Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33285
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 31 Μαρ 2021, 10:51

Otto Weininger έγραψε:
30 Μαρ 2021, 20:46


Δεν το κατάλαβαν το λάθος τους. Μαλακιες λένε. Πι μισοί στην Επιτροπή βρίζουν αλλά ας όψεται η οικονομία.
αναλογα τι εννουμε οταν λεμε εναρξη δραστηριοτητων.

να φανταστω οτι δε λεμε να ανοιξουν τα σκυλαδικα.

αν μιλαμε ομως για δραστηριοτητες στη φυσηκαι σε εξωτερικους χωρους, που γινονται κατα μονας, το βλεπω λογικο να μειωνουν τη μεταδοση.

δηλαδη αυτος που θα παει για εντουρο, κυνηγι, ποδηλατο βουνου, καγιακ, κανυονινκ, παραπεντε, καιτσερφ, ψαρεμα, σκι, sup, jetski,birdwatching, ορειβασια, αναριχηση,για πικνικ στο δασος, και λοιπα, θα ειναι ενας λιγοτερος σε πλατειες η παρανομα παρτι και καφενεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 31 Μαρ 2021, 10:54

foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:46

Το 100% όσων ξέρω να αρρώστησαν ήταν από εργασιακό χώρο, από σχολείο του παιδιού τους (με τεράστια διαφορά αυτά τα πρώτα δύο), από οικογενειακά τραπέζια ή άλλες ιδιωτικές εκδηλώσεις και από παράνομα μαγαζιά.
Ισχύει, όσους ξέρω προσωπικά, κυρίως από δουλειά, κι εγώ στη δουλειά το κόλλησα, αλλά αυτός που μας το έφερε είχε μουσαφίρη στο σπίτι του φορέα. Το ότι οι δεξιοί βγάζουν σπυριά με τις διαδηλώσεις και ψοφάν να τις κηρύττουν παράνομες ίσως παίζει ρόλο. Την ίδια στιγμή ο αρχηγός του βλαχιστάν τους κάνει τσιμπούσια και η ανιψιά του κάνει γυφτιστάν Τσικνοπέμπτη. Θέλουν να κάνουν τους Ευρωπαίους αλλά είναι βλαχοκαράμπαμπες, διότι μόνο τέτοιοι έχουν μητσοτακιστάν.
Ordem e Progresso.

άγνωστος γνωστός
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 00:33

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από άγνωστος γνωστός » 31 Μαρ 2021, 10:58

Cavaliere έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:54
foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:46

Το 100% όσων ξέρω να αρρώστησαν ήταν από εργασιακό χώρο, από σχολείο του παιδιού τους (με τεράστια διαφορά αυτά τα πρώτα δύο), από οικογενειακά τραπέζια ή άλλες ιδιωτικές εκδηλώσεις και από παράνομα μαγαζιά.
Ισχύει, όσους ξέρω προσωπικά, κυρίως από δουλειά, κι εγώ στη δουλειά το κόλλησα, αλλά αυτός που μας το έφερε είχε μουσαφίρη στο σπίτι του φορέα. Το ότι οι δεξιοί βγάζουν σπυριά με τις διαδηλώσεις και ψοφάν να τις κηρύττουν παράνομες ίσως παίζει ρόλο. Την ίδια στιγμή ο αρχηγός του βλαχιστάν τους κάνει τσιμπούσια και η ανιψιά του κάνει γυφτιστάν Τσικνοπέμπτη. Θέλουν να κάνουν τους Ευρωπαίους αλλά είναι βλαχοκαράμπαμπες, διότι μόνο τέτοιοι έχουν μητσοτακιστάν.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9665
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 31 Μαρ 2021, 11:00

Η μετάδοση του ιού γίνεται κατά 90% με την παραμονή σε κλειστό χώρο οχι καλά αεριζόμενο με κάποιον φορέα πάνω από δέκα πέντε λεπτά σε συνδυασμό με την μη τήρηση των αποστάσεων ή τη μη σωστή χρήση μάσκας. Στις διαδηλώσεις σε ανοιχτό χώρο δύσκολα μεταδίδεται ο ιος. Ολοι μας έχουμε γνωστούς που κόλλησαν και οι περισσότεροι το κόλλησαν σε χώρους εργασίας ή από τα παιδιά τους στο σχολείο. Και οι μεγαλύτερες ηλικίες σε εκκλησίες ή από τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους που το κόλλησαν σε χώρους εργασίας και σχολεία. Τώρα η κυβέρνηση της αχρηστείας αυτό που πάντα προσπαθεί να κάνει είναι να επιρρίψει τις ευθύνες σε άλλους. Και πόσο πιο βολικό να το κάνει στους κακούς τους αριστερούς που διαδηλώνουν για να συσπειρώσει και τα δεξιά και ακροδεξιά πρόβατα. Βέβαια ο Χρυσοχοίδης και η Γκάγκα σε δηλώσεις τους πριν κάποιους μήνες έλεγαν οτι δεν κολλάει στις διαδηλώσεις. Τώρα τα κυβερνητικά μμε σε έναν τραγέλαφο μας λένε αφενός οτι η κυβέρνηση θέλει να ανοίξει εξωτερικές δραστηριότητες που δεν κολλάς εύκολα και από την άλλη θέλουν να μας περάσουν οτι έφταιξαν οι διαδηλώσεις σε εξωτερικό χώρο για την αύξηση των κρουσμάτων. Απευθύνονται φυσικά σε ηλίθιους.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μαρ 2021, 11:01

α και ένας (αυτός που βγήκε θετικός αφού έκανε αργιλέ με τη μαλακισμένη ξαδέρφη μου) είχε έρθει με αεροπλάνο 24 ώρες πριν. Είχε και αρνητικό τεστ ΠΡΙΝ μπει στο αεροπλάνο, που ενισχύει την πιθανότητα να το κόλλησε εκεί μέσα (αν και βέβαια δε μπορούμε να ξέρουμε δεδομένου ότι μιλάμε για μαλάκα με τη συνήθεια να ρουφάει αέρια από το εσωτερικό των πνευμόνων άλλων ανθρώπων εν μέσω πανδημίας του αναπνευστικού).

Γενικά το ότι έχουμε πείσει τον εαυτό μας ότι δεν κολλάει στα αεροπλάνα και έχει σταματήσει κάθε συζήτηση για αυτό, είναι κατάθεση ισχύος από τα μεγάλα συμφέροντα. Συγκριτικά οι δαπίτες με τα γραφεία και τα λεωφορεία και τα all inclusive είναι εντελώς γατάκια.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 31 Μαρ 2021, 11:03

Παρτε στον κοζμακη απο ενα λεωφορείο να κυκλοφορει ρε σεις
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 31 Μαρ 2021, 11:04

Cavaliere έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:54
foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:46

Το 100% όσων ξέρω να αρρώστησαν ήταν από εργασιακό χώρο, από σχολείο του παιδιού τους (με τεράστια διαφορά αυτά τα πρώτα δύο), από οικογενειακά τραπέζια ή άλλες ιδιωτικές εκδηλώσεις και από παράνομα μαγαζιά.
Ισχύει, όσους ξέρω προσωπικά, κυρίως από δουλειά, κι εγώ στη δουλειά το κόλλησα, αλλά αυτός που μας το έφερε είχε μουσαφίρη στο σπίτι του φορέα. Το ότι οι δεξιοί βγάζουν σπυριά με τις διαδηλώσεις και ψοφάν να τις κηρύττουν παράνομες ίσως παίζει ρόλο. Την ίδια στιγμή ο αρχηγός του βλαχιστάν τους κάνει τσιμπούσια και η ανιψιά του κάνει γυφτιστάν Τσικνοπέμπτη. Θέλουν να κάνουν τους Ευρωπαίους αλλά είναι βλαχοκαράμπαμπες, διότι μόνο τέτοιοι έχουν μητσοτακιστάν.
Εικόνα
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/N ... cationFile

Στον ιδιωτικό τους χρόνο κολλάνε οι περισσότεροι. Kαι στην δουλειά κολλάνε αρκετοί, αλλά πολύ λιγότεροι συγκριτικά.

Τα δε μμμ, παίζουν ελάχιστο ρόλο (υποθέτω φοράνε όλοι μάσκες και δεν τις πηγουνιάζουν).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκρατικός την 31 Μαρ 2021, 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 31 Μαρ 2021, 11:04

Arisvilla έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:00
Βέβαια ο Χρυσοχοίδης και η Γκάγκα σε δηλώσεις τους πριν κάποιους μήνες έλεγαν οτι δεν κολλάει στις διαδηλώσεις. Τώρα τα κυβερνητικά μμε σε έναν τραγέλαφο μας λένε αφενός οτι η κυβέρνηση θέλει να ανοίξει εξωτερικές δραστηριότητες που δεν κολλάς εύκολα και από την άλλη θέλουν να μας περάσουν οτι έφταιξαν οι διαδηλώσεις σε εξωτερικό χώρο για την αύξηση των κρουσμάτων. Απευθύνονται φυσικά σε ηλίθιους.
Ο Χρυσοχοΐδης όταν μιλάει φαίνεται σα να έχει πάρει την κόκα του Tony Montana.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24779
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 31 Μαρ 2021, 11:05

Ασέβαστος έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:51
Otto Weininger έγραψε:
30 Μαρ 2021, 20:46


Δεν το κατάλαβαν το λάθος τους. Μαλακιες λένε. Πι μισοί στην Επιτροπή βρίζουν αλλά ας όψεται η οικονομία.
αναλογα τι εννουμε οταν λεμε εναρξη δραστηριοτητων.

να φανταστω οτι δε λεμε να ανοιξουν τα σκυλαδικα.

αν μιλαμε ομως για δραστηριοτητες στη φυσηκαι σε εξωτερικους χωρους, που γινονται κατα μονας, το βλεπω λογικο να μειωνουν τη μεταδοση.

δηλαδη αυτος που θα παει για εντουρο, κυνηγι, ποδηλατο βουνου, καγιακ, κανυονινκ, παραπεντε, καιτσερφ, ψαρεμα, σκι, sup, jetski,birdwatching, ορειβασια, αναριχηση,για πικνικ στο δασος, και λοιπα, θα ειναι ενας λιγοτερος σε πλατειες η παρανομα παρτι και καφενεια.
Κι εγώ νομίζω ότι γι' αυτό αράζουν οχτώ ώρες με το φρέντο καπουτσίνο στην πλατεία ή κλείνονται στον καφενέ και κοπανάνε τσίπουρα παίζοντας μπαρμπούτι. Επειδή δε μπορούν να περπατήσουν 20 χιλιόμετρα και να κάνουν birdwatching, όπως κάθε κανονικό απόγευμα.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 31 Μαρ 2021, 11:07

Ενδιαφέρον παρουσιάζει ότι πολλοί κολλάνε απο νοσηλείες σε νοσοκομείο και επισκέψεις σε κλινικές και ιδιωτικά ιατρεία (σχεδόν όσοι και στους εργασιακούς χώρους).
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 31 Μαρ 2021, 11:07

foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:05


Κι εγώ νομίζω ότι γι' αυτό αράζουν οχτώ ώρες με το φρέντο καπουτσίνο στην πλατεία ή κλείνονται στον καφενέ και κοπανάνε τσίπουρα παίζοντας μπαρμπούτι. Επειδή δε μπορούν να περπατήσουν 20 χιλιόμετρα και να κάνουν birdwatching, όπως κάθε κανονικό απόγευμα.
:lol:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9665
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 31 Μαρ 2021, 11:10

Δημοκρατικός έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:04
Cavaliere έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:54
foscilis έγραψε:
31 Μαρ 2021, 10:46

Το 100% όσων ξέρω να αρρώστησαν ήταν από εργασιακό χώρο, από σχολείο του παιδιού τους (με τεράστια διαφορά αυτά τα πρώτα δύο), από οικογενειακά τραπέζια ή άλλες ιδιωτικές εκδηλώσεις και από παράνομα μαγαζιά.
Ισχύει, όσους ξέρω προσωπικά, κυρίως από δουλειά, κι εγώ στη δουλειά το κόλλησα, αλλά αυτός που μας το έφερε είχε μουσαφίρη στο σπίτι του φορέα. Το ότι οι δεξιοί βγάζουν σπυριά με τις διαδηλώσεις και ψοφάν να τις κηρύττουν παράνομες ίσως παίζει ρόλο. Την ίδια στιγμή ο αρχηγός του βλαχιστάν τους κάνει τσιμπούσια και η ανιψιά του κάνει γυφτιστάν Τσικνοπέμπτη. Θέλουν να κάνουν τους Ευρωπαίους αλλά είναι βλαχοκαράμπαμπες, διότι μόνο τέτοιοι έχουν μητσοτακιστάν.
Εικόνα
https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/N ... cationFile

Στον ιδιωτικό τους χρόνο κολλάνε οι περισσότεροι. Kαι στην δουλειά κολλάνε αρκετοί, αλλά πολύ λιγότεροι συγκριτικά.

Τα δε μμμ, παίζουν ελάχιστο ρόλο (υποθέτω φοράνε όλοι μάσκες και δεν τις πηγουνιάζουν).
Δεν υπάρχει αυτό που λες. Εγώ έχω 2 φίλους που συνέχεια εδώ και μήνες όλη την ώρα είναι έξω με τον καφέ στο χέρι και κόβουν βόλτες. Συναντούν φυσικά και πολλά άλλα άτομα. Κανένας τους δεν έχει κολλήσει επειδή οι συναντήσεις γίνονται σε εξωτερικό χώρο. Αν πήγαιναν σε σπίτια μέσα θα άλλαζε το θέμα. Οι περισσότεροι κολλούν στις δουλειές τους ειδικά σε γραφεία, υπηρεσίες, εργοστάσια βιοτεχνίες που είναι πολλά άτομα μαζί δεν αερίζεται καλά ο χώρος και οι περισσότεροι δεν φορούν και συνέχεια τις μάσκες τους.

Moser
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 19 Μαρ 2021, 10:07

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Moser » 31 Μαρ 2021, 11:11

Το καλοκαίρι δεν με ανησυχει τόσο. Το θέμα είναι τι θα γίνει απο Οκτώβριο και μετα? θα μας ξανακλεισουν?

nowhere
Δημοσιεύσεις: 15278
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 31 Μαρ 2021, 11:13

lafkiotis έγραψε:
31 Μαρ 2021, 11:03
Παρτε στον κοζμακη απο ενα λεωφορείο να κυκλοφορει ρε σεις
ωπ :sal9:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21492
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Αποτύχατε κύριοι: 4.340 νέα κρούσματα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 31 Μαρ 2021, 11:15

Το αστείο είναι ότι ο καθένας μπορεί να πάρει το αεροπλάνο να πάει για δουλειά ή για διακοπές στο Ντουμπάι, την Αίγυπτο, τη Βουλγαρία ή τη Χιλή που πήγα εγώ, κανείς δεν του λέει τίποτε στο αεροδρόμιο και κατά την επιστροφή τους η καραντίνα είναι εθελοντική... :g030:

Έπειτα, στα νησία, που θεωρητικά αποτελούν φυσική καραντίνα από μόνα τους, όποιος θέλει πάει, όποτε θέλει. Στην αρχή που υπήρχε μικρή διασπορά, και φυσικα αρκετή υπομονή έπιανες αυτόν που ταξίδεψε και τον έκλεινες δύο εβδομάδες σπίτι του. Τώρα, παίρνεις ένα χαρτί γιατρού ή ελεύθερου επαγγελματία και κανονικά μπορείς να διακοπάρεις σε όλα τα νησία και τα βουνά με την ησυχία σου.

Γιατί, πώς να το κάνουμε; Ο ασθενής μηδέν που διέσπειρε τον κορονοϊό στη Μαλεσίνα, τη Μύκονο ή και το Άγιο Όρος, πήγε από μεγάλο αστικό κέντρο με κάποιο χαρτί, ή και χωρίς...

Συζητάμε για την Αττική αλλά δεν αναρωτιώμαστε πώς ο ιός βρέθηκε σε απομονωμένα μέρη. Συζητάμε το νομότυπο της μετακίνησης, όχι το ουσιαστικό...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών