ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Υποθέσεις εγκλημάτων και περιστατικά ποινικής φύσης (σοβαρά), όπως δολοφονίες, απαγωγές, υπεξαιρέσεις, ληστείες κ.ά., στην ελληνική κοινωνία.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1581
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 24 Αύγ 2021, 00:27

Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:23
esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:12
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:07


Μα αφού οι δολοφονίες είναι το πρόβλημα.
Κοίτα να δεις, αν δεν θέλετε να λύσετε το πρόβλημα εγώ σκοτίστηκα, αλλά για να αλλάξεις ένα φαινόμενο πρέπει να πας στις αιτίες. Πρέπει να πας στην ψυχολογία του εγκληματία. Το καλύτερο πράγμα για να μειωθούν οι δολοφονίες είναι να κάτσεις να συζητήσεις με τους δολοφόνους. Αν τους πετάς σε μια φυλακή αφού κάνουν το έγκλημα, απλά είσαι ένα βήμα πίσω από το πρόβλημα και λειτουργείς κατασταλτικά. Αν θέλεις να πιστεύεις σε αόριστες έννοιες (πατριαρχία) που πρέπει να αλλάξουν, καλή τύχη. Εγώ είπα την δική μου γνώμη. Αυστηρότερες ποινές στην απιστία.
Ε αν θες να πας στην αιτία της δολοφονίας πρέπει να το ψάξεις αλλιώς. Αν το πρόβλημα είναι η απιστία θα έπρεπε να έχουμε εξίσου δολοφονίες ανδρών από την σύζυγο τους. Γιατί δεν έχουμε λοιπόν;
Δεν έχω επίσημα στοιχεία κερατώματος για να σου αναλύσω. Και δεν νομίζω αν υπάρχουν να είναι αξιόπιστα ( :roll: ) και αντιπροσωπευτικά της κατάστασης.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21690
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Αύγ 2021, 00:28

lonelyrider έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:08
lonelyrider έγραψε:
23 Αύγ 2021, 23:56
Μην τρώγεστε μεταξύ σας αδέρφια.
Ένα είναι το συμπέρασμα.

Δεν είμαστε για πουθενά.
Συμφωνείς ότι όποιος σκοτώνει το έτερον ήμισυ να καταδικαστεί με θανατική ποινή;

Εγώ συμφωνω
Φίλε αν και δεν πιστεύεις, τη ζωή ο Θεός τη δημιούργησε οπότε πως είμαστε βέβαιοι ότι με τη θανατική ποινή δεν πάμε ενάντια στο θέλημά Του?

Συμβιβάζεσαι με ισόβια? Αληθινά ισόβια όμως. Να τον παίρνει από την φυλακή η νεκροφόρα.
αυτοαναιρείσαι φίλε μου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Αύγ 2021, 00:33

esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:27
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:23
esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:12

Κοίτα να δεις, αν δεν θέλετε να λύσετε το πρόβλημα εγώ σκοτίστηκα, αλλά για να αλλάξεις ένα φαινόμενο πρέπει να πας στις αιτίες. Πρέπει να πας στην ψυχολογία του εγκληματία. Το καλύτερο πράγμα για να μειωθούν οι δολοφονίες είναι να κάτσεις να συζητήσεις με τους δολοφόνους. Αν τους πετάς σε μια φυλακή αφού κάνουν το έγκλημα, απλά είσαι ένα βήμα πίσω από το πρόβλημα και λειτουργείς κατασταλτικά. Αν θέλεις να πιστεύεις σε αόριστες έννοιες (πατριαρχία) που πρέπει να αλλάξουν, καλή τύχη. Εγώ είπα την δική μου γνώμη. Αυστηρότερες ποινές στην απιστία.
Ε αν θες να πας στην αιτία της δολοφονίας πρέπει να το ψάξεις αλλιώς. Αν το πρόβλημα είναι η απιστία θα έπρεπε να έχουμε εξίσου δολοφονίες ανδρών από την σύζυγο τους. Γιατί δεν έχουμε λοιπόν;
Δεν έχω επίσημα στοιχεία κερατώματος για να σου αναλύσω. Και δεν νομίζω αν υπάρχουν να είναι αξιόπιστα ( :roll: ) και αντιπροσωπευτικά της κατάστασης.
Ε πως, για τις γυναικοκτονίες έβγαλες πόρισμα ότι ήταν τα θύματα απιστες και για αυτό δολοφονηθηκαν. Για αυτό θεωρησες και λύση την ποινικοποίηση της απιστίας. Και πολύ λογικά σε ρωτάω, αφού το πρόβλημα για τις γυναικοκτονιες το εντοπίζεις στην απιστία, γιατί οι γυναίκες δεν δολοφονούν τους άπιστους άνδρες τους; λογικό ερώτημα νομίζω που θα πρέπει να έχεις απάντηση μιας και έχεις ήδη εντοπίσει τις αιτίες των γυναικοκτονιών ότι είναι η απιστία.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19428
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 24 Αύγ 2021, 00:34

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:07
Μία απορία
Εάν.υπαρχει ή θανατική ποινή για όποιον άνδρα σκότωσει την γυναίκα του , το πρόβλημα της γυναικοκτονιας θα λυθεί;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 24 Αύγ 2021, 00:39

esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:16
Χαοτικός έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:09
esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:05

Εγώ είπα να γίνουν αυστηρότερες οι ποινές της απιστίας. Τα υπόλοιπα είναι λογικά άλματα δικά σου.
Να γίνουν αυστηρότερες από τι; Από τη μορφή που έχουν σήμερα οι ποινές για την απιστία;
Δεν ξέρω καν ποια είναι η ποινή για την μοιχεία, ξέρεις;
Καμία. :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1581
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 24 Αύγ 2021, 00:39

Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:33
esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:27
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:23


Ε αν θες να πας στην αιτία της δολοφονίας πρέπει να το ψάξεις αλλιώς. Αν το πρόβλημα είναι η απιστία θα έπρεπε να έχουμε εξίσου δολοφονίες ανδρών από την σύζυγο τους. Γιατί δεν έχουμε λοιπόν;
Δεν έχω επίσημα στοιχεία κερατώματος για να σου αναλύσω. Και δεν νομίζω αν υπάρχουν να είναι αξιόπιστα ( :roll: ) και αντιπροσωπευτικά της κατάστασης.
Ε πως, για τις γυναικοκτονίες έβγαλες πόρισμα ότι ήταν τα θύματα απιστες και για αυτό δολοφονηθηκαν. Για αυτό θεωρησες και λύση την ποινικοποίηση της απιστίας. Και πολύ λογικά σε ρωτάω, αφού το πρόβλημα για τις γυναικοκτονιες το εντοπίζεις στην απιστία, γιατί οι γυναίκες δεν δολοφονούν τους άπιστους άνδρες τους; λογικό ερώτημα νομίζω που θα πρέπει να έχεις απάντηση μιας και έχεις ήδη εντοπίσει τις αιτίες των γυναικοκτονιών ότι είναι η απιστία.
Μπορεί έτσι όπως οι δολοφονίες είναι πχ 9 προς 1 μπορεί και η μοιχείες να είναι 9 προς 1 (ενδεικτικά νούμερα). Δεν έχουμε ποσοτικά στοιχεία, ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ κάτι. Γνώμη μου είναι να γίνει ποιοτική έρευνα, συνεντέυξεις των θυτών. Αν σου πουν δεν με τάιζε η μάνα μου, οκ έχουμε άλλη πιθανή αιτία.

Εσύ πως το αιτιολογείς;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 24 Αύγ 2021, 00:43

esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:39
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:33
esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:27

Δεν έχω επίσημα στοιχεία κερατώματος για να σου αναλύσω. Και δεν νομίζω αν υπάρχουν να είναι αξιόπιστα ( :roll: ) και αντιπροσωπευτικά της κατάστασης.
Ε πως, για τις γυναικοκτονίες έβγαλες πόρισμα ότι ήταν τα θύματα απιστες και για αυτό δολοφονηθηκαν. Για αυτό θεωρησες και λύση την ποινικοποίηση της απιστίας. Και πολύ λογικά σε ρωτάω, αφού το πρόβλημα για τις γυναικοκτονιες το εντοπίζεις στην απιστία, γιατί οι γυναίκες δεν δολοφονούν τους άπιστους άνδρες τους; λογικό ερώτημα νομίζω που θα πρέπει να έχεις απάντηση μιας και έχεις ήδη εντοπίσει τις αιτίες των γυναικοκτονιών ότι είναι η απιστία.
Μπορεί έτσι όπως οι δολοφονίες είναι πχ 9 προς 1 μπορεί και η μοιχείες να είναι 9 προς 1 (ενδεικτικά νούμερα). Δεν έχουμε ποσοτικά στοιχεία, ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ κάτι. Γνώμη μου είναι να γίνει ποιοτική έρευνα, συνεντέυξεις των θυτών. Αν σου πουν δεν με τάιζε η μάνα μου, οκ έχουμε άλλη πιθανή αιτία.

Εσύ πως το αιτιολογείς;
Ε δεν γίνεται να είναι 9 προς 1, όταν οι έρευνες δείχνουν το αντρικό φύλο πιο άπιστο. Άρα κάπου δεν είναι σωστή η αιτιολογία σου.

Εγώ το αιτιολογω ως βαριά πατριαρχικη ζωντοβολιαση με μια εσανς ψυχοπάθειας.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1581
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 24 Αύγ 2021, 00:48

Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:43
esu έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:39
Naida έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:33


Ε πως, για τις γυναικοκτονίες έβγαλες πόρισμα ότι ήταν τα θύματα απιστες και για αυτό δολοφονηθηκαν. Για αυτό θεωρησες και λύση την ποινικοποίηση της απιστίας. Και πολύ λογικά σε ρωτάω, αφού το πρόβλημα για τις γυναικοκτονιες το εντοπίζεις στην απιστία, γιατί οι γυναίκες δεν δολοφονούν τους άπιστους άνδρες τους; λογικό ερώτημα νομίζω που θα πρέπει να έχεις απάντηση μιας και έχεις ήδη εντοπίσει τις αιτίες των γυναικοκτονιών ότι είναι η απιστία.
Μπορεί έτσι όπως οι δολοφονίες είναι πχ 9 προς 1 μπορεί και η μοιχείες να είναι 9 προς 1 (ενδεικτικά νούμερα). Δεν έχουμε ποσοτικά στοιχεία, ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ κάτι. Γνώμη μου είναι να γίνει ποιοτική έρευνα, συνεντέυξεις των θυτών. Αν σου πουν δεν με τάιζε η μάνα μου, οκ έχουμε άλλη πιθανή αιτία.

Εσύ πως το αιτιολογείς;
Ε δεν γίνεται να είναι 9 προς 1, όταν οι έρευνες δείχνουν το αντρικό φύλο πιο άπιστο. Άρα κάπου δεν είναι σωστή η αιτιολογία σου.

Εγώ το αιτιολογω ως βαριά πατριαρχικη ζωντοβολιαση με μια εσανς ψυχοπάθειας.
Θα ήθελα να τις διαβάσω (unironically).

Δηλαδή έχεις διαβάσει έρευνα ότι η ψυχοπάθεια είναι θέμα φύλου, και η συγκεκριμένη διαφορά είναι γραμμική ή έχει συσχέτιση με τα ποσοστά συζηγοκτονιών ανδρών - γυναικών;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Αύγ 2021, 00:54

Ας περιμένουμε να δούμε.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 24 Αύγ 2021, 00:55

Δεν κατάλαβα έγινε "έρευνα" για ποσοστό κερατωμάτων; Αν ναι εσείς την πιστεύετε; Αν ναι είστε σοβαροί; Αν ναι τότε πως την πιστεύετε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1581
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 24 Αύγ 2021, 00:56

Μπορεί να έχετε ανώτερα coping skills.


Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3784
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 24 Αύγ 2021, 01:12

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:28
lonelyrider έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
24 Αύγ 2021, 00:08


Συμφωνείς ότι όποιος σκοτώνει το έτερον ήμισυ να καταδικαστεί με θανατική ποινή;

Εγώ συμφωνω
Φίλε αν και δεν πιστεύεις, τη ζωή ο Θεός τη δημιούργησε οπότε πως είμαστε βέβαιοι ότι με τη θανατική ποινή δεν πάμε ενάντια στο θέλημά Του?

Συμβιβάζεσαι με ισόβια? Αληθινά ισόβια όμως. Να τον παίρνει από την φυλακή η νεκροφόρα.
αυτοαναιρείσαι φίλε μου
Καθόλου.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 24 Αύγ 2021, 01:26

γεωργιανος :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23827
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Αύγ 2021, 01:31

Οι γυναίκες κερατώνουν λιγότερο γιατί παρατάνε τους άντρες τους μόλις βρουν άλλον, καλύτερο.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΕΚΤΑΚΤΟ! ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 24 Αύγ 2021, 02:00

AlienWay έγραψε:
24 Αύγ 2021, 01:31
Οι γυναίκες κερατώνουν λιγότερο γιατί παρατάνε τους άντρες τους μόλις βρουν άλλον, καλύτερο.
Εμένα δεν με έχει παρατήσει :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εγκληματικότητα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών