Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2021, 00:39

Χαοτικός έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:34
Είστε ψιλοάσχετοι από μαγείρεμα, έτσι;
Όταν εγώ μαγείρευα εσύ χαζολόγαγες στην ΟΝΝΕΔ.
Όση σχέση είχα εγώ με την ΟΝΝΕΔ άλλη τόση είχες εσύ με τις κατσαρόλες.

Σε συνάξεις συλλογικής κουζίνας τα' μαθες αυτά τα κόλπα; :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 27 Ιούλ 2021, 00:40

Χαοτικός έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:31
Δηλαδή σοβαρά τώρα. Τρως σούπα. Μπαίνεις σε μοντα ρουφήγματος. Τα πάντα μέσαστη σούπα έχουν μαλακώσει τόσο που ακίνδτνα ρουφιούνται και και χρειάζεται μόνο μία πίεση από τον ουρανίσκο με τη γλώσσα για να πατικωθούν καταλλήλως και να καταπιείς με τη μία - όπως συ ορίζει και ο ρυθμός του "Τρώω σούπα". και σου έρχεται κομμάτι πατάτα έστω και μικρό που λες, που πρέπει να το μασήσεις 3 και 4 και μπερδεύεις το απτικό σου σύστημα με πληροφορία που σε ξαφνιάζει. Γεύση στο πουθενά, υφή ξένη από το όλο περιβάλλον (όλα τα λα έχουν πιο πολύ νερό).
Ρε εσύ, όλο αυτό είναι λάθος. Λογικό να μην σου αρέσουν οι πατάτες αν αυτή είναι η εμπειρία που έχεις. Καταρχάς σε σούπα (όχι γιαχνί) πρέπει να λιώνει με την γλώσσα, αν πρέπει να τη μασήσεις έστω και χαλαρά δεν έχει μαγειρευτεί αρκετά και σίγουρα δεν έχει τραβήξει μέχρι μέσα το ζουμί. Επίσης γεύση πρέπει να έχει και μάλιστα πολύ κοντά στο υπόλοιπο με ένα κλικ πιο ουδέτερο ή γλυκό ανάλογα την πατάτα. Η διαφορά είναι κυρίως στην υφή. Γενικά πρέπει να δένει γευστικά με το υπόλοιπο. Ναι μπορεί να χρειαστεί και διπλό αλάτι, και διπλό πελτέ, και τριπλό κρεμμύδι ανάλογα με την ποσότητα αυτά είναι φυσιολογικά δεδομένου ότι βάζεις κάτι πιο ουδέτερο μέσα που θέλεις να πάρει γεύση όμοια με τα υπόλοιπα αλλιώς τις έτρωγες και νερόβραστες.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιούλ 2021, 00:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:34
Είστε ψιλοάσχετοι από μαγείρεμα, έτσι; :)

Για τον χαοτικό και το βλήμα, το λέω.
Ίσως να έχω γαστρονομική άγνοια στην ηδονή του να ζεματίζεσαι από μια άγευστη μαλακία. Μπορώ να το δεχθώ αυτό. Αλλά εμένα και των ανθρώπων που τα τρώνε, μας αρέσει περισσότερο το φαγητό κατσαρόλας χωρίς πατάτες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9119
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 27 Ιούλ 2021, 00:43

Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:45
Λοιπόν, άκου νοικοκυρά: αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μαγειρέψει πολύ στην ζωή σου, και νιώθεις περήφανη για το επίπεδο που έχεις καταφέρει. Αλλά εγώ μαγειρεύω εδώ και μόνο δύο χρόνια, αλλά μαγειρεύω καλύτερα από εσένα, και ξέρεις γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ.

Έστω ότι φτιάχνεις μία ωραία σουπίτσα, εντάξει; Την πνίγεις στις πατάτες όμως, μπας και πιάσει στην κοιλιά. Ξέρεις τι θα γίνει με τις πατάτες; Θα έρθουν σε θερμοκρασία που μπορεί να την ανεχθεί άνθρωπος πολύ αργότερα από το υπόλοιπο γαμημένο φαγητό. Ή θα φάω αξιοπρεπή σούπα και θα πρέπει να φέρεις το κουτί των πρώτων βοηθειών, ή θα την φάω κρύα την σούπα σου ώστε να μην με τραυματίσει η, άγευστη στην κατσαρόλα έτσι κι αλλιώς, πατάτα. Τις μπάμιες τα παιδιά δεν τις μισούν λόγω των σάλιων. Γιατί τις πνίγεις στην πατάτα τις μισούν. Μέχρι εκεί φτάνει η μαγειρική σου, όταν δοκιμάζει κόσμος τα φαγητά σου να τα μισεί. Φτιάξ' τες με κοτόπουλο να δεις πώς θα τις λατρέψουν.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχουν φράγκα την σήμερον ημέρα κι οι πατάτες είναι ο πιο φτηνός τρόπος για να χορτάσει κάποιος, αλλά κάν' τες στον φούρνο. Τηγάνισέ τες. Στην κατσαρόλα βάλε κάτι εξίσου φθηνό που να πιάνει: κουρκούτι, αλεύρι, κριθάρι. Βάλε και κουράδες άμα θες, καλύτερη επιλογή είναι από τις πατάτες.

Λοιπόν, για να τελειώνουμε: πατάτες και κατσαρόλα= σκατά φαγητό. Αν χρησιμοποιείς αυτόν τον συνδιασμό και σου λένε ότι το φαγητό σου είναι ωραίο, σου λένε ψέματα.
Αλεύρια και κριθάρια έχουν γλουτένες. Εκατό φορές καλύτερη η πατάτα.

Άμα τα κομμάτια πατάτας σου κρυώνουν πιο αργά, απλά τα κόβεις πιο μικρά, δε θέλει πολύ σκέψη. Εγώ σπίτι έχω μάθει με μικρά κομμάτια πατάτας τη σούπα, αν και ο Άκης τα κάνει με μεγάλα και κανείς δεν παραπονιέται.

ΕΠίσης η πατάτα αν τη λιώσεις σου χυλώνει πολύ ωραία τη σούπα, χωρίς να βάζεις κρέμες και αηδίες.
Z

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 27 Ιούλ 2021, 00:48

Βλήμα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:34
Είστε ψιλοάσχετοι από μαγείρεμα, έτσι; :)

Για τον χαοτικό και το βλήμα, το λέω.
Ίσως να έχω γαστρονομική άγνοια στην ηδονή του να ζεματίζεσαι από μια άγευστη μαλακία. Μπορώ να το δεχθώ αυτό. Αλλά εμένα και των ανθρώπων που τα τρώνε, μας αρέσει περισσότερο το φαγητό κατσαρόλας χωρίς πατάτες.
Άνοιξες κι άλλη συζήτηση χωρίς να το καταλάβεις που είναι επίσης πολύ πολύ πολύ μεγάλη κουβέντα: θερμοκρασίες στο φαγητό. Είναι τρομακτική η διαφορά που κάνει. Σκέψου μόνο κρυο vs ζεστό τζατζίκι για να καταλάβεις για τι χάος μιλάμε και πόσο μπορεί να χαλάσει ένα φαγητό η θερμοκρασία.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιούλ 2021, 01:02

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:43
Αλεύρια και κριθάρια έχουν γλουτένες. Εκατό φορές καλύτερη η πατάτα.

Άμα τα κομμάτια πατάτας σου κρυώνουν πιο αργά, απλά τα κόβεις πιο μικρά, δε θέλει πολύ σκέψη. Εγώ σπίτι έχω μάθει με μικρά κομμάτια πατάτας τη σούπα, αν και ο Άκης τα κάνει με μεγάλα και κανείς δεν παραπονιέται.

ΕΠίσης η πατάτα αν τη λιώσεις σου χυλώνει πολύ ωραία τη σούπα, χωρίς να βάζεις κρέμες και αηδίες.
1, Δεν είχα υπόψη μου άτομα που έχουν δυσανεξία στην γλουτένη. Είναι και δύσκολο να τα πετύχεις, αποτελούν το 1% του πληθυσμού. Όταν έχω να κάνω τραπέζι σε άτομο με ιατρικό πρόβλημα, εννοείται ότι θα ελιχθώ.
2.Όταν λες κρέμες στην σούπα τι εννοείς; Κορν φλάουρ να πούμε;
3. Μπορείς να δώσεις λινκ με την συνταγή του Άκη;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 01:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:39
Χαοτικός έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:34
Είστε ψιλοάσχετοι από μαγείρεμα, έτσι;
Όταν εγώ μαγείρευα εσύ χαζολόγαγες στην ΟΝΝΕΔ.
Όση σχέση είχα εγώ με την ΟΝΝΕΔ άλλη τόση είχες εσύ με τις κατσαρόλες.

Σε συνάξεις συλλογικής κουζίνας τα' μαθες αυτά τα κόλπα; :lol:
Την έκανα από τα 19 και νοίκιασα μόνος μου (με την κοπέλα μου ενίοτε). Έχω πιο πολλά χρόνια νοικοκυραίος :g030:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 01:10

Awesomatic έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:40
Χαοτικός έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:31
Δηλαδή σοβαρά τώρα. Τρως σούπα. Μπαίνεις σε μοντα ρουφήγματος. Τα πάντα μέσαστη σούπα έχουν μαλακώσει τόσο που ακίνδτνα ρουφιούνται και και χρειάζεται μόνο μία πίεση από τον ουρανίσκο με τη γλώσσα για να πατικωθούν καταλλήλως και να καταπιείς με τη μία - όπως συ ορίζει και ο ρυθμός του "Τρώω σούπα". και σου έρχεται κομμάτι πατάτα έστω και μικρό που λες, που πρέπει να το μασήσεις 3 και 4 και μπερδεύεις το απτικό σου σύστημα με πληροφορία που σε ξαφνιάζει. Γεύση στο πουθενά, υφή ξένη από το όλο περιβάλλον (όλα τα λα έχουν πιο πολύ νερό).
Ρε εσύ, όλο αυτό είναι λάθος. Λογικό να μην σου αρέσουν οι πατάτες αν αυτή είναι η εμπειρία που έχεις. Καταρχάς σε σούπα (όχι γιαχνί) πρέπει να λιώνει με την γλώσσα, αν πρέπει να τη μασήσεις έστω και χαλαρά δεν έχει μαγειρευτεί αρκετά και σίγουρα δεν έχει τραβήξει μέχρι μέσα το ζουμί. Επίσης γεύση πρέπει να έχει και μάλιστα πολύ κοντά στο υπόλοιπο με ένα κλικ πιο ουδέτερο ή γλυκό ανάλογα την πατάτα. Η διαφορά είναι κυρίως στην υφή. Γενικά πρέπει να δένει γευστικά με το υπόλοιπο. Ναι μπορεί να χρειαστεί και διπλό αλάτι, και διπλό πελτέ, και τριπλό κρεμμύδι ανάλογα με την ποσότητα αυτά είναι φυσιολογικά δεδομένου ότι βάζεις κάτι πιο ουδέτερο μέσα που θέλεις να πάρει γεύση όμοια με τα υπόλοιπα αλλιώς τις έτρωγες και νερόβραστες.
Για να επιμένεις; θα έχεις φάει κάτι ωραίο.

Ντεντεκτιβικά τώρα που με πιάνει, κάνω την υπόθεση ότι θα είναι πολύ έντονη η σούπα πιθανώς με κάτι καυτερό. Εκεί μπορώ να με βάλω μέσα. Νομίζω ότι ... :p2: αυτό το ρώσικο μπορς το λένε; Μάλλον μου άρεσε και μάλλον είχε πατάτα μέσα. και μάλλον ήταν καυτερό. Αλλά όπως βλέπεις δεν θυμάμαι και καλά. Εσύ είσαι της φάσης με τα καυτερά ή δεν σου αρέσουν; Βρίσκεις κάτι διαφωτιστικό στην υπόθεσή μου;
Ένα άλλο που μου έρχεται σαν σκέψη, είναι ότι μιλάς για κόψιμο περίπου στο μέγεθος του μπιζελιού και άντε λίγο μεγαλύτερο. Σωστά;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70967
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2021, 01:11

Βλήμα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:02
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:43
Αλεύρια και κριθάρια έχουν γλουτένες. Εκατό φορές καλύτερη η πατάτα.

Άμα τα κομμάτια πατάτας σου κρυώνουν πιο αργά, απλά τα κόβεις πιο μικρά, δε θέλει πολύ σκέψη. Εγώ σπίτι έχω μάθει με μικρά κομμάτια πατάτας τη σούπα, αν και ο Άκης τα κάνει με μεγάλα και κανείς δεν παραπονιέται.

ΕΠίσης η πατάτα αν τη λιώσεις σου χυλώνει πολύ ωραία τη σούπα, χωρίς να βάζεις κρέμες και αηδίες.
1, Δεν είχα υπόψη μου άτομα που έχουν δυσανεξία στην γλουτένη. Είναι και δύσκολο να τα πετύχεις, αποτελούν το 1% του πληθυσμού. Όταν έχω να κάνω τραπέζι σε άτομο με ιατρικό πρόβλημα, εννοείται ότι θα ελιχθώ.
2.Όταν λες κρέμες στην σούπα τι εννοείς; Κορν φλάουρ να πούμε;
3. Μπορείς να δώσεις λινκ με την συνταγή του Άκη;
Αν θες να κάνεις τη σούπα βελουτέ, απλώς μάζεψε τα κρεμμυδοσελινοκάροτα που έχουν βράσει με μια τρυπητή κουτάλα, ρίχτα σ' ένα μούλτι και ξαναρίξε τα στη σούπα.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 01:13

Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:43
Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:45
Λοιπόν, άκου νοικοκυρά: αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μαγειρέψει πολύ στην ζωή σου, και νιώθεις περήφανη για το επίπεδο που έχεις καταφέρει. Αλλά εγώ μαγειρεύω εδώ και μόνο δύο χρόνια, αλλά μαγειρεύω καλύτερα από εσένα, και ξέρεις γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ.

Έστω ότι φτιάχνεις μία ωραία σουπίτσα, εντάξει; Την πνίγεις στις πατάτες όμως, μπας και πιάσει στην κοιλιά. Ξέρεις τι θα γίνει με τις πατάτες; Θα έρθουν σε θερμοκρασία που μπορεί να την ανεχθεί άνθρωπος πολύ αργότερα από το υπόλοιπο γαμημένο φαγητό. Ή θα φάω αξιοπρεπή σούπα και θα πρέπει να φέρεις το κουτί των πρώτων βοηθειών, ή θα την φάω κρύα την σούπα σου ώστε να μην με τραυματίσει η, άγευστη στην κατσαρόλα έτσι κι αλλιώς, πατάτα. Τις μπάμιες τα παιδιά δεν τις μισούν λόγω των σάλιων. Γιατί τις πνίγεις στην πατάτα τις μισούν. Μέχρι εκεί φτάνει η μαγειρική σου, όταν δοκιμάζει κόσμος τα φαγητά σου να τα μισεί. Φτιάξ' τες με κοτόπουλο να δεις πώς θα τις λατρέψουν.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχουν φράγκα την σήμερον ημέρα κι οι πατάτες είναι ο πιο φτηνός τρόπος για να χορτάσει κάποιος, αλλά κάν' τες στον φούρνο. Τηγάνισέ τες. Στην κατσαρόλα βάλε κάτι εξίσου φθηνό που να πιάνει: κουρκούτι, αλεύρι, κριθάρι. Βάλε και κουράδες άμα θες, καλύτερη επιλογή είναι από τις πατάτες.

Λοιπόν, για να τελειώνουμε: πατάτες και κατσαρόλα= σκατά φαγητό. Αν χρησιμοποιείς αυτόν τον συνδιασμό και σου λένε ότι το φαγητό σου είναι ωραίο, σου λένε ψέματα.
Αλεύρια και κριθάρια έχουν γλουτένες. Εκατό φορές καλύτερη η πατάτα.

Άμα τα κομμάτια πατάτας σου κρυώνουν πιο αργά, απλά τα κόβεις πιο μικρά, δε θέλει πολύ σκέψη. Εγώ σπίτι έχω μάθει με μικρά κομμάτια πατάτας τη σούπα, αν και ο Άκης τα κάνει με μεγάλα και κανείς δεν παραπονιέται.

ΕΠίσης η πατάτα αν τη λιώσεις σου χυλώνει πολύ ωραία τη σούπα, χωρίς να βάζεις κρέμες και αηδίες.
Τι κακό έχουν οι γλουτένες;
Γιατί να φας χυλό αφού κάνεις σούπα. Κάνε φάβα :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιούλ 2021, 01:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:11
Αν θες να κάνεις τη σούπα βελουτέ, απλώς μάζεψε τα κρεμμυδοσελινοκάροτα που έχουν βράσει με μια τρυπητή κουτάλα, ρίχτα σ' ένα μούλτι και ξαναρίξε τα στη σούπα.
Αντί για μούλτι χρησιμοποιώ χειροκίνητη μηχανή του πουρέ, αλλά κατά τα άλλα, αυτό που είπες κάνω.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 01:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:11
Βλήμα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:02
Καραμελίτσα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:43
Αλεύρια και κριθάρια έχουν γλουτένες. Εκατό φορές καλύτερη η πατάτα.

Άμα τα κομμάτια πατάτας σου κρυώνουν πιο αργά, απλά τα κόβεις πιο μικρά, δε θέλει πολύ σκέψη. Εγώ σπίτι έχω μάθει με μικρά κομμάτια πατάτας τη σούπα, αν και ο Άκης τα κάνει με μεγάλα και κανείς δεν παραπονιέται.

ΕΠίσης η πατάτα αν τη λιώσεις σου χυλώνει πολύ ωραία τη σούπα, χωρίς να βάζεις κρέμες και αηδίες.
1, Δεν είχα υπόψη μου άτομα που έχουν δυσανεξία στην γλουτένη. Είναι και δύσκολο να τα πετύχεις, αποτελούν το 1% του πληθυσμού. Όταν έχω να κάνω τραπέζι σε άτομο με ιατρικό πρόβλημα, εννοείται ότι θα ελιχθώ.
2.Όταν λες κρέμες στην σούπα τι εννοείς; Κορν φλάουρ να πούμε;
3. Μπορείς να δώσεις λινκ με την συνταγή του Άκη;
Αν θες να κάνεις τη σούπα βελουτέ, απλώς μάζεψε τα κρεμμυδοσελινοκάροτα που έχουν βράσει με μια τρυπητή κουτάλα, ρίχτα σ' ένα μούλτι και ξαναρίξε τα στη σούπα.

Ναι και μετά αποξέρανε το όλο αυτό, κάντο σκόνη στο βαζάκι κι όποτε θες το βράζεις για να κάνεις μια γρήγορη σούπα σε τρία λεπτά. Ρε το σώμα σας το ακούτε καθόλου; Σεβαστείτε το :102:
Άκου να κάνει νιανιά τα υλικά! :wall:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 01:18

Πάω στοίχημα ρε μπουλόφλωροι ότι στην στημένη πορτοκαλάδα σας πειράζουν τα κομματάκια και τα περνάτε σούρωμα. Ε; :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4584
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: μόνος κι έρμος

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 27 Ιούλ 2021, 01:19

ο παππούς μου έλεγε ότι η πατάτα και το κολοκύθι αργούν να κρυώσουν. :102:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιούλ 2021, 01:19

Χαοτικός έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:16
Ναι και μετά αποξέρανε το όλο αυτό, κάντο σκόνη στο βαζάκι κι όποτε θες το βράζεις για να κάνεις μια γρήγορη σούπα σε τρία λεπτά. Ρε το σώμα σας το ακούτε καθόλου; Σεβαστείτε το :102:
Άκου να κάνει νιανιά τα υλικά! :wall:
μπρο, για βελουτέ έλεγε. Και δεν το κάνεις σε όλα τα υλικά. Και δεν ξέρω για το δικό σου, πάντως το δικό μου σώμα μια χαρά ανταποκρίνεται. Και μην πιστεύεις τον κάθε κομπογιανίτη (σαν εμένα που γράφω 'δωνά), πήγαινε σε κάποιον σπουδαγμένο διαιτολόγο να συζητήσεις τα συμπεράσματά σου.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών