Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71235
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2021, 09:47

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:33
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:30
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:28
Ο έτερος συνήγορος, Α. Παπαϊωαννίδης, δήλωσε μεταξύ άλλων σήμερα το πρωί: "επιθυμία του εντολέως μου είναι το καλύτερο για το παιδί. Οι οικογένειες να είναι ενωμένες και όπου αυτός μπορεί να βοηθήσει, θα το κάνει".*

*μτφ: με την πρώτη άδεια που θα πάρει, ο Μπάμπης θα δολοφονήσει και τα πεθερικά του, ώστε να ξεκαθαρίσει και το θέμα της επιμέλειας. :lol:
Το καλύτερο που μπορεί να γίνει για το παιδί είναι να δοθεί για υιοθεσία και να χαθούν τα ίχνη του. Να μεγαλώσει χωρίς να γνωρίζει την ιστορία της οικογένειάς του.
Δεν έχω γνώμη γι' αυτό, φαντάζομαι θα πουν οι παιδοψυχολόγοι.
Νομίζω, πάντως, ότι δεν είναι εύκολο να γίνει αυτό που γράφεις, όταν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες και κριθούν ικανοί να αναλάβουν την επιμέλεια.
Το θέμα είναι ΚΑΙ το περιβάλλον από όπου μπορεί να διαρρεύσει η αλήθεια στο πιτσιρίκι. Όχι από μεγάλους αλλά από παιδιά.

Με αυτά τα πράγματα δεν παίζεις. Ούτε μπορούν να συνυπάρξουν οι δύο οικογένειες στον ίδιο τόπο. Απλώς σκέψου το, στις συγκεκριμένες διαστάσεις του. Δεν είναι θάνατος από ατύχημα ή ασθένεια αλλά δολοφονία της μάνας από τον πατέρα του παιδιού. Τι θα πουν στο μικρό όταν ρωτήσει που είναι ο μπαμπάς και η μαμά του;
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13849
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Ιουν 2021, 09:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:47
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:33
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:30


Το καλύτερο που μπορεί να γίνει για το παιδί είναι να δοθεί για υιοθεσία και να χαθούν τα ίχνη του. Να μεγαλώσει χωρίς να γνωρίζει την ιστορία της οικογένειάς του.
Δεν έχω γνώμη γι' αυτό, φαντάζομαι θα πουν οι παιδοψυχολόγοι.
Νομίζω, πάντως, ότι δεν είναι εύκολο να γίνει αυτό που γράφεις, όταν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες και κριθούν ικανοί να αναλάβουν την επιμέλεια.
Το θέμα είναι ΚΑΙ το περιβάλλον από όπου μπορεί να διαρρεύσει η αλήθεια στο πιτσιρίκι. Όχι από μεγάλους αλλά από παιδιά.

Με αυτά τα πράγματα δεν παίζεις. Ούτε μπορούν να συνυπάρξουν οι δύο οικογένειες στον ίδιο τόπο. Απλώς σκέψου το, στις συγκεκριμένες διαστάσεις του. Δεν είναι θάνατος από ατύχημα ή ασθένεια αλλά δολοφονία της μάνας από τον πατέρα του παιδιού. Τι θα πουν στο μικρό όταν ρωτήσει που είναι ο μπαμπάς και η μαμά του;
Είπα ότι δεν έχω τέτοιες γνώσεις, δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη αντιμετώπιση για το παιδί. Σίγουρα κάποια στιγμή θα πληροφορηθεί, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, το γεγονός της δολοφονίας της μητέρας του.
Σίγουρο είναι, πάντως, ότι είναι μάλλον απίθανο να μην δοθεί η επιμέλεια στους παππούδες και τις γιαγιάδες του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71235
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2021, 09:59

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:47
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:33

Δεν έχω γνώμη γι' αυτό, φαντάζομαι θα πουν οι παιδοψυχολόγοι.
Νομίζω, πάντως, ότι δεν είναι εύκολο να γίνει αυτό που γράφεις, όταν υπάρχουν παππούδες και γιαγιάδες και κριθούν ικανοί να αναλάβουν την επιμέλεια.
Το θέμα είναι ΚΑΙ το περιβάλλον από όπου μπορεί να διαρρεύσει η αλήθεια στο πιτσιρίκι. Όχι από μεγάλους αλλά από παιδιά.

Με αυτά τα πράγματα δεν παίζεις. Ούτε μπορούν να συνυπάρξουν οι δύο οικογένειες στον ίδιο τόπο. Απλώς σκέψου το, στις συγκεκριμένες διαστάσεις του. Δεν είναι θάνατος από ατύχημα ή ασθένεια αλλά δολοφονία της μάνας από τον πατέρα του παιδιού. Τι θα πουν στο μικρό όταν ρωτήσει που είναι ο μπαμπάς και η μαμά του;
Είπα ότι δεν έχω τέτοιες γνώσεις, δεν ξέρω ποια είναι η κατάλληλη αντιμετώπιση για το παιδί. Σίγουρα κάποια στιγμή θα πληροφορηθεί, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, το γεγονός της δολοφονίας της μητέρας του.
Σίγουρο είναι, πάντως, ότι είναι μάλλον απίθανο να μην δοθεί η επιμέλεια στους παππούδες και τις γιαγιάδες του.

Αυτό γίνεται σε λιγότερο σύνθετες καταστάσεις. Εγώ θεωρώ απίθανο να γίνει και να μείνουν όλοι στο ίδιο περιβάλλον. Τα δικαιώματα των παππούδων σε τέτοιες φάσεις δεν είναι ισχυρό κίνητρο, προέχει η ψυχολογική υγεία του παιδιού. Στην τελική και οι δύο οικογένειες κατά τα φαινόμενα δεν είχαν και πολύ ευαίσθητες κεραίες.
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Ιουν 2021, 10:07

Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 08:55
Naida έγραψε:
19 Ιουν 2021, 14:57
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιουν 2021, 14:50

το σπασιμο πορτας ειναι κλασσικη περιπτωση εντονωνω το θυμο μου στην πορτα αντι για τη γυναικα. θα μαθουμε αν εγραφε στο ημερολογιο οτι τις εχει αρπαξει.
Βγήκαν μόνο κομμάτια από το ημερολόγιο που δίνουν την εικόνα του καημένου του θύτη. Που σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Θα δείξει.

αυτο το "σε καμμια περιπτωση" απο που προκυπτει; το "θα δειξει" ισχυει. μεχρι να δειξει, συζηταμε με οσα ξερουμε, και δεν ειδαμε πουθενα να λεει το κοριτσι οτι το κοπανουσε ο τσογλανος. αν υπηρχαν τετοια στο ημερολογιο, ποιος θα τα εκρυβε και γιατι;
Λυπάμαι αν δεν μπορώ να θεωρήσω καημένο τον θύτη.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Ιουν 2021, 10:08

Η οικογένεια Αναγνωστόπουλου είναι φαβορί για να δοθεί η επιμέλεια. Έλληνες, ευκατάστατοι, με καλούς δικηγόρους. Το παιδί σε λίγα χρόνια μπορεί είναι με τον ψυχρό δολοφόνο της μητέρας του.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιουν 2021, 10:11

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:43
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:41
(...)
Δεν βρίσκεται ένας να τον καθαρίσει;
Μέσα στις φυλακές πολλοί, φαντάζομαι, θα προθυμοποιηθούν, γι' αυτό νομίζω ότι ο Μπάμπης θα κάτσει. όσα χρόνια παραμείνει έγκλειστος, σε απομόνωση.
Και μετά από 6 - 7 χρόνια στην απομόνωση θα βγει και θα είναι έτοιμος να ξαναρχίσει τη ζωή του και να αναλάβει υποχρεώσεις σαν σωστός άντρας που είναι;

Μλκμου ανατρίχιασα.

Κάτι μου λέει πως θα φάει και την κόρη του. Θα το κάνει να φανεί πιο ατύχημα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13849
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Ιουν 2021, 10:12

Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:11
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:43
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:41
(...)
Δεν βρίσκεται ένας να τον καθαρίσει;
Μέσα στις φυλακές πολλοί, φαντάζομαι, θα προθυμοποιηθούν, γι' αυτό νομίζω ότι ο Μπάμπης θα κάτσει. όσα χρόνια παραμείνει έγκλειστος, σε απομόνωση.
Και μετά από 6 - 7 χρόνια στην απομόνωση θα βγει και θα είναι έτοιμος να ξαναρχίσει τη ζωή του και να αναλάβει υποχρεώσεις σαν σωστός άντρας που είναι;

Μλκμου ανατρίχιασα.

Κάτι μου λέει πως θα φάει και την κόρη του. Θα το κάνει να φανεί πιο ατύχημα.
Αυτός είναι ο νόμος. Δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 22 Ιουν 2021, 10:14

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:12
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:11
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:43

Μέσα στις φυλακές πολλοί, φαντάζομαι, θα προθυμοποιηθούν, γι' αυτό νομίζω ότι ο Μπάμπης θα κάτσει. όσα χρόνια παραμείνει έγκλειστος, σε απομόνωση.
Και μετά από 6 - 7 χρόνια στην απομόνωση θα βγει και θα είναι έτοιμος να ξαναρχίσει τη ζωή του και να αναλάβει υποχρεώσεις σαν σωστός άντρας που είναι;

Μλκμου ανατρίχιασα.

Κάτι μου λέει πως θα φάει και την κόρη του. Θα το κάνει να φανεί πιο ατύχημα.
Αυτός είναι ο νόμος. Δυστυχώς.
Κατά περίπτωση ο νόμος.

Αν δεν μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε πως το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί από τον πατέρα του όσο περισσότερο γίνεται φοβάμαι πως θα ξαναζήσουμε σαν κοινωνία την δολοφονία της Καρολάιν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Ιουν 2021, 10:16

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:43
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:41
(...)
Δεν βρίσκεται ένας να τον καθαρίσει;
Μέσα στις φυλακές πολλοί, φαντάζομαι, θα προθυμοποιηθούν, γι' αυτό νομίζω ότι ο Μπάμπης θα κάτσει. όσα χρόνια παραμείνει έγκλειστος, σε απομόνωση.
Ότι να ναι λες. Πραγματικά οτι να ναι.
Θα τον βάλουν στη φυλακή μαζί με άλλους γυναικοκτόνους, όσους τουλάχιστον παραμένουν μέσα. Και είναι πολλοί γιατί μια φορά το μήνα γίνεται μια γυναικοκτονία. Οι οποίοι θα του λένε καλά της έκανες της πουτάνας και την καθάρισες, απλά βρε παιδί μου δεν το χειρίστικές σωστά. Άνδρες μάτσο οι δεσμοφύλακες δεν έχουν λόγο να μην τον προστατεύουν. Ο Αναγνωστόπουλος θα πουλάει ιστορίες μεσα στη φυλακή οτι ήταν ο πιλότος του τάδε και του δείνα VIP (πληροφορίες που δε μας λένε τώρα), οτι έχει τα κινητά τους τηλέφωνα. Θα του λένε αυτοί πες ρε μπάμπη και καμιά καλή κουβέντα και για μας, θα το κανονίσω θα λέει αυτος. Θα αρχίσει να παίρνει και τις άδειες του σύντομα.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Ιουν 2021, 10:20

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:12
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:11
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 09:43

Μέσα στις φυλακές πολλοί, φαντάζομαι, θα προθυμοποιηθούν, γι' αυτό νομίζω ότι ο Μπάμπης θα κάτσει. όσα χρόνια παραμείνει έγκλειστος, σε απομόνωση.
Και μετά από 6 - 7 χρόνια στην απομόνωση θα βγει και θα είναι έτοιμος να ξαναρχίσει τη ζωή του και να αναλάβει υποχρεώσεις σαν σωστός άντρας που είναι;

Μλκμου ανατρίχιασα.

Κάτι μου λέει πως θα φάει και την κόρη του. Θα το κάνει να φανεί πιο ατύχημα.
Αυτός είναι ο νόμος. Δυστυχώς.
Ο νόμος δίνει τη δυνατότητα στο δικαστή και στις αρχές να τον κρατήσουν 20 χρόνια μέσα μίνιμουμ. ΚΑι να του πάρουν την επιμέλεια και να μην τον αφήσουν να ξαναπλησιάσει το παιδί του ούτε από 100 χιλιόμετρα απόσταση. Αν ΄γινεται πλακάκια η δουλειά είναι άλλο θέμα

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13849
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Ιουν 2021, 10:21

Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:14
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:12
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:11


Και μετά από 6 - 7 χρόνια στην απομόνωση θα βγει και θα είναι έτοιμος να ξαναρχίσει τη ζωή του και να αναλάβει υποχρεώσεις σαν σωστός άντρας που είναι;

Μλκμου ανατρίχιασα.

Κάτι μου λέει πως θα φάει και την κόρη του. Θα το κάνει να φανεί πιο ατύχημα.
Αυτός είναι ο νόμος. Δυστυχώς.
Κατά περίπτωση και κατ' εξαίρεση ο νόμος.

Αν δεν μπορεί να δει ο οποιοσδήποτε πως το παιδί πρέπει να απομακρυνθεί από τον πατέρα του όσο περισσότερο γίνεται φοβάμαι πως θα ξαναζήσουμε σαν κοινωνία την δολοφονία της Καρολάιν.
Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου δεν λαμβάνεται υπόψη κατά περίπτωση, ούτε κατά την κρίση των δικαστών. Ο ΑΠ έχει νομολογήσει ότι ισχύουν αντικειμενικά κριτήρια: έχει - δεν έχει ποινικό μητρώο, αλλά ακόμα και στην περίπτωση που έχει, σε τι παραβάσεις του νόμου αφορά.
Εξ' όσων διαβάζω, ο Μπάμπης δεν έχει ποινικό μητρώο, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο το δικαστήριο να μην του αναγνωρίσει τουλάχιστον αυτό το ελαφρυντικό. Αν συμβεί έτσι, ακόμα κι αν τού ρίξει τις μάξιμουμ ποινές για όλα τα κακουργήματα και τα πλημμελήματα που διέπραξε, νομίζω ότι θα φάει συνολικά καμιά 15 χρόνια κατά συγχώνευση, που θα πει, πρακτικά σε 7 χρόνια μάξιμουμ θα είναι έξω και φυσικά θα διεκδικήσει την επιμέλεια της κόρης του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ναύτης την 22 Ιουν 2021, 10:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13849
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Ιουν 2021, 10:23

Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:20
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:12
Gherschaagk έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:11


Και μετά από 6 - 7 χρόνια στην απομόνωση θα βγει και θα είναι έτοιμος να ξαναρχίσει τη ζωή του και να αναλάβει υποχρεώσεις σαν σωστός άντρας που είναι;

Μλκμου ανατρίχιασα.

Κάτι μου λέει πως θα φάει και την κόρη του. Θα το κάνει να φανεί πιο ατύχημα.
Αυτός είναι ο νόμος. Δυστυχώς.
Ο νόμος δίνει τη δυνατότητα στο δικαστή και στις αρχές να τον κρατήσουν 20 χρόνια μέσα μίνιμουμ. ΚΑι να του πάρουν την επιμέλεια και να μην τον αφήσουν να ξαναπλησιάσει το παιδί του ούτε από 100 χιλιόμετρα απόσταση. Αν ΄γινεται πλακάκια η δουλειά είναι άλλο θέμα
Στα ισόβια.
Ακόμα και στα ισόβια, όμως, το μάξιμουμ της έκτισης πρακτικά είναι κάπου στα 16 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25565
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Ιουν 2021, 10:24

Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:21

Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου δεν λαμβάνεται υπόψη κατά περίπτωση, ούτε κατά την κρίση των δικαστών. Ο ΑΠ έχει νομολογήσει ότι ισχύουν αντικειμενικά κριτήρια: έχει δεν έχει ποινικό μητρώο, αλλά ακόμα και στην περίπτωση που έχει, σε τι παραβάσεις του νόμου αφορά.
Εξ' όσων διαβάζω, ο Μπάμπης δεν έχει ποινικό μητρώο, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο το δικαστήριο να μην του αναγνωρίσει τουλάχιστον αυτό το ελαφρυντικό. Αν συμβεί έτσι, ακόμα κι αν τού ρίξει τις μάξιμουμ ποινές για όλα τα κακουργήματα και τα πλημμελήματα που διέπραξε, νομίζω ότι θα φάει συνολικά καμιά 15 χρόνια κατά συγχώνευση, που θα πει, πρακτικά σε 7 χρόνια μάξιμουμ θα είναι έξω και φυσικά θα διεκδικήσει την επιμέλεια της κόρης του.
Τα ελαφρυντικά δε δίνονται αυτόματα. Άμα θέλει το δικαστήριο δεν τα αναγνωρίζει και τον στέλνει ισόβια, μαζί με μερικά άλλα, οπότε βγαίνει στην εικοσαετία

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13849
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 22 Ιουν 2021, 10:27

Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:24
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:21

Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου δεν λαμβάνεται υπόψη κατά περίπτωση, ούτε κατά την κρίση των δικαστών. Ο ΑΠ έχει νομολογήσει ότι ισχύουν αντικειμενικά κριτήρια: έχει δεν έχει ποινικό μητρώο, αλλά ακόμα και στην περίπτωση που έχει, σε τι παραβάσεις του νόμου αφορά.
Εξ' όσων διαβάζω, ο Μπάμπης δεν έχει ποινικό μητρώο, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο το δικαστήριο να μην του αναγνωρίσει τουλάχιστον αυτό το ελαφρυντικό. Αν συμβεί έτσι, ακόμα κι αν τού ρίξει τις μάξιμουμ ποινές για όλα τα κακουργήματα και τα πλημμελήματα που διέπραξε, νομίζω ότι θα φάει συνολικά καμιά 15 χρόνια κατά συγχώνευση, που θα πει, πρακτικά σε 7 χρόνια μάξιμουμ θα είναι έξω και φυσικά θα διεκδικήσει την επιμέλεια της κόρης του.
Τα ελαφρυντικά δε δίνονται αυτόματα. Άμα θέλει το δικαστήριο δεν τα αναγνωρίζει και τον στέλνει ισόβια, μαζί με μερικά άλλα, οπότε βγαίνει στην εικοσαετία
Όχι.
Είπαμε, επί του προκειμένου έχει νομολογήσει ο ΑΠ. Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου -εν αντιθέσει με το προηγούμενο αντίστοιχο του πρότερου έντιμου βίου- κρίνεται πλέον με αντικειμενικά κριτήρια. Ουδείς πρωτοδίκης θα αγνοήσει νομολογία του ΑΠ, αλλά ακόμα κι αν το κάνει, η απόφασή του θα πέσει στο Εφετείο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71235
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεαρή γυναίκα δολοφονήθηκε μέσα στο σπίτι της στα Γλυκά Νερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2021, 10:31

Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:24
Ναύτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:21

Το ελαφρυντικό του πρότερου σύννομου βίου δεν λαμβάνεται υπόψη κατά περίπτωση, ούτε κατά την κρίση των δικαστών. Ο ΑΠ έχει νομολογήσει ότι ισχύουν αντικειμενικά κριτήρια: έχει δεν έχει ποινικό μητρώο, αλλά ακόμα και στην περίπτωση που έχει, σε τι παραβάσεις του νόμου αφορά.
Εξ' όσων διαβάζω, ο Μπάμπης δεν έχει ποινικό μητρώο, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο το δικαστήριο να μην του αναγνωρίσει τουλάχιστον αυτό το ελαφρυντικό. Αν συμβεί έτσι, ακόμα κι αν τού ρίξει τις μάξιμουμ ποινές για όλα τα κακουργήματα και τα πλημμελήματα που διέπραξε, νομίζω ότι θα φάει συνολικά καμιά 15 χρόνια κατά συγχώνευση, που θα πει, πρακτικά σε 7 χρόνια μάξιμουμ θα είναι έξω και φυσικά θα διεκδικήσει την επιμέλεια της κόρης του.
Τα ελαφρυντικά δε δίνονται αυτόματα. Άμα θέλει το δικαστήριο δεν τα αναγνωρίζει και τον στέλνει ισόβια, μαζί με μερικά άλλα, οπότε βγαίνει στην εικοσαετία
Με όσα και να τον στείλει το δικαστήριο με τελεσίδικη απόφαση μπορεί να επικαλεστεί το χ ή ψ πρόβλημα σε κάποια χρόνια και να βγει νωρίτερα.

Στην τελική, μπορεί να κάνει μια απεργία πείνας.
Gavalas for President! :grfl:

ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ, ΛΑΔΩΜΑ (όχι το χριστιανικό, το άλλο)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών