Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Θρησκείες, Θεοί και παραδόσεις.

Συντονιστής: ΟΥΤΙΣ

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιούλ 2021, 13:58

Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 13:52
stavmanr έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 13:45
Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 12:44


...ενω οι προφητες μονο λαθος προβλεψεις.
Κάνουν καί λάθος προβλέψεις, όπως όλοι οι άνθρωποι.
οχι, δεν γλυτωνεις ετσι ευκολα.
Δεν έχω σκοπό να γλιτώσω από κάτι.
δεν ειναι συγκρισιμα μεγεθη.
Σαφώς και είναι.
οι προφητειες και οι θρησκειες ειναι απατη, παπατζιλικι, κανουν απειρες λαθος προβλεψεις, και μονο απο συμπτωση μπορει να τυχει καποια να βγει σωστη.
Αυτή είναι η δική σου ανάγνωση.
Η δική μου είναι ότι οι περισσότερες προφητικές προβλέψεις των Πατέρων είναι εσχατολογικές. Αναφέρονται σε γενικές τάσεις, ρεύματα της ζωής και την ψυχής.
Από την άλλη, πολλοί νομίζουν ότι διαθέτουν τη Θεία Φώτιση και προβαίνουν σε προβλέψεις στις οποίες ρεζιλεύονται τελείως.
η επιστημη δινει κατα κανονα σωστες προβλεψεις, σπανιο να γινει καποιο λαθος.
Η επιστήμη είναι καταδικασμένη εξ ορισμού να διαψεύδει τον εαυτό της. Έτσι λειτουργεί.
Από την άλλη, δεν γράφουμε για έννοιες, αλλά για ανθρώπους.
Πόσους επιστήμονες άραγε γνωρίζεις που έχουν πει ακόμα και δημόσια ανοησίες επάνω σε επιστημονικές τους προβλέψεις;
Είσαι ειλικρινής ή θα προσπαθήσεις να παραστήσεις τον αδαή;
δεν μπορεις να εξισωσεις τη μετεωρολογικη υπηρεσια με το χορο της βροχης των ινδιανων.
Στο θέμα των προβλέψεων, όλα συγκρίνονται.
Ακόμα και το αν ο Μέσι θα δέσει πρώτα το δεξί κι έπειτα το αριστερό παπούτσι.
Η ευστοχία της πρόβλεψης κρίνεται από το αποτέλεσμα. Η ποιοτική διαδικασία της πρόβλεψης από τη μεθοδολογία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιούλ 2021, 14:14

stavmanr έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 13:58

Σαφώς και είναι.
σαφως και δεν ειναι.

Αυτή είναι η δική σου ανάγνωση.
Η δική μου είναι ότι οι περισσότερες προφητικές προβλέψεις των Πατέρων είναι εσχατολογικές. Αναφέρονται σε γενικές τάσεις, ρεύματα της ζωής και την ψυχής.
Από την άλλη, πολλοί νομίζουν ότι διαθέτουν τη Θεία Φώτιση και προβαίνουν σε προβλέψεις στις οποίες ρεζιλεύονται τελείως.
δεν ειναι δικη μου αναγνωση. ειναι η πραγματικοτητα.
οι προφητειες περιγραφουν μελλοντικα γεγονοτα που δεν επαληθευονται. οχι γενικες τασεις.
ολοι οι προφητες ρεζιλευονται. ακομη και οσοι κατα τυχη πετυχουν κατι, εχουν αποτυχει αλλες 1000 φορες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2021, 14:33

Blackdog έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 23:25
Tο πιο περιεργο για μενα ειναι οτι οι οπαδοι τους απαρτιζονται απο ατομα πραγματικα δοσμενα στην θρησκεια, με ψαλτηρια, νηστειες, εξομολογησεις, εκκλησιασμους, προσευχες, ολο το πακετο

Κατι τετοια βλεπω και χανω πασα ιδεα για εκκλησια και "φωτιση"
Blackdog έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 23:34
Αλλωστε η πρωτη προφητεια που δεν βγηκε ηταν απ τον ιδιο τον Χριστο, οταν ειπε οτι θα γυρισει να κρινει ζωντες και νεκρους πριν τελειωσει η γενια εκεινη.

Ηθελε να πει με την παραβολη αυτη "μην πιστευετε οτι σας λενε"

Η αφου εστω βγηκε η παραλληλη προφητεια για την καταστροφη της Ιερουσαλημ "να πιστευετε μονο τα μισα"
Όταν διάβασα το πρώτο κουοτ μου δόθηκε η εντύπωση, (όταν είπες "οι οπαδοι τους"), ότι απαντάς στο θέμα "Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;" και μόνο σ' αυτούς, έστω κι αν έχασες "πασα ιδεα για εκκλησια και "φωτιση" ".

Μόλις διάβασα το δεύτερο κουότ σκέφτηκα.. "αυτός ο άνθρωπος, εκτός ότι είναι τελείως εκτός θέματος (λόγο έλλειψης "φώτισης"; :102: ) θέλει να μας διηγηθεί τον πόνο του". :e045:

Πες τα να ξαλαφρώσεις κι εσύ βρε Blackdog- έστω και εκτός θέματος :lol:
Βγάλτα. μη τα κρατάς απωθημένα και χάσεις τη "φώτιση" που απέκτησες εκτός.. :c020:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 15 Ιούλ 2021, 15:00

O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:33
Λενε οτι μηδενιστες ειναι αυτοι που εψαξαν για τον θεο αλλα δεν τον βρηκαν :102:

Το δευτερο ποστ ηταν χλευαστικο ως προς τις ερμηνειες των προφητειων. Ηταν υποτιθεται αστειο.

Στοχος μου δεν ειναι συζητωντας να αποδομησω την γνωμη του αλλου, αλλα να αλλαξω την δικη μου. Δεν ξερω αν καταλαβαινομαστε...

Τι να πω για να ξελαφρωσω, τα εχω πει. Η θρησκεια ετσι οπως διαμορφωθηκε εδω και αιωνες, χρησιμευει για τον ελεγχο του πληθους. Χρησιμευε τουλαχιστον, σημερα ειναι σε αποσυνθεση. Πνευματικοτητα θα βρει μονο αυτος που την αναζητα και οχι αυτος που ψαχνει μαντρι για να χωθει μεσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2021, 15:24

Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:00
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:33
Λενε οτι μηδενιστες ειναι αυτοι που εψαξαν για τον θεο αλλα δεν τον βρηκαν :102:

Το δευτερο ποστ ηταν χλευαστικο ως προς τις ερμηνειες των προφητειων. Ηταν υποτιθεται αστειο.

Στοχος μου δεν ειναι συζητωντας να αποδομησω την γνωμη του αλλου, αλλα να αλλαξω την δικη μου. Δεν ξερω αν καταλαβαινομαστε...

Τι να πω για να ξελαφρωσω, τα εχω πει. Η θρησκεια ετσι οπως διαμορφωθηκε εδω και αιωνες, χρησιμευει για τον ελεγχο του πληθους. Χρησιμευε τουλαχιστον, σημερα ειναι σε αποσυνθεση. Πνευματικοτητα θα βρει μονο αυτος που την αναζητα και οχι αυτος που ψαχνει μαντρι για να χωθει μεσα.
Βλέπεις που σου λέω..;

Επειδή δεν κατάλαβες τι σημαίνει Ορθοδοξία, αυτός είναι ο λόγος που την ονομάζεις "θρησκεία" ενώ στην ουσία είναι Πίστη στην αποκάλυψη τού Θεού στον Άνθρωπο.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 15 Ιούλ 2021, 15:38

O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:24
0
Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:00
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 14:33
Λενε οτι μηδενιστες ειναι αυτοι που εψαξαν για τον θεο αλλα δεν τον βρηκαν :102:

Το δευτερο ποστ ηταν χλευαστικο ως προς τις ερμηνειες των προφητειων. Ηταν υποτιθεται αστειο.

Στοχος μου δεν ειναι συζητωντας να αποδομησω την γνωμη του αλλου, αλλα να αλλαξω την δικη μου. Δεν ξερω αν καταλαβαινομαστε...

Τι να πω για να ξελαφρωσω, τα εχω πει. Η θρησκεια ετσι οπως διαμορφωθηκε εδω και αιωνες, χρησιμευει για τον ελεγχο του πληθους. Χρησιμευε τουλαχιστον, σημερα ειναι σε αποσυνθεση. Πνευματικοτητα θα βρει μονο αυτος που την αναζητα και οχι αυτος που ψαχνει μαντρι για να χωθει μεσα.
Βλέπεις που σου λέω..;

Επειδή δεν κατάλαβες τι σημαίνει Ορθοδοξία, αυτός είναι ο λόγος που την ονομάζεις "θρησκεία" ενώ στην ουσία είναι Πίστη στην αποκάλυψη τού Θεού στον Άνθρωπο.

.,
Εχω διαβασει πατερικη θεολογια αρκετα. Σιγουρα ηταν μορφωμενοι ανθρωποι και πραγματι το βαθος της σκεψης τους πολλες φορες με εντυπωσιασε.

Αλλα αν ηταν φωτισμενοι απ τον θεο πως εκαναν λαθη; Και αν εκαναν λαθη στα υλικα, πως μπορω να εμπιστευτω την διδασκαλια στα αυλα;

Πχ το εις εξαημερον του Μ Βασιλειου, ωραιο, εμπνευστικο, αλλα πανω απ τα μισα που λεει (εξιστορει την Γενεση) δεν ισχυουν...
Αλλο, ο Αγ Παισιος τι κολλημα ειχε φαει με τους Τουρκους; Ηταν χριστιανικη αυτη η θεση; Οχι για μενα...Εχω και αλλα τετοια (παιζει να ειναι καμμια 30ρια :lol: )



Τι να σκεφτω τωρα για την "θεοπνευστια", πες μου

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2021, 15:46

Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:38
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:24
0
Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:00


Λενε οτι μηδενιστες ειναι αυτοι που εψαξαν για τον θεο αλλα δεν τον βρηκαν :102:

Το δευτερο ποστ ηταν χλευαστικο ως προς τις ερμηνειες των προφητειων. Ηταν υποτιθεται αστειο.

Στοχος μου δεν ειναι συζητωντας να αποδομησω την γνωμη του αλλου, αλλα να αλλαξω την δικη μου. Δεν ξερω αν καταλαβαινομαστε...

Τι να πω για να ξελαφρωσω, τα εχω πει. Η θρησκεια ετσι οπως διαμορφωθηκε εδω και αιωνες, χρησιμευει για τον ελεγχο του πληθους. Χρησιμευε τουλαχιστον, σημερα ειναι σε αποσυνθεση. Πνευματικοτητα θα βρει μονο αυτος που την αναζητα και οχι αυτος που ψαχνει μαντρι για να χωθει μεσα.
Βλέπεις που σου λέω..;

Επειδή δεν κατάλαβες τι σημαίνει Ορθοδοξία, αυτός είναι ο λόγος που την ονομάζεις "θρησκεία" ενώ στην ουσία είναι Πίστη στην αποκάλυψη τού Θεού στον Άνθρωπο.

.,
Εχω διαβασει πατερικη θεολογια αρκετα. Σιγουρα ηταν μορφωμενοι ανθρωποι και πραγματι το βαθος της σκεψης τους πολλες φορες με εντυπωσιασε.

Αλλα αν ηταν φωτισμενοι απ τον θεο πως εκαναν λαθη; Και αν εκαναν λαθη στα υλικα, πως μπορω να εμπιστευτω την διδασκαλια στα αυλα;

Πχ το εις εξαημερον του Μ Βασιλειου, ωραιο, εμπνευστικο, αλλα πανω απ τα μισα που λεει (εξιστορει την Γενεση) δεν ισχυουν...
Αλλο, ο Αγ Παισιος τι κολλημα ειχε φαει με τους Τουρκους; Ηταν χριστιανικη αυτη η θεση; Οχι για μενα...Εχω και αλλα τετοια (παιζει να ειναι καμμια 30ρια :lol: )



Τι να σκεφτω τωρα για την "θεοπνευστια", πες μου
Να σου πω

Βασικά είσαι εκτός τόπικ και αυτό σού επεσήμανα με το πρώτο ποστ :lol:
Τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, εν καιρώ σε ανάλογα τόπικ :102:

:wave:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 15 Ιούλ 2021, 15:59

O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:46

Να σου πω

Βασικά είσαι εκτός τόπικ και αυτό σού επεσήμανα με το πρώτο ποστ :lol:
Τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, εν καιρώ σε ανάλογα τόπικ :102:

:wave:

.,
Τα ποστ μου πριν το τελευταιο αναφεροντουσαν στις προφητειες

Ακομα και το τελευταιο συνδεεται γιατι μεσα σε ολα αυτα τα 30 που ειπα, ειναι και οι αποτυχημενες προφητειες. Λεω δηλαδη, εδω ο ιδιος ο Χριστος δεν πετυχε προφητεια, γιατι ασχολουμαστε;

Δεν βλεπω γιατι ειμαι εκτος τοπικ, που και να ειμαι απ οτι εχω δει ειναι κατι που συμβαινει συχνα στα νηματα.

Οπως θες παντως
Εδω θα ειμαστε :wave:

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2021, 16:07

Άφαντος έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 01:28
nik_killthemall έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 00:15
Άπιστος είμαι που θεωρεί θρησκεια - εκκλησία συνώνυμα της απάτης και της ατιμίας, αλλά ετούτος εδώ μιλάει αναμφιβήτητα έντιμα και φωτισμένα (όπως μια μικρή μειοψηφεία ανά τους αιώνες που υπάρχει νομοτελειακά στον κλήρο όπως Λούκαρις, Καβάσιλας, Γρηγόριος Νύσσης κλπ)

ΥΓ Βέβαια εκεί που ορθά λέει "και τι μας νοιάζει πότε θα έρθει ο αντίχριστος", μπαίνω στον πειρασμό να πω πως στα 3 από τα 4 ευαγγελια που ο χριστός περιγράφει την 2α παρουσία του, πουθενά δεν μιλάει για αντίχριστο και σατανά έτσι κι αλλιώς.
Τα ονόματα που ανέφερες όπως και πολλά άλλα (γνωστά ή άγνωστα) διατηρούν την αλήθεια της ορθοδοξίας μες τους αιώνες οι οποίοι ειναι γεμάτοι από παραφθορές, παρερμηνείες και διαστρεβλώσεις ακόμη κι από τους ίδιους τους χριστιανούς.
Η ορθοδοξία δεν είναι ποσοτικό μέγεθος αλλά ποιοτικό. Αρκεί και μόνο ένας αληθινά Αγιος και φωτισμένος άνθρωπος για να σώζεται η γνησιότητα της ορθοδοξίας, όπως αρκεί και μόνο ενας ερωτευμένος για να σώζεται ο έρωτας, ή εστω και μόνο ένας ποιητής για να σώζεται η ποίηση.
Βλέπεις...η ματαιοδοξία, ο εγωϊσμός, τα απωθημένα, οι προκαταλήψεις, τα κάθε είδους συμπλέγματα και οι αυτοδικαίωτες δόξες και δοξασίες μας, κυριαρχούν κι αυτό είναι άσχετο με το αν κάποιος είναι πιστός ή άπιστος.
Με αυτήν την έννοια ναι, οι εκκλησιαστικοί άνθρωποι αν την θεολογική αλήθεια της πίστης τους την περνούν μέσα απ τις δικές τους στρεβλώσεις ή απλά έχουν γίνει ένας θεσμός εξουσίας, είναι όπως το είπες. Απάτη και ατιμία...και άλλα πολλά.
Από κει και πέρα το θέμα είναι που εστιάζει και προς τα που κοιτάει κάποιος...
:wave:
Εξάλλου η Πίστη στον Χριστό ξεκίνησε από ένα και ΜΟΝΟ Άνθρωπο που μάλιστα δεν είχε που την κεφαλή κλείναι όταν κατέβηκε να μας τα πει :wink
Και αποδεδειγμένα, τον πίστεψαν πάρα πολλοί από τότε :102:

.,

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2021, 16:12

Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:59
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:46

Να σου πω

Βασικά είσαι εκτός τόπικ και αυτό σού επεσήμανα με το πρώτο ποστ :lol:
Τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, εν καιρώ σε ανάλογα τόπικ :102:

:wave:

.,
Τα ποστ μου πριν το τελευταιο αναφεροντουσαν στις προφητειες

Ακομα και το τελευταιο συνδεεται γιατι μεσα σε ολα αυτα τα 30 που ειπα, ειναι και οι αποτυχημενες προφητειες. Λεω δηλαδη, εδω ο ιδιος ο Χριστος δεν πετυχε προφητεια, γιατι ασχολουμαστε;

Δεν βλεπω γιατι ειμαι εκτος τοπικ, που και να ειμαι απ οτι εχω δει ειναι κατι που συμβαινει συχνα στα νηματα.

Οπως θες παντως
Εδω θα ειμαστε :wave:
Άντε, αφού επιμένεις, για ποια προφητεία τού μπολταρισμένου αναφέρεσαι;

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 15 Ιούλ 2021, 16:15

O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:12
Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:59
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:46

Να σου πω

Βασικά είσαι εκτός τόπικ και αυτό σού επεσήμανα με το πρώτο ποστ :lol:
Τα υπόλοιπα ερωτήματά σου, εν καιρώ σε ανάλογα τόπικ :102:

:wave:

.,
Τα ποστ μου πριν το τελευταιο αναφεροντουσαν στις προφητειες

Ακομα και το τελευταιο συνδεεται γιατι μεσα σε ολα αυτα τα 30 που ειπα, ειναι και οι αποτυχημενες προφητειες. Λεω δηλαδη, εδω ο ιδιος ο Χριστος δεν πετυχε προφητεια, γιατι ασχολουμαστε;

Δεν βλεπω γιατι ειμαι εκτος τοπικ, που και να ειμαι απ οτι εχω δει ειναι κατι που συμβαινει συχνα στα νηματα.

Οπως θες παντως
Εδω θα ειμαστε :wave:
Άντε, αφού επιμένεις, για ποια προφητεία τού μπολταρισμένου αναφέρεσαι;

.,
Αυτη που ειπε οτι θα γυρισει πισω πριν "περασει η γενια αυτη"

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2021, 16:17

Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:15
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:12
Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 15:59


Τα ποστ μου πριν το τελευταιο αναφεροντουσαν στις προφητειες

Ακομα και το τελευταιο συνδεεται γιατι μεσα σε ολα αυτα τα 30 που ειπα, ειναι και οι αποτυχημενες προφητειες. Λεω δηλαδη, εδω ο ιδιος ο Χριστος δεν πετυχε προφητεια, γιατι ασχολουμαστε;

Δεν βλεπω γιατι ειμαι εκτος τοπικ, που και να ειμαι απ οτι εχω δει ειναι κατι που συμβαινει συχνα στα νηματα.

Οπως θες παντως
Εδω θα ειμαστε :wave:
Άντε, αφού επιμένεις, για ποια προφητεία τού μπολταρισμένου αναφέρεσαι;

.,
Αυτη που ειπε οτι θα γυρισει πισω πριν "περασει η γενια αυτη"
Όχι έτσι.. :lol:

Φέρε χωρίο

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2450
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 15 Ιούλ 2021, 16:22

O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:17

Όχι έτσι.. :lol:

Φέρε χωρίο

.,
Ματθαίος 24/κδ΄: "34 αμήν λέγω υμίν, ου μη παρέλθη η γενεά αύτη έως αν πάντα ταύτα γένηται. 35 ο ουρανός και η γη παρελεύσονται, οι δε λόγοι μου ου μη παρέλθωσι."

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4318
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 15 Ιούλ 2021, 16:39

Blackdog έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:22
O I έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 16:17

Όχι έτσι.. :lol:

Φέρε χωρίο

.,
Ματθαίος 24/κδ΄: "34 αμήν λέγω υμίν, ου μη παρέλθη η γενεά αύτη έως αν πάντα ταύτα γένηται. 35 ο ουρανός και η γη παρελεύσονται, οι δε λόγοι μου ου μη παρέλθωσι."
Εγώ θα έλεγα να διάβαζες το 24ο κεφάλαιο απ' την αρχή του. Τότε θα έβλεπες ότι απαντάει στις δύο ερωτήσεις που τού τέθηκαν από τους μαθητές Του:
"Ματθ. 24,3 καθημένου δὲ αὐτοῦ ἐπὶ τοῦ ὄρους τῶν ἐλαιῶν προσῆλθον αὐτῷ οἱ μαθηταὶ κατ᾿ ἰδίαν λέγοντες· εἰπὲ ἡμῖν πότε ταῦτα ἔσται, καὶ τί τὸ σημεῖον τῆς σῆς παρουσίας καὶ τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος;"
...τότε θα καταλάβαινες ότι η ερώτηση είναι διπλή.

Οπότε, το ότι καταστράφηκε η Ιερουσαλήμ το 70 μ.Χ. δηλαδή "ου μη παρέλθη η γενεά αύτη έως αν πάντα ταύτα γένηται" επιβεβαιώθηκε. Δηλαδή η επιβεβαίωση τού Ιησού: "Ματθ. 24,2 ὁ δὲ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτοῖς· οὐ βλέπετε ταῦτα πάντα; ἀμὴν λέγω ὑμῖν, οὐ μὴ ἀφεθῇ ᾧδε λίθος ἐπὶ λίθον, ὃς οὐ καταλυθήσεται."
Επιβεβαιώθηκε το 70 μ.Χ.

Το άλλο σκέλος τής ερώτησης των μαθητών: "καὶ τί τὸ σημεῖον τῆς σῆς παρουσίας καὶ τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος;" απαντήθηκε: ".....έως αν πάντα ταύτα γένηται. 35 ο ουρανός και η γη παρελεύσονται, οι δε λόγοι μου ου μη παρέλθωσι." και αφού δεν παρήλθαν αυτά, τότε δεν ξέρουμε πότε θα επιβεβαιωθεί.

Χρειάζεσαι λίγο ψάξιμο και ίσως καταλάβεις αυτά που "μελετάς" εκεί και σου μοιάζουν για αντιφατικά.

.,
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος O I την 15 Ιούλ 2021, 17:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Προφητειολάγνοι χριστιανοί ακούτε;;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιούλ 2021, 16:59

stavmanr έγραψε:
15 Ιούλ 2021, 13:58

Αυτή είναι η δική σου ανάγνωση.
Η δική μου είναι ότι οι περισσότερες προφητικές προβλέψεις των Πατέρων είναι εσχατολογικές. Αναφέρονται σε γενικές τάσεις, ρεύματα της ζωής και την ψυχής.
Από την άλλη, πολλοί νομίζουν ότι διαθέτουν τη Θεία Φώτιση και προβαίνουν σε προβλέψεις στις οποίες ρεζιλεύονται τελείως.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι πιστεύουν οι πατέρες για τους ομοφυλοφιλους, το σεξ εκτός γάμου κ την έκτρωση :smt017

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Θρησκειολογία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών