Άγονη Αμφισβήτηση

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.
xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 28 Μάιος 2021, 12:42

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:13
xatz41 έγραψε:
28 Μάιος 2021, 10:33
Μην απόρρητε
Αυτό είναι "πειραματικό"; :e045:
Γιατί lapsus calami δεν είναι με την καμμία :c020:
Μάλλον είναι από τα "απόρρητά" σου, για τα οποία καμμία συνδρομή δεν είναι δυνατή :wave:
Αυτό δεν ήταν πειραματικό. Auto-correct ήταν και δεν ξέρω γιατί το κάνει. Μπορώ να το βγάλω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xatz41 την 28 Μάιος 2021, 12:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

xatz41
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:39
Phorum.gr user: Dice5

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xatz41 » 28 Μάιος 2021, 12:50

Antipnevma έγραψε:
28 Μάιος 2021, 11:40
xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:19


Ας πάρουμε το παράδειγμα της θρησκείας μιας και είναι της μόδας να την κρίνουν όλοι. Για παράδειγμα πολλοί νέοι αμφισβητούν την θρησκεία χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για εκείνη. Ενώ οποιοδήποτε επιχείρημα έρχεται σε αντίθεση με τα ελλείπει πιστεύω τους το θεωρούν λάθος, χωρίς να αιτιολογούν το γιατί.

Ποιός σου είπε ότι είναι της μόδας τώρα τελευταία να κρίνεται η θρησκεία; Αυτό το παρατηρούμε έντονα ήδη από τον 19ο αιώνα. Στην Δύση η θρησκεία έχασε σημαντικά ερείσματα ήδη από την αναγέννηση.

Δεν αμφισβητούν μόνο νέοι την θρησκεία αλλά άνθρωποι όλων των ηλικιών. Εδώ που τα λέμε δεν θα ήταν καθόλου φυσιολογικό για έναν νέο στην σύγχρονη εποχή να έχει ανεπτυγμένη θρησκευτική συνείδηση. Δεν ζει σε εποχή όπου αυτή λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.

Πες ένα επιχείρημα που έρχεται σε αντίθεση με τον ισχυρισμό ότι η κάθε μία θρησκεία από τις χιλιάδες που υπάρχουν ή υπήρξαν και η κάθε βερσιόν της ίδιας θρησκείας λέει πράγματα που είτε είναι μη εμπειρικά επαληθεύσιμα είτε έχουν διαψευστεί (πχ η ίδεα ότι ο άνθρωπος είναι δημιούργημα Θεού είναι ψευδής αφού ξέρουμε πλέον ότι δεν είναι παρά ένα ακόμα ζώο που διαμόρφωσαν πολλά εκατομμύρια χρόνια ζωικής εξέλιξης).

Το κείμενο δεν αποδεικνύει τίποτα. Διάβασε σχόλια μου και θα καταλάβεις γιατί το έγραψα στην μορφή που είναι. Δεν θα κάτσω να συζητήσω σε ένα φόρουμ τέτοια σοβαρά θέματα. Έχουμε και άλλες δουλείες από το να προσπαθούμε να πείσουμε τον κάθε αργόσχολο, που περνάει την μισή του μέρα στο διαδίκτυο, κλεισμένος σε κάποιο υπόγειο.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13950
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Μάιος 2021, 12:52

Μαντζουράνα στο κατώι, γάιδαρος στα κεραμίδια.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13974
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 28 Μάιος 2021, 12:57

Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 12:52
Μαντζουράνα στο κατώι, γάιδαρος στα κεραμίδια.
Αυτό!

Επίσης (μαζευτείτε θ' απαγγείλω):

Μια παντόφλα στο κρεββάτι, βάσανα πού 'χει η αγάπη/
τι να φταίει το τρολάκι, που τού δίνουν χορταράκι;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13950
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Μάιος 2021, 12:59

Ναύτης έγραψε:
28 Μάιος 2021, 12:57
Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 12:52
Μαντζουράνα στο κατώι, γάιδαρος στα κεραμίδια.
Αυτό!

Επίσης (μαζευτείτε θ' απαγγείλω):

Μια παντόφλα στο κρεββάτι, βάσανα πού 'χει η αγάπη/
τι να φταίει το τρολάκι, που τού δίνουν χορταράκι;
:lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13950
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Μάιος 2021, 13:12

Κάτσε να απαγγείλλω κι εγώ..

'' Είχα βαρειά πεποίθηση, πως είμαι διαβασμένος
κι απ'τα τρομπόνια που'φαγα, ένιωσα διαλυμένος.

Γι'αυτό το πήρα απόφαση, δεν βγαίνει με το νάζι
και κέρδισα επάξια τον τίτλο του Γρανάζη.

Μην με βαρείτε άλλο πχια, ειν' δύσκολο ν'αντέξω,
Στο βοσκοτόπι άστε με, να κάτσω να χαζέψω.

Εκεί στα όρη τ'αγρια, θα το φιλοσοφήσω,
και θα γενώ καλόγερος, το στόμα να σας κλείσω.''
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Antipnevma
Δημοσιεύσεις: 1662
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2020, 12:11

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antipnevma » 28 Μάιος 2021, 13:29

stavmanr έγραψε:
26 Μάιος 2021, 23:20
Σωστός ο Ναύτης.
Η σύγχρονη επιστήμη είναι στην ουσία ο φιλοσοφικός κλάδος του υλισμού.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE ... F%8C%CF%82

Άσχετα αν τελευταία αναιρεί το κεντρικό του δόγμα κι επιστρέφει στη μητέρα φιλοσοφία.
Η σύγχρονη επιστήμη δεν αποτελεί κλάδο κάποιας άλλης φιλοσοφίας αλλά φιλοσοφική σχολή από μόνη της αλλά δεν αρμόζει να την λέμε έτσι γιατί δεν είναι ωραίο να δίνουμε σε ένα τόσο ένδοξο πράγμα το ταπεινότατο όνομα "φιλοσοφία" και να λέμε τους επιστήμονες "φιλοσόφους" λες και είναι τίποτα αργόσχολοι δουλοκτήτες συμποσιαστές (Σωκράτης) ή αγύρτες που ζουν σε πιθάρια (Διογένης). Υλισμός και αθεϊσμός και όλα τα συναφή υπήρξαν και στην αρχαιότητα χωρίς να προκύψει ποτέ επιστήμη.

Αυτό που λέμε σύγχρονη επιστήμη, επιστημονική μέθοδο κτλ. κανονικά θα έπρεπε να τα λέμε Γαλιλαιισμό. Η ιδέα ότι η φύση μπορεί να κατανοηθεί μόνο μετρώντας την και κάνοντας πειράματα είναι ιδέα του Γαλιλαίου. Κανένας πριν τον Γαλιλαίο (ούτε ο Κοπέρνικος, ούτε ο Κέπλερ) δεν συνέδεσε αστρονομία και μαθηματική φυσική. Με άλλα λόγια κανένας πριν από εκείνον δεν φαντάστηκε ότι η ίδια νομοτέλεια που ισχύει στη γη ισχύει και στους ουρανούς.

https://paste.pics/CMFVF
Indulge And Undermine

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13974
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 28 Μάιος 2021, 13:37

Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 13:12
Κάτσε να απαγγείλλω κι εγώ..

'' Είχα βαρειά πεποίθηση, πως είμαι διαβασμένος
κι απ'τα τρομπόνια που'φαγα, ένιωσα διαλυμένος.

Γι'αυτό το πήρα απόφαση, δεν βγαίνει με το νάζι
και κέρδισα επάξια τον τίτλο του Γρανάζη.

Μην με βαρείτε άλλο πχια, ειν' δύσκολο ν'αντέξω,
Στο βοσκοτόπι άστε με, να κάτσω να χαζέψω.

Εκεί στα όρη τ'αγρια, θα το φιλοσοφήσω,
και θα γενώ καλόγερος, το στόμα να σας κλείσω.''
:smt038
Θεσπέσιο!
Τολμώ να πω ότι ξεπέρασες ακόμα και τον θρυλικό Ποιητή Αυγερινό.


Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13950
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Μάιος 2021, 13:45

Ναύτης έγραψε:
28 Μάιος 2021, 13:37
Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 13:12
Κάτσε να απαγγείλλω κι εγώ..

'' Είχα βαρειά πεποίθηση, πως είμαι διαβασμένος
κι απ'τα τρομπόνια που'φαγα, ένιωσα διαλυμένος.

Γι'αυτό το πήρα απόφαση, δεν βγαίνει με το νάζι
και κέρδισα επάξια τον τίτλο του Γρανάζη.

Μην με βαρείτε άλλο πχια, ειν' δύσκολο ν'αντέξω,
Στο βοσκοτόπι άστε με, να κάτσω να χαζέψω.

Εκεί στα όρη τ'αγρια, θα το φιλοσοφήσω,
και θα γενώ καλόγερος, το στόμα να σας κλείσω.''
:smt038
Θεσπέσιο!
Τολμώ να πω ότι ξεπέρασες ακόμα και τον θρυλικό Ποιητή Αυγερινό.

Εγώ ανήκω στη Σχολή του Φανφάρα.. :ne8:

''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71949
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μάιος 2021, 14:10

Antipnevma έγραψε:
28 Μάιος 2021, 13:29
stavmanr έγραψε:
26 Μάιος 2021, 23:20
Σωστός ο Ναύτης.
Η σύγχρονη επιστήμη είναι στην ουσία ο φιλοσοφικός κλάδος του υλισμού.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE ... F%8C%CF%82

Άσχετα αν τελευταία αναιρεί το κεντρικό του δόγμα κι επιστρέφει στη μητέρα φιλοσοφία.
Η σύγχρονη επιστήμη δεν αποτελεί κλάδο κάποιας άλλης φιλοσοφίας αλλά φιλοσοφική σχολή από μόνη της αλλά δεν αρμόζει να την λέμε έτσι γιατί δεν είναι ωραίο να δίνουμε σε ένα τόσο ένδοξο πράγμα το ταπεινότατο όνομα "φιλοσοφία" και να λέμε τους επιστήμονες "φιλοσόφους" λες και είναι τίποτα αργόσχολοι δουλοκτήτες συμποσιαστές (Σωκράτης) ή αγύρτες που ζουν σε πιθάρια (Διογένης). Υλισμός και αθεϊσμός και όλα τα συναφή υπήρξαν και στην αρχαιότητα χωρίς να προκύψει ποτέ επιστήμη.

Αυτό που λέμε σύγχρονη επιστήμη, επιστημονική μέθοδο κτλ. κανονικά θα έπρεπε να τα λέμε Γαλιλαιισμό. Η ιδέα ότι η φύση μπορεί να κατανοηθεί μόνο μετρώντας την και κάνοντας πειράματα είναι ιδέα του Γαλιλαίου. Κανένας πριν τον Γαλιλαίο (ούτε ο Κοπέρνικος, ούτε ο Κέπλερ) δεν συνέδεσε αστρονομία και μαθηματική φυσική. Με άλλα λόγια κανένας πριν από εκείνον δεν φαντάστηκε ότι η ίδια νομοτέλεια που ισχύει στη γη ισχύει και στους ουρανούς.

https://paste.pics/CMFVF
Eίσαι πολύ σχετικός με τον βίο και πολιτεία των φιλοσόφων, έτσι; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9331
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 28 Μάιος 2021, 14:26

xatz41 έγραψε:
21 Μάιος 2021, 21:19
Άγονη Αμφισβήτηση


Xatz41

2021

Πανεπιστήμιο Πατρών
Τμήμα Φιλοσοφίας.


Η άγονη αμφισβήτηση είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο το οποίο αυξάνετε ολοένα και περισσότερο στην σύγχρονη εποχή. Και έχει να κάνει με την αμφισβήτηση κάποιον ανθρώπων προς κάποια ιδεολογία, θρησκεία, πρόσωπο κτλ... Χωρίς όμως να έχουν διαμορφώσει κάποιο ορθό επιχείρημα ή αντιπαράδειγμα προκειμένου να αμφισβητήσουν. Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται σε όλες τις ηλικίες, σε όλα τα επίπεδα μόρφωσης και γενικότερα σε όλα τα οικονομικοκοινωνικά επίπεδα.

Ας πάρουμε το παράδειγμα της θρησκείας μιας και είναι της μόδας να την κρίνουν όλοι. Για παράδειγμα πολλοί νέοι αμφισβητούν την θρησκεία χωρίς να γνωρίζουν τίποτα για εκείνη. Ενώ οποιοδήποτε επιχείρημα έρχεται σε αντίθεση με τα ελλείπει πιστεύω τους το θεωρούν λάθος, χωρίς να αιτιολογούν το γιατί.

Η παραπάνω συμπεριφορά οφείλετε σε λάθη του κοινωνικού περιβάλλοντος του ατόμου. Το πρώτο λάθος οφείλετε στην στάση των γονέων απέναντι στην θρησκεία. Π.χ. όταν ο πατέρας αμφισβητεί ή βρίζει την θρησκεία χωρίς να εξηγεί τον λόγο της στάσης του, το παιδί έμμεσα καλλιεργεί σταδιακά την ίδια συμπεριφορά. Το δεύτερο λάθος οφείλετε στους δασκάλους και καθηγητές του σχολείο. Οι οποίοι έκτος από το ότι δεν κάνουν σωστά την δουλειά του και αυτό φαίνετε από την συμπεριφορά του κόσμου, λένε την γνώμη τους πάνω στα θέματα της θρησκείας. Πιθανόν δεν γνωρίζουν τον παρακάτω νόμο που γράφει ότι ο δημόσιος: Δεν εκδηλώνει ούτε και διαδίδει τις πολιτικές, θρησκευτικές και φιλοσοφικές του πεποιθήσεις κατά την άσκηση των καθηκόντων του. [Σύνταγμα άρθρο 29 παρ. 3, Ν. 1735/1987 άρθρο 18 παρ. 2 (ΦΕΚ 195 Α)]. Μάλλον πολλοί νομίζουν ότι η γνώμη τους αποτελεί γνώση και μπορούν να την λένε χωρίς επιπτώσεις. Και όπως γνωρίζουμε τα παιδιά ιδιαίτερα στις μικρές ηλικίες επηρεάζονται άμεσα από τους δασκάλους. Δυστυχώς το εκπαιδευτικό σύστημα ενώ πρέπει να καλλιεργεί την γόνιμη κριτική στάση επιλέγει την άγονη αμφισβήτηση. Το τρίτο λάθος οφείλετε στα μέσα μαζικής ενημέρωσης τα οποία επιλέγουν να διαστρεβλώνουν την αλήθεια όχι μόνο για θέματα θρησκείας αλλά και ενημέρωσης. Έτσι επιτυγχάνουν την χειραγώγηση των πολιτών, διαμορφώνοντας την κοινή γνώμη. Μάλλον ορισμένοι δημοσιογράφοι ξεχνούν ότι σε περίπτωση παραπληροφόρησης εκούσια ή ακούσιας, πάντα φέρουν ευθύνη σύμφωνα με τον νόμο. Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και οι αναγνώστες (ακροατές, θεατές) οφείλουν να διασταυρώνουν τις πηγές των πληροφοριών τους για να αποφεύγουν την παραπληροφόρηση. Αλλά κάποιοι εμπιστεύονται τυφλά ότι ακούν και βλέπουν. Το πρόβλημα όμως είναι ότι θέλουν να επιβάλουν τις ατεκμηρίωτες απόψεις και στους άλλους. Το τέταρτο και τελευταίο λάθος γίνεται από την πλευρά της εκκλησίας στο συγκεκριμένο παράδειγμα. Οι οποία ενώ οφείλει να διαφωτίσει τον κόσμο επιλέγει να αδιαφορεί.

Συνεπώς αντιλαμβανόμαστε από τα προρρηθέντα ότι έτσι οι άνθρωποι καταλήγουν να αμφισβητούν όχι μόνο την θρησκεία που φέραμε ως παράδειγμα αλλά και τα ήθη, τα έθιμα, τις αξίες και ότι των ξεβολεύει από τον πλαστό κόσμο που έχει δημιουργήσει με την βοήθεια της κοινωνίας μέσα στο κεφάλι του.


Xatz41
2021
Πανεπιστήμιο Πατρών
Τμήμα Φιλοσοφίας.

ΝΕΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
Παραπλανητικός τίτλος. Η άγονη αμφισβήτηση είναι όντως σύμπτωμα των καιρών, συχνά φτάνει σε σημεία γελοιότητας, αλλά από ότι φαίνεται μετά την πρώτη παράγραφο ασχολείσαι μόνο με την αμφισβήτηση της θρησκείας είτε είναι άγονη είτε όχι.

Τμήμα φιλοσοφίας, πού; Πάτρα, ε; Οκ.
Z

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9331
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 28 Μάιος 2021, 14:33

stavmanr έγραψε:
26 Μάιος 2021, 23:20
Σωστός ο Ναύτης.
Η σύγχρονη επιστήμη είναι στην ουσία ο φιλοσοφικός κλάδος του υλισμού.
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE ... F%8C%CF%82

Άσχετα αν τελευταία αναιρεί το κεντρικό του δόγμα κι επιστρέφει στη μητέρα φιλοσοφία.
Ε; 99% της σύγχρονης επιστήμης είναι μαθηματική δομή. Δε ζούμε δα και στο 19ο αιώνα.
Z

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13950
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 28 Μάιος 2021, 14:35

Καραμελίτσα έγραψε:
28 Μάιος 2021, 14:26

Τμήμα φιλοσοφίας, πού; Πάτρα, ε; Οκ.
Τί; Δεν έχει καλό Πανεπιστήμιο η Πάτρα; :003:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71949
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Μάιος 2021, 14:40

Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 13:12
Κάτσε να απαγγείλλω κι εγώ..

'' Είχα βαρειά πεποίθηση, πως είμαι διαβασμένος
κι απ'τα τρομπόνια που'φαγα, ένιωσα διαλυμένος.

Γι'αυτό το πήρα απόφαση, δεν βγαίνει με το νάζι
και κέρδισα επάξια τον τίτλο του Γρανάζη.

Μην με βαρείτε άλλο πχια, ειν' δύσκολο ν'αντέξω,
Στο βοσκοτόπι άστε με, να κάτσω να χαζέψω.

Εκεί στα όρη τ'αγρια, θα το φιλοσοφήσω,
και θα γενώ καλόγερος, το στόμα να σας κλείσω.''
Πολύ καλό. :)
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9331
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Άγονη Αμφισβήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 28 Μάιος 2021, 14:47

Πασιφάη έγραψε:
28 Μάιος 2021, 14:35
Καραμελίτσα έγραψε:
28 Μάιος 2021, 14:26

Τμήμα φιλοσοφίας, πού; Πάτρα, ε; Οκ.
Τί; Δεν έχει καλό Πανεπιστήμιο η Πάτρα; :003:
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να φύγει, να πάει μισό στον Πύργο, μισό στο Μεσολόγγι.

Αλλά ακούγοντας φιλοσοφία-Πάτρα μου ήρθε φλασάκι το μπουμερικό ρατσιστικό σχόλιο για ΑΛβανούς τουρίστες.
Z

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών