμανία. Διάλεξε και πάρε από βόρειες και υπερβόρειες χώρες. Πουθενά δεν συμβαίνει αυτό. Η Ολλανδοί είναι εξαίρεση. Το φαινόμενο έχει μελετηθεί. Δεν γνωρίζουν με σιγουριά που οφείλεται. Καλβινισμός (δεν έχω τίποτα να κρύψω, φερεγγυότητα (παλιά οι Ολλανδοί έδειχναν τι είχαν στο σπίτι τους για να τους εμπιστεύονται οι εμπόροι), ανοιχτή κουλτούρα, ακόμα και το "δες τι έχω".
Αν δεν κάνω λάθος σπούδασες στην Αγγλία. Πόσα σπίτια είδες με τέτοια χαρακτηριστικά;
Πάμπολλα σπίτια δεν έχουν καθόλου κουρτίνες και αυτά που έχουν σπάνια τα βλέπεις κλειστά. Επιφυλάσσομαι για τον Βορρά. Οι Άγγλοι έχουν πολύ βαριές κουρτίνες, δεν υπάρχει το στυλ που κυκλοφορεί αλλού, που η κουρτίνα σου επιτρέπει να βλέπεις έξω. Οι αγγλικές κουρτίνες είναι σαν χαλιά στα παράθυρα, γι' αυτό και δεν τις πολυχρησιμοποιούν. Είναι περισσότερο διακοσμητικές.

Για τις χώρες του πρώην κόκκινου μπλοκ δεν ξέρω καθόλου αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση να παίζει ρόλο ο κομμουνισμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2021, 10:19

Gherschaagk έγραψε:
01 Φεβ 2021, 10:03

Εγώ πάντως που έχω 2 μεγάλα ανοίγματα με τζάμι, το ένα 3 μέτρα και το άλλο 4 χωρίς στόρια - παντζούρια και τα 2, λέω πως οι χώροι στους οποίους βρίσκονται είναι πιο κρύοι και ειδικά το ένα, μόνο μπελάς είναι.

Αυτά.
Προφανώς. Αποτελούν θερμογέφυρες. Γι' αυτό σε κάτι βόρειες χώρες καίνε πολλαπλάσια ενέργεια κατά κεφαλή. Κρίνουν ως σημαντικότερο να μπαίνει φως. Εννοείται ότι δεν ήταν πάντα έτσι. Πριν την βιομηχανική επανάσταση δεν ήταν τόσο άπλες με τα παράθυρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2021, 10:28

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2021, 10:19
Gherschaagk έγραψε:
01 Φεβ 2021, 10:03

Εγώ πάντως που έχω 2 μεγάλα ανοίγματα με τζάμι, το ένα 3 μέτρα και το άλλο 4 χωρίς στόρια - παντζούρια και τα 2, λέω πως οι χώροι στους οποίους βρίσκονται είναι πιο κρύοι και ειδικά το ένα, μόνο μπελάς είναι.

Αυτά.
Προφανώς. Αποτελούν θερμογέφυρες. Γι' αυτό σε κάτι βόρειες χώρες καίνε πολλαπλάσια ενέργεια κατά κεφαλή. Κρίνουν ως σημαντικότερο να μπαίνει φως. Εννοείται ότι δεν ήταν πάντα έτσι. Πριν την βιομηχανική επανάσταση δεν ήταν τόσο άπλες με τα παράθυρα.
Στο βιντεάκι που έβαλα είναι asthetically pleasing αυτό που βλέπεις, αλλά από πρακτική άποψη είναι σκέτο μανίκι. Δλδ τόσο τζαμί να πρέπει να το κρατάς καθαρό και να είσαι σίγουρος πως δεν θα παίξει κανένας άρρωστος σκοποβολή είναι για γερά νεύρα. Αλλά δεν έχει κόσμο τριγύρω και δεν ξέρεις αν έχει στόρια που κατεβαίνουν όταν οι ιδιοκτήτες δεν είναι εκεί.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 41205
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2021, 10:37

Του αδερφού μου το σπίτι είναι έτσι. Αυτός έχει στόρια, όχι κουρτίνες. Αλλά δεν έχει τριγύρω κάτι, είναι στον 5ο όροφο και δεν έχει άλλες ψηλές οικοδομές που να βλέπουν εκεί σε μεγάλη απόσταση. Αυτήν την φωτογραφία την τράβηξα απ' το μπαλκόνι του.

Το μειονέκτημα που έχει είναι ότι χάνει πολλή θερμότητα τον χειμώνα και τραβάει απίστευτη ζέστη το καλοκαίρι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2021, 10:49

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2021, 10:37
Του αδερφού μου το σπίτι είναι έτσι. Αυτός έχει στόρια, όχι κουρτίνες. Αλλά δεν έχει τριγύρω κάτι, είναι στον 5ο όροφο και δεν έχει άλλες ψηλές οικοδομές που να βλέπουν εκεί σε μεγάλη απόσταση. Αυτήν την φωτογραφία την τράβηξα απ' το μπαλκόνι του.

Το μειονέκτημα που έχει είναι ότι χάνει πολλή θερμότητα τον χειμώνα και τραβάει απίστευτη ζέστη το καλοκαίρι.
Αυτό λέμε. Είδικα το καλοκαίρι με τη θερμοκρασία κοντά στους 35 βαθμούς, στην Ελλάδα το τζαμί είναι παράνοια. Όπως και τους χειμώνες στη Νορβηγία. Κι ας είναι και διπλό, κι ας είναι και τριπλό, δεν γίνεται τίποτα. Ακόμη χειρότερα τα υαλότουβλα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9858
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Φεβ 2021, 12:31

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2021, 10:15
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Φεβ 2021, 09:53
hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2021, 09:44
Δεν ξέρω συγκεκριμένα για την Πολωνία αλλά αυτό που λέω είναι γενικός κανόνας. Είναι ο λόγος που στον Νότο εκτός από κουρτίνες έχουμε και στόρια και παντζούρια.
Μα δεν είναι μόνο η Πολωνία. Ρωσία, Λευκορωσία, Γερμανία. Διάλεξε και πάρε από βόρειες και υπερβόρειες χώρες. Πουθενά δεν συμβαίνει αυτό. Η Ολλανδοί είναι εξαίρεση. Το φαινόμενο έχει μελετηθεί. Δεν γνωρίζουν με σιγουριά που οφείλεται. Καλβινισμός (δεν έχω τίποτα να κρύψω, φερεγγυότητα (παλιά οι Ολλανδοί έδειχναν τι είχαν στο σπίτι τους για να τους εμπιστεύονται οι εμπόροι), ανοιχτή κουλτούρα, ακόμα και το "δες τι έχω".
Αν δεν κάνω λάθος σπούδασες στην Αγγλία. Πόσα σπίτια είδες με τέτοια χαρακτηριστικά;
Πάμπολλα σπίτια δεν έχουν καθόλου κουρτίνες και αυτά που έχουν σπάνια τα βλέπεις κλειστά. Επιφυλάσσομαι για τον Βορρά. Οι Άγγλοι έχουν πολύ βαριές κουρτίνες, δεν υπάρχει το στυλ που κυκλοφορεί αλλού, που η κουρτίνα σου επιτρέπει να βλέπεις έξω. Οι αγγλικές κουρτίνες είναι σαν χαλιά στα παράθυρα, γι' αυτό και δεν τις πολυχρησιμοποιούν. Είναι περισσότερο διακοσμητικές.

Για τις χώρες του πρώην κόκκινου μπλοκ δεν ξέρω καθόλου αλλά δεν θα μου έκανε εντύπωση να παίζει ρόλο ο κομμουνισμός.
Έχω πάει μόνο τουρίστας στην Αγγλία μα πουθενά δεν είδα ότι είδα στην Ολλανδία που επισκέπτομαι συχνά. Έχω ξαδέλφη που ζει στο Ρότερνταμ. Όταν την ρώτησα γιατί το κάνουν αυτό οι Ολλανδοί μου απάντησε ότι δεν ξέρει. Πρόσφατα μετακόμισε η ίδια σε ένα πανέμορφο σπίτι μπροστά στον Άμστελ. Μάντεψε. Τεράστια τζάμια χωρίς κουρτίνες.


Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Φεβ 2021, 16:43

ST48410 έγραψε:
30 Ιαν 2021, 22:30
Πάντως δε το 'χουν πολύ με τις κουρτίνες απ' ότι βλέπω. Όλα στη φόρα.
ναι και είναι τέλεια τα ακούρτινα παράθυρα

τις μισώ
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8810
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 01 Φεβ 2021, 16:45

βας ιστ ντας
nothing but heart

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 01 Φεβ 2021, 18:28

νύχτα έγραψε:
01 Φεβ 2021, 16:45
βας ιστ ντας
Ein Fraktal :).
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 01 Φεβ 2021, 18:42

Von Mackensen έγραψε:
01 Φεβ 2021, 12:39
Εικόνα
Παρά πολύ ωραία!
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Von Mackensen

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 01 Φεβ 2021, 19:10

Naida έγραψε:
01 Φεβ 2021, 18:42
Von Mackensen έγραψε:
01 Φεβ 2021, 12:39
Εικόνα
Παρά πολύ ωραία!
Είχε πολύ ωραία χρώματα προχτές ο ουρανός. Τράβηξα με το κινητό και δεν έβαλα επιλογή hdr και άλλα τέτοια του σατανά που κάνουν τα χρώματα να δείχνουν υπερκορεσμενα(και κάπως ψεύτικα).

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Φεβ 2021, 08:26

Εικόνα
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

- Casper -

Re: Φωτογραφίες μας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 02 Φεβ 2021, 09:00

Naida έγραψε:
02 Φεβ 2021, 08:26
Εικόνα
!!!! :hebit:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Eικαστικές τέχνες”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών