Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Ψυχή και άνθρωπος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι πληροφορίες, οι συμβουλές και γενικότερα το υλικό που δημοσιεύεται σε αυτή την ενότητα έχουν αποκλειστικά ενημερωτικό χαρακτήρα και εκφράζουν τις προσωπικές απόψεις των αρχικών συγγραφέων στα πλαίσια της δημόσιας συζήτησης. Σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν επιστημονική ιατρική πληροφόρηση. Το Phorum.com.gr δεν παρέχει ιατρικές συμβουλές, ούτε φέρει ευθύνη για το υλικό που δημοσιεύεται εδώ ή σε άλλη ενότητα της κοινότητας, ή μεταφέρεται ως πληροφορία με τη χρήση προσωπικών μηνυμάτων, e-mail και άλλων τρόπων. Δεν φέρουμε καμία απολύτως ευθύνη για οποιαδήποτε τυχόν σωματική / ψυχική βλάβη λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης. Συστήνουμε πάντοτε να συμβουλεύεστε γιατρό για θέματα υγείας.

Η ανάγνωση ή/και η συμμετοχή σας στην παρούσα ενότητα συνεπάγεται ότι συμφωνείτε και αποδέχεστε ανεπιφύλακτα τους παραπάνω όρους.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38184
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μάιος 2021, 21:18

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:05
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:01


Να σου πω, μιας που είμαστε και στο κατάλληλο θέμα, μήπως να πήγαινες να δεις κάποιον για τις εμμονές σου;
Δεν κρίνω, αλλά αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα.
Να δω, ποιον και για ποιο πρόβλημα - εμμονή περιμένω να μου πεις.
Linux. :8)
Το λίνουξ είναι Υπαρκτός Σοσιαλισμός, το λίνουξ είναι Ζώη.
:8)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 21:19

Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:13
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03
dna replication έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:57
καλύτερα ψυχοφάρμακα, έχουν πιο γρήγορα αποτελέσματα, άσε που οι καλοί ψυχολόγοι έχουν γίνει πια δυσεύρετοι
Αν πάρεις ψυχοφάρμακα για πλάκα δημιουργούν εθισμό και εξαρτάσαι από αυτά για μια ζωή.
Έχω παραδείγματα μέσα από την οικογένεια σε περιπτώσεις που μπορούσαν να το καταπολεμήσουν αλλά δεν απευθύνθηκαν σε ψυχολόγο παρά πήγαν κατευθείαν σε ψυχίατρο.
Πού το ξέρεις ότι μπορούσαν να το καταπολεμήσουν, χωρίς φαρμακευτική αγωγή;
Δεν ήταν βαριές καταστάσεις και όπως γράφω δεν προσπάθησαν καν με ψυχολόγο. Για δύο περιπτώσεις μιλάω, ήθελαν να πάνε στον γιατρό και την ίδια μέρα να είναι καλά. Χωρίς προσπάθεια, ο εύκολος δρόμος.
Το τίμημα ήταν να παίρνουν εφ όρου ζωής αντιθλιπτικά.
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38184
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μάιος 2021, 21:22

Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:09
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:01


Να σου πω, μιας που είμαστε και στο κατάλληλο θέμα, μήπως να πήγαινες να δεις κάποιον για τις εμμονές σου;
Δεν κρίνω, αλλά αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα.
Να δω, ποιον και για ποιο πρόβλημα - εμμονή περιμένω να μου πεις.
Σε ένα θέμα με τίτλο "Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;" βρήκες τρόπο να αδειάσεις με μεγάλη ευκολία την περισσότερη υλιστική φιλοσοφία, να μιλήσεις πάλι για το πόσο καθόλου κακός είναι ο καπιταλισμός κι ότι είναι αυταπάτη μου το ότι είναι πηγή των περισσότερων εργασιακών κακών (ότι πχ ο Χατζηδάκης δεν καταργεί το 8ωρο). Με μία πρόχειρη ματιά μπορώ να διακρίνω, εκτός από τις εμμονές, ψευδαισθήσεις μεγαλείου και άρνηση πραγματικότητας. Δεν τα ξέρω και καλά ρε μάνα μου, υπάρχουν ειδικοί.
Ο καπιταλισμός έχει κέρατα και τρέφεται με το αίμα μικρών παιδιών, το κατάλαβα, όπως ο σατανάς.
Γιατί όμως, ποιο είναι το πρόβλημα μου, ποιες είναι οι εμμονές μου να ξέρω τι να τους πω βρε παιδί.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20356
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2021, 21:23

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:19
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:13
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03


Αν πάρεις ψυχοφάρμακα για πλάκα δημιουργούν εθισμό και εξαρτάσαι από αυτά για μια ζωή.
Έχω παραδείγματα μέσα από την οικογένεια σε περιπτώσεις που μπορούσαν να το καταπολεμήσουν αλλά δεν απευθύνθηκαν σε ψυχολόγο παρά πήγαν κατευθείαν σε ψυχίατρο.
Πού το ξέρεις ότι μπορούσαν να το καταπολεμήσουν, χωρίς φαρμακευτική αγωγή;
Δεν ήταν βαριές καταστάσεις και όπως γράφω δεν προσπάθησαν καν με ψυχολόγο. Για δύο περιπτώσεις μιλάω, ήθελαν να πάνε στον γιατρό και την ίδια μέρα να είναι καλά. Χωρίς προσπάθεια, ο εύκολος δρόμος.
Το τίμημα ήταν να παίρνουν εφ όρου ζωής αντιθλιπτικά.
Ρωτάω πού ξέρεις, αν ήταν βαριές ή ελαφριές και ποιός σου είπε ότι παίρνεις εφόρου ζωής αντικαταθλιπτικά; Μήπως να κάτσεις να αναλογιστείς ότι για να κατέληξαν με ες αεί αγωγή δεν ήταν καθόλου ελαφριές περιπτώσεις;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Μάιος 2021, 21:27

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:22
Βλήμα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:09
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:03

Να δω, ποιον και για ποιο πρόβλημα - εμμονή περιμένω να μου πεις.
Σε ένα θέμα με τίτλο "Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;" βρήκες τρόπο να αδειάσεις με μεγάλη ευκολία την περισσότερη υλιστική φιλοσοφία, να μιλήσεις πάλι για το πόσο καθόλου κακός είναι ο καπιταλισμός κι ότι είναι αυταπάτη μου το ότι είναι πηγή των περισσότερων εργασιακών κακών (ότι πχ ο Χατζηδάκης δεν καταργεί το 8ωρο). Με μία πρόχειρη ματιά μπορώ να διακρίνω, εκτός από τις εμμονές, ψευδαισθήσεις μεγαλείου και άρνηση πραγματικότητας. Δεν τα ξέρω και καλά ρε μάνα μου, υπάρχουν ειδικοί.
Ο καπιταλισμός έχει κέρατα και τρέφεται με το αίμα μικρών παιδιών, το κατάλαβα, όπως ο σατανάς.
Γιατί όμως, ποιο είναι το πρόβλημα μου, ποιες είναι οι εμμονές μου να ξέρω τι να τους πω βρε παιδί.
Διάβασε τον τίτλο του θέματος. Διάβασε και τις αναρτήσεις σου. Αναρωτήσου τι σχέση είχαν με το θέμα. Αναρωτήσου αν υπάρχει κάποιο κοινό μοτίβο κάθε φορά που εκτρέπεις ένα θέμα. Αν δεν έχεις αυτοδιαγνωσθεί μέχρι τώρα, κάτσε σε αυτή την καρέκλα.
Εμείς είμαστε φίλοι σου.
Μίλησέ μας για τα παιδικά σου χρόνια.
Ποια είναι η πρώτη σου ανάμνηση;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 21:32

Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:23
Ρωτάω πού ξέρεις, αν ήταν βαριές ή ελαφριές και ποιός σου είπε ότι παίρνεις εφόρου ζωής αντικαταθλιπτικά; Μήπως να κάτσεις να αναλογιστείς ότι για να κατέληξαν με ες αεί αγωγή δεν ήταν καθόλου ελαφριές περιπτώσεις;
Δυστυχώς δημιουργούν εξάρτηση, είναι ήπια ναρκωτικά, τα παίρνουν και οι ναρκομανείς όταν δεν βρίσκουν την δόση τους. Έτσι όπως τους έβλεπα δεν φαινόντουσαν για κάποιες βαριές περιπτώσεις, ωστόσο δεν θα μάθουμε ποτέ γιατί δεν μπήκαν καν στον κόπο να προσπαθήσουν, ήταν και η εποχή (ΠΑΣΟΚ) που τα ψυχοφάρμακα ήταν πολύ διαδεδομένα.
the end

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13264
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 09 Μάιος 2021, 21:32

Σιγά μωρέ και εσύ σου θίξαν το αντικαπιταλιστικό μανιφέστο και αφηνίασες

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20356
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2021, 21:35

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:32
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:23
Ρωτάω πού ξέρεις, αν ήταν βαριές ή ελαφριές και ποιός σου είπε ότι παίρνεις εφόρου ζωής αντικαταθλιπτικά; Μήπως να κάτσεις να αναλογιστείς ότι για να κατέληξαν με ες αεί αγωγή δεν ήταν καθόλου ελαφριές περιπτώσεις;
Δυστυχώς δημιουργούν εξάρτηση, είναι ήπια ναρκωτικά, τα παίρνουν και οι ναρκομανείς όταν δεν βρίσκουν την δόση τους. Έτσι όπως τους έβλεπα δεν φαινόντουσαν για κάποιες βαριές περιπτώσεις, ωστόσο δεν θα μάθουμε ποτέ γιατί δεν μπήκαν καν στον κόπο να προσπαθήσουν, ήταν και η εποχή (ΠΑΣΟΚ) που τα ψυχοφάρμακα ήταν πολύ διαδεδομένα.
Να χαρείς, πάνα, δεν μπορώ άλλο κάψιμο απόψε. Αστο για άλλη μερα να το συνεχίσουμε.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8808
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 09 Μάιος 2021, 21:38

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 20:54

Υπάρχουν ασθένειες που καταπολεμούνται χωρίς φάρμακα όπως η κατάθλιψη. Όχι βέβαια σε όλες τις περιπτώσεις, κάποιοι μπορεί να χρειαστούν φαρμακευτική αγωγή.
Αυτοί όμως που μπορούν να την καταπολεμήσουν χωρίς φάρμακα γιατί να εξαρτηθούν από αυτά που μάλιστα προκαλούν εθισμό;
τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι εθιστικά

τα αγχολυτικά είναι, απ όσο ξέρω
nothing but heart

the comet the course the tail

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 09 Μάιος 2021, 21:41

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:32
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:23
Ρωτάω πού ξέρεις, αν ήταν βαριές ή ελαφριές και ποιός σου είπε ότι παίρνεις εφόρου ζωής αντικαταθλιπτικά; Μήπως να κάτσεις να αναλογιστείς ότι για να κατέληξαν με ες αεί αγωγή δεν ήταν καθόλου ελαφριές περιπτώσεις;
Δυστυχώς δημιουργούν εξάρτηση, είναι ήπια ναρκωτικά, τα παίρνουν και οι ναρκομανείς όταν δεν βρίσκουν την δόση τους. Έτσι όπως τους έβλεπα δεν φαινόντουσαν για κάποιες βαριές περιπτώσεις, ωστόσο δεν θα μάθουμε ποτέ γιατί δεν μπήκαν καν στον κόπο να προσπαθήσουν, ήταν και η εποχή (ΠΑΣΟΚ) που τα ψυχοφάρμακα ήταν πολύ διαδεδομένα.
δεν υπάρχουν αντικαταθλιπτικά που παίρνουν ναρκομανείς. άλλα φάρμακα είναι αυτά, ηρεμιστικά κλπ, με κόκκινη γραμμή.
εν τω μεταξύ, οι ψυχιατρικές παθήσεις είναι διάφορες, και τα φάρμακα διαφορετικά ανά περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8808
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 09 Μάιος 2021, 21:42

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:32
Δυστυχώς δημιουργούν εξάρτηση, είναι ήπια ναρκωτικά, τα παίρνουν και οι ναρκομανείς όταν δεν βρίσκουν την δόση τους.
καλέ τί ξεστομίζεις;;
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Μάιος 2021, 21:43

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:32
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:23
Ρωτάω πού ξέρεις, αν ήταν βαριές ή ελαφριές και ποιός σου είπε ότι παίρνεις εφόρου ζωής αντικαταθλιπτικά; Μήπως να κάτσεις να αναλογιστείς ότι για να κατέληξαν με ες αεί αγωγή δεν ήταν καθόλου ελαφριές περιπτώσεις;
Δυστυχώς δημιουργούν εξάρτηση, είναι ήπια ναρκωτικά, τα παίρνουν και οι ναρκομανείς όταν δεν βρίσκουν την δόση τους. Έτσι όπως τους έβλεπα δεν φαινόντουσαν για κάποιες βαριές περιπτώσεις, ωστόσο δεν θα μάθουμε ποτέ γιατί δεν μπήκαν καν στον κόπο να προσπαθήσουν, ήταν και η εποχή (ΠΑΣΟΚ) που τα ψυχοφάρμακα ήταν πολύ διαδεδομένα.
Δημιουργούν και κατακράτηση υγρών και γίνεσαι διπλάσιος χωρίς ν'αλλάξεις το διαιτολόγιό σου.
Και δεν σηκώνεται η τσουτσού στους άνδρες.
Και, το χειρότερο απ' όλα,
ΟΣΟ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙΣ ΑΛΚΟΟΛ

Εικόνα
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20356
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2021, 21:43

νύχτα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:42
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:32
Δυστυχώς δημιουργούν εξάρτηση, είναι ήπια ναρκωτικά, τα παίρνουν και οι ναρκομανείς όταν δεν βρίσκουν την δόση τους.
καλέ τί ξεστομίζεις;;
Εδώ λέει ότι πάνε στο ψυχίατρο "γιατί δεν προσπαθούν". Δηλαδή θέλω να τραβήξω τις βλεφαρίδες μου.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 09 Μάιος 2021, 21:45

Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:43
νύχτα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:42
Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:32
Δυστυχώς δημιουργούν εξάρτηση, είναι ήπια ναρκωτικά, τα παίρνουν και οι ναρκομανείς όταν δεν βρίσκουν την δόση τους.
καλέ τί ξεστομίζεις;;
Εδώ λέει ότι πάνε στο ψυχίατρο "γιατί δεν προσπαθούν". Δηλαδή θέλω να τραβήξω τις βλεφαρίδες μου.
Αν είχες κατάθλιψη που θα απευθυνόσουν πρώτα;
the end

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20356
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Είναι οι ψυχολόγοι χρήσιμοι ή πουλάνε ψευδοεπιστήμη;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Μάιος 2021, 21:47

Πάνας έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:45
Cecily Anne έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:43
νύχτα έγραψε:
09 Μάιος 2021, 21:42


καλέ τί ξεστομίζεις;;
Εδώ λέει ότι πάνε στο ψυχίατρο "γιατί δεν προσπαθούν". Δηλαδή θέλω να τραβήξω τις βλεφαρίδες μου.
Αν είχες κατάθλιψη που θα απευθυνόσουν πρώτα;
Σε ψυχίατρο. Είναι ΑΣΘΕΝΕΙΑ. Επίσης κάποιος πρέπει να σε ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ. Δεν ξυπνάς μια μέρα με αυτοδιάγνωση και λες "έχω κατάθλιψη" πάω εκεί.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ψυχολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών