Επιστροφη στο Χωριο

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3720
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 26 Απρ 2021, 11:34

Ντρές έγραψε:
25 Απρ 2021, 21:14
Εδώ και καιρο προσπαθώ να ψήσω την γυναίκα μου να εγκατασταθούμε στο χωριο (Μεσσηνία)
Έχουμε σπίτι , 100 στρέμματα για καλλιέργεια και καμιά 50αρια με ελιές που απλά κάθονται ανεκμετάλλευτα.
Επιπλέον είναι ενας βασικος τρόπος να βγει κανεις σε μεγάλο βαθμό απο την εγχρήματη οικονομία, να τρώει αυτα που παράγει και κυρίως να ξέρει τι τρωει και να μην βάζει στον οργανισμό του ότι χημεία υπάρχει και δεν υπάρχει για να έχει κατακόκκινες άνοστες ντομάτες (πχ) στη μέση του χειμώνα ,ούτε παραγεμισμένα με ορμόνες και αντιβιοτικά ζωικά προϊόντα. να είναι κανεις αυτόνομος σε μεγάλο βαθμο και να μην επηρεάζεται απο εξωγενεις παράγοντες (οικονομικές κρίσεις , διατροφικές ελλειψεις κλπ)
Στα πλάνα ηταν μέχρι και εγκατάσταση πανελ και ανεμογενητριων για αυτονομηση απο την ΔΕΗ , (νερο εχουμε μπόλικο γιατι υπάρχει πήγη εκει πέρα που βγάζει πολυ νερο χειμώνα καλοκαιρι ) τεχνογνωσία υπάρχει + γεωργικά εργαλεία και μηχανήματα που έχουν μείνει (μόνο αγροτικό δεν υπάρχει )
Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η επίμονη άρνηση της γυναικάς μου για επιστροφή στην επαρχία , τι οικονομικα πλάνα της έχω πει , τι καταστροφολογικα σενάρια εχω αναφέρει και πως η μετάβαση στην επαρχία αποτελει μονόδρομο , τίποτα το πολύ πολύ δέχεται να μείνουμε στην Καλαμάτα και απλά να μην ασχολείται καθόλου με αγροτικές εργασίες , πράγμα ανέφικτο για τι η περιουσία είναι προς Κυπαρισσία πλευρά (καμια 50αρια χιλιόμετρα μακριιά )
Μόνιμη δικαιολογία τα περι κοινωνικοποίησης, ότι έχουμε κάνει ήδη τους κύκλους μας και ότι δεν θα έχουμε επιλογές στο χωριο (θέατρα κλπ ) Λές και έχουμε σκιστεί στο θέατρο τα τελευταία χρόνια.
Καμιά ιδέα πως να κινηθώ ?
Αν το χωριό που θέλετε να εγκατασταθείτε βρίσκετε κοντά σε πόλη(π.χ 10-15 χιλιόμετρα απόσταση) μπορείτε άνετα να πετάγεστε στην πόλη για θέατρα,εξόδους κτλ).Θα πρότεινα πάντως για μετακίνηση σε επαρχία να επιλέξετε κωμόπολη για να εγκατασταθείτε(π.χ με 5.000 κατοίκους) αντί για κανονικό χωριό.

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 26 Απρ 2021, 11:34

Οχι αποσπάσεις , το ξέρω οτι μπορει να ξαναγυρίσει μετα αν γινει κατι τετοιο, αν ειναι να πάμε μόνο με μετάθεση (δηλαδη να μετακινηθει μόνιμα)

dotcom
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 26 Ιουν 2019, 15:45
Phorum.gr user: dotcom

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dotcom » 26 Απρ 2021, 11:41

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Απρ 2021, 21:42
Η γυναίκα σου έχει δίκιο. Δεν έχεις ιδέα τι γαμησι είναι να ζεις επαρχία ειδικά σε τέτοια φάση, δε μιλάμε για Πάτρα πχ, ούτε καν Καλαμάτα.

Έχεις κ παιδιά, τις δραστηριότητες τους τις σκέφτηκες; Ότι δεν παίζουν τπτ εκτός από τα πολύ βασικά τύπου Αγγλικα; Ότι δε θα έχουν ευκαιρίες να αναπτυχθούν όπως τα παιδιά της πόλης; Ότι οι δομές υγείας κυριολεκτικά δεν υπάρχουν;

Φίλε αν ήσουν μόνος θα σου λεγα πήγαινε, ή έστω αν η γυναίκα ψηνοταν, με παιδιά είναι αμαρτία να τα πας εκεί. Σου μιλάω ως πατέρας κ γω.
πυτε τι νομίζεις ότι είναι η Κυπαρισσία,γρανίτσα αγράφων;

ο πύτος θα έχει νοσοκομείο στο 20λεπτό,εσυ αν μένεις Νέα Σμύρνη σε πόση ώρα πάς στο κοντινότερο νοσκομείο;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20334
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 11:50

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 11:34
Οχι αποσπάσεις , το ξέρω οτι μπορει να ξαναγυρίσει μετα αν γινει κατι τετοιο, αν ειναι να πάμε μόνο με μετάθεση (δηλαδη να μετακινηθει μόνιμα)
Ναι κατάλαβα, τι να σου πω, όσο περνάει η ώρα και αναλύεις λεπτομερώς την κατάσταση, αρχίζω να τάσσομαι κι εγώ προς την πλευρά σου, για να είμαι ειλικρινής.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17129
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 26 Απρ 2021, 11:57

Ο καθένας όταν λέει χωριό εννοεί διαφορετικά πράγματα.
Αλλο είναι αυτό που λέει ο Ερμής με ελάχιστα άτομα και απομακρυσμένο από κάποια κοντινή κωμόπολη ή πόλη,και άλλο ένα χωριό 2000 κατοίκων δίπλα σε πόλη που μπορεί να έχει και τουρισμό.
Στην πρώτη απλά τον ήπιες στην δεύτερη είσαι μια χαρά.

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 26 Απρ 2021, 12:06

Μπορει να φταιει που στο αρχικό πόστ τα ανέφερα λιγο πιο ρομαντικά τα πράγματα , τι να κάνουμε η γυναίκα μου εχει και μια τέτοια οπτική και ανάλογα πρεπει να προσαρμόζω την επιχειρηματολογία μου.
Η πραγματικότητα όμως είναι 2 μισθοι στην Ελλάδα του σήμερα δεν βγαίνεις (καλα για εναν δεν σηζητω καν)
1 μισθός με κατοικία καλυμμενες καποιες διατροφικές ανάγκες και ένα προσοδοφόρο προιον για παραγωγη βγαίνεις Σε κάθε περιπτωση κατι χάνεις κατι κερδίζεις
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που βρίσκω ειναι οτι είσαι δέσμιος και δεν μπορεις να φυγεις ευκολα αν μπλέξεις με την γη (εαν βαλεις και ζωα αστα να πάνε) Αλλα απο την άλλη και τωρα ειμαστε οικονομικα δέσμιοι, πια η πιθανότητα να πάς σε ενα νησι του Αιγαίου, όταν θα σου κοστισουν 5 μερες εκει ενα μηνιάτικο τουλάχιστον??

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 521
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 26 Απρ 2021, 12:15

μου φαινεται απιθανο, και οχι αδικαιολογητα, να θελησει η γυναικα κατι τετοιο. Η συντριπτικη πλειοψηφια θα προτιμησει να βγαζουν απο 600 ευρω ο καθενας Αθηνα, παρα 2 χιλιαρικα στο Αγρινιο πχ(οπου και τα εξοδα ειναι κατω απο τα μισα.) Ειδικα αν εχει μεγαλωσει κανεις Αθηνα, οι πιθανοτητες να παει επαρχια συνειδητα ειναι 0. Για καποιο λογο ζει η μιση χωρα στην Αθηνα, και αυτη η ταση δε θα σταματησει ουτε καν στην μετα κοβιντ εποχη.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43528
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Απρ 2021, 12:30

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:06
Μπορει να φταιει που στο αρχικό πόστ τα ανέφερα λιγο πιο ρομαντικά τα πράγματα , τι να κάνουμε η γυναίκα μου εχει και μια τέτοια οπτική και ανάλογα πρεπει να προσαρμόζω την επιχειρηματολογία μου.
Η πραγματικότητα όμως είναι 2 μισθοι στην Ελλάδα του σήμερα δεν βγαίνεις (καλα για εναν δεν σηζητω καν)
1 μισθός με κατοικία καλυμμενες καποιες διατροφικές ανάγκες και ένα προσοδοφόρο προιον για παραγωγη βγαίνεις Σε κάθε περιπτωση κατι χάνεις κατι κερδίζεις
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που βρίσκω ειναι οτι είσαι δέσμιος και δεν μπορεις να φυγεις ευκολα αν μπλέξεις με την γη (εαν βαλεις και ζωα αστα να πάνε) Αλλα απο την άλλη και τωρα ειμαστε οικονομικα δέσμιοι, πια η πιθανότητα να πάς σε ενα νησι του Αιγαίου, όταν θα σου κοστισουν 5 μερες εκει ενα μηνιάτικο τουλάχιστον??
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω πως δεν βγαίνεις. Είπες με τον ένα μισθό καλύπτεις το ενοίκιο και κάτι άλλα, και σου μένουν 800. Ε, πως στο καλό μένεις με 0 στο τέλος του μήνα;

Και ξαναρωτάω, γιατί να μην πουλήσεις τα στρέμματα να πάρεις σπίτι εκεί που μένεις τώρα;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23551
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Απρ 2021, 12:35

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:06
Μπορει να φταιει που στο αρχικό πόστ τα ανέφερα λιγο πιο ρομαντικά τα πράγματα , τι να κάνουμε η γυναίκα μου εχει και μια τέτοια οπτική και ανάλογα πρεπει να προσαρμόζω την επιχειρηματολογία μου.
Η πραγματικότητα όμως είναι 2 μισθοι στην Ελλάδα του σήμερα δεν βγαίνεις (καλα για εναν δεν σηζητω καν)
1 μισθός με κατοικία καλυμμενες καποιες διατροφικές ανάγκες και ένα προσοδοφόρο προιον για παραγωγη βγαίνεις Σε κάθε περιπτωση κατι χάνεις κατι κερδίζεις
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που βρίσκω ειναι οτι είσαι δέσμιος και δεν μπορεις να φυγεις ευκολα αν μπλέξεις με την γη (εαν βαλεις και ζωα αστα να πάνε) Αλλα απο την άλλη και τωρα ειμαστε οικονομικα δέσμιοι, πια η πιθανότητα να πάς σε ενα νησι του Αιγαίου, όταν θα σου κοστισουν 5 μερες εκει ενα μηνιάτικο τουλάχιστον??
Επειδή της Μεσσηνίας τα ψιλογνωρίζω, θες να μου πεις ποιο είναι το χωριό; Εστω με πμ, μήπως έχω να σου δώσω info?
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24639
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Απρ 2021, 12:35

Ντρές έγραψε:
25 Απρ 2021, 21:24
Διαζύγιο δεν παίζει , ουτε το θέλω ουτε το θέλει , ειμαστε καλα μεταξυ μας και εχουμε και 2 μικρα παιδια
Τι ηλικίες τα παιδιά (περίπου) ;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 26 Απρ 2021, 12:40

κυριος Μακης έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:15
Για καποιο λογο ζει η μιση χωρα στην Αθηνα (...)
Η ψευδαίσθηση της κυψέλης. Και της Κυψέλης.
Είναι αυτό που νομίζεις ότι όσο πιο κοντά είναι ο ένας στον άλλο, τόσο πιο ασφαλής (γενικά) είναι.

Η πραγματικότητα είναι ότι αν ουρλιάξεις ότι σε σφάζουν μέσα στο διαμέρισμά σου, στο κέντρο της Κυψέλης θα νομίσουν ότι βλέπεις θρίλερ ταινία, ενώ αν φωνάξεις "ωχ" στο χωριό θα τρέξει το μισό χωριό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 26 Απρ 2021, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 26 Απρ 2021, 12:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:30
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω πως δεν βγαίνεις. Είπες με τον ένα μισθό καλύπτεις το ενοίκιο και κάτι άλλα, και σου μένουν 800. Ε, πως στο καλό μένεις με 0 στο τέλος του μήνα;
Πυτε, όταν λέμε δε βγαίνω εννοούμε το "κάτι παραπάνω". Δε σημαίνει δεν καλύπτω τα βασικά έξοδα. Σημαίνει δεν μπορώ να πάρω ένα καινούργιο αυτοκίνητο, αμα παω οικογενειακές διακοπές 5 ημέρες θα φύγει ενας μισθός, κτλ. Γενικά η φαση που περιγράφει που είμαι κ γω λίγο πολύ είναι ο ένας μισθός παει σε πάγια έξοδα, ο αλλος μοιραζεται μεταξύ παγίων εξόδων, διάφορες τρύπες/έκτακτα έξοδα (ενας οδοντίατρος, τέλη κυκλοφορίας), καθημερινά έξοδα. Δηλαδή έχεις ένα balance που δεν είσαι κ άσχημα, πόσο μάλλον τραγικά, αλλά δε βλέπεις κ το φως στο τούνελ για το κάτι παραπάνω

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24639
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Απρ 2021, 12:43

κυριος Μακης έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:15
μου φαινεται απιθανο, και οχι αδικαιολογητα, να θελησει η γυναικα κατι τετοιο. Η συντριπτικη πλειοψηφια θα προτιμησει να βγαζουν απο 600 ευρω ο καθενας Αθηνα, παρα 2 χιλιαρικα στο Αγρινιο πχ(οπου και τα εξοδα ειναι κατω απο τα μισα.)
Δεν είναι τόσο εύκολο να βγάλεις 2 χιλιάρικα στο Αγρίνιο, γι' αυτό και τα έξοδα είναι κάτω από τα μισά.

Ντρές
Δημοσιεύσεις: 559
Εγγραφή: 12 Μαρ 2020, 03:16

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντρές » 26 Απρ 2021, 12:43

Δημοτικο
800- 400 σουπερμαρκετ -διατροφη= 400-100 (φως νερο τηλεφωνο ιντερνετ)=300- 100 δραστηριοτητες παιδιων (Αγγλικα κλπ)= 200- 100 τσιγάρα - λοιπα εξοδα =100- (εφορίες, Ενφια, παιχνιδια για μικρα,καποια χρηματα για να πάνε διακοπες το καλοκαιρι και άλλα γενικα εξοδα ) βγαλε τη σουμα

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 12034
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 26 Απρ 2021, 12:47

stavmanr έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:40
κυριος Μακης έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:15
Για καποιο λογο ζει η μιση χωρα στην Αθηνα (...)
Η ψευδαίσθηση της κυψέλης. Και της Κυψέλης.
Είναι αυτό που νομίζεις ότι όσο πιο κοντά είναι ο ένας στον άλλο, τόσο πιο ασφαλής (γενικά) είναι.

Η πραγματικότητα είναι ότι αν ουρλιάξεις ότι σε σφάζουν μέσα στο διαμέρισμά σου, στο κέντρο της Κυψέλης θα νομίσουν ότι βλέπεις θρίλερ ταινία, ενώ αν φωνάξεις "ωχ" στο χωριό θα τρέξει το μισό χωριό.
Εξαρτάται το ''ωχ'. Αν συνοδεύεται από το 'ωχ μήτσο'μ'' θα έχει μαθευτεί πριν προλάβει να βγει το βογγητό .

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών